Jump to content

Θεωρία συνομωσίας. Πατήσαμε στ' αλήθεια στο φεγγάρι;


Dimitris79
 Κοινοποίηση

Πιστευετε οτι ο ανθρωπος πηγε στ'αληθεια στη Σεληνη?  

184 members have voted

  1. 1. Πιστευετε οτι ο ανθρωπος πηγε στ'αληθεια στη Σεληνη?

    • Ναι
      80
    • Οχι
      54
    • Ισως
      50


Recommended Posts

Για την ακριβεια,το ταξιδι διηρκεσε 8 μερες,13 ωρες & καποια λεπτα

 

Από τις οποίες 8 μέρες οι τρεις ήταν για να πάνε και οι άλλες τρεις για να γυρίσουν...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εάν αφού διαβάσετε με προσοχή αυτό 1 και μετά αυτό 2 και το επίσημο site της NASA επιμένετε ότι δεν πήγαμε ποτέ στη Σελήνη...πάσο.

 

Μια και σας αρέσουν οι θεωρίες συνομοσίας σκεφθείτε αυτό. Ολη η θεωρία συνομοσίας για την προσεδάφιση στη Σελήνη, είναι από την ίδια τη NASA για να πειστούμε όλοι ότι ποτέ δεν πήγαμε και να μην ασχοληθούμε ποτέ με τις βάσεις που ήδη έχουν εκεί Ρώσοι και Αμερικάνοι έτοιμοι για την 3η λύση... :whistle:

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Οχι,αλλα νομιζω εχει διαφορα να κουνιεται λιγο απ'το να ανεμιζει συνεχεια...

 

Γραφτηκε 2 φορες μεχρι τωρα ακομη να το καταλαβεις?:!: Δεν υπαρχει ατμοσφαιρα αρα δεν υπαρχει κατι να το σταματησει-αμεσα περα απο τη βαρυτητα.

Μαλιστα στο ντοκιμαντερ

ονομα:

The Truth Behind The Moon LandingsTV

http://www.imdb.com/title/tt0425571/

λεει κατι πολυ σωστο,δειχνει εναν αστροναυτη να κινεται γυρω απο τη σημαια και αυτη να μην κουνιεται καθολου.Αν γινοταν στη γη αυτο θα χαμε το αντιθετο αποτελεσμα...λογω ροης αερα.

 

Αξιζει το κοπο να το βρεις μιας και εστησαν ολοκληρο σετ σε μια ερημο βαλαν στολες αστροναυτων,δωσαν μια hasselblad ακριβως ιδια με της αποστολης ,και ανετρεψαν και πειραματικα ολες τις θεωριες συνομωσιας.

Για τα υπολοιπα που εγραψα καμια αναφορα και σχολιο?

 

Αυτο με το παλμικο λειζερ θελω να μου δωσεις εξηγηση πως το εκαναν αφου δεν πηγαν στη σεληνη.:)

http://img.photobucket.com/albums/v350/adams77/snapshot20060207134803.jpg

 

http://img.photobucket.com/albums/v350/adams77/snapshot20060207134848.jpg

 

http://img.photobucket.com/albums/v350/adams77/snapshot20060207134306.jpg

Γιατι και ολοι οι υποστηρικτες της θεωριας συνομωσιας δεν εχουν μιλησει ποτε με τους ερευνητες στο αστεροσκοπειο mc donald στο texas για 33 χρονια 240 φορες το χρονο που στελνουν το παλμικο λειζερ σε εκεινο ακριβως το σημειο.:X

Link to comment
Share on other sites

adams, shodanjr_gr kai Trobocop® +1 και από μένα.. απλά χθες δεν είχα χρόνο να συνεχίσω..
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει...νομιζω οτι το ξεφτιλισαμε το θεμα...:rolleyes:

Το θεμα το εχεις ξεφτιλησει εσυ που εδω και 3 σελιδες σου δινουν σοβαρες εξηγησεις τα παιδια και εσυ δν λες να τις καταλαβεις...

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα το εχεις ξεφτιλησει εσυ που εδω και 3 σελιδες σου δινουν σοβαρες εξηγησεις τα παιδια και εσυ δν λες να τις καταλαβεις...

Είναι δικαιώμά του να μην πείθεται από αυτά που του λέμε. Ας μην προχωράμε όμως σε τέτοιες εκφράσεις γιατί θα είναι κρίμα να κλειδωθεί το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα το εχεις ξεφτιλησει εσυ που εδω και 3 σελιδες σου δινουν σοβαρες εξηγησεις τα παιδια και εσυ δν λες να τις καταλαβεις...

 

Καλα...εσυ μαλλον βρισκεσαι ακομα στο φεγγαρι...:lol: :rolleyes:

 

Δε σου κανει εντυπωση που εδω & αρκετη ωρα δεν εχω απαντησει?Μηπως γιατι αρχιζω να πειθομαι κι εγω,που ανοιξα το θεμα με τιτλο ΘΕΩΡΙΑ ΣΥΝΩΜΟΣΙΑΣ οτι ειναι οντως τετοια & τιποτα παραπανω?:rolleyes:

 

Ορισμενες φορες καλυτερα να μασας παρα να μιλας...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν όντως πήγανε οι Ηνωμενοπολείτες στο φεγγάρι.Αυτό που ξέρω είναι πως αν διοικείς τα ΜΜΕ και βουλώνεις μερικά στόματα,μπορείς να κάνεις πολύ κόσμο να πιστεύει οτι εσύ θέλεις μιας που για τους περισσότερους ανθρώπους στη γή,είναι η μοναδική πηγή πληροφοριών.Είχα δει μια ταινία κάποτε που επειδή ο τάδε πρόεδρος των Η.Π.Α. έχανε σε δημοτικότητα,αποφασίστηκε να κάνουν κάπου έναν πόλεμο εναντίων των τάδε ''κακών''.Μιας που δεν υπήρχε κάποιος να του επιτεθούν,ο πόλεμος σκηνοθετήθηκε απο τον τάδε παραγωγό ταινιών.Όλοι το έχαψαν και ο τάδε πρόεδρος συνέχισε για μια ακόμα τετραετία.Όμως,η ιστορία με το φεγγάρι καλά κρατεί εδω και πολλά χρόνια.Θα έπρεπε ήδη να είχε αποκαλυφθεί κάτι...Οπότε θέλω να πιστεύω πως ναί,πήγανε στο φεγγάρι.Εξ'άλλου κάτι άκουσα για πωλήσεις οικοπέδων στο φεγγάρι.Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πέταξα τα χρηματά μου:worry: ;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως, μετά απο τόσα χρόνια δέν έχουν ξαναπάει στο φεγγάρι;

Ειδικά σήμερα που με την τεχνολογία σε πολυ υψηλότερο επίπεδο, ένα τέτοιο ταξίδι είναι πολύ ευκολότερο; :confused:

Link to comment
Share on other sites

1. Πως γινεται, απο τη στιγμη που εχεις μια πηγη φωτος (Ηλιος), να εχεις τη σκια του αστροναυτη να "δειχνει" προς ενα σημειο και σκιες των βραχων και των πετρων να " δειχνουν" σε ασχετα μερη.

 

Στη σελήνη οι πηγές φωτός είναι τρείς. Ο ήλιος, η γη και η ίδια η σελήνη. Εξ'ου και ο πολύ καλός φωτισμός και η κατεύθυνση των σκιών.

 

btw check this out --> http://www.stuffucanuse.com/fake_moon_landings/moon_landings.htm :D

Link to comment
Share on other sites

Για τελεσιδικα συμπερασματα,ας περιμενουμε την αποστολη των ιαπωνων που θα φωτογραφισουν το συγκεκριμενο σημειο...βεβαια,μου κανει εντυπωση γιατι οι ιδιοι οι αμερικανοι δεν εχουν κανει τοσα χρονια κατι αναλογο...:X
Link to comment
Share on other sites

Για τελεσιδικα συμπερασματα,ας περιμενουμε την αποστολη των ιαπωνων που θα φωτογραφισουν το συγκεκριμενο σημειο...βεβαια,μου κανει εντυπωση γιατι οι ιδιοι οι αμερικανοι δεν εχουν κανει τοσα χρονια κατι αναλογο...:X

 

Δεν είμαι σίγουρη ότι θα μάθουμε ποτέ την αλήθεια. Πραγματικά δεν πιστεύω πως μπορεί να βγει κάποιος να παραδεχτεί ότι μας δουλεύανε τόσα χρόνια για ένα τέτοιο θέμα, όσες αποδείξεις κι αν υπάρχουν.

 

Προσωπικά δεν μπορώ να έχω καθόλου επιστημονική άποψη για το θέμα, απλώς αυτό μου κάνει τη μεγαλύτερη εντύπωση (και μου φαίνεται αρκετά σοβαρό επιχείρημα) είναι πώς είναι δυνατό να έγιναν όλα αυτά στη δεκαετία του 60 με την τεχνολογία σαφώς πιο πίσω απ'ό,τι τώρα, και δεν ξαναέγινε ποτέ από τότε.

 

Δεν διάβασα ολόκληρο το θέμα και δεν ξέρω αν αναφέρθηκε, αλλά μια άλλη θεωρία που έχω ακούσει είναι ότι πήγαν όντως στη σελήνη, αλλά ότι οι φωτογραφίες και τα βίντεο δεν είναι αληθινά και κατασκευάστηκαν αργότερα, προκειμένου να πεισθούν όσοι ενδεχομένως δε δε θα το πίστευαν χωρίς τέτοια αποδεικτικά στοιχεία

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Η αληθειαειναι οτι ξαναπηγαν αλλες 2-3 φορες & τα προγραμματα Απολλο εφτασαν μεχρι τα 17...ομως μου κανει εντυπωση που,περα απ'τις πολλες φωτο & βιντεο του 11,δεν υπαρχουν τοσα δειγματα απ'τις υπολοιπες αποστολες...μαλιστα,σε μια απ'αυτες ενας αστροναυτες ελεγε "ημασταν ετοιμοι να στειλουμε εικονα στη Γη αλλα χαλασε η κεραια" (!!!):blink: .Βεβαια,υπαρχουν & τα σεληνιακα πετρωματα που εφεραν μαζι τους...

 

Η επισημη δικαιολογια της Νασα ειναι οτι σταματησαν ν'ασχολουνται με το θεμα πρωτον γιατι πλεον πετυχαν το σκοπο τους (ξεπερνωντας τους ρωσους,θα ελεγα εγω) & δευτερον επειδη η κατακτηση της Σεληνης δεν ελκυει πλεον τον κοσμο οπως παλιοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Η αληθειαειναι οτι ξαναπηγαν αλλες 2-3 φορες & τα προγραμματα Απολλο εφτασαν μεχρι τα 17...ομως μου κανει εντυπωση που,περα απ'τις πολλες φωτο & βιντεο του 11,δεν υπαρχουν τοσα δειγματα απ'τις υπολοιπες αποστολες...μαλιστα,σε μια απ'αυτες ενας αστροναυτες ελεγε "ημασταν ετοιμοι να στειλουμε εικονα στη Γη αλλα χαλασε η κεραια" (!!!):blink: .Βεβαια,υπαρχουν & τα σεληνιακα πετρωματα που εφεραν μαζι τους...

 

Η επισημη δικαιολογια της Νασα ειναι οτι σταματησαν ν'ασχολουνται με το θεμα πρωτον γιατι πλεον πετυχαν το σκοπο τους (ξεπερνωντας τους ρωσους,θα ελεγα εγω) & δευτερον επειδη η κατακτηση της Σεληνης δεν ελκυει πλεον τον κοσμο οπως παλιοτερα...

 

Αν όντως είχαν ξαναπάει δεν το ήξερα:O , σόρυ.

 

Σχετικά με το τελευταίο, μου φαίνεται εντελώς ηλίθια δικαιολογία. Είναι σα να λένε, "ε, φτιάξαμε το βίντεο, καλό είναι, δε χρειάζεται να φτιάξουμε το DVD". Θέλω να πω, αν ήταν έτσι, σχεδόν τίποτα δεν θα προχωρούσε στην τεχνολογία γιατί θα είμασταν ευχαριστημένοι με αυτά που είχαμε. Καταλαβαίνω ότι η αποστολή στη σελήνη είναι μια εξαιρετικά δυσχερής, πολυέξοδη και επικίνδυνη επιχείρηση, αλλά δε νομίζω ότι αυτό τους σταμάτησε παλίοτερα (και με το 1/100 του knowhow που έχουν σήμερα)

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως, μετά απο τόσα χρόνια δέν έχουν ξαναπάει στο φεγγάρι;

Ειδικά σήμερα που με την τεχνολογία σε πολυ υψηλότερο επίπεδο, ένα τέτοιο ταξίδι είναι πολύ ευκολότερο; :confused:

 

 

Γιατί ο ψυχρός πόλεμος έχει τελειώσει, άρα το κίνητρο του γοήτρου δεν υπάρχει πλέον, το κύρος της NASA έχει πληχθεί σημαντικά εις διπλούν με τα 2 ατυχήματα των διαστημικών λεωφοριών, και ο προυπολογισμός της έχει μειωθεί αρκετά τα τελευταία χρόνια.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Και επιπλέον να πάει κάποιος στο φεγγάρι να κάνει ΤΙ???

 

Λίγη σκέψη χρειάζεται, όχι πολλή...

 

Ούτε υπάρχει κάτι να το εκμεταλευθεί κανείς ούτε τπτ. Ούτε καν για τουρισμό δεν συμφέρει. Οι ζάπλουτοι εκκεντρικοί μεγιστάνες είναι συντριπτική μειοψηφεία...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο ψυχρός πόλεμος έχει τελειώσει, άρα το κίνητρο του γοήτρου δεν υπάρχει πλέον, το κύρος της NASA έχει πληχθεί σημαντικά εις διπλούν με τα 2 ατυχήματα των διαστημικών λεωφοριών, και ο προυπολογισμός της έχει μειωθεί αρκετά τα τελευταία χρόνια.

 

Επομενως ας αφησουν τα παραμυθια οι αμερικανοι οτι το εκαναν για "το καλο της επιστημης"...:rolleyes: κοιταξαν να δημιουργησουν απλα εντυπωσεις...αν εσεις θεωρειτε λογικο να ξοδευονται τοσα δις. δολλαρια τοσα χρονια μονο & μονο για να...την πουν στους ρωσους,τοτε τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Επομενως ας αφησουν τα παραμυθια οι αμερικανοι οτι το εκαναν για "το καλο της επιστημης"...:rolleyes: κοιταξαν να δημιουργησουν απλα εντυπωσεις...αν εσεις θεωρειτε λογικο να ξοδευονται τοσα δις. δολλαρια τοσα χρονια μονο & μονο για να...την πουν στους ρωσους,τοτε τι να πω...

 

Μαζί με τον βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα. Αυτό δεν σημαίνει ότι η επιστήμη δεν ωφελήθηκε από τις διαστημικές αποστολές.

 

Και το internet για στρατιωτική χρήση φτιάχτηκε.

 

Το "απλώς για να την πουν στους ρώσους" δεν είναι ακριβώς τόσο απλό όσο το παρουσιάζεις. Κερδήθηκε ένας ψυχρός πόλεμος έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με τον βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα. Αυτό δεν σημαίνει ότι η επιστήμη δεν ωφελήθηκε από τις διαστημικές αποστολές.

 

Και το internet για στρατιωτική χρήση φτιάχτηκε.

 

Το "απλώς για να την πουν στους ρώσους" δεν είναι ακριβώς τόσο απλό όσο το παρουσιάζεις. Κερδήθηκε ένας ψυχρός πόλεμος έτσι.

 

Απ'αυτό κερδήθηκε ο ψυχρός πόλεμος??

(Δεν ειρωνεύομαι, ρωτάω σοβαρά)

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Απ'αυτό κερδήθηκε ο ψυχρός πόλεμος??

(Δεν ειρωνεύομαι, ρωτάω σοβαρά)

 

Θα ακούσεις πολλές απόψεις πάνω σε αυτήν την την ερώτηση... :)

 

Πολύ φοβάμαι ότι αν σου απαντήσω θα βγούμε off-topic... Να στείλω πμ; :)

 

Εντιτ: Σου το έστειλα... :)

 

Εντιτ#2

 

Ο ψυχρος πολεμος ουδεποτε κερδηθηκε απο κανεναν,απλα σταματησε να υφισταται οταν κατερρευσε το ανατολικο μπλοκ & ειδικα η ΕΣΣΔ.Η κατακτηση ή οχι του φεγγαριου δεν προσφερε κανενα στρατηγικο πλεονεκτημα,απλα γινοταν ολη αυτη η "κουρσα" για λογους εντυπωσιασμου & μονο.

 

Και πώς ακριβώς κατέρευσε; Από μόνο του; Έγινε μια διεργασία πιο πριν μήτσο. Δεν ήταν τόσο απλά τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Ο ψυχρος πολεμος ουδεποτε κερδηθηκε απο κανεναν,απλα σταματησε να υφισταται οταν κατερρευσε το ανατολικο μπλοκ & ειδικα η ΕΣΣΔ.Η κατακτηση ή οχι του φεγγαριου δεν προσφερε κανενα στρατηγικο πλεονεκτημα,απλα γινοταν ολη αυτη η "κουρσα" για λογους εντυπωσιασμου & μονο.
Link to comment
Share on other sites

Επομενως ας αφησουν τα παραμυθια οι αμερικανοι οτι το εκαναν για "το καλο της επιστημης"...:rolleyes: κοιταξαν να δημιουργησουν απλα εντυπωσεις...αν εσεις θεωρειτε λογικο να ξοδευονται τοσα δις. δολλαρια τοσα χρονια μονο & μονο για να...την πουν στους ρωσους,τοτε τι να πω...

 

Ο προυπολογισμος της NASA για το 2005 ηταν περιπου 16 δις δολλαρια. Ο προυπολογισμος των ενοπλων δυναμεων των ΗΠΑ, πανω απο 400 δις δολλαρια. Αυτο για να βαλουμε τα πραγματα στη σωστη τους διασταση.

 

Η NASA, οπως και αλλα δημοσια εργαστηρια, κανουν βασικη ερευνα που δεν εχει κανεναν αμεσο στοχο. Ειναι προφανεστατοι οι λογοι που χρειαζεται η βασικη ερευνα και ελπιζω ολοι εδω μεσα να το καταλαβαινουμε αυτο...

 

Γι'αυτους που δεν πειθονται, υπαρχουν, κατα καιρους, και διαφορα πολυ χρησιμα spin-offs απο τετοια εργαστηρια. Αναφερθηκε το internet και εγω θα προσθεσω και το WWW που εφευρεθηκε στο CERN απο φυσικους υψηλων ενεργειων (με λιγα λογια σημερα δεν θα συζητουσαμε καν σε αυτο το board αν δεν "σπαταλουσαμε" τα δις σε βασικη ερευνα). Απο εργαστηρια υψηλων ενεργειων υπαρχουν και medical applications, οπως καταπολεμηση του καρκινου.

 

Οι ΗΠΑ ξοδευουν απιστευτα ποσα για στρατιωτικους σκοπους, κι ομως δεν δινουν τα απαραιτητα λεφτα για να επισκευαστει ο Hubble. Μιλαμε για ΨΕΙΡΕΣ σε σχεση με το στρατιωτικο budget. Αυτο, για μενα, ειναι εγκλημα.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Περα απ'τις εντυπωσεις,μπορει καποιος να μου βρει ενα πλεονεκτημα της "κατακτησης" της Σεληνης?Για να ξερουμε αν πηγαν

ασκοπα τοσα λεφτα (16 δις. δολλαρια δεν ειναι & λιγα)!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...