Jump to content

Sony Ericsson W810i


thantrantas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό με τα ελληνικά έχει ξαναγίνει και έχουμε πει οτι η λύση είναι τα 2 hard reset?? Το δοκίμασες και το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει? pws ginetai auto?

 

Μέχρι να καταλάβω τι γράφεις μου πήρε λίγη ώρα :p

 

Μετά κατάλαβα οτι είναι δικά μου λόγια..

 

Λοιπόν..

 

Πας στις ρυθμίσεις και μετά κάτω κάτω έχει επαναφορά ρυθμίσεων..

Κάνεις πλήρη διαγραφή.. Αν δεν πετύχει δοκίμασε το κανα 2 φορές ακόμα..

Και αν δεν πετύχει και πάλι πήγαινε σε ένα service της SE και άμα τους πείς τι έγινε θα σου βάλουν αυτοί τα ελληνικά;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα!

Θέλω να μου πεί κάποιος που ξέρει, πώς θα κάνω backup στο W810i, διότι θέλω να 'περάσω' την καινούργια έκδοση λογισμικού.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

Θέλω να μου πεί κάποιος που ξέρει, πώς θα κάνω backup στο W810i, διότι θέλω να 'περάσω' την καινούργια έκδοση λογισμικού.

Thanks

Με τη βοήθεια του πολυ-διαφημισμένου (κι όχι άδικα!) MyPhoneExplorer που θα βρεις εδώ http://www.fjsoft.at/en/.

 

Μπορείς να κάνεις backup τηλεφωνικό κατάλογο, αρχεία, ημερολόγιο κτλ

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να καταλάβω τι γράφεις μου πήρε λίγη ώρα :p

 

Μετά κατάλαβα οτι είναι δικά μου λόγια..

 

Λοιπόν..

 

Πας στις ρυθμίσεις και μετά κάτω κάτω έχει επαναφορά ρυθμίσεων..

Κάνεις πλήρη διαγραφή.. Αν δεν πετύχει δοκίμασε το κανα 2 φορές ακόμα..

Και αν δεν πετύχει και πάλι πήγαινε σε ένα service της SE και άμα τους πείς τι έγινε θα σου βάλουν αυτοί τα ελληνικά;)

 

sorry gia prin!to ekana 3 fores alla tipota!kanenas alos tropos gia na min pigainw se service!kamia alli idea?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα φιλε μου,κανονικα δεν θα επρεπε να υπαρχει προβλημα μετα απο 3 χαρντ ρεζετ...Αφου εξακολουθει να συνεχιζει το προβλημα,θα σου ελεγα να κανεις αλλη μια φορα update την ιδια version που εβαλες(την τελευταια)....θα σου πει οτι και καλα εισαι ηδη αναβαθμισμενος,αλλα καντο γιατι ισως φταει το update,πχ δεν εγινε καλο!Κανε λοιπον αλλη μια φορα και μετα δοκιμασε και κανα χανρτ ρεζετ αμα χρειαστει ξανα.Αν τελικα δεν γινει κι ετσι τοτε πας σε Service Point της SE:ninja: ;)
ειναι κακο και αδικο,μας κλεινουν το σκυλαδικο
Link to comment
Share on other sites

an kanw to update xriazete kai ena backup tha mou svistoun arxia h oxi ???

 

Όχι, δεν σβήνεται τίποτα.:)

Αλλά καλό είναι να έχεις backup έτσι και αλλιώς.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι σχετικα με αυτο το καταπληκτικο προγραμματακι οπως ολοι λετε, το myphoneexplorer δε μπορει να συνδεθει με τιποτα με το τηλεφωνο μου (w810). device could not be identified βγαζει συνεχεια.

κανω κατι λαθος? συνδεω το κιν με το usb καλωδιο μπαινω σε file transfer mode, το pc μου βλεπει τη συσκευη και ανοιγει και τη phone memory kai thn phone card.

μετα παταω να συνδεθει το προγραμματακι και τιποτα.

μαλιστα στα options επανω που λεει connection παρατηρω οτι για port εχει μονο ta COM1 - COM2 και δεν εχει πουθενα για usb.οποτε προφανως οταν του παταω search device ψαχνει τα COM1-2 και προφανως δεν βρισκει τιποτα αφου το κιν ειναι στο usb.

δοκιμασα και να ειμαι σε phone mode και οχι file transfer mode, αλλα παλι τιποτα.

τι γινεται ρε παιδια??

πειτε μου οτι εγω κανω πατατα και δεν ειναι καποιο ανεξηγητο bug.

να δω πως θα κανω backup για να παω μετα στο davinci.

οποιος μπορει ας δωσει τα φωτα του plz.

Μη Δεχτείς Να Οριοθετήσεις Τα Όνειρά Σου Στο Πλαίσιο Του Εφικτού
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορώ να εχω πρόσβαση στις εφαρμογές και στα παιχνίδια του w810i (μέσω PC) για τον λόγο το ότι ειναι κλειδωμένα και δεν σού αφήνει περιθώρια να τα διαχειριστείς μέσω PC η κινητού ? ? ?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι σχετικα με αυτο το καταπληκτικο προγραμματακι οπως ολοι λετε, το myphoneexplorer δε μπορει να συνδεθει με τιποτα με το τηλεφωνο μου (w810). device could not be identified βγαζει συνεχεια.

κανω κατι λαθος? συνδεω το κιν με το usb καλωδιο μπαινω σε file transfer mode, το pc μου βλεπει τη συσκευη και ανοιγει και τη phone memory kai thn phone card.

μετα παταω να συνδεθει το προγραμματακι και τιποτα.

μαλιστα στα options επανω που λεει connection παρατηρω οτι για port εχει μονο ta COM1 - COM2 και δεν εχει πουθενα για usb.οποτε προφανως οταν του παταω search device ψαχνει τα COM1-2 και προφανως δεν βρισκει τιποτα αφου το κιν ειναι στο usb.

δοκιμασα και να ειμαι σε phone mode και οχι file transfer mode, αλλα παλι τιποτα.

τι γινεται ρε παιδια??

πειτε μου οτι εγω κανω πατατα και δεν ειναι καποιο ανεξηγητο bug.

να δω πως θα κανω backup για να παω μετα στο davinci.

οποιος μπορει ας δωσει τα φωτα του plz.

 

Κάτι μου λεει ότι είναι θέμα driver (αφού βλέπει μόνο δυο πόρτες). Για να επικοινωνήσει πάντως το κινητό με το pc πρέπει να είναι σε Phone Mode.

 

Κατέβασε επίσης το SetupCom για να τσεκάρεις σε ποια θύρα είναι συνδεδεμένο το κινητό.

 

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόβλημα θα βρεις εδώ. Αν δεν βγάλεις άκρη, εδώ είμαστε! :)

 

 

Ξέρει κανείς πως μπορώ να εχω πρόσβαση στις εφαρμογές και στα παιχνίδια του w810i (μέσω PC) για τον λόγο το ότι ειναι κλειδωμένα και δεν σού αφήνει περιθώρια να τα διαχειριστείς μέσω PC η κινητού ? ? ?

 

Δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση σε οτιδήποτε είναι αποθηκευμένο στις "Eφαρμογές" και στα "Παιχνίδια". Αυτό μπορείς να το κάνεις μόνο αν τα αποθηκεύσεις στο φάκελο "Άλλα". Αυτός είναι και ένας έξυπνος τρόπος για να στέλνεις παιχνίδια και εφαρμογές σε άλλα κινητά μέσω bluetooth. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

φιλε zxr σε ευχαριστω για τη βοηθεια αλλα δε βλεπω να βγαινει ακρη.το προβλημα λογικα ειναι με τους drivers οπως ειπες και συ και αυτο γιατι μολις συνδεω το κινητο σε phone mode το pc δε κανει τιποτα, δε το αναγνωριζει πουθενα.μολις το συνδεω σε file sharing mode η το χω κλειστο και το συνδεω πατωντας to c τοτε το βλεπει σαν usb device το αναγνωριζει και στο my computer εμφανιζονται δυο νεα drives το PHONE kai to PHONE CARD.αλλα αυτα τα εμφανιζει μονο οταν μπαινω σε file sharing mode!

και μαλιστα οταν παταω στα δυο αυτα drives δεξι κλικ και properties και παω να δω τι drivers εχουν μου δειχνει καποιους drivers της microsoft και συγκεκριμενα στο driver details εχει τα εξης 3 αρχεια:

1)disk.sys

2)PartMgr.sys

3)snapman.sys

και μαλιστα το path και των τριων ειναι φυσικα στο c:\windows\system32\drivers

σε αυτο λοιπον προσπαθω να κανω update driver για να περασω αυτους που εχει το cd της sony η αυτους που εχει και το davinci site. αλλα μου λεει οτι cannot find a better match, παροτι του βαζω να ψαξει σε συγκεκριμενο φακελο που τους οδηγους του κιν.επομενως σταματα εκει.

Παρεπιπτοντως τα δυο αυτα drives οταν κανω δεξι κλικ και properties τα εχει ως SEMC Int.Memory USB Device kai

SEMC Mem-Stick USB Device.

συνεχιζω και κανω uninstall driver για να μου ζητησει να τους ξαναπερασω μπας και καταφερω να φορτωσω αυτους που θελω εγω.

μολις συνδεω ομως το κιν (παλι se file sharing mode gia na to dei) αναγνωριζει τη συσκευη και πριν κανω τιποτα εγω εγκαθιστα μονο του drivers και φτανουμε παλι εκει που μασταν πριν.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩΩΩΩΩ!μου χει σπασει τα νευρα.

το setucom καλο το proggie αλλα δε μου βρισκει τιποτα συνδεδεμενο :(

ευχαριστω και παλι ολους.

ελπιζω να βρω καμια ακρη γιατι θα το σπασω (το pc fysika oxi to kin)

 

P.S

Sorry παιδια που σας ζαλισα, τελικα μολις καταφερα να το συνδεσω το ατιμο.απο οτι καταλαβα μεχρι τωρα δεν ειχα περασει τους οδηγους που ειχε το δισκακι της σονυ μεσα, ιοι οποιοι δεν ηταν απλα και μονο για το καλωδιο, (οπως στο σιτε του davinci) περασε χιλια δυο πραγματα, κατι για obex, και κατι αλλα δε τα θυμαμαι τωρα. anyway το θεμα ειναι οτι τωρα ολα οκ.

Μη Δεχτείς Να Οριοθετήσεις Τα Όνειρά Σου Στο Πλαίσιο Του Εφικτού
Link to comment
Share on other sites

....σε αυτο λοιπον προσπαθω να κανω update driver για να περασω αυτους που εχει το cd της sony η αυτους που εχει και το davinci site. αλλα μου λεει οτι cannot find a better match, παροτι του βαζω να ψαξει σε συγκεκριμενο φακελο που τους οδηγους του κιν.....

 

Το περίεργο θα ήταν να έβρισκε drivers!!! :p :p

 

Ψυχραιμία, θα την βρούμε την λύση! :) Κατέβασε αυτούς τους drivers από δω και λογικά θα πρέπει να λυθεί το πρόβλημα. Δεν χρειάζεται να πω ότι κάνεις unistall ότι drivers υπάρχουν στο σύστημα σου και σχετίζονται με το W810.

 

Ελπίζω να δουλέψει. :)

 

Υ.Γ.: Μην δίνεις το τηλέφωνό σου στο δίκτυο. Κυκλοφορούν πολλοί μυστήριοι!!! :lol: :lol: :p :p

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

zxr σε ευχαριστω για ολα ρε συ,

ασ ελπισουμε οι μυστηριοι να μην μπαινουν εδω μεσα! :)

χμμ με εβαλες σε σκεψεις, καλου κακου το εβγαλα.

 

τωρα βεβαια μιας και λειτουργησε το My phoneexplorer, δημιουργηθηκαν νεες αποριες (ουφ αυτο ειναι που λενε γηρασκω αει διδασκομενος).

παρατηρησα λοιπον οτι στα sms σε καποια (μαλλον αυτα που ειναι μεγαλα >160 χαρακτηρες), τα κοβει και το υπολοιπο το βαζει απο κατω σε νεα καταχωρηση.δεν ειναι ιδιατερα κακο αυτο,

ομως οταν πας να ξαναπερασεις απο το pc αυτα τα μυνηματα πισω στο κινητο, θα στα περασει σαν δυο ξεχωριστα μυνηματα η θα καταλαβει οτι ειναι ενα μεγαλο???

μαλλον θα τα περασει ξεχωριστα ε?

αυτο ειναι κακο! :)

μπορουμε να το αντιμετωπισουμε καπως αυτο??

thanks guys

keep up this great forum

Μη Δεχτείς Να Οριοθετήσεις Τα Όνειρά Σου Στο Πλαίσιο Του Εφικτού
Link to comment
Share on other sites

zxr σε ευχαριστω για ολα ρε συ,

 

τωρα βεβαια μιας και λειτουργησε το My phoneexplorer, δημιουργηθηκαν νεες αποριες (ουφ αυτο ειναι που λενε γηρασκω αει διδασκομενος).

παρατηρησα λοιπον οτι στα sms σε καποια (μαλλον αυτα που ειναι μεγαλα >160 χαρακτηρες), τα κοβει και το υπολοιπο το βαζει απο κατω σε νεα καταχωρηση.δεν ειναι ιδιατερα κακο αυτο, ομως οταν πας να ξαναπερασεις απο το pc αυτα τα μυνηματα πισω στο κινητο, θα στα περασει σαν δυο ξεχωριστα μυνηματα η θα καταλαβει οτι ειναι ενα μεγαλο???

μαλλον θα τα περασει ξεχωριστα ε?

 

Να είσαι καλά! :)

Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ για να σου δώσω μια άμεση απάντηση και τώρα είμαι στο εργαστήριο οπότε δεν μπορώ να το τσεκάρω. Μια δοκιμή όμως θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τι παίζει.

 

Το αν θα ενώσει τα μηνύματα κατά την επαναφορά τους στο τηλέφωνο είναι θέμα κώδικα. Αν ο προγραμματιστής έχει προνοήσει να βάλει tags τα οποία υποδεικνύουν ότι το μήνυμα είναι μεγαλύτερο από 160 χαρακήρες τότε θα γίνει επανένωση των μηνυμάτων. Διαφορετικά όχι.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση..

 

Έχει καταφέρει κανείς να δουλέψει το davinci flasher μέσα απο proxy?

Γιατί εγώ όσο το έψαξα δεν μπόρεσα να βρω άκρη..

Link to comment
Share on other sites

exo ena update service to exo katebasi edw k miso xrono einai h ekdosi 2.2.11b kai thimamai mayto eixa kanei update to k750i k mou to mamise kai den eixa drivers stin camera...kai eida oti sto site tis se exi kainouria ekdosi u.s na katebaso tin kainourio anagastika h mporo na to kanw kai me tin palia pou exo ti lete ?? giati egw eimai kai ftoxos kai ta 30mb mou einai polla gia na to katebazo 3ana me tin isdn pou pao...ala an ginete mono me tin kainouria ekdosi ti na kanw tha tin katebaso :)
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

exo ena update service to exo katebasi edw k miso xrono einai h ekdosi 2.2.11b kai thimamai mayto eixa kanei update to k750i k mou to mamise kai den eixa drivers stin camera...kai eida oti sto site tis se exi kainouria ekdosi u.s na katebaso tin kainourio anagastika h mporo na to kanw kai me tin palia pou exo ti lete ?? giati egw eimai kai ftoxos kai ta 30mb mou einai polla gia na to katebazo 3ana me tin isdn pou pao...ala an ginete mono me tin kainouria ekdosi ti na kanw tha tin katebaso :)

Αν μπεις στο site της SE και πας στο 750 θα σου πει από κάτω πιο άλλα μοντέλα υποστηρίζει αυτή η έκδιση του update service.Κοίταξε κιόλας αν είναι η ίδια με αυτή του 810.Το λογικότερο είναι να είνια οι ίδιες και να μην έχεις πρόβλημα.Αλλά καλύτερα αν μπορείς ή κάνε έναν κόπο και κατέβασε το πάλι ή αν γίνεται να στο κατεβάσει κάποιος φίλος σου ή στην τελική από ένα internet cafe.Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

giati egw eimai kai ftoxos kai ta 30mb mou einai polla gia na to katebazo 3ana me tin isdn pou pao...ala an ginete mono me tin kainouria ekdosi ti na kanw tha tin katebaso :)

 

Χαρά στην υπομονή σου να μπαίνεις στο δίκτυο με isdn!!! :X :cry: :wacko: :p

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χαρά στην υπομονή σου να μπαίνεις στο δίκτυο με isdn!!! :X :cry: :wacko: :p

Τι να πω κι εγω που μπαινω με pstn γιατι μενω προσωρινα εκτος πολης :( :cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηρθε και το δικο μου W810i απο την Αγγλια.

Σημερα θα προσπαθησω να το Φλασαρω με το Davinci για να μπορω να εχω Ελληνικα στο κινητο,γιατι ηρθε μονο με Αγγλικο μενου.

Ελπιζω να μην το καταστρεψω και δεν ξανανοιξει γιατι πολλα εχω ακουσει.

Το μονο που μπορω να κανω ειναι να το ρισκαρω.

 

Καποιος που το δοκιμασε και πετυχε υπαρχει να μου πει?

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Guys save me!! :help:

Έχω αποθηκευμένα τηλ στο κινητό μου τα οποία όμως δέν εμφανίζονται στον κατάλογο.Αλλά όταν με καλούν φαίνεται όνομα.Άρα είναι αποθηκευμένα.. :what:

Κ θέλω το κίν μιας κοπέλας.......Πού είναι!;!;!; :tease:

When money talks the world listens..
Link to comment
Share on other sites

Guys save me!! :help:

Έχω αποθηκευμένα τηλ στο κινητό μου τα οποία όμως δέν εμφανίζονται στον κατάλογο.Αλλά όταν με καλούν φαίνεται όνομα.Άρα είναι αποθηκευμένα.. :what:

Κ θέλω το κίν μιας κοπέλας.......Πού είναι!;!;!; :tease:

 

μαλλον στον καταλογο της sim θα ειναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Guys save me!! :help:

Έχω αποθηκευμένα τηλ στο κινητό μου τα οποία όμως δέν εμφανίζονται στον κατάλογο.Αλλά όταν με καλούν φαίνεται όνομα.Άρα είναι αποθηκευμένα.. :what:

Κ θέλω το κίν μιας κοπέλας.......Πού είναι!;!;!; :tease:

 

Πήγαινε στις

επαφές -> επιλογές -> επαφές SIM

;)

 

Αν έχεις ενεργοποιημένα τα ονόματα της SIM τότε είναι τα ίδια βήματα απλά πάς επαφές συσκευής.

;)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηρθε και το δικο μου W810i απο την Αγγλια.

Σημερα θα προσπαθησω να το Φλασαρω με το Davinci για να μπορω να εχω Ελληνικα στο κινητο,γιατι ηρθε μονο με Αγγλικο μενου.

Ελπιζω να μην το καταστρεψω και δεν ξανανοιξει γιατι πολλα εχω ακουσει.

Το μονο που μπορω να κανω ειναι να το ρισκαρω.

 

Καποιος που το δοκιμασε και πετυχε υπαρχει να μου πει?

 

Σου δίνω ολοκληρωμένη απάντηση απο κάτω..;)

:cool:

 

Για να βάλεις τις γλώσσα και το firmware που θές πρέπει να flashareis το κινητό σου με τα κατάλληλα αρχεία..

Για να το flashareis χρειάζεσαι το client πρόγραμμα και 1 credit το οποίο το πληρώνεις 10 euro..

Τις λεπτομέριες θα τις βρεις μέσα

 

Εδώ είναι ο οδηγός για να flashareis το κινητό σου.

http://www.seuniverse.com/forums/showthread.php?t=4911

 

Ψάχνοντας και στο forum αυτό θα βρέις και τα ελληνικά αρχεία (f/w, γλώσσα)

http://www.seuniverse.com/forums/

 

Τα είχα βρεί μια περίοδο αλλά τώρα δεν τα θυμάμαι..

Μέσα στο forum που σου είπα είχε ρωτήσει και κάποιος άλλος για τα ελληνικά οπότε εύκολα θα το βρεις πιστεύω..

 

Λοιπόν παιδιά, όλα οκ. Με το davinci flashara (έμαθα και το "flashara" πανάθεμά με) το w810i. Του έβγαλα το firmware M. East & N. Africa και του εβαλα ένα Mediterranean firmware με ελληνική γλώσσα και φυσικά με ελληνικό Τ9. Το τηλεφωνάκι είναι τώρα κανονικά στα ελληνικά, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Ομολογώ ότι μου ψιλοέβγαλε την παναγία, αλλά με βοήθησε περισσότερο το παρακάτω link:

 

http://www.expansys.de/forumthread.asp?code=129336&thread=301&page=2

 

Κι όλα αυτά με 10 ευρώ.

 

Χτές προσπάθησα μέσω του wotanserver, πλήρωσα 7 ευρώ και όταν πήγα να επιλέξω τί firmware να βάλω, είδα ότι δεν είχε κανένα με Greek Language. Πάντως ακόμα κι αν δεν το χρησιμοποίησα, το Credit που αγόρασα χρησιμοποιήθηκε.

 

Αυτά.

 

Anyway, σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.

Αν και διαβασα μεσα στο Forum SE Universe οτι σε πολλους παρουσιαστικαν προβληματα.

Τεσπα θα δοκιμασω...

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson W810i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...