Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο. Έστω ότι τελείωσε η δοκιμαστική περίοδος και ότι έχω ρυθμίσει αυτόματα κάρτα στο Liquid 15 ευρώ. Με το που έρθει ο μήνας και πάρει αυτόματα τα 15€ με αυτά τα χρήματα με 10 ευρώ αγοράζω Τα 200 GB Big Bang. Θα μείνει στην κάρτα/Liquid ένα υπόλοιπο 3.63€. Αυτό το υπόλοιπο των 3.63€ μπορώ να το χρησιμοποιήσω μόνο για να μιλάω ή να στέλνω SMS με χρεώσεις Liquid? Με δεδομένο ότι το Liquid παίρνει χρήματα για να παρέχει υπηρεσία ομιλία SMS και MB αν εγώ ενεργοποιήσω το πακέτο Big Bang μετά τα χρήματα τότε ποια είναι η προτεραιότητά κατανάλωσης? Όταν χρησιμοποιώ megabyte θα τρώει από τα αυτά του πακέτου Big Bang και θα μου αφήνει τα 3,63 για χρήση ομιλίας και sms ή θα τελειώσει πρώτα αυτά αφού υπάρχουν μέσα πριν από την ενεργοποίηση του πακέτου Big Bang?

Link to comment
Share on other sites

Για έναν ενήλικα, Το ελάχιστο που πρέπει να βάζει τι ποσό είναι και να έχει μια αξιοπρεπή ομιλία; 
 Μου φαίνεται πως πρέπει να αγοράσουμε ένα αριθμό και με μπούσουλα τα μηνύματα να πάμε στην πράξη. Ειδάλλως με διάβασμα δε γίνεται δουλειά. 
 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, blizard said:

Αν ΔΕΝ αλλάζεις την ημερομηνία χρέωσης θα χρεώνεσαι κάθε μηνα την μέρα που επέλεξες...  αυτά δεν χάνονται και τα ότι δεν καταναλώσεις με τις φτηνές τιμές του liquid θα τα ξοδέψεις σε αγορές smart pocket

Δηλαδή εάν δεν κάνω πολλη χρήση μπορω να αλλάζω την ημερομηνία χρέωσης έτσι ώστε να χρεώνομαι 12€/2μηνο;

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, blizard said:

ΝΑΙ.. αυτο ειναι το καυτό θέμα συζήτησης εδω που παλέυουμε να σιγουρέψουμε ... μέχρι στιγμής η αλλαγή της μπάρας μοιαζει να δουλέυει σωστά . αν την πάς πιο μετά το δέχεται, αν το την πάς πιο κοντά επίσης το δέχεται .

Εγώ δοκιμασα να την την πάω κοντά και είχα φραγή στην πιστωτική και είπε θα με χρεωσει ένα μήνα μετα, δεν πηρε λεφτά... απλά επειδή κανένας δεν έχει liquid ένα μηνα για να το έχει κάνει στην πραξη, περιμένουμε λιγο ακόμα για σιγουρια

Εάν η μπάρα ικανοποιεί τα βίτσια μας, τότε συμφέρει για ομιλία πολυ. Αρκεί τα χρήματα να μην έχουν ημερομηνία λήξης 1 μήνα. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι απαιτείται αποθήκευση κάρτας και φοβάμαι τις λάθος χρεώσεις που κάνει το "προβλημα συστήματος" που μόνιμα έχει η κόκκινη. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, blizard said:

Ναι κάτι θυμάμαι από συγγενή ότι είναι χάλια ... 

Τα χρηματα είναι ΚΑΝΟΝΙΚΑ 60 ημερών  όταν έβαλα με το κλασικό τρόπο μέσα από το cu liquid , με αυτόματο δεν έχω βαλει αλλά θα είναι τρελό να έχουν φτιάξει κάτι τέτοιο και να μην λένε τίποτα 😉  . Σου λένε οτι τα κρατάς τα λεφτά αν γυρίσεις στο cu , λες να έχεις αλλα με 30 μερες διάρκεια και αλλα με 60 οταν γυρισεις ? 🙂 

Δίκιο έχεις, απλά το όλο promo από μεριάς βονταφον αφήνει να εννοηθεί ότι θέλει 12€/μηνα. Για κάποιον που δεν μιλάει πολυ δεν συμφέρει να δίνει 12€/μηνα όταν στον βάτραχο μπορεί να δίνει 12€/3μηνο.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εμφάνισε τα νούμερα του cu μέσα στο my vodafone. Μήπως τελικά όταν έχεις συμβόλαιο κινητής και σταθερής δεν αποκτούν φραγή στο τρίμηνο; 

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Mobileras said:

Το μόνο που με χαλάει είναι ότι απαιτείται αποθήκευση κάρτας και φοβάμαι τις λάθος χρεώσεις που κάνει το "προβλημα συστήματος" που μόνιμα έχει η κόκκινη. 

Με προπληρωμένη ή εικονική κάρτα, τύπου revolut, η οποία θα είναι άδεια και θα γεμίζει οπότε θες να πληρώσεις δεν γίνεται; 

Δε είδα αν γράφτηκε κάπου πιο πίσω! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Το ενεργοποίησα πριν από λίγο με χρεωστική κάρτα της άλφα (υπόλοιπο χρημάτων 8 ευρώ). Έβαλα το 15 ευρώ

Έγινε κανονικά, απλά θέλει κάποιο χρόνο

Το μήνυμα είπε ότι θέλει έως 24 ώρες και ότι θα με ειδοποιήσουν με σμσ

Ένα ερώτημα βέβαια είναι ότι το 0.01 χρέωση ήθελε έγκριση από την εφαρμογή της άλφα, λογικά και η κανονική χρέωση των 15 θα θέλει, δεν θα γίνει αυτόματα.

Τώρα περιμένω.

(Μετά από λίγα λεπτά)

Όλα οκ έγινε ρευστό :)

Το πακέτο που είχα και λήγει σήμερα φαίνεται

Άλλαξα και την ημερομηνία ανανέωσης για 06 Φεβρουαρίου9c1c6d26edac8e3d1f091fcf7eb68ae2.jpg


(Μετά από αρκετή ώρα)



Αν ακούει η voda να φτιάξετε το widget

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Παλι καλα που υπάρχει το forum !!

Μπήκα για να διαβάσω σχετικά με το liquid και να βγάλω άκρη τι γινεται 

Με όσα διαβαζω αποφάσισα …

ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑΩ ΘΑ ΜΟΥ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΦΑΕΙ ΤΑ ΤΡΙΠΛΑΣΙΑ ΛΕΦΤΑ !!!!

😂☢️

Edited by Yrrah
Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ έβγαλα άκρη. ακούγεται ενδιαφέρον βέβαια

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, tolisfar said:

ούτε εγώ έβγαλα άκρη. ακούγεται ενδιαφέρον βέβαια

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ρε παιδιά είναι απλά τα πράγματα. Σου δίνει μια τιμή για λεπτά ομιλίας, SMS και ΜΒ και σου τρώει από τα λεφτά σου. Αυτό είναι όλο. Με την υποχρέωση συνδρομής κάθε μήνα να σου ρουφάει 12 ευρω η ο, τι άλλο πόσο επιλέξεις. 

Αυτό είναι τίποτα άλλο. 

Βέβαια εδώ όλη η κουβέντα γίνεται για το αν μπορείς να αλλάζεις ημερομηνία στην χρέωση της τραπεζικής κάρτας και έτσι να σε χρεώνει κάθε δίμηνο, αν σου φτάνουν τα λεφτά, το οποίο κατά τα φαινόμενα γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GMF80 said:

Εμενα μου κανει μια χαρα το Liquid. Το ενεργοποιησα.

Κι εμένα μια χαρά μου κάνει. 5-7 ευρώ το μήνα υπολογίζω να χαλάω και τα υπόλοιπα σουβλάκια. Όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε. 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, HEO said:

Το ενεργοποίησα πριν από λίγο με χρεωστική κάρτα της άλφα (υπόλοιπο χρημάτων 8 ευρώ). Έβαλα το 15 ευρώ

Έγινε κανονικά, απλά θέλει κάποιο χρόνο

Το μήνυμα είπε ότι θέλει έως 24 ώρες και ότι θα με ειδοποιήσουν με σμσ

Ένα ερώτημα βέβαια είναι ότι το 0.01 χρέωση ήθελε έγκριση από την εφαρμογή της άλφα, λογικά και η κανονική χρέωση των 15 θα θέλει, δεν θα γίνει αυτόματα.

Τώρα περιμένω.

(Μετά από λίγα λεπτά)

Όλα οκ έγινε ρευστό 🙂

Το πακέτο που είχα και λήγει σήμερα φαίνεται

Άλλαξα και την ημερομηνία ανανέωσης για 06 Φεβρουαρίου9c1c6d26edac8e3d1f091fcf7eb68ae2.jpg


(Μετά από αρκετή ώρα)



Αν ακούει η voda να φτιάξετε το widget

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk


 

Για ξαναδές το CU app τώρα:

1) Για 15Ε επιλεγμένη συνδρομή , δε σου έδωσε unlimited ομιλία για 1 μήνα;

2) Το ποσό που σου εμφανίζει το CU app είναι αυτό που είχες και πιο πριν το κάνεις liquid (δλδ χωρίς +13,63Ε λόγω της επιλεγμένης συνδρομής 15Ε) ;

Άν στα παραπάνω η απάντησή σου είναι ΝΑΙ, τότε την 6/2/2023 θα σου κάνει τα παραπάνω χωρίς καμιά χρέωση στην χρεωστική σου κάρτα, άσχετα εάν έχεις μέσα το διαθέσιμο ποσό των 15Ε ή όχι. Φαντάζομαι, δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, blizard said:

ΠΕΡΑ όμως αυτού υπάρχει το θέμα ότι μπορείς να γίνεις liquid και μετα να ξαναγίνεις cu ΔΩΡΕΑΝ και ευκολα , και μάλιστα να κρατήσεις όχι είχες αγοράσει στο cu όταν γίνεις liquid και όταν επιστρέψεις  !!!  Αυτό έχει επιπλέον τρελό ενδιαφέρον οπως καταλαβαίνεις , ουσιαστικά συνδιάζεις τα πάντα ,

Μπορεί να έχει κάποιο  λάκο η φάβα που δεν βλέπω, μπορεί σε ένα χρόνο να κόψουν τα "μπες- βγές" αφου εμαθες τι είναι η να το αφήσουν και μόνιμα έτσι δεν ξέρω (όπως είπες για να σε βολέψουν ή να πληρώνεις πιο ακριβά το ιντερνετ) ... θα μάθουμε 

Αυτό το "μπες-βγες" , όπως το αποκαλείς (επακριβώς: "απεγγραφή συνδρομής" και επανείσοδος) ΣΤΗ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ περίοδο 1 μήνα από την αρχική εγγραφή έχει το μειονέκτημα ότι ΓΙΑ >15Ε σου αφαιρεί τις δωρεάν ΠΑΡΟΧΕΣ της επιλεγμένης συνδρομής (τη απεριόριστη ομιλία δλδ) όταν θα "ξαναμπείς". Μπορεί άνετα να γίνει "μπες-βγες) {δλδ από liquid σε CU και τανάπαλιν} όταν επιλέξεις συνδρομή 12Ε που ότι ποσό σε ευρώ έχεις καταναλώνεται με 0,0065Ε/λεπτό ομιλίας. Μπορεί το ίδιο πρόβλημα (από 15Ε και πάνω συνδρομή δλδ) να συμβαίνει και όταν μετατίθεται η ημερομηνία πληρωμής στο μέλλον μέσα απ΄το CU app αφού την αποδεχτεί το σύστημα μετά από αρκετές ώρες (τουλάχιστον 20 ώρες από την αλλαγή, όπως έγραψες).

Δε μπορεί (δεν είναι "λογικό") να μετατίθεται η ημερομηνία από την μπάρα επ'άπειρο γιατί μετά από 60 μέρες έτσι κι αλλιώς θα λήξει η διάρκεια υπολοίπου των ευρώ εάν ούτε χωρίς αυτόματη ανανέωση (δλδ με τον κανονικό τρόπο) βάλεις κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Για ξαναδές το CU app τώρα:
1) Για 15Ε επιλεγμένη συνδρομή , δε σου έδωσε unlimited ομιλία για 1 μήνα;
2) Το ποσό που σου εμφανίζει το CU app είναι αυτό που είχες και πιο πριν το κάνεις liquid (δλδ χωρίς +13,63Ε λόγω της επιλεγμένης συνδρομής 15Ε) ;
Άν στα παραπάνω η απάντησή σου είναι ΝΑΙ, τότε την 6/2/2023 θα σου κάνει τα παραπάνω χωρίς καμιά χρέωση στην χρεωστική σου κάρτα, άσχετα εάν έχεις μέσα το διαθέσιμο ποσό των 15Ε ή όχι. Φαντάζομαι, δηλαδή.
Τα λεφτά είναι αυτά που είχα στο κανονικό cu

Δεν μου έδωσε απεριόριστη ομιλία ούτε πρόσθεσε χρήματα

υποθέτω αυτό θα γίνει την ημερομηνία που διάλεξα (06 Φεβρουαρίου) για να κάνει την αυτόματη ενεργοποίηση (που μεταξύ μας) δεν την θέλω

Το υπόλοιπο μου λήγει 06 Φεβρουαρίου, στις 03 θα το ξανακάνω cu και θα βάλω cashback και μετά θα ξαναέρθω στο ρευστό :)

Για να δούμε

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, HEO said:

Τα λεφτά είναι αυτά που είχα στο κανονικό cu

Δεν μου έδωσε απεριόριστη ομιλία ούτε πρόσθεσε χρήματα

υποθέτω αυτό θα γίνει την ημερομηνία που διάλεξα (06 Φεβρουαρίου) για να κάνει την αυτόματη ενεργοποίηση (που μεταξύ μας) δεν την θέλω

Το υπόλοιπο μου λήγει 06 Φεβρουαρίου, στις 03 θα το ξανακάνω cu και θα βάλω cashback και μετά θα ξαναέρθω στο ρευστό 🙂

Για να δούμε

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Ελπίζω να μην έχεις ξεχάσει ήδη από ΤΩΡΑ να έχεις ετοιμοπόλεμο ποσό Cash Back, γιατί πρέπει ΑΜΕΣΑ να το κάνεις τώρα (αφού "βγεις" όπως το αποκαλεί ο blizard , "απεγγραφή" δλδ) γιατί το My Vodafone app δεν "ανοίγει" αυτή τη στιγμή που το'χεις liquid και δε θα προλάβεις τελευταία στιγμή καθώς το pockee "είναι σε αργία" με το νέο έτος!!! Καθυστερούν υπερβολικά να περάσουν τις αποδείξεις δλδ.......

Δε χάνεις και τίποτα να "μπεις-βγεις" {κατά blizard!!} αφού δε σου έδωσε unlimited ομιλία με την εγγραφή σου στο liquid σήμερα παρότι επέλεξες 15Ε συνδρομή....

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγαπητοί φίλοι εμένα το Vodafone apk δουλεύει μια χαρά

Είχα καβαντζα ,cashback 2 ευρώ και ψιλά και με το που μπήκα στο Vodafone apk σκέφτομαι δεν δοκιμάζω να τα βάλω , για να δούμε θα λειτουργήσει

Και ω ναι, λειτούργησε κανονικά και τα έβαλε τα cashback στο υπόλοιπο :)

Επόμενο βήμα να πάρω κανένα τοματοζουμο την δεύτερα ;)

e3f68a6bda40a019b8f59d8b42e5c1d4.jpg

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Άρα παίζει:

Ή "κάτι" να άλλαξαν στους νέους liquidάδες που εγγράφονται με το νέο έτος (και όχι μόνο όσον αφορά τη δυνατότητα χρήσης του My Vodafone app) και να αλλάζουν και άλλα (να τα "μοντάρουν" δλδ ανάλογα: Με τα συμφέροντα τους εννοείται) όσο περνά ο καιρός.

Ή σε όσους δεν δίνει τις παροχές (την επιλεγμένη συνδρομή και την απεριόριστη ομιλία με επιλογή συνδρομής >15Ε) ΑΠΑΞ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ να τους δίνει τη δυνατότητα χρήσης του My Vodafone app ταυτόχρονα χωρίς "απεγγραφή" {"Μπες-βγες" κατά blizard} από το liquid.....Και όταν τους τα δώσει (την επιλεγμένη συνδρομή και την απεριόριστη ομιλία με επιλογή συνδρομής >15Ε) την επιλεγμένη ημερομηνία από την μπάρα να τους αποκλείει ΤΟΤΕ από τη δυνατότητα χρήσης του My Vodafone app!

Για δες HEO, σου ανοίγει άλλα app της Vodafone και τι σου εμφανίζει; Πχ Big Bang app....Επίσης, όταν πατάς πάνω στους κρυστάλους σου ΜΕΣΑ ΑΠΌ ΤΟ CU app (όχι από το BB app) σου τους βγάζει να αγοράσεις πακέτα BB;

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν αλλά εμένα όλο το σκηνικό με συμφέρει,

...ας κάνουν ότι τους φωτίσει ο Θεός :)

Α και οι κρύσταλλοι φαίνονται μεν δεν αντιδράει όταν πατάς πάνω,
Δεν βγάζει την λίστα δηλαδή με τις παροχές των κρυστάλλων

63c076e05e921f5dd870842b86be5b46.jpg

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι δεν έκανα τίποτα απολύτως

Δεν ξέρω γιατί αλλά λειτουργήσει μια χαρά

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι ΠΡΑΚΤΙΚΑ εφαρμοζουν διαφορετικους "χειρισμους" στα ΠΡΑΚΤΙΚΑ ζητηματα (πχ εαν ανοιγει το My Vodafone app) σε διαφορετικες χρονικα "φουρνιες" εγγραφης (την συγκεκριμενη χρονικη περιοδο δλδ) στο liquid.

Οπως οι πρωτοετεις 2018 πχ ακολουθουν αλλο "Προγραμμα Σπουδων" οσπου να αποφοιτησουν σε σχεση με τους "πρωτοετεις 2021"!! Παροτι συνυπαρχουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να συμβαίνει και αυτό ....

...αλλά εγώ τώρα λουφαζω για 2 μήνες με 700 λεπτά ομιλιας στην τσέπη :)

Α θα κοιτάξω μόνο αν περνάει νέες αποδείξεις από βδομάδα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, HEO said:


e3f68a6bda40a019b8f59d8b42e5c1d4.jpg

Θα μπορούσε ,πάντως, και τα υγρά διαφορετικών χρωμάτων στα ποτήρια να ανασηκώνουν την στάθμη τους (ίσως και να ξεχιλίζουν) ανάλογα με τους αριθμούς!!!

Πρόταση για τον γραφίστα του liquid!!!

Πχ με 3600΄ λεπτά να "αφρίζει"!!!

Νομίζω ότι ήδη το έχουν κάνει έτσι, τώρα που το είδα!!!

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...