Jump to content

[MOTO] Modenas Kristar 125


Capone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον παιδες διαβασα ολα οσα υποθηκαν για το Μodenas kristar 125 και ομολογω οτι τα μισα ειναι αληθεια τα αλλα μισα δεν ανηκουν στην σφαιρα της πραγματικοτητας. Οσον αφορα το στρωσιμο Topmar επειδη εχω το ιδιο Μodenas και εχω 1000 χλμ την αλλαγη λαδιων την κανεις στα 1000 χλμ πλεον στα καινουρια παπια και στα 1600 το σερβις αλλα φρονιμο ειναι το στρωσιμο να γινει στα 2000 χλμ! Επισης καλυτερα να πηγαινεις για ολα αυτα τα χλμ με 60 ετσι ωστε ο κινητηρας να αποδοσει μετα το στρωσιμο και το πιο σημαντικο να μην βαζεις δευτερο ατομο μεχρι να τελειωσεις το στρωσιμο!!!!!!! Τωρα τα πραγματικα cc ειναι 120! Ουτε 115 ουτε 125! Ο κινητηρας τωρα ειναι συνεργασια Μodenas-kawasaki-honda!!!!! Tρελαθηκατε???? Και ομως ετσι ειναι!!! Απλα η modenas πηρε τον αδερφο κινητηρα και εχει εξαληψει καποια προβληματα (βλεπε τεντωτηρα καδενας που εχει προβλημα το honda στα περισσοτερα innova). Aξιοπιστια: Με καλο στρωσιμο ολα τα δικυκλα ειναι αρτια και αξιοπιστα!!! Υπαρχουν πολλοι αναβατες που παιρνουν ενα δικυκλο και πριν καλα καλα κανουν 100 χλμ προσπαθουν να μαθουν αν η βελονα στο κοντερ μπορει να κανει δυο περιστροφες 360 μοιρων!!!!!!!ΛΑΘΟΣ!!!!!!! Οταν κανουμε συγκριτικο τεστ drive σε καποια οχηματα κοιτωντας επιδοσεις πρεπει να ξερουμε αν ειναι καλοστρωμενα ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ αρα ακυρο το τεστ συγκρισης! Δεν εχει σημασια αν εχουν γραψει χλμ στον χιλιομετρητη αλλα αν αυτα εγιναν με τον σωστο τροπο! Τωρα επειδη εδω στην Ιεραπετρα Κρητης που μενω τα παπια ειναι οχι απλα της μοδας αλλα τοσο απαραιτητα οσο και στην Αθηνα, πολλοι απο μας εχουμε προχωρησει σε μετρησεις με ηλεκτρονικα ''μηχανακια'' τα συμπερασματα των μετρησεων ειναι τα εξης: Για το honda 9,2 hp με 133km/h τελικη ταχυτητα(0-100 δεν ειναι εφικτο παρα μονο με μεταφορα κεντρου βαρους προς το μπροστινο τμημα), Μοdenas 9,1 hp με τελικη 129km/h. Aναμενονται μετρησεις απο dyno οπως και συγκριτικη κοντρα modenas kristar 125cc με yamaha virago 435cc!! Μουρλο εεε? Η κοντρα δεν θα γινει για να δουμε πιο ειναι πιο γρηγορο αλλα για το αν το modenas μπορει να ακολουθησει το virago! Eνταξει δεν τρελαθηκαμε ακομα να κανουμε και 0-1000μ!!!!!!!!!!!!

Ασφαλως τωρα το honda εχει ονομα ενω το modenas δεν μπορει να συγκριθει σε αυτον τον τομεα, αλλα οπως ειπαν αρκετοι απο εσας ο χρονος δειχνει πολλα πραγματα αρα υπομονη!!!

Για διχρονα δεν μιλαμε αφου δεν ειναι αυτος ο λογος που γραφονται ολα τα παραπανω και απο μενα και απο σας!!

Αα, να μην ξεχασω, τα ηλεκτρονικα ειναι οπως ανεφερε και topmar siemens, τα ηλεκτρικα mitsubishi και αμορτισερ Κayaba! Eπισης να αναφερω οτι βγαινουν πλεον και τουρμπο κιτ για αρκετα παπια αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια!! Κατι ακουσα για 48hp!!!!!!!!! Anyway!!

Αυτα!!!

 

H απάντησή σου είναι ΑΨΟΓΗ!!

 

ΥΓ: Εγώ από τα 500χλμ βάζω 2ο άτομο (σύζυγο) & πάω έως 70χλμ:O

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 207
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μodenas - Kawasaki - Honda to moter? Ε..λιγο τρελαθηκαμε! Παντως εχεις δικιο στα παραπανω για το στρωσιμο..καλως ηρθες btw!:cool:
http://www.mototriti.gr/jpg/mtr/100/NEWS/Akrapovic_logo.jpg Ban Me I'm Famous
Link to comment
Share on other sites

Aντε καλοριζικο!Καπου ειχα διαβασει πως με το πλυσιμο μπαινει νερο στα φαναρια κ θολονουν..κοιταξε το;)

 

Οχι σε ολα!! Ειναι οπως συμβαινει και στα innova! δεν εχουν ολα τα honda προβλημα στην καδενα, οπως υπαρχουν και honda που δεν εχουν τους κραδασμους στο μπροστινο προβολεα. Αλλα οι περισσοτεροι hondaκιδες κατέφυγαν στην λυση της τσιμουχας στους γαντζους δεξια-αριστερα του προβολέα!

Παιδια, ας μην παμε μακρια!! Κοντος ψαλμος αλληλουια!!! Λιγο καιρο ακομα και θα δουμε πως παει το modenas και πολλα αλλα παπια στους ελληνικους δρομους!

Μην κλεβετε!! Η κυβερνηση δεν αντεχει τον ανταγωνισμο!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το καλωσορισμα, και θελω να επισημανω οτι σεβομαι καθε αποψη που εχει γραφτει. Ελπιζω topmar να μην το κανεις συνεχεια ή αν γινεται αυτο τοτε το βαρος να μην υπερβαινει τα 150 κιλα. Εγω για παραδειγμα ειμαι 100 κιλα οποτε αν βαλω την συζυγο που ειναι 60 το ζοριζω λιγο. Αν μπορεις να μην γινεται συχνα μεχρι να στρωθει σωστα το μηχανακι εστι ωστε να το ευχαριστηθεις μετα!!!!!!

Ειδες makosss???? Τελικα δεν ειναι μονο η PSA στα αυτοκινητα αλλα και η :O HKM:rolleyes: :rolleyes:

Μην κλεβετε!! Η κυβερνηση δεν αντεχει τον ανταγωνισμο!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Το παπί παραγγέλθηκε - επιτέλους- σήμερα σε ασημί χρώμα και παραλαμβάνεται αύριο πρωϊ!

 

Με 35l ΚΑΡΡΑ βαλίτσα+συναγερμό και τελική τιμή 1970€.

Παντως μπορω να πω οτι η προσφορα με βαλιτσα και συναγερμο ειναι απιαστη!!!!!!!!! εγω εσκασα 1900 και μου εδωσαν ενα μπρελοκ!!!! Δεν πειραζει αυτα τα καλα εχετε εσεις στην Αθηνα και Θεσσαλ

ονικη:cool:

Τελικη τιμη με ταξινομηση και δυο κρανη και ασφαλεια?????? αφηστε το καλυτερα!!! Το καλο ειναι(????) οτι δεν θα πετυχω την πινακιδα κυκλοφοριας που ειναι σαν ασπιδα!!!!!:lol: :lol: :lol: Δεν ξερω αν το μαθατε αλλα τις αποσειρανε προσφατα, δηλ. οσοι πηραν ασπιδες :mad: για τον πολεμο στους ελληνικους δρομους πηρανε!!!!!!! Οι υπολοιποι θα εχουμε πιο νορμαλ πινακιδες!!! ζητω το ελληνικο κρατος και το εξαιρετικο υπουργειο μεταφορων που νομιζαν οτι οι πινακιδες θα μπουν σε τριαξονικο!!!!!!!!!!!:lol: :lol:

Μην κλεβετε!! Η κυβερνηση δεν αντεχει τον ανταγωνισμο!!!!
Link to comment
Share on other sites

Παντως μπορω να πω οτι η προσφορα με βαλιτσα και συναγερμο ειναι απιαστη!!!!!!!!! εγω εσκασα 1900 και μου εδωσαν ενα μπρελοκ!!!!

 

Καλα εισαι..Εγω παλι,εδωσα 2.200 κ δε πηρα τπτ!:wacko: Οι νεες πινακινδες ειναι 20x20.Οσοι εχουν τις (ταμπελες),μπορουν να αγορασουν ενα παραβολο(20 ευρο νομιζω..)κ να τις αλλαξουν.;)

http://www.mototriti.gr/jpg/mtr/100/NEWS/Akrapovic_logo.jpg Ban Me I'm Famous
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το καλωσορισμα, και θελω να επισημανω οτι σεβομαι καθε αποψη που εχει γραφτει. Ελπιζω topmar να μην το κανεις συνεχεια ή αν γινεται αυτο τοτε το βαρος να μην υπερβαινει τα 150 κιλα. Εγω για παραδειγμα ειμαι 100 κιλα οποτε αν βαλω την συζυγο που ειναι 60 το ζοριζω λιγο. Αν μπορεις να μην γινεται συχνα μεχρι να στρωθει σωστα το μηχανακι εστι ωστε να το ευχαριστηθεις μετα!!!!!!

Ειδες makosss???? Τελικα δεν ειναι μονο η PSA στα αυτοκινητα αλλα και η :O HKM:rolleyes: :rolleyes:

 

Eμ, είμαι 102Κg (1,92cm) και η σύζυγος 68Κg (1,80cm) αλλά δεν γίνεται συχνότερα από 2 φορές/εβδομάδα.:O

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Παλι δηλ. για να μας τα παρουν!!!!!! 2200? Τι μηχανακι?

 

Εxω το dinamik.Απο'κει που το πηρα,ειναι συνεργειο modenas.Αν ειχε το καταστημα αξεσουαρ..κατι θα'περνα κ εγω!:p Παντως αν πηγαινα για 4t..το kristar θα ηταν η επιλογη μου.;)

http://www.mototriti.gr/jpg/mtr/100/NEWS/Akrapovic_logo.jpg Ban Me I'm Famous
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι σκέφτομαι για YBR125 που μπορεί να έχει 300 ευρώ παραπάνω αλλά μιλάμε για YAMAHA με μοτόρι XT ιαπωνικής κατάστκευής. Σε καμία περίπτωση δε μπορεί να συγκριθεί με τα μοτέρ ΌΛΩΝ των σημερινών παπιών που πολύ απλά είναι προέλευσης Μαλαισίας για λόγους κοστολογίου. "Ε με 1800-2000 ευρώ τι μηχανή θες να έχει το εργαλείο σου;" Αυτό είναι το σκεπτικό τους. Τώρα το πως βάζουν κινητήρα XT σε μια μηχανή που την τιμολογούν με μόλις 2120 ευρώ δε ξέρω πως τους συμφέρει αλλά είναι γεγονός! :rolleyes:

 

Ετσι από περιέργια, για πες μας αγαπητέ topmar που είσαι πλέον κάτοχός του, τι χώρο έχει το Kristar κάτω από τη σέλα; Λέει τίποτα; Πάντως για παπί είναι εντελώς πρωτοποριακό... Είναι εντελώς αηδία αυτή η παντελής έλειψη χώρου και ήταν και ένας λόγος που με δυσκόλεψε να ξεκολλήσω από τα σκούτερ μέχρι που ανακάλυψα οτι κάποια πράγματα όπως η αξιοπιστία, το φθηνό κόστος συντήρησης και η μικρή κατανάλωση είναι πιο σημαντικά... Δε θα ξεχάσω που έδωσα σε ένα φίλο μια 10άδα cd σε θήκη και επειδή ήταν καλοκαίρι και δε φορούσε μπουφάν, πολύ απλά δε μπορούσε να τα κουβαλήσει με το παπί! :lol: :lol: :lol: :tease: :tease:

 

P.S.: Αγαπητέ topmar, σου έχω στείλει pm σε παραπλήσιο forum που επίσης συζητούσες το θέμα. Αν μπορείς κάνε ένα κόπο να απαντήσεις καθώς είμαι και γω Θεσσαλονικιός και με ενδιαφέρει το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι σκέφτομαι για YBR125 που μπορεί να έχει 300 ευρώ παραπάνω αλλά μιλάμε για YAMAHA με μοτόρι XT ιαπωνικής κατάστκευής. Σε καμία περίπτωση δε μπορεί να συγκριθεί με τα μοτέρ ΌΛΩΝ των σημερινών παπιών που πολύ απλά είναι προέλευσης Μαλαισίας για λόγους κοστολογίου. "Ε με 1800-2000 ευρώ τι μηχανή θες να έχει το εργαλείο σου;" Αυτό είναι το σκεπτικό τους. Τώρα το πως βάζουν κινητήρα XT σε μια μηχανή που την τιμολογούν με μόλις 2120 ευρώ δε ξέρω πως τους συμφέρει αλλά είναι γεγονός! :rolleyes:

 

Ετσι από περιέργια, για πες μας αγαπητέ topmar που είσαι πλέον κάτοχός του, τι χώρο έχει το Kristar κάτω από τη σέλα; Λέει τίποτα; Πάντως για παπί είναι εντελώς πρωτοποριακό... Είναι εντελώς αηδία αυτή η παντελής έλειψη χώρου και ήταν και ένας λόγος που με δυσκόλεψε να ξεκολλήσω από τα σκούτερ μέχρι που ανακάλυψα οτι κάποια πράγματα όπως η αξιοπιστία, το φθηνό κόστος συντήρησης και η μικρή κατανάλωση είναι πιο σημαντικά... Δε θα ξεχάσω που έδωσα σε ένα φίλο μια 10άδα cd σε θήκη και επειδή ήταν καλοκαίρι και δε φορούσε μπουφάν, πολύ απλά δε μπορούσε να τα κουβαλήσει με το παπί! :lol: :lol: :lol: :tease: :tease:

 

P.S.: Αγαπητέ topmar, σου έχω στείλει pm σε παραπλήσιο forum που επίσης συζητούσες το θέμα. Αν μπορείς κάνε ένα κόπο να απαντήσεις καθώς είμαι και γω Θεσσαλονικιός και με ενδιαφέρει το θέμα...

 

Ο χώρος κάτω από τη σέλα είναι σχετικά περιορισμένος αλλά χωράει μια 10άδα CD πλέον!:lol: Επίσης χωράεει ένα κράνος στυλ καπέλο, το καλοκαιρινό εάν ξέρεις.

 

Βασικά εφόσον έχω 35L στην μπαγκαζιέρα πίσω, ουδόλως ενδιαφέρομαι για το χώρο κάτω απο τη σέλα.:happy:

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος κάτω από τη σέλα είναι σχετικά περιορισμένος αλλά χωράει μια 10άδα CD πλέον!:lol: Επίσης χωράεει ένα κράνος στυλ καπέλο, το καλοκαιρινό εάν ξέρεις.

 

Βασικά εφόσον έχω 35L στην μπαγκαζιέρα πίσω, ουδόλως ενδιαφέρομαι για το χώρο κάτω απο τη σέλα.:happy:

 

Ένας φίλος μου είπε οτι πλέον με αυτά τα κράνη σε γράφουνε κανονικά και με το νόμο οπότε μάλλον ούτε γι'αυτά δε κάνει. :lol:

 

Πάντως με γειά σου και καλοτάξιδο! Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει; Το έχεις στρώσει; Όχι τίποτα αλλά θέλω να ρωτήσω για τελικές! :D Είσαι ευχαριστημένος γενικά;

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου είπε οτι πλέον με αυτά τα κράνη σε γράφουνε κανονικά και με το νόμο οπότε μάλλον ούτε γι'αυτά δε κάνει. :lol:

 

Πάντως με γειά σου και καλοτάξιδο! Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει; Το έχεις στρώσει; Όχι τίποτα αλλά θέλω να ρωτήσω για τελικές! :D Είσαι ευχαριστημένος γενικά;

 

Mπά, δεν με έχουν σταματήσει ποτέ για το κράνος φίλε.

 

Έχω 630χλμ από τις αρχές Αυγούστου & δεν έχω κανένα παράπονο πλήν το ότι τα φλάς έχουν μια σημαντική καθυστέρηση έναρξης 2sec, πράγμα που σε κάνει να βγάζεις απο πιο νωρίς φλάς.:wacko:

 

Στο στρώσιμο είμα άν και βάζω τη γυναίκα μου πάνω & πάω έως 75χλμ.......στα 1000χλμ μου είπαν να το πάω για λάδια & μετά είναι έτοιμο για "λιώσιμο".

 

Οπότε τελική δεν ξέρω πόσο έχει.....άς ελπίζω να πάει 120χλμ:blink:

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Mπά, δεν με έχουν σταματήσει ποτέ για το κράνος φίλε.

 

Έχω 630χλμ από τις αρχές Αυγούστου & δεν έχω κανένα παράπονο πλήν το ότι τα φλάς έχουν μια σημαντική καθυστέρηση έναρξης 2sec, πράγμα που σε κάνει να βγάζεις απο πιο νωρίς φλάς.:wacko:

 

Στο στρώσιμο είμα άν και βάζω τη γυναίκα μου πάνω & πάω έως 75χλμ.......στα 1000χλμ μου είπαν να το πάω για λάδια & μετά είναι έτοιμο για "λιώσιμο".

 

Οπότε τελική δεν ξέρω πόσο έχει.....άς ελπίζω να πάει 120χλμ:blink:

 

Δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά νομίζω πως δε θα φτάσει τόσα... Εγώ όσα 115-125άρια παπιά οδήγησα, δεν ξεπέρασαν το όριο των 110χλμ/ώρα. Άντε βαριά 115. Μιλάμε τώρα για το ίσιο δρόμο, όχι για την κατηφόρα της Καρδίας! :lol: Μόνο το Honda Astrea που είχε το αδέρφι μου κάποτε το κατάφερνε αυτό κι ας ήταν 100άρι! Πραγματικά άπαιχτο παπί... Κρίμα που του το κλέψανε και πήρε Crypton το οποίο πάει με 100 στην κατηφόρα... :cry:

 

Στο εύχομαι πάντως αν και νομίζω οτι η καλή απόδοση είναι και αποτέλεσμα ενός πολύ καλού και προσεκτικού στρωσίματος! ;)

 

Οσον αφορα το στρωσιμο Topmar επειδη εχω το ιδιο Μodenas και εχω 1000 χλμ την αλλαγη λαδιων την κανεις στα 1000 χλμ πλεον στα καινουρια παπια και στα 1600 το σερβις αλλα φρονιμο ειναι το στρωσιμο να γινει στα 2000 χλμ! Επισης καλυτερα να πηγαινεις για ολα αυτα τα χλμ με 60 ετσι ωστε ο κινητηρας να αποδοσει μετα το στρωσιμο και το πιο σημαντικο να μην βαζεις δευτερο ατομο μεχρι να τελειωσεις το στρωσιμο!!!!!!!

 

Λίγο υπερβολικά δεν είναι φίλε μου 2000χλμ.;! Θα μας βγει η πίστη ρε σύ... Ξέρεις τι είναι να έχεις καινούργιο μηχανάκι και να πηγαίνεις με 60 για 4-6 μήνες;! :cry: Εμένα τουλάχιστο τόσο θα μου πάρει να τα συμπληρώσω! Θα με πρήζει η κοπελιά αν δεν την βάλω πάνω για 6 μήνες! :p

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα.

 

Άντε και συμπληρώσαμε 750χλμ & πήραμε - επιτέλους - την πινακίδα νέου τύπου μάλιστα.....πάμε για τη 1000άρα τώρα!!!

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

modenas exo ena oloidio modenas xroma idio akribos opos to exeis kai esi theleis na to dokimasoume se kontra 50 metra mprosta esu eisai mesa gia pes perimeno gia na doume ean esy exeis ta @@ na trexeis me emena pes pou kai pote
hacker
Link to comment
Share on other sites

ela an exeis esy @@ na ta pame me to diko mou modenas

 

Τώρα εσύ είσαι πάνω από 14 χρονών? Μη μου πεις ναι γιατί θα πάθω πλάκα. Ο άνθρωπος είναι 35 χρονών οικογενιάρχης και έχει μυαλό. Δεν είναι κανένα καγκούρι...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους!

 

Αγόρασα λοιπόν πριν από 2 εβδομάδες ένα καινούργιο Modenas Kristar 125cc, το έστρωνα ευλαβικά όπως ανέφεραν οι οδηγίες του πωλητή και του manual, και ενώ είχε διανύσει μόλις 103 (!) χιλιόμετρα, σε μία ελαφριάς κλίσης ανηφόρα, αρχίζει να κόβει ταχύτητα, να ζορίζεται δυσανάλογα πολύ (την ίδια ανηφόρα την ανεβαίνω κάθε μέρα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα) και να επιβραδύνει, μέχρι που σταμάτησε να τσουλάει.

 

Κατεβαίνω από το μηχανάκι και, αφού του βγάζω την ταχύτητα, το τσουλάω στο πρώτο στενό που βρίσκω, το οποίο ήταν εντελώς ίσιο (ούτε ανηφόρα, ούτε κατηφόρα). Μετά από 5-10 μέτρα τσουλήματος, οι τροχοί μπλόκαραν εντελώς (όχι απότομα, σταδιακά) με αποτέλεσμα το μηχανάκι να μην πηγαίνει πλέον ούτε μπρος ούτε πίσω!!!

 

Ήταν Σάββατο απόγευμα και το μαγαζί ήταν κλειστό, οπότε την Δευτέρα το πρωί πήγα σε αυτόν που μου το πούλησε (με τα πόδια) και του ζήτησα να μου το αλλάξει. Ο τύπος αρνήθηκε οποιαδήποτε περίπτωση αλλαγής και μου είπε ότι το μηχανάκι ήταν σε εγγύηση και θα αναλάμβανε αυτός να το μεταφέρει στο συνεργείο και να το επισκευάσει.

 

Την επόμενη μέρα το μεσημέρι μού το έφερε στη δουλειά λέγοντας ότι όλα ήταν καλά και ότι το πρόβλημα ήταν τα δισκόφρενα που δεν ήταν ρυθμισμένα σωστά.

 

Επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία από μηχανάκια / μηχανές, δεν ρώτησα περισσότερες λεπτομέρειες και το παρέλαβα. Το ίδιο απόγευμα, ένας φίλος που ξέρει πολλά παραπάνω από εμένα το καβάλησε και μου είπε ότι κατά την άποψή του το μπροστινό φρένο είναι πολύ χαλαρό. Η αλήθεια είναι ότι είχα παλιότερα 2 Modenas Kriss II, (το πρώτο το έδωσα τελικά στον αδερφό μου, πήρα το δεύτερο και μετά το πούλησα στο μαγαζί για να πάρω το Kristar). Σε κανένα από τα δύο Kriss II δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με το μπροστινό φρένο (ή με ότιδήποτε άλλο). Ξαναπήγα λοιπόν το Kristar στο κατάστημα, του το άφησα και του εξήγησα το πρόβλημα. Μου είπε ότι θα το φτιάξει και θα μου το ξαναφέρει.

 

Μία μέρα μετά, του τηλεφώνησα και τον ρώτησα για την εξέλιξη του θέματος. Μου είπε ότι δεν έχει λυθεί το θέμα ακόμα και το ψάχνει. Επίσης μου είπε ότι επικοινώνησε με τον τεχνικό διευθυντή της Modenas για να επιλυθεί το πρόβλημα του μπλοκαρίσματος των τροχών / δισκόφρενων και μου ζήτησε μία μέρα διορία για να λύσει το θέμα.

 

Γράφω λοιπόν σ' αυτό το φόρουμ για να ακούσω τις απόψεις και τις προτάσεις σας ως πιο έμπειροι από εμένα. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το τί μπορεί να φταίει, τί προτείνετε να κάνω από εδώ και πέρα και τί να προσέξω στην συνδιαλλαγή μου με τον πωλητή και τη Modenas. Σημειώστε ότι είμαι στην επαρχία (Κεφαλονιά) και ότι ακόμα δεν του έχω πληρώσει ολόκληρη τη διαφορά τιμής (Τιμή Kristar μείον τιμή Kriss II).

 

Ευχαριστώ όλους σας εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε λίγο υπομονή και δές άμα φτιαχτεί 1η φορά ακούω κάτι τέτοιο...

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/2.0.4062/1316; en; U; ssr))

 

Όταν λες ότι μπλόκαραν οι τροχοί τι εννοείς; και ο μπροστά και ο πίσω; ταυτόχρονα; ή είχε μπλοκάρει ο πίσω σαν να είχε μείνει ταχύτητα στο κιβώτιο και απλά δε γυρνούσε ο πίσω και κατά συνέπεια και ο μπροστά; δηλαδή όταν λέει ο φίλος σου ότι το μπροστά φρένο ήταν χαλαρό τι εννοεί, ότι δε δούλευε σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ για την ταχύτατη απάντηση

 

Όταν λέω "μπλοκάρανε οι τροχοί" εννοώ ότι, παρόλο που το μηχανάκι δεν είχε μέσα ταχύτητα και δεν πατούσα ούτε το μπροστά ούτε το πίσω φρένο, όσο και αν προσπαθούσα να το τσουλήσω μπροστά ή πίσω δεν μετακινιότανε. Αντιδρούσε σαν να ήταν πατημένα και τα δύο φρένα όσο δυνατότερα γινόταν. Μάλιστα το έβαλα στο διπλό stand και προσπάθησα να μετακινήσω τους τροχούς με τα χέρια αλλά αυτό ήταν αδύνατο.

 

Όσο για το θέμα του φρένου, ο φίλος μου το δοκίμασε μετά την 1η επισκευή και απλά διαπίστωσε ότι το φρένο δεν ακινητοποιούσε τον μπροστινό τροχό, έστω και αν έσφιγγες με μεγάλη δύναμη τη μανέτα.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/2.0.4062/1316; en; U; ssr))

 

Εγώ θα απαιτούσα αντικατάσταση του μοντέλου. Ειλικρινά, το θεωρώ πολύ άσχημο από επαγγελματικής πλευράς αυτό που σου έτυχε. Έχεις κανένα νέο να μας πεις; τι έχεις κάνει έως τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/2.0.4062/1316; en; U; ssr))

 

Εγώ θα απαιτούσα αντικατάσταση του μοντέλου. Ειλικρινά, το θεωρώ πολύ άσχημο από επαγγελματικής πλευράς αυτό που σου έτυχε. Έχεις κανένα νέο να μας πεις; τι έχεις κάνει έως τώρα;

 

Καλησπέρα.

 

Κι εγώ αυτό προτείνω, να απαιτήσεις αντικατάσταση!!!

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεί! Καινούργιο μηχανάκι πήρες! Αν όχι αντικατάσταση ολόκληρης της μηχανής τουλάχιστον αντικατάσταση ολόκληρου του συστήματος των φρένων!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...