Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6131


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορει να με διαφωτισει καποιος πως μπορω να βλεπω τη διαρκεια της κλησης την ωρα που μιλαω; Να χρονομετρα δηλαδη παραλληλα με την κληση οπως στο 7610! (Μονο τη συνοψη βρηκα που δειχνει τη διαρκεια της κλησης στο τελος). Ευχαριστω :)
This world sucks... Have your own bpm...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δηλαδή παιδιά εγώ που το πήρα 10 Δεκεμβρίου, να το πάω για αναβάθμιση στη NOKIA ? Πως να δω ποιό είναι το τελευταίο software που έχω,και ποιο είναι το νέο?

Την εκδοση του λογισμικου την βλεπεις με: *#0000# καθως και μεσα απο το μενου. Η τελευταια ειναι νομιζω η 05.50.

 

 

Να πω και κατι αλλο....

Η κοπελια μου εχει το Motorola V3. Οσες φορες και να προσπαθησα να συνδεθω με το τηλ της μεσω μπλε δοντιου δεν τα καταφερα. Αντιθετα αυτη συνδεεται με τα περισσοτερα τηλ, ενω εγω δεν εχω αντιμετωπισει με κανενα προβλημα ουτε με τον υπολογιστη.

Ξερετε τι μπορει να παιζει; Μηπως ειναι λογο διαφορετικης εκδοσης του μπλε δοντιου (αν και θα επρεπε να δουλευει και με την εκδοση 1.0);

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να με διαφωτισει καποιος πως μπορω να βλεπω τη διαρκεια της κλησης την ωρα που μιλαω; Να χρονομετρα δηλαδη παραλληλα με την κληση οπως στο 7610! (Μονο τη συνοψη βρηκα που δειχνει τη διαρκεια της κλησης στο τελος). Ευχαριστω :)

Μόνο η σύνοψη κλήσης υπάρχει.(που την βλέπεις στο τέλος της κλήσης)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κόλπο! Είναι κάτι πολύ λογικό το οποίο ισχύει για όλα τα τηλέφωνα. Λογικό δεν είναι το τηλέφωνο να κάνει οικονομία στη μπαταρία όταν δεν είναι συνεχώς στο ψάξιμο για καλύτερο δίκτυο; Πόσο μάλλον όταν αυτό είναι ανώφελο γιατί θα φάει "χυλόπιτα" από τα άλλα δίκτυα πλήν του δικού σου!! Κάτι τέτοιο (αυτόματη αναζήτηση) είναι χρήσιμο μόνο στην περιαγωγή όπου έχεις πρόσβαση σε όλα τα δίκτυα της ξένης χώρας και αφήνεις το τηλέφωνο να βρίσκει πάντα αυτό με το πιο συνατό σήμα από περιοχή σε περιοχή.

 

 

 

Τώρα τι συγκρίνεις; Πλάκα μας κάνεις; Το Κ750i έχει κλάσεις ανώτερη κάμερα και η μπαταρία του κρατάει 5-6 μέρες! Κορυφαίο τηλέφωνο! Το είχα παλιά και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Το μόνο του μειονέκτημα είναι οτι έχει ψιλοπαλιώσει. Αυτό με το joystick είναι λίγο υποκειμενικό γιατί το δικό μου σε 1 χρόνο δεν είχε πάθει τίποτα. Εξαρτάται από το πως του συμπεριφέρεσαι.

Το k750 το είχα κι εγώ για 8 μήνες περίπου και θα συμφωνήσω απόλυτα με το φίλο..
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Το τηλέφωνο όταν είναι κλειστό είναι 92 mm ύψος, όταν ανοίγει το πορτάκι πόσα mm πάει; Αν μπορεί κάποιος που το έχει να το μετρήσει, ας απαντήσει παρακαλώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατα τύχη έπεσα σε ένα αλλοδαπό forum για το 6131 και διαβάζοντας το ανέφερε οτι εάν στις ρυθμίσεις του κινητού αλλάξουμε την αναζήτηση δικτύου από αυτόματη σε χειροκίνητη τότε βλέπουμε δραματική βελτίωση της μπαταρίας. Το έκανα και βλέπω σημαντική διαφορά. Κάντε το και εσείς να δούμε αν όντως θα δείτε την ίδια βελτίωση....!!!!!!!

 

Επειδή θα ήθελα να αλλάξω κι εγώ αυτή τη ρύθμιση, αλλα δε γνωρίζω τι ακριβώς πρέπει να κάνω, μπορεί κάποιος να με βοηθήσεί; ευχαριστώ!

DRIVE LIKE THE WIND
Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα ήθελα να αλλάξω κι εγώ αυτή τη ρύθμιση, αλλα δε γνωρίζω τι ακριβώς πρέπει να κάνω, μπορεί κάποιος να με βοηθήσεί; ευχαριστώ!

 

Ρυθμίσεις -> Τηλέφωνο -> Επιλογή φορέα -> Μη αυτόματη

 

εκεί περιμένεις να κάνει αναζήτηση και όταν εμφανιστούν τα διαθέσιμα δίκτυα επιλέγεις το δικό σου

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις -> Τηλέφωνο -> Επιλογή φορέα -> Μη αυτόματη

 

εκεί περιμένεις να κάνει αναζήτηση και όταν εμφανιστούν τα διαθέσιμα δίκτυα επιλέγεις το δικό σου

 

Αυτό έχει κάποια σχέση με τη ποιότητα σήματος?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Το τηλέφωνο όταν είναι κλειστό είναι 92 mm ύψος, όταν ανοίγει το πορτάκι πόσα mm πάει; Αν μπορεί κάποιος που το έχει να το μετρήσει, ας απαντήσει παρακαλώ.

 

Γύρω στα 157 mm περίπου

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει κάποια σχέση με τη ποιότητα σήματος?

 

με την ποιότητα? όχι.. έχει σχέση με το ότι όταν είναι χαμηλό το σήμα στο κινητό σου αυτό δε ψάχνει για άλλο δίκτυο (που έτσι κι αλλιώς δε θα μπορεί να μπει εδώ στην Ελλάδα) οπότε δεν ξοδεύει μπαταρία..

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

με την ποιότητα? όχι.. έχει σχέση με το ότι όταν είναι χαμηλό το σήμα στο κινητό σου αυτό δε ψάχνει για άλλο δίκτυο (που έτσι κι αλλιώς δε θα μπορεί να μπει εδώ στην Ελλάδα) οπότε δεν ξοδεύει μπαταρία..

 

Οπότε φαντάζομαι ότι θα εξοικονομεί μεγάλη ενέργεια στη μπαταρία απαλλαγμένο από την παραπάνω λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις -> Τηλέφωνο -> Επιλογή φορέα -> Μη αυτόματη

 

εκεί περιμένεις να κάνει αναζήτηση και όταν εμφανιστούν τα διαθέσιμα δίκτυα επιλέγεις το δικό σου

 

ευχαριστώ!

DRIVE LIKE THE WIND
Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 157 mm περίπου

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Από τη στιγμή όμως που είναι 92 mm όταν είναι κλειστό, όταν ανοίγει δε θα έπρεπε να είναι περίπου το διπλάσιο; Πως γίνεται να είναι 157 mm μόνο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Από τη στιγμή όμως που είναι 92 mm όταν είναι κλειστό, όταν ανοίγει δε θα έπρεπε να είναι περίπου το διπλάσιο; Πως γίνεται να είναι 157 mm μόνο;

 

το δικό μου είναι ~162mm :lol::p

 

και όχι δεν είναι διπλάσιο όταν ανοίγει γιατί τα clamshell ανοίγουν σε κάποια γωνία και όχι πλήρως

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου είναι ~162mm :lol::p

 

και όχι δεν είναι διπλάσιο όταν ανοίγει γιατί τα clamshell ανοίγουν σε κάποια γωνία και όχι πλήρως

 

Έχεις δίκιο! Γλυτώνει κάποια mm λόγω αυτής της γωνίας... Έχω πολύ καιρό να πάρω clamshell κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Mε αφορμή την αναφορά για την οικονομία της μπαταρίας,και επειδή είμαι νέος χρήστης:

1) Πέρα απο τα γνωστά στους περισσότερους,για τη χρήση της κάμερας,αναπαραγωγή βίντεο,χρήση ραδιοφώνου,κλπ.που σίγουρα επιβαρύνουν την μπαταρία,υπάρχει link του myphone παλαιότερης αναφοράς με γενικές οδηγίες για την οικονομία στην μπαταρία?

Αν όχι ας γράψει κάποιος κάποια μυστικά οικονομίας που μπορεί να μην ξέρουμε οι καινούριοι.

2) Συγκεκριμένα για το 6131,και στη λειτουργία "ενεργής αναμονής" καταναλώνεται περισσότερη ενέργεια?(απλά με μπερδεύει αυτό το... "ενεργής") Ή πρόκειται απλά-όπως κατάλαβα-για μια έξτρα δυνατότητα για δημιουργία ενός προσωπικού μενού του χρήστη?

3) Επειδή το χρησιμοποιώ μέχρι τώρα κυρίως για να δω αν έχω κλήση ή sms,πότε καταναλώνει περισσότερη ενέργεια,αν το αφήνω ανοικτό για 12 ώρες συνεχόμενα, ή κλειστό, με άνοιγμα-κλείσιμο πχ κάθε 1 ώρα? Δηλαδή η καταν.ενέργεια έιναι περισσότερη σε ένα άνοιγμα-κλείσιμο(λόγω του οτι αναγκάζεται να αναζητά το δίκτυο,και οτι άλλο συμβαίνει κατα το άνοιγμα) απο την απλή αναμονή μιας ώρας?

4)Και κάτι άσχετο με την μπαταρία, για το hands-free:Με τοποθετημένο το hands-free, με κάλεσαν,άκουγα απο τα ακουστικά τι μου έλεγαν,αλλά δεν με άκουγαν αυτοί,παρόλο που μιλούσα στο μικρόφωνο.Μήπως δεν έκανα κάποια ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

 

Ti mou protinete? theli na einai clampshell kai na exi radiofono.

 

Euxaristo

 

Υπαρχει αναλογη ενοτητα για επιλογη,συγκρισεις κλπ

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

Συνεχεια εκει λοιπον .

 

Εδω λεμε τα του 6131....

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Απογοητευμένοι; Δεν θα το έλεγα !

Το 6131 είναι το καλύτερο τηλέφωνο που έχει η nokia στα λεφτά αυτά. Και να φανταστείς οτι δεν μου αρέσουν γενικά τα clamshell. Η οθόνη του δεν υπάρχει σε πολύ ακριβότερα μοντέλα και απο τις δυνατότητες του δεν λείπει τίποτα (άντε λίγη αυτονομία παραπάνω).

Τώρα αν θες να πάς σε άλλη εταιρία, αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Λογικό είναι σε ενα forum να διαβάζεις τα προβλήματα που έχει ο κόσμος με το κινητό. Δεν είναι συνηθισμένο να μπεί κάποιος και να αρχίσει να γράφει μηνύματα οτι όλα πάνε καλά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατα τύχη έπεσα σε ένα αλλοδαπό forum για το 6131 και διαβάζοντας το ανέφερε οτι εάν στις ρυθμίσεις του κινητού αλλάξουμε την αναζήτηση δικτύου από αυτόματη σε χειροκίνητη τότε βλέπουμε δραματική βελτίωση της μπαταρίας. Το έκανα και βλέπω σημαντική διαφορά. Κάντε το και εσείς να δούμε αν όντως θα δείτε την ίδια βελτίωση....!!!!!!!

 

Eγώ το έκανα εδώ και 3 μέρες, αλλά βελτίωση στην μπαταρία δεν είναι καμμία...

 

Σημειωτέον βέβαια ότι είμαι με το παλιό λογισμικό (03.70)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα το τηλεφώνακι με επιδότηση. Πόση ώρα να το βάλω να φορτίσει; Από το κατάστημα μου είπαν όχι παραπάνω από 5-6 ώρες.

Και κάτι άλλο. Είστε ικανοποιημένοι από την ποιότητα κατασκευής του; Αυτοί που το έχουν αρκετό καιρό, ειδικά με το πορτάκι είναι ευχαριστημένοι; Φοβάμαι μήπως με το άνοιξε - κλείσε χαλαρώσει και αρχίζει να παίζει πολύ το πορτάκι. Πείτε μου αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα το τηλεφώνακι με επιδότηση. Πόση ώρα να το βάλω να φορτίσει; Από το κατάστημα μου είπαν όχι παραπάνω από 5-6 ώρες.

Και κάτι άλλο. Είστε ικανοποιημένοι από την ποιότητα κατασκευής του; Αυτοί που το έχουν αρκετό καιρό, ειδικά με το πορτάκι είναι ευχαριστημένοι; Φοβάμαι μήπως με το άνοιξε - κλείσε χαλαρώσει και αρχίζει να παίζει πολύ το πορτάκι. Πείτε μου αν κάνω λάθος.

 

Kαλά σου είπανε για τη πρώτη φόρτιση... δεν χρειάζεται παραπάνω ;)

 

 

Η ποιότητά του είναι άψογη! Το έχω μήνες, έχει φάει και 2-3 χύμες :O και όλα είναι άψογα! Το πορτάτι είναι λες και το αγόρασα χθες ;)

Link to comment
Share on other sites

Kαλά σου είπανε για τη πρώτη φόρτιση... δεν χρειάζεται παραπάνω ;)

 

 

Η ποιότητά του είναι άψογη! Το έχω μήνες, έχει φάει και 2-3 χύμες :O και όλα είναι άψογα! Το πορτάτι είναι λες και το αγόρασα χθες ;)

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Αυτό με το πορτάκι η αλήθεια είναι πως με ανησυχούσε και με ανησυχεί λίγο αλλά εντάξει ελπίζω να αντέχει...

Τώρα κάτι άλλο, ποια μάρκα microSD μου προτείνετε να πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...