Jump to content

Battlestar Gallactica (Sci-Fi)


Hunter
 Κοινοποίηση

Ποια είναι η γνώμη σας για τη (νέα) σειρά Battlestar Galactica;  

64 members have voted

  1. 1. Ποια είναι η γνώμη σας για τη (νέα) σειρά Battlestar Galactica;

    • Εξαιρετική!
    • Καλή...
    • Ανιαρή...
    • Προτιμώ να δω κάτι άλλο...
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ


Recommended Posts

Έλα τώρα!

 

Πες μου πως δεν πιστεύεις πως αν οι άνθρωποι συμφωνούσαν να ζήσουν ειρηνικά, να χρησιμοποιούν την τεχνολογία μόνο για καλό κλπ...κάποια στιγμή στο μέλλον δεν υπήρχε απίστευτα μεγάλη πιθανότητα να ξανασυμβούν όλα όσα τους συνέβησαν!! Ο άνθρωπος είναι το ζώο με τη μικρότερη μνήμη. Ξεχνάμε και κάνουμε συνέχεια τα ίδια λάθη.

 

Σχετικό είναι αυτό όμως γιατί μια γενιά ανθρώπων ζεί το πολύ 80-100 χρόνια ενώ ένας κύκλος της ιστορίας όπως την παρουσιάζει η σειρά διαρκεί μερικές χιλιάδες χρόνια. Οπότε τα λάθη δεν θα τα έκαναν οι ίδιοι αλλά κάποιοι απόγονοί τους πολυυυυυυυυύ μετά.

 

Επίσης:

1) Διασκορπιζόμενοι στον πλανήτη δεν έβαζαν σε κίνδυνο, αλλά εξασφάλιζαν την επιβίωσή τους. Μια αρρώστια ή ένας ακόμη πόλεμος με τους αυτόχθονες κατοίκους θα αρκούσε για να τους έβγαζε όλους από τη μέση

 

Πόσο πιθανό είναι όμως τελικά να επιβιώσουν εκείνοι (οι συνηθισμένοι στις ανέσεις της τεχνολογίας) σε αυτό το άγριο περιβάλλον αντί των αυτοχθόνων; Βέβαια η σειρά δε φαίνεται να πολυπιστεύει στην Εξέλιξη. :rolleyes:

 

Νομίζω πως κάπου το έχεις παρεξηγήσει το θέμα.

Οι άνθρωποι ζούσαν τη ζωή τους και πριν την άνθηση της τεχνολογίας, δεν είναι απαραίτητη η ύπαρξη (π.χ.) ρομποτικών υπηρετών (!) για να είναι καλύτερη η ποιότητα ζωής του ανθρώπου.

 

I beg to differ :lol:

 

Όντως ήταν υπερβολική η αντίδραση των ηρώων να απαρνηθούν τελείως την τεχνολογία, αλλά αλήθεια...μπορείς να τους κατηγορήσεις μετά από όλα όσα πέρασαν; Εξ αιτίας της τεχνολογίας καταστράφηκε ο κόσμος τους, έχασαν δισεκατομμύρια συνανθρώπους τους, περιπλανήθηκαν στο σύμπαν χωρίς ιδιαίτερη ελπίδα, πέρασαν από εξαντλητικούς πολέμους με τα δημιουργήματα αυτής της τεχνολογίας και αγωνιούσαν κάθε λεπτό για την επιβίωσή τους.

Ε δεν το λες και λίγο! :p

Οι άνθρωποι έχουν προβεί σε πιο ριζικές αντιδράσεις για πιο ασήμαντα πράγματα ανά τους αιώνες.

 

Η αντίθετη άποψη όμως λέει ότι έχοντας την τεχνολογία ήδη ανεπτυγμένη στα χέρια τους θα μπορούσαν να τη στρέψουν προς άλλη κατεύθυνση ακριβώς την ώρα που οι μνήμες του πολέμου ήταν νωπές. Απαρνούμενοι τελείως τον πολιτισμό τους ουσιαστικά άφησαν τους απογόνους τους να κάνουν τα ίδια λάθη (κατά τη σειρά) που θα οδηγήσουν στην καταστροφή τους. Δεν έσπασαν δηλαδή τον κύκλο όπως υποτίθεται ότι προσπάθησαν να κάνουν αλλά απλά τον επέκτειναν.

 

Ξέρεις ΠΟΣΕΣ σειρές έχουν τελείωσει με φινάλε που όχι μόνο δεν έλυναν τα ερωτήματα αλλά άφηναν κι άλλα ανοιχτά; Κάνε μια γύρα από Invasion, 4400, Veronica Mars, Terminator: The Sarah Connor Chronicles... take your pick!

 

Όλες αυτές οι σειρές είτε κόπηκαν στη μέση ή απλά τους δόθηκε ένα περιθώριο λίγων επεισοδίων για να ετοιμάσουν ένα πρόχειρο φινάλε. Δεν είναι το ίδιο.

 

(Μου θύμισες τη Βερόνικα.... σνιφ. Όχι series finale δεν είχε, ούτε καν season finale δεν ήταν εκείνο :( )

 

Συμφωνώ 150% με την τελευταία σου πρόταση.

Σε όλη τη σειρά, αλλά και σε κάθε επεισόδιο μεμονομένα, η McDonnel για μένα έκλεβε την παράσταση. Δεν μπορώ ειλικρινά να ξεχάσω το σημείο όπου ο Felix της ανακοινώνει ότι εκτελέστηκε ο Adama και εκείνη ξεσπά, με έναν απίστευτο τρόπο. Μέχρι και εμένα τρόμαξε όταν έλεγε πως θα σας βρω και θα χρησιμοποιήσω όλα τα όπλα μου για να σας καταστρέψω! Απλά η γυναίκα είναι :respect:

 

Αυτή τη σκηνή την είχα βρει out of character και υπερβολική γιατί είμαι fan του πιο εσωτερικού παιξίματος. Αλλα γενικά η Roslin ήταν πολύ καλή.

Πάντως δεν ασπάζομαι την άποψη ότι το BSG ήταν κάτι το εξαιρετικό σαν δράμα. Για sci-fi drama ναι, ήταν κάτι το διαφορετικό αλλά δε θεωρώ ότι αντέχει σε σύγκριση με σειρές σαν το Sopranos, το West Wing ή το Shield.

Είχε όντως κάποιες εντυπωσιακές κορυφώσεις που επέτρεψαν σε κάποιους χαρακτήρες να λάμψουν (η κόντρα με το Pegasus, οι απόπειρες power grab του Zarek κλπ.) αλλά σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι η σειρά ήταν πολύ καλύτερη στα story-driven επεισόδια. Πόσες φορές μπορείς να δεις τον Baltar να έχει ηθικά "διλήμματα" όταν ξέρεις από το πρώτο δευτερόλεπτο τί θα κάνει;

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 185
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σχετικό είναι αυτό όμως γιατί μια γενιά ανθρώπων ζεί το πολύ 80-100 χρόνια ενώ ένας κύκλος της ιστορίας όπως την παρουσιάζει η σειρά διαρκεί μερικές χιλιάδες χρόνια. Οπότε τα λάθη δεν θα τα έκαναν οι ίδιοι αλλά κάποιοι απόγονοί τους πολυυυυυυυυύ μετά.

 

Ναι, αλλά και πάλι αυτό δε λέει τίποτα.

Το σωστό (και λογικό) είναι η μία γενία να σκέφτεται την επόμενη/ες και να πράττει με τέτοιο τρόπο ώστε να εξασφαλίζει - τουλάχιστον - την επιβίωσή του ανθρωπίνου γένους. Το οτι αποφάσισαν να κάνουν κάτι τόσο ριζικό δείχνει πως ήθελαν να "εξασφαλίσουν" (αν και απέτυχαν τελικά) πως οι άνθρωποι δε θα ξαναφτάσουν ποτέ στην ίδια κατάσταση που έφτασαν αυτοί.

 

Πόσο πιθανό είναι όμως τελικά να επιβιώσουν εκείνοι (οι συνηθισμένοι στις ανέσεις της τεχνολογίας) σε αυτό το άγριο περιβάλλον αντί των αυτοχθόνων; Βέβαια η σειρά δε φαίνεται να πολυπιστεύει στην Εξέλιξη. :rolleyes:

 

Χμ.

Αυτό είναι σχετικό. Και μια πιθανή εκδοχή -που έχει άλλωστε συμβεί ουκ ολίγες φορές στην πραγματική ανθρώπινη ιστορία - είναι να "εξαφάνιζαν" τους αυτόχθονες κατοίκους

 

 

Η αντίθετη άποψη όμως λέει ότι έχοντας την τεχνολογία ήδη ανεπτυγμένη στα χέρια τους θα μπορούσαν να τη στρέψουν προς άλλη κατεύθυνση ακριβώς την ώρα που οι μνήμες του πολέμου ήταν νωπές. Απαρνούμενοι τελείως τον πολιτισμό τους ουσιαστικά άφησαν τους απογόνους τους να κάνουν τα ίδια λάθη (κατά τη σειρά) που θα οδηγήσουν στην καταστροφή τους. Δεν έσπασαν δηλαδή τον κύκλο όπως υποτίθεται ότι προσπάθησαν να κάνουν αλλά απλά τον επέκτειναν.

 

Η αντίθετη άποψη είναι και η άποψη που θα έπρεπε να ισχύει και στην πραγματικότητα.

Μπορείς όμως να πεις με βεβαιότητα πως οι άνθρωποι δε θα ξαναέκαναν τα ίδια λάθη 2 ή 3 ή 5 ή 10 γενιές αργότερα, όταν όλα αυτά που πέρασαν εκείνοι θα είχαν ξεχαστεί και θα ήταν κάτι ανάμεσα σε μύθο και bedtime story;

Τον κύκλο τον έσπασαν, αλλά η σειρά είναι σε αρκετά σημεία της μοιρολατρική.

"Αν είναι κάτι να γίνει θα γίνει". Και επίσης μην ξεχνάς πως ο Moore ήθελε να τονίσει αυτό που ανέφερα και στο προηγούμενο post μου, πως η ιστορία επαναλαμβάνεται και κάτι που συνέβη έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες να ξανασυμβεί.

Δε λέω ότι συμφωνώ ή ότι διαφωνώ, αλλά νομίζω πως αυτή είναι η άποψή του.

 

(Μου θύμισες τη Βερόνικα.... σνιφ. Όχι series finale δεν είχε, ούτε καν season finale δεν ήταν εκείνο :( )

 

Φίλε marvin, σε εκτιμώ, σε συμπαθώ...αλλά κάτω τα χέρια από τη Βερόνικα.

Είναι δικιά μου :p :p

 

 

Αυτή τη σκηνή την είχα βρει out of character και υπερβολική γιατί είμαι fan του πιο εσωτερικού παιξίματος. Αλλα γενικά η Roslin ήταν πολύ καλή.

Πάντως δεν ασπάζομαι την άποψη ότι το BSG ήταν κάτι το εξαιρετικό σαν δράμα. Για sci-fi drama ναι, ήταν κάτι το διαφορετικό αλλά δε θεωρώ ότι αντέχει σε σύγκριση με σειρές σαν το Sopranos, το West Wing ή το Shield.

Είχε όντως κάποιες εντυπωσιακές κορυφώσεις που επέτρεψαν σε κάποιους χαρακτήρες να λάμψουν (η κόντρα με το Pegasus, οι απόπειρες power grab του Zarek κλπ.) αλλά σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι η σειρά ήταν πολύ καλύτερη στα story-driven επεισόδια. Πόσες φορές μπορείς να δεις τον Baltar να έχει ηθικά

"διλήμματα" όταν ξέρεις από το πρώτο δευτερόλεπτο τί θα κάνει;

 

Εμένα με ενθουσίασε. Ο εκνευρισμός και η οργή της Roslin ήταν τόσο εμφανή ακόμα και στα μάτια της, που ειλικρινά σου μιλάω, ιδιαίτερα το τελευταίο πλάνο της σκηνής (κοντινό στη Roslin που φωνάζει "I'm coming for you") μου θύμισε σκίτσο από graphic novel. Δεν ξέρω γιατί, αλλά με ενθουσίασε.

 

Ποτέ δε μου άρεσαν τα space sci-fi. Αντιπαθώ όσο τίποτα Star Trek και Star Wars και το ομολογώ ευθαρσώς :p.

Το BSG δεν το έβλεπα ούτε για τις διαστημικές μάχες (άλλο που δε με χάλαγαν κιόλας :p) ούτε για τους Centaurions. Το έβλεπα για την προσπάθεια των ανθρώπων να επιβιώσουν μετά από μια τέτοια καταστροφή, για τους καλογραμμένους χαρακτήρες, γιατί όλοι δεν ηταν ούτε καλοί ούτε κακοι αλλά κυρίως το έβλεπα γιατί με εντυπωσίαζε ο πόλεμος Cylons-Humans οι οποίοι τελικά ποτέ δεν κατάλαβα (και νομίζω ούτε και εκείνοι) γιατί ακριβώς πολεμούσαν οι μεν τους δε.

Δεν έχω δει ούτε West Wing, ούτε Sopranos, ούτε Shield για να (συγ)κρίνω, αλλά για μένα το BSG ήταν μια δραματική σειρά που εκεί γύρω στην 3-4η σεζόν ψιλοξέχασε ότι είχε να κάνει με space sci-fi και πολύ με χαροποίησε :p

 

Ο Baltar ήταν ο πιο κουραστικό χαρακτήρας. Από την πρώτη σεζόν μέχρι και το τελαυταίο λεπτό του τελευταίου επεισοδίου ήθελα κάποιος...να τον σκοτώσει!! Από κάποιο σημείο και μετά έχασε για μένα κάθε νόημα ύπαρξης. Θα έπρεπε να είχε καταδικαστεί στη δίκη. Άλλωστε ο Felix και ο Zarek εκτελέστηκαν για μια ανταρσία. Ο Baltar που συνωμότησε με τους Cylons, κυβέρνησε εξ ονοματός τους, έκανε τόσο κακό σε όλους, ήταν ένας θρασύδειλος και \ποταπός ανθρωπάκος τη γλίτωσε ΠΟΛΥ φτηνά.Και μου τη δίνει απίστευτα όταν οι άνθρωποι δεν παίρνουν αυτό που τους αξίζει!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Φίλε marvin, σε εκτιμώ, σε συμπαθώ...αλλά κάτω τα χέρια από τη Βερόνικα.

Είναι δικιά μου :p :p

[heavily off-topic]To Αιγαίο εεε... η Βερόνικα ανήκει σε όλους![/heavily off-topic]

 

sorry... :p :)

Link to comment
Share on other sites

Και εσύ τέκνον Βρούτε;

Καλά θα σας καλέσω όλους σε μια μάχη με το Raptor μου (για να είμαστε και λίγο on topic).

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

κάτω τα χέρια από τη Βερόνικα.

Είναι δικιά μου :p :p

 

Έχεις πάρει τα αποκλειστικά δικαιώματα για την Ελλάδα; :D

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον!

Ζήτησα και τα παγκόσμια αλλά έπεσα σε copyright conflict ανάμεσα σε Rob Thomas και CW.

Αστα!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ρε παιδιά, στον ύπνο μου το είδα, ή όντως το Star βάζει το Battlestar Galactica κάτι αξημέρωτες ώρες, 4 το χάραμα;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Re paidia, ston ypno moy to eida, h ontvw to Star bazei to Battlestar Galactica kati ajhmervtew vrew, 4 to xaramaq

 

Αν και κακως που δε βλεπεις ονειρα σχετικα με το BSG , οντως το Σταρ το προβαλει τα ξημερωματα και κριμα που δεν το προβαλει μια ωρα της προκοπης, αλλα εδω στην Ελλαδα δεν ειχε μεγαλη απηχηση:(

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά γιατί νόμισα πως είχα αρχίσει να βλέπω στον ύπνο μου τον Adama και την Athena/Boomer. :p

Και καλά τη δεύτερη, τον Adama όμως...εφιάλτης :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κυκλοφόρησε καινούργιο trailer για το 2-hour prequel Τv-Μovie, Battlestar Galactica: The Plan και είναι...well...εκρηκτικό.

 

Για όσους δεν το ηξεραν, είχε προγραμματιστεί πριν από το τέλος της σειράς μια 2ωρη ταινία που θα έδινε περισσότερες πληροφορίες πάνω στο σχέδιο με το οποίο έδρασαν οι Cylons και που σκοπός του ήταν η γενοκτονία των ανθρώπων (πράγμα που όπως καταλάβαμε μετά από 4 σεζόν, δεν ήταν τελικά εφικτό :p).

 

Το The Plan θα μεταδοθεί φυσικά από το Sci-Fi Channel το Νοέμβριο (πριν δηλαδή από το spin-off, Caprica, το οποίο θα αρχίσει να μεταδίδεται το 2010).

 

To trailer είναι αρκετά καλό και, αν και νομίζω πως η Tv-movie δεν έχει να προσθέσει κάτι ιδιαίτερο στην εξαιρετικά ειπωμένη ιστορία του κανονικού BSG, είναι μια ενδιαφέρουσα πρόταση για τους fans αφού θα δώσει περισσότερες λεπτομέρειες και inside info για τους Cylons πριν την Πτώση.

 

Το μόνο αρνητικό που βρίσκω προσωπικά είναι πως στο "μεγάλο επεισόδιο" αυτό δε συμμετέχουν ούτε ο Apollo, ούτε η Starbuck και ούτε (δυστυχώς) η Roslin. Από την άλλη συμμετέχουν όλοι οι Cylons (εκτός της D'anna). Πρακτικά τι σημαίνει αυτό; MORE No6!! :yahoo: :p

 

Τι περιμένετε;

JUMP! :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Τί? Δεν θα έχει Starbuck?? http://digitalperversion.net/gardenofshadows/Smileys/Set1/evileye.gifΧάθηκε να την ...Cylonοποιήσουν???http://digitalperversion.net/gardenofshadows/Smileys/Set1/8P.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το Battlestar Galactica κέρδισε το βραβείο του "Program of the Year" στα φετινά TCA (Television Critics Association) Awards.

 

Στην κατηγορία ήταν συνυποψήφια τα “Lost” (ABC),“Mad Men” (AMC),“Saturday Night Live” (NBC) και “The Shield” (FX)

 

Well done :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O Bryan Singer ανακοίνωσε την πρόθεση του να κάνει... reboot στο reboot του Battlestar Galactica για τη μεγάλη οθόνη!

 

http://www.dunfermlinepress.com/opinion/blogs/articles/2009/08/14/388318-singer-takes-on-galactica/

 

:/

Jumping the shark, anyone??

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
2-hour prequel Τv-Μovie, Battlestar Galactica: The Plan και είναι...well...εκρηκτικό.

 

Για όσους δεν το ηξεραν, είχε προγραμματιστεί πριν από το τέλος της σειράς μια 2ωρη ταινία που θα έδινε περισσότερες πληροφορίες πάνω στο σχέδιο με το οποίο έδρασαν οι Cylons και που σκοπός του ήταν η γενοκτονία των ανθρώπων (πράγμα που όπως καταλάβαμε μετά από 4 σεζόν, δεν ήταν τελικά εφικτό :p)..

 

Έχουν κυκλοφορήσει εκδόσεις του The Plan από DVD και Blu-Ray στα γνωστά μέρη :) Επίσημα θα είναι διαθέσιμο στις 27 Οκτωβρίου, ενώ νομίζω ότι το SyFy ανέβαλε την προβολή του τηλεοπτικά για κάποια στιγμή μέσα στο 2010.

 

Έχω ξεκινήσει να το παρακολουθώ αλλά όντως είναι κοντά δυο ώρες (1:51) και δε νομίζω να το δω σε μια καθισιά. Εντυπώσεις μέχρι τώρα... είναι καλό σχετικά, εντυπωσιακό σε σημεία, κάπως αποκαλυπτικό ή αποσαφηνιστικό (sic), και με σαφείς ελλείψεις και απουσίες (κυρίως cast) σε άλλα. Η μουσική παραμένει στα γνωστά πλαίσια, και το όλο σκηνικό θυμίζει tribute στη σειρά, αλλά ως "επεισόδιο" είναι αρκετά προβληματικό στο storytelling του, εξαιτίας της δομής του

. Αυτά τα συνεχή άλματα στο χρόνο και κάποια πλάνα που μπαίνουν σφήνες εδώ και εκεί δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

. Νομίζω ότι θα το προτιμούσα να ήταν πιο καθαρό prequel και όχι αυτό που έκαναν τελικά.

 

Πετυχαίνει πάντως να φέρει νοσταλγικές αναμνήσεις από τη σειρά :)

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πριν λίγο το πήρα χαμπάρι.

Περιμένω να μου...έρθει από τα γνωστά μέρη και μετά έχουμε No6 Special για το υπόλοιπο της βραδιάς :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μα το προοριζαν για πρήκουελ?

εγώ νόμιζα τόσο καιρό ότι είναι τα τελευταία γεγονότα αλλά από μια άλλη σκοπιά. εκείνη των Σάηλονς

Link to comment
Share on other sites

Μα το προοριζαν για πρήκουελ?

εγώ νόμιζα τόσο καιρό ότι είναι τα τελευταία γεγονότα αλλά από μια άλλη σκοπιά. εκείνη των Σάηλονς

 

Βασικά στηρίχθηκα σε αυτό που ανέφερε ο DesertSMisSRaiN για 2-hour prequel movie. Θα το προτιμούσα έτσι, και πιστεύω θα είχαν περισσότερα (και πιο πρωτόγνωρα για μας) πράγματα να κάνουν με το σενάριο.

Μπορούσαμε να δούμε πλάνα από τη συνεννόηση των Five με τους νέους Cylons, τον Καβίλ να καταστρέφει από ζήλια τους Daniels, να παγιδεύει και να σκοτώνει τους 5 και τους Cylons να κάνουν τις ετοιμασίες για το τελικό σχέδιο. Επίσης μπορούσαμε να μάθουμε περισσότερα για την κουλτούρα των Cylons (για τον ένα Θεό τους, για το τι σκόπευαν να κάνουν μετά, τον δικό τους πολιτισμό).Και έπειτα εν συντομία τα γεγονότα που είδαμε στο δίωρο Plan.

 

 

Όντως, ήθελαν να δείξουν τα (αρχικά) γεγονότα της σειράς από τη σκοπιά των Cylons και το αποτέλεσμα δεν το λες κακό, αλλά σου δίνει την εντύπωση πολλές φορές ότι πρόκειται για υλικό που κόπηκε και τώρα το βλέπεις με λίγο patching σαν ταινία. Φυσικά αυτές οι σκηνές δεν θα λειτουργούσαν ποτέ σωστά μέσα στη σειρά στην κανονική προβολή των επεισοδίων γιατί περιείχαν end-game spoilers, αλλά δυστυχώς δεν βοηθούν να βγει ένα καλά δεμένο αποτέλεσμα που το λες ταινία. Συγκριτικά με το Razor χάνει σε όλα τα σημεία και του λείπει ένας παράγοντας Χ που θα την έκανε να αφήσει κάποιο στίγμα στη σειρά.

 

Σαν ένα bonus BSG movie για τους fans είναι καλό, και τη διασκέδασα αρκετά (τελικά την είδα σε μια καθισιά :) )

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

το αποτέλεσμα δεν το λες κακό, αλλά σου δίνει την εντύπωση πολλές φορές ότι πρόκειται για υλικό που κόπηκε και τώρα το βλέπεις με λίγο patching σαν ταινία. Φυσικά αυτές οι σκηνές δεν θα λειτουργούσαν ποτέ σωστά μέσα στη σειρά στην κανονική προβολή των επεισοδίων γιατί περιείχαν end-game spoilers, αλλά δυστυχώς δεν βοηθούν να βγει ένα καλά δεμένο αποτέλεσμα που το λες ταινία. Συγκριτικά με το Razor χάνει σε όλα τα σημεία και του λείπει ένας παράγοντας Χ που θα την έκανε να αφήσει κάποιο στίγμα στη σειρά.

 

Σαν ένα bonus BSG movie για τους fans είναι καλό, και τη διασκέδασα αρκετά (τελικά την είδα σε μια καθισιά :) )

 

Μόλις το είδα και εγώ και βλέποντάς το συνειδητοποίησα πόσο και γιατί μου έλειψε το BSG.

Από την άλλη συμφωνώ με αυτά που γράφεις stroggoff, τόσο για αυτά που θα θέλαμε να είχαμε δει στο The Plan όσο και στην αίσθηση που σου αφήνει. Όντως έμοιαζε με το Director's Cut μιας ταινίας. Ίσως βέβαια αυτό να οφείλεται και στο γεγονός πως κάποια πολύ σημαντικά πρόσωπα της σειράς όπως

η Roslin, η Starbuck και ο Apollo

είτε απουσίαζαν τελείως είτε τους είδαμε σε σκηνές που έχουμε ξαναδεί.

Το βασικό αρνητικό του The Plan είναι ότι πηδάει από το ένα θέμα στο άλλο, από τη μια πλοκή στην επόμενη και από το ένα σχέδιο του

Cavil

στο άλλο. Σε πολλές περιπτώσεις η μετάβαση γίνεται απότομα και μέχρι να καταλάβεις σε ποιό ακριβώς storyline της κανονικής σειράς αντιστοιχεί η σκηνή, είχες χάσει τα σημαντικά κομμάτια της σκηνής.

 

Παρόλα αυτά και οι ηθοποιοί και το storytelling - εξαιρετικοί διάλογοι για μια ακόμα φορά - ήταν άψογα και χάρηκα που είδα για μια τελευταία φορά το BSG.

 

So long, Galactica.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
ήταν άψογα και χάρηκα που είδα για μια τελευταία φορά το BSG.

 

So long, Galactica.

 

Prepare to say hello again!

Πήρα το μεταλλικό κουτί Blu-ray Complete Series από Άμαζον Αγγλίας (το μοναδικό πακέτο με βιβλιαράκι episode/characters guide) και έχει extended episodes και κάποια UNRATED...Κάθομαι τα ξαναβλέπω, συγκρίνω με το PLAN τις σκηνές που συμπλήρωσε, είναι λες και τα βλέπω για πρώτη φορά..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ανακοινώθηκε ότι θα βγεί νέο πακετάκι "Complete Series" που θα περιέχει και το "The Plan" και όλα τα περιεχόμενα του αρχικού πακέτου, αλλά σε πιο απλή συσκευασία και αρκετά χαμηλότερη τιμή.

Αναμένεται τον προσεχή Απρίλιο.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

ναι στην Αμερική.

ΠΑΛΙ όμως χωρίς βιβλιαράκι..

 

Οι Αμερικάνοι δεν ξέρουν σε ποιο δισκάκι υπάρχει τί :D

Link to comment
Share on other sites

Prepare to say hello again!

Πήρα το μεταλλικό κουτί Blu-ray Complete Series από Άμαζον Αγγλίας (το μοναδικό πακέτο με βιβλιαράκι episode/characters guide) και έχει extended episodes και κάποια UNRATED...Κάθομαι τα ξαναβλέπω, συγκρίνω με το PLAN τις σκηνές που συμπλήρωσε, είναι λες και τα βλέπω για πρώτη φορά..

 

£101.88?

Ακόμα είναι λίγο τσιμπημένο. Ότι κάποια στιγμή θα το χτυπήσω δεν υπάρχει αμφιβολία, αλλά δε θέλω να την ξαναπατήσω (όπως με το Friends) και να δώσω τριπλά απ'ότι θα έχει.

 

PS: Είναι ωραίο,ε;; Demis, σταμάτα να με βάζεις σε σκέψεις!!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

στα φόρουμ του Blu-ray.com η πλειοψηφεία των αμερικανών από την αρχή της κυκλοφορίας διάλεγαν το αγγλικό κουτί λόγω του booklet και φυσικά του καλυτερου packaging! τριπλά δεν θα πληρώσεις. Ήδη το αγγλικό είναι πιο φτηνό από το αμερικάνικο. Μιλάμε και για Blu-ray υπόψη. :food:

 

έχε κατά νού ότι η εταιρεία που παράγει το αγγλικό tin ανακοίνωσε ότι σταμάτησε την παραγωγή και από τώρα και στο εξής θα παράγει χάρτινα κουτιά... :secret:

 

εγώ δεν βάζω κανένα σε σκέψεις. πώς τολμάς να υπονοείς κάτι τέτοιο και να το λές και μπροστά σε όλο το φόρουμ λασπώνοντας την υπόληψή μου! :ninja:

για δές όμως δεν είναι κουκλί; :baby::baby:

 

http://img404.imageshack.us/img404/8462/41geecqnnvl3873300.jpg

 

http://img714.imageshack.us/img714/5963/9732597l.png

 

και αν δεν το πάρεις σε μεταλλική toaster έκδοση σε ΤΙ θα το πάρεις???

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Χθες ανακοίνωσε το SyFy την δημιουργία (ακόμα μιας) σειράς από το "Galactica" universe με τίτλο

Battlestar Galactica: Blood & Chrome (ιδέα μου είναι ή ο τίτλος θυμίζει υπερβολικά έντονα το Spartacus: Blood & Sand;; Βασικά είναι σχεδόν σα να το κοροιδεύει))

 

Η σύνοψη της ιστορίας είναι η εξής:

"Battlestar Galactica: Blood & Chrome takes place in the 10th year of the first Cylon war. As the battle between humans and their creation, a sentient robotic race, rages across the 12 colonial worlds, a brash rookie viper pilot enters the fray. Ensign William Adama, barely in his 20’s and a recent Academy graduate, finds himself assigned to the newest battlestar in the Colonial fleet… the Galactica. The talented but hot-headed risk-taker soon finds himself leading a dangerous top secret mission that, if successful, will turn the tide of the decade long war in favor of the desperate fleet."

 

Μοιάζει πιο ενδιαφέρουσα από το Caprica (που ήταν περισσότερο δραμα παρά περιπέτεια) και ελπίζω να έχει και αρκετά καλύτερα νούμερα απ'ότι το Caprica το οποίο όλα δείχνουν πως πάει για διακοπή. Οι δημιουργοί υπόσχονται δράση που θα θυμίζει τις πρώτες σεζόν του BSG και τα γνωστά στοιχεία πολιτικής, κοινωνικής προπαγάνδας αλλά και φιλοσοφίας που χαρακτήριζαν το BSG.

 

Προσωπικά (για ακόμα μια φορά) ελπίζω ο Μοοre να έχει πραγματικά μια καλή ιδέα για το καινούργιο BSG και όχι απλά να εκμεταλλεύεται το όνομα.

 

Το SyFy ετοιμάζει έναν δίωρο πιλότο για τη σειρά αλλά δεν έχει ανακοινώσει ακόμα πότε θα τον προβάλλει.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...