Jump to content

HSDPA: Πότε θα έρθει στην Ελλάδα;


 Κοινοποίηση

Ενδιαφέρεστε για σύνδεση HSDPA από laptop, κινητό ή PDA;  

43 members have voted

  1. 1. Ενδιαφέρεστε για σύνδεση HSDPA από laptop, κινητό ή PDA;

    • Nαι, ακόμα και με την υπάρχουσα τομολογιακή πολιτική των εταιριών για το 3G.
      7
    • Ναι, αλλά υπό την προϋπόθεση ότι θα κοστίζει λιγότερο από το απλό 3G.
      6
    • Ναι, υπό την προϋπόθεση ότι θα υπάρχουν flat-rate προγράμματα.
      26
    • Όχι.
      4


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 56
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

paidia kala kala to 3g den epiase stin ellada theloume kai HSDPA??kserete oti mono to 1/3 twn siskevwn 3g pou exoun poulithei stin ellada exoun kanei 3g klisi!(milaw gia to diktio tis voda)apo tis stigmi pou to 3g apetixe giati oi eteries na anavathmisoun to diktio tous??
Link to comment
Share on other sites

ποιος σου ειπε εσενα οτι το 3 g απετυχε?ΜΗ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ!!!!

Αυτο τωρα αρχιζει!Ακομα στην Ελλαδα δεν εχουν εμφανιστει οι ουσιαστικες ηπυρεσιες που μπορει να προσφερει το δικτυο!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

ποιος σου ειπε εσενα οτι το 3 g απετυχε?ΜΗ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ!!!!

Αυτο τωρα αρχιζει!Ακομα στην Ελλαδα δεν εχουν εμφανιστει οι ουσιαστικες ηπυρεσιες που μπορει να προσφερει το δικτυο!

και όμως υπάρχουν υπηρεσίες streaming(Mobile TV,μαγνητοσκοπημένες εκπομπές,ειδήσεις κτλ),video κλήσης κτλ...που όμως δεν έχουν προωθηθεί καθόλου.

Για παράδειγμα η ΤΙΜ δε δίνει στα καρτοκινητά 3g(βέβαια είναι θέμα χρόνου κάτι τέτοιο) και στα συμβόλαια έκανε αμάν να βγάλει το πάγιο.Βέβαια το δίκτυο της δουλεύει σχετικά καλά αλλά χωρίς να υπάρχει εκτενής κάλυψη(βέβαια όπου υπάρχει είναι σχετικά καλά αλλά απαιτείται ουσιαστική βελτίωση)

Η vodafone δίνει πολύ καλές υπηρεσίες αλλά με χειρότερες τιμές για πλοήγηση στο internet wap και σε streaming services.Παρόλα αυτά το δίκτυο είναι ορατό σε περισσότερες περιοχές σε σχέση με τις άλλες δύο εταιρίες χωρίς όμως δυνατή κάλυψη...

 

Υπηρεσίες υπάρχουν,το θέμα είναι να υπάρχουν και ΟΙ ΤΙΜΕΣ που προωθούν τις υπηρεσίες:cool:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Akribws;)

Akoma den exoume dei tipota omws!Otan oi etairies epitelous kai sthn Ellada mas,paroun xampari kai arxisoun dinoun ston kosmo,tote tha ginei to mpam !!Pros wras den exoume diktuo ti hpuresis na agorasoun i etairies?Pws na bgoun meta?

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

http://new.e-go.gr/techlife/articles...2&pubid=330146

 

μπραβο η COSMOTE...ανακοινωσε HSDPA !!! αντε και οι αλλες..την ΤΙΜ την βλεπω να αργει..

Link to comment
Share on other sites

δεν ανοιγει το λινκ.....αλλα αν ειναι οπως τα λες ειναι φοβερο νεο!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

εντός του καλοκαιριού, υπηρεσίες μέσω HSDPA !!!!ΤΕΛΕΙΑ!!!!!

 

Φανταστικο ακουγεται....αντε να δουμε και ταριφες φλατ ομως........

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Και από τις 3 λέει ότι ετοιμάζεται.

Να δούμε αν θα κάνει κάτι πρώτη για πρώτη φορά η Cosmote. Αν το καταφέρει τουλάχιστον θα έχει κάνει ένα βήμα για να γίνει ο leader της αγοράς.

 

Όποιος και να το κάνει πρώτος, το θέμα είναι το τι τιμολογιακή πολιτική θα ακολουθήσουν.

'Οποιος έχει και τη σωστότερη τιμολογιακή πολιτική* θα μπορέσει να κλέψει μεγάλο μερίδιο και από το ADSL, ειδικά από άτομα που έχουν μόνο ένα laptop και κανέναν επιτραπέζιο υπολογιστή.

Λέγοντας σωστή τιμολογιακή πολιτική εννοώ να βγάλουν flat-rate πακέτο, ή έστω πακέτο με όριο άνω των 3GB ανά μήνα με πάγιο κάτω των 50€.

Επίσης μπορούν να βγάλουν κάτι αντίστοιχο με το νυχτερινό της ιταλικής ΤΙΜ, που δίνει έως 9GB ανά μήνα με 25€ αλλά μόνο βραδινές ώρες.

*Βέβαια το πιθανότερο είναι να μην έχει κανένας σωστή τιμολογιακή πολιτική, και να δούμε πάγια της τάξης των 100€... :wacko:

Τότε βέβαια κρίμα την επένδυση που κάνανε...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ακριβως!!!

Οι εταιριες στην ελλαδα κανουν την εξης πραξη και τους βγαινει μαθηματικως ητο ιδιο αποτελεσμα........λιγα επι πολλα =τοσα.........ομως πολλα επι λιγα=παλι τοσα...αρα μπλουμ!Για να δουμε τι θα δουμε με δαυτους!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει περιπτωση κατα την γνωμη μου για flat rate χρεωσεις ακομα...πιστευω οτι κατα την εισαγωγη του HSDPA θα παραμεινουν οι ιδιες χρεωσεις με το 3G
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι φοβαμαι οτι θα ειναι ακομα ποιο ακριβες:)

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

καλό το HSDPA αλλά...

1)να υπάρξουν υπηρεσίες που να αξιοποιούν αυτές τις ταχύτητες

2)να υπάρχουν ΤΙΜΕΣ που να υποστηρίζουν την αγορά τέτοιων υπηρεσιών

 

Προσωπικά πιστεύω ότι ακόμη και το 3g έχει αποτύχει στην Ελλάδα,τώρα γιατί και πως και χρησιμεύει το HSDPA θα το κανονίσουν οι εταιρίες...Ας πούμε το mobile TV της ΤΙΜ νομίζω ότι είναι καλό με δειγματοληψία 60kbps,δε νομίζω ότι χρειάζεται παραπάνω μια τηλεόραση. Βέβαια επειδή ελπίζω στην πρόοδο και στις καλύτερης ποιότητας υπηρεσίες θέλω να έρθει το HSDPA αλλά με πακέτα data για να είναι πρακτικώς χρησιμοποιήσιμο:cool:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ERXETAI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Suntoma kai apo tis 3 apo oti katalaba....

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

από ότι ξέρω η vodafone έχει πραγματικά τους περισσότερους σταθμούς βάσης UMTS...Σε πόλεις όλοι οι σταθμοί της είναι dual mode σε αντίθεση με ΤΙΜ/cosmote που βάζουν ένα dual σταθμό στο κέντρο(πάντα για επαρχιακές πόλεις μιλάμε)

Αυτή τη στιγμή την εκτενέστερη κάλυψη την έχει η vodafone στο 3g,μετά ΤΙΜ 3g και μετά Cosmote 3g.

Βασικά είναι ανάλογα με το που κινείσαι...

όσον αφορά την ποιότητα,εγώ τουλάχιστον με vodafone έχω προβλήματα.με ΤΙΜ κανένα(και ένα που μου έτυχε ήταν δικαιολογημένο) με Cosmote υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που έχω σήμα και δε μπορώ να κάνω τίποτα αλλά όχι τόσο όσο με vodafone...

όπως και να έχει η κάλυψη 3g είναι θέμα ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ και αργά ή γρήγορα η κάλυψη θα γίνει περίπου όπως στο gsm:) Δηλαδή όπου είναι καλό το gsm θα είναι καλό και το 3g;) Σε ένα περίπου χρόνο μπορεί η vodafone να σταματήσει την επέκταση του δικτύου για τον Α ή Β λόγο και η ΤΙΜ να τον επιταχύνει...Ήδη υπάρχουν πόλεις που πιάνει μόνο μία από τις τρεις εταιρίες.

Για Αθήνα πάντως προτείνω ΤΙΜ 3g χωρίς δεύτερη κουβέντα...

Για Θεσσαλονίκη αν και ακούω παραπονα για TIM 3g πάντα 5/5 ήμουν πριν 1 βδομάδα...

Υπάρχουν περιοχές που έχω βρει μόνο vodafone 3g ή μόνο Cosmote 3g ή μόνο ΤΙΜ 3g(πιο σπάνια)

Συνολική καλύτερη κάλυψη,για να σου δώσω μια τελική απάντηση,έχει η Vodafone.όμως στο 3g πιστεύω ότι κοιτάς την ποιότητα και όχι ποσότητα.Ίσως η ΤΙΜ να έχει λίγο πιο αργό internet 3g αλλά οι υπηρεσίες της όπως mobile TV είναι πιο ποιοτικές.Γενικώς είναι δύσκολο αυτή την περίοδο να επιλέξεις σύνδεση

γιατι η ΤΙΜ εχει πιο αργο 3G internet απο τις αλλες..?

Link to comment
Share on other sites

γιατι η ΤΙΜ εχει πιο αργο 3G internet απο τις αλλες..?

είναι θέμα σχεδίασης του δικτύου.

Το UMTS δίκτυο δε σχεδιάζεται γεωγραφικά όπως το GSM αλλά με βάση τις υπηρεσίες που προσφέρει.Έτσι λοιπόν οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας παίρνουν μια υπηρεσία που κατά τη γνώμη τους θεωρούν απαιτητική και κάνουν το budget link με βάση το οποίο σχεδιάζεται το δίκτυο.Το bugdet link της ΤΙΜ προφανώς δεν "προβλέπει" γρήγορο internet αλλά video κλησεις,γρήγορο wap κτλ.Σε αστικές περιοχές ίσως όταν πυκνώσει το δίκτυο πιο πολύ να προβλέψει και την ταχύτητα του ιντερνετ αλλά προς το παρών θέλει να δώσει κάλυψη για υπηρεσίες περισσότερο διαδεδομένες.

Η vodafone αντίθετα προβλέπει ένα γρήγορο δίκτυο με αποτέλεσμα να δίνει όσο το δυνατόν μικρότερη εμβέλεια στους σταθμούς με "κάποια" ψιλοπροβληματάκια στο HANDOVER.Προφανώς το ίδιο και η cosmote...

Γενικώς η κάθε εταιρία έχει τη δικιά της φιλοσοφία και το δικό της τρόπο σχεδίασης του δικτύου...

Επιπλέον στην ταχύτητα έχει σχέση και το backbone αλλά μην ανησυχείς,το backbone έχει σχεδιαστεί ΝΑ ΥΠΕΡΚΑΛΥΠΤΕΙ τις ανάγκες του εκάστοτε δικτύου...:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

είναι θέμα σχεδίασης του δικτύου.

Το UMTS δίκτυο δε σχεδιάζεται γεωγραφικά όπως το GSM αλλά με βάση τις υπηρεσίες που προσφέρει.Έτσι λοιπόν οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας παίρνουν μια υπηρεσία που κατά τη γνώμη τους θεωρούν απαιτητική και κάνουν το budget link με βάση το οποίο σχεδιάζεται το δίκτυο.Το bugdet link της ΤΙΜ προφανώς δεν "προβλέπει" γρήγορο internet αλλά video κλησεις,γρήγορο wap κτλ.Σε αστικές περιοχές ίσως όταν πυκνώσει το δίκτυο πιο πολύ να προβλέψει και την ταχύτητα του ιντερνετ αλλά προς το παρών θέλει να δώσει κάλυψη για υπηρεσίες περισσότερο διαδεδομένες.

Η vodafone αντίθετα προβλέπει ένα γρήγορο δίκτυο με αποτέλεσμα να δίνει όσο το δυνατόν μικρότερη εμβέλεια στους σταθμούς με "κάποια" ψιλοπροβληματάκια στο HANDOVER.Προφανώς το ίδιο και η cosmote...

Γενικώς η κάθε εταιρία έχει τη δικιά της φιλοσοφία και το δικό της τρόπο σχεδίασης του δικτύου...

Επιπλέον στην ταχύτητα έχει σχέση και το backbone αλλά μην ανησυχείς,το backbone έχει σχεδιαστεί ΝΑ ΥΠΕΡΚΑΛΥΠΤΕΙ τις ανάγκες του εκάστοτε δικτύου...:)

 

εχω κατεβασει με Ν70 σε λαπτοπ 38mb αρχειο, ξεκινησε στο 3G της ΤΙΜ απο 11-12 kb/s και αυξανοταν σταδιακα μεχρι που σε 5 λεπτα σταθεροποιηθηκε στα 30 κb/s.δεν πηγε παραπανω,κολησε εκει. σε περιοχη με 5/5 3G σημα στον Πειραια στην περιοχη του λιμανιου.

Link to comment
Share on other sites

εχω κατεβασει με Ν70 σε λαπτοπ 38mb αρχειο, ξεκινησε στο 3G της ΤΙΜ απο 11-12 kb/s και αυξανοταν σταδιακα μεχρι που σε 5 λεπτα σταθεροποιηθηκε στα 30 κb/s.δεν πηγε παραπανω,κολησε εκει. σε περιοχη με 5/5 3G σημα στον Πειραια στην περιοχη του λιμανιου.

Γενικώς να προτιμάς να συνδέεις το κινητό σου με τον υπολογστή μέσω καλωδίου και ΟΧΙ ΒΤ ή IRDA όπως κάναν κάποιοι beta testers στην αρχή:D :lol: Γιατί και το ΒΤ έχει περιορισμένη ταχύτητα,νομίζω στα 30ΚΒ/sec.Εξαρτάται βεβαίως και το site από το οποίο κατεβάζεις,στα υπόψιν αυτό και για τις DSL...Εγώ για παράδειγα στο Βόλο όταν κατέβασα 300KB αρχείο μου πήγε από τα 40ΚΒ που ξεκίνησε στα 37 όπου και έληξε σε λίγα δευτερόλεπτα...

Από εκεί και πέρα δε ξέρω αν ο στόχος τους είναι τα 30ΚΒ/sec αλλά με τέτοιες τιμές βρε παιδιά ποιος τολμάει να κατεβάζει μεγάλα αρχεία;;; Μόνο οι υπάλληλοι των εταιριών και κάποιοι εκλεκτοί...:blink:

Ειλικρινά θα ήθελα να μάθω πως κατέβασες τόσο μεγάλο όγκο δεδομένων,μπράβο...:O

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς να προτιμάς να συνδέεις το κινητό σου με τον υπολογστή μέσω καλωδίου και ΟΧΙ ΒΤ ή IRDA όπως κάναν κάποιοι beta testers στην αρχή:D :lol: Γιατί και το ΒΤ έχει περιορισμένη ταχύτητα,νομίζω στα 30ΚΒ/sec.Εξαρτάται βεβαίως και το site από το οποίο κατεβάζεις,στα υπόψιν αυτό και για τις DSL...Εγώ για παράδειγα στο Βόλο όταν κατέβασα 300KB αρχείο μου πήγε από τα 40ΚΒ που ξεκίνησε στα 37 όπου και έληξε σε λίγα δευτερόλεπτα...

Από εκεί και πέρα δε ξέρω αν ο στόχος τους είναι τα 30ΚΒ/sec αλλά με τέτοιες τιμές βρε παιδιά ποιος τολμάει να κατεβάζει μεγάλα αρχεία;;; Μόνο οι υπάλληλοι των εταιριών και κάποιοι εκλεκτοί...:blink:

 

 

Ειλικρινά θα ήθελα να μάθω πως κατέβασες τόσο μεγάλο όγκο δεδομένων,μπράβο...:O

 

εταιρικο φιλαρακι..

Link to comment
Share on other sites

mixtri ποια 3g συσκευη εχεις?

LG U8210.γιατί ρωτάς;;:worry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...