Jump to content

Πόσο έγκυρες είναι οι βαθμολογίες των κινητών;


Lux
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και συγκεκριμενα οι βαθμολογιες των κινητων που εχουν δωσει τα μελη; δεν μπορει κινητα οπως τα N70,N90 να εχουν παρει βαθμολογια 1! εχω παρατηρησει οτι ορισμενα ατομα εχουν δωσει σε ολα τα Nokia Κινητα το βαθμο 1 ( λογικα θα ειναι fan της SE ) το αντιστοιχο εχει γινει και με τα κινητα της SE. ελεος; δεν θα πω ακομη ονοματα..
Link to comment
Share on other sites

Είναι δικαίωμα του καθενός να βαθμολογεί όσο θέλει ένα κινητό. Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα...
Link to comment
Share on other sites

Μα και να πεις ονοματα lux δεν θα αλλαξει κατι...:!:

Για τον απλουστατο λογο οτι οι βαθμολογια ειναι κατι καθαρα το "υποκειμενικο" ασχετως αν θα επρεπε να υπαρχει αντικειμενικοτητα απο ολους μας και να λειτουργουμε οσο γινετε λιγοτερο με τις μαρκες που συμπαθουμε.:)

Βλεπεις το να βαλω εγω π.χ. "1" στο Ν90, και να ερθεις και θα μου πεις οτι δεν ειμαι σωστος *και θα εχεις και δικιο*, εγω θα σου πω οτι για εμενα τοσο αξιζει και τελος της συζητησης...:!:

Το ξερω οτι ΔΕΝ ειναι σωστο αλλα οπως σου ειπα ειναι κατι που εξαρταται απο τα μυαλα του καθενα.;)

Εαν καποιος εχει κολλημα με τα siemens π.χ. και μονος σκοπος τους ειναι να "μηδενιζει" αλλα αξιολογα μοντελα "ετσι" για να..."γουσταρει...ε τοτε τι να του πεις;

Ο καθενας μας ειναι υπευθυνος για οτι κανει και ελευθερος.

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο έγκυρες πάντως είναι οι βαθμολογίες του κάθε κινητού δεν αποτελεί και

πρόβλημα.

Η ερώτηση σωστή μου φαίνεται που κάνει ο lux.

Η απάντηση είναι " όχι και τόσο έγκυρες" , αφού διαπίστωσες τέτοια φαινόμενα..

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Oι βαθμολογίες ειναι τόσο έγκυρες όσο εγκυρες ειναι και οι δημοσκοπήσεις/βαθμολογίες σε κάθε site του Ιnternet.

Της πλάκας ιστορία δλδ.

Μη χαλιέστε.

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα αιτιολόγησης:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1191915#post1191915

 

Ένα κινητό δεν είναι δυνατόν να αρέσει σε όλους...

 

Τώρα για τους άσσους, μήπως τα δεκάρια σε κάποια μοντέλα δεν είναι υπερβολικά; Τέλος πάντων, θεωρώ ότι ο μέσος όρος που βγαίνει για το κάθε μοντέλο είναι κάπως αντιπροσωπευτικός. Δεν έχω δει πραγματικά, αντικειμενικά καλό κινητό να έχει μέσο όρο υπερβολικά χαμηλό. Επιπλέον, ακριβώς από τέτοιες περιπτώσεις ξεμπροστιάζονται οι θαμώνες των άσσων και των δέκα. Οπότε κάποιος που προσέχει συστηματικά τις βαθμολογίες ξέρει και να τις αγνοήσει από αυτά τα άτομα στο μέλλον.

 

Αλλά όπως και να έχει, η ουσιαστικότερη βαθμολογία είναι αυτή που βγαίνει από την πραγματική χρήση της συσκευής, όχι από την θεωρία...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δε λες "ονοματα" βρε Λουξ?:rolleyes:

 

Ολα τα περιμενα,αλλα οτι θα πρεπει να αιτιολογηθουμε και για τους...βαθμους που βαζουμε στα κινητα,οχι.Φαινεται πως μερικοι ειναι τοσο παθιασμενοι με την αγαπημενη τους εταιρια που ψαχνουν να βρουν την επιβεβαιωση ή την καταστροφη στις βαθμολογιες που παιρνει μια συσκευη στο μαιφον...:rolleyes:

 

Δεν θα απαντουσα,αν δεν θιγομουν προσωπικα.Το Ν90 το βαθμολογησα με 1 γιατι μου αφησε πολυ κακες εντυπωσεις,τις οποιες μπορω να τις εξηγησω (αν δε το εκανα ηδη).Κι επειδη πολλοι θα σπευσουν να πουν πως ειμαι "αντι-νοκια" ή SE-ακιας",καμια σχεση...εχω βαθμολογησει ολα κι ολα 3-4 κινητα απ'ολα οσα εχουν & μονο "συστηματικα" δεν θαβω ή εξυψωνω μια συγκεκριμενη εταιρια.

 

Πραγματικα πολυ κακο για το τιποτα.:!:

Link to comment
Share on other sites

ενταξει.. πχ ο μαριος εχει βαθμολογησει ολα τα κινητα της νοκια με 1.. δεν μου φαινεται λογικο αυτο.
Link to comment
Share on other sites

ενταξει.. πχ ο μαριος εχει βαθμολογησει ολα τα κινητα της νοκια με 1.. δεν μου φαινεται λογικο αυτο.

 

Ποιος Μαριος...:worry:

Μαλλον υπαρχει κι αλλος ε;:blink:

Link to comment
Share on other sites

ενταξει.. πχ ο μαριος εχει βαθμολογησει ολα τα κινητα της νοκια με 1.. δεν μου φαινεται λογικο αυτο.

 

Προφανώς και δεν είναι λογικό. :)

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι ο μέσος όρος που βγαίνει για το κάθε μοντέλο είναι κάπως αντιπροσωπευτικός. Δεν έχω δει πραγματικά, αντικειμενικά καλό κινητό να έχει μέσο όρο υπερβολικά χαμηλό. Επιπλέον, ακριβώς από τέτοιες περιπτώσεις ξεμπροστιάζονται οι θαμώνες των άσσων και των δέκα. Οπότε κάποιος που προσέχει συστηματικά τις βαθμολογίες ξέρει και να τις αγνοήσει από αυτά τα άτομα στο μέλλον.

 

Με εκφράζει απόλυτα η απάντηση του Trobocop, τουλάχιστον ως το πρώτο της μέρος. Έκανα μια προσπάθεια με τη σελίδα http://www.myphone.gr/devices/myreview.php να δημιουργήσω ένα index που περιέχει όλες τις συσκευές με όλες τις βαθμολογίες των χρηστών. Το έκανα για να δω κατά πόσο ο μέσος όρος των βαθμολογιών μπορεί να είναι αντιπροσωπευτικός για την εκάστοτε συσκευή. Λίγο ή πολύ τα αποτελέσματα ήταν ακριβώς όπως τα περίμενα. Συσκευές που δεν τα πήγαν καλά στην αγορά ή δεν είχαν την αποδοχή των χρηστών συγκέντρωσαν συνολικά χαμηλές βαθμολογιές και συσκευές που αξίζουν συγκέντρωσαν υψηλές βαθμολογίες. Ανεξάρτητα από τους άσους και τα δεκάρια όλες οι συσκευές καταλήγουν να έχουν έναν αντιπροσωπευτικό - το κατά δύναμη - βαθμό.

 

Δείτε για παράδειγμα αυτό:

http://www.myphone.gr/devices/myreview.php?id=61&sort=rating#quickvotes

 

Αν και 6 άτομα έχουν βαθμολογήσει τη συσκευή με άσσο, αυτοί που το έχουν βαθμολογήσει με 10 είναι πολύ περισσότεροι και έτσι υπάρχει η απαιτούμενη ισσοροπία.

 

Τώρα, το κατά πόσο είναι έγκυρες οι βαθμολογίες των κινητών, τα πράγματα είναι κάπως πολύπλοκα. Ο κάθε χρήστης έχει την δική του προσωπική άποψη. Εγώ για παράδειγμα, ως χρήστης, δεν θα μπορούσα ποτέ να χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση την Υ συσκευή. Τη βαθμολογώ με 1, επειδή δεν μου αρέσει ούτε να την κοιτάω. Αντίθετα, με ενθουσιάζει η Ζ συσκευή. Τη βαθμολογώ με 10 γιατί την χρησιμοποιώ καθημερινά και με ικανοποιεί. Κάποιος άλλος χρήστης βάζει 10 στην Υ συσκευή και 1 στη Ζ. Το αποτέλεσμα στο τέλος είναι το ίδιο...

 

Πόσοι από τους χρήστες που ψηφίζουν ωστόσο έχουν τη Υ ή τη Ζ συσκευή στα χέρια τους για να τη δοκιμάσουν; Μάλλον, ελάχιστοι. Οι βαθμολογίες θα μπορούσαν να ήταν πιο έγκυρες αν μπορούσε να εξασφαλιστεί ότι οι χρήστες που τις βαθμολογούν τις έχουν στην κατοχή τους και κρίνουν αντικειμενικά. Πως μπορεί να γίνει αυτό; Με κανέναν απολύτως τρόπο.

 

Συνοψίζοντας δεν πιστεύω ότι τίθεται καν θέματα εγκυρότητας. Ο βαθμός εκφράζει την άποψη μιας σημαντικής μερίδας των χρηστών του myphone.gr και τίποτα περισσότερο. Δεν εξετάζουμε ούτε με τι κριτήρια ψηφίζουν, ούτε πως ψηφίζουν, ούτε γιατί ψηφίζουν. Αυτό που θα πρέπει να γίνει ωστόσο είναι να ψηφίζουν όσο το δυνατόν περισσότερα άτομα, ώστε ο μέσος όρος να είναι όσο το δυνατόν πιο... αντιπροσωπευτικός.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ας μου επιτραπεί ένα σχόλιο στο θέμα αυτό.

Θεωρώ ότι δεν υπάρχει συσκευή που να αξίζει ούτε τον άσσο και ίσως ούτε το δεκάρι.

Θεωρώ επίσης ότι το αδύνατο σημείο της αξιολόγησης από πλευράς των χρηστών, είναι η μη υποχρεωτική αιτιολόγηση.

Φανταστείτε τώρα εμένα να έχω ακούσει τόσο καλά λόγια για την σελίδα αυτή και μπαίνω για πρώτη φορά για να ενημερωθώ για το κινητό που σκέφτομαι ν' αγοράσω.

Σκέφτομαι π.χ. να αγοράσω το Ν90 και θέλω να δω τι παίζει.

Βλέπω άσσους και δεκάρια. Βρίσκομαι σε σύγχυση τώρα.. Γιατί τέτοιες αποκλίσεις στην αξιολόγηση;

Ψάχνω να βρω τον λόγο που μπαίνουν οι άσσοι και τα δεκάρια, αλλά δεν υπάρχουν σχόλια.

Κατά τύχην διαπιστώνω ότι ένας άσσος μπήκε γιατί το κινητό θεωρήται μεγάλο.

Δεκτή κι αυτή η άποψη, αν και υπερβολική.

Δεν θα με βοηθούσε όμως, αν δίπλα στην βαθμολογία του καθενός έβλεπα και την αιτιολογία, έτσι ώστε να ξέρω τι μου γίνεται και στο τέλος να έχω μια πιο σαφή άποψη για το κινητό που σκοπεύω να αγοράσω;

Δυστυχώς απ' ότι έχω διαπιστώσει, η αξιολόγηση είναι πεδίο εκτόνωσης ή "οπαδισμού".

Συνοψίζοντας, πιστεύω πως η αιτιολόγηση της βαθμολογίας, θα βοηθούσε πολύ τον αναγνώστη να βγάζει ασφαλέστερα συμπεράσματα.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Φανταστείτε τώρα εμένα να έχω ακούσει τόσο καλά λόγια για την σελίδα αυτή και μπαίνω για πρώτη φορά για να ενημερωθώ για το κινητό που σκέφτομαι ν' αγοράσω.

Σκέφτομαι π.χ. να αγοράσω το Ν90 και θέλω να δω τι παίζει.

Βλέπω άσσους και δεκάρια. Βρίσκομαι σε σύγχυση τώρα.. Γιατί τέτοιες αποκλίσεις στην αξιολόγηση;

Ψάχνω να βρω τον λόγο που μπαίνουν οι άσσοι και τα δεκάρια, αλλά δεν υπάρχουν σχόλια.

Κατά τύχην διαπιστώνω ότι ένας άσσος μπήκε γιατί το κινητό θεωρήται μεγάλο.

Δεκτή κι αυτή η άποψη, αν και υπερβολική.

Δεν θα με βοηθούσε όμως, αν δίπλα στην βαθμολογία του καθενός έβλεπα και την αιτιολογία, έτσι ώστε να ξέρω τι μου γίνεται και στο τέλος να έχω μια πιο σαφή άποψη για το κινητό που σκοπεύω να αγοράσω;

 

Καμία σύγχυση. Διαβάζεις το review το οποίο ακριβώς για αυτό τον λόγο υπάρχει, για να σε ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Καμία σύγχυση. Διαβάζεις το review το οποίο ακριβώς για αυτό τον λόγο υπάρχει, για να σε ενημερώσει.

Φυσικά και το review είναι σημαντικότατο. Από κει και πέρα όμως θες να δεις και κατά πόσο "λέει" στην πράξη. Και υποτίθεται ότι οι χρήστες που το αξιολογούν το έχουν δουλέψει έστω και λίγο.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και το review είναι σημαντικότατο. Από κει και πέρα όμως θες να δεις και κατά πόσο "λέει" στην πράξη. Και υποτίθεται ότι οι χρήστες που το αξιολογούν το έχουν δουλέψει έστω και λίγο.

 

Μα και το review, στην πράξη σου λέει τι ισχύει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μα και το review, στην πράξη σου λέει τι ισχύει. ;)

Μα δεν υποννοώ ότι όποιος κάνει το review δεν το δουλεύει κιόλας το τηλέφωνο.

Μερικές δυσλειτουργίες όμως δεν είναι εφικτό να εντοπιστούν μέσα σε 1-2 μέρες που έχει κάποιος moderator ένα κινητό στην κατοχή του.

Μπορείς να μου πεις βέβαια, ότι κάποιος που ενδιαφέρεται να έχει κάποιες περισσότερες πληροφορίες για την λειτουργικότητα ενός κινητού, μπορεί να διαβάσει και το αντίστοιχο θέμα του.

Το θέμα όμως είναι το τμήμα της αξιολόγησης από πλευράς των χρηστών που δίνει μια πρώτη εικόνα.

Δεν αμφισβητώ την αξιολόγηση των moderators.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υποννοώ ότι όποιος κάνει το review δεν το δουλεύει κιόλας το τηλέφωνο.

 

Μπορείς να μου πεις βέβαια, ότι κάποιος που ενδιαφέρεται να έχει κάποιες περισσότερες πληροφορίες για την λειτουργικότητα ενός κινητού, μπορεί να διαβάσει και το αντίστοιχο θέμα του.

Το θέμα όμως είναι το τμήμα της αξιολόγησης από πλευράς των χρηστών που δίνει μια πρώτη εικόνα.

Δεν αμφισβητώ την αξιολόγηση των moderators.

 

Τα ριβιού δεν τα κάνουν αποκλειστικά μοντερέιτορς ή συντάκτες. Μπορούν κάλλιστα να τα γράψουν και μέλη, όπως έχει γίνει και στο παρελθόν (π.χ. Ρ910, V600)

 

Στην ουσία του πόστ σου όμως, αν γινόταν αυτό που λες, να υπάρχει δλδ υποχρεωτική αιτιολόγηση, κάλλιστα θα μπορούσε κάποιος στην αιτιολογία να γράψει ό,τι του κατέβει, ή ανακρίβειες, αν μπαίνει ειδικά για να ρίξει άσσο.

 

Μερικές δυσλειτουργίες όμως δεν είναι εφικτό να εντοπιστούν μέσα σε 1-2 μέρες που έχει κάποιος moderator ένα κινητό στην κατοχή του.

 

Για αυτήν την δουλειά υπάρχει το φόρουμ και τα επισημασμένα θέματα του κάθε κινητού...

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία του πόστ σου όμως, αν γινόταν αυτό που λες, να υπάρχει δλδ υποχρεωτική αιτιολόγηση, κάλλιστα θα μπορούσε κάποιος στην αιτιολογία να γράψει ό,τι του κατέβει, ή ανακρίβειες, αν μπαίνει ειδικά για να ρίξει άσσο.

Το θέμα είναι ότι την κοτσάνα ή την υπερβολή μπορώ να την αξιολογήσω και να βγάλω τα δικά μου συμπεράσματα. Όταν όμως κάποιος δεν αιτιολογεί καθόλου την βαθμολογία του και πετάει έναν ξερό άσσο ή δεκάρι, τι συμπέρασμα να βγάλω, από την στιγμή μάλιστα που αυτές οι δυο βαθμολογίες συνυπάρχουν;

Για αυτήν την δουλειά υπάρχει το φόρουμ και τα επισημασμένα θέματα του κάθε κινητού...

Σε πρόλαβα και το ανέφερα κι εγώ πριν. Απλώς συζητούμε για το θέμα της αξιολόγησης που δίνει μια πρώτη εικόνα.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι για το θέμα των δεκαριών και των άσσων. Όπως είπαν και οι MsK και Trobocop® νωρίτερα, ο μέσος όρος που βγαίνει είναι περίπου αντιπροσωπευτικός. Σίγουρα υπάρχουν οι φανατικοί υποστηρικτές της μάρκας που θα ρίξουν 10άρια no matter what, σίγουρα υπάρχουν κι οι φανατικοί "αντίπαλοι" με τους άσσους.

 

Προσωπικά, όταν βλέπω ένα review, δε βασίζομαι καθόλου στην αξιολόγηση. Στηρίζομαι πρωτίστως στα γραφόμενα του συντάκτη, ο οποίος για κάποιες μέρες έχει συνυπάρξει με το κινητό και κατά δεύτερο λόγο διαβάζω το θέμα που είναι αφιερωμένο στο κινητό μέσα στο forum. Για τις αξιολογήσεις ούτε λόγος, αν και όπως πιστεύω, σε γενικές γραμμές είναι αντιπροσωπευτικές.

 

My 2 cents... :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι την κοτσάνα ή την υπερβολή μπορώ να την αξιολογήσω και να βγάλω τα δικά μου συμπεράσματα. Όταν όμως κάποιος δεν αιτιολογεί καθόλου την βαθμολογία του και πετάει έναν ξερό άσσο ή δεκάρι, τι συμπέρασμα να βγάλω, από την στιγμή μάλιστα που αυτές οι δυο βαθμολογίες συνυπάρχουν;

 

Σε πρόλαβα και το ανέφερα κι εγώ πριν. Απλώς συζητούμε για το θέμα της αξιολόγησης που δίνει μια πρώτη εικόνα.

Να αναφέρω και εγώ τότε το παράπονό μου... Το τμήμα «My Reviews» της ενότητας των My Devices δημιουργήθηκε αρχικά για να φιλοξενεί τα... reviews των χρηστών που έχουν στην κατοχή τους τις εκάστοτε συσκευές. Ωστόσο, ελάχιστοι είναι αυτοί που γράφουν αναλυτικά τα σχόλιά τους για τη συσκευή με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν περισσότερες από 1 με 2 απόψεις σε κάθε παρουσίαση. Η δυνατότητα για αναλυτικές αξιολογήσεις προσφέρεται, ωστόσο δεν αξιοποιείται επαρκώς. Έτσι, δόθηκε η δυνατότητα για Quick Rate ώστε ο καθένας να μπορεί να αξιολογήσει το εκάστοτε κινητό με ένα κλικ. Αν αφαιρεθεί αυτή η δυνατότητα, τότα απλά θα επιστρέψουμε στα 1-2 reviews ανά συσκευή και σίγουρα το αποτέλεσμα δεν θα είναι τόσο αντιπροσωπευτικό, όσο είναι αυτή τη στιγμή...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω και εγώ τότε το παράπονό μου... Το τμήμα «My Reviews» της ενότητας των My Devices δημιουργήθηκε αρχικά για να φιλοξενεί τα... reviews των χρηστών που έχουν στην κατοχή τους τις εκάστοτε συσκευές. Ωστόσο, ελάχιστοι είναι αυτοί που γράφουν αναλυτικά τα σχόλιά τους για τη συσκευή με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν περισσότερες από 1 με 2 απόψεις σε κάθε παρουσίαση. Η δυνατότητα για αναλυτικές αξιολογήσεις προσφέρεται, ωστόσο δεν αξιοποιείται επαρκώς. Έτσι, δόθηκε η δυνατότητα για Quick Rate ώστε ο καθένας να μπορεί να αξιολογήσει το εκάστοτε κινητό με ένα κλικ. Αν αφαιρεθεί αυτή η δυνατότητα, τότα απλά θα επιστρέψουμε στα 1-2 reviews ανά συσκευή και σίγουρα το αποτέλεσμα δεν θα είναι τόσο αντιπροσωπευτικό, όσο είναι αυτή τη στιγμή...

Κοίταξε να δεις, εντάξει δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση από τον κάθε χρήστη να κάνει review επιπέδου moderator (δηλαδή ολόκληρο κατεβατό με πλήρη ανάλυση). Δυο γραμμές όμως με τα συν και πλυν (κατά την γνώμη του) νομίζω ότι είναι εφικτό αν υπάρχει καλή διάθεση.

Θα πρέπει να γίνει κατανοητό πιστεύω ότι η αξιολόγηση δεν θα πρέπει να γίνεται βήμα εκτόνωσης ή οπαδισμού, αλλά εργαλείο πληροφόρησης.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...