Jump to content

Destinator 6


katsj
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν κοιτούσα τα speedcams και τις επιλογές τους.

Παρατήρησα οτι δεν μπορώ να επιλέξω ξεχωριστές αποστάσεις για διαφορετικά είδη.

Δηλαδή αν αλλάξω τις κάμερες λεωφορειολορίδων αλλάζουν όλες.

Μήπως είναι πρόβλημα της έκδοσης 6.1.1.4;

Φίλε Γιάννη, έτσι λειτουργούν οι ειδοποιήσεις στο dest6 και στο pn.;)

Η ρύθμιση για τις ειδοποιήσεις είναι μία, ενιαία για όλες τις κατηγορίες των αγαπημένων.

Φιλικά Μάκης

Destinator-> SpeedCameras - POI

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα δοθεί μία λύση. Το κακό με την επίσημη έκδοση του 6 που κυκλοφορεί είναι ότι θέλει να μιλάει κατευθείαν με τη hardware port του gps (και το artemis εκεί έχει "κανένα").

 

Μπορείς να χρησιμοποιείς προσωρινά το mort saver (είναι και freeware) για να μην έχεις το πρόβλημα με τη μπαταρία.

 

Δηλαδή φίλε Νίκο αν με το 6 χρησιμοποιήσουμε εξωτερικό gps στο artemis (αυτό που ήδη έχουμε οι περισσότεροι ...με το μπλέ δόντι :rolleyes: όλα θα δουλεψουν κανονικά;). Τουλάχιστον μέχρι να βγάλετε το πατσάκι για το 3300 για να μην εγκαθιστούμε και απεγκαθιστούμε...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή φίλε Νίκο αν με το 6 χρησιμοποιήσουμε εξωτερικό gps στο artemis (αυτό που ήδη έχουμε οι περισσότεροι ...με το μπλέ δόντι :rolleyes: όλα θα δουλεψουν κανονικά;). Τουλάχιστον μέχρι να βγάλετε το πατσάκι για το 3300 για να μην εγκαθιστούμε και απεγκαθιστούμε...

 

 

Θα δουλέψει κανονικά - αν έχεις bt gps χρησιμοποίησε το. Αν όχι βάλε pn & 6 μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη, έτσι λειτουργούν οι ειδοποιήσεις στο dest6 και στο pn.;)

Η ρύθμιση για τις ειδοποιήσεις είναι μία, ενιαία για όλες τις κατηγορίες των αγαπημένων.

Είχα την εντύπωση οτι μπορούσες να διαλέγεις ξεχωριστά για τον κάθε τύπο κάμερας. Anyway, thanx Μάκη.

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσε πολυ η ταχυτητα που βρισκει δορυφορους αλλα παρατηρω κυριως σε mode πεζου οτι αλλαζει τις οδους πριν φθασεις και οτι το στιγμα καμια φορα σε δειχνει να κινεισαι παραλληλα απο εκει που εισαι.γιατι;ρυθμιζεται αυτο ή...;
To Know the Cause Of Things!
Link to comment
Share on other sites

μου αρεσε πολυ η ταχυτητα που βρισκει δορυφορους αλλα παρατηρω κυριως σε mode πεζου οτι αλλαζει τις οδους πριν φθασεις και οτι το στιγμα καμια φορα σε δειχνει να κινεισαι παραλληλα απο εκει που εισαι.γιατι;ρυθμιζεται αυτο ή...;

 

Σε ότι αφορά στην "παράλλληλη" κίνηση του στίγματος σε λειτουργία είτε πεζού είτε οχήματος αυτό οφείλεται στο ότι κινείσαι με μικρή ταχύτητα (πεζός=4~5 km/h). Αν δοκιμάσεις να επιταχύνεις το βήμα σου ή να τρέξεις (πεζός πάντα) τότε θα δεις κανονική και προσανατολισμένη κίνηση του στίγματος.

Link to comment
Share on other sites

Μιάς που πιάσαμε αυτό το θέμα διαβάστε τα παρακάτω:

Μία από τις ρυθμίσεις του GPS που πρέπει να ελέγξουμε σχολαστικά είναι το Static Navigation. Mε την έλευση των νέων chipset SiRFstarIII GPS, αυτοί οι ισχυροί δέκτες ανέβασαν την λήψη σε νέο επίπεδο και μπορούν να δουλέψουν με ασθενή σήματα. Η παρατήρηση έχει δείξει οτι δουλεύοντας με ισχυρά σήματα συνήθως έχουν ακρίβεια γύρω στα 15 μέτρα, ενώ δουλεύοντας με αθενή σήματα έχουν ακρίβεια συνήθως γύρω στα 50 μέτρα.

Τα σημερινά προγράματα πλοήγησης είναι μελετημένα να δουλεύουν με συσκευές GPS που δέχονται ισχυρά σήματα δορυφόρων και η ακρίβεια τους μπορεί να φθάσει τα 15 μέτρα. Τέτοια προγράματα κλειδώνουν τη θέση μας στον κοντινότερο δρόμο που βρίσκουν στον χάρτη, έτσι σε μιά πυκνοδομημένη αστική περιοχή με πολλούς δρόμους είναι εύκολο να κάνουν λάθος και να μας "βάλουν" σε λάθος δρόμο προσπαθώντας συχνά να κάνουν επαναυπολογισμό διαδρομής.

Σε αντικατάσταση αυτού του τρόπου πλοήγησης μπορούμε με ένα μικρό ρίσκο να απενεργοποιήσουμε το στάνταρ ενεργοποιημένο Static Navigation, που χρησιμοποιώντας κάποιους σύνθετους αλγόριθμους ανάλογα με την ταχύτητα μας, κρατά κλειδωμένη τη θέση μας πάνω στο στο δρόμο.Το αποτέλεσμα θα είναι σε πεζή πλοήγηση η θέση μας να αλάζει με την κίνηση μας κάθε 15 μέτρα η και λιγότερο. Στη δική μου συσκευή κάθε 5 το πολύ. Αν θέλετε να χρησιμοποιείτε το GPS σας έξω από το αυτοκίνητο περπατώντας και να βλέπετε την πραγματική σας θέση αυτή είναι η λύση.

Θα χρειαστείτε το SirfTech 1.27 που θα βρείτε εδώ http://w5.nuinternet.com/s660100031/SirfTech.htm, αλλά προσοχή αν δεν καταλαβαίνετε τι κάνετε μην το επιχειρήσετε γιατί μπορεί να κάνετε το GPS σας ανενεργό και να δυσκολευτείτε να το επαναφέρετε στην αρχική του κατάσταση.

 

Αναφέρω πιό κάτω τις ενέργειες που έκανα στο ΕΤΕΝ Χ500 (Προσοχή οι θύρα και η ταχύτητα επικοινωνίας είναι διαφορετικές σε κάθε συσκευή)

- Copy SirfTech to your internal memory or your memory card

- Click SirfTech

- Click Comm

- Find Port & Baud/Set Comm. 2 and 57600 Baud

- Click open

- Click OK

- Click NMEA – Switch to SIRF

- Click SIRF / 57600 Set- Click OK

- Click SIRF – Static Navigation

- Click twice Static Navigation (That there is no mark anymore)

- Click Set

- Click OK

- Click SIRF / Switch to NMEA Protocol

- Click Set

- Click OK

- Click Comm

- Click close

- Click OK

- Click Exit

 

Ξαναλέω είναι μόνο γιά προχωρημένους, διαβάστε καλά τις οδηγίες που δίνονται στην πιό πάνω ιστιοσελίδα και προχωρήστε μόνο αν καταλαβαίνετε τι κάνετε και με δική σας ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κανείς αν από το destinator μπορούμε να κάνουμε αποφυγή μιας ολόκληρης περιοχής χωρίς να χρειαστεί να επαναλάβουμε τη διαδικασία για κάθε δρόμο που ανήκει σε αυτήν;
Link to comment
Share on other sites

Θα δουλέψει κανονικά - αν έχεις bt gps χρησιμοποίησε το. Αν όχι βάλε pn & 6 μαζί.

Δηλαδη εαν έχω εγκατεστημένο Κ το 6 Κ pn θα έχω μεγαλύτερη ακριβεια στο στίγμα μου κ στην ανανέωση του στιγματός μου?

Αν βαλω εξωτερικη κεραία θα αυξηθει κ η ακρϊβεια?

Πόσοι απο σας Χρησιμοποιειται κεραία? ειναι βολικη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κανείς αν από το destinator μπορούμε να κάνουμε αποφυγή μιας ολόκληρης περιοχής χωρίς να χρειαστεί να επαναλάβουμε τη διαδικασία για κάθε δρόμο που ανήκει σε αυτήν;

Δύσκολο, πρέπει να βάλεις όλους τους δρόμους περιμετρικά νομίζω. :(

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εαν έχω εγκατεστημένο Κ το 6 Κ pn θα έχω μεγαλύτερη ακριβεια στο στίγμα μου κ στην ανανέωση του στιγματός μου?

Αν βαλω εξωτερικη κεραία θα αυξηθει κ η ακρϊβεια?

Πόσοι απο σας Χρησιμοποιειται κεραία? ειναι βολικη?

Δεν είναι κακή η κεραία, βοηθάει, ειδικά όταν είσαι στην Αθήνα ανάμεσα σε πολυκατοικίες, μπερδεύεται λιγότερο.

Όσο για το αν είναι βολική εξαρτάται. Αν μπορέσεις να την βάλεις κάπου μόνιμα έχει καλώς. Αν την απλώνεις κάθε φορά που την χρησιμοποιείς είναι μπέρδεμα. Είναι και μακρύ το καλώδιο...

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο, πρέπει να βάλεις όλους τους δρόμους περιμετρικά νομίζω. :(

 

Δεν νομίζω να αρκεί μόνο αυτό, λογικά χρειάζονται και όλοι οι δρόμοι κάθετοι σε αυτους (περιμετρικους) που αποτελούν εισόδους στην περιοχη... Το προβλημα μου είναι ότι έχω κόψει μόνο την αθήνα από το χάρτη και δεν μπορω να αποφύγω το δακτύλιο. Προσπάθησα να χρησιμοποιήσω τα forlinks greeceE μετονόμαζοντας τα στο όνομα του νέου χάρτη και ενώ οι ομάδες αποφυγής (αττική, δακτύλιος κλπ) φένονται στο πρόγραμμα οι δρόμοι που αυτές εμπεριέχουν έχουν γίνει σκ#$ά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κανείς αν από το destinator μπορούμε να κάνουμε αποφυγή μιας ολόκληρης περιοχής χωρίς να χρειαστεί να επαναλάβουμε τη διαδικασία για κάθε δρόμο που ανήκει σε αυτήν;

 

για κοιτα εδώ :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μιάς που πιάσαμε αυτό το θέμα διαβάστε τα παρακάτω:

Μία από τις ρυθμίσεις του GPS που πρέπει να ελέγξουμε σχολαστικά είναι το Static Navigation. Mε την έλευση των νέων chipset SiRFstarIII GPS, αυτοί οι ισχυροί δέκτες ανέβασαν την λήψη σε νέο επίπεδο και μπορούν να δουλέψουν με ασθενή σήματα. Η παρατήρηση έχει δείξει οτι δουλεύοντας με ισχυρά σήματα συνήθως έχουν ακρίβεια γύρω στα 15 μέτρα, ενώ δουλεύοντας με αθενή σήματα έχουν ακρίβεια συνήθως γύρω στα 50 μέτρα.

Τα σημερινά προγράματα πλοήγησης είναι μελετημένα να δουλεύουν με συσκευές GPS που δέχονται ισχυρά σήματα δορυφόρων και η ακρίβεια τους μπορεί να φθάσει τα 15 μέτρα. Τέτοια προγράματα κλειδώνουν τη θέση μας στον κοντινότερο δρόμο που βρίσκουν στον χάρτη, έτσι σε μιά πυκνοδομημένη αστική περιοχή με πολλούς δρόμους είναι εύκολο να κάνουν λάθος και να μας "βάλουν" σε λάθος δρόμο προσπαθώντας συχνά να κάνουν επαναυπολογισμό διαδρομής.

Σε αντικατάσταση αυτού του τρόπου πλοήγησης μπορούμε με ένα μικρό ρίσκο να απενεργοποιήσουμε το στάνταρ ενεργοποιημένο Static Navigation, που χρησιμοποιώντας κάποιους σύνθετους αλγόριθμους ανάλογα με την ταχύτητα μας, κρατά κλειδωμένη τη θέση μας πάνω στο στο δρόμο.Το αποτέλεσμα θα είναι σε πεζή πλοήγηση η θέση μας να αλάζει με την κίνηση μας κάθε 15 μέτρα η και λιγότερο. Στη δική μου συσκευή κάθε 5 το πολύ. Αν θέλετε να χρησιμοποιείτε το GPS σας έξω από το αυτοκίνητο περπατώντας και να βλέπετε την πραγματική σας θέση αυτή είναι η λύση.

Θα χρειαστείτε το SirfTech 1.27 που θα βρείτε εδώ http://w5.nuinternet.com/s660100031/SirfTech.htm, αλλά προσοχή αν δεν καταλαβαίνετε τι κάνετε μην το επιχειρήσετε γιατί μπορεί να κάνετε το GPS σας ανενεργό και να δυσκολευτείτε να το επαναφέρετε στην αρχική του κατάσταση.

 

Αναφέρω πιό κάτω τις ενέργειες που έκανα στο ΕΤΕΝ Χ500 (Προσοχή οι θύρα και η ταχύτητα επικοινωνίας είναι διαφορετικές σε κάθε συσκευή)

- Copy SirfTech to your internal memory or your memory card

- Click SirfTech

- Click Comm

- Find Port & Baud/Set Comm. 2 and 57600 Baud

- Click open

- Click OK

- Click NMEA – Switch to SIRF

- Click SIRF / 57600 Set- Click OK

- Click SIRF – Static Navigation

- Click twice Static Navigation (That there is no mark anymore)

- Click Set

- Click OK

- Click SIRF / Switch to NMEA Protocol

- Click Set

- Click OK

- Click Comm

- Click close

- Click OK

- Click Exit

 

Ξαναλέω είναι μόνο γιά προχωρημένους, διαβάστε καλά τις οδηγίες που δίνονται στην πιό πάνω ιστιοσελίδα και προχωρήστε μόνο αν καταλαβαίνετε τι κάνετε και με δική σας ευθύνη.

 

 

 

 

KALIMERA . I8ELA NA SE ROTISO . kai ego exo x500 alla h 8ira mou einai h 7.

mporei na einai etsi ???????? kai esena na einai ,, sto idio mhxanima h 2 ????

anafer8ike oti gia to 6 kalitera einai to 36500 baud .. esy to exeis sto 57600????

kai kati teleftaio ......

afto to programma to ru8mizeis mia fora kai telos????

otan kaneis soft reset leitourgei, h xreiazetai ksana ru8miseis ????

leitourgei san backdoor programma????

kai :O me afto leitourgei se sirf h nemea ??????

 

meneis kalamo ???? agious? zervoudakismail@yahoo.gr

gia steile minima?

Link to comment
Share on other sites

KALIMERA . I8ELA NA SE ROTISO . kai ego exo x500 alla h 8ira mou einai h 7.

mporei na einai etsi ???????? kai esena na einai ,, sto idio mhxanima h 2 ????

anafer8ike oti gia to 6 kalitera einai to 36500 baud .. esy to exeis sto 57600????

kai kati teleftaio ......

afto to programma to ru8mizeis mia fora kai telos????

otan kaneis soft reset leitourgei, h xreiazetai ksana ru8miseis ????

leitourgei san backdoor programma????

kai :O me afto leitourgei se sirf h nemea ??????

meneis kalamo ???? agious? zervoudakismail@yahoo.gr

gia steile minima?

Εναρξη / Ρυθμίσεις / GPS Settings από τη μαμά του είναι GPS Program port COM2 και GPS hardware port COM4 Bound rate 57.600. Aυτά μην τα πειράξεις. Eκεί παίζει καλύτερα.

Την COM 7 φαντάζομαι στην βρίσκει το Destinator όταν κάνεις εύρεση GPS, αν όμως αμέσως μετά του βαλεις χειροκίνητα COM 4 57.600 θα δείς οτι πάλι το βρίσκει. Το ίδιο αποτέλεσμα έχουμε.

Μετά τις ρυθμίσεις που λέω λειτουργεί με ΝΜΕΑ.

Τις ρυθμίσεις αυτές δεν θα τις χάσει το GPS παρά μόνο αν μείνεις από μπαταρία και σου αδειάσει τελείως και η εφεδρική που έχει.

Εχω εξοχικό στους Αγίους Αποστόλους. :D

Link to comment
Share on other sites

Εχω εξοχικό στους Αγίους Αποστόλους. :D

kai ego agona :O

 

otan to kleino den leitourgei.

prepei na protrekso to programma na trexei apo kato kai meta trexo to 6 ????

ok ta katafera me voi8ises se efxaristo... com 4 sirf protocol kai den trexei apo kato to programma !!!!!!!

alla to la8os poy exeis kanei nomizo pio pano einai oti :

Click Comm

- Click close (den prepei afto )

- Click OK

- Click Exit

 

la8os ?????

Link to comment
Share on other sites

Θα τρέξεις το SirfTech μία και μοναδική φορά γιά να κάνεις τις ρυθμίσεις. Μετά στο Destinator γιά να δείς το αποτέλεσμα επέλεξε Διαχείρηση χαρτών / Πεζός και κάνε καμιά βολτίτσα με τα πόδια.

Αγκώνα και εγώ. :lol:

Link to comment
Share on other sites

konta ston sir mpi8ikotsi. :wacko:

 

afto leitourgei kai me to aftokinito e ?????

Μιά χαρά λειτουργεί και με το αυτοκίνητο. Το έχω δοκιμάσει σε ΕΤΕΝ G500+ και Χ500.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά λειτουργεί και με το αυτοκίνητο. Το έχω δοκιμάσει σε ΕΤΕΝ G500+ και Χ500.:happy:

 

kai kati teleftaio na min se kouraso polu sumantiko..

ara exoume kai leme leitourgoume sto com 4 me sirf ok? 57600???

alla parathrisa oti to x500 stamathsan na leitourgoun ta alla 2 programmata pou exei to satelite position kai to allo me to sms.

ginete na apenergopoite afto to programmataki na doulevoun ta alla 2 poy exoun proeggatesthmenh thn 7 port????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...