Jump to content

Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nαι αλλα ο συγκεκριμενος αξιωματικος εβγαλε την αξιωματικων για τους γενικων καθηκοντων.Οι ειδικων καθηκοντων δεν δεχονται αστυνομικη εκπαιδευση απλα μπαινουνε με προκυρηξη απο οσο ξερω.Εαν θελει καποιος να γινει ειδικων καθηκοντων γιατι να παει στη σχολη ?Ας δωσει κατευθειαν για ειδικων οταν βγει.Δηλαδη καποιος αξιωματικος ειδικων καθηκοντων δεν εχει αστυνομικες αρμοδιοτητες πχ να δωσει διαταγη σε αλλους αστυνομικους για οργανωση μετρων.Ενα απλο παραδειγμα αυτο ετσι ?Απλα πχ ο ειδικων καθηκοντων ιατρος ειναι στην διευθυνση υγειονομικου και παει λεγοντας.

Νομιζω ετσι γινεται.Βεβαια επισης νομιζω (χωρις να ειμαι απολυτα βεβαιως) οτι μπορεις και μετα αφου περασεις στην αστ/κων να γινεις ειδικων καθηκοντων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βέβαια.

 

 

 

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=244&Itemid=238&lang=

 

Δεν μπαίνουν όμως όλοι στο γραφείο τύπου και δεν μπαίνουν τυχαίοι για εκπρόσωποι τύπου.

 

Καλά εννοείται :)

 

Παράδειγμα ήταν (άλλωστε και στο γραφείο τύπου δεν είναι μόνο ο εκπρόσωπος, αλλά και πάλι κι εκεί δε θα πάρουν πολλούς).

 

Έχεις δίκιο πάντως. :)

 

(πριν ακολουθήσω το link δεν είχα καταλάβει ότι αυτά είναι τα πτυχία ενός ανθρώπου:confused:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή υπάρχει μια παρεξήγηση να πω ότι ήταν μια απόφαση με πολύ σκέψη το να γίνω αστυνομικός απλά ίσως να μη το εξέφρασα σωστά. Φίλε Weskers συμφωνώ απόλυτα με όσα λες. Και επιπλέον σου λέω ότι είχα καλή δουλειά εδώ και δύο χρόνια ως δημοσιογράφος αλλά για προσωπικούς λόγους επέλεξα αυτή την επαγγελματική μου στροφή. Επ' ουδενί δεν ήθελα να θεωρήσω ''καβάτζα΄΄ το λειτούργημα του αστυνομικού. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παίδες, τα κατάφερα και πέρασα Αξιωματικών τελικά.

Δύο τρία πράγματα μόνο γιατί είμαι εντελώς άσχετος.. :)

 

1. Η σειρά τι ρόλο βαράει; (όσον αφορά την σχολή πάντα)

2.Σχολή Αξιωματικών έχει πουθενά αλλού εκτός από την Αμυγδαλέζα;

3.Αν όχι, εκεί θα παρουσιαστούν όλοι οι Αξιωματικοι για βασική εκπαιδευση+σπουδές;

4.Πόσα χρήματα κατά προσέγγιση παίρνεις μέσα στην σχολή;

5.Τα καλοκαίρια κάνεις πρακτική, όπως οι Δόκιμοι Αστ/κες;

 

Αυτά τα λίγα... :D

HD for Life..;)
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παίδες, τα κατάφερα και πέρασα Αξιωματικών τελικά.

Δύο τρία πράγματα μόνο γιατί είμαι εντελώς άσχετος.. :)

 

1. Η σειρά τι ρόλο βαράει; (όσον αφορά την σχολή πάντα)

2.Σχολή Αξιωματικών έχει πουθενά αλλού εκτός από την Αμυγδαλέζα;

3.Αν όχι, εκεί θα παρουσιαστούν όλοι οι Αξιωματικοι για βασική εκπαιδευση+σπουδές;

4.Πόσα χρήματα κατά προσέγγιση παίρνεις μέσα στην σχολή;

5.Τα καλοκαίρια κάνεις πρακτική, όπως οι Δόκιμοι Αστ/κες;

 

Αυτά τα λίγα... :D

Φίλε Manstingiac, για τη Σ.Α.Ε.Α, η σειρά το μόνο ρόλο που παίζει είναι να καθορίζει την ιεραρχία των 1ετων δοκίμων υπ/μων Β'. Επειδή μόνο στην αμυγδαλέζα έχει σχολή αξ/κων δεν παίζει ρόλο η σειρά στην επιλογή πόλης. Επίσης, όλοι οι δόκιμοι υπ/μοι, οι καινούριοι πάντα, θα παρουσιαστούν στον Αυλώνα για τη βασική εκπαίδευση. Εγώ έμαθα οτι θα διαρκέσει 40 μέρες, άλλοι έμαθαν για 25. Δεν γνωρίζω με ακρίβεια πόσο θα διαρκέσει. Μετά τη βασική θα μπείτε στη σχολή. Νομίζω οτι στην Αξ/κων θα παίρνετε στο 1 έτος κάπου στα 300+ ευρώ. Μετά κάθε χρόνο θα αυξάνεται λόγω χρονοεπιδόματος. Δυστυχώς ή ευτυχώς οι δόκιμοι υπ/μοι δεν κάνουν πρακτική το καλοκαίρι. Λειτουργεί ωστόσο μέσα στη σχολή "πρότυπο αστυνομικό τμήμα" όπου θα κάνετε υπηρεσίες και μαθήματα με διοικητες από την τροχαία, την ασφάλεια......... Για περισσοτερα εδώ

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια...φετος περασα στη σχολη αστ/κων και θελω να ρωτησω τι θα χρειαστει να παρουμε μαζι μας...αυτοι θα μας δωσουν κανα χαρτι που να λεει τι χρειαζομαστε???? επισης συγχαρητηρια στους υπολοιπους που περασαν!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια...φετος περασα στη σχολη αστ/κων και θελω να ρωτησω τι θα χρειαστει να παρουμε μαζι μας...αυτοι θα μας δωσουν κανα χαρτι που να λεει τι χρειαζομαστε???? επισης συγχαρητηρια στους υπολοιπους που περασαν!!!!!!!!

Φίλε συγχαρητηρια και σε εσένα! μην ανησυχείς για το τι πρέπει να πάρουμε μαζί μας, θα μας ενημερώσουν έγκαιρα! Σε ποια πόλη λες να πας?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε συγχαρητηρια και σε εσένα! μην ανησυχείς για το τι πρέπει να πάρουμε μαζί μας, θα μας ενημερώσουν έγκαιρα! Σε ποια πόλη λες να πας?

 

νομιζω πως αν δηλωσω πρωτη τη Κομοτηνη θα με στειλουν εκει γιατι εχω αρκετα μορια πανω απο τη βαση

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως αν δηλωσω πρωτη τη Κομοτηνη θα με στειλουν εκει γιατι εχω αρκετα μορια πανω απο τη βαση

Είσαι από τη βόρεια Ελλάδα? Εγώ είμαι από τρίκαλα και λέω να πάω καρδίτσα

Link to comment
Share on other sites

Είσαι από τη βόρεια Ελλάδα? Εγώ είμαι από τρίκαλα και λέω να πάω καρδίτσα

 

ναι ειμαι απο δραμα..εχω ακουσει οτι η σχολη της Κομοτηνης ειναι η πιο καινουργια δεν ξερω ομωσ αν ισχυει...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Manstingiac, για τη Σ.Α.Ε.Α, η σειρά το μόνο ρόλο που παίζει είναι να καθορίζει την ιεραρχία των 1ετων δοκίμων υπ/μων Β'. Επειδή μόνο στην αμυγδαλέζα έχει σχολή αξ/κων δεν παίζει ρόλο η σειρά στην επιλογή πόλης. Επίσης, όλοι οι δόκιμοι υπ/μοι, οι καινούριοι πάντα, θα παρουσιαστούν στον Αυλώνα για τη βασική εκπαίδευση. Εγώ έμαθα οτι θα διαρκέσει 40 μέρες, άλλοι έμαθαν για 25. Δεν γνωρίζω με ακρίβεια πόσο θα διαρκέσει. Μετά τη βασική θα μπείτε στη σχολή. Νομίζω οτι στην Αξ/κων θα παίρνετε στο 1 έτος κάπου στα 300+ ευρώ. Μετά κάθε χρόνο θα αυξάνεται λόγω χρονοεπιδόματος. Δυστυχώς ή ευτυχώς οι δόκιμοι υπ/μοι δεν κάνουν πρακτική το καλοκαίρι. Λειτουργεί ωστόσο μέσα στη σχολή "πρότυπο αστυνομικό τμήμα" όπου θα κάνετε υπηρεσίες και μαθήματα με διοικητες από την τροχαία, την ασφάλεια......... Για περισσοτερα εδώ

 

Γενικά με κάλυψες φίλε (συμπατριώτη :) ), απλά δεν καταλαβα αυτό με τον μισθό.

 

300Ε για 12 μήνες;:X

ή 300Ε ανά μήνα;

HD for Life..;)
Link to comment
Share on other sites

Γενικά με κάλυψες φίλε (συμπατριώτη :) ), απλά δεν καταλαβα αυτό με τον μισθό.

 

300Ε για 12 μήνες;:X

ή 300Ε ανά μήνα;

Με το συμπατριώτης τι ακριβως εννοεις?. και 300/μήνα

Link to comment
Share on other sites

ναι ειμαι απο δραμα..εχω ακουσει οτι η σχολη της Κομοτηνης ειναι η πιο καινουργια δεν ξερω ομωσ αν ισχυει...

η κομοτηνη έχει τις καλυτερες εγκαταστάσεις

Link to comment
Share on other sites

Με το συμπατριώτης τι ακριβως εννοεις?. και 300/μήνα

 

Α όμορφα 300Ε/μήνα.

 

Η καταγωγή μου είναι από τα Τρίκαλα, αν και μένω Αθήνα..:)

HD for Life..;)
Link to comment
Share on other sites

H πιο καινουργια σχολη απο ολες νομιζω ειναι η Ναουσα.Αλλα η Κομοτηνη εχει καλυτερες εγκαταστασεις αν και εχει πολλα ατομα με οτι συνεπαγεται αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα τηλ στο Α.Τ της περιοχης μου κ μου ειπαν απο εβδομαδα θα μας ειδοποιησουν! Και εγω για κομοτηνη παω (πρωτη επιλογη) κ πιστευω να την πιανω!
Μέγιστη επιτρεπόμενη εικόνα 420Χ150 και 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!παιδια κ εγω περασα αστυφυλακων:P

δυστυχως εχασα αξιωματικων για 300 μορια...:(

εγω παλι λεω να βαλω ρεθυμνο,κρητη κ ετσι ;)

μ εχουν πει οτι ειναι απο τισ καλυτερες σχολεσ....η μαλλον η καλυτερη...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος στην παρεα . περασα αστ/κων με σειρα 146 . μαλλον θα επιλεξω γρεβενα λογω χαλαροτητας και οργανωσης μεταφορας δοκιμων.το μονο αρνητικο ειναι η απουσια γυναικιου τμηματος :rolleyes::rolleyes:

κατα τα αλλα ειναι απο τα καλυτερα ΤΔΑ συμφωνα με τις πληροφοριες μου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!παιδια κ εγω περασα αστυφυλακων:P

δυστυχως εχασα αξιωματικων για 300 μορια...:(

εγω παλι λεω να βαλω ρεθυμνο,κρητη κ ετσι ;)

μ εχουν πει οτι ειναι απο τισ καλυτερες σχολεσ....η μαλλον η καλυτερη...

 

Ελα Ρεθυμνο και δεν θα χασεις.......

Ελληνική Αστυνομία
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...