Jump to content

Τα πάντα για το πρόγραμμα "ΔΙΟΔΟΣ"


 Κοινοποίηση

Είστε ικανοποιημένοι από την μέχρι τώρα εξέλιξη του "Δίοδος" ;  

142 members have voted

  1. 1. Είστε ικανοποιημένοι από την μέχρι τώρα εξέλιξη του "Δίοδος" ;

    • Πολύ,αργά αλλά σταθερά και με εμφανή προσπάθεια.
      27
    • Λίγο,δυστυχώς ή ευτυχώς καθυστερούν αδικαιολόγητα.
      27
    • Καθόλου,μαύρα χάλια και αδιαφορία από τους αρμόδιους.
      44
    • Δεν είμαι φοιτητής αλλά είναι ζωτικής σημασίας για όσους είναι.
      13
    • Είμαι φοιτητής αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν έχω ενημερωθεί καθόλου.
      31


Recommended Posts

Guys γεια και απο μενα.

Σπουδαζω Γιαννενα,και επειδη απο Σεπετμβρη δεν θα ειμαι πλεον στις εστιες,οπου ειχα βολευτει με τα 10Mbps τσαμπα,θα αναγκαστω να νοικιασω σπιτι και χρειαζομαι συνδεση στο Ιντερνετ.Αρχισα να ψαχνω σημερα τις προσφορες για το φοιτητικο,και αυτη που μου κεντρισε το ενδιαφερον ηταν της HOL,στα 512Kbps,με ΟΛΑ πληρωμενα(εξοπλισμο κλπ),14,9 ευρω τον μηνα.

Θα ηθελα απο εσας να μου πειτε ΤΙ περαιτερω θα πληρωνω(αν πληρωνω),αν κατα τη γνωμη σας υπαρχει καλυτερη προσφορα(π.χ στον ΟΤΕ με την 384 που ακουω οτι θα τις αναβαθμισει δωρεαν),και τι ακριβως ειναι το ΕΔΕΤ,με την εννοια αν σου βαζει φραγμους στο τι να κατεβαζεις,torrents κλπ ή αν υπαρχει κινδυνος καταρρευσης..

Sorry για τα πολλα,αλλα θα ημουν ευγνωμων αν απαντουσατε :)

 

Y.Γ Αααα,ξεχασα και κατι αλλο.Βλεπω οτι οι προσφορες ισχυουν μονο μεχρι 31/08...Εγω μεχρι τοτε δεν θα εχω καν νοικιασει σπιτι,οποτε ειναι αδυνατο να κανω αιτηση πιο πριν.Ξερει κανεις αν θα βγουν νεες προσφερες μετα απο αυτη την ημερομηνια?

Thnx και παλι προκαταβολικα...!

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 413
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@nomicosas

 

κοιτα τα ειπες και μονος σου!

γραφεσαι στο διοδος, εκτυπονεις το χαρτι της αιτησης αφου κατασταλαξεις σε παροχο. Τα υπολοιπα δικαολογητικα αν θες αναλυτικα και να μην σου βγουν τα ματια απο τις λεπτομερειες του site παιρνεις τηλ τον παροχο σου, τα συμπληρωνεις σπιτι και τα τα στελνεις με courier. Aν οχι το τε πας εκει στα γραφεια του παροχου και τα συμπληρωνεις εκει κατω απο τις οδηγιες τους. ΑΠΛΑ!

Με αγχωσες και μενα!

384 ειναι ικανοποιητικη ταχυτητα για πρωτο χρηστη αλλα και για προχωρημενο (κατεβαζει για να καταλαβεις με 42 kbyte to second) αρκει να μην αναλωθεις κατεβαζοντας ταινιες και mp3, το τελευταιο θα σου παιρνει περιπου 50 sec-1 min

το site diodos θελει προεγγραφη για να σε ελεγξει αν πληρεις τις προυποθεσεις και δικαιουσαι το φοιτητικο...απλα

στο διοδος υπαρχουν πακετα ολοκληρωμενα ειτε με προπληρωμη ειτε οχι, που σημαινει all costs included, except τηλεφωνικο παγιο οτε!

;)

Link to comment
Share on other sites

Guys γεια και απο μενα.

Σπουδαζω Γιαννενα,και επειδη απο Σεπετμβρη δεν θα ειμαι πλεον στις εστιες,οπου ειχα βολευτει με τα 10Mbps τσαμπα,θα αναγκαστω να νοικιασω σπιτι και χρειαζομαι συνδεση στο Ιντερνετ.Αρχισα να ψαχνω σημερα τις προσφορες για το φοιτητικο,και αυτη που μου κεντρισε το ενδιαφερον ηταν της HOL,στα 512Kbps,με ΟΛΑ πληρωμενα(εξοπλισμο κλπ),14,9 ευρω τον μηνα.

Θα ηθελα απο εσας να μου πειτε ΤΙ περαιτερω θα πληρωνω(αν πληρωνω),αν κατα τη γνωμη σας υπαρχει καλυτερη προσφορα(π.χ στον ΟΤΕ με την 384 που ακουω οτι θα τις αναβαθμισει δωρεαν),και τι ακριβως ειναι το ΕΔΕΤ,με την εννοια αν σου βαζει φραγμους στο τι να κατεβαζεις,torrents κλπ ή αν υπαρχει κινδυνος καταρρευσης..

Sorry για τα πολλα,αλλα θα ημουν ευγνωμων αν απαντουσατε :)

 

Y.Γ Αααα,ξεχασα και κατι αλλο.Βλεπω οτι οι προσφορες ισχυουν μονο μεχρι 31/08...Εγω μεχρι τοτε δεν θα εχω καν νοικιασει σπιτι,οποτε ειναι αδυνατο να κανω αιτηση πιο πριν.Ξερει κανεις αν θα βγουν νεες προσφερες μετα απο αυτη την ημερομηνια?

Thnx και παλι προκαταβολικα...!

 

 

αποψη μου καλυτερη ειναι της vivodi μακραν 129 euro sta 512!, 12 μηνες(προπληρωμη)...

ο εξοπλισμος (ποιος εξοπλησμος δηλαδη?, το μοντεμ και ενα φιλτρο) δεν περιλαμβανεται στην προσφορα, αρα τον αγοραζεις.

σε καμια προσφορα δεν πληρωνεις τιποτα παραπανω

ο αναβαθμισεις μην σε μπερδευουν, ολοι οι παροχοι τον οτε χρησιμοποιουν, ολοι αναβαθμιζονται....(αντι πχ με 42 θα κατεβαζεις με 48, that's it),

για φραγμους δεν εχω παρατηρησει κανεναν, για τορρεντς ομως ας επιβεβαιωσει καποιος...

καταρευση ουτε μια στο εκατομμυριο με ΕΔΕΤ---> πολυ δυνατη!

προσφορες βγαινουν συνεχεια , οι ημερομηνιες ειναι marketing

(ακομα και αν τελειωσουν οι ιδιες, συχνα ανανεωνονται στο χρονο! με διατηρηση τιμης προσφορας)

:)

Link to comment
Share on other sites

Mε την vivodi λες οτι δεν περιλαμβανει εξοπλισμο και τον αγοραζω εγω.Ποσο περιπου κανουν ολα μαζι?

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Mε την vivodi λες οτι δεν περιλαμβανει εξοπλισμο και τον αγοραζω εγω.Ποσο περιπου κανουν ολα μαζι?

Τι εξοπλισμό θέλεις δεν είπες.

Είναι 129€ + το modem ή router που εσύ θα επιλέξεις.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

paidia kati akoma... sthn upeuthinh dhlwsh pou einai http://www.kep.gov.gr/YPDIL.pdf

 

panw panw sto proto keno leei ''PROS'' PROS POU? TI GRAFOUME EKEI?

As me boithisei kapoios... euxaristw gia to xrono sas

Link to comment
Share on other sites

lewton νομιζω τοτε οτι η προσφορα της HOL και της Otenet συμφερει περισσοτερο.Γιατι να δωσω επειπλεον 129 ευρω,τη στιγμη που μου τα δινουν τσαμπα ολα τα μηχανακια?

 

Επισης,π.χ η προσφορα της HOL στα 512 ειναι νομιζω καλη.Εαν π.χ στην περιοχη που θα ειμαι,ο ΟΤΕ αναβαθμισει τις γραμμες(απο 512 σε 1024),τοτε η γραμμη μου θα μετατραπει ή η HOL θα με αφησει στα 512 χωρις στην ουσια να αξιοποιω οτι μπορει να μου δωσει η γραμμη που εχω?

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

lewton νομιζω τοτε οτι η προσφορα της HOL και της Otenet συμφερει περισσοτερο.Γιατι να δωσω επειπλεον 129 ευρω,τη στιγμη που μου τα δινουν τσαμπα ολα τα μηχανακια?

 

Επισης,π.χ η προσφορα της HOL στα 512 ειναι νομιζω καλη.Εαν π.χ στην περιοχη που θα ειμαι,ο ΟΤΕ αναβαθμισει τις γραμμες(απο 512 σε 1024),τοτε η γραμμη μου θα μετατραπει ή η HOL θα με αφησει στα 512 χωρις στην ουσια να αξιοποιω οτι μπορει να μου δωσει η γραμμη που εχω?

Ναι, θεωρώ κι εγώ ότι η προσφορά της Vivodi πρέπει να βελτιωθεί πλέον. Όταν βγήκε ήταν με διαφορά η καλύτερη, αλλά έχει μείνει πίσω.

Όσον αφορά το ερώτημά σου, ρώτα τη HOL.

Προσωπική μου γνώμη: μη βάλεις φοιτητικό.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

lewton νομιζω τοτε οτι η προσφορα της HOL και της Otenet συμφερει περισσοτερο.Γιατι να δωσω επειπλεον 129 ευρω,τη στιγμη που μου τα δινουν τσαμπα ολα τα μηχανακια?

 

 

"Γιατι να δωσω επειπλεον 129 ευρω"

επιπλεον των 129 ευρο θες να πεις

οχο οτι το μοντεμακι κανει 129 ευρο

Link to comment
Share on other sites

H προσφορά της Vivodi είναι καλή για όποιον έχει εξοπλισμό ή μπορεί να βρει από γνωστό.

Ούτως ή άλλως οι περισσότεροι πλέον έχουν 2+ modems, από πακέτα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

re paidai kaneis den kserei na mou apanthsh sto panw post mou?

 

paidia kati akoma... sthn upeuthinh dhlwsh pou einai http://www.kep.gov.gr/YPDIL.pdf

 

panw panw sto proto keno leei ''PROS'' PROS POU? TI GRAFOUME EKEI?

As me boithisei kapoios... euxaristw gia to xrono sas

Link to comment
Share on other sites

...

ο αναβαθμισεις μην σε μπερδευουν, ολοι οι παροχοι τον οτε χρησιμοποιουν, ολοι αναβαθμιζονται....(αντι πχ με 42 θα κατεβαζεις με 48, that's it),

...

καταρευση ουτε μια στο εκατομμυριο με ΕΔΕΤ---> πολυ δυνατη!

...

 

Οι αναμενόμενες αναβαθμίσεις είναι Χ2. Άρα το 42 δεν θα γίνει απλά 48. Εγώ παίρνω τώρα 40 και προβλέπω τουλάχιστον 65KBps. H ζωή θα δείξει ποιός εχει δίκιο.

 

Πιθανότητα κατάρρευσης υπάρχει πάντα για όλα τα δίκτυα. Ιδίως για τα πολυδιαφημισμένα;) Αυτοί την πατάνε πιο συχνά από τους ταπεινούς...

Link to comment
Share on other sites

Guys, εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής... Αν βάλω τώρα vivodi512 (ΔΙΟΔΟΣ) και ο (Π)ΟΤΕ(Σ) αναβαθμίσει, όπως λέγεται, τις γραμμές, εγώ που θα είμαι δεσμευμένος για ένα χρόνο δε θα επωφεληθώ της βελτίωσης ή είναι στη διακριτική ευχέρεια του παρόχου να "αναβαθμίσει" και αυτός με τη σειρά του όλες τις συνδέσεις?
Link to comment
Share on other sites

Guys, εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής... Αν βάλω τώρα vivodi512 (ΔΙΟΔΟΣ) και ο (Π)ΟΤΕ(Σ) αναβαθμίσει, όπως λέγεται, τις γραμμές, εγώ που θα είμαι δεσμευμένος για ένα χρόνο δε θα επωφεληθώ της βελτίωσης ή είναι στη διακριτική ευχέρεια του παρόχου να "αναβαθμίσει" και αυτός με τη σειρά του όλες τις συνδέσεις?

 

Απλούστατα:

 

ADSL 512, €129*(περιλεμβάνει ΦΠΑ) για 12 μήνες.

Tο πακέτο δίοδος512 περιλαμβάνει:

 

* ADSL πρόσβαση (Shared LLU) μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της Vivodi Telecom στα 512Kbps

 

Αφου για να το βάλεις θα είσαι στο δίκτυο της vivodi τι σε νοιάζει αν θα διπλασιάσει ο ΟΤΕ τις γραμμές του?

Link to comment
Share on other sites

ego ime foititis ime sto diodos ena 3 mino kai ligi i simvasi kai den tha ananeoso opos peftoun oi times simferi na exo 1 mbit kai na dino 8 euro perisotera para me diodos kai na exo provlima me taxitita

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

ego ime foititis ime sto diodos ena 3 mino kai ligi i simvasi kai den tha ananeoso opos peftoun oi times simferi na exo 1 mbit kai na dino 8 euro perisotera para me diodos kai na exo provlima me taxitita

 

Οι καινούριες όμως φοιτητικές προσφορές θα βγουν λογικά μετά τις 31/08. Και αν λάβεις υπόψιν και τον διπλασιασμό θα έχεις 768 και 1024 στις σημερινές τιμές των φοιτητικών 384 και 512 αντίστοιχα!

Δηλαδή θα είναι περίπου: 768 με 10ευρο/μήνα

1024 με 15ευρο/μήνα

 

Οπότε καλύτερα να περιμένεις λίγο παρά να δεσμευτείς για 12 μήνες με 25ευρο/μήνα.

Link to comment
Share on other sites

ego ime foititis ime sto diodos ena 3 mino kai ligi i simvasi kai den tha ananeoso opos peftoun oi times simferi na exo 1 mbit kai na dino 8 euro perisotera para me diodos kai na exo provlima me taxitita

 

Εγώ γιατί δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ταχύτητα;

Έχω σταθερά 40+. Με την αναβάθμιση του ΟΤΕ προβλέπω πως με την ίδια (φοιτητική) γραμμή θα πιάνω πάνω από 60 KBps, παρόμοια με αυτά που πιάνουν όσοι έχουν 1024 και πληρώνουν τουλάχιστον 2,5 φορές περισσότερα...

Link to comment
Share on other sites

endiaferon auta tha perimeno akoma ligo ostoso i anavathmisi apo oti akousa tha ine mono stin grami ara moufa ostoso axizi na perimeno gia nees prosfores

Ostoso thdrs epidi i taxitita ine ipokeimeniko thema ipenthimizo oti ime se perioxi me dslam fortomeno pou paizi megalo rolo stis taxitites apo diodos

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωτιστε με λιγακι καποιος τι σημαινει Shared LLU?

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

shared llu simaini oti o provider xrisimopoia tin grami tou diktiou tou (p)ote gia na exis dsl full llu simaini oti kai i grami adsl kai i sindesi ine apo ton idio provider auta.

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

endiaferon auta tha perimeno akoma ligo ostoso i anavathmisi apo oti akousa tha ine mono stin grami ara moufa ostoso axizi na perimeno gia nees prosfores

Ostoso thdrs epidi i taxitita ine ipokeimeniko thema ipenthimizo oti ime se perioxi me dslam fortomeno pou paizi megalo rolo stis taxitites apo diodos

 

Προσοχή dragonmaster: Πιταρισμένο dslam σημαίνει περιορισμένη ταχύτητα σύνδεσης, ανεξάρτητα από φορέα πάροχο. Δηλ., δεν πρόκειται να κερδίσεις τίποτα φεύγοντας από το φοιτητικό. Αν όμως πέσεις σε πάροχο με "οικονομικές" γραμμές, μπορεί και να δείς μείωση ταχύτητας σε σχέση με το ΕΔΕΤ, το οποίο δεν έχει κανένα πρόβλημα χωρητικότητας.

Link to comment
Share on other sites

den nomizo metakomizo se perioxi me dslam pou ine stis anavathmisis tou pote kai egkathistoun stin perioxi akomi ena dslam xe xe xe oso ine elefthero tha exo top taxitites

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ,thnx....

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
δηλαδή για να καταλάβω ότι isp και να επιλέξω βάζοντας το φοιτητικό πακέτο, θα αναβαθμιστεί η γραμμή αν γίνει κάτι τέτοιο ή μόνο αν βάλω οτε??
"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

ναι παιδια αν γινεται καποιος που ξερει ας απαντησει λιγο στην ερωτηση που τεθηκε παραπανω:Σε ποια περιπτωση θα επωφεληθουμε απ'την αναβαθμιση της γραμμης?μονο αν εχουμε conn-x ή & οποιοδηποτε αλλο πακετο?Ειτε αν εχουμε φοιτητικο ειτε οχι?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...