Jump to content

Aκτινοβολία SAR και τιμές συσκευών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα ειναι αληθεια οτι πλεον το χαμηλοτερο sar το εχουν τα razr της motorola?????:blink:

Σε καμία περίπτωση.

Τα V3 και V3x έχουν δείκτη SAR ίσο με 0,63W/kg.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω το Motorola MPx200 εχει 0,12!!!!:!:

Κατι αλλο τωρα, διαβασα σε ενα αρθρο οτι το οριο για την cosmote ειναι το πολυ μεχρι 1W/kg...

δηλ.εννοει οτι οσοι εχουν cosmote πρεπει το sar να ειναι απο 1W/kg και κατω?

το αρθρο βρισκεται στο ακολουθο link: http://www.physics4u.gr/news/2001/scnews345.html

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το νέο μοντέλο της Νοκια Ν73 έχει δείκτη SAR 1.12........ Πολύ δεν είναι ρε παιδιά????

 

 

to vrady fwsforizei???:p

para poly re paidia!!!!

para poly!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Το νέο μοντέλο της Νοκια Ν73 έχει δείκτη SAR 1.12........ Πολύ δεν είναι ρε παιδιά????

Μόλις τώρα το πρόσεξα...

Όποια περίπτωση υπήρχε να αποκτήσω τη συσκευή,μόλις εξαλείφθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ είναι πολύ καλή συσκευή, η αλήθεια είναι ότι κολάω να την αγοράσω... Μετά από καιρό εξέλιξης είναι μεγάλο νούμερο για ακτινοβολία συσκευής..
Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικότερο όλων είναι το BT... Η ακτινοβολία είναι μικρότερη γιατί έχει εμβέλια 10 μέτρων και μετριμένα το ΒΤ έχει λιγότερη ακτινοβολία, ενω το ακουστικό είναι σε απόσταση 1 μέτρου...
Link to comment
Share on other sites

Το motorola slvr L7 ξέρεται πόσο SAR έχει?Έψαξα στο google επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω και βρήκα ότι εχει 1.34 W/kg(h**p://www.cellcomwireless.com/phones_details.asp?PhoneID=4930)!!!!Ισχύει??Πολύ δεν είναι?Επίσης το Benq-siemens EL71 πόσο έχει?

merci

ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

Το motorola slvr L7 ξέρεται πόσο SAR έχει?Έψαξα στο google επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω και βρήκα ότι εχει 1.34 W/kg(h**p://www.cellcomwireless.com/phones_details.asp?PhoneID=4930)!!!!Ισχύει??Πολύ δεν είναι?Επίσης το Benq-siemens EL71 πόσο έχει?

merci

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ, ΕΠΕΙΤΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΚΑΙ ΓΩ ΠΩΣ ΟΠΟΤΕ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 7 ΛΕΠΤΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΜΕΤΑ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟ, ΕΙΔΙΚΑ ΟΠΟΤΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΑ SONY ERICSSON ΥΠΕΦΕΡΑ!!! ΕΤΣΙ ΕΦΤΑΣΑ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΛΙΓΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΟΠΩΣ NOKIA 8910i KAI NOKIA 8800 ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑΣ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ S.A.R. ΓΙΑ ΤΟ QTEK 9000.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠΑΝΤΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Το motorola slvr L7 ξέρεται πόσο SAR έχει?Έψαξα στο google επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω και βρήκα ότι εχει 1.34 W/kg(h**p://www.cellcomwireless.com/phones_details.asp?PhoneID=4930)!!!!Ισχύει??Πολύ δεν είναι?Επίσης το Benq-siemens EL71 πόσο έχει?

merci

Να κάνω μια διόρθωση.Το 1.34W/kg είναι με βάση το North American Standard.Με βάση το European Standard είναι 0.97(h**p://www.sarshield.com/english/radiationchart-motorola.htm)

Είναι ικανοποιητική η τιμή αυτή δεδομένου ότι δεν υπερβαίνω 5λεπτο τη μέρα αλλά δεν χρησιμοποιω handsfree?

ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

νομιζω το Motorola MPx200 εχει 0,12!!!!:!:

Κατι αλλο τωρα, διαβασα σε ενα αρθρο οτι το οριο για την cosmote ειναι το πολυ μεχρι 1W/kg...

δηλ.εννοει οτι οσοι εχουν cosmote πρεπει το sar να ειναι απο 1W/kg και κατω?

το αρθρο βρισκεται στο ακολουθο link: http://www.physics4u.gr/news/2001/scnews345.html

 

Οι 2 δημοσιογράφοι που έγραψαν το άρθρο μπέρδεψαν τα μπούτια τους στην προσπάθεια...

 

Τα όρια 2W στα 900ΜΗz και 1W στα 1,8GHz αφορά την μέγιστη ισχύ εκπομπής μου μπορεί να έχει ένα κινητό όταν εκπέμπει στις αντίστοιχες συχνότητες. Ένα μέρος αυτής της ισχύος θα απορροφηθεί από το κεφάλι μας και το υπόλοιπο θα διαχυθεί στο περιβάλλον. Ο SAR (σε W/Kg) είναι ο μέγιστος ρυθμός που ενδέχεται να απορροφήσει το μέρος της ισχύος που του "αναλογεί" ένα πρότυπο κεφάλι (γιατί δεν έχουμε όλοι το ίδιο κεφάλι ή κρατάμε το κινητό στην ίδια θέση ή μιλάμε με την ίδια στάθμη σήματος κλπ).

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΙΤΕ και ΑΥΤΟ!!!!!!!!! Τελευταίο τεύχος Discovery (Ιουλίου) Τώρα τι λέει? Κάποιος ρε παιδιά με αποδείξεις και όχι με αοριστολογίες για να δούμε τι πρέπει να κάνουμε.
Link to comment
Share on other sites

Ti na mporoume na kanoume... sigoura ligoteres wres omilias sto kinito... gia to bluetooth to exw akousei ki egw oti einai vlaveri i aktinovolia.. opote mallon i kaliteri lisi nomizw einai i anoixti akroasi
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος ηλεκτρολόγος - μηχανολόγος ρε παιδιά ή να απαντήσει ή να τον ρωτήσουμε για να πάρουμε μια σίγουρη απάντηση επιτέλους. Το θέμα είναι ποιό έχει λιγότερη ακτινοβολία και το να μην μιλάμε πολύ το ξέρουμε όλοι.
Link to comment
Share on other sites

Οι 2 δημοσιογράφοι που έγραψαν το άρθρο μπέρδεψαν τα μπούτια τους στην προσπάθεια...

 

Τα όρια 2W στα 900ΜΗz και 1W στα 1,8GHz αφορά την μέγιστη ισχύ εκπομπής μου μπορεί να έχει ένα κινητό όταν εκπέμπει στις αντίστοιχες συχνότητες. Ένα μέρος αυτής της ισχύος θα απορροφηθεί από το κεφάλι μας και το υπόλοιπο θα διαχυθεί στο περιβάλλον. Ο SAR (σε W/Kg) είναι ο μέγιστος ρυθμός που ενδέχεται να απορροφήσει το μέρος της ισχύος που του "αναλογεί" ένα πρότυπο κεφάλι (γιατί δεν έχουμε όλοι το ίδιο κεφάλι ή κρατάμε το κινητό στην ίδια θέση ή μιλάμε με την ίδια στάθμη σήματος κλπ).

 

 

 

Δηλαδή, και να πάρω ένα κινητό με 1,5 δείκτη, αφού το δίκτυο εκπέμπει στο 1 ή 2W, δεν παίζει ρόλο τι δείκτη έχει η συσκευή... Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω κινητο με SAR κοντα στο 1 και μιλαω περιπου 1 ωρα την ημερα (25-30 το μηνα) με χρηση hands-free, εχοντας την συσκευη στο ενα μετρο.

 

Εδω και καιρο νιωθω ζαλαδα, ελαφρυ βουητο στο δεξι αυτι (στο αριστερο εχω το handsfree) και μονιμη ελαφρια αισθηση απωλειας ισορροπιας. Δεν κανω πλακα! Φυσικα περναω πολλες ωρες σε υπολογιστη και σε διαβασματα, αλλα και η χρηση του κινητου με βαζει σε υποψιες...

 

Λετε να ευθυνεται η χρηση του κινητου για το προβλημα που περιγραφω? Τι λυση προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ευθύνεται το κινητό σε μεγάλο ποσοστό πιστεύω, γιατί και εγώ όταν μιλάω πολλές ώρες, τα ίδια συμπτώματα νιώθω. Σου προτείνω να ελατώσεις τη χρήση του κινητού... Νομίζω μέχρι 15 λεπτά την ημέρα είναι ΟΚ
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, αφού όταν μιλάς η ακτινοβολία αυξάνεται από το κινητό και προκαλεί πατεμβολές ακόμα και στα 2 μέτρα έχω παρατηρήσει (π.χ. στην τηλεόραση, υπολογιστής κτλ)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...