Jump to content

Απρόσκλητοι πλασιέ, ζητιάνοι, προσηλυτιστές και άλλοι


inactiveaccount76533
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω σε συγχωρώ άνετα :D :p

Το πιο εκνευριστικό είναι όταν σε παιρνουν τα μαγνητοφωνημένα (για να μη μεταχειριστώ κάποια απρεπή λέξη). Πω πω τρελαίνομαι εντελώς.. :wacko:

 

Ευχαριστώ!

:happy:

Η αλήθεια είναι ότι οι πωλητές (δεν γνωρίζω για τους προσηλυτιστές, εγώ ήμουν πωλητής), έχουν ένα συγκεκριμένο κείμενο και ακολουθούν-διαβάζουν.

Με άλλα λόγια λένε σε όλους-όλες ,(περίπου) τα ίδια!

Ψυχοφθώρα διαδικασία, τόσο γι' αυτόν που τα ακούει, αλλά και γι' αυτόν που τα λέει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ!

:happy:

Η αλήθεια είναι ότι οι πωλητές (δεν γνωρίζω για τους προσηλυτιστές, εγώ ήμουν πωλητής), έχουν ένα συγκεκριμένο κείμενο και ακολουθούν-διαβάζουν.

Με άλλα λόγια λένε σε όλους-όλες ,(περίπου) τα ίδια!

Ψυχοφθώρα διαδικασία, τόσο γι' αυτόν που τα ακούει, αλλά και γι' αυτόν που τα λέει...

Απείρως πιο ψυχοφθόρα γι' αυτόν που το κάνει...

Ελπίζω να παίρνω κι εγώ συγχωροχάρτι... :O :p

 

YΓ. Συνήθως απαντάω χωρίς πρόβλημα σε όσους παίρνουν και κάνουν τηλεφωνικές έρευνες.

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν το 'πα καλά. :O Οταν λέω "μαγνητοφωνημένα" το εννοώ στην κυριολεξία. Δηλαδή τα μηχανήματα, ρομποτ, πως τα λένε. Οχι ανθρώπους που σε καλούν και ρωτάνε. :)
Link to comment
Share on other sites

Απείρως πιο ψυχοφθόρα γι' αυτόν που το κάνει...

Ελπίζω να παίρνω κι εγώ συγχωροχάρτι... :O :p

 

Συνάδελφε!

;)

Η πίεση είναι πολύ μεγάλη , γι' αυτούς που δουλεύουν σε τέτοιες δουλειές , γιατί έχουν ένα μπάστακα πάνω απ' το κεφάλι τους και τους "τρυπάει με την πυρούνα του", ώστε να κάνουν περισσότερες πωλήσεις.

Υπάρχει στόχος και πρέπει τουλάχιστον να τον φτάσεις , αν όχι να τον ξεπεράσεις.

Γι' αυτό και πολλές φορές , κάποιοι συνάδελφοι (άντρες και γυναίκες) πωλητές, ξεφεύγουν απ' τα όρια, είναι ιδιαίτερα επίμονοι και γίνονται εκνευριστικοί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα είδος επιθετικού marketing.

Είναι πράγματι ενοχλητικό...

...και το κακό είναι ότι κάποτε , το έκανα κι' εγώ για να ζήσω (συγχωρέστε με, αμάρτησα για το παντεσπάνι μου).

 

Το "επιθετικό" marketing όμως (και ιδιαίτερα όταν γίνεται πρωινές ώρες) χρειάζεται και "επιθετική" αντιμετώπιση.Ήτοι όταν με την πρώτη απάντηση που παίρνει ο πωλητής δεν καταλαβαίνει και συνεχίζει να προσπαθεί τότε συγνώμη αλλά οι επόμενες απαντήσεις δεν θα είναι στο ίδιο στυλ με την αρχική.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το "επιθετικό" marketing όμως (και ιδιαίτερα όταν γίνεται πρωινές ώρες) χρειάζεται και "επιθετική" αντιμετώπιση.Ήτοι όταν με την πρώτη απάντηση που παίρνει ο πωλητής δεν καταλαβαίνει και συνεχίζει να προσπαθεί τότε συγνώμη αλλά οι επόμενες απαντήσεις δεν θα είναι στο ίδιο στυλ με την αρχική.:rolleyes:

Μα εγώ δεν είπα ότι είναι σωστό!

Ίσα - ίσα , ανέφερα ότι οι επαγγελματίες - εργαζόμενοι που το κάνουν αυτό, ξεφεύγουν από τα όρια.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου τη σπάει άμα χτυπάνε τα θυροτηλέφωνα όλης της πολυκατοικίας...:mad: Απαντάω λοιπόν "ναι;;" και ακούω άλλα 40 "ναι;;", "ποιος είναι;;", "τι θέλετε;;"... Και μια κλαψιάρικη/κουρασμένη/ταλαιπωρημένη φωνή "Γγγγγγεειιιααα σαςςςς" (απαραιτήτως μακρόσυρτα, προσδίδει δυστυχία)

 

Μετά από λίγο κάποιος μ****ς έχει ανοίξει την κεντρική είσοδο... Κι έτσι σε λιγάκι ακούω και το κουδούνι μου. "Ναι;"... "Γγγγγγειιιιιααα σαςςςςς"...

 

Η συγκεκριμένη τύπισσα έρχεται ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ό,τι μέρα της κατέβει, πολλές φορές Κυριακή/Σάββατο 8 η ώρα το πρωί :angry: :yawn:

 

Βέβαια μία φορά την πέτυχα στην είσοδο και δεν ήταν καθόλου κακομοιριασμένη...:lol: Μια χαρούλα ήταν. Το παλιοξυπνητήρι.

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Έμένα σπίτι μου είχε έρθει 2 χρόνια πριν μια μάρτυρας του Ιεχωβά (πολύ ενοχλητική!) και δεν έλεγε να φύγει...Ώσπου της είπα κάτι και αμέσως...πέταξε

!! :p :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου τη σπάει άμα χτυπάνε τα θυροτηλέφωνα όλης της πολυκατοικίας...:mad: Απαντάω λοιπόν "ναι;;" και ακούω άλλα 40 "ναι;;", "ποιος είναι;;", "τι θέλετε;;"... Και μια κλαψιάρικη/κουρασμένη/ταλαιπωρημένη φωνή "Γγγγγγεειιιααα σαςςςς" (απαραιτήτως μακρόσυρτα, προσδίδει δυστυχία)

 

Μετά από λίγο κάποιος μ****ς έχει ανοίξει την κεντρική είσοδο... Κι έτσι σε λιγάκι ακούω και το κουδούνι μου. "Ναι;"... "Γγγγγγειιιιιααα σαςςςςς"...

 

Η συγκεκριμένη τύπισσα έρχεται ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ό,τι μέρα της κατέβει, πολλές φορές Κυριακή/Σάββατο 8 η ώρα το πρωί

 

Θα βγω εκτός topic στο νήμα μου, αλλά σας έχει τύχει ποτέ να χτυπάνε το θυροτηλέφωνό σας 4 το μεσημέρι για να πάνε σε άλλο διαμέρισμα? Και όταν τους ρωτάς για ποιό λόγο δεν χτύπησαν εκεί που ήθελαν να πάνε, να σου απαντάνε φυσικότατα ότι... δεν ήθελαν να ξυπνήσουν τα παιδιά/νύφη/γαμπρό/μπαμπά!!! :w00t: Μερικοί άνθρωποι έχουν απίστευτο θράσος! [τουλάχιστον ας φροντίζουμε να παίρνουν την κατάλληλη απάντηση]

Link to comment
Share on other sites

Για τα παιδια της πενταημερης παντως δε συμφωνω. Μπορει να μην πουλανε τιποτα στην ουσια αλλα ενω συνηθως ειναι καλοντυμενα εχουν το θαρρος να βγουν εξω να δουλεψουν για να πανε εκδρομη.

 

Τωρα αμα καποιος δε θελει να δωσει η ερχονται ακαταλληλες ωρες , οκ τοτε πας

Link to comment
Share on other sites

Θα βγω εκτός topic στο νήμα μου, αλλά σας έχει τύχει ποτέ να χτυπάνε το θυροτηλέφωνό σας 4 το μεσημέρι για να πάνε σε άλλο διαμέρισμα? Και όταν τους ρωτάς για ποιό λόγο δεν χτύπησαν εκεί που ήθελαν να πάνε, να σου απαντάνε φυσικότατα ότι... δεν ήθελαν να ξυπνήσουν τα παιδιά/νύφη/γαμπρό/μπαμπά!!! :w00t: Μερικοί άνθρωποι έχουν απίστευτο θράσος! [τουλάχιστον ας φροντίζουμε να παίρνουν την κατάλληλη απάντηση]

 

Χα χα :lol: Πολύ καλό!!

 

"Πήρα καινούρια εσώρουχα για να κάνω έκπληξη στον άνδρα μου, ανοίξτε μου να έρθω να τα φορέσω στο διαμέρισμά σας... Για να πάω κατευθείαν φορώντας τα και να τον καταπλήξω!!!"

 

Και καλά να είναι καμιά που να σας αρέσει... Αν είναι... μπλιαχ;;:X :ninja:

 

:lol:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ειπατε πενταημερη..Πριν κατι χρονια που πηγαινε ο αδερφος μου 3η λυκειου,χτυπανε 2 γυναικες την πορτα.Τους ανοιγει η μαμα μου,ρωταει τι θελουν και αυτες απαντανε οτι ειναι καθηγητριες απο σχολειο της Κηφισιας και μαζευουν χρηματα για την 5ημερη των μαθητων!

 

Ακουει ο αδερφος μου τη συζητηση και παρεμβαινει:

-Σε ποιο σχολειο δηλαδη?

-Εεεεε στο 1ο δημοσιο αγορι μου.

-Λυπαμαι χασατε,ειμαι ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ 15μελους,ειστε αλιιιιιιιιιιιιητισσες (με προφορα):lol: και γινεστε ρομπα αυτη τη στιγμη.Καληνυχτα σας!

Και τους κλεινει την πορτα(καλα πολυ κ$!#@παιδο και ο αδερφος μου!):lol:

Αλλα αληθεια ελεγε.

 

Φανταζεστε ρεζιλι?!Δεν ηξεραν που να κρυφτουν!

http://img439.imageshack.us/img439/2936/pao0zb.png

EΛΛΑΣ-ΕΥΡΩΠΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ειπατε πενταημερη..Πριν κατι χρονια που πηγαινε ο αδερφος μου 3η λυκειου,χτυπανε 2 γυναικες την πορτα.Τους ανοιγει η μαμα μου,ρωταει τι θελουν και αυτες απαντανε οτι ειναι καθηγητριες απο σχολειο της Κηφισιας και μαζευουν χρηματα για την 5ημερη των μαθητων!

 

Ακουει ο αδερφος μου τη συζητηση και παρεμβαινει:

-Σε ποιο σχολειο δηλαδη?

-Εεεεε στο 1ο δημοσιο αγορι μου.

-Λυπαμαι χασατε,ειμαι ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ 15μελους,ειστε αλιιιιιιιιιιιιητισσες (με προφορα):lol: και γινεστε ρομπα αυτη τη στιγμη.Καληνυχτα σας!

Και τους κλεινει την πορτα(καλα πολυ κ$!#@παιδο και ο αδερφος μου!):lol:

Αλλα αληθεια ελεγε.

 

Φανταζεστε ρεζιλι?!Δεν ηξεραν που να κρυφτουν!

To οτι Μαζευαν οι καθηγητριες λεφτα για την εκδρομη δε σας παρεξενεψε;

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ,απατεωνισσες ηταν,δεν ειχαν καμια σχεση με το σχολειο!Και ετυχε να πεσουν στον προεδρο.Xαχαχα αγαπαει ο θεος τον κλεφτη...

http://img439.imageshack.us/img439/2936/pao0zb.png

EΛΛΑΣ-ΕΥΡΩΠΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Κάποια Κυριακή πέρυσι το καλοκαίρι μου χτυπάνε την πόρτα μου κατά τις 11:00 και ήταν μια καλόγρια.

 

Μου λέει: 'Χρήστο μου είσαι πολύ τυχερός. Ο Θεός επισκέφθηκε το σπίτι σου!' (είδε το όνομα από το κουδούνι).

 

Μετά ήθελε να μου πουλήσει κομποσκοίνια και μια εικόνα που κόστιζε ότι ήθελα αλλά πάνω από 20 Ευρώ.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πώς αντιδράτε ,όταν ζητιάνοι ζητούν την βοήθεια σας.

Προσωπικά όταν ενηλικιωθώ σκοπεύω να τους δίνω τρόφιμα ή ρουχα αλλά σε καμία περίπτωση λεφτά.

Το καλύτερο θα ήταν πιστεύω να δημιουργούσε το κράτος χώρους ,όπου θα διαμένουν άτομα ,τα οποία για κάποιους λόγους αδυνατούν να εργαστούν και να βγάλουν τα προς το ζην και να απαγορευόταν η ζητιανιά.

 

ΥΓ. Παρόμοιο θέμα ,με δημοσκόπηση, δεν βρήκα στην αναζήτηση μου. Αν υπάρχει ζητώ συγγνώμη.

Το blog μου -> lalala.blogs.gr
Link to comment
Share on other sites

εγω δινω χρηματα κυριως.η μητερα μου δινει πιο πολυ ρουχα.και τροφιμα καμια φορα.παντως κατι πρεπει να κανει το κρατος γιατι και αυτοι ειναι ανθρωποι!εχουν ψυχη!ο καθενας θα μπορουσε ή και μπορει να ερθει στην θεση τους!

πρεπει να εχουν μια βοηθεια,εστω και ελαχιστη, ωστε να βγάλουν τα προς το ζην!

Link to comment
Share on other sites

Κάνω την καρδιά μου πέτρα και δεν δίνω τίποτα.

Έχω δει πολλές περιπτώσεις ζητιάνων οι οποίοι με τα λεφτά που μαζεύουν πάνε και παίρνουν μπύρες η ουίσκια ή άτομα που ζητάνε ΜΟΝΟ λεφτά και όχι ένα τοστ/σάντουιτς να φάνε.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω την καρδιά μου πέτρα και δεν δίνω τίποτα.

Έχω δει πολλές περιπτώσεις ζητιάνων οι οποίοι με τα λεφτά που μαζεύουν πάνε και παίρνουν μπύρες η ουίσκια ή άτομα που ζητάνε ΜΟΝΟ λεφτά και όχι ένα τοστ/σάντουιτς να φάνε.

 

Ετσι ακριβως.Μου ειχε τυχει μια περιπτωση οπου καθομουν στο κυλικιο της βιβλιοθικης του ΑΠΘ και ειχε ερθει μια γιαγια και ζητουσε λεφτα για να παρει ψωμι.Ενας τυπος που καθοταν διπλα μου που τον πλησιασε της ειπε να παει ο ιδιος στο κυλικιο και να της φερει ψωμι η τοστ η οτιδιποτε αλλο αλλα αυτη ηθελε λεφτα.Μου εχουν τυχει και πολλες αλλες περιπτωσεις αλλα θα τις γραψω αργοτερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οντως ειναι πολυ αυτοι που θελουν τα χρηματα ειτε για ποτα, ειτε για αλλη χρηση(ολοι καταλαβατε πιστευω) αλλα απο την αλλη ειναι καλυτερα να δινουμε εστω και 10-20 cent.γιατι αν δεν τους δινει κανεις χρηματα θα αναγκαστουν να κλεψουν(ή να κανουν κατι αλλο).και μετα θα τους πουμε κλεφτες,αποβρασματα της κοινωνιας κλπ.

αλλα οπως λεει και ο φιλος zyp3r καλυτερο θα ειναι να τους αγοραζουμε εμεισ τροφιμα για να ξερουμε οτι οντως "αξιζουν" ο κοπος και τα χρηματα που δινουμε!

Link to comment
Share on other sites

καλυτερο θα ειναι να τους αγοραζουμε εμεισ τροφιμα για να ξερουμε οτι οντως "αξιζουν" ο κοπος και τα χρηματα που δινουμε!

 

συμφωνώ

 

Ποιος είναι αρμόδιος για του ζητιάνους σε κάθε περιοχή?

Δήμαρχοι,νομάρχες,υπουργοί?

 

Θα μπορούσαμε ενδεχομένως ,σαν μέλη του myphone, να στείλουμε μία επιστολή ,όπου θα ζητάμε να δημιουρηθούν χώροι για άτομα που έχουν πραγματικά ανάγκη?

 

'Η ίσως να ξεκινήσουμε μία κίνηση μέσω του διαδικτύου με σκοπό να προτρέπουμε τον κόσμο να δίνει φαγητό και ρούχα αλλά όχι λεφτα ,τα οποία θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για την αγορά ναρκωτικών?

Το blog μου -> lalala.blogs.gr
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργω με το ενστικτο.

Σε αλλους δινω χρηματα, σε αλλους εχω δωσει και ρουχα/κουβερτες ή εχω παρει φαγητο, αλλα σε αρκετους δεν δινω τιποτα γιατι κανει κρα απο χιλιομετρα οτι το εχουν κανει επιχειρηση.

Link to comment
Share on other sites

Dn dinw se kanenan mias kai exoun dei polla ta matia mou:!:

Kai sto kato kato an kapoios pragmatika exei anagki apo xrimata mporei na doulepsei:!:(ektos apo papoudes giagiades stous opoious panta dinw)

Vasika suni8ws oti rouxa exw palia ta opoia dn xreiazomai ta dinw se oikogeneies pou kserw pou exoun pragmatika anagki:!:

 

Filika

 

Scottas:)

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Μόνο σε έναν τυπάκο κοντά στο σπίτι μου δίνω καμια φορά. Πρεζάκι πρέπει να είναι, αλλά φαίνεται οκ τυπάκος και τον λυπάμαι...

 

Mια γριά πούλαγε χαρτομάντηλα στο μετρό και μόλις της έδωσα κάτι ψιλά πήγε να την κάνει. Τελευταία στιγμή της βούτηξα ένα πακετο από τα χέρια :wacko: :p

 

 

btw πρέπει να υπάρχει παρόμοιο θέμα αν θυμάμαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...