Jump to content

IPAQ RW 6800


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά με τη διαδικασία της φόρτισης όλα οκ?

Σε εμένα πρέπει να κάνω μια ταρζανιά για να φορτιστεί το κινητό.

Δοκιμάστε όσοι μπορούν το εξής:

Βάλτε το φορτιστή στο κινητό (με κλειστή οθόνη, ανοικτή οθόνη, με τελείως κλειστό κινητό (off)), ανάβει το πορτοκαλί λαμπάκι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 304
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

taaz στα 2 προηγούμενα posts σου βρήκες λύση;

Πάντως όσο για τη φόρτιση δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο...

 

Δυστυχώς όχι deyan.

Ειδικά το θέμα της φόρτισης είναι βασικό.

Συγκεκριμένα, αν κάνω reset ενώ είναι συνδεδεμένος ο φορτιστής κάποια στιγμή σβύνει το πορτοκαλί λαμπάκι και ίσως (τονίζω το ίσως) επανέλθει αργότερα.

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι deyan.

Ειδικά το θέμα της φόρτισης είναι βασικό.

Συγκεκριμένα, αν κάνω reset ενώ είναι συνδεδεμένος ο φορτιστής κάποια στιγμή σβύνει το πορτοκαλί λαμπάκι και ίσως (τονίζω το ίσως) επανέλθει αργότερα.

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

 

Και μένα κάνει αυτό το πράγμα (επανέρχεται σίγουρα όμως). Νομίζω ότι είναι φυσιολογικό γιατί το λειτουργικό "δρομολογεί" τη φόρτιση, γιαυτό και μπορείς να επιλέξεις άμα θες να φορτίζει ή όχι όταν συνδέσεις το κινητό στο pc. Άρα όταν κάνεις reset για λίγο σταματά η φόρτιση μέχρι να μπεί στα windows. Άμα κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος!

 

Τώρα όσο αφορά τα άλλα που είπες με απασχολούν και μένα αλλά δυστυχώς ή δε γνωρίζει κανείς ή δεν ασχολείται κανείς με το κινητό αυτό...!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μου λες ότι αν βγάλεις και ξαναβάλεις την μπαταρία, δηλαδή κλείσεις το κινητό (off) και συνδέσεις το φορτιστή, δε θα ξεκινήσει η φόρτιση;

Εν πάσει περιπτώση κάνε το να δούμε πως θα ανταποκριθεί.

Στη δική μου περίπτωση πάντως, ενώ ανάβει το λαμπάκι, κάποια φορά που χρησιμοποίησα ένα φορτιστή αυτοκινήτου για μια ώρα και κλειστό τελείως το κινητό (η μπαταρία προηγουμένως είχε αδειάσει τελείως) δεν πήρε καθόλου ενέργεια.

Καμιά ιδέα;

Ίσως θα μπορούσες να αναπαράγεις τις παραπάνω συνθήκες αν βολέψει.

Ευχαριστώ όπως και να 'χει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά για να βοηθήσω κιεγώ αν μπορώ γιατί απ΄ότι καταλαβαίνω λίγοι το έχουν το κινητό αυτό.

α)Το έβαλα στο φορτιστή έκανα ρεσετ και φορτώνει κανονικά μετά, μαλιστα ούτε στη διαδικασία του ρεσετ σβήνει το πορτοκαλί λαμπάκι.

β)Βγάζοντας την μπαταρία και ξαναβάζοντας πάλι φορτίζει κανονικά

γ) όσον αφορά το dockware ή screen saver ή όπως αλλιώς λέγετε αυτό, νομίζω ότι η διαχείριση γίνεται μόνο από φωτογραφίες που υπάρχουν στα myDocuments. Προσπάθησα να δώ αν η διαδρομή αυτή μπορεί να αλλάξει μεσω του SKtools αλλά δεν βρήκα τίποτα. Αν δεν τα έχεις βάλει θα ξαναπροσπαθήσω μηπως βρώ κάτι. Πάντως στο δικό μου το dockware λειτουργεί μόνο όταν το το έχω συνδεδεμένο στο καλώδιο του συγχρονισμού, ίσως έτσι να είναι καλύτερα γιατί πιστεύω ότι δεν καταναλώνει την μπαταρία.

Τ'ελος είχα βρεί ένα πρόγραμμα που κάνρι την διαχε'ιριση του dockware από την κάρτα, αλλά ήταν για wm2003 και δεν το δικίμασα

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το dockware.

Ωραίο προγραμματάκι, αλλά ο ήδη υπάρχων screen saver παραμένει σε λειτουργία, με αποτέλεσμα να έχω δύο screen savers :)

 

Παρεμπιπτόντως έβαλα το smartvista interface το οποίο είναι πάρα πολύ όμορφο αλλά:

1) δε δουλεύει σωστά σε κατακόρυφη οθόνη και

2) θέλει registration (δεν το έψαξα ιδιαίτερα μπορεί και να είναι free registration, πάντως με τη πρώτη ματιά δεν βρήκα από που γίνεται κάτι τέτοιο)

 

Κανείς με παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι έγινε;

Έμεινα μόνος μου; :)

 

Εν πάση περιπτώσει.

Έχω το εξής πρόβλημα:

Δεν μπορώ να στείλω sms στα ελληνικά χωρίς την υποστήριξη unicode, πράγμα που σημαίνει ότι ή θα στέλνω μηνύματα 71 χαρακτήρων στα ελληνικά ή θα στέλνω μηνύματα 160 χαρακτήρων που δε διαβάζονται (γεμάτα με ερωτηματικά εκτός από κάποια γράμματα).

Τι μπορώ να κάνω;

 

Υπόψιν ότι έψαξα να βρω πως αλλάζει η γραμματοσειρά συστήματος μήπως έτσι το διορθώσω αλλά δε βρήκα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω άκρη.

 

Το προτεινόμενο thread μάλλον έχει άλλο προσανατολισμό.

Τhanx anyway :)

 

Πάντως έχω την εντύπωση (δεν είμαι και 100% σίγουρος) ότι εξ' αρχής δεν μπορούσα να στείλω μηνύματα, πράγμα που είναι λόγο κουφό, δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω άκρη.

 

Το προτεινόμενο thread μάλλον έχει άλλο προσανατολισμό.

Τhanx anyway :)

 

Πάντως έχω την εντύπωση (δεν είμαι και 100% σίγουρος) ότι εξ' αρχής δεν μπορούσα να στείλω μηνύματα, πράγμα που είναι λόγο κουφό, δεν είναι;

 

Στο thread εκείνο έχουμε προτείνει ένα άλλο πληκτρολόγιο που μπορείς να στέλνεις και 160 χαρακτήρες χρησιμοποιώντας το χέρι.

 

Αν ψάχνεις qwerty πληκτρολόγιο τότε ίσως σου κάνει το resco σε συνδυασμό με αυτό εδώ

 

Δεν είναι κουφό πάντως, εξαρχής το κινητό στέλνει μόνο μεχρι 70 χαρακτήρες στα ελληνικά. Με αυτά που σου πρότεινα θα λυθεί το πρόβλημά σου πιστεύω. Α, και την επιλογή για unicode ενεργοποίησέ την γιατί οι άλλοι όντως λαμβάνουν ερωτηματικά όταν πας να στείλεις ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα... Πολυ καλη η ενημερωση για το συγκεκριμενο μοντελο. Αναρωτιομουν, αν καποιος εχει δοκιμασει διπλη καρτα sim και αν δουλευει κανονικα. Ενοω αν βγαζει γραμη ενα, δυο, και ολες τις υπολοιπες λειτουργιες.....?? ευχαριστω.....
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο resco μιλάμε; :confused: :O

Θα ήθελα πλήρες όνομα και τρέχουσα έκδοση. :O

 

Resco Keyboard Pro v4.36 αν δεν κάνω λάθος.

Μπορείς να το βρείς εδώ πάντως. Και σε συνδυασμό με το άλλο link που σου έδωσα θα μπορείς να γράφεις ελληνικά sms με 160 χαρακτήρες

Link to comment
Share on other sites

Το εγκατέστησα, είναι φανταστικό, αλλά:

Όταν έχω ελληνικό πληκτρολόγιο και γράψω κάποιο χαρακτήρα που υπάρχει και στα αγγλικά πχ Α, Ρ, Ι, Ο, κλπ το μήνυμα γίνεται αμέσως 70 χαρακτήρων.

Το use unicode είναι ενεργοποιημένο διότι χωρίς αυτό είχα πρόβλημα.

(Το μήνυμα ήταν σχεδόν εξ' ολοκλήρου ερωτιματικά)

 

Νομίζω πάντως ότι πλησιάζουμε :)

 

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Το εγκατέστησα, είναι φανταστικό, αλλά:

Όταν έχω ελληνικό πληκτρολόγιο και γράψω κάποιο χαρακτήρα που υπάρχει και στα αγγλικά πχ Α, Ρ, Ι, Ο, κλπ το μήνυμα γίνεται αμέσως 70 χαρακτήρων.

Το use unicode είναι ενεργοποιημένο διότι χωρίς αυτό είχα πρόβλημα.

(Το μήνυμα ήταν σχεδόν εξ' ολοκλήρου ερωτιματικά)

 

Νομίζω πάντως ότι πλησιάζουμε :)

 

Καμιά ιδέα;

 

Ναι όντως όπως λες οι χαρακτήρες ΑΒΕΖΗΙΚΜΝΟΡΤΥΧ είναι αυτοί που όταν τους γράψεις με το ελληνικό πληκτρολόγιο το μήνυμα πέφτει στους 70 χαρακτήρες. Αν όμως τους γράψεις με το αγγλικό πληκτρολόγιο δεν υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα τότε είναι οτι θα χρειάζεται να γράφεις αυτούς τους χαρακτήρες στο αγγλικό πληκτρολόγιο και να γυρίζεις στο ελληνικό για τους ΓΔΘΛΞΠΣΦΨΩ το οποίο είναι κάπως κουραστικό. Γιαυτό ένα παιδί στο myphone έφτιαξε ένα skin για το resco έτσι ώστε να συνδυάσει τους χαρακτήρες που χρειάζονται για να γράφεις μηνύματα με 160 χαρακτήρες.

 

Αν ψάχνεις qwerty πληκτρολόγιο τότε ίσως σου κάνει το resco σε συνδυασμό με αυτό εδώ

 

Όπως σου είπα και πιο πάνω ακολούθησε της οδηγίες που βρίσκονται σε αυτό εδώ το thread που έλεγα και θα λύσεις το πρόβλημα σου

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό παιδιά, να είστε καλά.

Μέχρι στιγμής (κατοχή 1 μήνα τώρα) δεν έχω δεί κάτι το ανησυχητικό (αν εξερέσεις κανα soft reset κατά το κλείσιμο του iGo κάποιες φορές) αν και μου λείπει πάρα πολύ το IntelliDialler του S100 της Ace.

Ξέρετε μήπως αν βγαίνει και σε WM2005 με υποστήριξη ελληνικών όπως το ενσωματωμένο της Ace?

Μάριος Φίλος
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι η λήψη του (rw 6815) ή ο ήχος κάποιες φορές είναι προβληματικά.

Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι είναι θέμα συσκευής ή δικτύου-περιοχής.

Συγκρινοντάς το όμως με το P910i που χρησιμοποιώ σαν δεύτερη συσκευή , εκεί βλέπω λήψη και ήχο καμπάνα σε μόνιμη βάση.

 

Εχετε παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό παιδιά, να είστε καλά.

Μέχρι στιγμής (κατοχή 1 μήνα τώρα) δεν έχω δεί κάτι το ανησυχητικό (αν εξερέσεις κανα soft reset κατά το κλείσιμο του iGo κάποιες φορές) αν και μου λείπει πάρα πολύ το IntelliDialler του S100 της Ace.

Ξέρετε μήπως αν βγαίνει και σε WM2005 με υποστήριξη ελληνικών όπως το ενσωματωμένο της Ace?

 

Από αυτό εδώ το φόρουμ μπορείς να το κατεβάσεις το SmartDialer για το κινητό μας. Το έχουν πάρει και το έχουν σπάσει ώστε να τρέχει και στα άλλα κινητά και είναι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω παρατηρήσει ότι το κινητό αργεί να κτυπήσει σε μια κλήση με αποτέλεσμα αρκετές φορές να τη χάνω. Με καλώ από άλλο τηλέφωνο και παρατηρώ ότι μετά το 2ο κτύπημα αρχίζει το κινητό να κουδουνίζει.

 

Επίσης παρατήρησα ότι άμα κάνω μία αναπάντητη του ενός μπιπ τότε το κινητό μου κτυπά ίσα ίσα και μου γράφει άγνωστος αριθμός...

 

Μπορείτε να το δοκιμάσετε και σεις και να μου πείτε τη γνώμη σας αν όντως το κάνει ή μήπως φταίει κάποιο πρόγραμμά μου...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω παρατηρήσει ότι το κινητό αργεί να κτυπήσει σε μια κλήση με αποτέλεσμα αρκετές φορές να τη χάνω. Με καλώ από άλλο τηλέφωνο και παρατηρώ ότι μετά το 2ο κτύπημα αρχίζει το κινητό να κουδουνίζει.

 

Επίσης παρατήρησα ότι άμα κάνω μία αναπάντητη του ενός μπιπ τότε το κινητό μου κτυπά ίσα ίσα και μου γράφει άγνωστος αριθμός...

 

Μπορείτε να το δοκιμάσετε και σεις και να μου πείτε τη γνώμη σας αν όντως το κάνει ή μήπως φταίει κάποιο πρόγραμμά μου...

 

 

Φίλε deyan έκανα αρκετές δοκιμές με κλήσεις από σταθερό και κινητό. Τις περισσότερες φορές κτυπάει στο πρώτο μερικές άλλες φορές μεταξύ 1ου και 2ου κτυπήματος, ποτέ μετά το 2τερο.

Επίσης σε αναπάντητη του ενός μπιπ κτυπάει και δείχνει τον καλούντα.

Οι ήχοι κλήσεις που έχω είναι οι default των windows

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to IPAQ RW 6800

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...