Jump to content

Επιλογη laptop η desktop?


Osiris2000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους! Ελπιζω να γραφω στο σωστο μερος. Μπορω να διαθεσω περιπου 700 με 750 ευρω για την αγορα καινουριου υπολογιστη. Τι θα μου προτεινατε να παρω ενα απλο laptop η ενα desktop με το οποιο θα εχω και μεγαλυτερη οθονη (σκεφτομαι 19αρα) και λογικα μεγαλυτερες δυνατοτητες επεκτασης? Κανω σχετικα απλη χρηση του υπολογιστη, δεν με ενδιαφερει κατι κορυφαιο.

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το ποσό καλύτερα να πάρεις ένα αξιοπρεπές desctop... τα laptop που θα βρεις σε αυτή την τιμή δεν λένε και πολλά...
Link to comment
Share on other sites

Osiris, εχεις οθονη ή οχι;

Γιατι οι 19αρες ειναι ψιλοακριβες και το αρχικο κοστος που υπολογιζεις ισως να ανεβει λιγο...

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως από τότε που απέκτησα laptop, δεν πρόκειται να ξανακαθήσω σε desktop! Το laptop είναι μικρό, βολικό, και μεταφέρεται εύκολα! Τώρα σκέφτομαι να πάρω κι ένα δεύτερο μικρότερο, με 12" οθόνη μεταχειρισμένο, για τα το έχω μαζί στις μετακινήσεις μου.

Η απόφασή σου βέβαια θα εξαρτηθεί και από τι προγράμματα θέλεις να δουλέψεις! Αν πχ θέλεις video editing, τότε πας για desktop. Αν θέλεις office και ιντερνετ, προτείνω laptop!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Sou ipe kanenas oti ta laptop den kanoun video editing?Pote den mporis na prokatharisis kai me sigouria gia ti tha to chrisimopoiisis ,i gnomi mou ine ean den mporis na dosis parapano apo ta 750 euro katelixe se desktop,giati me ta idia chrimata den tha paris kati axiologo se laptop.

Sou milao apo dikia mou empiria apo chrisi mono laptop.

Οδηγίες για τη «Νόσο των πτηνών»

 

http://img101.imageshack.us/img101/6465/g7su.th.png

Link to comment
Share on other sites

Αν και κάτοχος laptop (το χρειάζομαι), ψηφίζω dekstop και εγώ.

 

Με τόσα χρήματα δεν θα βρεις κάτι αξιπρεπές στους φορητούς.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Sou ipe kanenas oti ta laptop den kanoun video editing?

Δεν εννοούσα πως δεν κάνουν για video editing, απλά για ένα laptop με τέτοιες δυνατότητες θα χρειαστεί να δώσεις πολλά λεφτά, ενώ με λιγότερα παίρνεις ένα desktop γι' αυτή τη δουλειά!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε γράψει όλα αυτά στο επισημασμένο topic για φορητούς υπολογιστές: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=61610

 

Με λίγα λόγια: Φορητό αγοράζεις όταν το χρειάζεσαι, δηλαδή όταν σου είναι απαραίτητος ένας υπολογιστής ενώ μετακινήσε συχνά ή όταν έχεις πρόβλημα χώρου. Σε κάθε άλλη περίπτωση αγοράζεις desktop μηχάνημα γιατί με τα ίδια ή λιγότερα χρήματα έχει πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες, καλύτερες επιδόσεις και αντέχει περισσότερο στον χρόνο με την έννοια ότι μπορείς να αναβαθμίσεις εύκολα οποιοδήποτε τμήμα του θέλεις.

 

Στη δική σου περίπτωση, όπως ήδη έγραψαν τα παιδιά, με αυτό το χρηματικό ποσό δεν θα αγοράσεις κάτι αξιοπρεπές σε φορητό.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας ευχαριστω για τισ απαντησεις σας. Φιλε sadiagraxa σκεφτομαι να παρω μια LG tft 19 λογω του οτι προσφερει zero pixel. Την εχω βρει 299 ευρω. Οποτε τα υπολοιπα 400-450 θα πανε για το κουτι. Τον υπολογιστη τον θελω κυριως για internet, εργασιες για την σχολη, τανιες και μουσικη, ισως και λιγο gaming. Απλα σκεφτομαι το laptop καθαρα για ανεση χωρου και για το γεγονος οτι οποτε θελω θα μπορω να το παρω μαζι μου για να μοιραστω αρχεια με φιλους και γενικα οτι θα τον εχω μαζι και στις διακοπες κλπ.

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθες αγόρασα ένα Laptop με 800€ (Toshiba) για συγγενή μου.

Προσωπική μου γνώμη είναι η επιλογή φορητού. Οι τιμές τους πλέον είναι σε προσιτά επίπεδα και σε λίγα πράγματα υστερούν από τους επιτραπέζιους.

Τώρα αν κάποιος ενδιαφέρεται για κορυφαία απόδοση σε παιχνίδια και ήχο 5:1, ή για επαγγελματική χρήση, σαφώς θα πρέπει να προτιμήσει επιτραπέζιο.

Πάντως προσωπικά αν και είχα και τα 2, μετά την αγορά φορητού, δεν υπάρχει περίπτωση πλέον να στραφώ ξανά σε επιτραπέζιο.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα λεφτά που δίνεις εάν πας σε φορητό δεν θα είναι κάτι καλό, όπως σου είπαν και παραπάνω. Εγώ έχω και φορητό και desktop. Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των desktop είναι ότι αναβαθμίζονται πανεύκολα. Και ειδικά αν ξέρει κάποιος να τοποθετεί κάρτες, μνήμες κ.λ.π. είναι ακόμα ευκολότερο. Στα φορητά το μόνο που αλλάζει είναι οι μνήμες και ο σκληρός δίσκος. Εάν δεν κάνω λάθος στα Build to Order φορητά (σαν αυτά που φτιάχνει το Πλαίσιο και τα Multirama) αλλάζει και ο επεξεργαστής. Στο desktop μου έχω 3 σκληρούς δίσκους. Σε φορητό δεν μπορείς να κάνεις τέτοιο πράγμα. Και επίσης αν ενδιαφέρεσαι έστω και λίγο για παιχνίδια ξέχνα το φορητό. Για να πάρεις φορητό που έχει καλή κάρτα γραφικών θα δώσεις πολλά χρήματα. Επίσης εάν μπορείς να δώσεις λίγα παραπάνω λεφτά για το κουτί (αντί για 400-450 που λές να δώσεις 500-550) θα πάρεις καλύτερο μηχάνημα. Το φορητό κάνει τώρα 999 ευρώ στο Πλαίσιο και είναι το Acer 5032WXMi. Κοίταξέ το και αυτό. Στα λεφτά του δεν βρήκα κάτι καλύτερο.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία ψήφος σε desktop γιατί το laptop στα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις είναι κατάλληλο μόνο για εφαρμογές γραφείου και σερφάρισμα στο net.

 

Επίσης, όταν συνθέτεις ένα dekstop αποφασίζεις εσύ πού θα «ρίξεις» τα περισσότερα χρήματα, δλδ εάν θέλεις καλή κάρτα γραφικών ρίχνεις το βάρος εκεί και θυσιάζεις πχ το μεγαλύτερο σκληρό δίσκο. Hope u get my point.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε γράψει όλα αυτά στο επισημασμένο topic για φορητούς υπολογιστές: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=61610

 

Με λίγα λόγια: Φορητό αγοράζεις όταν το χρειάζεσαι, δηλαδή όταν σου είναι απαραίτητος ένας υπολογιστής ενώ μετακινήσε συχνά ή όταν έχεις πρόβλημα χώρου. Σε κάθε άλλη περίπτωση αγοράζεις desktop μηχάνημα γιατί με τα ίδια ή λιγότερα χρήματα έχει πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες, καλύτερες επιδόσεις και αντέχει περισσότερο στον χρόνο με την έννοια ότι μπορείς να αναβαθμίσεις εύκολα οποιοδήποτε τμήμα του θέλεις.

 

Στη δική σου περίπτωση, όπως ήδη έγραψαν τα παιδιά, με αυτό το χρηματικό ποσό δεν θα αγοράσεις κάτι αξιοπρεπές σε φορητό.

ναι αυτό που είπε ο moderator-ας

αν το χρειάζεσαι για δουλειές θα πάρεις desktop αν χρειάζεσαι μόνο για παιχνίδια και μικρές εφαρμογές πάρε laptop.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά, μην τρελαθούμε τώρα.

Με τον φορητό κάνεις σχεδόν ότι και με τον επιτραπέζιο. Δεν λέμε ότι είναι ισάξιοι, αλλά την δουλειά τους την κάνουν.

Το ότι οι φορητοί είναι μόνο για ίντερνετ και επεξεργασία κειμένου, μόνο ως αστείο θα μπορούσα να το εκλάβω.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά, μην τρελαθούμε τώρα.

Με τον φορητό κάνεις σχεδόν ότι και με τον επιτραπέζιο. Δεν λέμε ότι είναι ισάξιοι, αλλά την δουλειά τους την κάνουν.

Το ότι οι φορητοί είναι μόνο για ίντερνετ και επεξεργασία κειμένου, μόνο ως αστείο θα μπορούσα να το εκλάβω.

 

Απλά μιλάμε για συγκεκριμένο-αρκετά μικρό badget(70-750Euro)- και σε αυτή την τιμή δεν υπάρχει κάτι σε "δυνατό" φορητό.

 

Φυσικά και μπορείς να κάνεις τα πάντα με έναν φορητό αρκεί "να τα σκάσεις":)

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας προσεκτικα ολες τις απαντησεις σας κατεληξα στο συμπερασμα οτι θα ηταν καλυτερο να παρω ενα νορμαλ desktop και σιγα σιγα αργοτερα μπορω και να το βελτιωσω. Τι θα μου προτεινατε ως συνθεση? Σκεφτομαι Celeron 2.93Mhz, καρτα γραφικων την 9250 128mb, 1024mb RAM, μια sounblaster audigy, ενα DVD-RW LG, και επειδη οι γνωσεις μου σταματουν εκει δεν ξερω με τι μητρικη καρτα να τα συνδυασω ωστε να μπορω να συνδεσω και τον παλιο μου σκληρο και δυο ακομα συσκευες που θελω να κρατησω. (DVD-ROM, CD-RW) Και γενικα να εχω καποια δυνατοτητα αναβαθμισης στο μελλον.

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να μην προτιμήσεις Celeron. Κοίταξε καλύτερα για AMD.

Από DVD βάλε Dual Layer.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Εχω την LG1915s η οποία μπορώ να πω την έχω βολευτει αφάνταστα...στην αρχή με προβλημάτισε οτι ήταν μεγάλη..αλλα τώρα πλέον δεν μπορώ να δουλέψω σε 17αρα...:lol:

 

Για τα λεφτά της θεωρώ οτι είναι η καλύτερη επιλογή value for money με 'πραγματική' zero pixel εγγυηση....

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα λεφτά καλύτερα να πάρεις desktop. Δεν νομίζω να βρεις κάτι αξιόλογο σε laptop, εκτός βέβαια αν το χρειάζεσαι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...