Jump to content

Τα πάντα για το πρόγραμμα "ΔΙΟΔΟΣ"


 Κοινοποίηση

Είστε ικανοποιημένοι από την μέχρι τώρα εξέλιξη του "Δίοδος" ;  

142 members have voted

  1. 1. Είστε ικανοποιημένοι από την μέχρι τώρα εξέλιξη του "Δίοδος" ;

    • Πολύ,αργά αλλά σταθερά και με εμφανή προσπάθεια.
      27
    • Λίγο,δυστυχώς ή ευτυχώς καθυστερούν αδικαιολόγητα.
      27
    • Καθόλου,μαύρα χάλια και αδιαφορία από τους αρμόδιους.
      44
    • Δεν είμαι φοιτητής αλλά είναι ζωτικής σημασίας για όσους είναι.
      13
    • Είμαι φοιτητής αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν έχω ενημερωθεί καθόλου.
      31


Recommended Posts

Έχω ένα πρόβλημα με τη σύνδεσή μου στο Δίοδος. Έκανα 3μηνη σύνδεση με την Άλτεκ κ ο πάροχος ήδη με πήρε τηλέφωνο και με πληροφόρησαν ότι η σύνδεσή μου έχει ενεργοποιηθεί και λειτουργεί κανονικά. Προσπαθώ όμως να συνδεθώ και δεν μπορώ διότι δεν καταλαβαίνω ποιό ακριβώς είναι το password που πρέπει να βάλω στις ρυθμίσεις του modem. Το "δίοδος" μου έχει δώσει κανονικά το username ( ......@altec.edudsl.gr) αλλά δε μου στείλανε κάποιο password ούτε φαίνεται στην αίτησή μου κάποιο password. Επίσης όταν χρησιμοποιώ το παραπάνω username ( ......@altec.edudsl.gr) το modem δε μπορεί καν να βρει τον ISP. Μήπως κάποιος που ήδη χρησιμοποιεί σύνδεση Δίοδος θα μπορούσε να με βοηθήσει?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 413
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στο φοιτητικό Ιντερνετ δεν μπορεί να μη γίνει αναβάθμιση, επειδή οι συνδέσεις μετά το δίκτυο του ΟΤΕ (που αναβαθμίζονται) περνάνε στο δίκτυο των πανεπιστημίων (ΕΔΕΤ). Μέχρι στιγμής, όσοι φοιτητές πέφτουν πάνω σε αναβαθμισμένο κόμβο dslam του ΟΤΕ, παίρνουν και αναβαθμισμένη σύνδεση.

 

Πάντως, από την πλευρά των εμπορικών συνδέσεων, η ΟΤΕΝΕΤ και η ΦΟΡΘΝΕΤ ανακοίνωσαν ότι θα αναβαθμίσουν και τις δικές τους συνδέσεις χωρίς καμία επιβάρυνση. Πιστεύω ότι στο τέλος θα ευθυγραμμιστούν όλοι. Ο ανταγωνισμός φαίνεται ότι άρχισε να δουλεύει για τα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με τη σύνδεσή μου στο Δίοδος. Έκανα 3μηνη σύνδεση με την Άλτεκ κ ο πάροχος ήδη με πήρε τηλέφωνο και με πληροφόρησαν ότι η σύνδεσή μου έχει ενεργοποιηθεί και λειτουργεί κανονικά. Προσπαθώ όμως να συνδεθώ και δεν μπορώ διότι δεν καταλαβαίνω ποιό ακριβώς είναι το password που πρέπει να βάλω στις ρυθμίσεις του modem. Το "δίοδος" μου έχει δώσει κανονικά το username ( ......@altec.edudsl.gr) αλλά δε μου στείλανε κάποιο password ούτε φαίνεται στην αίτησή μου κάποιο password. Επίσης όταν χρησιμοποιώ το παραπάνω username ( ......@altec.edudsl.gr) το modem δε μπορεί καν να βρει τον ISP. Μήπως κάποιος που ήδη χρησιμοποιεί σύνδεση Δίοδος θα μπορούσε να με βοηθήσει?

 

Το password κανονικά το παίρνεις από την ΑΛΤΕΚ. Γιατί δεν επικοινωνείς μαζί τους;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με τη σύνδεσή μου στο Δίοδος. Έκανα 3μηνη σύνδεση με την Άλτεκ κ ο πάροχος ήδη με πήρε τηλέφωνο και με πληροφόρησαν ότι η σύνδεσή μου έχει ενεργοποιηθεί και λειτουργεί κανονικά. Προσπαθώ όμως να συνδεθώ και δεν μπορώ διότι δεν καταλαβαίνω ποιό ακριβώς είναι το password που πρέπει να βάλω στις ρυθμίσεις του modem. Το "δίοδος" μου έχει δώσει κανονικά το username ( ......@altec.edudsl.gr) αλλά δε μου στείλανε κάποιο password ούτε φαίνεται στην αίτησή μου κάποιο password. Επίσης όταν χρησιμοποιώ το παραπάνω username ( ......@altec.edudsl.gr) το modem δε μπορεί καν να βρει τον ISP. Μήπως κάποιος που ήδη χρησιμοποιεί σύνδεση Δίοδος θα μπορούσε να με βοηθήσει?

ΑΝ αναφέρεσαι στο password της σύνδεσής σου: Όταν συμπλήρωσες την αίτηση και την έστειλες με fax στην Altec, τους έδωσες ενα username και ένα password. Αυτό είναι αυτό που ζητάς. Αν δεν έχεις την αίτηση, πάρε τους στην Altec τηλέφωνο.

Βασικά, μην το μπερδέψεις με το username και το password που (προαιρετικά) μπορείς να βάλεις (ως δικλείδα ασφαλείας) για να μπαίνεις στο modem σου.

there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Meta apo thl sthn Otenet&thn Forthnet sas lew to ekshs:H Otenet tha kanei anavathmish stis grammes ths alla oxi sthn 1024!!Gi'auto kai 521&1024 exoun thn idia timh..H forthnet pali mou eipe oti den exei vgei epishmh anakoinwsh..Ara pros to parwn h monh elpida gia 2mb einai o OTE pou den exw mathei akomh poso tha phgainei to malli..An kapoios kserei kati parapanw as to pei!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Επείδη πλέον δεν παλεύονταν αλλο η φουκαριάρα 56k που είχα, τσίμπισα κ εγώ μια συνδεσούλα μέσω TEE για να έχω προσβαση σε νομοθεσία κ κανονισμούς που μου χρειάζονται για την σχολή.. 512kbps με 180 ευρώ για έναν χρόνο.. Μια χαρά! Κ αν όντως ισχύει αυτό τότε πάμε για 1024kbps!! :w00t: :up: :yahoo:

 

Απλά θέλω να ρωτήσω κάτι.. Επειδή το ΤΕΕ δν είναι κ πολύ γνωστο ως ISP, ξέρει κανεις αν οι συνδέσεις του είναι καλες?

Link to comment
Share on other sites

Sindeomai apo tis 28/2/06 me conn-x desmeymeno gia 6 mines kai tin deytera 28/8/06 ligei. eimai foititis kai simetexo pia sto programma ΔΙΟΔΟΣ. Na paro to paketo tis altec me 384 kai 39 euro gia 3 mines tora ,i na perimeno kamia vdomada mipos vgoun kaliteres prosfores?ta perissotera paketa-prosfores poy ipostirizei to diodos isxioun mexri 31/8/06.http://diodos.gsrt.gr/Packages.aspx

den mporo na perimeno pano apo mia vdomada xoris internet opote,

help...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Sindeomai apo tis 28/2/06 me conn-x desmeymeno gia 6 mines kai tin deytera 28/8/06 ligei. eimai foititis kai simetexo pia sto programma ΔΙΟΔΟΣ. Na paro to paketo tis altec me 384 kai 39 euro gia 3 mines tora ,i na perimeno kamia vdomada mipos vgoun kaliteres prosfores?ta perissotera paketa-prosfores poy ipostirizei to diodos isxioun mexri 31/8/06.http://diodos.gsrt.gr/Packages.aspx

den mporo na perimeno pano apo mia vdomada xoris internet opote,

help...:confused:

Ε πάρε Altec me 39€ για 3 μήνες.

Θα έχεις 768 όταν αναβαθμιστεί το DSLAM σου.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σωστος... και αν δεν σου αρεσει απλα δεν την ανανεωνεις.

Αληθεια, πως θα ξερουμε ποτε εγινε η αναβαθμιση στο DSLAM μας? Θα το καταλαβουμε απ'την ταχυτητα ή θα κανουν και κατι παραπανω, πχ κανα ιμειλ...

Link to comment
Share on other sites

εγώ που θέλω να βάλω πρώτη φορά dsl τώρα, κ θέλω να μπω στο δίοδος, ισχύει κάτι διαφορετικό? δεν έχω ούτε εξοπλισμό ούτε τίποτα.. Πόσο θα μου στοιχίσει?
"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα την αίτηση για ενεργοποιηση dsl στα 768 με την οτενετ.πολυ γραφιοκρατία βρε παιδιά.Στον ΟΤΕ κάναμε δύο ώρες με μια φίλη μου που έκανε και εκείνη το ίδιο.Χρειάζεται τόσα χαρτία!!Βέβαια μπορώ να πω ότι ήταν αρκετά καλή η προσφορά.Δεν συμφωνειτε?!!144Ε περίπου για 12 μήνες.Δέσμευση δεν λεω αλλά αν θες χαμηλή τιμή και ικανοποιητική ταχύτητα είναι ότι πρέπει!
Shmera mono oi hlithoi kanoun diktatories me tank, th stigmh pou uparxei h thleorash!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Xμ... Απ'οτι έψαξα είδα οτι στην περιοχή μου δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες ADSL.. πόσο καιρό λέτε να πάρει μέχρι να βάλουν κ άλλες??
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε Nyo_One. Οταν λες δεν υπαρχουν διαθεσιμες πορτες εννοεις στη Ναουσα?

 

Εγω εχω γραμμη adsl αλλα θελω να κανω διακοπη και να παρω το πακετο της forthnet με 2048 στα 25 ευρω/μηνα ...

 

δηλαδη να μην προχωρησω σε διακοπη της γραμμης απο τον ΟΤΕ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε Nyo_One. Οταν λες δεν υπαρχουν διαθεσιμες πορτες εννοεις στη Ναουσα?

 

Εγω εχω γραμμη adsl αλλα θελω να κανω διακοπη και να παρω το πακετο της forthnet με 2048 στα 25 ευρω/μηνα ...

 

δηλαδη να μην προχωρησω σε διακοπη της γραμμης απο τον ΟΤΕ?

 

Στην Νάουσα δεν ξέρω τι παίζει με τις πόρτες.. Λογικά πρέπει να υπάρχει διαθεσιμότητα.. Την ADSL στη Νάουσα την είχα βάλει πρόπερσυ οπότε.. Μιλάω για την περιοχή που μένω στην Θεσσαλονικη.. Εκεί δεν υπάρχει διαθεσιμότητα... :mad:

Link to comment
Share on other sites

ποτε 8α βγουν νεες προσφορές για το φοιτητικό? δεν ακουγόταν απο αρχές σεπτεμβρίου?
"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

ποτε 8α βγουν νεες προσφορές για το φοιτητικό? δεν ακουγόταν απο αρχές σεπτεμβρίου?

Έγιναν διπλασιασμοί.

Τι ακριβώς περίμενες να γίνει;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Επείδη πλέον δεν παλεύονταν αλλο η φουκαριάρα 56k που είχα, τσίμπισα κ εγώ μια συνδεσούλα μέσω TEE για να έχω προσβαση σε νομοθεσία κ κανονισμούς που μου χρειάζονται για την σχολή.. 512kbps με 180 ευρώ για έναν χρόνο.. Μια χαρά! Κ αν όντως ισχύει αυτό τότε πάμε για 1024kbps!! :w00t: :up: :yahoo:

 

Απλά θέλω να ρωτήσω κάτι.. Επειδή το ΤΕΕ δν είναι κ πολύ γνωστο ως ISP, ξέρει κανεις αν οι συνδέσεις του είναι καλες?

 

 

 

 

Ναι, πολύ καλό είναι το ΤΕΕ

Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

 

c_k / ck_test

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και γω. Η Βιβοντι στο φοιτητικο ειναι καλη? Δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα για αυτη την εταιρεια. Ειναι αρκετα δελεαστικη η προσφορα της...
Link to comment
Share on other sites

ο διπλασιασμος της διαρκειας των συνδεσεων απο την Αλτεκ πιανει εμας που ηδη εχουμε το φοιτητικο πακετο? γνωριζει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia!!!

 

Kainourgios eimai kai thelw na rwthsw kati.....skeftomai na parw gia foititiko internet to paketo ths hol 1024....apla me provlimatizei ligo h diodos...isxyei auto me ta provlhmata sth syndesh???

 

me endiaferei giati mallon tha thllefwnw mesw internet.

kai to allo......kserei mhpws kaneis an paizei provlima me to na katevazeis torrents h na baineis se kapia sites???

 

Olo auto me ta stoixeia mou kanei kapws....

 

Euxaristw ek twn prwterwn pou lene....:)

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε παιδιά. Κανένα πρόβλημα με dsl από δίοδος.!

Είναι πολύ απλό.

DSL πληρώνεις DSL παίρνεις!!!:wink:

Μην αφήνεται να σας :hypno: με τις φήμες που κυκλοφορούν!

Αν υπήρχε κάποια απαγόρευση θα το γράφανε στο site τους. Αλλιώς θα πέφτανε μετά βροχή οι μηνύσεις!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...