Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6131


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν πάρω ένα bluetooth USB θα μπορώ να συνδέσω τον Η/Υ με το 6131 ή χρειάζεται απαραίτητα καλώδιο;

 

Ναι κανονικότατα και χωρίς κανένα πρόβλημα!

 

Δεν ξέρω γιατί ακούγονται αρνητικά σχόλια, εγώ έχω 1 εβδομάδα το κινητό και είμαι super ευχαριστημένος. Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η φωτογραφική δυνατότητα του κινητού και έτσι η απουσία φλας ή τα λίγα mpixel δεν με χαλάνε. Η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλή και η οθόνη του είναι οτι καλύτερο έχω δει (δεν προβληματίζει σε καμία περίπτωση το εάν έχει προστατευτικό τζαμάκι η όχι γιατι η συσκευή είναι clamshell και έτσι θεωρώ κατόρθωμα κάποιος να την γρατζουνίσει ή να την χτυπήσει). Το λειτουργικό (series 40 3rd edition) είναι οτι καλύτερο υπάρχει για ένα τηλέφωνο (δεν μιλάω για smartphones) και σε σχέση με το 6270 που είχα πριν είναι σαφώς πιο γρήγορο, δεν κολλάει καθόλου, δεν μου έχει κάνει κανένα reset και μάλιστα έχει μερικά features περισσότερα (πχ υποστήριξη για macromedia flash )

 

Τελικά πιστεύω οτι σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει κάτι καλύτερο και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να φοβάται κανείς να το αποκτήσει....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μήπως έχει κάποιος τους αρχικούς ήχους (μαμίσιους) που έρχονται με το κίνητό;

Αν όχι ξέρει πως μπορώ να τους ξαναβάλω (γιατί τους έσβησα βλακωδώς)

Ακόμα ποια είναι η τελευταία έκδοση firmware;

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

γενικα κι εμενα δεν με πειραξε η ελλειψη τζαμιου,στο κατω κατω δεν ειναι οθονη αφης για να την παταμε με το δαχτυλο κι επισης αποκλειω την περιπτωση να την γρατζουνισει κανεις,εγω της ειχα βαλει κι ενα screen protector καλου κακου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μερικές ερωτήσεις :

 

1) Στον τηλεφωνικό κατάλογο μέχρι πόσους αριθμούς μπορείς να προσθέσεις κάτω από το ίδιο όνομα? 'Η μήπως είναι σαν κάποια παλαιότερα ΝΟΚΙΑ που μπορούσες μόνο 1??

 

2) Η ποιότητα ήχου του MP3 player πλησιάζει τουλάχιστον αυτή της σειράς Walkman της SE?

 

3) Ελπίζω το menu (αν και ξέρω ότι είναι θέμα συνήθειας..) να είναι όσο εύχρηστο είναι του Κ700 που έχω..:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μερικές ερωτήσεις :

 

1) Στον τηλεφωνικό κατάλογο μέχρι πόσους αριθμούς μπορείς να προσθέσεις κάτω από το ίδιο όνομα? 'Η μήπως είναι σαν κάποια παλαιότερα ΝΟΚΙΑ που μπορούσες μόνο 1??

 

2) Η ποιότητα ήχου του MP3 player πλησιάζει τουλάχιστον αυτή της σειράς Walkman της SE?

 

3) Ελπίζω το menu (αν και ξέρω ότι είναι θέμα συνήθειας..) να είναι όσο εύχρηστο είναι του Κ700 που έχω..:confused:

 

1. Όσους θέλεις.

2. Είναι πολύ καλή η πιότητα και θα μείνεις ικανοποιημένος.

3. Είναι πολύ πιο εύχρηστο και πλούσιο. Α, υπάρχει και το τελικό "ς". :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.επειδη με ενδιαφερει και μενα το κινητακι θελω να ρωτησω 4 πραγματακια.1ον)ο ραδιοφωνικος δεκτης ειναι καλος?2ον)η οθονη ειναι επιπεδου 6270-6280? 3ον) το εξωτερικο ηχειο ειναι δυνατο? και 4ον) flight mode εχει?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.επειδη με ενδιαφερει και μενα το κινητακι θελω να ρωτησω 4 πραγματακια.1ον)ο ραδιοφωνικος δεκτης ειναι καλος?2ον)η οθονη ειναι επιπεδου 6270-6280? 3ον) το εξωτερικο ηχειο ειναι δυνατο? και 4ον) flight mode εχει?

 

1. Πολύ καλός (Πάτρα).

 

2. Και καλύτερη γιατί υποστηρίζει 16Μ χρώματα.

 

3. Ίσως από τα πιο δυνατά της αγοράς.

 

4. Φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

1. Πολύ καλός (Πάτρα).

 

2. Και καλύτερη γιατί υποστηρίζει 16Μ χρώματα.

 

3. Ίσως από τα πιο δυνατά της αγοράς.

 

4. Φυσικά.

Ναι ε?Αδερφε με κανεις να παω να το παρω!!!Η φωτο ειναι καλη?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε?Αδερφε με κανεις να παω να το παρω!!!Η φωτο ειναι καλη?

 

 

Η φωτό και το βίντεο είναι χάλια. Τώρα θα πας να το πάρεις; :D

1,3 είναι η καημένη. Και η μπαταρία είναι λίγη για το κινητό αυτό. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

γενικα κι εμενα δεν με πειραξε η ελλειψη τζαμιου,στο κατω κατω δεν ειναι οθονη αφης για να την παταμε με το δαχτυλο κι επισης αποκλειω την περιπτωση να την γρατζουνισει κανεις,εγω της ειχα βαλει κι ενα screen protector καλου κακου.

 

vasika re paidia pou sizitate toso kairo gia tin eleipsi tzamiou prostasias... einai gia na paramenei i othoni se lepta epipeda kai na min meionete i apodosi tis ipsilis analisis kai ton xromaton...

einai i kaliteri othoni tis agoras kai exete kolisei sto tzamaki!!!

kante oti kai o taksidiotis... valte screen protector kai telos!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσες να μας το εξηγήσεις καλύτερα τι είναι αυτό...

 

τα screen protectors είναι ειδικές αυτοκόλητες μεμβράνες που για οθόνες pda (και κινητών).. κολάνε πάνω στις μαλακές οθόνες και συνήθως κυκλοφορούν σε διάφορα μεγέθη για να κόψεις όσο χρειάζεσαι..

έχει στα κλασικά μαγαζιά Πλαίσιο κλπ.

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει και εγώ το κινητό, και μπορώ να πω πώς ήμουν πολύ ευχαριστημένος, μέχρι την στιγμή που αγόρασα μια MICRO SD 512ΜΒ.

Την έβαλα στο κινητό, και την φόρτωσα με φωτογραφίες και ΜΡ3.

Όλα καλά ως εδώ.

Προσπάθησα να χρησιμοποιήσω κάποιες φωτογραφίες ως εικόνα εισερχομένης κλήσης για κάποιες επαφές, αλλά μου βγάζει μήνυμα ότι η ενεργεία αυτή δεν είναι επιτρεπτή. Δέχτηκε μονό σε δυο επαφές να περάσει την φωτογραφία.

Λίγο μετά δοκίμασα να δημιουργήσω ομάδες κλήσεων , αλλά και πάλι δεν με άφηνε.

Δημιουργώ τον φάκελο της Ομάδας και αφήνει να περάσω μονό ένα ή δυο επαφές μέσα σε αυτόν. Μετά όταν προσπαθώ να βάλω άλλη επαφή, μου βγάζει μήνυμα ότι η ενεργεία αυτή δεν είναι επιτρεπτή

Πριν βάλω την MICRO SD δεν παρατήρησα να έχει τέτοια προβλήματα. Ακόμη και αν βγάλω την κάρτα, δεν μου επιτρέπει να βάλω εικόνες εισερχομένης κλήσης και να δημιουργώ ομάδες.

Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό?

Αναβάθμιση του Firmware μπορεί να γίνει από εμένα?

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα το απόγευμα - και μάλιστα όχι για μένα....- και μου έχει αφήσει άριστες εντυπώσεις! Best value for money!

Επειδή μάλιστα πάνε πολλά χρόνια από τότε που έτυχε να έχω ΝΟΚΙΑ (από καθαρή σύμπτωση) αυτό που κυριολεκτικά ερωτεύτηκα είναι η εγκατάσταση - λειτουργία του PC Suite...Όποιος έχει δουλέψει με software άλλων εταιρειών μπορεί να καταλάβει τον καημό μου...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ενα μονο βασικο ελατωμα βρηκα.πταν χτυπαει εισερχομενη κληση η ενταση ειναι σε μετρια επιπεδα και δεν το ακους ευκολο αν εισαι αναμεσα σε κοσμο η σε λιγο θορυβωδες περιβαλλον.αλλα γενικα η εντυπωση μου δεν αλλαζει,ειναι παρα πολυ καλο κινητο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ενα μονο βασικο ελατωμα βρηκα.πταν χτυπαει εισερχομενη κληση η ενταση ειναι σε μετρια επιπεδα και δεν το ακους ευκολο αν εισαι αναμεσα σε κοσμο η σε λιγο θορυβωδες περιβαλλον.αλλα γενικα η εντυπωση μου δεν αλλαζει,ειναι παρα πολυ καλο κινητο.

 

Αυτό που λες συμβαίνει σε όλα τα s40 3d edition και δεν το διορθώνει η ΝΟΚΙΑ με τίποτα. Χτυπάει 2 φορές χαμηλά και μετά ανεβαίνει η ένταση. Και να φανταστείς ότι έχει πολύ δυνατό ηχείο. Παίζει ρόλο βέβαια και ο ήχος που επιλέγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα το απόγευμα - και μάλιστα όχι για μένα....- και μου έχει αφήσει άριστες εντυπώσεις! Best value for money!

Επειδή μάλιστα πάνε πολλά χρόνια από τότε που έτυχε να έχω ΝΟΚΙΑ (από καθαρή σύμπτωση) αυτό που κυριολεκτικά ερωτεύτηκα είναι η εγκατάσταση - λειτουργία του PC Suite...Όποιος έχει δουλέψει με software άλλων εταιρειών μπορεί να καταλάβει τον καημό μου...

 

Συμφωνώ απόλυτα για το Nokia PC Suite. Δουλεύει απρόσκοπτα με αυτό το κινητό (σε αντίθεση με το SE PC Suite πχ). Το έχω στην κατοχή μου εδώ και 3 ημέρες και μου φαίνεται εξαιρετικό.

Για τον giotis έχω να πώ ότι δοκίμασα να βάλω εικόνα (από την SD micro 512) κατά την κλήση σε επαφές ομάδας (με 10 άτομα) και δουλεύει μιά χαρά, οπότε μάλλον δεν είναι θέμα αναβάθμισης λογισμικού.

Εκείνο που με προβλημάτισε είναι η αδυναμία αναζήτησης επαφών με γράμμα μετά το αρχικό. Δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής κεφαλαίων - μικρών κατά την αναζήτηση. Άν κάποιος έχει βρεί κάτι σχετικό, τον παρακαλώ να μου το πεί.

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που με προβλημάτισε είναι η αδυναμία αναζήτησης επαφών με γράμμα μετά το αρχικό. Δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής κεφαλαίων - μικρών κατά την αναζήτηση. Άν κάποιος έχει βρεί κάτι σχετικό, τον παρακαλώ να μου το πεί.

 

Η αναζήτηση γίνεται κανονικά με δεύτερο και τρίτο γράμμα. Γιατί θέλεις ν' αλλάξεις πεζά-κεφαλαία, αφού δεν υπάρχει λόγος. Εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Η αναζήτηση γίνεται κανονικά με δεύτερο και τρίτο γράμμα. Γιατί θέλεις ν' αλλάξεις πεζά-κεφαλαία, αφού δεν υπάρχει λόγος. Εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο.

 

Έχω γράψει τα ονόματα των επαφών στον κατάλογό μου, αρχίζοντας με κεφαλαίο και συνεχίζοντας με μικρά. Η αναζήτηση ψάχνει εξαρχής μόνο σε κεφαλαία, οπότε δεν βρίσκει τα ονόματα που αρχίζουν με κεφαλαίο και συνεχίζουν με μικρά, ούτε επιτρέπεται η αλλαγή κεφαλαίων σε μικρά. Κάτι τέτοιο όμως δεν συνέβαινε στο προηγούμενό μου κινητό (6310ι).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες συμβαίνει σε όλα τα s40 3d edition και δεν το διορθώνει η ΝΟΚΙΑ με τίποτα. Χτυπάει 2 φορές χαμηλά και μετά ανεβαίνει η ένταση. Και να φανταστείς ότι έχει πολύ δυνατό ηχείο. Παίζει ρόλο βέβαια και ο ήχος που επιλέγουμε.

 

Ρε παιδιά συγνώμη αλλά μήπως είναι καθαρά θέμα ήχου κλήσης?? :O Σε μένα δεν χτυπάει με αυξανόμενη ένταση με ήχο κλήσης mp3.....

Και χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν γιατί υπάρχουν άνθρωποι με εξαιρετικές γνώσεις και σε αυτό το thread, σίγουρα δεν έχετε αλλάξει στα προφίλ, την ρύθμιση από "αυξανόμενη ένταση" σε "Συνεχή ήχο" ???:O

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει τα ονόματα των επαφών στον κατάλογό μου, αρχίζοντας με κεφαλαίο και συνεχίζοντας με μικρά. Η αναζήτηση ψάχνει εξαρχής μόνο σε κεφαλαία, οπότε δεν βρίσκει τα ονόματα που αρχίζουν με κεφαλαίο και συνεχίζουν με μικρά, ούτε επιτρέπεται η αλλαγή κεφαλαίων σε μικρά. Κάτι τέτοιο όμως δεν συνέβαινε στο προηγούμενό μου κινητό (6310ι).

 

Κι εγώ έτσι τα έχω. Πάω να βρω λοιπόν ένα όνομα. Η επιλογή γραμμάτων είναι μόνο κεφαλαία. Πατάω Κ και μου βγαίνει η λίστα ονομάτων από Κ. Πατάω μετά Α και μου βγαίνει η Κατερίνα και η Καλλιόπη. Πατάω Τ και μένει μόνο η Κατερίνα. Λογικά και στο δικό σου έτσι πρέπει να είναι.

 

Ρε παιδιά συγνώμη αλλά μήπως είναι καθαρά θέμα ήχου κλήσης?? :O Σε μένα δεν χτυπάει με αυξανόμενη ένταση με ήχο κλήσης mp3.....

Και χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν γιατί υπάρχουν άνθρωποι με εξαιρετικές γνώσεις και σε αυτό το thread, σίγουρα δεν έχετε αλλάξει στα προφίλ, την ρύθμιση από "αυξανόμενη ένταση" σε "Συνεχή ήχο" ???:O

 

Εννοείται ότι έχουμε ελέγξει τα πάντα και στο Προφίλ. Ό,τι ήχο και να βάλεις ξεκινάει πιο σιγά για κανά 2 δεύτερα. Αυτό όταν σε καλούνε. Το ίδιο και στα μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να περάσω λογότυπα δικτύου που έχω στο pc? Από οτι είδα υπάρχει σχετική επιλογή στο μενού...

Επίσης, η δημιουργία voice tags είναι standard χωρίς δυνατότητα απενεργοποίησης στην δημιουργία νέας επαφής? Το εντυπωσιακό είναι οτι βάζει ακόμα και στην sim πράγμα που ήταν αδιανόητο πριν καιρό..!

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...