Jump to content

LAN με λιγότερο απο 50μετρα UTP...Zong! why?


filippos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας.

Μέχρι σήμερα είχα στην ταράτσα του σπιτιού μου ένα Wireless Access Point το οποίο επικοινωνούσε απροβλημάτιστα με το pc στο δωμάτιο μου μέσω 50μ UTP.

 

Σήμερα, λοιπόν, κατέβασα την κεραία (και το access point) απο την ταράτσα και την άκρη του UTP που κατέληγε στην ταράτσα την μετέφερα σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού (έφτανε).

 

Μέχρι εδώ καλά!

Σύνδεσα την μια άκρη του UTP στο adsl modem/router (έχει 4 υποδοχές) που βρίσκεται στο δωμάτιο μου, εκεί που είναι τo pc κι επικοινωνούσε με το access point, και την άλλη άκρη (στο άλλο δωμάτιο) την σύνδεσα σε pc με σκοπό να συνδεθεί κι αυτό στο ιντερνετ.

 

Αλλα μάταια! Δεν έπερνε καν ΙΡ.

Τα ping χάνονταν όλα και ορισμένες φορές στο ipconfig μου έβγαζε πως η κάρτα είναι disconnect.

 

Το καλώδιο UTP ειναι straight και όχι cross και το μοντεμ μου λειτουργεί και με cross και με straight cable (δοκιμασμένο).

 

Η απορία μου είναι... γιατί όσο ήταν συνδεδεμένο με το access point στην ταράτσα υπήρχε κανονικά σύνδεση και τώρα που μετέφερα την άλλη άκρη του καλωδίου σε άλλο δωμάτιο δεν μπορεί να γίνει καθόλου σύνδεση;

 

Προσπάθησα να συνδέσω το pc τοσο με το modem όσο και με το άλλο pc (με συνδιασμούς καλωδίων) αλλά τίποτα.

 

Τι μπορεί να φταίει;

Το pc που προσπαθώ να συνδέσω έχει windowsMe. Ενώ το pc στο δωμάτιο μου winXP. Μήπως τα winMe έχουν το πρόβλημα;

[ f i l i p p o s ]

Link to comment
Share on other sites

Καλου κακου δοκιμασε το μια με κανενα cable tester η με "δικες" σου μεθοδους για να δεις οτι σιγουρα δεν εγινε κατι στο ολο εγχειρημα ξυλωματος γιατι και εγω το ιδιο ειχα κανει απο ενα εξωτερικο καλωδιο και τελικα μου ειχε κοπει το 1 απο τα 8 καλωδια καπου!!!!!Και το διαπιστωσα με ενα μηχανιμα :X
:tease:
Link to comment
Share on other sites

Δες το συνημένο αρχείο και φτάξε ξανά τα βύσματα.

Οταν λέμε straight δεν ενοούμε 1 προς 1 . γίνονται κάποια twists μέσα στο καλωδιο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

georgiosm: οι συνδέσεις είναι σωστές.

agnostos: δεν νομίζω να έχει κοπεί καλώδιο και θα εξηγήσω παρακατω γιατί.

 

Όταν συνδέσω pc με pc , στο pc του δωματίου μου (που έχει winXP) η κάρτα δικτύου εμφανίζει μήνυμα οτι συνδέθηκε κάπου. Και στο pc με τα winMe εαν κάνω ipconfig βλέπω πως πέρνει ΙΡ αλλά όταν κάνω ping χάνονται όλα και δεν επικοινωνεί με το άλλο pc.

 

Όταν συνδέσω το pc (winMe) με το modem/router και μετά πάω στο web config του modem (απο το άλλο pc με τα winXP) βλέπω πως στιγμιαία το modem/router δίνει ΙΡ στο pc me ta winME αλλά μετά για κάποιο λόγο το winME pc δεν επικοινωνεί με το modem ούτε με το pc (και τα 2 pc είναι συνδεδεμένα πάνω στο modem).

 

Περιεργο...

[ f i l i p p o s ]

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε εμένα έχει τύχει ένα καλώδιο να είναι κομμένο σε κάποιο σημείο και να δουλεύει σε μια συνδεσμολογία ενώ σε άλλη να μη δουλεύει. Προφανώς οφειλώταν στη δυνατότητα που είχε ο Router να μπορεί να συνδέεται και με strait αλλά και με cross καλώδια πράγμα που δεν ίσχυε στην κάρτα δικτύου οπότε όταν το κομμένο καλώδιο ήταν συνδεδεμένο στον router δούλευε ενώ με αντίστροφη συνδεσμολογία δε δουλευε.
Link to comment
Share on other sites

παρήγγηλα απο το ebay ενα cable tester (8€). Όταν θα το παραλλάβω θα το δοκιμάσω στο καλώδιο.

 

Ασχετο: Στο eshop το είχε 32€

[ f i l i p p o s ]

Link to comment
Share on other sites

Η βαζεις το πολυμετρο και αφου ενωσεις με ενα συρματακι στη μια ακρη ανα 2 τα καλωδια τα κουδουνιζεις απο την αλλη!!:p

Παντως μπορει να εχει 4 ζευγη μεσα το utp/ftp αλλα μονο τα 2 χρησιμοποιουνται και εγω ετσι ξεπερασα το προβλημα μου βαζοντας ενα αλλο χρωμα αντι για το ζευγος που ειχε προβλημα!Βεβαια αμα παει κανενας αλλος να το δει θα ψαχνει μερες να καταλαβει τις πταιει!!!:ninja:

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...