Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηρα σημερα λογαριασμο στο ονομα μου αλλα ειναι το κινητο στην γυναικα μου...Iphone 3GS

Eχει 28 χρεωσεις για internet προς 0,28ΜΒ η καθε μια συνολο 22,764 ευρω πλεον ΦΠΑ

 

Στην συσκευη Ρυθμισεις /Γενικα/Δικτυο ειναι on αλλα στο Ρυθμισεις /Γενικα/Χρηση στα δεδομενα κοινης χρησης internet ολα ειναι μηδενικα και λεει επαναφορα εγινε : Ποτε

 

Στα δεδομενα κινητου δικτυου εχει

Απεσταλμενα 10,9ΜΒ

Ληφθεντα 71,7 ΜΒ

 

Αυτος ο λογαριασμος ειναι απο 23/4-22/5/2010

 

Ειναι λογικη η χρεωση ή οχι ??? Ευχαριστω.

 

28 χρεώσεις για κάθε μέρα ξεχωριστά? Γιατί αν δεν κάνω λάθος, ισχύει και στα συμβόλαια το 1 ευρώ την ημέρα σε περίπτωση που δεν έχει ή έχεις ξεπεράσει το data plan.

Link to comment
Share on other sites

28 χρεώσεις για κάθε μέρα ξεχωριστά? Γιατί αν δεν κάνω λάθος, ισχύει και στα συμβόλαια το 1 ευρώ την ημέρα σε περίπτωση που δεν έχει ή έχεις ξεπεράσει το data plan.

 

Οχι...Απο οτι καταλαβα συνολο 28 χρεωσεις στον μηνα.Μπορει το Iphone να ενεργοποιησε μονο του να συνδεεται σε internet ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το Internet με την μέρα .

Αν δεν έχεις άλλο πακέτο πληρώνεις 1 ευρώ .

Σε συμβουλεύω να αγοράσεις ένα πακέτο με 5 ευρώ ή να το άπενεργοποιήσεις αν δεν σε ενδιαφέρει καλώντας 13830

Link to comment
Share on other sites

Είναι το Internet με την μέρα .

Αν δεν έχεις άλλο πακέτο πληρώνεις 1 ευρώ .

Σε συμβουλεύω να αγοράσεις ένα πακέτο με 5 ευρώ ή να το άπενεργοποιήσεις αν δεν σε ενδιαφέρει καλώντας 13830

 

Ευχαριστω.Δεν γινεται με καποια ρυθμιση μη αναστρεψιμη απο το κινητο μονο του ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται , αλλά επειδή δεν είναι δικό σου , καλύτερα να στο κάνει η εξυπηρέτηση πελατών .

Από setiings-Network-General

Κλείνουμε το 3G και κλείνουμε το Cellular data (Αυτό είναι απαραίτητο ώστε να μην μπαίνει με 2G)

Ακόμα καλύτερα από Cellular Data Network αλλάζουμε το ΑΡΝ με κάπιο που δεν υπάρχει

Αυτά για Iphone 3Gs.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται , αλλά επειδή δεν είναι δικό σου , καλύτερα να στο κάνει η εξυπηρέτηση πελατών .

Από setiings-Network-General

Κλείνουμε το 3G και κλείνουμε το Cellular data (Αυτό είναι απαραίτητο ώστε να μην μπαίνει με 2G)

Ακόμα καλύτερα από Cellular Data Network αλλάζουμε το ΑΡΝ με κάπιο που δεν υπάρχει

Αυτά για Iphone 3Gs.

 

Ευχαριστω.Πηρα την Vodafon και το εκλεισαν.Μου ειπαν οτι υπηρχε φοβος να ξαναμπει μονο του και μονο αυτος ειναι ασφαλης τροπος.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Χρέωση απλού sms και λειτουργεί μόνο από κινητό vodafone συμβόλαιο ή καρτοκινητό.

 

στον αναλυτικο μου ειχει παντως μηδενικη χρεωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, να κάνω μια ερώτηση. Στα επαγγελματικά πακέτα ο ελάχιστος χρόνο έχει γίνει 60'' ή όχι? Ρωτάω γιατί στην σελίδα της Vodafone γράφει ακόμη πως είναι τα 45'' (http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=10521).

 

Ευχαριστώ.

 

Νίκος.

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, να κάνω μια ερώτηση. Στα επαγγελματικά πακέτα ο ελάχιστος χρόνο έχει γίνει 60'' ή όχι? Ρωτάω γιατί στην σελίδα της Vodafone γράφει ακόμη πως είναι τα 45'' (http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=10521).

 

Ευχαριστώ.

 

Νίκος.

 

"Ευτυχώς" που το ανέφερα στο Forum, γιατί έτσι κάποιος από την Vodafone το είδε, κατάλαβε πως έπρεπε να είχε αλλάξει από καιρό...οπότε το διόρθωσε...

Απαράδεκτα πράγματα!!! Άντε να τελειώσει το συμβόλαιο με το εταιρικά να πάμε αλλού!!!

 

Νίκος.

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

η Cosmote πάντως ακόμα 45 δευτερόλεπτα δεν το έχει? Οπότε πιστεύω δεν αξίζει να κάνει κανείς συμβόλαιο στη vodafone εκτός κι αν μιλάει περισσότερο με άτομα αυτής της εταιρίας.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι δωρεάν ή με κάποια χρέωση;

 

Σύμφωνα με τον επίσημο τιμοκατάλογο έχει χρέωση απλού μηνύματος (0.04 ανά sms)

 

στον αναλυτικο μου ειχει παντως μηδενικη χρεωση.

 

Πόσα sms για έλεγχο του δικτύου του αριθμού έστειλες στο 1292;

Έστειλες ένα - δύο μηνύματα η έλεγξες καμιά 50αριά αριθμούς;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

η καρτα sim ποσους μηνες εχει εγγυηση;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω τον λογαριασμό μου να πληρώνεται αυτόματα μέσω πιστωτικής κάρτας. Φοβάμαι όμως μήπως γίνει κανένα λάθος καμιά μέρα (πχ να μου έρθει κανένας λογαριασμός 500 ευρώ λόγω λάθους της vodafone από χρεώσεις data) και έχει πληρωθεί ο λογαριασμός κανονικά μέσω πιστωτικής.. Σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται; Απλά μου πιστώνει το ποσό στον επόμενο μήνα αλλά εγώ θα πρέπει υποχρεωτικά να πληρώσω 500 ευρώ στην τράπεζα;
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω τον λογαριασμό μου να πληρώνεται αυτόματα μέσω πιστωτικής κάρτας. Φοβάμαι όμως μήπως γίνει κανένα λάθος καμιά μέρα (πχ να μου έρθει κανένας λογαριασμός 500 ευρώ λόγω λάθους της vodafone από χρεώσεις data) και έχει πληρωθεί ο λογαριασμός κανονικά μέσω πιστωτικής.. Σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται; Απλά μου πιστώνει το ποσό στον επόμενο μήνα αλλά εγώ θα πρέπει υποχρεωτικά να πληρώσω 500 ευρώ στην τράπεζα;

 

εγώ ξέρω ότι στην αυτόματη πληρωμή μέσω τραπέζης ο λογαριασμός που σου έρχεται γράφει πάνω εξόφληση μέσω ... Τάδε... Τράπεζας και δεν αφαιρεται αμέσως αλλά στην ημερομηνία λήξης του λογαριασμού άρα κάτι παρόμοιο θα γίνεται και στην πιστωτική άρα μόλις το λάβεισ κανείς παράπονο στο κατάστημα και προλαβαίνεις. Εκτός και αν αργήσει η απάντηση και σου αφαιρεθεί το πόσο και μετά στον επόμενο λογαριασμό να σου αφαιρεθεί από τον τρέχοντα λογαριασμό.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Η πιστωτική σου κάρτα χρεώνεται αρκετές μέρες μετά από την ημέρα που θα λάβεις τον λογαριασμό .

Αν σου συμβεί π.χ να έρθει λογαριασμός 500 ευρώ , μπορείς να πείς στην τράπεζα να σου ακυρώσει την κάρτα .

Έτσι δεν θα μπορεί πλέον να γίνει καμμία χρέωση .

Link to comment
Share on other sites

εγώ ξέρω ότι στην αυτόματη πληρωμή μέσω τραπέζης ο λογαριασμός που σου έρχεται γράφει πάνω εξόφληση μέσω ... Τάδε... Τράπεζας και δεν αφαιρεται αμέσως αλλά στην ημερομηνία λήξης του λογαριασμού άρα κάτι παρόμοιο θα γίνεται και στην πιστωτική άρα μόλις το λάβεισ κανείς παράπονο στο κατάστημα και προλαβαίνεις. Εκτός και αν αργήσει η απάντηση και σου αφαιρεθεί το πόσο και μετά στον επόμενο λογαριασμό να σου αφαιρεθεί από τον τρέχοντα λογαριασμό.

 

Είναι σίγουρο δηλαδή ότι η πληρωμή γίνεται την τελευταία μέρα που λήγει ο λογαριασμός, έτσι? Γιατι αν ισχύει αυτό προλαβαίνω αν γίνει κάποια στραβή έναν μήνα να το ακυρώσω.

 

 

Η πιστωτική σου κάρτα χρεώνεται αρκετές μέρες μετά από την ημέρα που θα λάβεις τον λογαριασμό .

Αν σου συμβεί π.χ να έρθει λογαριασμός 500 ευρώ , μπορείς να πείς στην τράπεζα να σου ακυρώσει την κάρτα .

Έτσι δεν θα μπορεί πλέον να γίνει καμμία χρέωση .

 

Δεν μπορώ να κάνω κάτι χωρίς να ακυρώσω ολοκληρωτικά την κάρτα? Πχ να ακυρώσω την αυτόματη πληρωμή μέσω πιστωτικής πριν προλάβουν και πάρουν τα λεφτά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κάνω κάτι χωρίς να ακυρώσω ολοκληρωτικά την κάρτα? Πχ να ακυρώσω την αυτόματη πληρωμή μέσω πιστωτικής πριν προλάβουν και πάρουν τα λεφτά?

 

Μην ανησυχείς. Αν γίνει λάθος από voda θα σου πιστώσουν την διαφορά στην πιστωτική σου, οπότε κανένα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

 

Μολις υπεγραψα στη Vodafone unlimited 45 με φορητοτηρα απο Wind L (παλιο).

1)Ενα πραγμα που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι μου ειπαν οτι στα 45 ευρώ πάγιο συμπεριλαμβανεται και ο Φ.Π.Α πραγμα που δε γινοταν στη Wind.Μου εκανε μεγάλη εντύπωση.Αληθευει ή θα βρεθώ προ εκπλήξεως?

2)Για το ιντερνετ..σε τι χρήση αντιστοιχουν περιπου τα 300 mb που δίνουν?Δηλαδη για απλη πλόηγηση και να διαβάζω κανενα mail χωρις επισυνάψεις αρκουν?Εαν μπαίνω μέσω wifi απο iphone με χρεώνει και η vodafone?

3)Διαβασα σε προηγουμενες σελιδες για τον αριθμο 1292 για να μαθεις σε ποια εταιρια ανηκει καποιοσ αριθμος?αυτο πως λειτουργει?γραφεις τον αριθμο που θες και το στελνεις στο 1292?ισχύει απο οποιαδηποτε εταιρεια κ να το στειλεις?

 

Ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

α) Σου απάντησαν σωστά . Σε όλες τις εταιρείες στην τιμή 45 περιλαμβάνεται και ο Φ.Π.Α. Αν ήθελες να ρωτήσεις για τον φόρο κινητής τηλεφωνίας , ας ρώταγες, Δεν περιλαμβάνεται σε καμμία εταιρεία. Άρα θα βρεθείς προ εκπλήξεως. Αν μπαίνεις μέσω Wifi δεν σε χρεώνει η Vodafone . Αν ξεσυνδεθείς σε χρεώνει έφόσον έχεις ανοικτό το Internet

β) τα 300 ΜΒ αντιστοιχούν σε κατέβασμα και ανέβασμα 300 ΜΒ ακριβώς. Για συνεχή απλή πλοήγηση εγώ θέλω 7 ΜΒ την μέρα , και μου φτάνουν.

γ) το 1292 λειτουργεί μόνο από Vodafone , γράφεις τον αριθμό και τον στέλνεις.

Link to comment
Share on other sites

α) Σου απάντησαν σωστά . Σε όλες τις εταιρείες στην τιμή 45 περιλαμβάνεται και ο Φ.Π.Α. Αν ήθελες να ρωτήσεις για τον φόρο κινητής τηλεφωνίας , ας ρώταγες, Δεν περιλαμβάνεται σε καμμία εταιρεία. Άρα θα βρεθείς προ εκπλήξεως. Αν μπαίνεις μέσω Wifi δεν σε χρεώνει η Vodafone . Αν ξεσυνδεθείς σε χρεώνει έφόσον έχεις ανοικτό το Internet

β) τα 300 ΜΒ αντιστοιχούν σε κατέβασμα και ανέβασμα 300 ΜΒ ακριβώς. Για συνεχή απλή πλοήγηση εγώ θέλω 7 ΜΒ την μέρα , και μου φτάνουν.

γ) το 1292 λειτουργεί μόνο από Vodafone , γράφεις τον αριθμό και τον στέλνεις.

 

οχι για το φορο κινητης ηξερα οτι δεν συμπεραλαμβάνεται!οποτε δε θα ερθω:)

Θα δινω 44.80 ολα μαζι μου παν γιατι πηρα εκπτωση παγιου κ μου πε κ τον πρωτο μηνα δωρεαν..για να δω..

Πως απενεργοποιεις το ιντερνετ στο iphone?

Ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

οχι για το φορο κινητης ηξερα οτι δεν συμπεραλαμβάνεται!οποτε δε θα ερθω:)

Θα δινω 44.80 ολα μαζι μου παν γιατι πηρα εκπτωση παγιου κ μου πε κ τον πρωτο μηνα δωρεαν..για να δω..

Πως απενεργοποιεις το ιντερνετ στο iphone?

Ευχαριστω για την απαντηση

 

Φαινεται έχω πιο παλία έκδοση γιατι δε μου εμφανίζει την εικονα που μου έστειλες αλλα γραφει Cellural Data Network και πατωντας πανω μπαινεις κάπου που μπορεις να συμπληρωσεις καποια στοιχεια(APN username pass klt)Μηπως πρεπει να κάνω αναβάθμιση?

 

Σήμερα μου ενέργοποιησαν τη συνδεση και έστειλα μηνυμα στο 1284 για να δω το υπολοιπο και μου εστειλαν μονο για το ιντερνετ και για το χρονο ομιλιας αλλο που έλεγε"Η υπηρεσία ενημέρωσης χρόνου ομιλιας και μηνυματων δεν ειναι διαθέσιμη για το πρόγραμμα χρηση σας

"!!!Μας δουλεύουν??

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα είναι διαθέσιμη .

Αν στείλω σήμερα από την σύνδεση μου , μου λέει πόσο υπόλοιπο είχα μέχρι χτές ( τελευταία ενημέρωση ) .

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν μπορεί να σου πεί ...το (χτεσινό ) υπόλοιπο σου .

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα είναι διαθέσιμη .

Αν στείλω σήμερα από την σύνδεση μου , μου λέει πόσο υπόλοιπο είχα μέχρι χτές ( τελευταία ενημέρωση ) .

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν μπορεί να σου πεί ...το (χτεσινό ) υπόλοιπο σου .

 

Βασικα λεει οτι δεν υποστηριζεται απο το προγραμμα χρησης μου:wacko: Θα ξαναδοκιμασω αυριο και θα σου πω.

Στο my account σου δείχνει το τρεχοντα υπολοιπα?

Με το ιντερνετ τελικα τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χθες πήρα χαμπάρι την αλλαγή στην ελάχιστη διάρκεια χρέωσης (παρά τον αυξημένο τελευταίο λογαριασμό) και τα έχω πάρει άσχημα με την εταιρία. Έχω 3 συμβόλαια επαγγελματικά που λήγουν Δεκέμβριο. Ο τελευταίος λογαρισμός εκδόθηκε 26/5 και έχει πληρωθεί.

 

Είναι απλό αυτό που θέλω να κάνω. Διακοπή των συμβολαίων και φυσικά καμμία επιστροφή οποιουδήποτε ποσού επιδότησης.

 

Δεν έχω μαζί μου το συμβόλαιο, αλλά μάλλον τα ίδια θα λέει στους όρους: "Σε περίπτωση τροποποίησης των συμβατικών όρων μονομερώς από τη VODAFONE ο Συνδρομητής έχει το δικαίωμα καταγγελίας της Σύμβασης αζημίως εντός τριάντα (30) ημερών από τη σχετική κοινοποίηση."

 

Το θέμα είναι ότι δεν έχω ενημερωθεί από την εταιρία προσωπικα με οποιοδήποτε τρόπο για την αλλαγή αυτή, πλην του τελευταίου λογαριασμού (εκδοθείς 26/5) όπου φαίνεται η νέα ελάχιστη διάρκεια. Ίσως να ήταν αλλιώς αν αρνιόμουν να τον πληρώσω, αλλά κι έτσι, μπορεί να γίνει πλέον κάτι;

 

Από αυτούς που το είχαν πάρει χαμπάρι εκείνες τις μέρες (τέλος Απριλίου), έκανε κανείς κάτι αντίστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χθες πήρα χαμπάρι την αλλαγή στην ελάχιστη διάρκεια χρέωσης (παρά τον αυξημένο τελευταίο λογαριασμό) και τα έχω πάρει άσχημα με την εταιρία. Έχω 3 συμβόλαια επαγγελματικά που λήγουν Δεκέμβριο. Ο τελευταίος λογαρισμός εκδόθηκε 26/5 και έχει πληρωθεί.

 

Είναι απλό αυτό που θέλω να κάνω. Διακοπή των συμβολαίων και φυσικά καμμία επιστροφή οποιουδήποτε ποσού επιδότησης.

 

Δεν έχω μαζί μου το συμβόλαιο, αλλά μάλλον τα ίδια θα λέει στους όρους: "Σε περίπτωση τροποποίησης των συμβατικών όρων μονομερώς από τη VODAFONE ο Συνδρομητής έχει το δικαίωμα καταγγελίας της Σύμβασης αζημίως εντός τριάντα (30) ημερών από τη σχετική κοινοποίηση."

 

Το θέμα είναι ότι δεν έχω ενημερωθεί από την εταιρία προσωπικα με οποιοδήποτε τρόπο για την αλλαγή αυτή, πλην του τελευταίου λογαριασμού (εκδοθείς 26/5) όπου φαίνεται η νέα ελάχιστη διάρκεια. Ίσως να ήταν αλλιώς αν αρνιόμουν να τον πληρώσω, αλλά κι έτσι, μπορεί να γίνει πλέον κάτι;

 

Από αυτούς που το είχαν πάρει χαμπάρι εκείνες τις μέρες (τέλος Απριλίου), έκανε κανείς κάτι αντίστοιχο;

 

Αποκλείεται να μην έχεις ενημερωθεί.. Κοίτα στους λογαριασμούς του Μαρτίου ή Απριλίου και θα σου γράφει την ανακοίνωση στο πίσω μέρος της πρώτης σελίδας (εκεί που συνήθως η εταιρία κάνει τις ανακοινώσεις κάθε μήνα.. εκεί που σου έχει και τον τρόπο υπολογισμού του φόρου κινητής τηλεφωνίας)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...