Jump to content

Πόσο καιρό έχει αντέξει το pc σας χωρίς format;


minovg
 Κοινοποίηση

Κάθε πότε κάνετε φορμάτ στον υπολογιστή σας;  

370 members have voted

  1. 1. Κάθε πότε κάνετε φορμάτ στον υπολογιστή σας;

    • Κάθε μήνα. Με τόσα που βάζω κολλάει, δε γίνεται και διαφορετικά...
      15
    • Ανά 2-3 μήνες
      26
    • Ανά 3-6 μήνες
      44
    • Ανά 6-12 μήνες
      84
    • Ανά 1-2 χρόνια
      76
    • Κάθε 2 χρόνια
      67
    • Ποτέ, τι είναι το φορμάτ;
      58


Recommended Posts

Στο δικό μου ποτέ. Στους υπολογιστές των γνωστών μου πολύ συχνά.

Παρόλο που έχω το acronis true image (παλιότερα το ghost) δεν μου χρειάστηκε ποτέ. Θα συμφωνήσω μ΄αυτούς που λένε ότι αυτός που προσέχει το σύστημά του δεν χρειάζεται το format. Συνήθως το χρειάζονται οι νέοι χρήστες. Αυτοί που ασχολούνται με τους υπολογιστές λιγότερο από 5ετία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καθε μηνα ενιοτε και καθε 15 μερες με τοσα που τραβαει ε!!!!!! το θελει το formatακι του γιατι τρωει τετοια κολληματα.............

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Όπως και οι περισσότεροι που έχουν macintosh δεν έχω κάνει ποτέ format. Τον υπολογιστή τον έχω από το 1999 και τις περισσότερες φορές τον αφήνω ανοιχτό για μέρες ή εβδομάδα+ χωρίς να κάνω restart.

 

Bezbozny.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και οι περισσότεροι που έχουν macintosh δεν έχω κάνει ποτέ format. Τον υπολογιστή τον έχω από το 1999 και τις περισσότερες φορές τον αφήνω ανοιχτό για μέρες ή εβδομάδα+ χωρίς να κάνω restart.

 

Bezbozny.

Το ριστάρτ είναι μια άλλη ιστορία. Μπορεί να λειτουργεί σχεδόν άψογα το pc μου χωρίς φορμάτ μετά από 1,5 χρόνο περίπου, αλλά χωρίς ριστάρτ κάθε 48-72 ώρες δεν αντέχει. Πήζει απίστευτα... Τον έχω 24ωρο εννοείται και κλείνει μόνο στις διακοπές ρεύματος και όταν λείπω στην ημεδαπήν. :p

Link to comment
Share on other sites

Στους 3 υπολογιστές που είχα τα τελευταία 10 χρόνια πίστεψτέ το ή όχι δεν έχω κάνει ποτέ format..Αφού σκέφτομαι ότι έτσι και χρειαστεί κάποια στιγμή θα έχω πρόβλημα μιας και δεν ξέρω και πως γίνεται... :blink: :p

Link to comment
Share on other sites

Στους 3 υπολογιστές που είχα τα τελευταία 10 χρόνια πίστεψτέ το ή όχι δεν έχω κάνει ποτέ format..Αφού σκέφτομαι ότι έτσι και χρειαστεί κάποια στιγμή θα έχω πρόβλημα μιας και δεν ξέρω και πως γίνεται... :blink: :p

 

Ακριβώς - ακριβώς το ίδιο!

Από το 1995 που πήρα το πρώτο..πραγματικό μου pc(γιατί είχα κι έναν 2 86:p), έναν p 200 mmx, μέχρι και τον σημερινό μου υπολογιστή και laptop δεν έχω κάνει ποτέ ούτε ένα format! Είμαι πολύ ευγενικός με τα Pcia μου:lol:

 

Απλά σκέφτομαι ότι κάποια στιγμή θα χρειαστεί και δεν έχω ιδέα..Επίσης όταν μου ζητάνε φίλοι βοήθεια, κάνω την πάπια:p

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το πρώτο μου pc το 1997 με win95, το 1999 πέρασα απο πάνω τα win98 και το 2001 έκανα το ηλίθιο λάθος και έβαλα απο πάνω τα winMe.

Αρχικά δεν είχα προβλήματα, μετά απο 3 χρόνια όμως τα έπαιξε τελείως ο 4άρης quantum fireball σκληρός που είχα (απο το 1997) απο τις πολλές BSoD και τα reset απο το κουτί. Ε τον Νοέμβριο του 2004 έκανα φορμάτ για πρώτη φορά στη ζωή μου και έβαλα xp και βρήκα την υγειά μου. Δηλαδή το pc με τον 4άρη σκληρό άντεξε 7+ χρόνια χωρίς φορμάτ...

 

Στην εποχή των xp, πριν απο 3 μέρες έκανα φορμάτ μετά απο 60 εβδομάδες, και μένει ανοιχτός για πολλές μέρες. Προσωπικό ρεκόρ 2 βδομάδες και 5 μέρες uptime με τα xp.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στην εποχή των xp, πριν απο 3 μέρες έκανα φορμάτ μετά απο 60 εβδομάδες, και μένει ανοιχτός για πολλές μέρες. Προσωπικό ρεκόρ 2 βδομάδες και 5 μέρες uptime με τα xp.

2 εβδομάδες συνέχεια εννοείς χωρίς καν restart; :eek:

Link to comment
Share on other sites

An thimamai kala kathe 6 mines. Tha tou kano tis epomenes meres giati den paei allo, oute cd den mporo na grapso, to kaiei me tin mia. Kala pou eho to forito kai kano aneta tin douleia mou. Oso gia ta disk images: to image tou diskou den to kaneis prin to format. Molis egatastiseis ta windows, tous drivers kai ta programmata sou tote kaneis to image, diladi otan to pc einai molis ftiagmeno. Etsi apla vazeis mesa to cd me to image (gia afti tin douleia hrisimopoio to Norton Ghost) kai meta analamvanei afto oli tin douleia. Apla eho kanei vlakeia toso kairo pou den eho kanei image ton disko amesos meta apo format. Afti tin fora omos tha to kano. Me tosa programmata pou eho mesa mou vgainei i pisti meta apo kathe format...

 

EDIT

Grafo me greeklish giati to forito den girnaei tora se ellinika...

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Format κάνω μια φορά το εξάμηνο, για να καθαρίζω το σκληρό από ό,τι περιττό δεν μπορούν να βρουν τα «καθαριστικά» προγράμματα. Καταλαβαίνω ότι χρειάζεται όταν βλέπω τα σχεδιαστικά μου προγράμματα να μην ανταποκρίνονται τόσο γρήγορα όπως στην αρχή.

 

Το κακό βέβαια είναι ότι σε κάθε format ορκίζομαι να περάσω μόνο τα βασικά προγράμματα που χρειάζομαι απόλυτα, αλλά καταλήγω σιγά σιγά να περνάω κι άλλα, που στην τελική θα τα χρησιμοποιήσω μια φορά (και αν). :p

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως κάνω καθε 6 μήνες format, αλλά τώρα σκέφτομαι να κάνω ένα παρ' όλο που έχω το καινούριο pc μόνο 3 μήνες και φυσάει γιατί σκέφτομαι να βάλω άλλο ένα σκληρό και να κάνω ένα RAID 0 για να εκτοξευτούν οι επιδόσεις. By the way σκέφτομαι να βάλω windows xp x64. Τα έχει κανείς για να μου πει τη γνώμη του?
Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι ότι αν περνάς προγράμματα που χρειάζεσαι και δέν περνάς άσχετα προγράμματα το pc κρατάει καιρό χωρίς format
Music is my life!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

prin pou eixa win xp pro english ekana ana 2 3 mines

tora pou exo win xp home gr exo na kano 8 9 mines san clean up exo to system mechanic kai san defrag tin anasigkrotisi diskou apo ta xp kano 1 fora tin evdomada defrag kai eimai mia xara

http://spitfire.coconia.net/myphone/sig/index.php
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν είχα προβλήματα, μετά απο 3 χρόνια όμως τα έπαιξε τελείως ο 4άρης quantum fireball σκληρός που είχα (απο το 1997) απο τις πολλές BSoD και τα reset απο το κουτί.

 

 

Eixa 1 idio mexri prin apo mia ebdomada se 1 palio pc :):):)

Mallon kahke kai htan master :( :*

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
emena kratise 1 xrono xoris format, kai tha antexe perissotero an den ekana ti xazomara. prospathisa na prostheso 20GB apo to ena partition tou diskou sto allo. meta apo restart den ksekinousan ta windows.
Link to comment
Share on other sites

Εγω κανω ανα 1-2 χρονια.
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

format???

 

pentium2 me 128 ram

me dsl na trexei kathe 4 xronia format

epeidi katevaza io

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά που το ξεθάψατε το θέμα;

Άντε οι επόμενες απαντήσεις του χρόνου πάλι! :P

 

Εγώ κάθε χρόνο περίπου...

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
καθε 1 χρονο και αυτο ετσι,απλα για να καθαριζει και να παιρνει τα πανω του,ποτε δεν ειχα καποιο σοβαρο προβλημα,απλα προσεχω που μπαινω και κανω τακτικα ανασυκροτηση δισκου και τρεχω καθαριστικα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να του κάνω format απο τότε που το πήρα (Φεβρουάριος 2005) και η κατάσταση είναι πια ανυπόφορη... :(

 

Φυσικά, δεν ξέρω, δεν έχω ιδέα πως γίνεται να κάνω format... :cry:

 

Το μόνο που ξέρω, είναι ότι έχω τα CD με τα προγράμματα απο τότε που πήρα το PC για να τα ξαναβάλω αλλά το πρόβλημα είναι με τα δικά μου αρχεία (όλα μαζί 35 GB) που δεν ξέρω τι θα γίνουν και που να τα βάλω... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...