Jump to content

Απεργιακές κινητοποιήσεις σε ΑΕΙ/ΤΕΙ


katsifis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικα αν κι δεν αφορα η πολιτικη μου τοποθετηση κανεναν αλλα εγιναν ωραιοτατες αναφορες πανω δεν ανηκω σε καμια πασπ κι δεν ειμαι παιδακι με υχολογικα προβληματα αν κι υποστηριζω το ασυλο.

Το να κανουμε βαρυγδουπες δηλωσεις κι να μοιραζουμε ταμπελες δεξια κι αριστερα δεν νομιζω οτι εξυπηρετει κανεναν.Κι παρακαλω σε ατομα που παρολο που μιλησαν ασχημα συναιστησαν κι ψυχραιμια ,κρατηστε ενα επιπεδο παρακαλω δεν εχω καμια ορεξη να διαβαζω χαρακτηρισμους :mad: εσυ μοιαζεις ετσι κι ο αλλος αλλιως.

Υποτιθεται οτι εχουμε μια παιδεια κι μιλαμε για σοβαρο θεμα ας μην αλληλοκατηγορουμαστε με ξεκατινιασματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δεν είναι τόσο κακό να ανήκεις σε μια παράταξη

και δεν βλέπω και καμιά σοβαρότητα τώρα τελευταία

εξάλλου αστειευόμασταν

Link to comment
Share on other sites

dead angel δεν ανεφερομουν σε σενα εσυ απλα μπηκες στο τρυπακι ας μην γινονται χαρακτηρισμοι του τυπου ,,παιδακια με ψυχολογικα προβληματα,οπαδοι της τα δε παραταξης κι οχι dead καλο μου δεν ειναι κακο αλλα εμενα αυτο δεν με αντιπροσωπευει.Αρα οι προσωπικοι χαρακτηρισμοι ας λειπουν.
Link to comment
Share on other sites

Και σας παρακαλώ ηρεμία... Μερικά Posts μοιάζουν με φυλλάδια της ΠΚΣ.. Ξέρετε ποια...

ποια posts?:p

και τα υπόλοιπα με φυλλάδια της ΔΑΠ :ninja:

same question for you...:D

Link to comment
Share on other sites

dead angel δεν ανεφερομουν σε σενα εσυ απλα μπηκες στο τρυπακι ας μην γινονται χαρακτηρισμοι του τυπου ,,παιδακια με ψυχολογικα προβληματα,οπαδοι της τα δε παραταξης κι οχι dead καλο μου δεν ειναι κακο αλλα εμενα αυτο δεν με αντιπροσωπευει.Αρα οι προσωπικοι χαρακτηρισμοι ας λειπουν.

 

 

Οι χαρακτηρισμοι του Bayern πηγαιναν για τους κουκουλοφορους.

Εσυ γιατι ενοχληθηκες;

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Μερικά Posts μοιάζουν με φυλλάδια της ΠΚΣ.. Ξέρετε ποια...

 

και τα υπόλοιπα με φυλλάδια της ΔΑΠ :ninja:

 

Όταν λες και τα υπόλοιπα, δλδ δεν υπάρχουν ποστ εδώ μέσα που να μην μοιάζουν με κομματικά φυλλάδια; :X

 

 

 

δεν ειμαι παιδακι με υχολογικα προβληματα αν κι υποστηριζω το ασυλο.

 

 

να βρίσκουν χώρο δράσης κακοποιά στοιχεία, παιδάκια με ψυχολογικά προβλήματα

 

Οι χαρακτηρισμοι του Bayern πηγαιναν για τους κουκουλοφορους.

Εσυ γιατι ενοχληθηκες;

 

+1. Χριστινούλα ο Bayern έγραψε για όσους χρησιμοποιούν το άσυλο ως αφορμή για άλλες δραστηριότητες (όπως οι διάφοροι κουκουλοφόροι). Αν δεν είσαι μια από αυτούς δεν έχεις λόγο να προσβάλλεσαι.

 

 

PS: Ούτε εμένα μου αρέσει η ταμπελοποίηση, λες αυτό άρα είσαι ΠΑΣΠ, ΔΑΠ, ΠΚΣ ... Το αν είναι καλό ή κακό να ανήκεις σε κάποια παράταξη είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Και για όσους αναρωτιούνται αν η κοινωνία υποστηρίζει τις αλλαγές ή όχι.

 

http://greece.flash.gr//soon/2007/2/25/32188id/

 

Στη Βουλή μεταφέρεται αυτήν την εβδομάδα η αντιπαράθεση για το επίμαχο νομοσχέδιο για τα πανεπιστήμια. Την Τρίτη ξεκινά στην αρμόδια επιτροπή η συζήτηση, με στόχο να ολοκληρωθεί η ψήφιση από την Ολομέλεια την άλλη εβδομάδα. Το νομοσχέδιο θα καταψηφίσουν τα κόμματα της αντιπολίτευσης.

 

Η υπουργός Παιδείας Μ. Γιαννάκου, μιλώντας στην Σπάρτη, εξέφρασε τη βεβαιότητα ότι ο νόμος θα εφαρμοστεί μέχρι κεραίας.

 

Τουλάχιστον τριακόσιες σχολές τελούν υπό κατάληψη, ενώ οι πανεπιστημιακοί καθηγητές συνεχίζουν την απεργία τους και αυτή την εβδομάδα. Για την Πέμπτη έχει προγραμματιστεί νέο πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο.

 

Σύμφωνα με δημοσκόπηση της VPRC για την Καθημερινή της Κυριακής, οι εκτιμήσεις των πολιτών για τον νόμο-πλαίσιο είναι ενθαρρυντικές. Το 53% των πολιτών κρίνει θετικά το κυβερνητικό νομοσχέδιο, ενώ το 40% απαντά ότι κινείται «σε λάθος ή σε μάλλον λάθος κατεύθυνση».

 

Επίσης, το 80% των ερωτηθέντων συμφωνεί απολύτως με την κυβερνητική πρόταση να γίνονται οι πρυτανικές εκλογές με καθολική ψηφοφορία, το 65% υιοθετεί την εισήγηση να αίρεται το άσυλο μέσω απλής πλειοψηφίας του πρυτανικού συμβουλίου (και όχι με ομοφωνία, όπως ίσχυε μεχρι σήμερα), ενώ το 61% τάσσεται και υπέρ της καθιέρωσης -για πρώτη φορά- ανώτατου ορίου φοίτησης.

 

Σύμφωνα με το γκάλοπ, τα τρία αυτά μέτρα επικροτούνται και από τους ψηφοφόρους της αξιωματικής αντιπολίτευσης (75%, 64% και 58%).

 

Ωστόσο, το 66% των ερωτηθέντων δηλώνει δυσαρεστημένο από την την υπουργό Παιδείας Μαριέττα Γιαννάκου.

 

Στην ερώτηση ποια κυβέρνηση μπορεί να διαχιστεί καλύτερα τις αλλαγές που χρειάζονται τα πανεπιστήμια, οι πολίτες απαντούν κυβέρνηση ΝΔ 29%, κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ 17%, καμία από τις δύο κυβερνήσεις 32%.

 

Στην έρευνα της εταιρείας ALCO για τις μεταρρυθμίσεις, η οποία δημοσιεύεται στο Εθνος της Κυριακής, τη χαμηλότερη επίδοση καταγράφει ο νόμος-πλαίσιο για την Παιδεία, 5,10, (με κλίμακα αξιολόγησης από το ένα έως το δέκα).

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι στατιστικες στην Ελλαδα ειναι λαθος και εκτος τοπου και χρονου εκτος αν μας συμφερει το αποτελεσμα.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι στατιστικες στην Ελλαδα ειναι λαθος και εκτος τοπου και χρονου εκτος αν μας συμφερει το αποτελεσμα.

και βεβαια οχι.

υγ: απλα πρεπει να σκεφτεις ποιοι ερωτηθηκαν, τι γνωσεις ειχαν πανω στο θεμα, υπο τι συνθηκες ερωτηθηκαν και πολλα αλλα που ειναι βασικοι νομοι στη θεωρια της στατιστικης και της ερευνας δεδομενων.

υγ: καλα-καλα εμεις δεν ειμαστε 100% ενημερωμενοι.

υγ: τι εχει να κανει μια στατιστικη με το αν μας συμφερει το αποτελεσμα?μη λεμε τρελες.

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι στατιστικες στην Ελλαδα ειναι λαθος και εκτος τοπου και χρονου εκτος αν μας συμφερει το αποτελεσμα.

 

+1

 

Επίσης:

 

- δικαίωμα έκφρασης άποψης έχουν μόνο όσοι συμφωνούν μαζί μας.

- όσοι διαφωνούν μαζί μας είναι κακόβουλοι και βαλτοί.

- τα δικά μας επιχειρήματα είναι αυτονόητες αλήθειες ενώ μόνο των άλλων θέλουν τεκμηρίωση.

 

... ....

 

... ...

Link to comment
Share on other sites

- δικαίωμα έκφρασης άποψης έχουν μόνο όσοι συμφωνούν μαζί μας.

- όσοι διαφωνούν μαζί μας είναι κακόβουλοι και βαλτοί.

- τα δικά μας επιχειρήματα είναι αυτονόητες αλήθειες ενώ μόνο των άλλων θέλουν τεκμηρίωση.

και βεβαια οχι, αλλα αν ετσι πιστευεις, φανταζομαι πως θα εχεις τους λογους σου.:)

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια οχι, αλλα αν ετσι πιστευεις, φανταζομαι πως θα εχεις τους λογους σου.:)

 

Φυσικά, το βλέπω καθημερινά γύρω μου αλλά και στο θέμα αυτό. :)

 

 

υγ: απλα πρεπει να σκεφτεις ποιοι ερωτηθηκαν, τι γνωσεις ειχαν πανω στο θεμα, υπο τι συνθηκες ερωτηθηκαν και πολλα αλλα που ειναι βασικοι νομοι στη θεωρια της στατιστικης και της ερευνας δεδομενων.

 

Φαντάζομαι ότι το ποιοι ρωτήθηκαν αναφέρεται στην έρευνα (ηλικίες, επαγγελματικό/μορφωτικό επίπεδο κτλ), το δείγμα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι συνήθως random, γνώσεις πάνω στο θέμα μπορώ πάλι να μαντέψω ότι άλλοι θα ήταν αρκετά ενημερωμένοι κι άλλοι λιγότερο, αλλά αν το δείγμα ήταν όντως αντιπροσωπευτικό τότε θα είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας στην οποία επίσης άλλοι είναι περισσότερο κι άλλοι λιγότερο ενημερωμένοι. Άλλωστε δε χρειάζεται να έχεις διδακτορικό στα παιδαγικά για να έχεις ως ενεργός πολίτης άποψη στην ερώτηση "Συμφωνείτε με την καθιέρωση ανώτατου ορίου φοίτησης".

 

Εσύ έχεις κάποιο λόγο να αμφισβητείς ότι αυτοί οι "βασικοι νομοι στη θεωρια της στατιστικης και της ερευνας δεδομενων" δεν τηρήθηκαν στη συγκεκριμένη περίπτωση; Προσωπικά δε μπορώ να αποδείξω ούτε ότι τηρούνται ούτε το αντίθετο, τα αποτελέσματα όμως δε μου φαίνονται εξωπραγματικά και για αυτό δεν έχω λόγο να αρχίσω τις διαφωνίες ως προς το methodology ;)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, το βλέπω καθημερινά γύρω μου αλλά και στο θέμα αυτό. :)

δεκτη η αποψη σου αλλα λυπαμαι, δεν την ενστερνιζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι στατιστικες στην Ελλαδα ειναι λαθος και εκτος τοπου και χρονου εκτος αν μας συμφερει το αποτελεσμα.

+1!

 

gmac κάπου ανέφερες στο πανεπιστήμιο του εξωτερικού που σπούδασες έννοιωθες απόλυτη ελευθερία έκφρασης.Λογικά στην Αγγλιά αναφέρεσαι.Όμως επι αυτού του σημείου διαφωνώ.Πως γίνεται να έχεις ελευθερία έκφρασης σε μια χώρα που η φύλαξη ανατίθεται σε ιδιωτικές εταιρίες σεκιούριτυ;Πώς γίνεται να έχεις ελευθερία όταν αυτή η εταιρία μπορεί να συνεργαστεί με την αγγλική αστυνομία,CIA,SAS,FBI,NSA,KGB προκειμένου να κάνουν "gathering intelligence" ένα πράγμα.Άμα βρίσεις τον Blur τότε θα μπείς σε μαύρες λίστες και για το πότε θα σε ανακρίνουν ούτε να το καταλάβεις δεν θα μπορέσεις.Και το Γκουαντανάμο μπορεί να περιμένει.Φυσικά σε τέτοιες περιπτώσεις τίποτα δεν μαθαίνεται.Τότε καταλύεται βάναυσα το άσυλο(ιδεών).

Επίσης στη συγκεκριμένη χώρα αντιστοιχούν 1 κάμερα αν 20-30 κατοίκους άρα φαντάζομαι τι νοοτροπία έχουν εκεί.

 

Όσον αφορά όμως τη χώρα μας συμφωνώ με τη κατάργηση του ασύλου σε πέρίπτωση κουκουλοφόρων και των γνωστών συμβάντων.Όμως παραμένω πολύ επιφυλακτικός ότι αν αυτό που πάει να ισχύσει θα ανοίξει αργότερα και άλλους δρόμους όπως αυτό που προανέφερα.Επίσης είμαι σίγουρος ότι έτσι το 2050 μπορεί να έχει εντελώς καταργηθεί το άσυλο.Δηλαδή το παρών νομοσχέδιο είναι ένα προπαρασκευαστικό στάδιο και μια προσπάθεια μη απότομης μετάβασης σε αυτό που μπορεί να συμβεί ένα 2050 και σε οποιαδήποτε χρονιά(δηλαδή ολική κατάργηση ασύλου Αγγλίας και Αμερικής).

 

Επίσης είναι στα χέρια του πρύτανη πλεόν η επέμβαση αστυνομίας.Και αυτό γιατί αν τύχει ένας στριμμένος πρύτανης θα κάνει ένα πρυτανικό συμβούλιο και θα μπορέσουν με μερικούς ακόμα στριμμένους καθηγητές να περάσουν μια "πρόσκληση επέμβασης" με ψήφους 5-4 η 3-2 κ.ο.κ.Έτσι μπορεί να καταλυθεί μια κατάληψη μόνο και μόνο με τη βούληση του πρύτανη και μερικων άλλων που μπορεί να έχουν νοοτροπία ακροδεξιού πολιτικού.Ε αυτό δεν ειναι δίκαιο αφού με το παραμικρό μπορεί ο πρύτανης να φωνάζει την αστυνομία.

Link to comment
Share on other sites

+1!

gmac κάπου ανέφερες στο πανεπιστήμιο του εξωτερικού που σπούδασες έννοιωθες απόλυτη ελευθερία έκφρασης.Λογικά στην Αγγλιά αναφέρεσαι.Όμως επι αυτού του σημείου διαφωνώ.Πως γίνεται να έχεις ελευθερία έκφρασης σε μια χώρα που η φύλαξη ανατίθεται σε ιδιωτικές εταιρίες σεκιούριτυ;Πώς γίνεται να έχεις ελευθερία όταν αυτή η εταιρία μπορεί να συνεργαστεί με την αγγλική αστυνομία,CIA,SAS,FBI,NSA,KGB προκειμένου να κάνουν "gathering intelligence" ένα πράγμα.Άμα βρίσεις τον Blur τότε θα μπείς σε μαύρες λίστες και για το πότε θα σε ανακρίνουν ούτε να το καταλάβεις δεν θα μπορέσεις.Και το Γκουαντανάμο μπορεί να περιμένει.Φυσικά σε τέτοιες περιπτώσεις τίποτα δεν μαθαίνεται.Τότε καταλύεται βάναυσα το άσυλο(ιδεών).Επίσης στη συγκεκριμένη χώρα αντιστοιχούν 1 κάμερα αν 20-30 κατοίκους άρα φαντάζομαι τι νοοτροπία έχουν εκεί.

 

Καταρχάς εγώ μίλησα για ελευθερία έκφρασης μέσα στο πανεπιστήμιο. Όχι για το γενικότερο κλίμα με τις κάμερες κτλ.

 

Τώρα με το φύλαξη από "ιδιωτικές εταιρίες σεκιούριτι" μην πάει το μυαλό σου σε καταστάσεις αλά 24 όπου ο Jack Bauer έχει πρόσβαση στους πάντες και τα πάντα. Οι φύλακες του πανεπιστημίου δεν κάνουν τίποτα παραπάνω από όσα ο κάθε φύλακας ενός οποιουδήποτε κτιρίου. Ποτέ δεν τους είδα σαν κάτι παραπάνω από θυρωρούς προσωπικά.

 

Όταν το ίδιο το (κρατικό!) BBC κατηγορεί ανοιχτά την κυβέρνηση και τον Blair ότι είπε ψέμματα, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αν κάποιος κάπου σε ένα πανεπιστήμιο βρίσει τον Blair θα ενεργοποιηθούν αυτόματα οι μηχανισμοί καταστολής; Η διαφορά είναι ότι αν αρχίσεις να τα σπας όμως θα έρθουν να σε μπαγλαρώσουν.

 

Στο Πα.Μακ θυμάμαι μια φορά που είχε έρθει ο Τσοχατζόπουλος (προεκλογικά) να μιλήσει σε συγκέντρωση της ΠΑΣΠ. Φεύγοντας κάτι του είπε ένας από την ΠΚΣ (το τραπεζάκι της οποίας βρισκόταν τότε, φαντάζομαι ακόμα, στην είσοδο). Δεν τον έβρισε, δε θυμάμαι ακριβώς τι είπε, πάντως δεν τον έβρισε. Και του την έπεσαν οι "συνοδοί" και έγιναν τα γνωστά σπρωξίδια, βρισίδια κτλ. Αυτή είναι η ελευθερία έκφρασης που προστατεύει το άσυλο; Εγώ λοιπόν δεν ένοιωσα λιγότερο περιορισμένος στο περιβάλλον του αγγλικού πανεπιστημίου. Ούτε και πιο ελευθερος. Το ίδιο μου φάνηκε.

 

+1!

 

Επίσης είναι στα χέρια του πρύτανη πλεόν η επέμβαση αστυνομίας.Και αυτό γιατί αν τύχει ένας στριμμένος πρύτανης θα κάνει ένα πρυτανικό συμβούλιο και θα μπορέσουν με μερικούς ακόμα στριμμένους καθηγητές να περάσουν μια "πρόσκληση επέμβασης" με ψήφους 5-4 η 3-2 κ.ο.κ.Έτσι μπορεί να καταλυθεί μια κατάληψη μόνο και μόνο με τη βούληση του πρύτανη και μερικων άλλων που μπορεί να έχουν νοοτροπία ακροδεξιού πολιτικού.Ε αυτό δεν ειναι δίκαιο αφού με το παραμικρό μπορεί ο πρύτανης να φωνάζει την αστυνομία.

 

Ο Πρύτανης και το πρυτανικό συμβούλιο εκλέγονται και από τους φοιτητές. Αυτό τα λέει όλα πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς εγώ μίλησα για ελευθερία έκφρασης μέσα στο πανεπιστήμιο. Όχι για το γενικότερο κλίμα με τις κάμερες κτλ.

 

Τώρα με το φύλαξη από "ιδιωτικές εταιρίες σεκιούριτι" μην πάει το μυαλό σου σε καταστάσεις αλά 24 όπου ο Jack Bauer έχει πρόσβαση στους πάντες και τα πάντα. Οι φύλακες του πανεπιστημίου δεν κάνουν τίποτα παραπάνω από όσα ο κάθε φύλακας ενός οποιουδήποτε κτιρίου. Ποτέ δεν τους είδα σαν κάτι παραπάνω από θυρωρούς προσωπικά.

 

Όταν το ίδιο το (κρατικό!) BBC κατηγορεί ανοιχτά την κυβέρνηση και τον Blair ότι είπε ψέμματα, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αν κάποιος κάπου σε ένα πανεπιστήμιο βρίσει τον Blair θα ενεργοποιηθούν αυτόματα οι μηχανισμοί καταστολής; Η διαφορά είναι ότι αν αρχίσεις να τα σπας όμως θα έρθουν να σε μπαγλαρώσουν.

 

Στο Πα.Μακ θυμάμαι μια φορά που είχε έρθει ο Τσοχατζόπουλος (προεκλογικά) να μιλήσει σε συγκέντρωση της ΠΑΣΠ. Φεύγοντας κάτι του είπε ένας από την ΠΚΣ (το τραπεζάκι της οποίας βρισκόταν τότε, φαντάζομαι ακόμα, στην είσοδο). Δεν τον έβρισε, δε θυμάμαι ακριβώς τι είπε, πάντως δεν τον έβρισε. Και του την έπεσαν οι "συνοδοί" και έγιναν τα γνωστά σπρωξίδια, βρισίδια κτλ. Αυτή είναι η ελευθερία έκφρασης που προστατεύει το άσυλο; Εγώ λοιπόν δεν ένοιωσα λιγότερο περιορισμένος στο περιβάλλον του αγγλικού πανεπιστημίου. Ούτε και πιο ελευθερος. Το ίδιο μου φάνηκε.

 

Ο μηχανισμός καταστολής δεν θα ενεργοποιηθεί αμέσως,θα ενεργοποιηθεί όταν το βρισίδι γίνεται πολλές φορές εκεί μέσα.Με μια φορά δεν θα γίνει τίποτα.Επίσης εκεί μέσα μπορεί να κυκλοφορούνε φοιτητές βαλτοί απο τη SIS(Secret Intelligence Service) και να κάνουνε διανομή Intelligence όπως γινόταν επι εποχή χούντας όταν ο πατέρας μου ήταν στο ΑΠΘ οπου δεν μπορούσες να πεις τίποτα όχι εξατίας της αστυνομίας που δεν ήταν μέσα αλλα εξ'αιτιάς συμφοιτητών.Στην Αγγλία ένας ασφαλίτης μπορεί να παρουσιάζεται ως κανονικός σπουδαστής γραμμένος και με ΑΦΜ αφού έχουν προχωρήσει πολύ σε αυτά τα θέματα.Θέμα λογικής επίσης είναι ότι εκεί μέσα θα γίνονται παρακολουθήσεις των μαύρων σπουδαστών ειδικά μετά τον Ιούλιο 2005 που φανερώθηκε ότι οι τρομοκράτες γεννήθηκαν,μεγάλωσαν,σπούδασαν στην ίδια τη χώρα που έβλαψαν.Με όλα αυτά καταλύεται το άσυλο.

 

Απ'ότι κατάλαβα αυτό με τον Τσοχατζόπουλο δεν έχει να κάνει με την αστυνομία και ΕΥΠ.Έχει να κάνει με τη νοοτροπία των φοιτητών των παρατάξεων που είναι σκ@τ@.Εγώ μιλάω για την αστυνομία.Αλλά συμφωνώ μαζί σου σε αυτό.

 

Ο Πρύτανης και το πρυτανικό συμβούλιο εκλέγονται και από τους φοιτητές. Αυτό τα λέει όλα πιστεύω.

 

Αυτό δεν το έλαβα υπόψιν μου καθόλου και εφόσον είναι έτσι τα πράγματα δεν έχω παρα να συμφωνήσω απόλυτα.Αρκεί να ξέρουν τι ψηφίζουν

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε στα περισσότερα λοιπόν. :)

 

Αν νομίζουμε ότι η αστυνομία και οι μυστικές υπηρεσίες στη χώρα μας και αλλού παρακολουθούν όχι μόνο πραγματικούς "υπόπτους", αλλά με βάση τις ιδεολογικές προτιμήσεις, φυλετικά χαρακτηριστικά κτλ (που είμαι πεπεισμένος ότι σε ορισμένες περιπτώσεις το κάνουν) το ζήτημα δεν είναι να κρατήσουμε ένα χώρο στον οποίο η φανερή αστυνομία δε θα έχει πρόσβαση (γιατί "ρουφιάνοι" για να το πω απλά μπορεί να υπάρχουν έτσι κι αλλιώς και σήμερα) ενώ η υπόλοιπη κοινωνία δε θα χαίρει αυτής της ιδιότυπης (και αναποτελεσματικής) προστασίας, αλλά να ζητήσουμε και να παλέψουμε ώστε να πάψει αυτή η πρακτική γενικά.

 

Κατά τα άλλα, η αστυνομία δεν είναι το μόνο πρόβλημα. Όπως έχει λεχθεί παραπάνω, οι ίδιες οι καταλήψεις παρεμποδίζουν αυτή τη στιγμή την ελέυθερη διακίνηση των ιδεών, την μετάδοση της γνώσης, την έρευνα. Από αυτούς δεν μας προστατεύει κανένα άσυλο δυστυχώς.

 

Όπως πολύ πετυχημένα έγραψε κάποιος (στο ΒΗΜΑ αν θυμάμαι καλά) οι καταλήψεις αυτό το οποίο πέτυχαν είναι οι (άτολμες) αλλαγές του νομοσχεδίου να μείνουν στη συνείδηση της κοινωνίας ως σημαντικές μεταρρυθμίσεις.

 

Πιστεύω πως στην ουσία δεν πρόκειται παρά για αλλαγές προς τη σωστή κατεύθυνση μεν, που όμως θα έπρεπε να είναι πολύ πιο ουσιαστικές δε. Ούτως ή άλλως η πανεπιστημιακή κοινότητα θα αντιδρούσε (όπως κι έγινε) και δεν επρόκειτο να δεχτεί καμία αλλαγή, οπότε κακώς οι κυβερνώντες δεν άρπαξαν την ευκαιρία για πραγματικά τολμηρές αλλαγές που θα αποτελουσαν μεταρρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Tο σημερινό νόημα του πανεπιστημιακού ασύλου

 

ενα ωραιο κειμενο περι πανεπιστημιακου ασύλου που με βρίσκει απολυτα συμφωνο.

Mvagustagm2000

 

Μία ωραία έκθεση ιδεών από αυτές που γράφαμε στο Λύκειο όταν δεν ξέραμε Χριστό για τον κόσμο.

 

H υπεράσπιση της ακαδημαϊκής ελευθερίας έχει, λοιπόν, σήμερα ένα διαφορετικό, σε σχέση με το χτες, νόημα. Aποβλέπει στην άρνηση υποταγής της πανεπιστημιακής κοινότητας στις εξουσιαστικές ή μονοπωλιακές επιδιώξεις ιδιωτικών συμφερόντων, στην ελεύθερη από κομματικές παρεμβάσεις ή εξαρτήσεις ακαδημαϊκή δραστηριότητα και στη μη αντιστρατευόμενη τις θεμελιώδεις αξίες του πολιτισμού μας ερευνητική δραστηριότητα.

Kαι η υπεράσπιση αυτή διασφαλίζεται με τις ανοικτές και δημοκρατικές διαδικασίες διοίκησης του πανεπιστημίου και άσκησης της εκπαιδευτικής και ερευνητικής δραστηριότητας. Δεν είναι μόνο συλλογική η έρευνα στο πανεπιστήμιο, είναι και διαφανής και άρα ελέγξιμη ανά πάσα στιγμή, ενώ η υποχρεωτική ένταξή της στις υπάρχουσες διοικητικές δομές την καθιστά κοινωνικά υπεύθυνη.

 

Λοιπόν σε όλη την Ιατρική στο ΑΠΘ με τους εκατοντάδες καθηγητές και τους χιλιάδες διδακτορικούς (όχι τα νούμερα δεν είναι σχήμα λόγου) υπάρχουν 2 (ΔΥΟ) άτομα που κάνουν σοβαρά έρευνα. Υπάρχει ένα πλήθος εργαστηρίων που δεν βγάζουν ΤΙΠΟΤΑ παρά το ότι παίρνουν όντως λεφτά από την ΕΕ. Και τι να βγάλουν εξάλλου όταν οι υπεύθυνοι τους είναι τα παιδιά των παιδιών των καθηγητών ή οι πρώην "βοηθοί" του 1982 που μονιμοποιήθηκαν τιμής ένεκεν χωρίς καν τίτλο διατριβής? Μιλάμε για πράγματα τραγικά, του στυλ να παραγγέλνουν μηχανήματα εκατομμυρίων επειδή θα ξοδεύουν τα αναλώσιμα που πουλάει ο κουμπάρος του διευθυντή ενώ έχουν εναν υπολογιστή με ..Windows 3.1 (!!!) από τον οποίο δεν μπορείς να τραβήξεις δεδομένα αν δεν έχεις δισκέτες 51/4""

 

Θα ήθελα πάρα μα πάρα πολύ να μου εξηγήσει καποιος το πως αλήθεια συμβαδίζουν τα παράλληλα αιτήματα του "δουλειά σε όλους τους αποφοίτους" και "έξω οι επιχειρήσεις από τα πανεπιστήμια". Ποιος θα σου δώσει δηλαδή δουλειά? Ο Θεός? να κάνεις τι? Ακαδημαικό έργο? Τι θα πει αυτό στο κεφάλι σας? Η έρευνα στις θετικές επιστήμες είναι ποτέ δυνατό να μην έχει πρακτικές πλευρές? Τι ψάχνουν δηλαδή, τα μινικουάρκς? ΕΛΕΟΣΣΣΣ!!!

 

Tο πανεπιστήμιο έχει και σήμερα ανάγκη από το πανεπιστημιακό άσυλο, όχι για να κλειστεί στον εαυτό του και να αποκοπεί από την κοινωνία, ούτε για να αποσυνδεθεί από την παραγωγή, με την οποία πρέπει να διατηρεί στενούς δεσμούς,

παραγωγή μεγάλων κεφαλιών προφανώς..

 

αλλά για να συνδεθεί με την κοινωνία και την παραγωγή από θέση ισχύος και ανεξαρτησίας, έτσι ώστε να μπορεί το ίδιο να καθορίζει τους όρους της έρευνας και προαγωγής της επιστήμης.

..Προτείνω το τελικό βήμα, να ανοίξει το πανεπιστήμιο και μερικά εργοστάσια. Αν δε ο λαός δεν αγοράζει ότι βγάζει το πανεπιστήμιο Α.Μ.Π.Α.Λ.Α.Ε , να τον μαστιγώνουν

Eχει ανάγκη από το άσυλο, όπως έχει ανάγκη και από την αυτοδιοίκηση και την οικονομική του αυτοτέλεια, όχι για να προασπίσει τα ανύπαρκτα προνόμια των πανεπιστημιακών δασκάλων του,

Αφού ως γνωστό όποιος θέλει να μπει στο πανεπιστήμιο βγαίνει τελικά πολύ φτωχότερος....

..αλλά για να μπορεί να βρει καταφύγιο η ελεύθερη, χωρίς καταναγκασμούς ή εξαρτήσεις, επιστημονική αναζήτηση, η ανεξαρτησία της γνώμης και της σκέψης, η ελεύθερη παραγωγή και μετάδοση της γνώσης.

..τα οποία προφανώς δεν γίνονται πουθενά αλλού στον κόσμο παρά μόνο στην Ελλάδα, τον ομφαλό της Γης.

Οσοι σήμερα παραβιάζουν, καταπατούν, περιφρονούν, χλευάζουν ή ευτελίζουν το πανεπιστημιακό άσυλο, πλήττουν εσκεμμένα ή αθέλητα θεμελιώδεις αξίες της δημοκρατικής και φιλελεύθερης συνταγματικής μας παράδοσης.

Ειδικά την παράδοση του να γίνονται, πάντα αξιοκρατικά, τα παιδιά μας καθηγητές

Eίναι δύσκολη και πολύπλοκη υπόθεση στην εποχή μας η προστασία της ακαδημαϊκής ελευθερίας, διότι δεν απαιτεί μόνον ανδρεία ή μόνον αρετή, χρειάζεται υψηλό φρόνημα και πολλή φρόνηση.

 

Στ΄αρματα, στ'άρματα, έρχονται οι Πέρσες, εμπρός 300 του Λεωνίδα..

 

Πραγματικά μου ήταν πολύ δύσκολο να γράψω αυτές τις αράδες γιατί πέθανα στο γέλιο διαβάζοντας το αρχικό κείμενο...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θλιβερο να γελαει κανεις με τοσο σημαντικα πραγματα.

πραγματικα μου ηταν δυσκολο να διαβασω το post σου γιατι μου ηταν δυσκολο να βγαλω νοημα.

Link to comment
Share on other sites

θλιβερο να γελαει κανεις με τοσο σημαντικα πραγματα.

 

Έχεις δίκιο. Η κατάσταση θα ήταν για γέλια αν δεν ήταν για κλάματα.

 

Πάντως ο συνονόματος γελάει μάλλον με την ξύλινη γλώσσα του άρθρου κι όχι με την τραγικότητα της κατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Η κατάσταση θα ήταν για γέλια αν δεν ήταν για κλάματα.

 

Πάντως ο συνονόματος γελάει μάλλον με την ξύλινη γλώσσα του άρθρου κι όχι με την τραγικότητα της κατάστασης.

 

1)η κατασταση δεν ειναι ουτε για γελια ουτε για κλαμματα. η κατασταση ειναι για να μελετηθει και να παρθουν σοβαρες οσο και ουσιαστικες αποφασεις χωρις να θιγεται κανεις και τιποτε.

2)δεν ειμαι σε θεση να κατακρινω τη γλωσσα ενος γνωστου και σοβαρου καθηγητη νομικης.

Link to comment
Share on other sites

θλιβερο να γελαει κανεις με τοσο σημαντικα πραγματα.

πραγματικα μου ηταν δυσκολο να διαβασω το post σου γιατι μου ηταν δυσκολο να βγαλω νοημα.

 

φίλε, με συγχωρείς , το είχα γράψει προτού διαβάσω παρακάτω ότι είχες χάσει μια χρονιά από τη ζωή σου λόγω μιας κατάληψης σε Λύκειο (..) Νόμιζα ότι είχε νόημα να ανταλλάσσω επιχειρήματα μαζί σου αλλά κατάλαβα ότι αν ακόμα δεν βλέπεις το πόσο άχρηστες και α-νόητες είναι αυτές οι πίπες δεν πρόκειται να το δείς ποτέ. no offense

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...