Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα πήρα μήνυμα από Vodafone:

 

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι στην αλλαγή δικτύου παρέμεινε οφειλή στην εταιρία μας. Για εξόφληση επισκεφθείτε ένα κατάστημα Vodafone. Ευχαριστούμε.

Γιατί μου το έστειλαν αυτό τώρα;

Μήπως πρέπει τελικά να το πληρώσω; Ή τσάμπα ανησυχώ;

Σόρρυ για το πρήξιμο αλλά θέλω να είμαι σίγουρος και να μην έχω τίποτα τρεχάματα μαζί τους.

 

Γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει, παιδιά; Αν θέλετε, ρίξτε μια ματιά στο προηγούμενο ποστ μου #13910 για να δείτε περί τίνος πρόκειται.

Edited by kainourgiazalh
Link to comment
Share on other sites

σε καθε περιπτωση ημουν εντος του διαστηματος (νομικα ) για καταγγελια. Αλλα το προβλημα κολλουσε σε επιστροφες αναποσβεστων ποσων απο εκπτώσεις-επιδοτησεις.... πραγμα για το οποιο νομικα δεν καλύπτεσαι.:confused:

 

Αυτο ειναι το προβλημα .σου κανουν πχ μια αυξηση 50 ευρω ανα γραμμη στην ΜΕΣΗ του συμβολαιου και εαν θες να καταγγειλεις και να φυγεις βρισκεσαι να χρωστας τα αναποσβεστα μπορει και 200 ευρω!μπρος γκρεμος και πισω ρεμα!αλητεια

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το προβλημα .σου κανουν πχ μια αυξηση 50 ευρω ανα γραμμη στην ΜΕΣΗ του συμβολαιου και εαν θες να καταγγειλεις και να φυγεις βρισκεσαι να χρωστας τα αναποσβεστα μπορει και 200 ευρω!μπρος γκρεμος και πισω ρεμα!αλητεια

 

Δεν μπορεί πάντως να είναι έτσι δεν είναι λογικό να μην σε καλύπτει η νομοθεσία! Δεν ξέρω τι να πω... :mad:

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

απο οτι ξερω η εταιρια προβαλει οτι εχει επιδοτησει καποιο ποσο αντι για εσενα οποτε καπως πρεπει να παρει τα χρηματα που εχει βαλει μπροστα, αυτο ειναι κατανοητο για μια συσκευη που ειναι φυσικό προϊον και το καταλαβαινω και εγω αλλα αυτο με την επιστροφη των εκπτωσεων δεν μπορω να το καταλαβω καθολου και θα έπρεπε ο νομος να προβλεπει αυτη και μονο την περιπτωση οτι αν αθετηθουν οι οροι με οποιοδηποτε τροπο απ την εταιρια να μπορεις να καταγγείλεις πραγματικα αζημιως. Ή τουλαχιστον να αφησουν το πλαισιο ως εχει και να αναγκασουν τις εταιριες μαζι με το συμβολαιο να περιγραφεσαι και να υπογραφεται απο την εταιρια ενα χαρτι που να λεει ακριβως τι εχεται συμφωνισει, με εκτος απο γενικους ορους (προγραμμα ,παροχες, διαρκεια σύμβασης) ΚΑΙ τους ειδικους δλδ τι εκπτωσεις πεφτουν για ποσο και πιο θα ειναι το τελικο ποσον, οποτε αν η εταιρια αλλαξει μονομερως εστω και εναν απο τους ορους να μπορεις με αυτο το αποδεικτικο να αποδειξεις οτι οποια αλλαφ δεν πρεπει να επιρεασει εσενα ή να μπορεις να φυγεις χωρις να χρωστας κατι.

Ξερω πολλα ζητάω...:):)

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει, παιδιά; Αν θέλετε, ρίξτε μια ματιά στο προηγούμενο ποστ μου #13910 για να δείτε περί τίνος πρόκειται.

 

Θα περιμένεις εκκαθαριστικπο και μετά θα πληρώσεις .

Link to comment
Share on other sites

Μερικοι πρεπει να καταλαβουν τι σημαινει υπογραφω συμβολαιο!Αθετησαν τους ορους φευγεις χωρις να τους δωσεις φραγκο.Η εταιρια μπορει να αναπροσαρμοσει τις τιμες των υπηρεσιων τις αλλα για να τις αναβαθμιση και να προσφερει προσθετες υπηρεσιες.Οχι να σου αφαιρει το vodafone sharing επιτηδες για να αγοραζεις καρτες νταβατζηλικι!!!!!!

Εφυγα με φορητοτητα εκανα καταγγελια στην ΕΕΤΤ κ στην γενικη γραμματεια καταναλωτη.ΤΕΛΟΣ.

Θελουν να παμε δικαστικα?Κανενα προβλημα.

Μου ζηταν πισω την επιδοτηση γιατι ειχα 2 χρονια συμβολαιο κ το εσπασα.Το κινητο μετα απο 1 χρονο αν τους το παω πισω θα μου το παρουν 200 ευρω?????

Μην μασατε τπτ.Μην φοβαστε τα δικαστηρια.Μην τους αφηνετε να σας εκμεταλευονται!Ξυπνηστε.

Ειναι ανωνυμη εταιρια ιδιωτικου δικαιου...Δεν ειναι εφορια.

Μην τους δινετε φραγκο αν καταπατουν τα συμβολαιοα που υπογραψατε.

Ας κανουν δικαστηρια στους μισους που τους χρωσταν αν μπορουν.Ξερουν τι αποφαση θα βγει.

Απλα εκβιαζουν γιατι ο ελληνας ακουει δικαστηριο κ τρεχει

Link to comment
Share on other sites

Μερικοι πρεπει να καταλαβουν τι σημαινει υπογραφω συμβολαιο!Αθετησαν τους ορους φευγεις χωρις να τους δωσεις φραγκο.Η εταιρια μπορει να αναπροσαρμοσει τις τιμες των υπηρεσιων τις αλλα για να τις αναβαθμιση και να προσφερει προσθετες υπηρεσιες.Οχι να σου αφαιρει το vodafone sharing επιτηδες για να αγοραζεις καρτες νταβατζηλικι!!!!!!

Εφυγα με φορητοτητα εκανα καταγγελια στην ΕΕΤΤ κ στην γενικη γραμματεια καταναλωτη.ΤΕΛΟΣ.

Θελουν να παμε δικαστικα?Κανενα προβλημα.

Μου ζηταν πισω την επιδοτηση γιατι ειχα 2 χρονια συμβολαιο κ το εσπασα.Το κινητο μετα απο 1 χρονο αν τους το παω πισω θα μου το παρουν 200 ευρω?????

Μην μασατε τπτ.Μην φοβαστε τα δικαστηρια.Μην τους αφηνετε να σας εκμεταλευονται!Ξυπνηστε.

Ειναι ανωνυμη εταιρια ιδιωτικου δικαιου...Δεν ειναι εφορια.

Μην τους δινετε φραγκο αν καταπατουν τα συμβολαιοα που υπογραψατε.

Ας κανουν δικαστηρια στους μισους που τους χρωσταν αν μπορουν.Ξερουν τι αποφαση θα βγει.

Απλα εκβιαζουν γιατι ο ελληνας ακουει δικαστηριο κ τρεχει

λες?οι κεραταδες!αλητεια καρτελ σκετο εχει καταντησει!σε δελεαζουν με μειωσεις/εκπτωσεις/επιδοτησεις και μετα σου κοτσαρουν την αυξηση και καλα αζημιως μπορεις να φυγεις αλλα τους χρωστας την μειωση στα παγια 200 ευρω!ΑΡΑ ΤΙ ΣΚ@ΤΑ ΑΖΗΜΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?
Link to comment
Share on other sites

λες?οι κεραταδες!αλητεια καρτελ σκετο εχει καταντησει!σε δελεαζουν με μειωσεις/εκπτωσεις/επιδοτησεις και μετα σου κοτσαρουν την αυξηση και καλα αζημιως μπορεις να φυγεις αλλα τους χρωστας την μειωση στα παγια 200 ευρω!ΑΡΑ ΤΙ ΣΚ@ΤΑ ΑΖΗΜΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?

 

 

 

Να σου πω τι θα γινει?Καποιος θα τους παει στα δικαστηρια θα βγει αποφαση κ θα υπαρχει προηγουμενο.

Δν μπορει καποιος να κανει οτι θελει ενω εχει υπογραψει συμβολαιο...

Ας υπαρχει οφειλη...Να εχουν να παιρνουν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολα τα μελη της παρεας!Συχγωρεστε αν κανω καποιο λαθος ειμαι καινουργιο μελος!

 

Ειμαι αυτην τη στιγμη συνδρομιτης κοσμοτε και ελαβα μια προσφορα απο βονταφοουν!Αυτη την στιγμη εχω το κοσμοτε απεριοριστα 30(προγραμμα που πλεον δεν υπαρχει)με εκτωση και πληρωνω 25€.Σημειωνω οτι η γυναικα μου εχει το κοσμοτε καρτοσυμβολαιο 20(20€ δλδ).επισης να ενημερωσω οτι εχω σταθερη χολ το ευελικτο 300.η προσφορα της βονταφοουν ειναι η εξης:για 2 αριθμους (οικογενειακο δλδ)το ρεντ1 στα 30€ στον καθε αριθμο και μια πιθανη εκπτωση στον λογαριασμο του σταθερου!

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

1)Εαν δικαουμαι καποια συσκευη

2)ποσο θα ειναι το πεναλτυ εαν κοψω τα συμβολαια μας νωριτερα(το δικο μου ληγει αυγουστο της γυναικας οκτωμβριο)

3)εαν ειναι προσφορα για περιορισμενο χρονικο διαστημα

4)εαν κατα την γνωμη σας μπορω να πετυχω μια καλυτερη προσφορα(γτ οπως ξερουμε ολοι το ταμειον ειναι μειον τα τελευταια χρονια!)

 

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το μεγαλο ποστ! :-)

Link to comment
Share on other sites

Μερικοι πρεπει να καταλαβουν τι σημαινει υπογραφω συμβολαιο!Αθετησαν τους ορους φευγεις χωρις να τους δωσεις φραγκο.Η εταιρια μπορει να αναπροσαρμοσει τις τιμες των υπηρεσιων τις αλλα για να τις αναβαθμιση και να προσφερει προσθετες υπηρεσιες.Οχι να σου αφαιρει το vodafone sharing επιτηδες για να αγοραζεις καρτες νταβατζηλικι!!!!!!

Εφυγα με φορητοτητα εκανα καταγγελια στην ΕΕΤΤ κ στην γενικη γραμματεια καταναλωτη.ΤΕΛΟΣ.

Θελουν να παμε δικαστικα?Κανενα προβλημα.

Μου ζηταν πισω την επιδοτηση γιατι ειχα 2 χρονια συμβολαιο κ το εσπασα.Το κινητο μετα απο 1 χρονο αν τους το παω πισω θα μου το παρουν 200 ευρω?????

Μην μασατε τπτ.Μην φοβαστε τα δικαστηρια.Μην τους αφηνετε να σας εκμεταλευονται!Ξυπνηστε.

Ειναι ανωνυμη εταιρια ιδιωτικου δικαιου...Δεν ειναι εφορια.

Μην τους δινετε φραγκο αν καταπατουν τα συμβολαιοα που υπογραψατε.

Ας κανουν δικαστηρια στους μισους που τους χρωσταν αν μπορουν.Ξερουν τι αποφαση θα βγει.

Απλα εκβιαζουν γιατι ο ελληνας ακουει δικαστηριο κ τρεχει

δικαστηριο με δικηγορο σημαινει στην ξεφτιλα 500ε...

Παρολ αυτα δεν μας ειπες τι σου απαντησε εεττ+γγκ...

ω ναι

............

copy paste το σύμβολαιο έστειλε η βοντα στο συνήγορο! γελιοι!

απαντησε τους οταν σπαει ενα συμβολαιο μονομερως δεν σπαει μερικως...Ποια η λογικη Αποδεσμευσου αλλα πληρωσε βαση συμβολαιου χ ευρω.αφου το σπασε η αλλη μερια

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

και στην δικη μου περιπτωση η voda εστειλε copy paste το συμβολσιο σε συνηγορο του καταναλωτη και ΕΕΤΤ οι οποιοι δεν εακνα απολυτως τυποτα
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

δικαστηριο με δικηγορο σημαινει στην ξεφτιλα 500ε...

Παρολ αυτα δεν μας ειπες τι σου απαντησε εεττ+γγκ...

 

απαντησε τους οταν σπαει ενα συμβολαιο μονομερως δεν σπαει μερικως...Ποια η λογικη Αποδεσμευσου αλλα πληρωσε βαση συμβολαιου χ ευρω.αφου το σπασε η αλλη μερια

 

Δεν ελαβα επισημη απαντηση απο κανεναν.Απλα τους κοινοποιησαν τις καταγγελιες μου.Ειναι λιγοτερο απο 500 αλλα δν εχει σημασια.

Σημασια εχει οτι οταν 2 πλευρες υπογραφουν συμβολαιο οφειλουν να το τηρουν.

Αλλιως σπαει.

Αν δεν πληρωσουμε τον λογαριασμο μας κοβουν τη γραμμη..Δεν εχουν μονο εισπρακτικα δικαιωματα εχουν κ υποχρεωσεις απεναντι μας.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου κοινοποιησε η ΕΕΤΤ "εντολή" προς τη Vodafone να μου απαντήσει. Και απαντησαν ότι ο συνδρομητής έχει το δικαίωμα να καταγγείλει τη σύμβαση αζημίως, αλλά είναι υποχρεωμένος να επιστρέψει την επιδότηση ή έκπτωση συσκευής.

Βλεπει καποιος κάποια λογική που δε βλέπω εγώ;

Link to comment
Share on other sites

"Ηρθε" ο τελευταιος λογαριασμος της Βοντα.

Δεν χρεωσαν το 5€ρο, αλλα παρατηρησα οτι το προγραμμμα το αναφερουν ως RED1 old

 

http://prntscr.com/42tmh4

 

http://prntscr.com/42tmes

 

τα ΜΒ εχουν αυξηθει...

Υπολειπόμενος διαθέσιμος όγκος δεδομένων Mobile Internet (MB) 2734 από 2798

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου κοινοποιησε η ΕΕΤΤ "εντολή" προς τη Vodafone να μου απαντήσει. Και απαντησαν ότι ο συνδρομητής έχει το δικαίωμα να καταγγείλει τη σύμβαση αζημίως, αλλά είναι υποχρεωμένος να επιστρέψει την επιδότηση ή έκπτωση συσκευής.

Βλεπει καποιος κάποια λογική που δε βλέπω εγώ;

 

Ακριβως..Στην επιστολη που εστειλε η εταιρια στην ΕΕΤΤ με κοινοποιηση σε μενα ειπαν οτι λογω καλης θελησης τους(χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ)

δεν θα με χρεωσουν την εκπτωση απο τα παγια που εχω λαβει στον ενα χρονο συμβολαιου αλλα την επιδοτηση πρεπει να την πληρωσω.

Αναγνωριζουν οτι το συμβολαιο μπορει να σπασει πριν τη ληξη του δηλαδη αλλα ζηταν την επιδοτηση επειδη στην ανακοινωση τους στο σιτε τους εβαλαν μια παρενθεση που λεει οτι ναι μεν φευγεις αζημιως αν δν δεχτεις τις αυξησεις αλλα επιστρεφεις την επιδοτηση.

Στο συμβολαιο που εχω υπογραψει δεν εχει καμια παρενθεση δυστυχως για αυτους....

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγοτερο απο ενα μηνα θα μπορω πια να αποδεσμευτω απο το συμβολαιο και να το μετατρεψω σε καρτα.Νομιζω πως τα προγραμματα της cu ειναι αρκετα καλα και θα με βολεψουν. Θα ηθελα να μου πειτε οσοι ηδη το κανατε, αν γινει καποιος αντιλογισμος του τελαυταιου λογαριασμου ( που μου παραηρθε φουσκωμενος ) με το πρωτο παγιο που πληρωσα κανοντας τη συνδεση μου πριν καποια χρονια. Επισης αν οντως ισχυει το δεκαπενταευρο της μετατροπης.
Link to comment
Share on other sites

"Ηρθε" ο τελευταιος λογαριασμος της Βοντα.

Δεν χρεωσαν το 5€ρο, αλλα παρατηρησα οτι το προγραμμμα το αναφερουν ως RED1 old

 

http://prntscr.com/42tmh4

 

http://prntscr.com/42tmes

 

τα ΜΒ εχουν αυξηθει...

Υπολειπόμενος διαθέσιμος όγκος δεδομένων Mobile Internet (MB) 2734 από 2798

 

Είχες κάνει παράπονα και στο άλλαξαν ?

Εγώ είχα πάρει πριν μια εβδομάδα και μου είχαν πει θα προωθήσουν το αίτημα άλλα δεν με έχει παρει κανείς να μου πει τι και πως...

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως..Στην επιστολη που εστειλε η εταιρια στην ΕΕΤΤ με κοινοποιηση σε μενα ειπαν οτι λογω καλης θελησης τους(χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ)

δεν θα με χρεωσουν την εκπτωση απο τα παγια που εχω λαβει στον ενα χρονο συμβολαιου αλλα την επιδοτηση πρεπει να την πληρωσω.

Αναγνωριζουν οτι το συμβολαιο μπορει να σπασει πριν τη ληξη του δηλαδη αλλα ζηταν την επιδοτηση επειδη στην ανακοινωση τους στο σιτε τους εβαλαν μια παρενθεση που λεει οτι ναι μεν φευγεις αζημιως αν δν δεχτεις τις αυξησεις αλλα επιστρεφεις την επιδοτηση.

Στο συμβολαιο που εχω υπογραψει δεν εχει καμια παρενθεση δυστυχως για αυτους....

 

Και τί κάνουμε σ'αυτην την περίπτωση; πάμε σε δικηγόρο;

Link to comment
Share on other sites

Είχες κάνει παράπονα και στο άλλαξαν ?

Εγώ είχα πάρει πριν μια εβδομάδα και μου είχαν πει θα προωθήσουν το αίτημα άλλα δεν με έχει παρει κανείς να μου πει τι και πως...

 

οχι, περιμενα πρωτα να δω τον λογαριασμο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! Εχω ενα εταιρικο αριθμο στη vodafone και μιας και ελειξε το συμβολαιο και δεν το χρειαζομαι πια ειπα να το κανω καρτοκινητο! Με καταστημα vodafone που μηλησα μου ειπαν οτι εχει "τελη αποσυνδεσης" 10€ αν γινει καρτοκινητο! Ειπα και στην κοπελα οτι τοσα χρονια πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο και μου ειπε οτι τωρα προσφατα το εκαναν! Ισχυει κατι τετοιο? Η θελουν να φανε το 10€υρο? Επιδη κατα διαστηματα ακουσα διαφορα για το συγκεκριμενο καταστημα!!
Link to comment
Share on other sites

παιρνω τηλ στο 13880 και λεω δεν συμφωνω με την αυξηση των 5 ευρω.και με την μειωση του οικογενιακου απο 20% σε 15% και μου λεει μπορειτε να κανετε διακοπη συμβολαιου και να επιστρεψετε στη βονταφον 150,78 για την καθε γραμμη απο εκπτωσεις στο παγιο και 10 ευρω τελος αποσυνδεσης. δηλ για να φυγω θα πρεπει να τους δωσω 321,56 ευρω!!!!επειδη εχω 2 γραμμες.

μας παγιδεψαν με το συμβολαιο και τωρα;;θα πρεπει καθε μερα να παρακαλαμε να μη μας δωσουν αλλες υπηρεσιες και μας ανεβαζουν και αλλο το παγιο.ειμαστε σοβαροι;;;

πηγα βονταφον για πιο φθηνα και τωρα πληρωνω παραπανω απο την κοσμοτε. καλο!!!

δεν εχω παραπονο ομως μου ειπε οτι θα καταγραψει τη δυσαρεσκια μου :mad:

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

γι'αυτό κι εγώ αρχές Οκτωβρίου που λήγει το συμβόλαιο τους χαιρετάω με τρεις γραμμές....

είκοσι χρόνια στην wind ΠΟΤΈ δεν μου έκαναν αύξηση στην ΜΈΣΗ του συμβολαίου, ΠΟΤΈ.έναν μόνο χρόνο είμαι βοντα και το έκαναν! Πώς να τους ξανά εμπιστευτείς;;;;

ας με παρακαλάνε γονατιστοί με προσφορές και εκπτώσεις.θα πάρουν ένα ΌΧΙ σαν του 40!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και περυση εικει κοντα στον Σεπτεμβριο -Οκτωβριο για οσους θυμουνται ειχαν "πεσει κορμια" μεταξυ VODAFONE και Cosmote ελπιζω το ιδιο χρονικο διαστημα φετος που ληγουν τα συμβολαια να υπαρξει παλι ...μαχη με αποτέλεσμα καποιο δικο μας οφελος

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...