Jump to content

HSDPA: Πότε θα έρθει στην Ελλάδα;


 Κοινοποίηση

Ενδιαφέρεστε για σύνδεση HSDPA από laptop, κινητό ή PDA;  

43 members have voted

  1. 1. Ενδιαφέρεστε για σύνδεση HSDPA από laptop, κινητό ή PDA;

    • Nαι, ακόμα και με την υπάρχουσα τομολογιακή πολιτική των εταιριών για το 3G.
      7
    • Ναι, αλλά υπό την προϋπόθεση ότι θα κοστίζει λιγότερο από το απλό 3G.
      6
    • Ναι, υπό την προϋπόθεση ότι θα υπάρχουν flat-rate προγράμματα.
      26
    • Όχι.
      4


Recommended Posts

Το HSDPA είναι η τελευταία εξέλιξη των δικτύων κινητής τηλεφωνίας.

Πρόκεται για μια αναβάθμιση του UMTS (3GSM), η οποία προσφέρει πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων (ότι κάνει και το EDGE για τo GSM). Από τα 384Kbps που είναι το θεωρητικό όριο του UMTS, μπορεί σήμερα να αγγίξει το 1,5 Mbps, με προοπτική στο μέλλον να ξεπεράσει και τα 10Mbps.

Το HSDPA δεν απαιτεί νέες κεραίες, απλά αναβάθμιση των υπάρχοντων κεραιών UMTS.

 

Το πρώτο δίκτυο που παρουσίασε υπηρεσίες HSDPA ήταν η Cingular στις ΗΠΑ στο τέλος του 2005, και μερικά ακόμα δίκτυα ξεκίνησαν να λειτουργούν μέσα στο 2006 σε διάφορες ευρωπαϊκές χώρες, συμπεριλαμβανομένης της Μοbiltel στη γειτονική Βουλγαρία :!:. Περίπου 70 πάροχοι σε όλον τον κόσμο έχουν ανακοινώσει ότι μέχρι το τέλος του έτους θα παρέχουν δίκτυο HSDPA σε μέρος του UMTS δικτύου τους.

 

Στην Ελλάδα τίποτα... Καμία εταιρία δεν έχει κάνει τον κόπο να ασχοληθεί.

Ενδεχομένως η Vodafone, που σε επίπεδο ομίλου υποστηρίζει πολύ θερμά το HSDPA, να ετοιμάζει κάτι, αλλά πιστεύω ότι θα το είχαν ανακοινώσει.

Cosmote και ΤΙΜ επίσης τίποτα.

Γιατί αυτή η αδιαφορία;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στην Ελλάδα τίποτα... Καμία εταιρία δεν έχει κάνει τον κόπο να ασχοληθεί.Ενδεχομένως η Vodafone, που σε επίπεδο ομίλου υποστηρίζει πολύ θερμά το HSDPA, να ετοιμάζει κάτι, αλλά πιστεύω ότι θα το είχαν ανακοινώσει.

Cosmote και ΤΙΜ επίσης τίποτα.

Γιατί αυτή η αδιαφορία;

Δυστυχως ουδε μια κινηση...

 

Αλλα δεν συμφωνω με τον τιτλο του θεματος lewton

Προτινω: HSDPA - στην Ελλάδα Ποτέ?;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

και να βάλουν κάποτε αποκλείεται να είναι προσιτό οικονομικά οπότε άστο καλύτερα!
Link to comment
Share on other sites

elpizw na to doume grhgora kai sthn Ellada mas!!!Profanws tha to doume apo thn Voda,opws polu swsta leei o filos sto arxiko post:)

To thema einai na exoume flat reat tariffes!De ginetai alloiws!

 

 

AAAAAAAA,mh ksexasw...na doume kai diktuo prwta e?!!!!!!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μέχρι και η Πορτογαλία απέκτησε HSDPA, από τη Vodafone.

Εδώ που το κρύβουνε; :!:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι καταναλωτές πιστεύετε πως θα εκμεταλλευθούν το HSDPA,εφόσον αυτό έρθει στην Ελλάδα ;

Θα είναι ο αριθμός αυτός επαρκής ώστε να επωφεληθούν και οι εταιρείες κινητής από το HSDPA,αποκτώντας μεγαλύτερα κέρδη ;

 

Κατά τη γνώμη μου μόνο με flat rate χρέωση θα μπορούσε να ευδοκιμήσει το δίκτυο αυτό στη χώρα μας.

Οι χρεώσεις του 3G είναι ήδη τσουχτερές και απρόσιτες.

Link to comment
Share on other sites

τα ρινγκτόουν της αννούλας θα κατεβαίνουν πιο γρήγορα με το HSDPA;

 

Αν ναι τότε πρέπει να το φέρουν και γρήγορα μάλιστα!

 

Υ.Γ. Ψήφισα το 3. Δεν παίζει αλλιώς. Οτιδήποτε άλλο το θεωρώ τριτοκοσμικό.

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι καταναλωτές πιστεύετε πως θα εκμεταλλευθούν το HSDPA,εφόσον αυτό έρθει στην Ελλάδα ;

Θα είναι ο αριθμός αυτός επαρκής ώστε να επωφεληθούν και οι εταιρείες κινητής από το HSDPA,αποκτώντας μεγαλύτερα κέρδη ;

 

Κατά τη γνώμη μου μόνο με flat rate χρέωση θα μπορούσε να ευδοκιμήσει το δίκτυο αυτό στη χώρα μας.

Οι χρεώσεις του 3G είναι ήδη τσουχτερές και απρόσιτες.

 

 

εγω παντως θα το χρησιμοποιουσα για ταχυτερο mobile internet

οπως τωρα κανω με το 3G

Link to comment
Share on other sites

Οι χρεώσεις της πλοήγησης στο διαδίκτυο μέσω του κινητού τηλεφώνου δεν είναι υπέρογκες κατά τη γνώμη σου ;

 

Θα χρησιμοποιούσα και εγώ το HSPDA για τον ίδιο σκοπό,αλλά πολύ περιστασιακά και για μικρό χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου...για τα ευρωπαικα δεδομενα πολυ ακριβες.

η καλυτερη επιλογη αυτην την στιγμη κατα την γνωμη μου ειναι:

η επιλογη 3G της ΤΙΜ με 29,75 ευρω παγιο, 40mb δωρεαν, 15mms, δωρεαν TIM PLUS NON STOP και το σημαντικοτερο 0,0007/kb μετα την καταναλωση των δωρεαν.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το Βήμα έχει ένθετο για τις Τηλεπικοινωνίες.

Στις τελευταίες σελίδες έχει δώσει το λόγο σε κάποιον εκπρόσωπο από σχεδόν όλες τις εταιρίες του χώρου.

Ενώ όσοι έχουν να κάνουν με internet κλπ μιλάνε για νέες επενδύσεις, για γρηγορότερες ταχύτητες και νέες υπηρεσίες, οι εκπρόσωποι της κινητής τηλεφωνίας δεν έκαναν καμία συγκεκριμένη αναφορά σε κάτι νέο.

Μάλλον δεν έχουν καν ακούσει τη λέξη HSDPA ακόμα...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

και να το δώσει η ΤΙΜ δεν έχει το κατάλληλο backbone για να το "στηρίξει".Και βέβαια το υποστηρίζουν ακόμη και τώρα οι σταθμοί βάσης της αλλά το backbone είναι τόσο περιορισμένο που μόλις φτάνει για να καλύψει τις ανάγκες του δικτύου 3g/2g.Γενικώς το HSDPA χρειάζεται οπτική ίνα ανάμεσα στους σταθμούς των δικτύων για να λειτουργήσει όπως πρέπει.Αλλιώς 50 άτομα θα συνδέονται και θα πέφτει το δίκτυο...Η vodafone έχει οπτικές ίνες αλλά όχι παντού!

Και κάτι άλλο lewton: ακόμα και το 3g που οι εταιρίες μπορούν να το υποστηρίξουν κατ'εμέ δεν πάει καλά όσον αφορά την απόδοσή του.Πως είναι δυνατόν να μιλάμε για αναβάθμιση σε HSDPA τη στιγμή που η UMTS coverage είναι περιορισμένη αρκετά και που δουλεύει προβληματικά σε κάποιες ελληνικές εταιρίες;

όσον και να σας φαίνεται παράξενο,γέλασα όταν διάβασα το topic! Εδώ παρακαλάμε για 3g,το HSDPA μας μάρανε.Σε ευρωπαϊκό επίπεδο και φυσικά θα αναπτυχθεί.όταν ο κάθε άνθρωπος εκεί έχει 1mbps μέσα στο σπίτι του τέτοιες ταχύτητες απαιτεί και από το δίκτυο κινητής.Εμείς και με 56kbps καλά είμαστε,ταχύτητα...:cry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ιταλια το ιρεται ηδη ενα μερος της χωρας.........εμπορικη προσφορα της 3 ;)

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ιταλια το ιρεται ηδη ενα μερος της χωρας.........εμπορικη προσφορα της 3 ;)

Ορίστε και οι Ιταλοί...

Στην Ιταλία, κάποιος που έχει την 3G κάρτα για laptops της ΤΙΜ, μπορεί να τη χρησιμοποιήσει για να συνδεθεί από το laptop του με άλλη εταιρία;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το ασχημο απο την χωρα μας ειναι οτι οτιδηποτε βλεπουμε τωρα ερχεται με καθυστερηση πολλων ετων οποτε να υπολογιζεται κανα 2 χρονια για την υπηρεσια. Εδω ακομα βασεις τριτης γενιας δεν εχουν στην επαρχια οι εταιρειες...
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την Τιμ Ιταλιας δε το καταλαβα.......Τι θες να πεις?Οτι μπορει να κανει roaming με μια αλλη Ιταλικη εταιρια?Απ οτι γνοριζς οχι.

 

Και για να μαστε σχεδον επι του θεματος.Αυτη τη στιγμη μπαινω στο νετ μεσω UMTS της 3.Αν μπει εως το καλοκαιρι και στην πολη που βρισκομαι το "γρηγορο" τοτε θα μπαινω ΣΦΕΡΑΑΑΑΑΑ:)

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την Τιμ Ιταλιας δε το καταλαβα.......Τι θες να πεις?Οτι μπορει να κανει roaming με μια αλλη Ιταλικη εταιρια?Απ οτι γνοριζς οχι.

Ρωτάω αν μπορεί να βάλει κάρτα SIM πχ της 3 στη συσκευή της ΤΙΜ και να συνδεθείς με 3 (με πρόγραμμα της 3).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

An den exeis USIM lock bebaiws kai mporeis.An omws exeis tote h Usim sou einai sumbath MONO me to thlefwno pou thn agopases:(

 

Shmera eida omws mia nea uphresia apo thn Tim edw.Opoios exeis wi-fi carta kai exei hdh ena programma flat me thn Tim stil UMTS tote mporei na mpainei me arketa kales tim ap ola ta hot spots ths Tim kai mias allhs etairias s olh th xwra:)

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

και να το δώσει η ΤΙΜ δεν έχει το κατάλληλο backbone για να το "στηρίξει".Και βέβαια το υποστηρίζουν ακόμη και τώρα οι σταθμοί βάσης της αλλά το backbone είναι τόσο περιορισμένο που μόλις φτάνει για να καλύψει τις ανάγκες του δικτύου 3g/2g.Γενικώς το HSDPA χρειάζεται οπτική ίνα ανάμεσα στους σταθμούς των δικτύων για να λειτουργήσει όπως πρέπει.Αλλιώς 50 άτομα θα συνδέονται και θα πέφτει το δίκτυο...Η vodafone έχει οπτικές ίνες αλλά όχι παντού!

Και κάτι άλλο lewton: ακόμα και το 3g που οι εταιρίες μπορούν να το υποστηρίξουν κατ'εμέ δεν πάει καλά όσον αφορά την απόδοσή του.Πως είναι δυνατόν να μιλάμε για αναβάθμιση σε HSDPA τη στιγμή που η UMTS coverage είναι περιορισμένη αρκετά και που δουλεύει προβληματικά σε κάποιες ελληνικές εταιρίες;

όσον και να σας φαίνεται παράξενο,γέλασα όταν διάβασα το topic! Εδώ παρακαλάμε για 3g,το HSDPA μας μάρανε.Σε ευρωπαϊκό επίπεδο και φυσικά θα αναπτυχθεί.όταν ο κάθε άνθρωπος εκεί έχει 1mbps μέσα στο σπίτι του τέτοιες ταχύτητες απαιτεί και από το δίκτυο κινητής.Εμείς και με 56kbps καλά είμαστε,ταχύτητα...:cry:

 

τελικα να σε ρωτησω κατι, μιας και βλεπω οτι ασχολεισαι πολυ με το UMTS

ποιο δικτυο πιστευεις εχει την εκτενεστερη καλυψη και ποιο την ποιτικοτερη?

για UMTS μιλαμε παντα..

Link to comment
Share on other sites

τελικα να σε ρωτησω κατι, μιας και βλεπω οτι ασχολεισαι πολυ με το UMTS

ποιο δικτυο πιστευεις εχει την εκτενεστερη καλυψη και ποιο την ποιτικοτερη?

για UMTS μιλαμε παντα..

από ότι ξέρω η vodafone έχει πραγματικά τους περισσότερους σταθμούς βάσης UMTS...Σε πόλεις όλοι οι σταθμοί της είναι dual mode σε αντίθεση με ΤΙΜ/cosmote που βάζουν ένα dual σταθμό στο κέντρο(πάντα για επαρχιακές πόλεις μιλάμε)

Αυτή τη στιγμή την εκτενέστερη κάλυψη την έχει η vodafone στο 3g,μετά ΤΙΜ 3g και μετά Cosmote 3g.

Βασικά είναι ανάλογα με το που κινείσαι...

όσον αφορά την ποιότητα,εγώ τουλάχιστον με vodafone έχω προβλήματα.με ΤΙΜ κανένα(και ένα που μου έτυχε ήταν δικαιολογημένο) με Cosmote υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που έχω σήμα και δε μπορώ να κάνω τίποτα αλλά όχι τόσο όσο με vodafone...

όπως και να έχει η κάλυψη 3g είναι θέμα ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ και αργά ή γρήγορα η κάλυψη θα γίνει περίπου όπως στο gsm:) Δηλαδή όπου είναι καλό το gsm θα είναι καλό και το 3g;) Σε ένα περίπου χρόνο μπορεί η vodafone να σταματήσει την επέκταση του δικτύου για τον Α ή Β λόγο και η ΤΙΜ να τον επιταχύνει...Ήδη υπάρχουν πόλεις που πιάνει μόνο μία από τις τρεις εταιρίες.

Για Αθήνα πάντως προτείνω ΤΙΜ 3g χωρίς δεύτερη κουβέντα...

Για Θεσσαλονίκη αν και ακούω παραπονα για TIM 3g πάντα 5/5 ήμουν πριν 1 βδομάδα...

Υπάρχουν περιοχές που έχω βρει μόνο vodafone 3g ή μόνο Cosmote 3g ή μόνο ΤΙΜ 3g(πιο σπάνια)

Συνολική καλύτερη κάλυψη,για να σου δώσω μια τελική απάντηση,έχει η Vodafone.όμως στο 3g πιστεύω ότι κοιτάς την ποιότητα και όχι ποσότητα.Ίσως η ΤΙΜ να έχει λίγο πιο αργό internet 3g αλλά οι υπηρεσίες της όπως mobile TV είναι πιο ποιοτικές.Γενικώς είναι δύσκολο αυτή την περίοδο να επιλέξεις σύνδεση

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να εχουμε μια συνοπτικη εικονα για μεγαλες επαρχιακες που εχουν δικτυα 3ης γενιας και ιδιως σε οτι αφορα την Πελοποννησο οπου υπαρχουν καομα αρκετα κενα παιδια...
Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να εχουμε μια συνοπτικη εικονα για μεγαλες επαρχιακες που εχουν δικτυα 3ης γενιας και ιδιως σε οτι αφορα την Πελοποννησο οπου υπαρχουν καομα αρκετα κενα παιδια...

η ΤΙΜ καλύπτει Πάτρα,Καλαμάτα,Τρίπολη σχεδόν 100% (χωρίς να έχουν ενεργοποιηθεί σε όλους τους σταθμούς στις ανωτέρω πόλεις 3g)και ετοιμάζεται δίκτυο για Ναύπλιο,Πύργο και Κόρινθο.Σιγά σιγά θα καλυφθούν οι πόλεις της Πελοποννήσου...Από άλλες εταιρίες δε ξέρω.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...