Jump to content

Ολική έκλειψη ηλίου - Μοναδική φορά από Ελλάδα


voxson
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το 1999 ημουν στρατιωτης στην αυλωνα θυμαμαι οταν εγινε εκεινη η εκλειψη,για να δουμε αυτη πως θα ειναι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αα να προσθέσω κατι.Προσπαθείστε να κόψετε μια ακτινογραφία(ένα κομματι τελος πάντων)και διπλόστε το στην μέση και δείτε την την έκλειψη ηλίου...

 

ti thn h8eles thn pros8esh??

kommatia aktinografias,kapnismena tzamia,cd kai oti allo telos pantos exei grafei edo mesa os "asfalhs" tropos na doume thn ekleipsh,den isxyei...

 

Γίνεται να φωτογραφήσουμε με το κινητό την ώρα της έκλειψης ή θα χαλάσει η φωτογραφική :X?

bale aktinografia kai mprosta sto kinhto..to riskareis?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Eίναι δυνατόν να χαλάνε οι φωτογραφικές από την έλλειψη; :confused:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Oχι αλλα λέμε και καμία Μ@#$ια να περνάει η ώρα...

σίγα μη χάλαγε η φωτογραφική μηχανή!

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Oχι αλλα λέμε και καμία Μ@#$ια να περνάει η ώρα...

σίγα μη χάλαγε η φωτογραφική μηχανή!

οχι η μηχανη αυτη καθαυτη δεν χαλαει το φιλμ αν πας να βγαλεις την ωρα της ολικης πιστευω οτι το μονο που θα δεις θα ειναι ασπρο φοντο μεσα σε ασπρο φοντο:p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το καλοκαίρι του 1999 που είχε γίνει μια ολική του ηλίου δεν εντυπωσιάστηκα και πολύ. Σαν να είχε συννεφιά ήταν.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

οχι η μηχανη αυτη καθαυτη δεν χαλαει το φιλμ αν πας να βγαλεις την ωρα της ολικης πιστευω οτι το μονο που θα δεις θα ειναι ασπρο φοντο μεσα σε ασπρο φοντο:p

γενικά με φωτογραφική μηχανή δεν μπορείς να βγάλεις τον ήλιο.

είναι το ίδιο όταν θές να βγάλεις ένα ηλιοβασίλεμα όπου στις φωτογραφίες φαίνεται τεράστιος και όχι όπως τον βλέπεις εκείνη τη στιγμή.;)

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Το 1999 είχα βάλει πλαστικό μαυρισμένο (σαν καμένο φιλμ) μπροστά σε βιντεοκάμερα (αναλογική, με κασέτα) και πήρα όλη την έκλειψη. Ούτε η κάμερα χάλασε και φαινόταν μια χαρά μετά :)
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα βρε παιδιά θα φανεί???

Δηλαδή αν ανέβω στην ταράτσα ή πάω στην παραλία θα το δώ???Αν ναί κατα τί ώρα να είμαι εκεί???:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το καλοκαίρι του 1999 που είχε γίνει μια ολική του ηλίου δεν εντυπωσιάστηκα και πολύ. Σαν να είχε συννεφιά ήταν.

 

Pou htan afto??

Giati otan einai olhkh den einai san naxei synefeia file mou giati nyxtonei kanonika. Exo dei video apo to festival solecipse pou ginete opote exei olikh eklipsh se diaforetikh xora (se afth pou fenete kalytera h eklipsh) kai pragmatika eida thn mera na ginete nyxta. Fetos ginete sthn Atalia - Tourkia...

kai malon thamai ekei :D

Link to comment
Share on other sites

οχι δε το ρισκαρω γιατι στο gx 30 στο βιβλιο οδηγιών έλεγε να μην βλέπει ο φακος τον ήλιο.Μ@λ@κ@ς είμαι?

---------

Ναι θυμάμαι το 99 που πήγα Κέρκυρα και νομίζω ηταν ολική.Μας θυμάμαι όλους που είχαμε κατι γυαλιά όπως για να δούμε 3d ;)

Link to comment
Share on other sites

τροπους για να το δει καποιος ξερει κανεις?

νομιζω οι μασκες οξυγονοκωλλυσης ειναι το καλυτερο αλλ απου να τις βρεις...επισης, αυτο που λενε με καπνισμενο γυαλι στεκει ή θα καψουμε τα ματακια μας?επισης απο ο,τι ξερω ακομα και ετσι δεν μπορεις να κοιτας συνεχεια...ποσο % θα ειναι απο Κων/πολη?

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

τροπους για να το δει καποιος ξερει κανεις?

νομιζω οι μασκες οξυγονοκωλλυσης ειναι το καλυτερο αλλ απου να τις βρεις...επισης, αυτο που λενε με καπνισμενο γυαλι στεκει ή θα καψουμε τα ματακια μας?επισης απο ο,τι ξερω ακομα και ετσι δεν μπορεις να κοιτας συνεχεια...ποσο % θα ειναι απο Κων/πολη?

 

 

to 99 me tetoia gialia tin idame kai traviksame photos me to giali san filtro. to apotelesma itan akros ikanopoiitiko vevea to meros opou vriskomastan (xaklidiki) den itan oliki alla kai pali fanike mia xara

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι υπαρχει κινδυνος για τα ματια αμα τη δουμε την εκλειψη χωρις τιποτα προστατευτικο καθως δεν υπαρχει φως ;
Link to comment
Share on other sites

giati to ligo fos (pou iparxei) einai sigkentrosi aktinon den exeis peksei pote me megen8itiko fako kai kana mirmigi?? :lol:

anyway i apotomi sigkentrosi ton aktinon tou iliou einai pou kanoun tin zimia

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι υπαρχει κινδυνος για τα ματια αμα τη δουμε την εκλειψη χωρις τιποτα προστατευτικο καθως δεν υπαρχει φως ;

Όταν κοιτάς τον ήλιο, δεν αντέχεις πάνω από 2 δευτερόλεπτα, έτσι δεν είναι; Όταν όμως υπάρξει έκλειψη, είναι πολύ εύκολο να τον παρατηρήσεις για ώρα, αφού οι ακτίνες που περνούν είναι ελάχιστες. Οι βλαβερές ακτίνες του όμως πάνε όλες στο μάτι σου και υπάρχει μεγάλος κίνδυνος για την υγεία σου.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Εγω στην προηγουμενη εκλειψη,που εγινε το φθινοπωρο,την ειδα μεσα απο τα γυαλια μου.Βεβαια ενα πονοκεφαλο τον ειχα για λιγο μετα.

Το να μην κοιτας το λενε γιατι οταν γινεται η εκλειψη (μιλαμε για 100% καλυψη) τοτε η ιριδα του ματιου εχει διασταλλει και οταν ξεπροβαλλει ο ηλιος θα δεχτει μεγαλη ακτινοβολια το ματι σου.

Τωρα εγω εχω διαβασει να μην κοιταμε την εκλειψη ουτε απο καμερα,αλλα δεν το δικαιολογουσε.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ολική έκλειψη στην Ελλάδα στις 21 Απριλίου 2088:

http://sunearth.gsfc.nasa.gov/eclipse/SEplot/SEplot2051/SE2088Apr21T.GIF

 

Και να ζω τοτε, δε προκειται να καταλαβω τη διαφορα, 102 χρονων κ***γερος.

Link to comment
Share on other sites

giati to ligo fos (pou iparxei) einai sigkentrosi aktinon den exeis peksei pote me megen8itiko fako kai kana mirmigi?? :lol:

anyway i apotomi sigkentrosi ton aktinon tou iliou einai pou kanoun tin zimia

Ποια συγκέντρωση ακτίνων; Μη λέτε ασυναρτησίες και άσχετα πράγματα χωρίς να γνωρίζετε. Τώρα για την ανοησία που έχει ειπωθεί (ναι aggelopa το έχω ακούσει κι εγώ) δεν θα σχολιάσω. Υπάρχουν μερικοί αδαής και ημιμαθείς άνθρωποι που λένε μ******ς.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποια συγκέντρωση ακτίνων; Μη λέτε ασυναρτησίες και άσχετα πράγματα χωρίς να γνωρίζετε. Τώρα για την ανοησία που έχει ειπωθεί (ναι aggelopa το έχω ακούσει κι εγώ) δεν θα σχολιάσω. Υπάρχουν μερικοί αδαής και ημιμαθείς άνθρωποι που λένε μ******ς.

ειστε ασχετοι ρε! οι ακτίνες που ανακλώνται απο την αφροδίτη που ειναι κοντά στον Ερμή και θα φέρουν λεφτά τον Μάρτιο στους Σκορπιούς, προσπίπτουν στην επιφάνεια του βορείου ημισφαιρίου υπο γωνία 19,89865646448 π μοιρών διαπερνώντας το στρώμα όζοντος θα καταστρέψουν τον κερατοειδή χιτώνα που βρίσκετε 25mm πίσω απο τα ματόκλαδα, σε όσους έχουν πάνω απο 1.7 βαθμούς μειωπείας και θα τυφλωθούν ολοκληρωτικά. btw, ξέρει κανεις να μας πει γιατί είναι βλαβερό? να πούμε οτι το cd και τα καπνισμένα τζάμια θα κόψουν τη "βλαβερή" ακτινοβολία ώστε να μπορούμε να δούμε την έκλειψη? δεν ειναι μούφα αυτό... :)

Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε μερικές μέρες μόνο η έκλειψη! Μια υπενθύμιση!

 

Μην ξεχάσετε να πάρετε γυαλιά, είτε στον Παπασωτηρίου, είτε από κάποια περιοδικά που τα έχουν δώρα είτε απο τα εξειδικευμένα καταστήματα.

 

http://www.astrovox.gr/eclipse2006.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...