Jump to content

Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

sia_x το υψος για την αστυφυλακων δεν προκειται να μειωθει και φυσικα να καταργηθει!μπορουμε να παρουμε παραδειγμα τις στρατιωτικες σχολες,οι οποιες ανεβασαν τα ορια του υψους τους.

Τωρα σχετικα με την οδο του δεδικασμενου δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει,εγω προσωπικα την βρισκω λανθασμενη μεθοδο.Αν μπορεις να μπεις ομως,τι να σου πω ψαξ'το.

weeskers την απολαμβανουμε don't worry!:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οπως ειχα πει και πριν, τα κεντρα εκπαιδευσης ειναι δυο. το ενα ειναι το στρατοπεδο τεθωρακισμενων στον αυλωνα. (στρατοπ. επιλαρχου μελιδη) και το αλλο ειναι το στρατοπεδο πυροβολικου θηβας (στρατοπ. υποστρατηγου δημ. ψαρου) δε ξερω πως θα γινει η κατονομη μας εκει. αυτα ισχυουν για τους αστυφυλακες. δε ξερω αν θα ειναι μαζι μας και οι αξιωματικοι
Link to comment
Share on other sites

:pΚοιτα ισως ακουστει καπως σκληρη η απαντηση μου αλλα ΟΧΙ δεν θα αλαξει το υψος...Ειναι 1.70 και για αντρες και για γυναικες.Να κανεις δικαστηριο για να μπεις ?

Εκαναν οι γυναικες δικαστηρια για να μπαινουνε κατα ισο αριθμο με τους αντρες εχοντας ομως μικροτερα αθλητικα και σωματικα κριτηρια.Ωραια εγινε..Αλλα εφοσον μιλουσαμε για απολυτη ισοτητα , τοτε και οι αθλητικες δοκιμασιες (που λιγες τις παιρνανε...) και τα σωματικα χαρακτηριστικα πρεπει να ειναι ιδια.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποια που ΑΠΛΑ δεν εχει το υψος να πρεπει να κανει δικαστηριο η αγωγη για να εισαχθει.Περι ισοτητας δεν μιλαμε ?:)

 

Φυσικα τα λεω με φυσικο τονο δεν το κανω για να σε θιξω.Απο οσο ξερω παντως , με αγωγη μπορεις να μπεις.Ξερω καποιες που μπηκανε.Λεπτομερειες δεν ξερω.

 

Και οσο αναφορα την βασικη παντα 40 ημερες ηταν.Λοιπον.. ετοιμαστειτε για εισαγωγη εως τοτε απολαυστε την ελευθερια σας γιατι 40 μερες θα ειστε μεσα συνεχεια χωρις εξοδο.:lol:

 

κοιτα εγω ενδιαφερομαι για τα σωματα οπως στρατολογικο ,σσας ψυχολογων και τετοια.καταλαβες?αν βγαζεις 19.οοο μορια και περνας αθληματα κριμα δεν ειναι να κοπεις στο υψος?ειναι αδικο γτ δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το προβλημα αν ο σσας ψυχολογος δεν ειναι πανω απο 1.70.σ'αυτη την περιπτωση το ισοτημο ειναι να περασει αυτος που διαβασε πιο πολυ και οχι αυτος που γεννηθηκε πιο ψηλος διοτι μιλαμε για επιστημονες που εργαζονται στον στρατο.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω ενδιαφερομαι για τα σωματα οπως στρατολογικο ,σσας ψυχολογων και τετοια.καταλαβες?αν βγαζεις 19.οοο μορια και περνας αθληματα κριμα δεν ειναι να κοπεις στο υψος?ειναι αδικο γτ δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το προβλημα αν ο σσας ψυχολογος δεν ειναι πανω απο 1.70.σ'αυτη την περιπτωση το ισοτημο ειναι να περασει αυτος που διαβασε πιο πολυ και οχι αυτος που γεννηθηκε πιο ψηλος διοτι μιλαμε για επιστημονες που εργαζονται στον στρατο.

 

Έχεις δίκιο ότι το όριο ύψους είναι παράλογο σε αυτές τις περιπτώσεις (και αποτελεί διάκριση) κι αν μπορείς να το κυνηγήσεις νομικά, να το κάνεις σε κάθε περίπτωση. Και μη σε νοιάζει τι θα πούνε :)

Link to comment
Share on other sites

οπως ειχα πει και πριν, τα κεντρα εκπαιδευσης ειναι δυο. το ενα ειναι το στρατοπεδο τεθωρακισμενων στον αυλωνα. (στρατοπ. επιλαρχου μελιδη) και το αλλο ειναι το στρατοπεδο πυροβολικου θηβας (στρατοπ. υποστρατηγου δημ. ψαρου) δε ξερω πως θα γινει η κατονομη μας εκει. αυτα ισχυουν για τους αστυφυλακες. δε ξερω αν θα ειναι μαζι μας και οι αξιωματικοι

 

Οχι ρε γμτ τον τεμετερον τον επιλαρχο τον πηραν τα κοριτσια :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Οι Αξιωματικοί είναι σίγουρα στα Τεθωρακισμένα στον Αυλώνα, σήμερα πήρα το χαρτί με τις οδηγίες.

 

Σου ΕΣΤΕΙΛΑΝ (:worry:) χαρτι?

Link to comment
Share on other sites

Στα Σωματα δεν ειναι το οριο 1.70 σε καμια περιπτωση.Νομιζω για γυναικες ειναι η 1.55 η 1.60.

 

Και gmac και γιατι παρακαλω δεν ειναι "αδικο" ?Δεν αντιλεγω ως προς το οτι το υψος μπορει καποιον να εμποδισει να κανει εργασια γραφειου πανω σε εναν συγκεκριμενο τομεα που ισως να ειναι καλος , ομως ΛΕΕΙ Η ΔΕΝ ΛΕΕΙ η προκυρηξη περι συγκεκριμενου υψους ?Πως το βλεπεις εσυ , συνεχως καποιες γυναικες να κανουνε παρακαμψη ?Αληθεια γιατι αραγε αντρες που κοπηκαν λογο υψους ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝΕ κατι αντιστοιχο ?Μηπως επειδη θα τους παρουνε στο ψιλο ?Οι αντρες στο πηγαδι κατουρησανε η μηπως δεν ειναι ισαξιοι πολιτες με τις γυναικες?Το παιδι που για παραδειγμα εκανε το συγκεκριμενο ποστ κοπηκε για ΠΟΛΥΥΥ λιγο στο υψος και μαλιστα ηθελε να μπει.Εαν εκανε δικαστηριο θα εμπαινε ομως η οχι αραγε ?

 

Αυτα φυσικα τα λεω χωρις να θελω να θιξω κανεναν.Απλα αυτο που λεω ειναι οτι δεν μπορει να ισχυουνε αλλα μετρα και αλλα σταθμα για γυναικες και αντρες την στιγμη που μιλαμε για απολυτο ισοτητα.Και οι 18χρονοι-19χρονοι εφηβοι αρσενικου γενους ψυχη εχουνε ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

Στα Σωματα δεν ειναι το οριο 1.70 σε καμια περιπτωση.Νομιζω για γυναικες ειναι η 1.55 η 1.60.

 

Και gmac και γιατι παρακαλω δεν ειναι "αδικο" ?Δεν αντιλεγω ως προς το οτι το υψος μπορει καποιον να εμποδισει να κανει εργασια γραφειου πανω σε εναν συγκεκριμενο τομεα που ισως να ειναι καλος , ομως ΛΕΕΙ Η ΔΕΝ ΛΕΕΙ η προκυρηξη περι συγκεκριμενου υψους ?Πως το βλεπεις εσυ , συνεχως καποιες γυναικες να κανουνε παρακαμψη ?Αληθεια γιατι αραγε αντρες που κοπηκαν λογο υψους ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝΕ κατι αντιστοιχο ?Μηπως επειδη θα τους παρουνε στο ψιλο ?Οι αντρες στο πηγαδι κατουρησανε η μηπως δεν ειναι ισαξιοι πολιτες με τις γυναικες?Το παιδι που για παραδειγμα εκανε το συγκεκριμενο ποστ κοπηκε για ΠΟΛΥΥΥ λιγο στο υψος και μαλιστα ηθελε να μπει.Εαν εκανε δικαστηριο θα εμπαινε ομως η οχι αραγε ?

 

Αυτα φυσικα τα λεω χωρις να θελω να θιξω κανεναν.Απλα αυτο που λεω ειναι οτι δεν μπορει να ισχυουνε αλλα μετρα και αλλα σταθμα για γυναικες και αντρες την στιγμη που μιλαμε για απολυτο ισοτητα.Και οι 18χρονοι-19χρονοι εφηβοι αρσενικου γενους ψυχη εχουνε ετσι ?

 

Αν οι άντρες που κόπηκαν για το ύψος νοιώθουν ότι αδικήθηκαν, έχουν κάθε δικαίωμα να κάνουν ένσταση ή να απευθυνθούν στα δικαστήρια. Δεν έχουν; Αν το κάνουν ή όχι ή θεωρούν ότι θα τους πάρουν στο ψιλό είναι άλλο θέμα.

 

Προσωπικά όταν είπα ότι η κοπέλα παραπάνω έχει δίκιο, δεν το είπα γιατί είναι κοπέλα. Το είπα γιατί είναι παράλογο να υπάρχει όριο ύψους σε μια ειδικότητα ουσιαστικά "γραφείου". Όσο σωστό θεωρώ να υπάρχει όριο ύψους για τους αστυνομικούς και τους στρατιωτικούς που είναι (ας πούμε) "μάχιμοι", τόσο παράλογο είναι να υπάρχει όριο για τους στρατιωτικούς γιατρούς πχ.

 

Και προφανώς για να τις δικαιώνουν τις γυναίκες τα δικαστήρια σημαίνει ότι κι αυτά βλέπουν κάτι το παράλογο στο νόμο. Ίσως το παράλογο/παράνομο που βλέπουν τα δικαστήρια να έχει σχέση με το θέμα άντρας/γυναίκα (ΔΕΝ ΞΕΡΩ!!) κι όχι το δικό μου παράλογο (τι το θέλει το ύψος ο γιατρός;;; ) το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Το δικαστήριο για να τους δικαιώνει έχει τους λόγους του. Όχι;

 

Προφανώς τα δικαστήρια δεν το θεωρούν "παράκαμψη" όπως το θεωρείς εσύ, αλλώς δεν θα το έκαναν δεκτό.

 

Ας κάνει και κάποιος άντρας υποψήφιος της ΣΣΑΣ προσφυγή αν θεωρεί ότι τον θίγει το όριο του ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πανω σε τι βασιζεται κανεις και κανει την συγκεκριμενη προσφυγη.

Δηλαδη η γυναικα μπορει να πει οτι βιολογικα ειναι δυσκολο να εχει τετοιο υψος.

Ο αντρας δεν μπορει να πει κατι τετοιο.ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ αποτελει αυτο που ειπα εαν ισχυει η οχι δεν το γνωριζω αλλα φανταζομαι οταν γινεται η προσφυγη γινεται με καποιο κινητρο/λογο που λεει κανεις στο δικαστηριο σωστα ?

 

Και ναι gmac προφανως για να το λεει το δικαστηριο κατι θα σημαινει αλλωστε τα δικαστηρια αποτελουνε μια απο τις 3 διακρισεις εξουσιων , αλλα απο την αλλη η προκυρηξη ειναι επισης συγκεκριμενη.Και τα συγκεκριμενα ορια απο καπου πηρανε εγκριση.Οπως θα ειδες αλλωστε δεν εχω ενσταση στο γεγονος εισαγωγης ατομων με μικροτερο υψος σε δουλειες γραφειου.Γιατι σου ειπα μπορει ο αλλος να ειναι καλος.Η ολη ενσταση μου εγκειται στο γεγονος πως καποιες γυναικες προσπαθουνε να βρουνε αλλον τροπο εισαγωγης μην εχοντας το υψος.Δηλαδη δεν μιλησα για το συγκεκριμενο θεμα με την ΣΣΑΣ αλλα και γενικοτερα.

 

Οσο αναφορα αυτο για τους αντρες επειδη οπως το ειπα γραπτα ισως δεν καταλαβες την εννοια θα εξηγησω.Οταν ειπα οτι θα τους παρουνε στο ψιλο εννοουσα οτι θα τους παρουνε στο ψιλο αλλοι αντρες η και γυναικες λεγοντας οτι ειναι κοντος και δεν κανει.Γιατι πχ στο τμημα εαν εισαι εστω και μισο εκατοστο πιο κατω ΑΠΛΑ δεν περνας.Φυσικα και ο αντρας εχει δικαιωμα προσφυγης σε δικαστηριο.Εγω προσωπικα δεν γνωριζω ομως καμια τετοια περιπτωση ουτε εχω δει ποτε αντρα κατω απο 1.70...Φανταζομαι οτι και ο αντρας θα πρεπει να πει καποιον λογο στο δικαστηριο.Εαν πει οτι βιολογικα οι αντρες δεν μπορει να ειναι 1.70 , ε δεν νομιζω οτι αποτελει και κανενα τρομερο κριτηριο αφου ειναι γεγονος οτι ο μεσος αντρας ειναι γυρω στο 1.75 και σε γενικες γραμμες ολοι πανω-κατω ειναι πανω απο 1.70.Ενω επειδη ενα μικρο -σχετικα- ποσοστο γυναικων ειναι ανω του 1.70 τοτε ισως να γινεται να ισχυριστει καποια τετοιον λογο.Το "παρακαμψη" ε μετα απο δευτερη σκεψη ηταν ατυχης εκφραση ως προς την διατυπωση.Λεγοντας λοιπον παρακαμψη εννοουσα οτι ψαχνουνε να βρουνε τροπο εισαγωγης μεσω της δικαστικης οδου που δεν λεω , Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ εχει δικαιωμα ως προς αυτο , απλα εαν ηταν ολες οι γυναικες που κοβονταν για υψος να κανανε δικαστηριο τοτε ισως να μην υπηρχε καν οριο υψους πλεον.

 

Με λιγα λογια , αυτο που λεω ειναι απλο : η ισοτητα θα πρεπει να ειναι ισοτητα σε ολα.Το υψος να ειναι το ιδιο.Γιατι οχι ?Δεν λεω , ειναι καπως δυσκολο να βρισκεις γυναικες ανω του 1.70.Αλλα τι να κανουμε ?Εφοσον υπαρχει ενα οριο ?Για καποιον λογο θα υπαρχει οχι ετσι τυχαια.

Link to comment
Share on other sites

.Αλλα τι να κανουμε ?Εφοσον υπαρχει ενα οριο ?Για καποιον λογο θα υπαρχει οχι ετσι τυχαια.

 

Kαι για κάποιον λόγο τα δικαστήρια το απορρίπτουν. Φάυλος κύκλος ... :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παίδες, έχω περάσει σχολή Αστυφυλάκων, προσπαθώ να πληποφορηθώ σχετικά με το πότε θα μας ειδοποιήσουν, πόσες μέρες πρίν παρουσιασθούμε και πώς θα μας ειδοποιήσουν ?

Έχει κάποιος πληροφοριες σχετικα ?!

Γιατί το μόνο που κατάφερα να μάθω σχετικά, είναι η άφιξη των καταστάσεων επιτυχόντων στα κατά τόπους Α.Τ που θα γίνει στις 20 του μηνός.

Link to comment
Share on other sites

Σου ΕΣΤΕΙΛΑΝ (:worry:) χαρτι?

 

Όχι ρε σύ, απλά σήμερα που πήγα για να δώσω αποτυπώματα, μου έδωσαν και ένα χαρτί με τις 'οδηγίες'.

 

Μέσα αναφέρει ότι οι Αξιωματικοί παρουσιάζονται Αυλώνα.

Η ημερομηνία θα γίνει γνωστή πιο μετά, αλλά κατά πάσα πιθανότητα 29 του μηνός.:rolleyes:

HD for Life..;)
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε σύ, απλά σήμερα που πήγα για να δώσω αποτυπώματα, μου έδωσαν και ένα χαρτί με τις 'οδηγίες'.

 

Μέσα αναφέρει ότι οι Αξιωματικοί παρουσιάζονται Αυλώνα.

Η ημερομηνία θα γίνει γνωστή πιο μετά, αλλά κατά πάσα πιθανότητα 29 του μηνός.:rolleyes:

 

Α ρε Ελλαδα,οι δοκιμοι αστυφυλακες (ετσι δεν θα λεγομαστε μεσα στη σχολη?) φαινεται πως ειναι παιδια ενος κατωτερου θεου...εμενα μ'ειπαν να παρω χαρτι και μολυβι και να σημειωνω :lol::lol::lol::lol::lol: (χωρις πλακα!)

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις γυρισα κι εγω απο το τμημα.μου πηραν αποτυπωματα(χαλια εγινα),μου ειπαν οτι 8α μας φωναξουν στην γ.α.δ.α. και πως πρεπει να χουμε μαζι μας ταυτοτητα απολυτηριο κ χαρτι διαγραφης της προηγουμενης σχολης μας.Μου ειπαν επισης οτι 8α μπουμε στα στρατοπεδα γιατι 8α ειναι οι ειδικοι φρουροι στις σχολες.Τελος,επισημαναν,να περιμενω τηλεφωνημα γυρω στις 20 του μηνος για την ορκωμοσια,η οποια υπολογιζεται να γινει στις 25 στην γ.α.δ.α.
Link to comment
Share on other sites

Tsilteas εμεις περισυ δεν γραψαμε τιποτα με μολυβι...Μας τα εδωσαν ετοιμα.Ισως ετυχε ετσι φετος.Αλλα αυτο ειναι μια απλη λεπτομερεια.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα που πήγα στο τμήμα για να παραδώσω τα έγγραφα, που είπαν ότι ήρθε χαρτί που λέει ότι οι Αξιωματικοί θα κάνουν την βασική εκπαίδευση στην Αμυγδαλέζα και όχι στον Αυλώνα όπως είχε ακουστεί.

 

Γνωρίζει κανένας τίποτα περί αυτού;

HD for Life..;)
Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε παιδια ξερετε ποσα περνουν οι αστυφ/αξιωμ στην σχολη??

κ εγω πηγα για αποτυπωματα κ ετσι....οι αστυφ πανε η θηβα η αυλωνα οπωσ ειπανε..

Link to comment
Share on other sites

παιδια ολοι εσεις που δωσατε ηδη αποτυπωματα,να υποθεσω οτι ειστε απο Αθηνα σωστα?

Σημερα ηταν κανεις απο δω στο Αστυνομικο Μεγαρο? (Κορδελιο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...