Jump to content

Aκτινοβολία SAR και τιμές συσκευών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους,

Για ριξτε μια ματια στα δυο site που βαζω...λογικα ειναι εγκυρα και αξιοπιστα

http://www.sarshield.com/english/radiationchart-motorola.htm

http://www.mobile-phones-uk.org.uk/sar.htm

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

κατω απο 0,40 moto δεν υπαρχει εκτος απο καποια μοντελα που δεν υπαρχουν εδω...οσο για nokia το Ν71 & Ν90 κατω απο 0,40
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ψάχνω για τον δείκτη sar του s.e. w700i.Aν ξέρει κανείς ας απαντήσει!:D

 

το βρηκα:

SAR: 0,78 W/Kg

 

πηγη: http://www.techteam.gr/mobile/phone/Sony%20Ericsson/W700i

Link to comment
Share on other sites

Πιστευετε οτι θα παθω τπτ αν ασχολουμαι συνεχεια με το κινητο αλλα δν μιλαω καθολου στο τηλεφωνο? Η οτι το κουβαλαω συνεχεια στις τσεπες?

Nokia N70 Symbian OS:8.1

CPU:ARM 220,8MHz

RAM:51MB (FREE 30MB) Battery:BL-5C (900MaH) Memory:1GB (FREE 51MB) Firmware: 5.0638.3.0.1V

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθηστε με λιγο γιατι δεν μπορω να το βρω... το 8800 το σιροκο τι ακτινοβολια εχει?

κ το νοκια το Ε50 θελω να μαθω...

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθηστε με λιγο γιατι δεν μπορω να το βρω... το 8800 το σιροκο τι ακτινοβολια εχει?

κ το νοκια το Ε50 θελω να μαθω...

E50 (RM-170) 0,86 / (RM-171) 0,97

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=47297

Link to comment
Share on other sites

το sirocco edition 8800 κανεις?

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

??? 0,95... μπα που να σκασει... τελος παντων ας ειναι θα το εχω με hands free :D

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

??? 0,95... μπα που να σκασει... τελος παντων ας ειναι θα το εχω με hands free :D

 

E, βέβαια... Μπρος στα κάλη τι είν' η ακτινοβολία!:p

Link to comment
Share on other sites

Johny αδικο εχω ρε συ?εσυ το εθεσες πολυ σωστα :D

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

το βρηκα:

SAR: 0,78 W/Kg

 

πηγη: http://www.techteam.gr/mobile/phone/Sony%20Ericsson/W700i

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση σου.Ο δείκτης sar αυτού του κινητού τηλεφώνου θεωρείται καλός;:worry:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειναι δυνατον;;..

 

1,31 το w610i????

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις το sar του καινουριου Κ810i???

 

0.6 W/Kg.Θεωρείτε καλός και σίγουρα καλύτερος από τα καινούρια κινητά τηλέφωνα της Sony Ericsson.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, δεύτερο ποστ μου στο φόρουμ και θα ήθελα να το αφιερώσω στο πολύ ενδιαφέρον θέμα που συζητάται εδώ και το οποίο δυστυχώς πολύς κόσμος αγνοεί ή θέλει να αγνοεί.

 

Όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά στο ακόλουθο, το οποίο πιστεύω πως θα βρείτε άκρως ενδιαφέρον :

 

http://www.physics4u.gr/news/2007/scnews2734.html

 

Eννοείται πως συμφωνώ με τις προτάσεις του καθηγητή και ειδικά την υποχρεωτική αναγραφή της τιμής SAR ενός κινητού τόσο στο κουτί όσο και στο κατάστημα, στα ταμπελάκια. Βέβαια, αυτό δεν μας σώζει τελείως μια και παίζουν ρόλο -όπως γνωρίζετε- και άλλοι παράγοντες (πχ δίκτυο) αλλά σίγουρα είναι ενδεικτικό!

 

Όντας πρώην κάτοχος SE Κ700i το οποίο είχε τον καλύτερο ίσως δείκτη SAR (0,48) απ' όλα τα κινητά της (δυστυχώς πήρε νερό και χάλασε), ψάχνω τώρα για άλλο. Απογοητεύθηκα οικτρότατα από τα καινούρια κινητά της SE τα οποία με ελάχιστες εξαιρέσεις (Κ800i, K810i) είναι από 0,7 και πάνω, ενώ τα περισσότερα αγγίζουν το 1.0! Ακούω πχ να μιλάνε για το πόσο καλό είναι το SE W810i, τι καλές φωτό βγάζει, το φλας, το walkman, τη μπαταρία, κλπ κλπ αλλά δεν ακούω κανένα σχόλιο απ' όσους θα έπρεπε να πουν κάτι (όσοι τα τεστάρουν δλδ) για την αυξημένη ακτινοβολία τους που ναι μεν είναι στο μισό απ' το όριο αλλά αρκετά αυξημένη.

 

Προσωπικά, θέτοντας όριο τα 200-220 ευρώ, θα προτιμήσω απ' το πολύ επιτυχημένο Κ750i, με την ωραία κάμερα, το autofocus και τα λοιπά μαρκετινίστικα (διότι κακά τα ψέμματα κύριοι/ες, για να έχει λόγο ύπαρξης μια φωτογραφική θα πρέπει να είναι από 3.2 και πάνω και με καλούς αλγόριθμους και πολλά άλλα που δεν υπάρχουν ακόμη στα κινητά : oι κατασκευαστές φωτογραφικών κλέφτες θα γίνουν?) και την πολύ ωραία τιμή των 180 περίπου ευρώ, το λίγο πιό ακριβό Samsung Χ700 (200 ευρώ περίπου), το οποίο έχει χειρότερη κάμερα (1,3), ξεπερασμένη εμφάνιση αλλά σε όλα τα άλλα είναι περίπου ίδιο με πολύ λιγότερη ακτινοβολία (0,197 έναντι 0,99 του K750). Γνωστοί και φίλοι μου λένε "τράβα πάρε το Κ750, τρομερό κινητό" αλλά.......γιατί? Γιατί να βάλω το παιδί μου στο σπίτι στο τριπάκι του να είναι δίπλα σε άλλη μια εστία αυξημένης ακτινοβολίας?

 

Κλείνοντας, προβλέπω στα επόμενα χρόνια να μας πετάξουν οι επιστήμονες (όπως καλή ώρα τώρα) κανένα φασούλι του τύπου "αλλάζουν τα όρια ακτινοβολίας των κινητών, 0,5 το ανώτερο!" και όλοι θα τρέχουμε και θα σκεφτόμαστε πόση ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία απορροφήσαμε τόσα χρόνια νομίζοντας ότι είμαστε μέσα στα όρια, χωρίς hands free και με κολλημένο το ακουστικό στο αυτί μας!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά όσα λες περί του δείκτη SAR, αλλά...

Γιατί πολύ απλά να μην χρησιμοποιεί κάποιος ένα handsfree είτε ενσύρματο είτε με bluetooth και να μπορεί να έχει χωρίς κίνδυνο (ή έστω κατά πολύ μειωμένο) όλα τα καλούδια του Κ750 ή του οποιουδήποτε Κ750;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός επιστήμονας φίλε μου, προσπαθώ να βρω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες γίνεται μέσω διάφορων καναλιών, όπως όλοι μας φαντάζομαι. 'Έχω κάπου μια έρευνα του '97 για την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία που είναι επίσης ενδιαφέρουσα, θα κοιτάξω μήπως μπορέσω κάποια στιγμή να ποστάρω κάποια κομμάτια αν και πάνω κάτω λέει τα ίδια.

 

Σε γενικές γραμμές πάντως, η απάντηση μου σ' αυτό που λες θα ήταν η εξής : Το hands free σίγουρα βοηθα και απ' όσο έχω διαβάσει είναι η καλύτερη "ασπίδα" μας. Το θέμα είναι όμως, το κινητό που το έχεις όταν είσαι στο δρόμο? Φυσικά πάνω σου, πιθανότατα σε κάποια τσέπη ή σε θήκη κινητού. Πόση είναι η ακτινοβολία που πηγαίνει στο σώμα σου? Αναφέρεται πουθενά? Όχι, απ' όσο έχω δει μόνο τα αμερικανικά sites αναφέρουν το ανάλογο, όπως πχ μπορεί εύκολα κάποιος να διαπιστώσει απ' την SE Global. Γιατί δεν μπαίνουν στον κόπο να μας πουν πόση ακτινοβολία δέχεται το σώμα μας από μια συσκευή που βρίσκεται σε απόσταση 2-3 πόντων απ' το δέρμα ή/και ζωτικά όργανα (πχ όρχεις και μην το γελάτε διότι οι περισσότεροι στην τσέπη το βάζουμε)?

 

Βάσει της κοινής λογικής, ποιό απ' τα δύο κινητά είναι λιγότερο επικίνδυνο για την υγεία ενός ανθρώπου? Αυτό που στο αυτί είναι 0,99 ή το άλλο με 0,197? Είναι ποτέ δυνατόν να υποθέσουμε ότι το δεύτερο θα έχει μεγαλύτερη ακτινοβολία στο σώμα? Δε νομίζω.

 

Τα λέω αυτά πραγματικά με πόνο καρδιάς:D διότι το όλο ψάξιμο το έκανα μόνο και μόνο για να βρω τη δικαιολογία για να αγοράσω το Κ750. Αλλά δυστυχώς δεν τη βρήκα. Αν τώρα στενοχωρώ κάποιους φίλους, λυπάμαι. Αλλά αν το ψάξουμε βαθύτερα, δεν συντρέχει ιδιαίτερος λόγος να σκίζεται κανείς για το κινητό (το λέω αυτό με επίγνωση του σε ποιό φόρουμ βρίσκομαι.....) : Όταν στο μέλλον ο μέσος όρος θα έχει κάμερα με 4 μέγα, autofocus, flash, ράδιο και MP3 player και SAR το πολύ 0,3-0,5 τότε ναι, θα αξίζει τον κόπο. Αλλά να σκας τα ωραία σου λεφτά για κάτι που θα το αλλάξεις σχετικά σύντομα και το οποίο είναι άλλη μια εστί ακτινοβολίας απ' τις πολλές που έχουμε πλέον στο περιβάλλον μας......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...