Jump to content

Eten G500 PPC PHONE+GPS!!!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας ελπίσουμε να κλειδώνει γρηγορότερα, γιατί πραγματικά και ενώ βρίσκει 8-9 δορυφόρους αργεί πολύ να τους κλειδώσει... Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό. Δεν το είχα αντιμετωπίσει ούτε με το mio 168 ούτε με ένα Hp που είχα...

 

Στις ρυθμίσεις έχει :

θύρα com 4

baud rate 38400

πρωτοκολλο NMEA

και "τικ" στο αυτόματη επανασυνδεση.

 

Αυτά πρέπει να έχουμε???

Δεν μπορούμε να χρησιμοποιησουμε το sirf?

 

Τώρα κατεβάζω τη νέα ROM.

Που θα βρούμε αυτό το "You will need to download the satellite data (i.e. ephermis) while the G500 is being connected the computer with internet access or over GPRS "

 

Ευχαριστώ

 

Δεν χρειάζεται να ελπίζεις, στο επιβεβαιώνω εγώ. Άνοιξα το Destinator έπειτα από hardreset λόγω αναβάθμισης της rom και μου κλείδωσε σε 16 δευτερόλεπτα! Πρίν έπερνε από 3 έως 5 λεπτά. Είναι εκπληκτικό!

 

Στις ρυθμίσεις πλέον θα βάζεις Com7, Baud Rate 38400, NMEA.

Αν βάλεις τις παλιές θα δουλέψει αλλά χωρίς να κάνει χρήση του AGPS.

 

Όσο για το κατέβασμα που λες δεν χρειάζεται να ανησυχείς διότι εσύ το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να πατήσεις update από το προγραμματάκι και όλα τα άλλα τα κάνει αυτό. Βεβαίως πρέπει να έχει πρόσβαση στο Internet.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 644
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδες χρειαζομαι την βοηθεια σας ,το μηχανημα τα επαιξε δεν κλειδωνει πουθενα μετα την αναβαθμηση ουτε σε nmea ουτε σε sirf που προσπαθησα να το αλλαξω με το winfast δοκιμασα ολες τις πορτες με ολους τους δυνατους συνδιασμους εκανα αρκετα hard ξαναπερασα παλι την rom εβγαλα και εβαλα το destinator 5 φορες χωρις κανενα αποτελεσμα.Εαν μπορει κανεις να βοη8ηση γιατι ειμαι ετοιμος να το πεταξω απο το παραθυρο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες χρειαζομαι την βοηθεια σας ,το μηχανημα τα επαιξε δεν κλειδωνει πουθενα μετα την αναβαθμηση ουτε σε nmea ουτε σε sirf που προσπαθησα να το αλλαξω με το winfast δοκιμασα ολες τις πορτες με ολους τους δυνατους συνδιασμους εκανα αρκετα hard ξαναπερασα παλι την rom εβγαλα και εβαλα το destinator 5 φορες χωρις κανενα αποτελεσμα.Εαν μπορει κανεις να βοη8ηση γιατι ειμαι ετοιμος να το πεταξω απο το παραθυρο.

 

Υπάρχει και μια αναβάθμιση για το firmware του GPS. Το έβαλες και αυτό να δεις; Αν όχι, θα το βρεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Re paidia mia mikrh voitheia. THELW EPEIGONTWS RYTMISEIS MMS VODAFONE. enw katafera na valw tou GPRS (apo site Qtek 9090) twn MMS den mporw. Please sos!!!

kaneis re gmt? please einai anagi....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω denon το εκανα και αυτο αλλα δεν κανει εγκατασταση βαζω κανονικα αλλα αφου τελειωσει την εγκατασταση μου βγαζει faild to check baudate ,και το destinator μετα την εγκατασταση οταν μπανω gps settings του pn μου δειχνει com 1 19200 και sirf καπου εχει κρατησει κατι το οποιο εγω δεν μπορω να το βρω ,εχω δοκιμασει τουλαχιστον 6 διαφορετικα προγραμματα αλλα τιποτα , στο start - settings - system -gps εχω πορτα 2 και hardware 4 και 4800 , καθε βοηθεια δεκτη.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εφτιαξε ,το πως με εναν πολυ απλο τροπο βγαζοντας την μπαταρια , τωρα το destinator 6 τρεχει μια χαρα .
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εάν χρησιμοποιείται το ETEN G500 με Bluetooth headset θα έχετε σίγουρα παρατηρήσει το πρόβλημα στην ένταση του ηχείου (πολύ χαμηλό) καθώς και την κακή ποιότητα του ήχου που φτάνει στον συνομιλητή σας. Εγώ χρησιμοποιώ ένα itech clip Bluetooth headset, το πρόβλημα όμως έχει να κάνει προφανώς με τον audio/Bluetooth driver της συσκευής γιατί εμφανίζεται και σε άλλα headset (δείτε και αυτό: http://www.eten-users.net/lofiversion/index.php/t2943.html)

Αναβάθμισα την συσκευή σε OS version 96 εγκατέστησα και το audio patch, χωρίς όμως ιδιαίτερη βελτίωση. Παρατήρησα μάλιστα ότι το audio patch βελτίωσε την ένταση του ακουστικού αλλά έκανε το μικρόφωνο εξαιρετικά ευαίσθητο και επιπλέον άκουγα την φωνή μου από το ακουστικό, πράγμα ιδιαίτερα εκνευριστικό.

Ψάχνοντας βρήκα ένα audio patch για το M600 http://www.trendsmobile.com/download/ril_patch_12.CAB

το οποίο δουλεύει και στο G500 μια χαρά. Το εγκαθιστάτε (ένα .CAB αρχείο είναι, το κάνετε copy στο κινητό και το τρέχετε από αυτό), το κάνετε soft reset (βγαίνει και παραθυράκι που σας ρωτά) και τα πράγματα βελτιώνονται αισθητά. Ο ήχος είναι πολύ ποιο δυνατός και ο ήχος που φτάνει στον συνομιλητή σας είναι πολύ καλύτερος.

Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

Εάν χρησιμοποιείται το ETEN G500 με Bluetooth headset θα έχετε σίγουρα παρατηρήσει το πρόβλημα στην ένταση του ηχείου (πολύ χαμηλό) καθώς και την κακή ποιότητα του ήχου που φτάνει στον συνομιλητή σας. Εγώ χρησιμοποιώ ένα itech clip Bluetooth headset, το πρόβλημα όμως έχει να κάνει προφανώς με τον audio/Bluetooth driver της συσκευής γιατί εμφανίζεται και σε άλλα headset (δείτε και αυτό: http://www.eten-users.net/lofiversion/index.php/t2943.html)

Αναβάθμισα την συσκευή σε OS version 96 εγκατέστησα και το audio patch, χωρίς όμως ιδιαίτερη βελτίωση. Παρατήρησα μάλιστα ότι το audio patch βελτίωσε την ένταση του ακουστικού αλλά έκανε το μικρόφωνο εξαιρετικά ευαίσθητο και επιπλέον άκουγα την φωνή μου από το ακουστικό, πράγμα ιδιαίτερα εκνευριστικό.

Ψάχνοντας βρήκα ένα audio patch για το M600 http://www.trendsmobile.com/download/ril_patch_12.CAB

το οποίο δουλεύει και στο G500 μια χαρά. Το εγκαθιστάτε (ένα .CAB αρχείο είναι, το κάνετε copy στο κινητό και το τρέχετε από αυτό), το κάνετε soft reset (βγαίνει και παραθυράκι που σας ρωτά) και τα πράγματα βελτιώνονται αισθητά. Ο ήχος είναι πολύ ποιο δυνατός και ο ήχος που φτάνει στον συνομιλητή σας είναι πολύ καλύτερος.

Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα!

 

Σε έναν πρώτο έλεγχο που έκανα αφού το πέρασα, η φωνή μου εξακολουθεί να ακούγεται από το ηχείο του BT headset όταν μιλάω.

Link to comment
Share on other sites

Σε έναν πρώτο έλεγχο που έκανα αφού το πέρασα, η φωνή μου εξακολουθεί να ακούγεται από το ηχείο του BT headset όταν μιλάω.

 

Σε περαιτέρω ελέγχους και δοκιμές που έγιναν όλα δούλεψαν πολύ καλύτερα.

Η φωνή στο BT αυξήθηκε σημαντικά και νομίζω πως και από το ίδιο το τηλέφωνο. Πολύ καλό το patch αυτό.

Link to comment
Share on other sites

το patch αυτό είναι καλό, δεν λύνει όμως απόλυτα το πρόβλημα, τουλάχιστον όσον αφορά την αύξηση της ευαισθησίας του bloutooth μικροφώνου. Έχω παρατηρήσει ότι όταν μιλάω με πολύ background noice, πχ στον δρόμο ή στο αυτοκίνητο, ο συνομιλητής μου δεν με καταλαβαίνει και βιάζεται να με κλείσει, γιατί τον πιάνει πονοκέφαλος! Ο παραμικρός ήχος ενισχύεται πολύ, ακόμα και το πληκτρολόγιο ενός PC γίνεται ενοχλητικό για αυτόν που βρίσκεται στην άλλη άκρη της γραμμής. Σιγουρα δεν ειναι πρόβλημα του bluetooth headset (i-tech clip), το έχω χρησιμοποιήσει με διάφορες συσκευές και λειτουργεί μια χαρά.

Ας ελπίσουμε οτι θα βγει κάποιο patch που θα το διορθώσει αυτό μια και καλή, ειναι κρίμα για μια τέτοια συσκευή! :(

Link to comment
Share on other sites

το patch αυτό είναι καλό, δεν λύνει όμως απόλυτα το πρόβλημα, τουλάχιστον όσον αφορά την αύξηση της ευαισθησίας του bloutooth μικροφώνου. Έχω παρατηρήσει ότι όταν μιλάω με πολύ background noice, πχ στον δρόμο ή στο αυτοκίνητο, ο συνομιλητής μου δεν με καταλαβαίνει και βιάζεται να με κλείσει, γιατί τον πιάνει πονοκέφαλος! Ο παραμικρός ήχος ενισχύεται πολύ, ακόμα και το πληκτρολόγιο ενός PC γίνεται ενοχλητικό για αυτόν που βρίσκεται στην άλλη άκρη της γραμμής. Σιγουρα δεν ειναι πρόβλημα του bluetooth headset (i-tech clip), το έχω χρησιμοποιήσει με διάφορες συσκευές και λειτουργεί μια χαρά.

Ας ελπίσουμε οτι θα βγει κάποιο patch που θα το διορθώσει αυτό μια και καλή, ειναι κρίμα για μια τέτοια συσκευή! :(

 

Αυτό που λες συμβαίνει το ίδιο ακριβώς και σε μένα. Δεν είναι μόνο από το BT αλλά και από το ίδιο το τηλέφωνο όταν μιλάς.

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα, απλά δεν έχω μιλήσει ποτέ απο το ίδιο το τηλέφωνο :rolleyes:

Δεν ήξερα οτι συμβαίνει και σε αυτήν την περίπτωση. καλά που το ανέφερες, νόμιζα ότι είναι πρόβλημα μονο του bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Τελικα το εφερε το πλαισιο και εσπευσα να το αγορασω.Πωλειται οπσο και το mio 599 χωρις το destinator.Ειχε ελληνικα windows.Εχω 2 αποριες και θα ημουν υποχρεος αν καποιος μου τις ελυνε:

1.Ενω στο cd λεει το manual οτι εχει και ραδιο μια που ειναι το καινουργιο g500+, στα ελληνικα windows δεν περιλαμβανεται αυτο το μοδθλε στον φακελλο multimedia.Προσπαθησα να εγκαταστησω το παλιο αρχειο αλλα δεν δουλεψε.Τι να κανω?

2.Απο οτι ειδα δεν εχει java manager.Πως παιζουν τα java προγραμματα?Ποιο συστηνετε να κατεβασω?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Τελικα το εφερε το πλαισιο και εσπευσα να το αγορασω.Πωλειται οπσο και το mio 599 χωρις το destinator.Ειχε ελληνικα windows.

 

Μήπως ξέρεις ποιος το εισάγει και ποια version έχει;

Link to comment
Share on other sites

ti prepei na kano gia na do tin version?blepo mono tin version ton windows.To eisagei to plaisio mono tou.

Κάνε reset και θα δεις κατά την εκκίνηση να γράφει πάνω G500 ver κλπ.

Πες μου τι ακριβώς γράφει εκεί πάνω. Εμένα είναι η WWE 097 που έχει ενσωματωμένο το ραδιόφωνο.

 

Μήπως τους ρώτησες τις αναβαθμίσεις της rom που θα τις βρίσκεις; Αν υπάρχει η τελευταία, δηλαδή η 097, τότε θα έχει και το ραδιόφωνο ενσωματωμένο.

Link to comment
Share on other sites

ver r22 grc 100 0061 26/6/2006 .Ayta grafei otan to ekkino.Ta windows einai ellinika.To plaisio Glifadas eixe 2 kommatia kai tin Paraskeyi agorasa to ena.Se erotisi moy pois ta eisagei o ypallilos moy eipe oti ta eisagei to Plaisio me proegatastimena ta ellinika windows.Omos den brisko to radio,eno ta agglika windows to exo exoyn proegatastimeno opos leei kai to manual.Pos tha to egatastiso?Kammia idea?Epixeirisa na balo to palio arxeio alla den kanei tipote.Parakalo peste moy.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Τελικα το εφερε το πλαισιο και εσπευσα να το αγορασω.

 

Διαθέσιμο και στο plaisio.gr στο http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=42280161&Catalog_Id=1&Product_Id=340905&Merchant_Id=1&Nav_Section_Id=0.

 

Κοίτα τώρα, πήγαινα καρφωτός για το MIO και μπήκα σε δίλημα!

 

http://www.plaisio.gr/images/Products/Large/873012.gif

 

Το plaisio.gr έχει και ωραία αξεσουάρ, check them out!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Τελικα το εφερε το πλαισιο και εσπευσα να το αγορασω.Πωλειται οπσο και το mio 599 χωρις το destinator.Ειχε ελληνικα windows.Εχω 2 αποριες και θα ημουν υποχρεος αν καποιος μου τις ελυνε:

1.Ενω στο cd λεει το manual οτι εχει και ραδιο μια που ειναι το καινουργιο g500+, στα ελληνικα windows δεν περιλαμβανεται αυτο το μοδθλε στον φακελλο multimedia.Προσπαθησα να εγκαταστησω το παλιο αρχειο αλλα δεν δουλεψε.Τι να κανω?

2.Απο οτι ειδα δεν εχει java manager.Πως παιζουν τα java προγραμματα?Ποιο συστηνετε να κατεβασω?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Μηπως μπορεις να μας πεις τι περιλαμβανει η συσκευασια του δηλ. αν εχει φορτιστη αυτοκινητου και βαση για το αυτοκινητο και οτι αλλο εχει σ'ευχαριστω

[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορεις να μας πεις τι περιλαμβανει η συσκευασια του δηλ. αν εχει φορτιστη αυτοκινητου και βαση για το αυτοκινητο και οτι αλλο εχει σ'ευχαριστω

exei basi aytokinitoy kai fortisti aytokinitou.

Link to comment
Share on other sites

Διαθέσιμο και στο plaisio.gr στο http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=42280161&Catalog_Id=1&Product_Id=340905&Merchant_Id=1&Nav_Section_Id=0.

 

Κοίτα τώρα, πήγαινα καρφωτός για το MIO και μπήκα σε δίλημα!

 

Το plaisio.gr έχει και ωραία αξεσουάρ, check them out!

 

Εγω προσωπικα ειχα το G500 για περιπου 20 ημερες και το αλλαξα. Μου φαινοταν πολυ χοντροκομμενο και δεν με βολευε απο αποψη φορητοτητας οποτε το εδωσα και πηρα το Mio. Περιπου στα ιδια κινουνται με το καθενα να εχει τα "προβληματα" του. Στο E-Ten ειναι το τηλεφωνο, στο Mio η μπαταρια που διαρκει σχετικα λιγο. Αυτο που προσεξα ειναι οτι σε λειτουργια GPS το Mio φαινεται να λειτουργει καλυτερα σε αποδοση στιγματος ενω φαινεται και πιο γρηγορο σε ολο το φασμα των λειτουργιων του. Το Ε-Τen υπερτερει στην built-in υποστηριξη για TMC κατι που στο Mio απαιτει εξωτερικη κεραια. Και οι δυο ειναι πολυ καλες συσκευες και θα σε ικανοποιησουν αν ζητας μια 3 σε 1 λυση.

Carpe Diem...:hypno:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...