Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν ενεργοποιησω το vodafone unlimited τα 1500 λεπτα που εχω για δωρεαν κλησησ σε αριθμουσ vodafone ειναι και για σταθερα vodafone.?
Link to comment
Share on other sites

παρε το 13830 και πες τους οτι αμα δεν ανεβει η επιδοτηση στην cosmote με νεα συνδεση σου καναν πολυ καλυτερη προσφορα για το iphone και θα φυγεις. το καταστημα δεν μπορει να κανει τιποτα.

 

Ξαναπήρα στο 13830 και μου είπαν να απευθυνθώ σε κατάστημα. Μου φαίνεται ότι το πήραν χαμπάρι το παραμύθι. Τεσπα, εμένα μου αύξησαν την επιδότηση κατά 40€ και φυσικά δεν ικανοποιούμαι, οπότε πάω αύριο για αίτηση φορητότητας σε κατάστημα Cosmote.

Αν θέλει η Voda να με κρατήσει, να μου το αποδείξει εμπράκτως. Όχι με 40€ παραπάνω, ενώ άλλοι παίρνουν έκπτωση μέχρι και στο πάγιο.

Αν όχι, η Cosmote με λιγότερα λεφτά, μου δίνει καλύτερο συμβόλαιο (i-60 στα ίδια λεφτά με Voda και 100 sms επιπλέον +750mb έναντι 500)

Κι ο άγιος φοβέρα θέλει και η Voda μόνο αγία δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά που διαβάζω για τις επιδοτήσεις εδώ μέσα, σκέφτομαι ότι θα ήταν καλύτερο να καταργηθούν από τις εταιρείες τελείως και αντί γι αυτές να δοθούν πιο οικονομικά πακέτα με ομιλία, Internet, sms και mms καθώς και χωρίς ελάχιστη διάρκεια κλήσεων. Δεν είναι δουλειά αυτή για να πετύχει καλύτερη επιδότηση κάποιος, να κάνει αιτήσεις φορητότητας ή να το γυρνάει σε καρτοκινητό και μετά πάλι συμβόλαιο για να πετύχει 30 ευρώ παραπάνω επιδότηση, την οποία επιδότηση του την τρώνε αμέσως με τις χρεώσεις που ισχύουν στα προγράμματα χρήσης.

Σε δουλειά να βρισκόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Από την άλλη βέβαια όταν βλέπεις ότι με την επιδότησή σου βγαίνει πιο ακριβά το κινητό

 

Α. http://i127.photobucket.com/albums/p148/erwdios/iphonevodafone.jpg

 

απ' ότι να το αγοράσεις με νέα σύνδεση, στο ίδιο πρόγραμμα

 

http://i127.photobucket.com/albums/p148/erwdios/iphonevoda2.jpg

 

και να πάρεις +50€ έκπτωση λόγω παραγγελίας από το site της Vodafone

 

http://i127.photobucket.com/albums/p148/erwdios/iphonevoda3.jpg

 

γιατί να ανανεώσεις το συμβόλαιό σου? Και εφόσον αυτοί ποντάρουν στο γεγονός ότι θέλεις να κρατήσεις τον αριθμό σου, γιατί θεωρούν ότι αυτό είναι μειονέκτημα του καταναλωτή και το εκμεταλλεύονται? (αυτοί εννοώ και τους 2)

 

Η Cosmote αντίστοιχα δίνει για νέα σύνδεση

 

http://i127.photobucket.com/albums/p148/erwdios/cosmote.jpg

 

και εφόσον διαπραγματευτείς την φορητότητα του αριθμού σου, πετυχαίνεις καλύτερη τιμή από αυτή της επιδότησης κρατώντας και τον αριθμό σου. ;)

 

Η πλάκα είναι ότι και το πρόγραμμα της Cosmote είναι καλύτερο

 

http://i127.photobucket.com/albums/p148/erwdios/cosmote60.jpg

 

http://i127.photobucket.com/albums/p148/erwdios/vodalite300.jpg

 

Και δεν μιλάμε για 30€ εδώ. Άτομα που έκαναν αίτηση φορητότητας πήραν μέχρι και 100-150€ έκπτωση και σημαντική μείωση στο παγιό τους. Γιατί δηλαδή μια ζωή να είμαστε ωχ αδερφέ και να μην διεκδικούμε αυτό που δικαιούμαστε και που πληρώνουμε.

 

Επειδή είμαστε από τις ακριβότερες χώρες της Ευρώπης και στην κινητή τηλεφωνία, εγώ προσωπικά δεν ανέχομαι να δώσω ούτε cent παραπάνω.

Το όλο πανηγύρι δεν γίνεται για το i-phone, γίνεται επειδή θεωρώ ότι δικαιούμαι κάτι καλύτερο όσον αφορά την αγορά νέας συσκευής και το παγιό μου, άσχετα αν θα είναι i-phone ή omnia. Το να μας θεωρούν οι εταιρίες δεδομένους είναι αυτό που μας έχει κάνει να τις πληρώνουμε χρυσές.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μπεις σε όποιο πρόγραμμα θέλεις, αλλά θα έχεις πολύ υψηλότερη επιδότηση σε πρόγραμμα iphone. Θα πρέπει απλά να υπολογίσεις αν σε συμφέρει η διαφορά παγίου για δωδεκάμηνο. Νομίζω αν μπεις σε iphone πρόγραμμα δε βγαίνεις εύκολα, παρά μετά το πέρας του συμβολαίου.

 

Με πρόγραμμα iphone το παίρνεις φθηνότερα απλά θα πρέπει να μείνεις στο ίδιο πρόγραμμα για 12 ή 18 μήνες..(το επιλέγεις εσύ αυτό..)

 

Γνωρίζει κανείς πόσο γίνεται το πάγιο του vodafone unlimited 15 μετά από την έκπτωση (εάν δεν πάρουμε συσκευή); Στο site δεν αναφέρεται τίποτα για το συγκεκριμένο.

 

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν παίρνει έκπτωση αντί επιδότησης..Μπορείς να επιλέξεις το unlimited 20 που με την έκπτωση γίνεται 16,5...

 

αν ενεργοποιησω το vodafone unlimited τα 1500 λεπτα που εχω για δωρεαν κλησησ σε αριθμουσ vodafone ειναι και για σταθερα vodafone.?

 

Όχι..είναι μόνο για κινητά vodafone συμβόλαια ή καρτοκινητά.Αν θες και προς σταθερά υπάρχει στα unlimited 50 και πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις πληροφοριες γιατι η Vodafone καταργει τα προγραμματα για το Iphone. Εχω 2 αριθμους και συνηθως χρησιμοποιω τις επιδοτησεις μαζι.Αφου ειδα στο My account οτι και οι επιδοτησεις εχουν εγκριθει και θελοντας να τις συνδιασω για να παρω το 3gs 16αρι με το iPhone 200 lite... εβγαινε λοιπον ενα υπολοιπο περιπου στα 370 ευρω (για την επιδοτηση και αλλαγη του ενως εκ των 2 αριθμων), θελοντας να μαθω τι τελικο ποσο θα εχω αν χρησιμοποιησω και την επιδ. του αλλου, πηρα στο cc της voda και εκπληκτος... :blink: μαθαινω οτι τα προγραμμα τα για iphone δεν ειναι πλεον εμπορικα διαθεσημα...:confused:

Λεω στην κοπελα και εγω τι κανω?

Μου απαντα : Ααα Μην ανησυχητε εχουμε τα νεα Vodafone Unlimited....

Της απαντω οτι δεν με ενδιαφερει το συγκεκριμενο προγραμμα παρα μονο αυτο που ζηταω...

Μα Γιατι ?? (μου λεει) αφου τα unlimited εχουν και ιντερνετ

Ναι αλλα δεινουν περισσοτερο χρονο εντος vodafone που εγω δεν μιλαω, της λεω, και για να βαλω καποιο που ανταποκρινετε στις αναγκες μου θα πρεπει να παρω κατι ακριβο πχ unlimited 50 ή παραπανω... (η ομιλια μου ειναι περιπου 75% αλλα δικτυα + 25% vodafone..μην αναφερω τα sms)..

Η κοπελιτσα ειχε μεινει λιγο και δεν ηξερε τι να μου πει. Κατα το βραδυ ξαναπειρα να επιβαιβεωσω οσα ακουσα την πρωτη φορα και το παλικαρι που βγηκε μου ειπε οτι οντως ισχυει και δεν ηταν λαθος η πληροφορηση...

Τι να πω τρελαθηκε η vodafone???:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις πληροφοριες γιατι η Vodafone καταργει τα προγραμματα για το Iphone. Εχω 2 αριθμους και συνηθως χρησιμοποιω τις επιδοτησεις μαζι.Αφου ειδα στο My account οτι και οι επιδοτησεις εχουν εγκριθει και θελοντας να τις συνδιασω για να παρω το 3gs 16αρι με το iPhone 200 lite... εβγαινε λοιπον ενα υπολοιπο περιπου στα 370 ευρω (για την επιδοτηση και αλλαγη του ενως εκ των 2 αριθμων), θελοντας να μαθω τι τελικο ποσο θα εχω αν χρησιμοποιησω και την επιδ. του αλλου, πηρα στο cc της voda και εκπληκτος... :blink: μαθαινω οτι τα προγραμμα τα για iphone δεν ειναι πλεον εμπορικα διαθεσημα...:confused:

Λεω στην κοπελα και εγω τι κανω?

Μου απαντα : Ααα Μην ανησυχητε εχουμε τα νεα Vodafone Unlimited....

Της απαντω οτι δεν με ενδιαφερει το συγκεκριμενο προγραμμα παρα μονο αυτο που ζηταω...

Μα Γιατι ?? (μου λεει) αφου τα unlimited εχουν και ιντερνετ

Ναι αλλα δεινουν περισσοτερο χρονο εντος vodafone που εγω δεν μιλαω, της λεω, και για να βαλω καποιο που ανταποκρινετε στις αναγκες μου θα πρεπει να παρω κατι ακριβο πχ unlimited 50 ή παραπανω... (η ομιλια μου ειναι περιπου 75% αλλα δικτυα + 25% vodafone..μην αναφερω τα sms)..

Η κοπελιτσα ειχε μεινει λιγο και δεν ηξερε τι να μου πει. Κατα το βραδυ ξαναπειρα να επιβαιβεωσω οσα ακουσα την πρωτη φορα και το παλικαρι που βγηκε μου ειπε οτι οντως ισχυει και δεν ηταν λαθος η πληροφορηση...

Τι να πω τρελαθηκε η vodafone???:wacko:

 

Πώς γίνεται να μην είναι διαθέσιμα όταν στο vodafone.gr είναι κανονικά διαθέσιμα (για νέα σύνδεση, αναβάθμιση ή αλλαγή προγράμματος)?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο απαντησα και εγω, οτι δλδ πως ειναι δυνατον να μην μπορω να τα επιλεξω αφου τα βλεπω και στο site τους και μπορω να κανω αλλαγη απο το my account...

Εκει ειναι που φαγανε το 2ο σκαλωμα και μου ειπαν οτι ειναι απο λαθος ετσι και θα διορθωθει συντομα:worry:

Αν μπορει καποιος απο εδω ας καλεσει στο cc να ρωτησει μηπως μου ειπαν μπαρουφες και οι 2...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που μίλησα προχθές, μου είπε ότι το Vodafone lite 300 έχει καταργηθεί για i-phone και απευθύνεται μόνο σε αγοραστές που ενδιαφέρονται για Blackberry :confused:

Και της λέω, μα το βλέπω μέσα στο site σας για i-phone και μου απαντά ότι είναι για λίγες μέρες ακόμα. Εμένα η όλη φάση μου θυμίζει παραπλάνηση, για να μπορέσουν να σπρώξουν το νέο πρόγραμμα. Αποκλείεται να τα καταργήσουν τα προγράμματα, όσο υπάρχουν τα ανταγωνιστικά της Cosmote. Πήγαινε σε κατάστημα και πάρε το πρόγραμμα για i-phone. Όσο είναι στο site τους, σημαίνει ότι είναι διαθέσιμο, άσχετα με το τι λένε οι φοιτητές στο cc της.

Link to comment
Share on other sites

Απο το site της vodafone φαινεται να έχουν καταργήσει και τα 18μηνα συμβόλαια για iphone. Υπάρχουν μονο τα 12μηνα πλεον. Ξερει κανείς τίποτα;
Link to comment
Share on other sites

Μόλις με πήραν από το τμήμα επιδοτήσεων της voda. Καλύφθηκα απόλυτα από την αντιπρόταση και προχωράω στην αναβάθμιση να ησυχάσετε και οι υπόλοιποι που σας έπρηζα. :p

 

Το συμβόλαιο που επέλεξα είναι το iphone 300 plus για 18 μήνες, οπότε φαντάζομαι καταλαβαίνετε ότι τα περί κατάργησης δεν ισχύουν, ούτε για τα προγράμματα του i-phone, ούτε για τα 18μηνά συμβόλαια. ;) (τουλάχιστον όχι ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι γινεται! Σωστά τα έλεγες στα προηγούμενα ποστ! Φοβερα θελουν!

 

Πες μου κατι, εκανες τελικά αιτηση φορητότητας; για αυτό η συμφερουσα προσφορά;

ειμαι σε παρόμοια φαση γι'αυτο ρωταω!

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντύπωση οτι τα 18μηνα συμβόλαια ειναι λιιιγο παράνομα

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία, επειδή το topic είναι 300+ σελίδες και είναι αδύνατον να το διαβάσο όλο, μπορεί κάποιος να μου πει ποιά είναι η σημερινή πολιτική της vodafone για τις επιδοτήσεις συσκευών. Πώς δηλαδή υπολογίζεται το πόσο της επιδότησης; Επίσης υπάρχει κάποιο επιπλέον μπόνους για αγορά π.χ. ενός 3G κινητού; Τέλος, υπάρχει κάποιος τρόπος να αυξήσω το πόσο που έχω για επιδότηση;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Sotirisko

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία, επειδή το topic είναι 300+ σελίδες και είναι αδύνατον να το διαβάσο όλο, μπορεί κάποιος να μου πει ποιά είναι η σημερινή πολιτική της vodafone για τις επιδοτήσεις συσκευών. Πώς δηλαδή υπολογίζεται το πόσο της επιδότησης; Επίσης υπάρχει κάποιο επιπλέον μπόνους για αγορά π.χ. ενός 3G κινητού; Τέλος, υπάρχει κάποιος τρόπος να αυξήσω το πόσο που έχω για επιδότηση;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Sotirisko

 

ο μεσος ορος των λογαριασμων που κανεις. η απειλη της φορητοτητας πολλες φορες αποδιδει, μην φανταστεις θεαματικα αλλα αποδοδει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμενα σημερα τελικα με πηραν και μου ειπαν επισης οτι δεν καταργουνται τα προγραμματα για iphoχαne και μου αυξησαν την επιδοτηση στα 178 ευρω. Το θεωρω λιγο βεβαια γιατι αυτη ειναι το συνολο της επιδοτισεις για τα 2 συμβολαια που εχω. :mad: Οταν ξανακαλεσα μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα αλλο.... Κριμα παντως ημουν πολυ καιρο στην voda και μαλιστα πολυ ευχαριστημενος!!!:(
Link to comment
Share on other sites

Εμενα σημερα τελικα με πηραν και μου ειπαν επισης οτι δεν καταργουνται τα προγραμματα για iphoχαne και μου αυξησαν την επιδοτηση στα 178 ευρω. Το θεωρω λιγο βεβαια γιατι αυτη ειναι το συνολο της επιδοτισεις για τα 2 συμβολαια που εχω. :mad: Οταν ξανακαλεσα μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα αλλο.... Κριμα παντως ημουν πολυ καιρο στην voda και μαλιστα πολυ ευχαριστημενος!!!:(

 

το ενδεχομενο της φορητοτητας το ανεφερες?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω την εντύπωση οτι τα 18μηνα συμβόλαια ειναι λιιιγο παράνομα

 

Γιατι να ειναι παρανομα ? Εκτος οτι υπαρχουν σε ολες τις υπολοιπες χωρες, το συμβολαιο σου το διακοπτεις οποτε θελεις και επιστρεφεις ποσοστο της επιδοτησης που πηρες αναλογα με τους μηνες αποσβεσης.

 

Οσον αφορα τις επιδοτησεις, ειναι μαλλον εποχη που εχουν πεσει αρκετα.. αρκει να δειτε τι προσφερουν οι εταιρειες για νεα συνδεση. Ειναι πολυ χαμηλα οι επιδοτησεις, οποτε εχει παρει η μπαλα και τις ανανεωσεις.

Αν κρινω κι απο το δικο μου συμβολαιο, αλλα κι απο αυτα που ακουω οι εταιρειες προσφερουν πλεον εκπτωσεις στα παγια ευκολοτερα, αλλα δεν αυξανουν πολυ τις επιδοτησεις (οπως περσυ π.χ.).

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να ειναι παρανομα ? Εκτος οτι υπαρχουν σε ολες τις υπολοιπες χωρες, το συμβολαιο σου το διακοπτεις οποτε θελεις και επιστρεφεις ποσοστο της επιδοτησης που πηρες αναλογα με τους μηνες αποσβεσης.

 

ολα τα συμβολαι δωδεκαμηνης διαρκειας και πανω ειναι παρανομα. ψαξτε το και θε δειτε οτι ετσι ειναι. οπως και τα συμβολαια των 24 μηνων για τα i phone. το οτι υπαρχιυν σε αλλες χωρες δεν σημαινει απολυτως τιποτα. δεν εχουν ολες οι χωρες την ιδια νομοθεσια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νόμος που προκαθορίζει τις μέγιστες διάρκεις ιδιωτικών εμπορικών συμβάσεων;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νόμος που προκαθορίζει τις μέγιστες διάρκεις ιδιωτικών εμπορικών συμβάσεων;

 

θα ψαξω και αν βρω θα ανεβασω το αρθρο στο οποιο διαβασα οτι τα συμβολαια ανω των 12 μηνων ειναι παρανομα. οποιος αλλος το βρει ας βοηθησει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο φαίνεται να υπάρχει κάτι τέτοιο... Εαν το βρεις θα ήταν ενδιαφέρον να το δούμε πάντως!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο φαίνεται να υπάρχει κάτι τέτοιο... Εαν το βρεις θα ήταν ενδιαφέρον να το δούμε πάντως!

 

θα το ψαξω και θα το ανεβασω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλε pexths

με πηραν να με ρωτησουν τι προσφορα μου εκαναν στην cosmote (δλδ το ανεφερα για φορητοτητα :p) και οτι μπορουν να μου κανουν την ιδια... τηα μου απαντησουν ομως αυριο για το οκ!!!Αναμενω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...