Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεγαλη προσοχη στις τηλεφωνικες ανανεωσεις κλπ..

 

Ειχα το unlimited 45 με εκπτωση 45% και δεν μου το ξαναανεωναν.

Πηρα το vodafone 400 για ολους αλλα μου ειπαν οτι θα προσθεσουν και 500 λεπτα προς Vodafone εκτος των standar του πακετου στα 29,12 ευρω τελικη τιμη.

 

Ενεργοποιηθηκε στις 15/5 το πακετο με αναλογικα υπολοιπα μεχρι 22/5 που εκδιδεται ο λογαριασμος μου και κλισεις προς Vodafone τις αφαιρουσε απο τις κλισεις για αλλους !!!

Επερνα ΣΚ τηλ και μου ελεγαν οτι δεν εχω τετοιο πακετο αν και η κλιση μου ειχε ηχογραφηθει και να καλεσω απο Δευτερα. Ξαφνικα την Δευτερα ερχεται αλλο sms που μου δινει τα 500 λεπτα προς vodafone.

Πηρα τηλ και μου ειπαν οτι το προβλημα ηταν δικο τους "συστημικο" οπως το αποκαλεσαν..

Με πηραν σημερα που εκδοθηκε ο λογαριασμος μου και εχω υπερβαση 0,60 ευρω στα 29,12 και μου ειπαν οτι αν ηθελα να μου τα ...πιστωσουν !!!

Τους ειπα οτι τετοιο ποσο δεν αξιζει να ασχοληθω αλλα να κανουν πιο...συστηματικα την δουλεια τους.:(:(:(

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Να τους πεις να σου τα πιστώσουν. Από δικιά τους υπαιτιότητα ακόμα και 0,01€ χρέωση πρέπει να στη γυρνάνε πίσω. Δεν είναι λογική σωστή να σε χρεώνουν λάθος και να τους λες δεν πειράζει. Κυρίως από τη στιγμή που γίνονται σχετικά συχνά τα συστημικά λάθη, αν και θέλουν να θεωρούνται σοβαρή εταιρεία.

 

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω ή κάτι τέτοιο, αυτό το δεν πειράζει είναι πολύ κακό για τους καταναλωτές γενικά, γιατί παίρνουν αέρα οι διάφορες εταιρείες.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB, Samsung S24 Ultra 12GB/1TB

Link to comment
Share on other sites

Να τους πεις να σου τα πιστώσουν. Από δικιά τους υπαιτιότητα ακόμα και 0,01€ χρέωση πρέπει να στη γυρνάνε πίσω. Δεν είναι λογική σωστή να σε χρεώνουν λάθος και να τους λες δεν πειράζει. Κυρίως από τη στιγμή που γίνονται σχετικά συχνά τα συστημικά λάθη, αν και θέλουν να θεωρούνται σοβαρή εταιρεία.

 

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω ή κάτι τέτοιο, αυτό το δεν πειράζει είναι πολύ κακό για τους καταναλωτές γενικά, γιατί παίρνουν αέρα οι διάφορες εταιρείες.

 

Μαλλον εχεις δικο και το ειχα κανει παλιοτερα σε παρομοια περιπτωση.Λαθος μου

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

έχεις έκπτωση για το unlimited?δεν προκειται να στο ανανεωσουν σε αυτα τα χρήματα εάν δεν κάνεις κάτι εσυ.με τη ληξη του συμβολαιου σου θα περασεις στις κανονικες τους χρεωσεις,οποτε σκεψου να κανεις καμια αιτηση φορητότητας.

 

Αυτο που πέτυχα είναι για ένα χρόνο το unlimited 45 στα 25€ τελική τιμή με υπολογισμενους τους φορους και την έκπτωση από hol.. έκανα αίτηση φορητότητας σε κατάστημα cosmote χτες και μετά από μισή ώρα με πήραν.. με τα πολλά από 30 που μου πρότειναν το έφτασα στο 25 που προσωπικά δεν με χαλάει

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που πέτυχα είναι για ένα χρόνο το unlimited 45 στα 25€ τελική τιμή με υπολογισμενους τους φορους και την έκπτωση από hol.. έκανα αίτηση φορητότητας σε κατάστημα cosmote χτες και μετά από μισή ώρα με πήραν.. με τα πολλά από 30 που μου πρότειναν το έφτασα στο 25 που προσωπικά δεν με χαλάει

 

με 50% εκπτωση και μειον την συνδυαστικη θα επρεπε να βγει με τους φορους 20,15.

Στα 20 Ευρω τα 5 ειναι διαφορα.

Μαλλον δεν εξαντλησες τα περιθωρια. ;)

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

με 50% εκπτωση και μειον την συνδυαστικη θα επρεπε να βγει με τους φορους 20,15.

Στα 20 Ευρω τα 5 ειναι διαφορα.

Μαλλον δεν εξαντλησες τα περιθωρια. ;)

 

Τηλεφωνικά η κοπέλα από τη Vodafone δεν έπεφτε από τα 28€ με τίποτα.. τη ζαλισα λίγο και το πήγαμε στα 25€.. βαρέθηκα να το κυνηγήσω κ άλλο! :-P

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Με πήρε σήμερα μια κοπέλα από cosmote και μου πρότεινε 21 € για 50', 30sms, 150mb...

είμαι στα 28 € με 90', τα άλλα ίδια... τι θα κάνατε;

Link to comment
Share on other sites

Με πήρε σήμερα μια κοπέλα από cosmote και μου πρότεινε 21 € για 50', 30sms, 150mb...

είμαι στα 28 € με 90', τα άλλα ίδια... τι θα κάνατε;

 

Μου φαίνονται υπερβολικά πολλά αυτά που πληρώνεις. Άλλαξε επειγόντως πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνονται υπερβολικά πολλά αυτά που πληρώνεις. Άλλαξε επειγόντως πρόγραμμα.

 

+10 και να ριξει και μια ματιά προς τα καρτοκινητά

Link to comment
Share on other sites

παιζει το να παρεις στο τηλεφωνο προσφορων της κοσμοτε και να τους ζητησεις εσυ να σου κανουν προσφορα;

θα παρεις κατι καλυτερο απο αυτα που δινουν τα καταστηματα η ο Γερμανος ;

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

παιζει το να παρεις στο τηλεφωνο προσφορων της κοσμοτε και να τους ζητησεις εσυ να σου κανουν προσφορα;

θα παρεις κατι καλυτερο απο αυτα που δινουν τα καταστηματα η ο Γερμανος ;

 

πιστεύω παντα οταν επικοινωνεις με τα ''κεντρικα'' μιας εταιριας, βγαινεις κερδισμενος. Καλή ιδεα θα ηταν να επικοινωνησεις μεσω e-mail (διοτι στο τηλ ο καθενας μπορει να υποσχεθει ο'τι θελει)

Link to comment
Share on other sites

εκανα φορητοτητα απο την cosmote αυτες τις μερες.μου εδωσαν στην vodafone εκπτωση 5 ευρω στην hol που εχω σπιτι και το προγραμμα vodafone 400 προς ολους με 22,86 και δωρο το πρωτο παγιο.καλα δεν ειναι?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

είμαι συνδρομητής της vodofone σχεδόν 10 χρόνια και πλέον και HOL, αλλά δυστυχώς μετακόμισα και στο σπίτι μου

το σήμα είναι απαράδεκτο και το vodafone full σήμα δε βοηθάει πάντα. είμαι στο πρόγραμμα Unlimited 60 και έχω τουλάχιστον

6 άτομα του οικογενειακού περιβάλλοντος με vodafone όχι όμως σε οικογενειακό πακέτο και θέλω να αλλάξω μάλλον προς cosmote.

αυτή τη στιγμή η σύνδεση λήγει τέλος Ιουνίου και έχω 45% έκπτωση και το -5€ λόγω συνδυαστικού vod-hol.

Τι μου προτείνετε να κάνω...;; φορητότητα, οικογενειακό με όλους τους αριθμούς;;; Πόσο μπορώ να πιέσω την cosmote;

Επίσης κατα βάση δε με ενδιαφέρουν συσκευές αλλά κυρίως έκπτωση σε πάγια. Οι υπόλοιποι 6 είναι και σύνδεση και κάρτα και σίγουρα το ένα λήγει τον Νοέμβριο.

Ελπίζω να μην είμαι εκτός θέματος και να μη σας κούρασα... Σας ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

είμαι συνδρομητής της vodofone σχεδόν 10 χρόνια και πλέον και HOL, αλλά δυστυχώς μετακόμισα και στο σπίτι μου

το σήμα είναι απαράδεκτο και το vodafone full σήμα δε βοηθάει πάντα. είμαι στο πρόγραμμα Unlimited 60 και έχω τουλάχιστον

6 άτομα του οικογενειακού περιβάλλοντος με vodafone όχι όμως σε οικογενειακό πακέτο και θέλω να αλλάξω μάλλον προς cosmote.

αυτή τη στιγμή η σύνδεση λήγει τέλος Ιουνίου και έχω 45% έκπτωση και το -5€ λόγω συνδυαστικού vod-hol.

Τι μου προτείνετε να κάνω...;; φορητότητα, οικογενειακό με όλους τους αριθμούς;;; Πόσο μπορώ να πιέσω την cosmote;

Επίσης κατα βάση δε με ενδιαφέρουν συσκευές αλλά κυρίως έκπτωση σε πάγια. Οι υπόλοιποι 6 είναι και σύνδεση και κάρτα και σίγουρα το ένα λήγει τον Νοέμβριο.

Ελπίζω να μην είμαι εκτός θέματος και να μη σας κούρασα... Σας ευχαριστώ!!!

 

Προ ημερων με καλεσε η κοσμοτε και μου εδινε για να παω σε αυτους το απεριοριστα 65 (1500 λ. συνολικα προς ολους το μηνα) (το αντιστοιχο του red1 δηλαδη) σε οικογενειακο πακετο (2 γραμμες/συμβολαια) με 23 Ε κομπλε την γραμμη.

Αρνηθηκα γιατι δεν ηθελα 2 γραμμες, αν και αν το εκανα θα ημουν σε παραπλησια τιμη με αυτη που δινει η ωονταφον για το ρεντ.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Προ ημερων με καλεσε η κοσμοτε και μου εδινε για να παω σε αυτους το απεριοριστα 65 (1500 λ. συνολικα προς ολους το μηνα) (το αντιστοιχο του red1 δηλαδη) σε οικογενειακο πακετο (2 γραμμες/συμβολαια) με 23 Ε κομπλε την γραμμη.

Αρνηθηκα γιατι δεν ηθελα 2 γραμμες, αν και αν το εκανα θα ημουν σε παραπλησια τιμη με αυτη που δινει η ωονταφον για το ρεντ.

 

Στο unlimited 65 εχεις και 500mb παραπανω απ οτι στο red1.εφυγα απο τη vodafone και βρηκα την ησυχια μου στο σημα.θα ρθει βεβαια η φαρμακερη απο την επιδοτηση που θα επιστρεψω...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τι να σας πω... απλά μερικές φορές με πειράζει που κάποιος πιο "έξυπνος" συνδρομητής ή τυχερός μπορεί να πετύχει μεγαλύτερη έκπτωση

απ' ότι εγώ που μπορεί να μην ξέρω πόσο να το τραβήξω... μέχρι σήμερα νόμιζα 45% είναι το ανώτερο. Εδώ βλέπω και 50 και 55 τοις εκατό.

Τώρα σαν αξιοπιστία είναι μεγάλη συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τι να σας πω... απλά μερικές φορές με πειράζει που κάποιος πιο "έξυπνος" συνδρομητής ή τυχερός μπορεί να πετύχει μεγαλύτερη έκπτωση

απ' ότι εγώ που μπορεί να μην ξέρω πόσο να το τραβήξω... μέχρι σήμερα νόμιζα 45% είναι το ανώτερο. Εδώ βλέπω και 50 και 55 τοις εκατό.

Τώρα σαν αξιοπιστία είναι μεγάλη συζήτηση...

 

Να μην στεναχωριεσαι .....

σε ενα βαθμο ειναι θεμα τυχης καθως συμπτωματικα πεφτεις πανω σε καινουργιες πολιτικες χωρις να το ξερεις. Πριν απο 3 χρονια μου ειχαν δωσει 45% εκπτωση και 400 Ε για οποια συσκευη ηθελα. Ακομη και τοτε ακουγοταν υπερβολικο, ομως ημουν τυχερος και επεσα σε μια περιοδο 2 εβδομαδων αυτη η πολιτικη.

Edited by skiace
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Για πρωτη φορα μετα απο τοσα χρονια Vodafone σε σημεια του σπιτιου μου δεν εχουμε σημα με κανενα κινητο με vodafone (HTC, Iphone).

Πηρα τηλ και γνωριζουν το προβλημα με την κεραια αλλα δεν εχουν ενημερωση ποτε θα φτιαχτει..

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη αυτό το πρόβλημα υπάρχει κι εδώ στην περιοχή του Αιγάλεω, αλλά δεν μπορώ να είμαι και συνέχεια με το vodafone full sima... και αν πιάσει!!!
Link to comment
Share on other sites

εκανα αιτηση φοριτοτητας στην wind γιατι μου ειχαν αρχικα 80 $επιδοτηση.επειτα απο παζαρια μου το ανεβασαν κ το πηγαν στα 100 οπου και παλι δεν ειμαι ευχαριστημενος και απ οτι ειδα δεν εχουν ενδιαφερον να μου κανουν καλυτερη προταση.εχω 2 αριθμους στη vodafone οπου συνολικα το μηνα πληρωνουμε 80 ευρω.ειμαι 10 χρονια πελατης(και με τους 2 αριθμους).ουσιαστικα με ενδιαφερει να παρω καποια συσκευη γυρω στα 200 ευρω οσο το δυνατον πιο λιγο αλλα μου λενε δεν μπορουν να κανουν τπτ καλυτερο.τους ειπα πως ενδιαφερομαι για το παγιο προς ολους 200 οπου ειναι 25 ευρω ανα μηνα.μπορω να κανω τπτ αλλο?αν ειναι να ακυρωσω τη φοριτοτητα και να κανω νεα πχ στον κοσμοτε?η δεν εχει νοημα πια?

 

edit : επειδη ενδιαφερομαι κ για hol στο σταθερο μηπως συνδυαστικα πετυχω μεγαλυτερη επιδοτηση για συσκευη?

Edited by alexd11
Link to comment
Share on other sites

εκανα αιτηση φοριτοτητας στην wind γιατι μου ειχαν αρχικα 80 $επιδοτηση.επειτα απο παζαρια μου το ανεβασαν κ το πηγαν στα 100 οπου και παλι δεν ειμαι ευχαριστημενος και απ οτι ειδα δεν εχουν ενδιαφερον να μου κανουν καλυτερη προταση.εχω 2 αριθμους στη vodafone οπου συνολικα το μηνα πληρωνουμε 80 ευρω.ειμαι 10 χρονια πελατης(και με τους 2 αριθμους).ουσιαστικα με ενδιαφερει να παρω καποια συσκευη γυρω στα 200 ευρω οσο το δυνατον πιο λιγο αλλα μου λενε δεν μπορουν να κανουν τπτ καλυτερο.τους ειπα πως ενδιαφερομαι για το παγιο προς ολους 200 οπου ειναι 25 ευρω ανα μηνα.μπορω να κανω τπτ αλλο?αν ειναι να ακυρωσω τη φοριτοτητα και να κανω νεα πχ στον κοσμοτε?η δεν εχει νοημα πια?

 

edit : επειδη ενδιαφερομαι κ για hol στο σταθερο μηπως συνδυαστικα πετυχω μεγαλυτερη επιδοτηση για συσκευη?

 

Οι επιδοτήσεις ειδικά για συσκευές έχουν μειωθεί πάρα πολύ, μην περιμένεις κάτι καλύτερο, πάνε για μηδενισμό σε λίγο καιρό.

Μόνο σε έκπτωση στο πάγιο με αίτηση φορητότητας μπορείς να πετύχεις κάποια καλή προσφορά η οποία μπορεί να σου υπερκαλύψει στον χρόνο το ποσό που θέλεις για την αγορά του κινητού.

Τέλος έχε υπόψιν σου ότι οι τιμές στις συσκευές είναι πολύ φτηνότερα σε μαγαζιά έξω (βλ. skroutz), από ότι στις εταιρίες, οπότε ο συνδιασμός έκπτωσης παγίου και συσκευή απο μαγαζί θα σου έρθει πολύ φτηνότερα...

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.επειδη δεν γνωριζω πολλα απο κινητα τι με συμφερει να κανω?ειναι για τον πατερα μου ο οποιος μιλα το μηνα καπου στις 3 ωρες σε κινητα κυριως οποτε με ενδιαφερει να εχει οσο το δυνατον χαμηλοτερο παγιο και δωρεαν κλησεις σε αλλα δικτυα.ποια εταιρια με συμφερει να παω και σε ποιο προγραμμα?στη vodafone μπορω να το κανω οικογενειακο και να εχω εκπτωση και να μου ερχεται το παγιο καπου στα 25

οσο για τα καταστηματα μεσω του skroutz επειδη το χω κοιταξει ειναι ασφαλη?εννοω πως συγουρευω πως δεν ειναι κινεζικα κτλ?ενδιαφερομαι για τα xperia u η windows 8s htc.Ποιο απ τα 2 προτεινεται?σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα προσπαθω να ενημερωθω οσο πιο διεξοδικα γινεται

Link to comment
Share on other sites

εκανα αιτηση φοριτοτητας στην wind γιατι μου ειχαν αρχικα 80 $επιδοτηση.επειτα απο παζαρια μου το ανεβασαν κ το πηγαν στα 100 οπου και παλι δεν ειμαι ευχαριστημενος και απ οτι ειδα δεν εχουν ενδιαφερον να μου κανουν καλυτερη προταση.εχω 2 αριθμους στη vodafone οπου συνολικα το μηνα πληρωνουμε 80 ευρω.ειμαι 10 χρονια πελατης(και με τους 2 αριθμους).ουσιαστικα με ενδιαφερει να παρω καποια συσκευη γυρω στα 200 ευρω οσο το δυνατον πιο λιγο αλλα μου λενε δεν μπορουν να κανουν τπτ καλυτερο.τους ειπα πως ενδιαφερομαι για το παγιο προς ολους 200 οπου ειναι 25 ευρω ανα μηνα.μπορω να κανω τπτ αλλο?αν ειναι να ακυρωσω τη φοριτοτητα και να κανω νεα πχ στον κοσμοτε?η δεν εχει νοημα πια?

 

edit : επειδη ενδιαφερομαι κ για hol στο σταθερο μηπως συνδυαστικα πετυχω μεγαλυτερη επιδοτηση για συσκευη?

 

Γενικα οι επιδοτησεις για συσκευη εχουν πεσει.

 

Εγω μεσα στον Μαιο πετυχα το Red1 (1500 λεπτα/sms προς ολους και 500ΜΒ) στα 26 ευρω και το unlimited 25 στα 12,50 ευρω. Ετησιο συμβολαιο. Eπισης το Unlimited 45 το εδιναν στα 22 ευρω. Οποτε εχε αυτα ως γνωμονα και κανε τις αναλογες διαπραγματευσεις ;)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.επειδη δεν γνωριζω πολλα απο κινητα τι με συμφερει να κανω?ειναι για τον πατερα μου ο οποιος μιλα το μηνα καπου στις 3 ωρες σε κινητα κυριως οποτε με ενδιαφερει να εχει οσο το δυνατον χαμηλοτερο παγιο και δωρεαν κλησεις σε αλλα δικτυα.ποια εταιρια με συμφερει να παω και σε ποιο προγραμμα?στη vodafone μπορω να το κανω οικογενειακο και να εχω εκπτωση και να μου ερχεται το παγιο καπου στα 25

οσο για τα καταστηματα μεσω του skroutz επειδη το χω κοιταξει ειναι ασφαλη?εννοω πως συγουρευω πως δεν ειναι κινεζικα κτλ?ενδιαφερομαι για τα xperia u η windows 8s htc.Ποιο απ τα 2 προτεινεται?σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα προσπαθω να ενημερωθω οσο πιο διεξοδικα γινεται

 

Πάρε τους 2-3 τελευταίους λογαριασμούς του κινητού και δες την ανάλυση των κλήσεων (κλήσεις σε ποια δίκτυα , σταθερά - κινητά, χρόνους ομιλίας σε αυτά, SMS κλπ) και στην συνέχεια ρίξε μια ματιά στο site των εταιρειών να δεις ποιο πρόγραμμα σε καλύπτει.

Όλες οι εταιρείες προσφέρουν οικογενειακά πακέτα με μεγαλύτερη έκπτωση και ειδικά οι δύο (VF - WIND) αν συνδυάσεις και σταθερό σου κάνουν εξτρά έκπτωση.

Τώρα για αγορά από Eshop μέσω skroutz μπορείς να δεις τις αξιολογήσεις των καταστημάτων που υπάρχουν εκεί, καθώς και όταν καταλήξεις σε συγκεκριμένο κινητό να ρωτήσεις στο αντίστοιχο θέμα αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες για το απο που μπορείς να το πάρεις και το αν υπάρχει κάποιο θέμα με την εγγύηση.

Παραεισαγωγής μπορείς να βρεις σε κάποια καταστήματα και αν είναι ευρωπαϊκά συνήθως δεν έχουν θέμα με την εγγύηση, αλλά να πάρεις SONY και να βγει κινέζικο με αγορά από ελληνικό μαγαζί με απόδειξη ΙΜΕΙ κλπ ...Πολύ δύσκολο !

Αλλά περισσότερα καλύτερα να ρωτήσεις στο αντίστοιχο θέμα να σου πουν την γνώμη τους για τα μαγαζιά σύμφωνα με τις εμπειρίες τους.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...