Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οσο "κινουνται χρηματα" μεσω παραοικονομιας και επιδοματων σε αναληθως δηλωμενα εισοδηματα σε συντριπτικο % στη χωρα μας,

Και δεν υπαρχει κανενας μα κανενας τροπος να αλλαξει αυτο (αφου γινεται τοσο μαζικα καμια εξουσια δε μπορει να το σταματησει οταν την βολευει στη διατηρηση της θεσης της μαλιστα και στην "αναπαραγωγη" του ιδιου μοντελου/νοοτροπιας),

ΝΑΙ : Καλα μας κανουν και "κουμπαρα" θα βρουν το αναλογο αφηγημα να θεσμοποιησουμε οπως με τις τραπεζες πριν καποια χρονια.

ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ

ΑΝΑΠΟΤΡΕΠΤΗ Η ΚΑΤΑΛΗΞΗ.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Pppe said:

Οσο "κινουνται χρηματα" μεσω παραοικονομιας και επιδοματων σε αναληθως δηλωμενα εισοδηματα σε συντριπτικο % στη χωρα μας,

Και δεν υπαρχει κανενας μα κανενας τροπος να αλλαξει αυτο (αφου γινεται τοσο μαζικα καμια εξουσια δε μπορει να το σταματησει οταν την βολευει στη διατηρηση της θεσης της μαλιστα και στην "αναπαραγωγη" του ιδιου μοντελου/νοοτροπιας),

ΝΑΙ : Καλα μας κανουν και "κουμπαρα" θα βρουν το αναλογο αφηγημα να θεσμοποιησουμε οπως με τις τραπεζες πριν καποια χρονια.

ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ

ΑΝΑΠΟΤΡΕΠΤΗ Η ΚΑΤΑΛΗΞΗ.

Το 60% δηλώνει ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ εισόδημα κάτω από 10.000€

Link to comment
Share on other sites

Μπορει και να γραφουν και εδω στο myphone, οι ιδιοι, ευαγγελιζοντας σιγουρια συμβολαιων 33Ε

Να αλλο ενα "εισοδηματακι" κι απο κει!

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, blizard said:

Αν δεν θέλει να παίζει ββ και του αρέσουν τα απεριόριστα 20.00 - 08.00 , θα πρέπει να βγαίνει και ξαναμπαίνει κάθε μήνα... ακόμα και να σου τραβαει 12 ευρω το μήνα το liquid δεν έγινε τίποτα, με 12 ευρω έχεις  τα απεριόριστα data και μέχρι 850 λεπτά  .

Για διευκρίνησε τι εννοείς: "να μπαίνει και να ξαναβγαίνει κάθε μήνα" ;

Και "και να σου τραβάει 12 ευρώ το μήνα το liquid δεν έγινε και τίποτα" ;

Το Big Bang τον πρώτο δωρεάν μήνα δεν προσθέτει την επιλεγμένη συνδρομή του liquid προς χρήση για Big bang πακέτα, υπόψιν. Τα προσθέτει προς χρήση στο Big bang app όταν θα πληρωσεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ την συνδρομή του liquid?

Link to comment
Share on other sites

Για την κάρτα backup που έφερα από q.

Παρατήρησα με τα 12 ευρώ έδωσε πολλά πράγματα λόγο της προσφοράς 

1975574563_Screenshot_20230106_022021_MyCU.thumb.jpg.6ed460f32ca5e09c7f983c7b14234303.jpg

Και παρατήρησα ότι έβαλαν και αυτοί το αντίστοιχο πακέτο του wu με τα απεριόριστα της εβδομάδας 

455529709_Screenshot_20230106_022244_MyCU.thumb.jpg.215a202d2b1edd6d1aae4bae5a0cb642.jpg

 

Δεν έχει τους περιορισμούς με δύο ενεργοποιήσεις του πακέτου ανά μήνα όπως το WU αλλά είναι ακριβό. Στις 4 ενεργοποιήσεις έχεις 28 ημέρες που συζητάμε για 24 ευρώ συν θέλεις αλλά 13.5 να βάλεις τα απεριόριστα λεπτά για 30 ημέρες. Οπότε πάει κουστούμι 37,5€ και αν είσαι πάνω από 29 πας στα 41,25€. Για περιστασιακή χρήση των απεριόριστων καλό είναι αλλά ακριβό αν σκεφτείς το f2g.

Στέκεται κάπου ανάμεσα στα δύο καρτοκινητά των άλλων εταιριών αυτό βλέπω.

Για μένα αδιάφορο το τι παροχές δίνει λόγο των συμβολαίων που έχω αφού είναι νούμερο ασφαλειας και τσάμπα θα πάνε ότι έχει μέσα από την ανανέωση αλλά λέμε τώρα.

Καλύτερα αν φτάνεις στα 41,5 κάθε μήνα να κάνεις συνδιαστικο με σταθερό στα 51,5 ευρώ να πάρεις και Vdsl και unlimited συμβόλαιο κινητής συν δώρο την extrasim 🤣🤣🤣🤣🤣

 

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα καρτα στο κινητο ηλικιωμενου μεσω 1252. Απλο κινητο οποτε η μονη επιλογη ηταν αυτη. Αν δεν ξερεις το sms να βαλεις απευθειας το πακετο ειναι πραγματικο χαρακιρι να ακους 5 λεπτα ολα τα πακετα προσφορες κλπ μεχρι να βαλεις αυτο που θελεις... Ακατασχετη πολυλογια σε φαση να πεταξεις το κινητο...

Link to comment
Share on other sites

πάντως με το liquid δεν έχω καταλάβει το βασικότερο σημείο, πως μπορείς να αποφύγεις την χρέωση των 12 ευρώ

Μια λύση που κάπου εδώ διάβασα είναι να μεταφέρεις την ημερομηνία χρέωσης κάθε φορά όσο πιο μακρυά γίνεται

Άλλη να το κάνεις κανονικό και να επανέρχεσαι αλλά νομίζω θα τρως χρέωση στην είσοδο στο liquid

Μεθαύριο θα το κάνω liquid έτσι και αλλιώς λένε οτι δεν χρεώνουν τον πρώτο μήνα και σαν ασφάλεια θα βάλω μια χρεωστική με υπόλοιπο μικρότερο από 12 ευρώ

Για να δούμε


Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα καρτα στο κινητο ηλικιωμενου μεσω 1252. Απλο κινητο οποτε η μονη επιλογη ηταν αυτη. Αν δεν ξερεις το sms να βαλεις απευθειας το πακετο ειναι πραγματικο χαρακιρι να ακους 5 λεπτα ολα τα πακετα προσφορες κλπ μεχρι να βαλεις αυτο που θελεις... Ακατασχετη πολυλογια σε φαση να πεταξεις το κινητο...
ισχύει θα μου πεις τωρα ένας ηλικιωμένος ξέρει από πριν το πακέτο που χρειάζεται από πριν οπότε στέλνει το κατάλληλο sms

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk


αν πάω δοκιμαστικά στο ρευστο τυχόν υπόλοιπα που έχω θα διαγραφούν ? και δεύτερον αν γυρίσω θα τα βρω πάλι αν δεν έχουν λήξει?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σαν απλός χρήστης, χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση σε καμία εταιρία ούτε μέτοχος είμαι, έχω να πω ότι αυτό που έκανε η vodafone πραγματικά για τα ελληνικά δεδομένα είναι καινοτόμο.

Ηταν ο λόγος που άφησα το frog και μετέφερα το νούμερο μου. 

Το liquid είναι ουσιαστικά ένα άλλο είδος καρτοκινητης. 

Ισχύουν όλα όσα ξέρεις για τα καρτοκινητα (στο 2μηνο μηδενισμός του ποσού, στο 3μηνο φραγή) απλά δεν υπάρχουν πακέτα. Σου δίνει τις τιμές για τα λεπτά ομιλίας , τα sms και τα ΜΒ και εσύ πορεύεται με αυτά και με την κατανάλωση σου. 

Την ομιλία και τα sms τα έχει πάμφθηνα. Το ΜΒ το έχει λίγο τσιμπημένο και εκεί ακριβώς είναι το ζουμί. 

Για εμένα που κυμαίνομαι μεταξύ 1,5-4 giga το μήνα και ελάχιστη ομιλία είναι τέλειο γιατί ότι καταναλωνω πληρώνω. 

Προφανώς για κάποιον που καταναλώνει 10γιγα το μήνα ειναι λίγο τσιμπημένο. Εγώ στο frog έπαιρνα πακέτο 10γιγα και 200 προς όλους με 8,90ευρω.Ειχα μαζέψει 100 γιγα και 800λεπτα.Ε και τι έγινε; Ήταν ανεκμεταλευτα και κάθε μήνα έπρεπε να δίνω 8,90 για κάτι που ουσιαστικά δεν εκμεταλλευομουν. 

Επίσης έχει βάλει ασφάλεια το 1,5ευρω την ημέρα και ετσθ δεν κινδυνεύεις να σου ξερανει όλο το ποσό. Μπαίνοντας και βγαίνοντας μένουν τα λεφτά σου και τα πακέτα που έχεις αγοράσει και μάλιστα όταν είσαι liquid εχουν προτεραιότητα τα πακέτα. 

Δυστυχώς οι περισσότεροι χρήστες βλέπουν μόνο τι τους παρέχουν αλλά το μυστικό είναι να ζυγίζεις τις ανάγκες σου και ανάλογα να πληρώνεις. 

Link to comment
Share on other sites

Aρα με τα έως τώρα λεγόμενά σας το liquid συμφέρει για μικρή έως μεσαία ίσως χρήση. Για κάποιον που πχ θέλει 300-500gb και ελάχιστη ομιλία μαζί, πάλι πάμε στο 30αρι σχεδόν.. Δηλαδή είτε 2 πακέτα 200αρια bb και το μικρό της ομιλίας, είτε ένα 200αρι για πρωι προς απόγευμα και μετά βραδινά απεριόριστα πάλι κοντά στο 30αρι θα βγει..

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, bbbb said:

Aρα με τα έως τώρα λεγόμενά σας το liquid συμφέρει για μικρή έως μεσαία ίσως χρήση. Για κάποιον που πχ θέλει 300-500gb και ελάχιστη ομιλία μαζί, πάλι πάμε στο 30αρι σχεδόν.. Δηλαδή είτε 2 πακέτα 200αρια bb και το μικρό της ομιλίας, είτε ένα 200αρι για πρωι προς απόγευμα και μετά βραδινά απεριόριστα πάλι κοντά στο 30αρι θα βγει..

Κοίτα να δεις. Είναι λίγο ποιο σύνθετο. Στο liquid σου χρεώνει 0,0015€ το ΜΒ. Υπάρχει όμως μια μικρή λεπτομέρεια. Αν χαλάς 1γιγα την ημέρα τότε θα σου κοστίσει ο μήνας 45 ευρώ. 

Αν όμως κάποιος τα χαλάσει σε δύο μέρες τότε θα του κοστίσουν αυτά τα 300γιγα 3ευρω!!!!.

Αυτο γίνεται γιατί μετά το 1,5ευρω ημερησίως χρέωση όλα γίνονται απεριόριστα μέχρι το τέλος της ημέρας 

Πρακτικά τα απεριόριστα γιγα στο liquid κοστίζουν 45 ευρώ το μηνα

Αρα είναι γιαυτους που κάνουν μια μέτρια λελογισμενη χρήση και τους δίνει την δυνατότητα σε ένα τριήμερο να τα κάνουν λίγο "ωπα" που και που

Edited by glofiish
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, blizard said:

Το liquid ΔΕΝ έχει πακέτο ομιλίας ...  αν μιλήσεις 3 λεπτά θα πληρώσεις 2 cent , 150 λεπτά 1 ευρω πχ

Δεν έχεις ανάγκη πάνω από 1 bb το μήνα (δεν μπορείς και λογο πόντων) ... αφου τα 200 gb προστίθενται στα υπόλοιπα και αν υπολογίσεις 3 μήνες φτηνά απεριόριστα το καλοκαίρι  ,κανά μήνα Χριστούγεννα Πασχα , συν κανα μήνα δωρεάν το χρόνο πάμε 5 μήνες απεριόριστα που δεν χαλάς τα gb σου και ετσι πλησιάζεις 350 το μήνα !!!  10 ευρω το μήνα για bb και άλλα 20 το χρόνο για τα απεριόριστα , βγαίνουν 12 ευρω και φτάνουν για πολλά λεπτά ομιλίας ακομα με 15 ευρω αυτόματη ανανέωση  ... αν βάλεις και τις προσφορές που έχουν τώρα πάει πάρα πολύ ανετα.

Βολέυει και αυτό καμια φορά αλλα περισσότερο είναι για την ασφάλεια όπως είπες, να μην ξεχαστείς ή τίποτα τέτοιο. Υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να βρεις gb ακόμα και με κάρτα ιντερνετ, θα   δούμε στο μέλλον τι γίνεται και με την έξοδο - είσοδο ακριβώς, αλλά είναι πραγματικά αξεπέραστο να ξέρεις ότι μπορείς να μιλήσεις 70 λεπτά και να πληρώσεις μισό ευρω !!! και οτι περισέψει να μην πάει χαμένο και να μην είναι δεσμευμένο αλλά να το χαλάσεις σε αγορες προιόντων !! 

Να σε ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί. Έβαλα την κάρτα, με χρέωσε και καλά 1cent για να την δεχτεί αλλά διαβάζω ότι στην αρχή σου δίνει δώρο 12ευρω.Εμενα δεν μου έδωσε τίποτα. Βέβαια έχω ενεργά πακέτα δεν έχω θέμα απλά έχω απορία. 

Μήπως στην επόμενη πληρωμή θα μου τα δώσει; Δεν έχω καταλαβει

Link to comment
Share on other sites

Για ξαναμπές στο CU app (το μόνο που δουλεύει όσο είσαι Liquid, δε δουλεύουν τα MyVodafone app ούτε από browser): Μήπως το κόψαν το ποσό δωρεάν για τη δοκιμαστική περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, blizard said:

Αυτό το 1 cent είναι απλά για να την δεχτεί , ένας έλεγχος κάρτας δλδ , αν είχες απο πριν καρτα  δεν θα σου ζητούσε ελεγχο.

Για να σε χρεώσει πρεπει να φτάσει η μέρα που έχεις δηλώσει στην μπάρα .... πότε γράφει  (ΔΕΝ θα σε χρεώσει την πρωτη φορά αλλά θα σου δώσει τα λεφτά χωρίς χρέωση κάρτας και αν έχεις βαλει 15 και δωρεάν απεριόριστα.

Τωρα αν είχες επιλέξει να βάλεις στην μπαρα την μέρα που μπήκες liquid , η πρώτη ανανεωση (η δωρεαν) θα είναι για τον επομενο μήνα ...  μπορείς να αλλάξεις την ημερομηνία και να την βάλεις σε 2 μέρες από σήμερα, αυτό το λέω γιατι για κάποιο λόγο θέλει λίγο χρόνο να περάσει την αλλαγή, εγώ που την εκανα το βράδυ για την επόμενη δεν δούλευει !!! όταν το έκανα 2 μέρες μετά το δέχτηκε.  Ανάλογα τη μέρα έχεις βάλει εσυ την ανανέωση, απλά περίμενε βέβαια, ή βάλτην όποτε σε βολέυει, αλλά να έχεις και το νου σου στις 60 μέρες .. η δωρεαν ανανεωση δεν μετράει, να το κάνεις κλασικα εχει επιλογές αν περνάνε οι 60 μερες 

Οκ αν είναι έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ γράφτηκα 3/1 και έβαλα την μπάρα να με χρεώσει 3/2.Νομιζα ότι τώρα θα μου δώσει τα 12ευρω.εχω 6,80 υπόλοιπο και πακέτο με ομιλία και ίντερνετ μέχρι 28/1.

Δεν έχω θέμα. Αν όμως ήμουν μηδέν σε όλα και γραφομουν, θα με άφηνε στο μηδέν; 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, blizard said:

Ναι θα έμενες στο 0 ... όταν μπαίνεις ή βγαίνεις δεν αλλάζει κάτι και αφου έχεις πακέτο με τα 12 ευρω δεν μπορείς ουτε να μιλήσεις με τα 6 ευρω σου , πρεπει να τελειώσουν πρώτα τα πακέτα .

Τεσπα. Αφού δίνει τον δωρεάν μήνα θα έπρεπε να τον δίνει στην αρχή. Εγώ έτσι κατάλαβα. Εκτός αν παίζει ρόλο το γεγονός ότι, επειδή είμαι νέος από φορητότητα, ήδη μου έχει βάλει 5 ευρώ δωρο

Link to comment
Share on other sites

Με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ πληρωμή της συνδρομής (είτε 12 , είτε 15, είτε 20, είτε 30Ε) πόσο επεκτείνεται η διάρκεια ισχύος υπολοίπου; 2 μήνες όπως στην κανονική "κάρτα" (ή Cash Back που παρεπιμπτόντως δε δουλεύει όσο είσαι liquid) , 1 μήνα ή καθόλου και πρέπει να βάλεις κανονική κάρτα από την αποθηκευμένη χρεωστική κάρτα;

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, blizard said:

Δεν είναι δωρεάν μήνας...  είναι δωρεάν χρήματα από ανανέωση.  Μπαίνεις και βγαίνεις δωρεάν οποτε θες.

Ο πρώτος μήνας που θα εγγραφείς στην υπηρεσία είναι δωρεάν . Αυτό σημαίνει ότι την ημέρα που είναι προγραμματισμένη η πρώτη αυτόματη  ανανέωση της συνδρομής σου δεν θα χρεωθει ή πιστωτική/χρεωστική σου κάρτα. Το ποσό που έχεις επιλέξει θα πιστωθεί στο λογαριασμό σου και θα έχει διάρκεια ισχύος ένα μήνα. Μετά από αυτό το μήνα η ανανέωση της συνδρομής θα γίνεται μηνιαία κανονικά χρεώνοντας την πιστωτική/χρεωστική σου κάρτα.Το υπόλοιπο της δοκιμαστικής δωρεάν συνδρομής δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην υπηρεσία cu Smart Pocket.

Α τώρα κατάλαβα. Ως ημέρα που είναι προγραμματισμένη η πρώτη αυτόματη  ανανέωση της συνδρομής μου άρα λογίζεται η 3/2 στην περίπτωση μου. 

Εγώ νόμιζα ότι είναι η ημέρα εγγραφής στην υπηρεσία. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, glofiish said:

Α τώρα κατάλαβα. Ως ημέρα που είναι προγραμματισμένη η πρώτη αυτόματη  ανανέωση της συνδρομής μου άρα λογίζεται η 3/2 στην περίπτωση μου. 

Εγώ νόμιζα ότι είναι η ημέρα εγγραφής στην υπηρεσία. 

Άρα πχ:

6/1 το κάνεις liquid (με πρώτη αυτόματη ανανέωση πχ 15/1) και δε προστίθεται κανένα ποσό

15/1 (δλδ "πρώτη αυτόματη ανανέωση" όπως όρισες αν δε το αλλάξεις τουλάχιστον 2 μέρες πιο πριν) προστίθεται το ποσό της επιλεγμένης συνδρομής;

Αυτό κατάλαβες;

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Pppe said:

Άρα πχ:

6/1 το κάνεις liquid (με πρώτη αυτόματη ανανέωση πχ 15/1) και δε προστίθεται καινένα ποσό

15/1 (δλδ "πρώτη αυτόματη ανανέωση" όπως όρισες αν δε το αλλάξεις τουλάχιστον 2 μέρες πιο πριν) προστίθεται το ποσό της επιλεγμένης συνδρομής;

Αυτό κατάλαβες;

Ναι αυτό κατάλαβα. Προστίθεται το ποσό χωρίς να χρεωθεις. Πάντως μου φαίνεται καλή φάση. Μπας και γλυτώσουμε κάνα φράγκο χεχε. Θα δείξει 

Edited by glofiish
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, glofiish said:

Ναι αυτό κατάλαβα. Προστίθεται το ποσό χωρίς να χρεωθεις

Πότε προστίθεται, κατάλαβες, αν κάνεις όπως έγραψα παραπάνω με τις ημερομηνίες;

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Pppe said:

Πότε προστίθεται, κατάλαβες, αν κάνεις όπως έγραψα παραπάνω με τις ημερομηνίες;

15/1. Με ρωτάς όντως ή με δοκιμάζεις αν έχω "καεί"; 😂

Link to comment
Share on other sites

Εεεε έπρεπε ήδη να στα έχει "προσθέσει" από όταν εγγράφηκες στο liquid.

Ας μας πει κι ο blizard. 

Μάλλον "κάτι" άλλαξαν.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...