Jump to content

Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια ακουσα οτι οι 2ετης μπαινουμε στις 9/10 μεχρι τις 8 το πρωι.ακουσε κανεις τπτ τετοιο?
ΕΛ.ΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λογικα με λιγη τυχη θα περασεις επιλαχων

οπως και στην αστυφυλακων θα μπουν μερικοι ακομα για να καλυψουν τα κενα

που θα δημιουργηθουν απο τις αποχωρησεις

 

Φευγουν ατομα γενικως?

Link to comment
Share on other sites

οι υπολοιποι νεοσυλλεκτοι :p , θα παρετε κινητο μαζι σας?

Εγω mp3 σιγουρα (ρωτησα εναν που εχει παει και μ'ειπε χωρις μουσικη ΔΕΝ παλευεται..) , για κινητο ειμαι σε διλημμα, να παω να αγορασω καποιο χωρις καμερα, ή καθολου...

Link to comment
Share on other sites

nio56 απο αξιωματικων εγω προσωπικα δεν εχω ακουσει να εχει φυγει ποτε κανενας.Παραταυτα μαθε εσυ τι σειρα επιτυχιας εχεις εκει ως επιλαχων , και βλεπεις.Ποτε δεν ξερεις ισως και να φευγουν αν και το θεωρω εξαιρετικα δυσκολο/σπανιο.
Link to comment
Share on other sites

nio56 απο αξιωματικων εγω προσωπικα δεν εχω ακουσει να εχει φυγει ποτε κανενας.Παραταυτα μαθε εσυ τι σειρα επιτυχιας εχεις εκει ως επιλαχων , και βλεπεις.Ποτε δεν ξερεις ισως και να φευγουν αν και το θεωρω εξαιρετικα δυσκολο/σπανιο.

 

Για προπερσυ που ξερω εφυγαν 3-4 ατομα μεσα σε αυτους και η κοπελα που περασε πρωτη!

Link to comment
Share on other sites

Δυο πουλακια ρωτησα πως παμε για Αυλωνα, το ενα μου ειπε παρε αναβολη κ το αλλο αυτοκτονα.... Λετε?
Μέγιστη επιτρεπόμενη εικόνα 420Χ150 και 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

οι υπολοιποι νεοσυλλεκτοι :p , θα παρετε κινητο μαζι σας?

Εγω mp3 σιγουρα (ρωτησα εναν που εχει παει και μ'ειπε χωρις μουσικη ΔΕΝ παλευεται..) , για κινητο ειμαι σε διλημμα, να παω να αγορασω καποιο χωρις καμερα, ή καθολου...

 

Γιατι να μην παρουν που κολας ;

http://i30.photobucket.com/albums/c328/amyntas/astra123.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια please!!!!!!!!. ΑΣ συνωψησει καποιος και ας μας πει

 

1) ποια ημερομηνια μπαινουν οι 1ετεις ????

2) τελικα παμε πρωτα Αυλωνα ή οχι????

 

Και αν γνωριζετε...Εγω ειμαι απο Βοιωτια. Τι θα μου ερθει πιο φτηνα Ρεθυμνο ή Κομοτηνη??

Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτοετεις συνηθως μπαινουν τελη οκτωβριου αρχες νοεμβριου αλλα υπρχουν και παραδειγματα οπως του 2000 που μπηκαν μεσα δεκεμβριου
http://i30.photobucket.com/albums/c328/amyntas/astra123.jpg
Link to comment
Share on other sites

Με απόταξη από το Σώμα απειλούνται πλέον οι αστυνομικοί που προσφέρουν υπηρεσίες φύλαξης (security) εκτός υπηρεσίας και όσοι συμμετέχουν σε απεργίες.

 

Με απόταξη απειλείται, επίσης, όποιος αστυνομικός συμμετέχει σε κάθε μορφής απεργία (η προηγούμενη διατύπωση έκανε λόγο απλώς για συμμετοχή σε απεργία).

 

Θα αποτάσσονται ακόμη και όσοι αστυνομικοί ασκούν δημόσια, προφορικώς ή εγγράφως, κριτική των πράξεων της ιεραρχίας με προσβλητικές ή υποτιμητικές εκφράσεις.

 

Υπενθυμίζεται ότι προ ολίγων ημερών ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου, Γιώργος Σανιδάς, έδωσε εντολή προς όλους τους εισαγγελείς της χώρας να ερευνούν χωρίς χρονοτριβή, ακόμη και με απλή υπόνοια, κάθε περίπτωση κακομεταχείρισης πολιτών από αστυνομικούς και άλλα διωκτικά όργανα. Έπειτα από τεκμηριωμένες καταγγελίες ελληνικών και διεθνών οργανώσεων προστασίας ανθρωπίνων δικαιωμάτων, για σοβαρές πράξεις βίας αστυνομικών σε βάρος Ελλήνων και αλλοδαπών πολιτών, ο ανώτατος εισαγγελικός λειτουργός ζητά με εγκύκλιό του να ερευνώνται όλα τα περιστατικά για τα οποία υπάρχει υποψία ότι κρατούμενοι έχουν ξυλοκοπηθεί.

 

Ανώνυμες ή προφορικές καταγγελίες πολιτών κατά αστυνομικών δεν αποτελεί βάση για πειθαρχική δίωξη.

 

Πλήρες άρθρο:

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=933395&lngDtrID=244

 

Το πρώτο είναι καλοδεχούμενο, και πολύ άργησε, αν και μένει να φανεί στην πράξη. Το δεύτερο το θεωρώ απαράδεκτο. Το τρίτο είναι λογικό, υπό μια έννοια. Το τέταρτο ενδεικτικό της κατάστασης που επικρατεί, αλλά και εγγύηση ότι οι αστυνομικοί θα μετατραπούν σε ρομποτάκια.

 

Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτοετεις συνηθως μπαινουν τελη οκτωβριου αρχες νοεμβριου αλλα υπρχουν και παραδειγματα οπως του 2000 που μπηκαν μεσα δεκεμβριου

 

Κατσε γιατι μπερδευτηκαμε λιγο πριν :p

1ετεις ποιοι ειναι ειπαμε?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να καταλαβετε, οσοι περασατε φετος ειστε 1ετης απο την μερα που θα μπειτε στην σχολη.Εμεις ειμαστε πρωτοετης μεχρι να τελειωσουμε την πρακτικη.απο κει και περα ειμαστε 2ετης.οι υπολοιποι ειναι 3ετης.....οι 2ετης, δηλαδη εμεις μπαινουμε 9/10.οι 1ετης, δηλαδη αυτοι που περασατε φετος δεν εχει βγει κατι επισημο ακομα για το ποτε μπαινετε και που θα πατε(ΤΔΑ ή Αυλωνα).
ΕΛ.ΑΣ
Link to comment
Share on other sites

hi sinadelfoi kai mellontikoi sinadelfoi...prepei na katalavete eidika eseis pou den mpikate akoma sto swma pws stin astinomia ginontai ola teleutaia stigmi...giauto ypomoni kai oti einai na ginei tha ginei!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλημέρα. Είμαι από τα τρίκαλα και εχω βγαλει 17600 και θα πάω στην αστυφυλάκων. Ήθελα αξιωματικών αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερα. Έτυχε να πέσουν στα χέρια μου πληροφορίες για τους καινούριους δόκιμους 2008-2009. Παρουσιαζόμαστε όλοι οι δόκιμοι αστυφύλακες 1ετής στο ΚΕΝ στη Θήβα στις 29 Σεπτεμβρίου όπου και θα κάνουμε τη βασική εκπαίδευση για 6 εβδομάδες και στη συνέχεια μπαίνουμε στις σχολες. Ενώ οι δόκιμοι υπαστυνόμοι θα παρουσιαστουν στον Αυλώνα. Θα βάλω πρώτη μου επιλογή την Καρδίτσα. Άλλος για Καρδίτσα.....?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλημέρα. Είμαι από τα τρίκαλα και εχω βγαλει 17600 και θα πάω στην αστυφυλάκων. Ήθελα αξιωματικών αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερα. Έτυχε να πέσουν στα χέρια μου πληροφορίες για τους καινούριους δόκιμους 2008-2009. Παρουσιαζόμαστε όλοι οι δόκιμοι αστυφύλακες 1ετής στο ΚΕΝ στη Θήβα στις 29 Σεπτεμβρίου όπου και θα κάνουμε τη βασική εκπαίδευση για 6 εβδομάδες και στη συνέχεια μπαίνουμε στις σχολες. Ενώ οι δόκιμοι υπαστυνόμοι θα παρουσιαστουν στον Αυλώνα

 

Συγχαρητηρια. Κι εγώ μια από τα ίδια. Που το έμαθες αυτό; Είναι σίγουρο, δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αυτο είναι σιγουρότατο! Έμαθα κι άλλα τα οποία δεν ευσταθουν. Π.χ ότι θα αλλάξει ο τρόπος εκπαίδευσης και θα γίνει ως εξης: 1έτος μέσα στη σχολή θεωρητική εκπαίδευση και το άλλο έτος πρακτική έξω. ΟΜΩΣ: πώς θα βγάλουν έξω για πρακτική δόκιμο αστ/κα? με τι μισθό? πού θα μένει?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ειδοποιησαν κανεναν απο εσας για να δηλωσει τη σχολη ή ακομα περιμενετε?

ακόμα περιμένουμε. εσύ για πού είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να καταλαβετε, οσοι περασατε φετος ειστε 1ετης απο την μερα που θα μπειτε στην σχολη.Εμεις ειμαστε πρωτοετης μεχρι να τελειωσουμε την πρακτικη.απο κει και περα ειμαστε 2ετης.οι υπολοιποι ειναι 3ετης.....οι 2ετης, δηλαδη εμεις μπαινουμε 9/10.οι 1ετης, δηλαδη αυτοι που περασατε φετος δεν εχει βγει κατι επισημο ακομα για το ποτε μπαινετε και που θα πατε(ΤΔΑ ή Αυλωνα).

 

Κανεις λαθος φιλε μου,αυτοι που μπηκαν τωρα δεν ονομαζονται 1ετεις,τοτε ποιος ο λογος να γινεται ορκωμοσια και να ορκιζονται ως δοκιμοι αστυφυλακες αν ονομαζονται ετσι απο την μερα που μπαινουν στην σχολη?

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος φιλε μου,αυτοι που μπηκαν τωρα δεν ονομαζονται 1ετεις,τοτε ποιος ο λογος να γινεται ορκωμοσια και να ορκιζονται ως δοκιμοι αστυφυλακες αν ονομαζονται ετσι απο την μερα που μπαινουν στην σχολη?

 

Εσυ κανεις λαθος φιλε μου.η ορκομωσια γινεται για τυπικους λογους.δοκιμος εισαι ουτως ή αλλως απο την μερα που μπαινεις στην σχολη.και απο την πρωτη μερα αυτος που μπαινει στην σχολη, οταν αναφερεται, αναφερεται ως εξης: πρωτοετης δοκιμος αστυφυλακας, ονομα + επιθετο.Και επισης οταν καποιος ανωτερος απευθυνεται σε σενα σε αποκαλει κυριε δοκιμε.μηπως και αυτος κανει λαθος?

Δλδ 40 μερες στην βασικη τα παιδια δεν ειναι δοκιμοι?τοτε τι ειναι?Γιατι μετα την βασικη γινεται η ορκωμοσια.και μην βλεπεις στις τελευταιες 2 σειρες που γινεται τελετη ορκωμοσιας στα ΤΔΑ.προηγουμενες χρονιες γινοταν μια απλη τελετη στις διευθυνσεις και αυτο ηταν.

ΕΛ.ΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...