Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παρε εκπτωση παγιου τοτε.

@Areian0s: οσο αφορα τα 2 κινητα, η nokia θα βγαλει το τελευταιο 3μηνο συσκευη με 2 ενεργες sim, σε πολυ χαμηλη τιμη

 

Την έκπτωση μάλλον θα τη ζητήσω. Αυτό είναι το μελλον πια... Τα κινητά με 2 σιμ δε με ενθουσιαζουν. Εχω περάσει απο το σταδιο αυτο...

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειχα κανει μια σηνδεση για 12 μηνες οταν πηγα να κανω αιτηση διακοπης (το 12ο μηνα) μου ειπαν οτι η συνδεση θα κοπει σε ενα μηνα και οτι θα πληρωσω ενα παγιο ακομα

εγω αυτο το λογαριασμο δεν τον πληρωσα (ειναι 34€)

και σημερα μ ε πηραν τηλ να παω να τον πληρωσω

εαν δεν τον πληρωσω μπορουν να κανουν τιποτα?

η πρεπει αμα περασω απο κανα καταστημα βοντα να τον πληρωσω

ειναι κοροιδια ενας μηνας κερατιατικος :wacko:

Edited by undertakermark
Link to comment
Share on other sites

Όταν θες να διακόψεις στον 12ο πας από τον 11ο και κάνεις αίτηση.

Πήγαινε καλύτερα να τον πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειχα κανει μια σηνδεση για 12 μηνες οταν πηγα να κανω αιτηση διακοπης (το 12ο μηνα) μου ειπαν οτι η συνδεση θα κοπει σε ενα μηνα και οτι θα πληρωσω ενα παγιο ακομα

εγω αυτο το λογαριασμο δεν τον πληρωσα (ειναι 34€)

και σημερα μ ε πηραν τηλ να παω να τον πληρωσω

εαν δεν τον πληρωσω μπορουν να κανουν τιποτα?

η πρεπει αμα περασω απο κανα καταστημα βοντα να τον πληρωσω

ειναι κοροιδια ενας μηνας κερατιατικος :wacko:

 

εάν δεν το πληρώσεις θα μπει στην φορολογική σου δήλωση και θα το πληρώσεις από εκεί και θα είναι χειρότερα. Δεν χάνει η εταιρεία εξάλλου...

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

πληρωσε το για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. και γω οταν εκανα διακοπη αργησα να πληρωσω τον τελευταιο λογαριασμο. οχι σκοπιμα ομως.

μετα απο ενα διασημα με επαιρναν τηλεφωνο να παω να τον πληρωσω. 1, 2, 3, 5, 10 στο τελευταιο τηλεφωνημα (μερα Τεταρτη) μου ειπαν οτι αν δε τον πληρωσω μεχρι Παρασκευη, θα κινηθουν νομικα. οποτε πηγα τον πληρωσα για να ειμαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

θα παω αυριο να το πληρωσω να ξεμπερδευω

δε ξανα κανω παντος συνδεση καρτα μια χαρα ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

2 χρόνια απλήρωτο 1300 ευρώ απο πείσμα διότι με είχαν κλέψει 400 ευρώ και δεν μου έκαναν ανάκληση. Ούτε σε φορολογική δήλωση μπήκε αλλά ούτε και κάτι μπορούν να σου κάνουν εαν δεν έχεις στο όνομά σου κάποιο περιουσιακό στοιχείο.
________ :) ________
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνει στη φορολογική σου δήλωση , απλά μπορούν να σου "μαυρίσουν" το ΑΦΜ και βέβαια εαν πας μελλοντικά να κάνεις σύνδεση , δεν θα σου κάνουν εαν δεν αποληρώσεις εντελώς προηγούμενες οφειλές. Καπάκι παίζει να σου ζητήσουν και εγγύηση...
lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

πηγα το πληρωσα :cry:

δεν μπορουν να κανουν τιποτα με την εφορια οτι κι αν λενε, μονο αν χροστας στο δημοσιο μπορουν να σου κατασχουν κατι αν δεν κανω λαθος

δε ξανα κανω συνδεση, ειναι κοροιδια

καρτα απο δω και περα :)

Link to comment
Share on other sites

Στην φορολογική σου δεν μπαίνει επειδή ειναι ιδιωτική εταιρεία. Αλλά θα σε πρήζουν για μήνες οι εισπρακτικές και τα εξώδικα και δεν θα μπορέσεις να ξανακάνεις σύνδεση στην VF.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Μα εδώ δεν φταίνε οι εταιρείες. Πρέπει να διαβάζουμε τους όρους. Ούτε είναι "μαγκιά" να μην πληρώνεις το λογαριασμό σου (που πρακτικά δεν γίνεται κιόλας γιατί θα βαρεθείς να σε καταδιώκουν και θα μπεις και σε μαύρη λίστα σε όλα τα δίκτυα). Οι χρεώσεις οι οποίες είναι υψηλές είναι άλλο θέμα. Ας κάνουμε μόνο την απαραίτητη χρήση όπως το καταλαβαίνει κανείς...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αλλάξω πρόγραμμα χρήσης. Πρέπει να επιλέξω ένα με πακέτο internet. Αυτή την στιγμή είμαι στο ευέλικτο 35. Να βάλω ένα πρόσθετο πακέτο για internet (300 mb) ή καλύτερα να πάω σε πρόγραμμα Unlimited με Internet?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να βαλεις ξεχωριστο πακετο ιντερνετ,οικονομικα νομιζω πανω κατω ειναι το ιδιο. ΕΠισης αν βαλεις unlimited και το μετανιωσεις, μετα δε θα μπορεις να γυρισεις στο ευελικτο επειδη εχει γινει μη εμπορικα διαθεσιμο.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό μου το είπαν στο τηλέφωνο. Τέλος τα ευέλικτα προγράμματα. Eπειδή έχω έκπτωση στα πάγια 30% για ένα χρόνο, πιστεύω ότι πιο πολύ με συμφέρει να επιλέξω το Unlimited με Internet 45.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό μου το είπαν στο τηλέφωνο. Τέλος τα ευέλικτα προγράμματα. Eπειδή έχω έκπτωση στα πάγια 30% για ένα χρόνο, πιστεύω ότι πιο πολύ με συμφέρει να επιλέξω το Unlimited με Internet 45.

 

Χάνεις όμως σε δωρεάν λεπτά προς τρίτους (σε σχεση με τα απλα unlimited). Εαν παρεις απλο unlimited με εξτρα ιντερνετ, οπως σου εδειξα πριν, οταν θα θελεις να αλλαξεις mbs, απλα θα αλλαζεις το εξτρα πακετο, οχι ολο το προγραμμα σου (εαν εισαι στο unlimited με internet). Πανω-κατω οι τιμές ειναι ιδιες, εαν κανεις ολους τους συνδυασμους, το θεμα ειναι οτι εαν εισαι Unl με int και μετα θελεις να αλλαξεις πακετο προς τα κατω, θα πρεπει να περιμενεις 8 μηνες, ενω στα σκετα (εξτρα) πακετα ιντερνετ κάνεις οτι θελεις

Link to comment
Share on other sites

Χάνεις όμως σε δωρεάν λεπτά προς τρίτους (σε σχεση με τα απλα unlimited). Εαν παρεις απλο unlimited με εξτρα ιντερνετ, οπως σου εδειξα πριν, οταν θα θελεις να αλλαξεις mbs, απλα θα αλλαζεις το εξτρα πακετο, οχι ολο το προγραμμα σου (εαν εισαι στο unlimited με internet). Πανω-κατω οι τιμές ειναι ιδιες, εαν κανεις ολους τους συνδυασμους, το θεμα ειναι οτι εαν εισαι Unl με int και μετα θελεις να αλλαξεις πακετο προς τα κατω, θα πρεπει να περιμενεις 8 μηνες, ενω στα σκετα (εξτρα) πακετα ιντερνετ κάνεις οτι θελεις

Αυτο που λες μου ακουγεται καλο και για εμενα. Γιατι κι εγω σκεφτομουν το unlimited με internet 45, αλλα παιζει να μου ειναι και αχρηστα τοσα δεδομενα. Οποτε μπορει να κανω ενα απλο unlimited και να δω πως θα παει το μηνα με τα δεδομενα...

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες μου ακουγεται καλο και για εμενα. Γιατι κι εγω σκεφτομουν το unlimited με internet 45, αλλα παιζει να μου ειναι και αχρηστα τοσα δεδομενα. Οποτε μπορει να κανω ενα απλο unlimited και να δω πως θα παει το μηνα με τα δεδομενα...

 

Κάνε ένα απλό unlimited και επέλεξε απλά ξεχωριστό κάποιο πακέτο mobile internet που θες... Ακριβώς το ίδιο είναι

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5661

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μιλάμε για... απεριόριστα των... 1500 λεπτών, δείτε τί συμβαίνει σε μια χώρα η οποία δεν είναι banana republic όπως εμείς:

http://news.gr.msn.com/economy/article.aspx?cp-documentid=154437514

Τα σχόλια δικά σας. Ήθελα να ανοίξω ξεχωριστό θέμα αλλά και εδώ θα διαβαστεί...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μιλάμε για... απεριόριστα των... 1500 λεπτών, δείτε τί συμβαίνει σε μια χώρα η οποία δεν είναι banana republic όπως εμείς:

http://news.gr.msn.com/economy/article.aspx?cp-documentid=154437514

Τα σχόλια δικά σας. Ήθελα να ανοίξω ξεχωριστό θέμα αλλά και εδώ θα διαβαστεί...

φαγώθηκες με τη μπανάνα σε κάθε ποστ :p

Δεν ξέρω αν αυτό το θέτεις σαν θετικό επιχείρημα για να δικαιολογήσεις το εγχώριο "απεριόριστο" των 1500, αλλά σε κάθε περίπτωση την ευθύνει φέρει ο καταναλωτής εφ'όσον υπογράφει τους όρους της εκάστοτε σύμβασης...

 

Το πώς αυτή θα βαπτιστεί είναι άλλο θέμα...

 

Αλλά συγνώμη κιόλας θα πρέπει να εισαι πολύ γκάου για να μην καταλάβεις τι λέει η διαφήμιση...

Link to comment
Share on other sites

φαγώθηκες με τη μπανάνα σε κάθε ποστ :p

Δεν ξέρω αν αυτό το θέτεις σαν θετικό επιχείρημα για να δικαιολογήσεις το εγχώριο "απεριόριστο" των 1500, αλλά σε κάθε περίπτωση την ευθύνει φέρει ο καταναλωτής εφ'όσον υπογράφει τους όρους της εκάστοτε σύμβασης...

 

Το πώς αυτή θα βαπτιστεί είναι άλλο θέμα...

 

Αλλά συγνώμη κιόλας θα πρέπει να εισαι πολύ γκάου για να μην καταλάβεις τι λέει η διαφήμιση...

 

Η διαφήμιση λέει "a warranty that could last a lifetime"

Όσο ξεκάθαροι και αν είναι οι όροι -και ωραία τη βλέπεις εδώ αλλά στην tv σε κλάσματα δευτερολέπτου μόνο το σλόγκαν θα σου μείνει, στη χώρα αυτή τους έβαλαν χέρι διότι το "lifetime" δεν είναι lifetime. Όχι όπως εδώ όπου το 1500 είναι απεριόριστο και η ΕΕΤΤ κοιμάται (και ακόμα χειρότερο, μπορεί να υπάρχουν καταναλωτές οι οποίοι το βρίσκουν... ξεκάθαρο), ή το "για πάντα" σημαίνει κάτι εφήμερο...

Ας σκεφτούμε λοιπόν ξανά πριν το πάρουμε αψηφιστα όπως όλα τα άλλα σε αυτή τη χώρα, γιατί αυτή είναι η αιτία της κατάστασης στην οποία ζούμε: άθλιες υπηρεσίες, υπέρογκες χρεώσει κτλ.

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Η διαφήμιση λέει "a warranty that could last a lifetime"

Όσο ξεκάθαροι και αν είναι οι όροι -και ωραία τη βλέπεις εδώ αλλά στην tv σε κλάσματα δευτερολέπτου μόνο το σλόγκαν θα σου μείνει, στη χώρα αυτή τους έβαλαν χέρι διότι το "lifetime" δεν είναι lifetime. Όχι όπως εδώ όπου το 1500 είναι απεριόριστο και η ΕΕΤΤ κοιμάται (και ακόμα χειρότερο, μπορεί να υπάρχουν καταναλωτές οι οποίοι το βρίσκουν... ξεκάθαρο), ή το "για πάντα" σημαίνει κάτι εφήμερο...

Ας σκεφτούμε λοιπόν ξανά πριν το πάρουμε αψηφιστα όπως όλα τα άλλα σε αυτή τη χώρα, γιατί αυτή είναι η αιτία της κατάστασης στην οποία ζούμε: άθλιες υπηρεσίες, υπέρογκες χρεώσει κτλ.

κάνεις σαν να την ανακάλυψαν οι έλληνες την έννοια "απεριόριστα"... Απ'εξω μας ήρθε και λογικά εξακολουθεί να υπάρχει και έξω αλλά δεν θα το ψάξω τώρα γιατι δεν έχει νόημα.

 

Και για να παίξουμε με τις λέξεις υπάρχει χρονικός ορισμός του lifetime? άλλωστε "θα μπορούσε" λέει... δηλαδή για κάποιον που θα πάρει το αμάξι και θα ατυχήσει 1-2 χρόνια μετά, δεν επιβεβαιώνεται ο ισχυρισμός τους? :p

 

Θα σου μείνει το σλόγκαν.. κι άντε ταρίφα επιλέγεις με το σλόγκαν, πόσο κακός καταναλωτής πρέπει να είσαι για να αγοράσεις αμάξι ακούγοντας ενα σλόγκαν?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα απλό unlimited και επέλεξε απλά ξεχωριστό κάποιο πακέτο mobile internet που θες... Ακριβώς το ίδιο είναι

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5661

Το μονο που απλα ειχα σκεφτει, ειναι οτι με το προγραμμα unlimited με internet μου ερχεται πιο οικονομικη η συσκευη που θελω να παρω, γιατι ειναι internet συσκευη... Εκει ειναι που προβληματιζομαι.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

κάνεις σαν να την ανακάλυψαν οι έλληνες την έννοια "απεριόριστα"... Απ'εξω μας ήρθε και λογικά εξακολουθεί να υπάρχει και έξω αλλά δεν θα το ψάξω τώρα γιατι δεν έχει νόημα.

 

Και για να παίξουμε με τις λέξεις υπάρχει χρονικός ορισμός του lifetime? άλλωστε "θα μπορούσε" λέει... δηλαδή για κάποιον που θα πάρει το αμάξι και θα ατυχήσει 1-2 χρόνια μετά, δεν επιβεβαιώνεται ο ισχυρισμός τους? :p

 

Θα σου μείνει το σλόγκαν.. κι άντε ταρίφα επιλέγεις με το σλόγκαν, πόσο κακός καταναλωτής πρέπει να είσαι για να αγοράσεις αμάξι ακούγοντας ενα σλόγκαν?

 

Και όμως, πιστεύω ότι στην Ελλάδα το 80% των συνδρομητών επιλέγει με το σλόγκαν και ίσως κάπου στο δρόμο ανακαλύψει ότι το απεριόριστο είναι γιαλαντζί απεριόριστο, είτε με τον βάρβαρο τρόπο (υπέρβαση και υπερχρέωση) είτε όταν του το σφυρίξει κάποιος πιο ψαγμένος... Γι'αυτό όμως θα έπρεπε να ελέγχονται οι εταιρείες και να μην μπορούν να χρησιμοποιούν όρους όπως απεριόριστα, για πάντα κτλ κτλ.

 

Το μονο που απλα ειχα σκεφτει, ειναι οτι με το προγραμμα unlimited με internet μου ερχεται πιο οικονομικη η συσκευη που θελω να παρω, γιατι ειναι internet συσκευη... Εκει ειναι που προβληματιζομαι.

 

Τα unlimited με internet είναι απλά ένα unlimited στο οποίο έχουν προσθέσει internet. Και νομίζω ότι σε περιορίζουν και χρονικά. Ενώ ένα επιπρόσθετο πακέτο internet πάνω στο "απεριόριστο" το τροποποιείς ή και το καταργείς εντελώς...

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε την Πολλαπλή Παράθεση!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...