Jump to content

Τα πάντα για το πρόγραμμα "ΔΙΟΔΟΣ"


 Κοινοποίηση

Είστε ικανοποιημένοι από την μέχρι τώρα εξέλιξη του "Δίοδος" ;  

142 members have voted

  1. 1. Είστε ικανοποιημένοι από την μέχρι τώρα εξέλιξη του "Δίοδος" ;

    • Πολύ,αργά αλλά σταθερά και με εμφανή προσπάθεια.
      27
    • Λίγο,δυστυχώς ή ευτυχώς καθυστερούν αδικαιολόγητα.
      27
    • Καθόλου,μαύρα χάλια και αδιαφορία από τους αρμόδιους.
      44
    • Δεν είμαι φοιτητής αλλά είναι ζωτικής σημασίας για όσους είναι.
      13
    • Είμαι φοιτητής αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν έχω ενημερωθεί καθόλου.
      31


Recommended Posts

Στο φοιτητικό, όποιον isp και να επιλέξεις είναι το ίδιο πράγμα. Ο isp ελέγχει μόνο αν είναι σωστά το username και το password και η κίνηση για το internet περνάει μέσω του ΕΔΕΤ. Οπότε είτε βάλεις φοιτητικό HOL, είτε Altec, είτε OTENET θα είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Εγώ θα παραμείνω όπως είμαι τώρα, γραμμή από τον ΟΤΕ και μετά μηνιαία συνδρομή στην Altec. Και αν μου την δώσει αλλάζω όποτε θέλω provider χωρίς τις ηλίθιες δεσμεύσεις των πακέτων τύπου Forthnet ADSL IN A BOX κ.λ.π. Όταν λέει φοιτητικό Altec εγώ θέλω να έχω παρτίδες μόνο με την Altec και όχι με ΕΔΕΤ και μ...κίες . Και επίσης στα περισσότερα φοιτητικά προπληρώνεις κάποιους μήνες. Εγώ π.χ. όλο το καλοκαίρι δεν είμαι στην Ηγουμενίτσα, στην Αθήνα είμαι. Οπότε για ποιον λόγο να προπληρώσω κάτι που για 3 μήνες δεν θα χρησιμοποιώ; Έτσι όπως είμαι τώρα πληρώνω στον ΟΤΕ την γραμμή, φεύγω για Αθήνα, η συνδρομή της Altec λήγει και όταν γυρνάω τον Σεπτέμβριο κάνω απλά συνδρομή. Για φανταστείτε όσους έχουν πακέτο σαν της Forthnet τι τραβάνε. Αν ξεχάσεις και δεν ανανεώσεις χάθηκες. Χάνεις και γραμμή adsl. Ενώ εγώ (όπως και πολλοί άλλοι) έχω την γραμμή στο όνομά μου και κάνω ότι γουστάρω!

 

Τελικά η forthnet μου έδωσε άλλο ένα μήνα δώρο και λήγει στις 28/6 Αν το κάνω αυτό θα πρέπει να περιμένω όμως πάλι 20 μέρες το οτε να με συνδέσει έτσι? Ή μπορώ να κάνω από τώρα την αίτηση ώστε όταν λήξει από forthnet να μπει κατευθείαν? Λίγο κουφό έ? :O

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 413
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στο site του Δίοδος είδα σήμερα ότι ενεργοποιήθηκε η σύνδεση. Το ίδιο μου είπαν και από την Altec. Αύριο θα εγκαταστήσω και το modem. Το θέμα είναι το εξής: ποια η χρήση των φίλτρων του modem που πήρα (speedtouch 536); Ρωτάω διότι μπορώ να κάνω τηλεφωνήματα κανονικά μέχρι τώρα (χωρίς την χρήση των φίλτρων) ενώ μου εχουν πει ότι η σύνδεση έχει ενεργοποιηθεί... Δεν υπάρχει κάποιου είδους ασυμβατότητα;
there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Στο site του Δίοδος είδα σήμερα ότι ενεργοποιήθηκε η σύνδεση. Το ίδιο μου είπαν και από την Altec. Αύριο θα εγκαταστήσω και το modem. Το θέμα είναι το εξής: ποια η χρήση των φίλτρων του modem που πήρα (speedtouch 536); Ρωτάω διότι μπορώ να κάνω τηλεφωνήματα κανονικά μέχρι τώρα (χωρίς την χρήση των φίλτρων) ενώ μου εχουν πει ότι η σύνδεση έχει ενεργοποιηθεί... Δεν υπάρχει κάποιου είδους ασυμβατότητα;

Χωρίς φίλτρα λογικά θα έχεις παράσιτα όταν μιλάς. Επίσης χρειάζονται μόνο για pstn και όχι isdn που βάζεις ένα κεντρικό spliter.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η forthnet μου έδωσε άλλο ένα μήνα δώρο και λήγει στις 28/6 Αν το κάνω αυτό θα πρέπει να περιμένω όμως πάλι 20 μέρες το οτε να με συνδέσει έτσι? Ή μπορώ να κάνω από τώρα την αίτηση ώστε όταν λήξει από forthnet να μπει κατευθείαν? Λίγο κουφό έ? :O

Αν θες να βάλεις πακέτο άλλης εταιρίας (ισχύει και για τα φοιτητικά) θα πρέπει να ακυρώσεις αυτό που έχεις τώρα, να απενεργοποιηθεί το adsl στην γραμμή σου και μετά να πάρεις το πακέτο όποιας εταιρίας θέλεις, να στείλεις τα έγγραφα και να περιμένεις... Με ότι ισχύει ως τώρα θα περιμένεις περίπου 20 μέρες για να ενεργοποιηθεί το νέο πακέτο. Και επίσης αν ακυρώσεις το υπάρχον πακέτο, μετά κάνεις αίτηση για άλλης εταιρίας και δεν υπάρχουν πόρτες στο DSLAM σου την έκατσες. Μπορεί να περιμένεις και πάνω από ένα μήνα! Οπότε εφόσον είσαι ικανοποιημένος με την Forthnet μείνε όπως είσαι. Δεν λέει να μείνεις καμιά 20αριά μέρες με PSTN :p Πλέον, μιας και έχω dsl και στην Αθήνα και στην Ηγουμενίτσα, βγάζω σπυριά όταν κάθομαι κάπου που υπάρχει σύνδεση pstn ή isdn :p

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

... Έτσι όπως είμαι τώρα πληρώνω στον ΟΤΕ την γραμμή, φεύγω για Αθήνα, η συνδρομή της Altec λήγει και όταν γυρνάω τον Σεπτέμβριο κάνω απλά συνδρομή. Για φανταστείτε όσους έχουν πακέτο σαν της Forthnet τι τραβάνε. Αν ξεχάσεις και δεν ανανεώσεις χάθηκες. Χάνεις και γραμμή adsl. Ενώ εγώ (όπως και πολλοί άλλοι) έχω την γραμμή στο όνομά μου και κάνω ότι γουστάρω!

δηλ πληρωσες ενεργοποιηση adsl καπου 25-35ε κ μετα ελεγες στον καθε isp πληρωνετε εσεις το μηνιαιο στο οτε κ το δεχονται?

κ αν κοψεις ινετ πληρωνεις ομως το μηνιαιο...16ε για 384...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει κάποιος που να έχει βάλει φοιτητικό Internet?

 

Έχω ρωτήσει τους πάντες, αλλά κανένας δε μου έχει πει μετα βεβαιώτητας, εάν "παίζει" το φοιτητικό ιντερνετ.

 

 

Εγώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ!!!!

Μπαίνει σε όλα τα sites κανονικά;

Ποιά εταιρία έβαλες;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει σε όλα τα sites κανονικά;

Ποιά εταιρία έβαλες;

 

Πρίν είχα Vivodi 384, και τώρα έβαλα DIODOS 512 μέσω Vivodi.

 

Δεν μου το διέκοψαν καθόλου το Internet, απλά άλλαξα username και password στην σύνδεση.

 

Πάει full (512) και κατεβάζω με 55K από torrents και από DC++. Σε sites μπαίνει γενικά καλά, αν και διαπίστωσα οτι δεν μπορώ να μπώ στο microsoft.com στο msn.com και στο blogger.com (γιατί άραγε?!)

 

Επίσης δεν μπορεί να συνδεθεί το MSN μου και δεν ξέρω γιατί. Μπορεί κανείς να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Πρίν είχα Vivodi 384, και τώρα έβαλα DIODOS 512 μέσω Vivodi.

 

Δεν μου το διέκοψαν καθόλου το Internet, απλά άλλαξα username και password στην σύνδεση.

 

Πάει full (512) και κατεβάζω με 55K από torrents και από DC++. Σε sites μπαίνει γενικά καλά, αν και διαπίστωσα οτι δεν μπορώ να μπώ στο microsoft.com στο msn.com και στο blogger.com (γιατί άραγε?!)

 

Επίσης δεν μπορεί να συνδεθεί το MSN μου και δεν ξέρω γιατί. Μπορεί κανείς να βοηθήσει?

Καλά είχα ακούσει ότι υπάρχουν προβλήματα ακόμα.

Κάνε ένα traceroute πχ στο http://www.forthnet.gr για να δούμε τι διαδρομή ακολουθείς.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλά είχα ακούσει ότι υπάρχουν προβλήματα ακόμα.

Κάνε ένα traceroute πχ στο http://www.forthnet.gr για να δούμε τι διαδρομή ακολουθείς.

 

Tracing route to http://www.forthnet.gr [193.92.150.50]

 

over a maximum of 30 hops:

 

 

 

1 2 ms 1 ms 1 ms SpeedTouch.lan [10.0.0.138]

 

2 176 ms 40 ms 155 ms ppp-peer.edudsl.gr [83.212.27.192]

 

3 113 ms 52 ms 134 ms ath-3750-1-grnet.edudsl.gr [83.212.27.130]

 

4 36 ms 224 ms 70 ms grnetRouter.edudsl.athens3.access-link.grnet.gr [194.177.209.193]

 

5 137 ms 130 ms 236 ms forthnet.aix.gr [195.130.89.3]

 

6 217 ms 146 ms 60 ms aix02-forthnet.forthnet.gr [194.219.253.185]

 

7 181 ms 230 ms 40 ms core-ath-07.forthnet.gr [194.219.227.101]

 

8 42 ms 222 ms 152 ms serv-ath-06.forthnet.gr [194.219.227.206]

 

9 67 ms 124 ms 216 ms http://www.forthnet.gr [193.92.150.50]

 

 

 

Trace complete.

 

Τι βλέπεις?

Link to comment
Share on other sites

Tracing route to http://www.forthnet.gr [193.92.150.50]

 

over a maximum of 30 hops:

 

 

 

1 2 ms 1 ms 1 ms SpeedTouch.lan [10.0.0.138]

 

2 176 ms 40 ms 155 ms ppp-peer.edudsl.gr [83.212.27.192]

 

3 113 ms 52 ms 134 ms ath-3750-1-grnet.edudsl.gr [83.212.27.130]

 

4 36 ms 224 ms 70 ms grnetRouter.edudsl.athens3.access-link.grnet.gr [194.177.209.193]

 

5 137 ms 130 ms 236 ms forthnet.aix.gr [195.130.89.3]

 

6 217 ms 146 ms 60 ms aix02-forthnet.forthnet.gr [194.219.253.185]

 

7 181 ms 230 ms 40 ms core-ath-07.forthnet.gr [194.219.227.101]

 

8 42 ms 222 ms 152 ms serv-ath-06.forthnet.gr [194.219.227.206]

 

9 67 ms 124 ms 216 ms http://www.forthnet.gr [193.92.150.50]

 

 

 

Trace complete.

 

Τι βλέπεις?

Τίποτα δε βλέπω, απλά είχα περιέργεια να δω αν θα περάσει έστω και λίγο αό router της Vivodi ή όχι.

Από ότι φαίνεται, συνδέεται κατευθείαν στο EΔΕΤ.

Να δούμε τι θα πουν και οι υπόλοιποι, για το αν έχουν τα ίδια προβλήματα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δε βλέπω, απλά είχα περιέργεια να δω αν θα περάσει έστω και λίγο αό router της Vivodi ή όχι.

Από ότι φαίνεται, συνδέεται κατευθείαν στο EΔΕΤ.

Να δούμε τι θα πουν και οι υπόλοιποι, για το αν έχουν τα ίδια προβλήματα.

ΟΚ, περιμένω απάντηση από συναδέλφους του ΔΙΟΔΟΣ.

 

Έχετε κι εσείς το ίδιο πρόβλημα με τα sites: microsoft.com, msn.com και blogger.com ?

 

Συνδέεται το MSN Messenger σας κανονικά?

 

Εμένα οχι.

 

Κατά τα άλλα όλα καλά παντως. Και η ταχύτητα μια χαρά για την ώρα... Τελικιάζει...

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου με φοιτητικό OTEnet ξέρω ότι μπαίνει σίγουρα MSN. Οι ταχύτητες είναι γύρω στα 20-25 βέβαια αλλά λογικά θα'ναι τίγκα το DSLAM (Ζωγράφου).
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, περιμένω απάντηση από συναδέλφους του ΔΙΟΔΟΣ.

 

Έχετε κι εσείς το ίδιο πρόβλημα με τα sites: microsoft.com, msn.com και blogger.com ?

 

Συνδέεται το MSN Messenger σας κανονικά?

 

Εμένα οχι.

 

Κατά τα άλλα όλα καλά παντως. Και η ταχύτητα μια χαρά για την ώρα... Τελικιάζει...

 

 

φιλε, αν θες ενημερωσε παλι για το τι φταει!, περιεργο....

και ας πουν και αλλοι, για προβληματα που τυχον εμφανιζονται.....

Link to comment
Share on other sites

με το windows messenger μπαίνω κανονικά, αλλά και στα sites που ανέφερες (Altec student pack 384).

YΓ.: Άσχετο. Πώς βρίσκω το DSLAM με το οποίο συνδέομαι;

there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

έχω το πακέτο της Altec 384. Μέχρι τώρα είμαι αρκετά ικανοποιημένος (download speed 39 KB/s :happy: , αν και στα 320 Kbps:worry: ).

Tsiou, μετα τους τρεις πρωτους μηνες εισαι δεσμευμενος να ανανεωνεις την συνδεση σου; Δεν ειδα καπου να αναφερεται κατι τετοιο. Ψηνομαι για την αλτεκ μονο αν μπορω να μεινω για 3 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπες, δεν αναφέρεται πουθενά κάτι τέτοιο. Μάλιστα, στους όρους σύμβασης, λέει οτι "η σύμβαση είναι αορίστου χρόνου". Καλού κακού , πάρε ένα τηλέφωνο στο 801-800-1213 και ρώτα τους...
there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

φιλε, αν θες ενημερωσε παλι για το τι φταει!, περιεργο....

και ας πουν και αλλοι, για προβληματα που τυχον εμφανιζονται.....

 

 

Τελικά το πρόβλημα που είχα με τα sites, το είχαν και άλλοι με γραμμή Vivodi. Συγκεκριμένα όπου η Vivodi χρησιμοποιεί DSLAM της Ericsson, υπάρχει πρόβλημα με τα πακέτα.

 

Κάνοντας μια ρύθμιση στην Registry, στο MTU (Maximum Transmission Unit) όλα φαίνεται να διορθώνονται... (για πληροφορίες ρίξτε μια ματιά εδώ) Εγώ το έβαλα στα 1400 από 1500 που είναι το κανονικό, επειδή έτσι μου πρότειναν από το ΔΙΟΔΟΣ. Αν έχει κάποιος καμία καλύτερη πρόταση, ας κάνει reply ή pm...

 

Τώρα μπαίνω σε όλα τα sites και η ταχύτητα πιάνει την μέγιστη τιμή της κανονικά... Δουλεύει και το ΜSN και το DC++ και τα Torrents και όλα κανονικα :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...