Jump to content

Τα πάντα για το πρόγραμμα "ΔΙΟΔΟΣ"


 Κοινοποίηση

Είστε ικανοποιημένοι από την μέχρι τώρα εξέλιξη του "Δίοδος" ;  

142 members have voted

  1. 1. Είστε ικανοποιημένοι από την μέχρι τώρα εξέλιξη του "Δίοδος" ;

    • Πολύ,αργά αλλά σταθερά και με εμφανή προσπάθεια.
      27
    • Λίγο,δυστυχώς ή ευτυχώς καθυστερούν αδικαιολόγητα.
      27
    • Καθόλου,μαύρα χάλια και αδιαφορία από τους αρμόδιους.
      44
    • Δεν είμαι φοιτητής αλλά είναι ζωτικής σημασίας για όσους είναι.
      13
    • Είμαι φοιτητής αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν έχω ενημερωθεί καθόλου.
      31


Recommended Posts

Τελικά το πρόβλημα που είχα με τα sites, το είχαν και άλλοι με γραμμή Vivodi. Συγκεκριμένα όπου η Vivodi χρησιμοποιεί DSLAM της Ericsson, υπάρχει πρόβλημα με τα πακέτα.

 

Κάνοντας μια ρύθμιση στην Registry, στο MTU (Maximum Transmission Unit) όλα φαίνεται να διορθώνονται... (για πληροφορίες ρίξτε μια ματιά εδώ) Εγώ το έβαλα στα 1400 από 1500 που είναι το κανονικό, επειδή έτσι μου πρότειναν από το ΔΙΟΔΟΣ. Αν έχει κάποιος καμία καλύτερη πρόταση, ας κάνει reply ή pm...

 

Τώρα μπαίνω σε όλα τα sites και η ταχύτητα πιάνει την μέγιστη τιμή της κανονικά... Δουλεύει και το ΜSN και το DC++ και τα Torrents και όλα κανονικα :)

Πολύ ενδιαφέρον.

Δε θα περίμενα ποτέ ότι το DSLAM θα επηρέαζε το αν θα μπορείς ή όχι να μπεις σε όλα τα sites.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 413
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια ποιος αλλος εχει φοιτιτικο αλτεκ 384???

Θα κανω αιτηση αλλα ειπα να ρωτησω εντυπωσεις... Εισαι ευχαριστημενος φιλε tsioy?

 

Πόσες μερες πήρες να στο συνδεσουν?

 

Εγω ειχα κανονικο adsl και μου ειπαν οτι πρεπει να διακοπει η γραμμη και να επανασυνδεθει για το φοιτιτικο. Εχει κανεις ιδεα πόσο καιρο θα πάρει αυτό?

ΑΝΟΡΘΩΣΗ - ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιος αλλος εχει φοιτιτικο αλτεκ 384???

Θα κανω αιτηση αλλα ειπα να ρωτησω εντυπωσεις... Εισαι ευχαριστημενος φιλε tsioy?

 

Πόσες μερες πήρες να στο συνδεσουν?

 

Εγω ειχα κανονικο adsl και μου ειπαν οτι πρεπει να διακοπει η γραμμη και να επανασυνδεθει για το φοιτιτικο. Εχει κανεις ιδεα πόσο καιρο θα πάρει αυτό?

 

Σαν μια κανονική αίτηση. 10 εργάσιμες τις θέλει μες στο νερό. Εμένα είχαν κάνει 21 μέρες να μου την βάλουν. Τώρα θα συνεχίσω forthnet χωρίς φοιτητικό για να μην ξανά περιμένω.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα DSLNet σε κόμβο της Vivodi, μου το βάλανε κατευθείαν, χωρίς να περιμένω λεπτό....

 

Μια χαρά πάει, είναι ευχαριστημένος!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιος αλλος εχει φοιτιτικο αλτεκ 384???

Θα κανω αιτηση αλλα ειπα να ρωτησω εντυπωσεις... Εισαι ευχαριστημενος φιλε tsioy?

 

Πόσες μερες πήρες να στο συνδεσουν?

 

Εγω ειχα κανονικο adsl και μου ειπαν οτι πρεπει να διακοπει η γραμμη και να επανασυνδεθει για το φοιτιτικο. Εχει κανεις ιδεα πόσο καιρο θα πάρει αυτό?

δεν είχα ADSL παλιότερα και μου ενεργοποιήσαν τη σύνδεση σε 7 μέρες (φυσικά στην περιοχή μου υπήρχε διαθεσιμότητα σε πόρτες). Μέχρι τώρα, είμαι ευχαριστημένος, αν και τις τελευταίες 4 μέρες παρατήρω κάποια ψιλοκολλήματα στη πλοήγηση στο web. Μπορεί να είναι και άσχετο με τον provider.

there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αίτηση στην ALTEC για 384 και περιμένω.. ημερομηνία αίτησης 6/7.. το router πάντως το αγόρασα ήδη από το e-SHOP... Ελπίζω να μην κάνουν δύο μήνες να το ενεργοποιήσουν! Η τρίμηνη χρέωση φαντάζομαι ότι θα ισχύσει από την ημερομηνία ενεργοποίησης??? εε? Στέλνουν τίποτα στο σπίτι από τις εταιρίες για οδηγίες κ.λπ??
η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

εμένα την ενεργοποίησαν μέσα σε 1 εβδομάδα (στην περιοχή μου υπήρχε διαθεσιμότητα από πόρτες). Μπορείς να τσεκάρεις αν έχει ενεργοποιηθεί η σύνδεσή σου και από το site του ΔΙΟΔΟΣ.

ΥΓ.: Όποιος γνωρίζει τον SMTP server του Πανεπιστημίου Αθηνών, ας τον πει...

there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Μόλις 8.000 φοιτητές σε ΑΕΙ και ΤΕΙ έχουν ενδιαφερθεί μέχρι στιγμής για το πρόγραμμα ΔΙΟΔΟΣ, που τους προσφέρει μόνιμη ευρυζωνική πρόσβαση στο Διαδίκτυο από τιμές που ξεκινούν στα 10 ευρώ το μήνα. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε 600.000 νέους, ενώ οι προβλέψεις υπερέβαιναν τους 200.000 συνδεδεμένους φοιτητές.

 

 

Με ευκαιρία την δημοσίευση του νόμου με τον οποίο καθιερώνεται και νομοθετικά το ΔΙΟΔΟΣ (Ν.3468/2006), τα υπουργεία Παιδείας, Ανάπτυξης και Μεταφορών-Επικοινωνιών υπενθυμίζουν ότι από τις 27 Μαρτίου 2006 έχει τεθεί σε λειτουργία η δικτυακή πύλη μέσω της οποίας οι φοιτητές μπορούν να ενημερώνονται και να συμπληρώνουν την αίτηση σύνδεσης στο πακέτο της επιλογής τους.

 

Μέχρι στιγμής έχουν δηλώσει συμμετοχή στο πρόγραμμα έξι επιχειρήσεις ηλεκτρονικών επικοινωνιών με δέκα εναλλακτικές φοιτητικές προσφορές ADSL. Οι τιμές που εμφανίστηκαν είναι πολύ χαμηλότερες από τις αντίστοιχες τιμές της ελεύθερης αγοράς.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Μόλις 8.000 φοιτητές σε ΑΕΙ και ΤΕΙ έχουν ενδιαφερθεί μέχρι στιγμής για το πρόγραμμα ΔΙΟΔΟΣ, που τους προσφέρει μόνιμη ευρυζωνική πρόσβαση στο Διαδίκτυο από τιμές που ξεκινούν στα 10 ευρώ το μήνα. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε 600.000 νέους, ενώ οι προβλέψεις υπερέβαιναν τους 200.000 συνδεδεμένους φοιτητές.

 

Το μόλις δεν κατάλαβα! :confused:

 

Έχουν περάσει μόνο τρεις και κάτι μήνες και άρα είναι απολύτως φυσιολογικός ο αριθμός των 8.000 φοιτητών για την ώρα. Βάλτε και 1 μήνα περίπου με τις καταλήψεις που οι περισσότεροι φοιτητές την είχαν κάνει με ελαφρά, ουσιαστικά έχουμε σχεδόν 2 μήνες. Πιστεύω ότι από το νέο εξάμηνο θα έχουμε περισσότερες αιτήσεις, βέβαια πρέπει να κάνει κάτι και το κράτος και οι εταιρίες για να το διαφημίσουν στις σχολές και έτσι να υπάρξει ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας...Είμαι φοιτήτρια στα Γιάννενα κ από Σεπτέμβριο θέλω να βάλω φοιτητικό internet.

1)Πρέπει να κάνω την αίτηση από τώρα?Και πότε περίπου θα ενεργοποιηθεί σίγουρα?

2)Οι ISP που τλέτε είναι οι πάροχοι υπηρεσιών?Έχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ τους?

3)Πώς θα ξέρω ότι σίγουρα η περιοχή που μένω έχει δυνατότητα για ADSL?

4)Στην τιμή των πακέτων περιλαμβάνονται Φ.Π.Α.,τέλη ενεργοποιήσης κλπ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας...Είμαι φοιτήτρια στα Γιάννενα κ από Σεπτέμβριο θέλω να βάλω φοιτητικό internet.

1)Πρέπει να κάνω την αίτηση από τώρα?Και πότε περίπου θα ενεργοποιηθεί σίγουρα?

2)Οι ISP που τλέτε είναι οι πάροχοι υπηρεσιών?Έχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ τους?

3)Πώς θα ξέρω ότι σίγουρα η περιοχή που μένω έχει δυνατότητα για ADSL?

4)Στην τιμή των πακέτων περιλαμβάνονται Φ.Π.Α.,τέλη ενεργοποιήσης κλπ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

1) Ανάλογα με το αν υπάρχει διαθεσιμότητα από πόρτες στην περιοχή σου. Αν ναι, η υπηρεσία θα ενεργοποιηθεί ΛΟΓΙΚΑ μέσα σε 15 μέρες από την ημέρα υποβολής της αίτησής σου.

2) Σύγκρινε τις τιμές και τι σου προσφέρουν και διάλεξε...

3) Πήγαινε στο http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/dsl_line_info.php και τσέκαρε αν υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL στην περιοχή σου.

4)Ναι, εξάλλου το αναφέρουν οι προσφορές των εταιρειών.

there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

1) Ανάλογα με το αν υπάρχει διαθεσιμότητα από πόρτες στην περιοχή σου. Αν ναι, η υπηρεσία θα ενεργοποιηθεί ΛΟΓΙΚΑ μέσα σε 15 μέρες από την ημέρα υποβολής της αίτησής σου.

2) Σύγκρινε τις τιμές και τι σου προσφέρουν και διάλεξε...

3) Πήγαινε στο http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/dsl_line_info.php και τσέκαρε αν υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL στην περιοχή σου.

4)Ναι, εξάλλου το αναφέρουν οι προσφορές των εταιρειών.

 

Α ωραία!Να 'σαι καλά!Κ κάτι άλλο η διαθεσιμότητα των πορτών από τι εξαρτάται?Ας πουμε όταν κάνω την άιτηση μπορεί να μουν πουν περίμενε μέχρι να ανοίξουμε κ άλλες πορτές γι'αυτο κ θα καθυστερήσει περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το τσεκαρεις μονη σου εδω, αλλιως πιο εγκυρα θα μαθεις αν τηλεφωνησεις στο 134 του οτε.
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το τσεκαρεις μονη σου εδω, αλλιως πιο εγκυρα θα μαθεις αν τηλεφωνησεις στο 134 του οτε.

Εγω όταν έκανα αίτηση εμφάνιζε διαθεσιμότητα. Σήμερα μπαίνω και μου βγάζει ότι δεν έχει. Μάλλον η αίτηση μου έχει πάει στην ουρά αναμονής..! :mad:

η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

εγω περιμενα 25 μερες (υπηρχε κανονικα διαθεσιμοτητα , αλλωστε και πριν ειχα dsl) για το Διοδος.

Και τωρα Τρεχει με Vivodi sto maximum...;)

τιποτα το αρνητικο μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς adsl με το πακέτο του ΟΤΕ (143 ευρώ)? Έκανα την αίτηση και έστειλα το φάξ την Πέμπτη.Περίπου πότε θα μου την ενεργοποιήσουν?
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι το καινούριο ακαδημαικό έτος να βάλω φοιτητικό dsl. Θα κάνω την αίτηση μια απ'αυτές τις μέρες καθώς θέλω να είναι ενεργοποιημένο (μιας και δεν έχει τώρα ελέυθερες πόρτες) με το που ανέβω κατα τις 20 αυγούστου. Το ζήτημα είναι ότι στο site του δίοδος γράφει κάτω απ'τις προσφορές εώς 31/07. Μετά τις 31/07 θα γίνει άμεσα ανανέωση των προσφορών. Δηλαδή να την κάνω τώρα την αίτηση να ξεμπερδεύω ή υπάρχει περίπτωση να βγουν καλύτερες προσφορές μετά τις 31/ο7?
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που χρησιμοποιεί το ΔΙΟΔΟΣ να απαντήσει αν οι χρεώσεις είναι μόνο αυτές που αναφέρονται στις προσφορές των παρόχων? Πάγιο γραμμής πληρώνουμε κανονικά στον ΟΤΕ?:worry:
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που χρησιμοποιεί το ΔΙΟΔΟΣ να απαντήσει αν οι χρεώσεις είναι μόνο αυτές που αναφέρονται στις προσφορές των παρόχων? Πάγιο γραμμής πληρώνουμε κανονικά στον ΟΤΕ?:worry:

 

 

πχ vivodi 129 euro που εχω, ειναι ολα πληρωμενα

παγια, ενεργοποιση

τα παντα!

και στους αλλους παροχους το ιδιο, ειτε με προπληρωμη ειτε οχι παντα σου λενε το συνολο που πληρωνεις! (ετσι λειτουργουν τα πακετα του διοδος):)

Link to comment
Share on other sites

πχ vivodi 129 euro που εχω, ειναι ολα πληρωμενα

παγια, ενεργοποιση

τα παντα!

και στους αλλους παροχους το ιδιο, ειτε με προπληρωμη ειτε οχι παντα σου λενε το συνολο που πληρωνεις! (ετσι λειτουργουν τα πακετα του διοδος):)

 

Ναι εγώ 129€ έδωσα, και είναι όλα μέσα. Αρκεί να έχεις κάλυψη από την Vivodi στην περιοχή σου....

Link to comment
Share on other sites

re paidia eimai entelos asxetos. mhpws mporei kapoios na me boithisei??

 

ligo na mou peis kapoios bhma bhma ti prepei na kanw gia na balw foititiko internet?

 

katarxhn mpenw sto diodos.gsrt.gr

k kanw egrafh? einai apaiththo auto gia na kanw thn dhlwsh e? thn dhlwsh pou thn kanw k gia pio logo ? eimai ligo mperdemenos.......

 

meta paw na dw ti prosfores exeis k dialeksa auth edw http://diodos.gsrt.gr/PackagesISP.aspx?isp=18 pou einai

€ 11,90/μήνα (προπληρωμή 12 μηνών)

 

 

ΟΤΕΝΕΤ OnDSL Kit Student 384

 

se auta ta lefta einai ta panta ma panta k h grammh tou ote gia thn dsl? leei Στην τιμή περιλαμβάνεται:

- ο απαραίτητος εξοπλισμός (ADSL USB Modem, φίλτρο/splitter, καλώδια, CD εγκατάστασης, οδηγίες),

- το τέλος ενεργοποίησης και

- ο ΦΠΑ.

thn sundesh to modem ktl poios tha mou ta balei? egw den kserw pws einai ws twra eixw aplh sundesh . ti diadikasia prepei na kaneis gia na ta sundeseis?

 

to 384 pou exei ti shmainei ? einai kalh gia serfarisma kana msn k kamia fora tipota gia kateuasma?

 

 

. ara sunopsizontas prepei na brw ta dikaiologitika auta :

• Βεβαίωση Σπουδών από τη Γραμματεία της Σχολής

• Υπεύθυνη δήλωση του φοιτητή για τη διεύθυνση κατοικίας του

• Έγγραφο που εκδίδει ο τηλεπικοινωνιακός πάροχος (π.χ. λογαριασμός τελών) από το οποίο αποδεικνύεται η σύνδεση της γραμμής στη διεύθυνση κατοικίας του φοιτητή.

• Φωτοαντίγραφο ταυτότητος (αστυνομικής, στρατιωτικής) ή διαβατηρίου.

Και αν η γραμμή δεν είναι στο όνομα του φοιτητή αλλά στο όνομα συγγενή ή εκμισθωτή του:

• Υπεύθυνη Δήλωση του κατόχου της γραμμής ότι αποδέχεται την ενεργοποίηση ADSL πρόσβασης.

 

k afou kanw k thn aithsh sto diodos na paw se ena katasthma otenet? ti prepei na kanw exw mperdeftei :P

 

 

euxaristw sorry ana kourasa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...