Jump to content

Χρέωση roaming ενώ είσαι Ελλάδα


nikosmilos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν λίγο καιρό επισκέφτηκα την Φλώρινα. Εχοντας κάποιον γνωστό στη Νίκη

(σύνορα με τα Σκόπια) πήγα και εκεί. σήμερα παίρνοντας τον λογαριασμό της

ΤΙΜ είδα ότι έχω χρέωση για roaming ενώ εγώ ΔΕΝ βγήκα εκτός Ελλάδος.

Σε λίγο θα τους πάρω να τους ........... αλλά πρώτα θα ήθελα να το πω εδώ.

ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

An ekei pou vriskosoun i TIM dn eixe polu kalo sima pithanotata to kinito na syndethike me kapoio geitoniko diktuo (roaming). Auto sumvenei polles fores se paramethories perioxes! Kai profanws eixes xreosi san na vriskosoun sta skopia. Dustixws an dn adiliftheis tin allagi tou diktiou stin othoni egairws... An xanapas epelexe me xeirokiniti epilogi tin TIM gia na min epanalifthei. Kai min beis sto kopo na pareis na tous vriseis. Den ftaine se tpt kai den tha sou kanoun kati...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στην Κύμη με την COSMOTE επειδή δεν την έπιανα έκανα κατά λάθος περιαγωγή με την TURKCELL. Πάλι καλά είχα καρτοκινητό και δεν μπορούσα να κάνω κλήσεις αλλιώς...
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι ενώ ήμουν μαζί με την γυναίκα μου και το κινητό αυτής δεν είχε σήμα , εμένα είχε και το λογότυπο ήταν ΤΙΜ GR γιατί το είχα κυττάξει.

Πάντως νομίζω ότι είναι λίγο άκομψο να είσαι Ελλάδα και οι μεγάλες μας εταιρείες να έχουν λιγότερο ισχύ σήματος από μια εταιρεία των Σκοπίων

Link to comment
Share on other sites

Αυτο συμβαινει σε ολα τα δικτυα οταν καποιος ειναι στα συνορα απευθειας αν υπαρχει αυτοματη ανευρεση δικτυου στο κινητο ερχεται μηνυμα που σε καλωσοριζει στο δικτυο της αλλης χωρας.Ολες οι κλησεις μεσω αυτου του δικτυου χρεωνονται σαν κλησεις roaming και ειναι κατι που δεν ευθυνεται η εταιρια.Αυτο ειναι συχνο προβλημα σε καποια σημεια στις Σερρες,Δραμα,Κιλκις και μαλλον για δεν ειναι ευκολο να λυθει απο τις εταιριες στην Ελλαδα!
http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο της συζηγου σου μπορει να μην ειχε σημα γιατι ισως να μην εχει το roaming ενεργοποιημενο η γραμμη της. Τωρα αποκλειεται να εγραφε ΤΙΜ το κινητο και να χρεωθηκες roaming. Μπορει την κινηση roaming να την εκανες σε καμια εισερχομενη κληση που δεχτηκες και να μην το ειχες καταλαβει...
Link to comment
Share on other sites

Epishs nomizw oti phges na pareis thl, eixes shma apo tin TIM alla epeidh tin wra pou milouses o kinito vrike kalitero sima apo ta Skopia tote mphke se afto. afto nomizw ginete..
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Epishs nomizw oti phges na pareis thl, eixes shma apo tin TIM alla epeidh tin wra pou milouses o kinito vrike kalitero sima apo ta Skopia tote mphke se afto. afto nomizw ginete..

exw tin entuposi pws afto dn ginetai kata ti diarkeia tis klisis...

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να χρεώθηκε το roaming σε εισερχόμενη και να μην είχε προσέξει το δίκτυο όπως είπαν προηγουμένως!

 

μου έχει τύχει κι εμένα σε περιοχή των ιωαννίνων κοντά στην αλβανία... όπου αναγκαστικά μίλησα μέσω roaming γιατί η tim ντεν έπιανε με τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

ki ego to exo pa8ei

paliotera sta ellhnoboulgarika me thn mtel kai prosfata eno taksideua pros aleksandroupolh h sto soufli h sto didimoteixo(de 8umamai) mou bghke h turkcell(pos thn lene)'

 

to dikio sou de to briskeis pantos..(oxi oti to epsaksa alla to logiko ayto einai)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο καιρό επισκέφτηκα την Φλώρινα. Εχοντας κάποιον γνωστό στη Νίκη

(σύνορα με τα Σκόπια) πήγα και εκεί. σήμερα παίρνοντας τον λογαριασμό της

ΤΙΜ είδα ότι έχω χρέωση για roaming ενώ εγώ ΔΕΝ βγήκα εκτός Ελλάδος.

Σε λίγο θα τους πάρω να τους ........... αλλά πρώτα θα ήθελα να το πω εδώ.

ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ

 

Αν ήξερες να κοιτάς την οθόνη του κινητού σου πριν κάνεις κλήση δίπλα στα σύνορα, θα έβλεπες :

α) Προφανώς ότι άλλαξε το δίκτυο,

β) θα σου είχαν έρθει και μερικά sms ενημερωτικά αναφορικά με την κάλυψη του νέου δικτύου.

 

Δε φταίει η ΤΙΜ, αλλά η άγνοιά σου που θεωρείς οτι μόνο στη ΤΙΜ συμβαίνει αυτό!!! Είσαι αρνητικά προδιαθετιμένος. Πάνε πάρε ένα a la carte και άσε την περιαγωγή κατα μέρους :X

Ο χρόνος νιώθει ένοχος απέναντι στην απουσία και της λέει :

" Μην ανησυχείς, εγώ θα σε ονομάσω ανάμνηση και θα σε κάνω πιο όμορφη από την παρουσία... "

"Δεν θέλω να με κάνεις πιο όμορφη, αλλά πιο χαρούμενη αν μπορείς!!! "

Link to comment
Share on other sites

@overlook

 

Low low file mou ton phres amparhza ton anthrwpo!

 

Ok sumfwnei pws den prepei amesws na skeftetai etsi!

Allwste k egw to exw pathei sto Agistro sugekrimena fetos ton xeimwna den epoiane h Vodafone kai hmoun me roamong over Globutel(an de kanw lathos):)

 

 

File nikosmilos,dusthxws einai diko sou to lathos kai tha prepei na to plhrwseis me kapoia eurw parapanw,elpizw liga:)Thn epomenh fora tha prepei wstoso na gnorizeis pws konta se sunora epilegoume mesw ths epiloghs diktuou to manual gia na apofugoume tetoies katastaseis;)

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Epishs nomizw oti phges na pareis thl, eixes shma apo tin TIM alla epeidh tin wra pou milouses o kinito vrike kalitero sima apo ta Skopia tote mphke se afto. afto nomizw ginete..

 

Τουλάχιστον για την ώρα, δεν είναι δυνατή η μεταπομπή μεταξύ δύο ξένων PLMN (handover roaming) κατά τη διάρκεια της κλήσης. Η επιλογή κυψέλης νέου PLMN με καλύτερη στάθμη σήματος γίνεται όταν το κινητό είναι σε αδράνεια (idle mode).

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Είπα να επαναφέρω αυτό το θέμα απλά και μόνο για να αναφέρω για άλλη μια φορά ότι χρέωση roaming στην ΤΙΜ ενώ μένω Ελλάδα εγώ έχω κάθε μήνα έστω και μικρή(έχει γίνει πλέον σταθερή αξία) και την πληρώνω.Ως πότε όμως;(ρητορική ερώτητη,δεν περιμένω απάντηση)
Link to comment
Share on other sites

Είπα να επαναφέρω αυτό το θέμα απλά και μόνο για να αναφέρω για άλλη μια φορά ότι χρέωση roaming στην ΤΙΜ ενώ μένω Ελλάδα εγώ έχω κάθε μήνα έστω και μικρή(έχει γίνει πλέον σταθερή αξία) και την πληρώνω.Ως πότε όμως;(ρητορική ερώτητη,δεν περιμένω απάντηση)

 

 

Μόνο ρητορική δεν είναι! Μέχρι να σου κόψει να κάνεις χειροκίνητη αναζήτηση δικτύου και να το κλειδώσεις στην TIM.. :lol:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ρητορική δεν είναι! Μέχρι να σου κόψει να κάνεις χειροκίνητη αναζήτηση δικτύου και να το κλειδώσεις στην TIM.. :lol:

 

Το κινητό είναι εταιρικό. Ανήκει στην αδελφή μου η οποία δεν ξέρει να το κάνει και είμαστε σε διαφορετικές πόλεις οπότε δεν μπορώ να το κλειδώσω εγώ!Το πρόβλημα είναι ότι εγώ πληρώνω το λογαριασμό και το βλέπω και συγχίζομαι!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που τελικά το άλλο ήταν split και δουλεύει το θέμα.

σχετικά με αυτά που είχες γράψει, όλα είναι θέμα επιλογών. Αν όντως υπάρχουν σημεία στην Ελλάδα που δεν πιάνει η ΤΙΜ και πιάνουν οι σκοπιανές, (δε σου κρύβω πως δυσκολεύομαι να το πιστέψω), τότε αφού χρειάζεται σήμα ως δικηγόρος ας το αφήσει έτσι. Όμως να σου υπενθυμίσω πως το ότι αλλάζει δίκτυο δε σημαίνει κατανάγκην πως η ΤΙΜ δεν έχει σήμα, απλά ίσως είναι ασθενέστερο.

 

Απο κει και πέρα εγώ θα το είχα χειριστεί διαφορετικά. Θα είχα κάνει αναφορά στο timkalipsi.gr και θα έστελνα ένα φαξ στο τεχνικό τμήμα περιγράφοντας την κατάσταση.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που τελικά το άλλο ήταν split και δουλεύει το θέμα.

σχετικά με αυτά που είχες γράψει, όλα είναι θέμα επιλογών. Αν όντως υπάρχουν σημεία στην Ελλάδα που δεν πιάνει η ΤΙΜ και πιάνουν οι σκοπιανές, (δε σου κρύβω πως δυσκολεύομαι να το πιστέψω), τότε αφού χρειάζεται σήμα ως δικηγόρος ας το αφήσει έτσι. Όμως να σου υπενθυμίσω πως το ότι αλλάζει δίκτυο δε σημαίνει κατανάγκην πως η ΤΙΜ δεν έχει σήμα, απλά ίσως είναι ασθενέστερο.

 

Απο κει και πέρα εγώ θα το είχα χειριστεί διαφορετικά. Θα είχα κάνει αναφορά στο timkalipsi.gr και θα έστελνα ένα φαξ στο τεχνικό τμήμα περιγράφοντας την κατάσταση.

 

Και όμως δεν υπάρχει σήμα σε πολλά σημεία! Το Ν70 μου που είναι κλειδωμένο

χάνει εντελώς το σήμα της ΤΙΜ στην οθόνη πολύ συχνά. Έχω κάνει είδη αναφορές και όχι αναφορά σε timkalipsi και cc και μάλιστα όποτε καλώ μου λένε ότι βλέπουν την απάντηση του Οκτωβρίου που έλεγε ότι θα μπει κεραία μέχρι το τέλος του μήνα!;) .Η εταιρεία παραδέχτηκε μετά από έλεγχο ότι έχει πρόβλημα στην περιοχή και μου είπαν ότι είναι ακόμα στο πρόγραμμα να μπει κεραία!Αλλά για άγνωστους λόγους έχουν καθυστερήσει πάρα πολύ καιρό.

Τα σκοπιανά δίκτυα δεν έχουν και τέλεια κάλυψη αλλά σε σημεία που εγώ δεν έχω καθόλου σημα αυτά έχουν 1-2 γραμμές ίσα ίσα να κάνεις κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...