Jump to content

Διαβατήρια


swiffer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

soublaki-3 ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. εκλεισα με Gulf air και φοβαμαι τα αεροπλανα ειναι γνωστη εταιρια? γιατι εγω πρωτη φορα την ειδα!!

Πολύ γνωστή εταιρία των Εμιράτων. Δεν είναι τσάρτερ εταιρία, αν σε ανησυχεί κάτι τέτοιο..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 612
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ γνωστή εταιρία των Εμιράτων. Δεν είναι τσάρτερ εταιρία, αν σε ανησυχεί κάτι τέτοιο..

 

 

Μιχάλης

Δεν είναι των Εμιράτων.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

τι εταιρια ειναι τοτε? γιατι και αλλοι που ρωτησα σημερα μου ειπαν πως ειναι εμιρατων.
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

τι εταιρια ειναι τοτε?

 

Αν θέλεις να μάθεις τι εταιρία είναι και να είσαι σίγουρος ότι έμαθες κάτι σωστό, κάνεις ένα search στο google ή πάς κατευθείαν στη wikipedia.

Όπως λέει και η wikipedia λοιπόν, είναι ο εθνικός αερομεταφορέας του Μπαχρέιν.

Τα Εμιράτα έχουν ήδη δύο εταιρίες, την Emirates και την Etihad. Σώνει.

 

γιατι και αλλοι που ρωτησα σημερα μου ειπαν πως ειναι εμιρατων.

Ελπίζω να είναι ρητορικό το ερώτημα. Σιγά μη μπω στο μυαλό του καθένα για να διαπιστώσω γιατί πιστεύει ότι πιστεύει.

Πάντως αν έπρεπε να απαντήσω, θα έλεγα ότι για τους περισσότερους Έλληνες οι έννοιες Αραβία, Σαουδική Αραβία, Εμιράτα, Περσικός Κόλπος, Μπαχρέιν κλπ δεν είναι παρά ένα μάτσο λέξεις που σημαίνουν το ίδιο πράγμα: μια περιοχή που βγάζει πετρέλαιο, έχει πολλή άμμο, και πολλούς μουσουλμάνους. Επομένως πετάνε κάθε φορά στην τύχη μια από όλες αυτές τις λέξεις και καθάρισαν.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα Εμιράτα έχουν ήδη δύο εταιρίες, την Emirates και την Etihad.

 

Για να ακριβολογούμε η Etihad είναι των Εμιράτων, η Emirates του Dubai. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Για να ακριβολογούμε η Etihad είναι των Εμιράτων, η Emirates του Dubai. :)

Το Dubai δεν είναι χώρα. To Dubai είναι ένα από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα (και δεν είναι καν η πρωτεύουσα των ΗΑΕ).

Αν λοιπόν η Emirates είναι του Dubai, τότε είναι και των Εμιράτων.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για να ακριβολογούμε η Etihad είναι των Εμιράτων, η Emirates του Dubai. :)

 

Για να ακριβολογούμε το Dubai ειναι ενα απο τα 7 Εμιρατα του ομοσπονδιακου κρατους Ηνωμενα Αραβικα Εμιρατα. Η Etihad ειναι του Abu Dhabi, πρωτευουσα των Ηνωμενων Αραβικων Εμιρατων. Οποτε και οι δυο ανηκουν στα Εμιρατα.

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

Το Dubai δεν είναι χώρα. To Dubai είναι ένα από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα (και δεν είναι καν η πρωτεύουσα των ΗΑΕ).

Αν λοιπόν η Emirates είναι του Dubai, τότε είναι και των Εμιράτων.

 

Για να ακριβολογούμε το Dubai ειναι ενα απο τα 7 Εμιρατα του ομοσπονδιακου κρατους Ηνωμενα Αραβικα Εμιρατα. Η Etihad ειναι του Abu Dhabi, πρωτευουσα των Ηνωμενων Αραβικων Εμιρατων. Οποτε και οι δυο ανηκουν στα Εμιρατα.

 

Δεν μου λέτε κάτι που αγνοώ.

 

Αλλά, για να ακριβολογούμε, η Etihad είναι ο επίσημος εθνικός αερομεταφορέας των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων (και όχι του Abu Dhabi ειδικά), ενώ η Emirates απλά μια εταιρεία των Εμιράτων.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα εχετε πολυ πλακα που το ψαξαμε τοσο :)

καλοπροαιρετα το λεω, ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

τελικα το διαβατηριο το περνω τεταρτη απογευμα δηλαδη 3 εργασιμες μερες.

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει ξένη υπηκόοτητα από χώρα εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης πρέπει να πάει στην αντίστοιχη πρεσβεία στην Ελλάδα για να βγάλει διαβατήριο ή μπορεί και από το Κέντρο Αλλοδαπών Αθηνών?Παλιοτερά έβγαζαν εκεί αλλά κάποιος εξυπνάκιας υπουργός είχε την φαεινή ιδέα να θεσπίσει νόμο στον οποίο πρέπει να πηγαίνεις στην αντίστοιχη πρεσβεία.Ξέρει κανείς λεπτομέρειες?

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει ξένη υπηκόοτητα από χώρα εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης πρέπει να πάει στην αντίστοιχη πρεσβεία στην Ελλάδα για να βγάλει διαβατήριο ή μπορεί και από το Κέντρο Αλλοδαπών Αθηνών?Παλιοτερά έβγαζαν εκεί αλλά κάποιος εξυπνάκιας υπουργός είχε την φαεινή ιδέα να θεσπίσει νόμο στον οποίο πρέπει να πηγαίνεις στην αντίστοιχη πρεσβεία.Ξέρει κανείς λεπτομέρειες?

 

Για εκδοση διαβατηριων ειναι υπευθυνες οι αρχες της χωρας που εισαι υπήκοος.Οταν εισαι σε αλλη χωρα τοτε υπευθυνη αρχη ειναι η πρεσβεια σου.Πρωτη φορα ακουω να μπορεις να βγαλεις διαβατηριο αλλης χωρας απο τα Κεπ,ειμαι σιγουρος οτι κατι λαθος εχεις καταλαβει.Στα Κεπ αλλοδαπων εκανες (και κάνεις) τις ενεργειες για αδεια εργασιας και παραμονης.

Link to comment
Share on other sites

+1

 

Διαβατήρια για υπηκόους ξένων χωρών, από τις πρεσβείες τους.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως μέχρι το 2006 ή 2007 όσοι ήταν ομογενείς από Κωνσταντινούπολη (συγκεκριμένα για τέτοια περίπτωση μιλάμε),και όταν εννοώ ομογενείς εννοώ Έλληνες οι οποίοι έχουν Τούρκικη υπηκόοτητα αλλά στην άδεια παραμονής τους έλεγε κανονικά για την ελληνική τους καταγωγή έβγαζαν διαβατήρια από το Κέντρο Αλλοδαπών Αθηνών ή από την νομαρχία ή από κάπου αλλού τέλοσπάντων!Έχω φάει κόλλημα και δεν μπορώ να θυμηθώ!Πάντως είμαι σίγουρος 1000% ότι δεν πήγαιναν στην Πρεσβεία (πχ Τούρκικη).Γενικώς δεν είναι και ότι καλύτερο να πας εκεί να βγάλεις διαβατήριο....!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως μέχρι το 2006 ή 2007 όσοι ήταν ομογενείς από Κωνσταντινούπολη (συγκεκριμένα για τέτοια περίπτωση μιλάμε),και όταν εννοώ ομογενείς εννοώ Έλληνες οι οποίοι έχουν Τούρκικη υπηκόοτητα αλλά στην άδεια παραμονής τους έλεγε κανονικά για την ελληνική τους καταγωγή έβγαζαν διαβατήρια από το Κέντρο Αλλοδαπών Αθηνών ή από την νομαρχία ή από κάπου αλλού τέλοσπάντων!Έχω φάει κόλλημα και δεν μπορώ να θυμηθώ!Πάντως είμαι σίγουρος 1000% ότι δεν πήγαιναν στην Πρεσβεία (πχ Τούρκικη).Γενικώς δεν είναι και ότι καλύτερο να πας εκεί να βγάλεις διαβατήριο....!

 

Εάν ισχύει, αυτή ίσως είναι η μοναδική ιδιάζουσα περίπτωση.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σας λέω παιδιά σίγουρα ισχύει γιατί κι εγώ παλιότερα έτσι είχα βγάλει διαβατήριο (να είστε σίγουροι ότι θα το θυμόμουν αν είχα πάει στην εκεί πρεσβεία!!!) και τότε μου είχαν πει ότι από του χρόνου μόνο μέσω της πρεσβείας μπορείς να το ανανεώσεις!!!Το θέμα είναι ότι χωρίς αυτό δεν μπορείς να πας εξωτερικό.Δεν υπάρχει δηλαδή άλλος τρόπος!Αχ αυτά τα "μεγάλα μυαλά" ώρες ώρες αναρωτιέμαι τι και πως σκέφτονται και βγάζουν κάποιους νόμους!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σας λέω παιδιά σίγουρα ισχύει γιατί κι εγώ παλιότερα έτσι είχα βγάλει διαβατήριο (να είστε σίγουροι ότι θα το θυμόμουν αν είχα πάει στην εκεί πρεσβεία!!!) και τότε μου είχαν πει ότι από του χρόνου μόνο μέσω της πρεσβείας μπορείς να το ανανεώσεις!!!Το θέμα είναι ότι χωρίς αυτό δεν μπορείς να πας εξωτερικό.Δεν υπάρχει δηλαδή άλλος τρόπος!Αχ αυτά τα "μεγάλα μυαλά" ώρες ώρες αναρωτιέμαι τι και πως σκέφτονται και βγάζουν κάποιους νόμους!

 

Δηλαδή άτομα με Τουρκική υπηκόοτητα αλλά ελληνική καταγωγή και μόνιμη διαμονή, έβγαζαν διαβατήρια από τα ΚΕΠ, αλλά πλέον από τις πρεσβείες; Δεν ξέρω εάν κατάλαβα καλά γιατί είναι κάπως μπερδεμένη η υπόθεση...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ποια ΚΕΠ ρε παιδιά???ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΟΥΘΕΝΑ για ΚΕΠ!

 

Τελικά θυμήθηκα!Τα έβγαζαν στο Κέντρο Αλλοδαπών Αθηνών τα διαβατήρια τότε!Από τότε όμως που έγινε αυτή η αλλαγή στο νόμο δυστυχώς κόπηκε το συγκεκριμένο πράγμα και αρκετοί ομογενείς έχουν πρόβλημα με αυτό.

 

Απλώς θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να βγει από αλλού διαβατήριο εκτός από την αντίστοιχη πρεσβεία!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ποια ΚΕΠ ρε παιδιά???ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΟΥΘΕΝΑ για ΚΕΠ!

 

Τελικά θυμήθηκα!Τα έβγαζαν στο Κέντρο Αλλοδαπών Αθηνών τα διαβατήρια τότε!Από τότε όμως που έγινε αυτή η αλλαγή στο νόμο δυστυχώς κόπηκε το συγκεκριμένο πράγμα και αρκετοί ομογενείς έχουν πρόβλημα με αυτό.

 

Απλώς θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να βγει από αλλού διαβατήριο εκτός από την αντίστοιχη πρεσβεία!

 

http://www.cityofathens.gr/el/katoikoi/allodapoi-metanastes/kentro-eksypiretisis-allodapon

Τον Ιανουάριο του 2005 το Τμήμα Εξυπηρέτησης Αλλοδαπών μεταφέρθηκε σε νέο μεγαλύτερο κτίριο επί της οδού Ψαρρών & Μαιζώνος 45, προκειμένου να εξυπηρετηθούν καλύτερα οι αυξημένες πλέον ανάγκες της υπηρεσίας.

 

Πριν 3 χρονια που πηγα εγω σε αυτο το τμημα εγραφε ΚΕΠ απεξω.

 

Γιατι δεν τηλεφωνεις στην πρεσβεια να ρωτησεις;Φανταζομαι ομως οτι δεν θα ειναι και τοσο εξυπηρετικοι .Αν εχεις καποιο νομικο κώλυμα (πχ απαγορευση εξοδου ή εισοδου) μην τα ανακατευεις τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μια ερωτηση θελω να κανω...

Πόσο καιρό κανει να βγεί ένα διαβατήριο??

Συγνωμη αν έχει ξανα αναφερθεί αλλά δέν διάβασα όλα τα πόστ!!

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

chrisaki καλώς ήλθες...αν δε το έχεις διαβάσει ήδη, σε ενημερώνω ότι η γραφή τύπου sms καθώς και τα greeklish απαγορεύονται στο φόρουμ...γι'αυτό αν θες ξαναγράψε μας την απορία σου με απλά ελληνικά γράμματα και λέξεις..

σε ευχαριστώ, καλή διαμονή..:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
μου εχουν περισσεψει 3 φωτογραφιες που εβγαλα προσφατα για την νέα άδεια οδηγησης (μορφή πιστωτικής κάρτας), κάνουν αυτές οι φώτο να τις πάω για να εκδόσω διαβατήριο?
Link to comment
Share on other sites

Λογικά μπορείς γιατί αυτές είναι οι φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου.Αρκεί να μην τις ακούμπησες από μπροστά γιατί τις σκανάρουν.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι γραφή μορφής SMS απαγορεύεται.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα παιδια χρειαζομαι λιγο την βοηθεια σας. Θελω να βγαλω καινουργιο διαβατηριο. Τι χρειαζεται να προσκομισω στο αστυνομικο τμημα (εγραφα και τετοια) , ποσο κοστιζει συνολικα και αν διαβασα καλα κανει μια βδομαδα περιπου να βγει? Ευχαριστω εκ των προτερων. :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...