Jump to content

Destinator 6


katsj
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω βρει κατι αγαπημενα(πχ supermarket AB).Ολα ωραια και καλα.το μονο κακο ειναι οτι οταν επιλεγω να εμφανιστουν μου τα ταξινομει αλφαβητικα ενω θα ηταν τελειο να τα ταξινομουσε οπως τα poi (απο το πιο κοντινο στο πιο μακρινο)

πως θα γινει αυτο??? καπως θα γινεται!

σορρυ για την παραπληροφορηση του προηγουμενου ποστ μου:(

 

δεν προσεξα οτι εγραψες "αγαπημενα":O

 

νομισα poi ..εχει δικιο ο φιλος pazo:!:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Savvasblue, theoro oti me pareksigises. Den amfevala pote gia tin eksairetiki douleia pou kanoun ta paidia stin NGI. Afto pistevo pos fainetai ksekathara sto post mou. An pisteva oti oi opoies paratiriseis mas den eisakouontai me prosoxi apo tin NGI isos kai to ifos mou na itan diaforetiko. Pistevo opos ki esi oti tha to lisoun i tha to periorisoun sto elaxisto dinato.

To oti ekana tin sigkekrimeni paratirisi me kapoies kata tin apopsi mou katefthintiries grammes pros tin etairia den pistevo oti itan kati mempto alla isos themito simfona kai me tis aksies kai tin stasi tis NGI stin kaloproaireti kritiki.

 

Afta.... no offence:)

 

 

A,kati off topic. Prin liges meres sto ilion eida ena oxima pou profanos ekane xartografisi (eixe simanseis pano tou " xartografisi dromon" kai pigaine arga me eksoplismo pou fainotan). To logotipo tou aftokinitou egrafe NAVTEQ kserei kapoios ti paizei?

 

No offence φιλε johntzez. Ακριβως τα ιδια λεμε....:) :)

Carpe Diem...:hypno:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι δυνατον να εργκαταστησω το ντεστινατορ 6 σε HTC 620

φίλε τι λειτουργικό σύστημα έχει αυτό το μηχάνημα?έχει touch screen?

Link to comment
Share on other sites

παιδια για πειτε μου,πιο ελαφρυ πιο ειναι,το pn η το 6;γενικα ποιο ειναι πιο γρηγορο;

 

το 6....

Εάν οι άνθρωποι πάντα ακολουθούσαν τον κοινό νου, εμείς μέχρι σήμερα θα σερνόμασταν στα τέσσερα
Link to comment
Share on other sites

ap osa akousa os tora, to 6 einai pio elafri

 

kai mea paromoia erotisi apo mena. to 6 einai pio elafri i to 6.1?

 

Στο πιο πάνω post όταν λέω το 6 εννοώ το 6.1

Το 6 (το σκέτο όχι το 6.1) νομίζω ότι είχε κάποια bugs (ίσως κάποιος μπορεί να δώσει λεπτομέρειες)

Εάν οι άνθρωποι πάντα ακολουθούσαν τον κοινό νου, εμείς μέχρι σήμερα θα σερνόμασταν στα τέσσερα
Link to comment
Share on other sites

:) ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις

 

νά ΄σαι καλά :D

Εάν οι άνθρωποι πάντα ακολουθούσαν τον κοινό νου, εμείς μέχρι σήμερα θα σερνόμασταν στα τέσσερα
Link to comment
Share on other sites

Στο πιο πάνω post όταν λέω το 6 εννοώ το 6.1

Το 6 (το σκέτο όχι το 6.1) νομίζω ότι είχε κάποια bugs (ίσως κάποιος μπορεί να δώσει λεπτομέρειες)

Έτσι είναι. Το 6.1 το βρίσκω και εγώ πιο ελαφρύ και φυσικά απαλλαγμένο από κάποια bugs, το σημαντικότερο από τα οποία ήταν το στίγμα πάνω στο χάρτη, όπου βρισκόταν πιο μπροστά από την πραγματική θέση.

Link to comment
Share on other sites

αρα να βάλουμε το 6.1???? αυτό λέτε

 

νομίζω η αναβάθμιση σε 6.1 επιβάλλεται...

Εάν οι άνθρωποι πάντα ακολουθούσαν τον κοινό νου, εμείς μέχρι σήμερα θα σερνόμασταν στα τέσσερα
Link to comment
Share on other sites

DANGEROUS POINTS GR UPDATE ΑΠΡΙΛΙΟΥ

 

 

Εδώ θα ανεβαίνουν κάθε μήνα τα τελευταία updates με τα επικίνδυνα σημεία του Εθνικού και Eπαρχιακού Οδικού δικτύου.

Για οποιαδήποτε σχόλια, παραινέσεις ,προβλήματα επισκεφθείτε το forum του bloka .com ..

 

*Utility Version Information*

 

Name.......................: -=DanGerOuS PoiNtS=-

Update Version............: April 2007

Posted by............ : HaRisG & MinOtaVrS

Posted on............: 27/03/2007

 

 

*General Information*

Type: Destinator Utility

Platform : Destinator 6.x, Destinator PN, Destinator ND(5.5)

Cab File: DP_GR_U_04_07.cab

Support: Bloka Forum

Date : 27 Apr 2007

 

Θα τα βρείτε στο παρακάτω link (special thanks to Βloka.com)

 

click here !!

 

enjoy ..

 

HaRisG & MinOtaVrS

Link to comment
Share on other sites

DANGEROUS POINTS GR UPDATE ΑΠΡΙΛΙΟΥ

 

 

Εδώ θα ανεβαίνουν κάθε μήνα τα τελευταία updates με τα επικίνδυνα σημεία του Εθνικού και Eπαρχιακού Οδικού δικτύου.

Για οποιαδήποτε σχόλια, παραινέσεις ,προβλήματα επισκεφθείτε το forum του bloka .com ..

 

*Utility Version Information*

 

Name.......................: -=DanGerOuS PoiNtS=-

Update Version............: April 2007

Posted by............ : HaRisG & MinOtaVrS

Posted on............: 27/03/2007

 

 

*General Information*

Type: Destinator Utility

Platform : Destinator 6.x, Destinator PN, Destinator ND(5.5)

Cab File: DP_GR_U_04_07.cab

Support: Bloka Forum

Date : 27 Apr 2007

 

Θα τα βρείτε στο παρακάτω link (special thanks to Βloka.com)

 

click here !!

 

enjoy ..

 

HaRisG & MinOtaVrS

 

για πολλοστή φορά ευχαριστώ!!!:lol: :lol: :lol:

Εάν οι άνθρωποι πάντα ακολουθούσαν τον κοινό νου, εμείς μέχρι σήμερα θα σερνόμασταν στα τέσσερα
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά πρέπει να βάζουμε το update αφού βγάλουμε το παλιό ή απλά από πάνω? επίσης τώρα που έχω ξαναπεράσει 'καθαρό' Destinator μετά από Hard Reset, αρκεί μόνο το τελευταίο update, ναι?
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά πρέπει να βάζουμε το update αφού βγάλουμε το παλιό ή απλά από πάνω? επίσης τώρα που έχω ξαναπεράσει 'καθαρό' Destinator μετά από Hard Reset, αρκεί μόνο το τελευταίο update, ναι?

 

Apla apo epanw PANTA to teleftaio update exei emsa ola ta prohgoumena :cool:

Link to comment
Share on other sites

geia sou mpampi synxaritiria kai pali...

CAR MULTIMEDIA- Built in GPS for VOLKSWAGEN-

WIN CE 5-KINGSTON SDHC 4GB-IGO V 8.3,- AMIGO,

MIOMAP 8,DESTINATOR 8-7-6.1,SYGIC MOBILE,DRIVE ME,POLNAV,ROUTE 66,GARMIN ,TOMTOM V 7,NAVIMATE XTREME,GINIUS DRIVE,NDRIVE,AUTOMAPA,NAVIGON V 7.4.2(BUILD 802),POCKET NAVIGATOR 9

http://i432.photobucket.com/albums/qq41/vwgolfi5/th_Multi-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά.

Το έχω ποστάρει και στο Thread για το Μιο Α701 .. αλλα ειπα μιας και αφορα το Destinator το πρόβλημα μου να το γράψω και εδω...

Οποιος μπορει ας ρίξει τα φώτα του...

 

Έκανα αναβάθμιση του Destinator PN σε Destinator 6 κατεβάζοντας απο την NGI τα απαραίτητα...

Αποτέλεσμα?

1)

Ο χαρτης όταν εισαι σε πορεία.. μερικές φορές χανει τα χρώματα του (δηλαδι μενει το Background γκρί με ασπρους τους δρόμους) χωρίς τίποτα άλλο και σε 1 με 2 sec επανέρχεται...

Το προγραμμα φυσικα ειναι εγκατεστημένο στην συσκευη και ο χαρτης στην SD (Kingstone 1Gb Ultimate 133x)

Προγράμματα ΔΕΝ τρέχουν στο Background και απο free mem στην συσκευή ειμαι μιά χαρα.

Soft reset εκανα..

Hard Reset εκανα...

Το ξαναπέρασα.. και αυτό τα δικά του...

 

 

2)

Τουλαχιστον 3-4 φορες το λεπτό μου λέει "Δεν βρέθηκε GPS"

Εαν παρατηρησετε όταν το ανοιγετε το Destinator6 και πατε Menu-->Ρυθμίσεις--> GPS

Στην αρχή γράφει "Αναζήτηση δορυφόρων"

Κάποια στιγμη όταν θα εχει λοκάρει τους απαραιτητους δορυφόρους πάνω γράφει "Το GPS ειναι συνδεδεμένο" και μετά απο λίγο "Αξιόπιστο σήμα GPS"

 

Οταν λοιπόν μου λέει το Μυνημα εχω παρατηρήσει οτι αν πάω και μέσα στο Menu --> ρυθμίσεις -->GPS γράφει το "Το GPS δεν βρέθηκε!" για 2-3 sec's και μετα απο λίγο γυρίζει πάλι σε "Το GPS ειναι συνδεδεμένο" και μετά απο λίγο παλι "Το GPS δεν βρέθηκε!" για 2-3 sec's και φτου και απ'την αρχη!

:blink::mad:

Φυσικά και ειναι δηλωμένο COM2 , 57600 , NMEA

 

 

Κατα την πλοήγηση φυσικά ειναι πολυ εκνευριστικό γιατι αν στο κάνει σε σημείο που προκειτε να στρίψεις... απλα δεν στρίβεις ποτέ.. και μόλις επανέρθει και καταλάβει οτι εχεις περασει το σημειο που επρεπε να στρίψεις κάνει επαναυπολογισμο διαδρομης..

και σε συνδιασμο με το φλασάρισμα που κάνει και χαρτης....

χ$@#$σε ψηλά και αγνάντευε... και μετά πιάσε και το αυγό και κούρευτο!

 

Παιζει ρόλο το μενου που έχει το Mio Μας μεσα στα settings??

Start--> Settings -- GPS Settings

 

Εχω δοκιμασει κάθε πιθανό συνδιασμό των παρακάτω...

Στην πρωτη σελίδα που λέει GPS program port:

(απο default ειναι) COM4

εχω δοκιμασει να το αφήσω και COM4 αλλα και να το κάνω COM2(που ειναι η φυσικη Hardwarική θυρα του GPS (με soft reset μετα φυσικά αφου το ζητάει)

Στο tab Access εχω δοκιμάσει και να ενεργοποιήσω και να απενεργοποιήσω το "Manage GPS automatically"

Φυσικά και έχω κάνει και reset το GPS....

 

Αλλα το Destinator τον χα(Λ)βά του....

 

Το ίδιο φαινόμενο παρατηρείτε σε 3 συσκευές.. που έχουμε παρει μαζι με φίλους μου...

Φυσικά μιλάμε πάντα για γνήσια Destinator.

 

Εχει κανεις καμιά ιδέα τι παιζει??

 

 

Και reset στο GPS εχω κάνει φιλε, και Hard/soft στην συσκευη... και έχω περάσει ξανά και ουκ ολίγες φορές το Destinator... και ότι θες.. μόνο απο τον 4ο δεν το έχω σουταρει ακόμα :shifty:

Και δέν νομίζω πως ειναι προβλημα τις συσκευης.

Η Hardware_ική θυρα του GPS ειναι η COM 2 στα 57600 οπως ειναι γνωστό σε όλους μας.

Αυτό που κάνει το dest ειναι σαν να χανει στιγμιαία το Link με την COM2 και να επανέρχεται ξανα.

 

Γιατί όμως δεν μου το κάνει κανένα άλλο προγραμμα αυτο που απασχολει το GPS, και το κάνει μόνο το Destinator?

Εχω δοκιμάσει (φυσικα όλα σε COM2,57600,NMEA) τα :

Tchart Development "GPS Speed Sentry",

Vito "Navigator II" v1.31

Mio Map V3

και NAVIGON MobileNavigator 6

Ολα λοκάρουν την Com2 και βλέπουν κανονικα τους δορυφόρους..

Το destinator όμως τα δικά του...

 

Στην NGI εστειλα και η απάντηση ήταν..

 

1) θα λυθεί κατά πάσα πιθανότητα με το νέο χάρτη

 

2) μπορείς να το φέρεις από την NGi να στο σετάρουμε σωστά. Το μυστικό είναι να πατήσεις "εντάξει" κι όχι "Εύρεση". Σε κάποιες συσκευές α701 πρέπει να επιμείνεις λίγο παραπάνω αλλά τελικά λειτουργεί. Σήμερα μάλιστα σετάρισα 2 α701: το ένα με παίδεψε λίγο (χρειάστεικε να πατήσω 6-7 φορές το εντάξει βγαίνοντας και ξαναμπαίνοντας από το destinator) το άλλο κατευθείαν δούλεψε. Πάντως από τη στιγμή που βρει το gps με "εντάξει" δε το ξαναχάνει με τίποτα.

 

 

Φυσικά και δεν πιστευω πως χρειάζεται να σας πω πως αυτό το "εντάξει" και ανοιξε-κλείσε το Destinator πρέπει να το έχω κάνει πάνω απο 15 φορές απο το πρωί... Αλλα επιμένει να χάνει το GPS απο την COM2...

 

Δοκίμασα και με το GpsGate v2.5 μπας και γουστάρει καμία άλλη θυρα το Destinator αλλα τρίχες...

 

Τα φωτα σας please... :O:O:O:rolleyes:

"Ολυμπιακός τε και αιγάλεω αεί νικάν, έτεροι δε γαμησθώσιν" :D

Μητροπουλέων ο Παράγκιος 330 BC

Link to comment
Share on other sites

TO MIO A701 ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΕ TO SIRF ΣΤΑ 57600 ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΜΕΑ!ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ SIRF III!

 

 

Άλλο το πρωτόκολλο επικοινωνίας κι άλλο το chipset του gps.

 

@akis77 Επιμένω να το φέρεις στην NGi. Αν θέλεις κάτι πιο δραστικό ξεκίνα με hard reset

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και με το GpsGate v2.5 μπας και γουστάρει καμία άλλη θυρα το Destinator αλλα τρίχες...

 

Τα φωτα σας please... GIASAS PEDIA H LYSH NOMIZO OTI EINAI TO ... (Gpslib.dll 6.0.0024238 )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά.

Το έχω ποστάρει και στο Thread για το Μιο Α701 .. αλλα ειπα μιας και αφορα το Destinator το πρόβλημα μου να το γράψω και εδω...

Οποιος μπορει ας ρίξει τα φώτα του...

 

Έκανα αναβάθμιση του Destinator PN σε Destinator 6 κατεβάζοντας απο την NGI τα απαραίτητα...

Αποτέλεσμα?

1)

Ο χαρτης όταν εισαι σε πορεία.. μερικές φορές χανει τα χρώματα του (δηλαδι μενει το Background γκρί με ασπρους τους δρόμους) χωρίς τίποτα άλλο και σε 1 με 2 sec επανέρχεται...

Το προγραμμα φυσικα ειναι εγκατεστημένο στην συσκευη και ο χαρτης στην SD (Kingstone 1Gb Ultimate 133x)

Προγράμματα ΔΕΝ τρέχουν στο Background και απο free mem στην συσκευή ειμαι μιά χαρα.

Soft reset εκανα..

Hard Reset εκανα...

Το ξαναπέρασα.. και αυτό τα δικά του...

 

 

Αν σε παρηγορει αυτο το προβλημα υπαρχει σχεδον σε ολες τις συσκευες.Δεν μπορεις να κανεις τιποτα για να το διορθωσεις.Απορω γιατι δεν στο εχει πει κανεις ακομα αλλα βλεπεις καποιοι κρυβονται πισω απο το δαχτυλακι τους

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...