Jump to content

δεν παίζουν cd που γράφω, στο sony player του αυτοκινήτου


xarhss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γραφω cd που κατεβζω και ενω παιζουν σπιτι, στο αμαξι δεν παιζουν. δοκιμασα μαρκεσ επωνυμεσ και μη. εχω dvd writer lg kai nero 6. ti ftaei?

παλιοτερα που εγραφα με nero 5 kai cd writer ola ok. HELP!!!!!

OI ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ, ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ
Link to comment
Share on other sites

γραφω cd που κατεβζω και ενω παιζουν σπιτι, στο αμαξι δεν παιζουν. δοκιμασα μαρκεσ επωνυμεσ και μη. εχω dvd writer lg kai nero 6. ti ftaei?

παλιοτερα που εγραφα με nero 5 kai cd writer ola ok. HELP!!!!!

είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα με παλιά cdιέρα Alpine και μόλις προχθες βρήκα ότι παίζουν άψογα τα δισκάκια της sony. Πρέπει να ψάξεις λίγο παραπάνω τις εταιρίες. Επίσης να τα γράφεις σε αργή ταχύτητα.

 

Το θέμα μεταφέρεται στο digital gadgets.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάποιο εμπορικό CD μουσικής κι αν δεν παίζει καλά, φταίει το ραδιοCD που έχεις στο αυτοκίνητο. Αν παίζει χωρίς πρόβλημα, δοκίμασε να γράψεις ένα επώνυμο άδειο CD με ταχύτητα 8Χ και ξαναδοκίμασε. Αν παίζει, τότε βρήκες την λύση, αν όχι, τότε πες σε κάποιον φίλο σου να κάνει το ίδιο και ξαναδοκίμασε. Αν παίζει αυτή την φορά τότε μάλλον έχει κάποιο πρόβλημα το recorder σου.

 

Δεν παίζει ρόλο που το cd player στο σπίτι του μπορεί να παίζει τα CD που γράφεις. Κάποια cd players είναι πιο ανεκτικά στα λάθη από κάποια άλλα.

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα Audio CD θέλουν χαμηλή ταχύτητα εγγραφής (αναλογα και το αντιγραφικό) -Το ανώτερο ασφαλές όριο είναι εγγραφή 24χ .
Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα Audio CD θέλουν χαμηλή ταχύτητα εγγραφής (αναλογα και το αντιγραφικό) -Το ανώτερο ασφαλές όριο είναι εγγραφή 24χ .

 

ekana eggrafh me 16 me sony kai me maxell . sto cd sony toy aytokinhtoy de paizei tipota. paliotera epaize otan ekana antigrafh me cd writer allhs markas . tora me to cd dvd writer lg tipota. ti na kano. ekana kai anabathmish kai fw 11 kai fw12. proteinei kaneis kati??

OI ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ, ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, είχα ενα ραδιο-cd Sony στο αυτοκίνητο το οποίο ένα χρόνο μετά την αγορά του, δεν έπαιζε πλέον τα γραμμένα σε υπολογιστή δισκάκια. Έγινε "επέμβαση" από τεχνικό που ρύθμισε το "μάτι" που "διαβάζει" το δίσκο, και λύθηκε το πρόβλημα, προσωρινά όμως. Σε λίγους μήνες πάλι τα ίδια. Άλλαξα ραδιο-cd, πήρα ένα Kenwood, έδειξε κι αυτό την ίδια και χειρότερη συμπεριφορά. Αυτό δεν κατάφερε ο τεχνικός να το "ρυθμίσει". Εν τέλει πήγα και πήρα ένα καινούριο της Pioneer, και σώθηκα. Δύο χρόνια τώρα δεν έχει πρόβλημα.

Συμπερασματικά, αν γράφεις σε ταχύτητες από 24x και κάτω και χρησιμοποιείς επώνυμα δισκάκια, μην ψάχνεις τίποτε άλλο πέρα από την ποιότητα του cd player που έχεις.

Σ.Σ. Ελπίζω να μην θεωρηθούν διαφήμιση τα παραπάνω :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Άν γράφεις σε ταχύτητα 16χ και σε verbatin cd θα παίζει σίγουρα στο cd σου. Το λέω επειδή δούλευα σε κατάστημα δίσκων και έχω γράψεει ατελείωτα cd.
Music is my life!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το ράδιο-cd του αυτοκινήτου σου ,δεν είναι συμβατό αναπαραγωγής δίσκων RW;
opios kataferei kai nikisi tin dunami tis sunithias, exei kataferei ta panta.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το ράδιο-cd του αυτοκινήτου σου ,δεν είναι συμβατό αναπαραγωγής δίσκων RW;

 

ki omos paidia eftaige to dvd-cd writer to kainoyri oths lg 4167b

ta grafo me to palio cd writer ths lite kai ola ok. se epvnyma diskakia omos

OI ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ, ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ
Link to comment
Share on other sites

ki omos paidia eftaige to dvd-cd writer to kainoyri oths lg 4167b

ta grafo me to palio cd writer ths lite kai ola ok. se epvnyma diskakia omos

γενικα τα lg δεν έχουν βγεί καθόλου καλά....και ένας φίλος μου είχε πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

γενικα τα lg δεν έχουν βγεί καθόλου καλά....και ένας φίλος μου είχε πρόβλημα

 

NEC for ever ;)

opios kataferei kai nikisi tin dunami tis sunithias, exei kataferei ta panta.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειχες ενεργοποιηση καμια "παραξενη" λειτουργια του writer εγω εχω πχ. προβλημα με τα δισκακια που γραφψ με το Plextor ...

 

Αλλα ηταν θεμα ρυθμισεων κατα την εγγραφη ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
Κλησπερα σε ολους ...!!! Εχω ενα προβλημα .... Εχω αντιγραψει καποια τραγουδια σε ενα CD και οταν παω να το ακουσω στο αμαξι του πατερα μ δν παιζει σε αντιθεση με της μητερας μ που παιζει κανονικα ... απλα της μητερας μ ειναι πιο καινουριο και οταν παταω για να το ακουσω δεν λεει CD αλλα MP3 .. Σας παρακαλω παιδια βοηθηστε με δν ξερω τι να κανω (τα τραγουδια τα αντιγραφω στο CD απο το WINDOWS MEDIA PLAYER μηπως φταιει αυτο?) Ευχαριστω .!! :( Edited by Christos563
Link to comment
Share on other sites

Τα τραγουδια που γραφεις σε τι μορφη ειναι mp3 ή wma? To cd player του πατερα σου εισαι σιγουρος οτι παιζει mp3?

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

τα γραφω σε MP3 .. βασικα δν ειμαι σιγουρος αλλα MP3 ειναι και απο οτι ξερω του πατερα δεν παιζει ΜP3 οποτε τι πρεπει να κανω φιλε :(
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παίζει mp3 ο player τότε θα πρέπει να γράψεις το cd ως cd ήχου. Υπάρχει σχετική επιλογή στο πρόγραμμα εγγραφής που χρησιμοποιείς. Αυτό θα φροντίσει και τη μετατροπή στο κατάλληλο format.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...