Jump to content

Απεργιακές κινητοποιήσεις σε ΑΕΙ/ΤΕΙ


katsifis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτες ειναι οι βλακειες στα ελληνικα πανεπιστημια.

αυτα τα "σοβαρα" ατομα, κανονιζουν εκδρομες, βγαζουν λεφτα απο τα κοροιδα που πανε εκδρομες, κανονιζουν μπουκαλια στα μπουζουκια, ηγουνται παραταξεων, ψηφιζονται, ειναι σοβαρες προσωπικοτητες στα ματια των τουβλων-μπαζων τους, κινουν τα νηματα στη σχολη, εχουν κολλητους καθηγητες, περνουν ευκολα τα μαθηματα και γενικα ειναι η βιτρινα και οι μουρες των σχολων.

αφοτου δε αποφοιτησουν μπαινουν συνδικαλιστικα στο δημοσιο και στη μετα-νεολειστικη φαση και συνεχιζουν να κανουν θριαμβευτικα αυτα που εκαναν εντος σχολων.:whistle:

ζωα ειναι και τιποτε αλλο. δε καταλαβαινουν τιποτε περισσοτερο απο αυτα που τους ειπαν να πουν και δε επιχειρουν να κατανοησουν ατομα που διαφερουν λιγο απο την κομματικη τους γραμμη.:mad:

κατα τη γνωμη μου το 50% ολων αυτων εχουν μερικη ή και πληρη αγνοια του τι γινεται.

σωστα γραφει o gkr41, ετσι προτιμω και εγω το σαλονι μου.

να βρεθω σε ενα χωρο με 500 ατομα απο τα οποια τα "προικισμενα" 10-15 φωναζουν, βριζουν, αναλαμβανουν ρολο βασικου ομιλητη και προσβαλλουν τους παρευρισκομενους?

να κανω τι?το μ@λ@κ@ της υποθεσης?

γιατι τα λεω ολα αυτα?

γιατι νωριτερα εγινε αναφορα στο γιατι απεχουν οι περισσοτεροι φοιτητες απο της ΓΣ.

γιατι απλα οι ΓΣ ειναι το μεγαλυτερο τσιρκο των πανεπιστημιων.

απορω γιατι τις λενε ΓΕΝΙΚΕΣ.

:blink:

Οπότε καταλαβαίνεις πόσο πλασματική είναι η λεγόμενη πλειοψηφία και πόσο σοβαρή είναι η μερίδα των φοιτητών που χτυπιέται και διαμαρτύρεται.

Το συμπέρασμα που έχω βγάλει εγώ, από όσα έχω δει, η συντριπτική πλειοψηφία των διαμαρτυρόμενων είναι άτομα που απλά προσπαθούν να βγάλουν εις πέρας τα προσωπικά τους συμφέροντα είτε δεν έχουν ιδέα καν για ποιό πράγμα φωνάζουν (κοπάδι καθοδηγούμενο από τους προηγούμενους), είτε απλά πρόκειται για χαβαλέδες που βαριούνται να κάνουν μάθημα.

Δεν αντιλέγω πως υπάρχουν και σοβαρά και συνειδητοποιημένα άτομα σε όλο αυτό το τσούρμο, αλλά νομίζω πως είναι τόσο λίγοι που αποτελούν αμελητέα πλειοψηφία. Απορώ και με το κουράγιο τους που ασχολούνται ακόμα. :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν αντιλέγω πως υπάρχουν και σοβαρά και συνειδητοποιημένα άτομα σε όλο αυτό το τσούρμο, αλλά νομίζω πως είναι τόσο λίγοι που αποτελούν αμελητέα πλειοψηφία. Απορώ και με το κουράγιο τους που ασχολούνται ακόμα. :(

 

Mήπως ήθελες να γράψεις αμελητέα μειοψηφία;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε καταλαβαίνεις πόσο πλασματική είναι η λεγόμενη πλειοψηφία και πόσο σοβαρή είναι η μερίδα των φοιτητών που χτυπιέται και διαμαρτύρεται.

Το συμπέρασμα που έχω βγάλει εγώ, από όσα έχω δει, η συντριπτική πλειοψηφία των διαμαρτυρόμενων είναι άτομα που απλά προσπαθούν να βγάλουν εις πέρας τα προσωπικά τους συμφέροντα είτε δεν έχουν ιδέα καν για ποιό πράγμα φωνάζουν (κοπάδι καθοδηγούμενο από τους προηγούμενους), είτε απλά πρόκειται για χαβαλέδες που βαριούνται να κάνουν μάθημα.

Δεν αντιλέγω πως υπάρχουν και σοβαρά και συνειδητοποιημένα άτομα σε όλο αυτό το τσούρμο, αλλά νομίζω πως είναι τόσο λίγοι που αποτελούν αμελητέα πλειοψηφία. Απορώ και με το κουράγιο τους που ασχολούνται ακόμα. :(

 

καταλαβαινω ποιος στηριζει τοσο καιρο τις καταληψεις και ποιος (και κυριως ποιοι) ψηφιζουν.

τωρα, για αυτους που διαμαρτυρονται, δε μπορω να βγαλω συμπερασματα (αριθμητικα τουλαχιστον), ειμαι ομως πεπεισμενος (οπως και εσυ) πως μια σημαντικη μεριδα των διαμαρτυρομενων ειναι ατομα ουσιωδη, με ενδιαφεροντα και με πραγματικες ανησυχιες για το παρον και το μελλον της ελληνικης ακαδημαικης πραγματικοτητας.

αν αυτα τα ατομα εδιναν το παρον στις συνελευσεις και μεσα απο μια πολιτισμενη (κατι λεξεις που λεω και που δεν εχουν εφαρμοστει ποτε σε αυτες τις ρημαδες τις συνελευσεις) γινοταν ουσιαστικη δουλεια πιστευω πως τα πραγματα θα ηταν παρα παρα πολυ διαφορετικα!

δυστυχως ομως ειμαστε τοσο χαζοι που με την απραγια μας επιτρεπουμε σε μερικες ντουζινες ζωα να λαμβανουν ρολο στο υπερευαισθητο θεμα της παιδειας.

Link to comment
Share on other sites

Mήπως ήθελες να γράψεις αμελητέα μειοψηφία;

Ναι, sorry :)

 

καταλαβαινω ποιος στηριζει τοσο καιρο τις καταληψεις και ποιος (και κυριως ποιοι) ψηφιζουν.

τωρα, για αυτους που διαμαρτυρονται, δε μπορω να βγαλω συμπερασματα (αριθμητικα τουλαχιστον), ειμαι ομως πεπεισμενος (οπως και εσυ) πως μια σημαντικη μεριδα των διαμαρτυρομενων ειναι ατομα ουσιωδη, με ενδιαφεροντα και με πραγματικες ανησυχιες για το παρον και το μελλον της ελληνικης ακαδημαικης πραγματικοτητας.

Ναι

 

αν αυτα τα ατομα εδιναν το παρον στις συνελευσεις και μεσα απο μια πολιτισμενη (κατι λεξεις που λεω και που δεν εχουν εφαρμοστει ποτε σε αυτες τις ρημαδες τις συνελευσεις) γινοταν ουσιαστικη δουλεια πιστευω πως τα πραγματα θα ηταν παρα παρα πολυ διαφορετικα!

Πολιτισμένη συζήτηση; Ας πάει στο thread με τα ανέκδοτα :p

 

δυστυχως ομως ειμαστε τοσο χαζοι που με την απραγια μας επιτρεπουμε σε μερικες ντουζινες ζωα να λαμβανουν ρολο στο υπερευαισθητο θεμα της παιδειας.

Δίκιο έχεις, αλλά τι να κάνεις...

Όσο βλέπεις πως δε βγαίνει άκρη, τα παρατάς, ρίχνεις και μια μούτζα κι ασχολείσαι με κάτι ουσιαστικότερο...

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω όποιον ενδιαφέρει, ότι Χημικοί Μηχανικοί ΑΠΘ κλειστοί μέχρι την επόμενη Δευτέρα, οπότε θα διεξαχθεί νέα Γενική Συνέλευση!

Kαλά και σεις άλλη δουλειά δεν έχετε να κάνετε;Κάθε εβδομάδα ΓΣ;Αφού κάνατε σήμερα, πάλι ΓΣ την άλλη Δευτέρα;Απαράδεκτη η κατάσταση...:rolleyes:

.
Link to comment
Share on other sites

Πολιτισμένη συζήτηση; Ας πάει στο thread με τα ανέκδοτα :p

 

 

Δίκιο έχεις, αλλά τι να κάνεις...

Όσο βλέπεις πως δε βγαίνει άκρη, τα παρατάς, ρίχνεις και μια μούτζα κι ασχολείσαι με κάτι ουσιαστικότερο...

ειναι σπανιο, αλλα αυτη τη φορα συμφωνω απολυτα μαζι σου.:p

ειδικα για αυτο με το ανεκδοτο.:)

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβει κάποιος το τι συμβαίνει σήμερα με τα Πανεπιστήμια, αλλά και για να βγάλει συμπεράσματα ως προς το αν πρόκειται να βελτιωθεί η κατάσταση, αρκεί να αναλογιστεί το εξής:

Ποιον/ποιους ωφελεί αυτή η κατάσταση???

Μήπως όλους αυτούς που τους συμφέρει να μη λειτουργεί τίποτα σωστά σε αυτή τη χώρα, αλλά στην προκειμένη περίπτωση κυρίως θέλουν ένα Πανεπιστήμιο άνδρο των κομματόσκυλων και των λαμόγιων, ώστε να μείνουμε αγράμματοι και απολίτιστοι, γιατί "πρέπει" να είμαστε και να μείνουμε κοπάδι και να μην προοδέψουμε ποτέ????

Απλά είναι επιλογή μας αν θα συνεχίσουμε να τους κάνουμε το χατήρι ή θα πάρουμε επιτέλους την κατάσταση στα χέρια μας ως λαός. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ειναι σπανιο, αλλα αυτη τη φορα συμφωνω απολυτα μαζι σου.:p

ειδικα για αυτο με το ανεκδοτο.:)

Off-topic, αλλά νομίζω πως είναι η πρώτη φορά που συμφωνούμε σε κάτι :lol:

Για να μη με λες εμπαθή κιόλας :p :)

Link to comment
Share on other sites

Απλά είναι επιλογή μας αν θα συνεχίσουμε να τους κάνουμε το χατήρι ή θα πάρουμε επιτέλους την κατάσταση στα χέρια μας ως λαός. ;)

απολυτα σωστος.

Off-topic, αλλά νομίζω πως είναι η πρώτη φορά που συμφωνούμε σε κάτι :lol:

Για να μη με λες εμπαθή κιόλας :p :)

γενικοτερα πιστευω πως σε αυτο το θεμα συμφωνουμε (και αν κανω λαθος μη με διορθωσεις, ασε με ζω σε μια ουτοπια :p )!

υγ:τελος...

Link to comment
Share on other sites

απολυτα σωστος.

 

γενικοτερα πιστευω πως σε αυτο το θεμα συμφωνουμε (και αν κανω λαθος μη με διορθωσεις, ασε με ζω σε μια ουτοπια :p )!

Συνέχισε το όνειρό σου καλύτερα :p

 

Φτάνει όμως, μην το συνεχίσουμε και χαλάσουμε το θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

καπως σχετικο αλλα και καπως ασχετο: τη πεμπτη ακουσα πως θα ειναι το μεγαλυτερο συλλαλητηριο.

νομιζω πως πλεον οι διαδηλωσεις αρχιζουν και παιρνουν μαζικοτατη μορφη.

θα γινουν συναυλιες και αλλα τετοια.

Link to comment
Share on other sites

καπως σχετικο αλλα και καπως ασχετο: τη πεμπτη ακουσα πως θα ειναι το μεγαλυτερο συλλαλητηριο.

νομιζω πως πλεον οι διαδηλωσεις αρχιζουν και παιρνουν μαζικοτατη μορφη.

θα γινουν συναυλιες και αλλα τετοια.

Μην τα λες αυτά και στενοχωρείς ορισμένους.Οι κακές γλώσσες τα λεν αυτά...:p

 

Α, και το σχόλιο σου είναι σχετικότατο.Γιατί κάπως άσχετο;Kαθόλου άσχετο.

.
Link to comment
Share on other sites

Α, και το σχόλιο σου είναι σχετικότατο.Γιατί κάπως άσχετο;Kαθόλου άσχετο.

καπως ασχετο σχετικα με αυτα που ελεγα με τον gkr41.

γενικα ειναι μεσα στο κλιμα.:)

Link to comment
Share on other sites

Τότε να μην διαμαρτύρεσαι εάν αποφασίζουν οι άλλοι για σένα.Αφού προτιμάς το σαλονάκι σου...

Δεν το ξεραμε οτι πρεπει να μαθουμε kung fu και να φοραμε την κορκαδα της παραταξης για να μας δωσουν σημασια.

http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

 

Xphys η συνεργασια με το κεφαλαιο ισως βοηθα εκεινους που μπορουν να συνεργαστουν την φιλοσοφικη ,την θεολογικη ,το αρχαιολογικο, την ψυχολογια ,την κοινωνιολογια,το παιδαγωγικο κι πληθος αλλες σχολες ποιος θα βρεθει να τις χρηματοδοτησει?Αυτος ειναι ο κυριος λογος που κποιες θεωρητικες σχολες διαμαρτυρονται.Δεν θα τις χρηματοδοτει κανεις

 

Οσο για την συνεργασια με το κεφαλαιο που λες σε αλλες σχολες,πχ αρχιτεκτονικη εχουν δικιο τα παιδια η ανεργια τους πλητει φανταζεσαι να πρεπει να εργαζονται κι μεσα στα πανεπιστημια τις δουλειες τους να τις χρησιμοποιουν αλλοι να μην πληρονωνται κι οταν βγαινουν να ναι κι ανεργοι.Αυτο αγαπητε μου την στιγμη που δεν πληρονομαστε δεν ειναι συνεργασια αλλα δουλια.Οσο για το κουιζ που λες θα παρει τον .... οποιος εχει τα λιγοτερα προσοντα.στο εξωτερικο ολοι μπορουν να κανουν ενα μεταπτυχιακο μια συνεργασια η οτι θελουν νομιζω αρκει να το ψαξουν.Ασε που εφοσον θα εχουν οι εταιριες συνεργασια με πανεπιστημια οπου οι φοιτητες δεν θα πληρωνονται παιζουν να παρουν κι οι δυο δεν λεω τι..

 

 

Δεν διαφωνώ αλλά όπως έγραψε και ο georgios1974 υπάρχουν άλλες ανάγκες χρηματοδότησης σε κάποιες σχολές. Από εκεί και πέρα είναι απόφαση του κράτους και της κοινωνίας μας αν θέλουμε ή όχι κάποιες σχολές.

 

Και το άλλο το θέμα είναι επίσης σοβαρό, κατά πόσο η επιστημονική έρευνα στα πανεπιστήμια θα ακυρώνει ή όχι την ιδιωτική έρευνα και τις ανάγκες των επιχειρήσεων σε ανθρώπινο δυναμικό. Εκτός του ότι σίγουρα καμιά σοβαρή εταιρία δεν θα κάνει έρευνα μόνο χρηματοδοτώντας Ελληνικά πανεπιστήμια (βλέπε μπάχαλο, καταλήψεις, διακοπές ρεύματος, διακοπές και κυρίως COPYRIGHT) εκεί μπαίνει και η ανάγκη θεσμικού ελέγχου. Πείτε το λογοκρισία, πείτε το κατάργηση της ακαδημαϊκής ελευθερίας, πείτε το όπως θέλετε! Εγώ το λέω έλεγχο! Όταν θα γίνεται έρευνα ακόμη και χρηματοδοτούμενη από ιδιωτικά κεφάλαια να υπάρχει ανταποδοτικότητα στην κοινωνία (δημοσιεύσεις σε journals ας πούμε). Κάτι τέτοιο δεν γίνεται σήμερα. Πολλές κρυφές έρευνες χρημοτοδοτούμενες από ιδιώτες όμως γίνονται (ζήτω το άσυλο...) και φυσικά τα αποτελέσματα δεν δημοσιεύονται πουθενά, ούτε υπάρχει κάποια άλλη έστω χορηγία προς το πανεπιστήμιο. Κάποια από τα αποτελέσματα, προς Θεού δε λέω να υποχρεώσουμε όλες τις έρευνες να είναι πλήρως ανοιχτές γιατί τότε κανείς ιδιώτης δεν θα επενδύει.

 

 

Για να καταλάβει κάποιος το τι συμβαίνει σήμερα με τα Πανεπιστήμια, αλλά και για να βγάλει συμπεράσματα ως προς το αν πρόκειται να βελτιωθεί η κατάσταση, αρκεί να αναλογιστεί το εξής:

Ποιον/ποιους ωφελεί αυτή η κατάσταση???

Μήπως όλους αυτούς που τους συμφέρει να μη λειτουργεί τίποτα σωστά σε αυτή τη χώρα, αλλά στην προκειμένη περίπτωση κυρίως θέλουν ένα Πανεπιστήμιο άνδρο των κομματόσκυλων και των λαμόγιων, ώστε να μείνουμε αγράμματοι και απολίτιστοι, γιατί "πρέπει" να είμαστε και να μείνουμε κοπάδι και να μην προοδέψουμε ποτέ????

Απλά είναι επιλογή μας αν θα συνεχίσουμε να τους κάνουμε το χατήρι ή θα πάρουμε επιτέλους την κατάσταση στα χέρια μας ως λαός. ;)

 

+1000

 

Ίσως σε σοκάρει αυτό που θα σου πω αλλά οι θεωρητικές σχολές έχουν αφενός μεν πολύ μικρότερες ανάγκες σε χρηματοδότηση αφετέρου οι διατριβές λ.χ που τρέχουν τρέχουν για να διεκδικήσει αυτός που τις κάνει μια θέση καθηγητή..ε λοιπόν θα με συγχωρήσεις αν δεν σκοτίζομαι πολύ για το με ποιανού λεφτά θα γίνει καθηγητής.

 

 

Κατέβασε οποιοδήποτε άρθρο προέκυψε από έρευνα μετπτχ, διδακτορικού /post-doc του εξωτερικού και θα δεις στη τελευταία σελίδα το ευχαριστήριο προς το τάδε research fund. η διαφορά βέβαια εδώ που δεν λέει η κυβέρνηση είναι ότι πολλοί από αυτούς λαμβάνουν πραγματική χρηματοδότηση και από κρατικούς φορείς και όχι την ελεεινή κοροιδία που λέγεται ΙΚΥ και δίνει...κρατηθείτε..300 ευρώ το μήνα που τα παίρνεις μόνο αν είσαι άνεργος!!! Και αν βγείς στο εξωτερικό παίρνεις ..600 ευρώ , που δεν φτάνουν ούτε στο νοίκι. Μετά βέβαια από εξετάσεις και απίστευτη γραφειοκρατία. Και γιατί? Μα επειδή τα πανεπιστήμια έχουν ΠΗΞΕΙ από υποψήφιους διδάκτορες που είτε α)δεν κάνουν τίποτα, παίρνουν ένα θέμα και άντε γεια β) τους τη κάνει ο μπαμπάς/μαμά.

Φυσικα κανείς δεν θίγει τα πραγματικά ζητήματα επειδή δεν συμφέρει να τα θίξεις και κάθονται και ασχολούνται με το αν θα ψηφίζει μόνο ο Μάκης, ή ο Μάκης , ο Τάκης και η Σούλα για το αν θα γίνει το φοβερό και τρομερό και θα μπούν οι μπάτσοι σε 1 στρέμμα γης..για να σκέφτονται κάποιοι ότι είναι ελεύθεροι..λες και βλέπεις πουθενά μπάτσο και να τον ψάχνεις, εδώ σε ληστεύουν τους παίρνεις τηλέφωνο και έρχονται την άλλη μέρα.

 

Αυτά φίλη Χριστίνα θα άξιζε να δει κάποιος. Νούμερο 1 η ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ όλων. Εξίσου απαράδεκτο είναι να γίνονται κάποιοι καθηγητές με αναξιοκρατικές διαδικασίες, να γίνεται πανικός στην αντιγραφή στις εξετάσεις, να περνάνε γκομενίτσες επειδή φλασάρουν μπούτι σε ραμολιμέντα, να περνάνε όποτε γουστάρουν όλοι οι συνδικαλιστές ότι γουστάρουν, να βγαίνουν ..διδάκτορες που δεν μπορούν να διδάξουν προπαίδεια στα παιδιά τους και άλλα πολλά. Η διαφορά μας δεν είναι ο κυνισμός, είναι ότι έχω κάνει και από τις δυο μεριές της βιτρίνας.

 

Αφού χριστινούλα ήδη δουλέουν ιδιωτικά πανεπιστήμια, μπαρντόν κολέγια, με τους κανόνες της αγοράς τι φοβάσαι άραγε? Ξέρεις δεν είναι ντροπή να πεις - "Ξέρεις ρε συ gmac, δεν θέλω ιδιωτικά πανεπιστήμια γιατί θα πρέπει να τους ανταγωνιστώ στο ΑΣΕΠ για να μπω στο Δημόσιο." Εταιρίες τώρα και κουραφέξαλα. Το θεμα είναι ο διορισμός. Η ουσία είναι όμως πως με την τελυταία ντιρεκτίβα της ΕΕ έκλεισε ούτως ή άλλως και αυτό - από τη στιγμή που θα αναγνωριστούν ως πτυχία ανώτατης εκπαίδευσης θα μπαίνουν ισότιμα και σε αυτόν τον διαγωνισμό. Ο μόνος τρόπος να κλείσει αυτό αν θες την ταπεινή μου γνώμη είναι να μπει ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ αυστηρό πλαίσιο ελέγχου που να κάνει ασύμφορη τη λειτουργία τους - π.χ αντί να δίνουν μόνο μερικές σχολές που συμφέρουν οικονομικά ,business, ψυχολογία και τα γνωστά, να δίνουν πακέτα κατευθύνσεων οπότε αναπόφευκτα θα "μπαίνουν μέσα" οικονομικά.Αυτό βέβαια καταφέρατε να μην το ζητάει κανείς και φυσικά η κυβέρνηση δεν θα το κάνει από μόνη της.

 

Τώρα για τους αγώνες και το πόσο υποψιασμένη είναι η νέα γενιά φαίνεται από το πως μπήκε στη μέση με τη ΝΔ από τη μία να σπρώχνει τα πράγματα για να σκίσει το ΠΑΣΟΚ στις κάλπες και την Αριστερά να σπρώχνει από την άλλη για να συσπειρωθεί και να μαζέψει παρακαταθήκη ψήφων. Και όλα αυτά για θέματα παντελώς περιφερειακά με τους καθηγητές που είναι μέρος του προβλήματος να το παίζουν και ήρωες και να βγάζουν βαρύγδουπες ανακοινώσεις και άρθρα. Τεράστια επιτυχία.

 

+1000, o georgios1974 το έχει πιάσει πολύ σωστά το θέμα.

 

Προσωπικά προτιμώ την αξιολόγηση για τον διορισμό. Να ανταμείβονται τα σκληρά και ζόρικα τμήματα και όχι οι χαβαλέδες. Ποιός θα γράψει καλύτερα στις ΑΣΕΠ-εξετάσεις; Αυτός που "προπονήθηκε" καλύτερα στις σπουδές του. Ο νόμος της αγοράς, οι χαβαλέδες δεν θα βρίσκουν δουλειά, δεν θα τους διαλέγουν οι εξετάσεις, ούτε οι ιδιώτες αφεντικά. Παλιότερα τα δημόσια πανεπιστήμια είχαν αυτή την φήμη ενώ τα ιδιωτικά (κολλέγια, ανώτατες σχολές κτλ.) είχαν την φήμη ότι παίρνουν τους ...... Τώρα;

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής δεν έκατσα να διαβάσω όλες τις σελίδες με τα post επί του θέματος το οποίο ξεκίνησε από μία προσπάθεια των φοιτητών να μαθαίνουν για το αν το πανεπιστήμιο στο οποίο ΕΦΤΥΣΑΝ ΑΙΜΑ για να μπούνε θα είναι ανοιχτό για να κάνουν μάθημα!

Δεν θέλω να κάνω quote απόψεις άλλων και να τις σχολιάζω για να αποφύγω παρεξηγήσεις και να μην καταντήσει το topic σαν την κατάσταση που επικρατεί στην παιδεία σήμερα.

Να συστηθώ όμως πρώτα… είναι απόφοιτος αγγλικών πανεπιστημίων έχω ένα πτυχίο και 2 μεταπτυχιακά τα οποία τα τελείωσα όλα στην ώρα τους. 4 χρόνια πτυχίο και από 1 χρόνο το κάθε μεταπτυχιακό. ΔΕΝ έχω φοιτήσει σε ελληνικό πανεπιστήμιο και δεν ξέρω το σύστημα τους από πρώτο χέρι οπότε τα σχόλιά μου θα βασίζονται σε ότι ακούω και βλέπω.

Σήμερα διάβασα στο in.gr ότι ο αριθμός των υπό κατάληψη Τμημάτων έχει μειωθεί σε 296 από 330 που ήταν την προηγούμενη εβδομάδα. Γιατί άραγε;

Με ποίο δικαίωμα κάποιοι παγώνουν το κέντρο της Αθήνας και παραλύει όλη η Αττική; Προσπαθούν να φοβίσουν τους υπεύθυνους ότι εάν δεν αλλάξουν γνώμη θα την πληρώσουν οι άλλοι;!

Γιατί να μην κάνουν αποχή αυτοί που δεν συμφωνούν με τις αλλαγές και οι υπόλοιποι να κάνουν μάθημα; Από τι είδα υπάρχουν άτομα που ανυπομονούν να κάνουν μάθημα και να μην πάρουν πτυχίο σε 8 χρόνια! Την τελευταία φορά που ρώτησα δημοκρατία ήταν το πολίτευμά μας, και είναι και αυτό που παλεύουν οι φοιτητές στο δρόμο. Δημοκρατία όμως σημαίνει ελευθερία σκέψης και πράξης! Μήπως αυτοί που είναι κατά των αλλαγών αφαιρούν, με το έτσι θέλω, το δικαίωμα αυτών που θέλουν να κάνουν μάθημα. ΠΑΡΑΚΑΛΩ μην μου πείτε για πλειοψηφία! Αν γινόταν αποχή και όχι κατάληψη να δούμε πόσοι θα έπαιρναν μέρος!

Αναφέρθηκαν κάποιοι στο θέμα “άσυλο” αυτό είναι μία πονεμένη ιστορία! Στην Αγγλία είχαμε επίσης άσυλο στα πανεπιστήμια αλλά όταν υπήρχε πρόβλημα η αστυνομία ερχόταν και δεν μίλαγε κανένας και καλά έκανε! ΔΕΝ έχει κανένας το δικαίωμα να χρησιμοποιεί το “άσυλο” των πανεπιστημίων για να επιτίθεται σε αστυνομικούς! ΔΕΝ έχει κανένας ο δικαίωμα να καταστρέφει εργαλεία τα οποία θα με εκπαιδεύσουν! ΕΧΟΥΝ την υποχρέωση να σέβονται τον χώρο τον οποίο βρίσκονται.

Όσο για αυτούς που δεν θέλουν τα ξένα πανεπιστήμια γιατί άτομα δεν διανοητικά προβλήματα παίρνουν πτυχίο, ή άτομα που δεν το αξίζουν παίρνουν πτυχίο κτλ δεν έχω να τους πω κάτι, τους καταλαβαίνω απόλυτα. Είναι ένα σύνδρομο αποτέλεσμα μίας λογικής από το σχολείο. Φοβούνται τον ανταγωνισμό!!! Θυμάμαι όταν έψαχνα να βρω δουλειά ένας manager της εταιρείας που εργάζομαι τώρα μου είπε ότι προτιμούμαι να προσλαμβάνουμε άτομα που έχουν σπουδάσει στο εξωτερικό γιατί έχουν την αίσθηση του “deadline” στις εργασίες που αναλαμβάνουν.

Όσο για την ποιότητα των ελληνικών πανεπιστημίων θέλω αλλά δεν μπορώ να την σχολιάσω γιατί δεν έχω σπουδάσει σε ελληνικό πανεπιστήμιο αλλά έχω μία απορία! Με την λογική ότι το πτυχίο ενός ξένου πανεπιστημίου που δίνει πτυχία όπου να ναι να μην είναι ισότιμο με το ελληνικό που δεν δίνει, με την ίδια λογική γιατί το πτυχίο ενός ξένου πανεπιστημίου να είναι το ίδιο με ένα πτυχίο που οι περισσότεροι έχουν πάρει με δόσεις φτάνουν στο τελευταίο έτος και χρωστάνε μάθημα του πρώτου!!! ΕΛΕΟΣ!!!

Είμαι περήφανος που σπούδασα εξωτερικό, ευχαριστώ τον Θεό που με φώτισε και πήρα μία απόφαση που δεν στηρίζεται σε κανέναν άλλο εκτός από μένα για το αν θα πάρω πτυχίο στην ώρα μου! Όσο γι αυτούς που τώρα λένε ότι είναι κατά των ιδιωτικών πανεπιστημίων για πολλούς και διάφορους λόγους (αβάσιμοι αν όχι όλοι οι περισσότεροι) ίσως χρειαστεί να ξανασκεφτείτε την επόμενη φορά που θα ψηφίσετε υπέρ κατάληψης όταν θα βλέπετε συμμαθητές σας και φίλους σας που ξεκινήσατε μαζί εκείνοι να τελειώνουν τις σπουδές τους, να έχουν βρει δουλεία και εσείς να παλεύεται ακόμα να πάρετε πτυχίο.

 

αυτά….

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα φίλο.

Απλά, προσθέτοντας, να ρωτήσω κάτι εντελώς ρητορικό:

Οι αρχηγοί των κομμάτων (ονόματα δε λέμε :X) που έχουν κάνει σημαία τους τον αγώνα κατά των ιδιωτικών πανεπιστημίων, σε τι πανεπιστήμια άραγε έστειλαν τα παιδιά τους για να σπουδάσουν????? ;)

Τα σχόλια δικά σας.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Exω πραγματικα κουραστει να επαναλαμβανω τα ιδια κι τα ιδια .

 

Λοιπον αγαπητε μου lospsi οπως ειπες εχουν μειωθει οι σχολες που κανουν καταληη κιν ρωτας για ποιο λογο.Αυτο ειναι ρητορικο ερωτημα?Τα παιδια κι δικαιωμ τους αποφασισαν να μην κινδυνεει το 6μηνο τους κι να κανουν μαθημα .Αρα μην ακουω εξαγγελιες για φοιτητες ομηρους γιατι ολοι ξερουμε καλα οτι αν θελουμε να λυσουμε την καταληψη μαζευομαστε μια πλειοψηφια κι παμε κι την ανοιγουμε .

 

Δημοκρατια θα πει να γινεται οτι θελουν οι πολλοι το να κανει καθενας οτι θελει η να κανουν οτι θελουν οι λιγοι δεν ειναι δημοκρατια.Το να λεμε λοιπον δεν κανω οτι θελω εγω δεν ειναι δημοκρατικο αυτο ειναι απο οξυμωρο ως κι ευτραπελο.

 

Για την ποιοτητα των ελληνικων πανεπιστημιων τι σχεση εχει αυτη η ποιοτητα απο των αριθμο των φοιτητων που αργουν να τελειωσουν την σχολη.Αυτο απο οτι ξερω συμβαινει κι στην Γερμανια οχι μονο στην Ελλαδα.Κι επετρε μου να σου θυμισω μια μικρη διαφορα τυα παιδια που πηγαν στην Αγγλια τις περισσοτερες φορες εχουν απολαβες κι πολυ καλεςαπο γονεις εχω φιλους αντιθετα εδω που εργαζονται κανονικα για να ζησουν κι δεν εχουν χρονο να πηγαινουν σε ολα τα μαθηματα στην σχολη κι χανουν χρονιες.

 

Σε αυτα τα παιδι α λοιπον να πεις αυτο που ειπες πριν.Κι δυστυχως παιδια υπαρχουν ακομη οι κοινωνικες διακρισεις που θα οξυνθουν αν ψηφιζοταν ο νομος.Ενα παιδι που σπουδαζει κι εργαζεται κι μπηκε με 19 σε μια σχολη φαινεται τεμπελης σε σχεση με καποιον που εφυγε εξω κι παιρνει κι λεφτα απο γονεις.

 

Κι γενικα το υφος γραρφης μου ειναι λιγο εντονο μην νομιζετε οτι σας μαλωνω :P

 

ποιο ειναι το προβλημα να σπουδαζουν οι ανθρωποι εξω?

Link to comment
Share on other sites

Xristinoula κανεις πως δεν καταλαβαινεις;

Η καταληψη ειναι παρανομη αρα και εναντια στη δημοκρατια.

Αν θελουν ας κανουν αποχη.

Αλλα το κουφιο τους κεφαλι λεει αφου δεν κανω εγω μαθημα δε θα κανει κανεις.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Για την ποιοτητα των ελληνικων πανεπιστημιων τι σχεση εχει αυτη η ποιοτητα απο των αριθμο των φοιτητων που αργουν να τελειωσουν την σχολη.Αυτο απο οτι ξερω συμβαινει κι στην Γερμανια οχι μονο στην Ελλαδα.Κι επετρε μου να σου θυμισω μια μικρη διαφορα τυα παιδια που πηγαν στην Αγγλια τις περισσοτερες φορες εχουν απολαβες κι πολυ καλεςαπο γονεις εχω φιλους αντιθετα εδω που εργαζονται κανονικα για να ζησουν κι δεν εχουν χρονο να πηγαινουν σε ολα τα μαθηματα στην σχολη κι χανουν χρονιες.

 

Σε αυτα τα παιδι α λοιπον να πεις αυτο που ειπες πριν.Κι δυστυχως παιδια υπαρχουν ακομη οι κοινωνικες διακρισεις που θα οξυνθουν αν ψηφιζοταν ο νομος.Ενα παιδι που σπουδαζει κι εργαζεται κι μπηκε με 19 σε μια σχολη φαινεται τεμπελης σε σχεση με καποιον που εφυγε εξω κι παιρνει κι λεφτα απο γονεις.

Εδω xristinoula κανεις πολυ μεγαλο λαθος,ενα 90% των Ελληνων οι οποιοι γνωρισα εγω και σπουδαζαν στην Αγγλια οχι μονο δεν περιμενουν χρηματα απο τους γονεις αλλα τα παιδια δουλευουν για να μπορεσουν να αντεπεξελθουν στις καθημερινες τους αναγκες,οποτε οπως καταλαβαινεις η θεωρια απο την πραξη απεχει παρα πολυ,και για να ειμια κα ειλικρινης μαζι σου και εγω πριν ερθω Αγγλια αυτο πιστευα,οτι αυτα τα παιδια προερχοντε απο οικογενειες με μεγαλα εισοδηματα αλλα αυτο που ειδα ειναι ακριβως το αντιθετο.

 

Οσο για την συνεργασια με το κεφαλαιο που λες σε αλλες σχολες,πχ αρχιτεκτονικη εχουν δικιο τα παιδια η ανεργια τους πλητει φανταζεσαι να πρεπει να εργαζονται κι μεσα στα πανεπιστημια τις δουλειες τους να τις χρησιμοποιουν αλλοι να μην πληρονωνται κι οταν βγαινουν να ναι κι ανεργοι.Αυτο αγαπητε μου την στιγμη που δεν πληρονομαστε δεν ειναι συνεργασια αλλα δουλια.Οσο για το κουιζ που λες θα παρει τον .... οποιος εχει τα λιγοτερα προσοντα.στο εξωτερικο ολοι μπορουν να κανουν ενα μεταπτυχιακο μια συνεργασια η οτι θελουν νομιζω αρκει να το ψαξουν.Ασε που εφοσον θα εχουν οι εταιριες συνεργασια με πανεπιστημια οπου οι φοιτητες δεν θα πληρωνονται παιζουν να παρουν κι οι δυο δεν λεω τι..

 

Οσο για αυτο παλι δεν το σχολιαζω καν, γιατι απεχει πολυ απο την πραγματηκοτητα και αν δεν το ζησεις δεν μπορεις να εκφερεις γνωμη για το πως ειναι αυτο το συστημα και το τι μπορει να σου προσφερει,και κυριως απο πλευρας παροχων και απολαβων,και κατι ακομα πανω σε αυτο το θεμα καλο εινια να μην μπερδευουμε το κανω ερευνα για μια εταιρια και το κανω τα θεληματα του κα8ε καθηγητη(πραγμα που συμβαινει κατα κορον στην Ελλαδα ,και η γνωμη μου για αυτο ειναι η πληρη εκμεταλλευση των φοιτητων) για να τον παρει στο μεταπτυχιακο του κτλ.

Φιλικα:rolleyes:

Δώσε στους άλλους αυτό που θέλουν να δούν,και κάντους να πιστέψουν αύτο που βλέπουν.
Link to comment
Share on other sites

nik εγω καταλαβαινω απλα εσυ καλο μου μου εισαι 19 κι στην εφηβεια κι ηρεμησε λιγο εισαι λιγο εκνευρισμενος γενικα.Φιλικα ολο αυτο .
Link to comment
Share on other sites

Παντα κι εγω ξερω ατομα που παραλληλα σπουδαζουν κι δουλευουν για χαρτζηλικι κτλοιπα κι δεν ειμαι απολυτη απλα με χαλασε αυτο το εγω τελειωσα κανονικα ενω εσεις οχι.Οποιος θελει κι εδω τελειωνει κανονικα κι εχω φιλους που δουλευουν 8ωρα κι 10ωρα κι δεν μπορουν να πανε στην σχολη σε καποια μαθηματα.Αλλο να δοθλευεις κι για το χαρτζηλικι σου κι σε αλλη χωρα κι να ρχονται κι τσεκ απο το σπιτι κι αλλο να χεις να ζησεις family η κι τον εαυτο σου εδω.
Link to comment
Share on other sites

nik εγω καταλαβαινω απλα εσυ καλο μου μου εισαι 19 κι στην εφηβεια κι ηρεμησε λιγο εισαι λιγο εκνευρισμενος γενικα.Φιλικα ολο αυτο .

 

 

Δεν ειμαι καθολου εκνευρισμενος.

Επειδη σε μια συνελευση ψηφισαν υπερ της καταληψης δε σημαινει οτι εγινε και νομιμη.

Ειναι παρανομη, καταπατα τις ελευθεριες αλλων αρα δεν ειναι δημοκρατικη.

 

Ειναι λογικο να μη θες να το παραδεχθεις. Δε με ενοχλει συνεχισε να υποστηριζεις οτι θες.

Αυτο δεv αναιρει αυτα που ειπα και ισχυουν.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Παντα κι εγω ξερω ατομα που παραλληλα σπουδαζουν κι δουλευουν για χαρτζηλικι κτλοιπα κι δεν ειμαι απολυτη απλα με χαλασε αυτο το εγω τελειωσα κανονικα ενω εσεις οχι.Οποιος θελει κι εδω τελειωνει κανονικα κι εχω φιλους που δουλευουν 8ωρα κι 10ωρα κι δεν μπορουν να πανε στην σχολη σε καποια μαθηματα.Αλλο να δοθλευεις κι για το χαρτζηλικι σου κι σε αλλη χωρα κι να ρχονται κι τσεκ απο το σπιτι κι αλλο να χεις να ζησεις family η κι τον εαυτο σου εδω.

 

Κοίταξε δεν διαφωνώ μαζί σου στο ότι αν θες να τελειώσεις κανονικά τελειώνεις αν και τον τελευταίο χρόνο στην σχολη μου χάθηκαν 2 εξεταστικές,οποτε όπως καταλαβαίνεις αυτό όσο να είναι, σε πάει αρκετά πίσω.

Διαφωνώ όμως ξανά στο θέμα των παιδιών που σπουδάζουν αγγλία μιας και αυτοί που αναφέρομαι δεν περιμένουν tsek από Ελλάδα αλλα δουλεύουν για να πληρώσουν τα πάντα και όπως σου εξήγησα και πιο πάνω το ποσοστό είναι πολύ μεγάλο και σίγουρα πολύ μεγαλύτερο από το ποσοστό φοιτητών στην Ελλάδα που δουλεύουν για να χρηματοδοτήσουν τις σπουδές τους(αυτό το λέω με βάση τα όσο έβλεπα 5 χρονια στην Ελλάδα και αυτά που βλέπω τώρα στην Αγγλια).

Και υπόψιν αυτά ειναι πράγματα τα οποια έχω δει και εξάλλου σου ανέφερα και την γνώμη μου πιο πάνω, το τι πίστευα πριν πάω Αγγλία.

Δώσε στους άλλους αυτό που θέλουν να δούν,και κάντους να πιστέψουν αύτο που βλέπουν.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...