Jump to content

Ένα σχόλιο για το Chat and Fun..


Aisopos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόκειται για το πιο δημοφιλές τμήμα αυτού του φόρουμ (αν δεν κάνω λάθος δηλαδή).

Θα ήθελα να διευκρινίσω εξ' αρχής (πριν αρχίσει κάποιος moderator να μου τα "χώνει" :) ), ότι δεν προσπαθώ να κάνω κανενός είδους υπόδειξη ούτε προσπαθώ να προβάλλω κάποια απαίτηση. Απλώς σαν μέλος αυτού του φόρουμ, στο οποίο πιστεύω ότι έχω κι εγώ μια σχετικά ενεργή παρουσία, θεωρώ ότι δικαιούμαι να καταθέσω την γνώμη μου.

 

Η "ένστασή" μου αφορά την πρώτη σελίδα του Chat and Fun και αποτελείται από 2 μέρη.

 

Το πρώτο μέρος αφορά τα "επισημασμένα" θέματα.

Θεωρώ ότι είναι κάπως μεγάλος ο αριθμός τους. Πιάνουν την μισή πρώτη σελίδα, με αποτέλεσμα τα υπόλοιπα θέματα, σοβαρά και μη, να πηγαίνουν γρήγορα στην δεύτερη και τρίτη σελίδα, τις οποίες δυστυχώς οι περισσότεροι (βάζω και τον εαυτό μου μέσα), σπάνια ανοίγουν με το σκεπτικό, ότι αφού δεν βρίσκονται στην πρώτη σελίδα θεωρούνται ξεπερασμένα (που ίσως και να είναι) ή μικρής σημασίας. Έχοντας μπει στον κόπο μια φορά να κάνω αυτό το "ξεφύλλισμα", βρήκα πράγματι πολύ ωραία θέματα, που δυστυχώς πήγαν άπατα λόγω μετατόπισής των από την πρώτη ή δεύτερη σελίδα. Αντίθετα βλέπω την πρώτη σελίδα τις πιο πολλές φορές, να κοσμήται από τα λεγόμενα "πατατοθέματα" (ίσως να έχω γράψει κι εγώ κανένα. Δεν βγάζω την ουρά μου απ' έξω :) ).

Όσον αφορά τα ίδια επισημασμένα θέματα, πραγματικά δεν μπορώ να μην εκφράσω την απορία μου με ποια κριτίρια γίνονται επισημασμένα.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, θ' αναφερθώ για παράδειγμα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι και το μοναδικό. Απλώς αυτό μου έκανε "κλικ" από την πρώτη στιγμή που το είδα), στο "Γυναίκες του φόρουμ. Δώστε το παρόν σας".

Από την πρώτη στιγμή που έγινα μέλος σ' αυτό το φόρουμ, δεν μπόρεσα να κατανοήσω την αναγκαιότητα ως επισημασμένου, ενός θέματος που εξορισμού (ο τίτλος του τα λέει όλα) αποκλείει το μεγαλύτερο μέρος των μελών του φόρουμ (δηλ. τους άντρες).

Αναρωτιέμαι, αν ανοίξω ένα θέμα με τίτλο "Άντρες του φόρουμ. Δώστε το παρόν σας", θα γίνει κι αυτό επισημασμένο (ισότητα γαρ.. );

Προς θεού η ένστασή μου δεν έγγειται στην ύπαρξη του συγκεκριμένου θέματος, αλλά στην επισήμανσή του.

 

Το δεύτερο μέρος έχει να κάνει με τα "πατατοθέματα".

Θα το ξαναπώ ότι ίσως να έχω γράψει κι εγώ κανένα(όχι σκόπιμα πάντως) και δεν θα βγάλω τον εαυτούλη μου απ' έξω.

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος, ώστε τα θέματα να ιεραρχούνται και να διαχωρίζονται αν είναι δυνατόν με βάση την σημασία τους, αλλά και την σοβαρότητά τους; Δεν θέλω να αναφέρω παραδείγματα, γιατί ίσως γίνω πολύ κακός :)

 

Τελειώνοντας για να μην σας κουράζω άλλο παραμονή Πρωτοχρονιάς, θα ήταν ανέφικτο να μεγάλωνε η χωρητικότητα της πρώτης και δεύτερης σελίδας, όσον αφορά των αριθμό των θεμάτων που παρουσιάζουν;

 

Παρακαλώ να θεωρήσετε την άποψή μου καλοπροαίρετη, χωρίς ίχνος οτιδήποτε άλλου :)

 

Καλή χρονιά :)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Η "ένστασή" μου αφορά την πρώτη σελίδα του Chat and Fun και αποτελείται από 2 μέρη.

 

Το πρώτο μέρος αφορά τα "επισημασμένα" θέματα.

Θεωρώ ότι είναι κάπως μεγάλος ο αριθμός τους. Πιάνουν την μισή πρώτη σελίδα, με αποτέλεσμα τα υπόλοιπα θέματα, σοβαρά και μη, να πηγαίνουν γρήγορα στην δεύτερη και τρίτη σελίδα, τις οποίες δυστυχώς οι περισσότεροι (βάζω και τον εαυτό μου μέσα), σπάνια ανοίγουν με το σκεπτικό, ότι αφού δεν βρίσκονται στην πρώτη σελίδα θεωρούνται ξεπερασμένα (που ίσως και να είναι) ή μικρής σημασίας. Έχοντας μπει στον κόπο μια φορά να κάνω αυτό το "ξεφύλλισμα", βρήκα πράγματι πολύ ωραία θέματα, που δυστυχώς πήγαν άπατα λόγω μετατόπισής των από την πρώτη ή δεύτερη σελίδα. Αντίθετα βλέπω την πρώτη σελίδα τις πιο πολλές φορές, να κοσμήται από τα λεγόμενα "πατατοθέματα" (ίσως να έχω γράψει κι εγώ κανένα. Δεν βγάζω την ουρά μου απ' έξω :) ).

 

Μπορείς να επιλέξεις να εμφανίζονται περισσότερα θέματα σε κάθε σελίδα, από το control panel σου. Όσον αφορά τις επόμενες σελίδες, κανένας δεν σας απαγορεύει να τις κοιτάτε, ούτε να διαβάζετε παλαιότερα θέματα.

 

Όσον αφορά τα ίδια επισημασμένα θέματα, πραγματικά δεν μπορώ να μην εκφράσω την απορία μου με ποια κριτίρια γίνονται επισημασμένα.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, θ' αναφερθώ για παράδειγμα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι και το μοναδικό. Απλώς αυτό μου έκανε "κλικ" από την πρώτη στιγμή που το είδα), στο "Γυναίκες του φόρουμ. Δώστε το παρόν σας".

Από την πρώτη στιγμή που έγινα μέλος σ' αυτό το φόρουμ, δεν μπόρεσα να κατανοήσω την αναγκαιότητα ως επισημασμένου, ενός θέματος που εξορισμού (ο τίτλος του τα λέει όλα) αποκλείει το μεγαλύτερο μέρος των μελών του φόρουμ (δηλ. τους άντρες).

Αναρωτιέμαι, αν ανοίξω ένα θέμα με τίτλο "Άντρες του φόρουμ. Δώστε το παρόν σας", θα γίνει κι αυτό επισημασμένο (ισότητα γαρ.. );

Προς θεού η ένστασή μου δεν έγγειται στην ύπαρξη του συγκεκριμένου θέματος, αλλά στην επισήμανσή του.

 

Εχμμμμμμ... κοίτα, είναι που είναι λίγες οι γυναίκες στο myphone.gr, δικαιούται να έχουν ένα δικό τους θέμα για να τα λένε. Νομίζω πως το αξίζουν. Όσον αφορά την λογική του γιατί το Χ θέμα είναι επισημασμένο, αυτό συμβαίνει ανάλογα με το forum, το αν είναι σημαντικό, αν έχει κίνηση, αν είναι διαχρονικό, κτλ κτλ κτλ. Ίσως πρέπει να περιμένεις να σου απαντήσουν οι Μods του CnF, ωστόσο.

 

Το δεύτερο μέρος έχει να κάνει με τα "πατατοθέματα".

Θα το ξαναπώ ότι ίσως να έχω γράψει κι εγώ κανένα(όχι σκόπιμα πάντως) και δεν θα βγάλω τον εαυτούλη μου απ' έξω.

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος, ώστε τα θέματα να ιεραρχούνται και να διαχωρίζονται αν είναι δυνατόν με βάση την σημασία τους, αλλά και την σοβαρότητά τους; Δεν θέλω να αναφέρω παραδείγματα, γιατί ίσως γίνω πολύ κακός :)p

 

Πως να ιεραρχούνται δηλαδή; Με ποια κριτήρια; Κάτι που για εσένα είναι ανούσιο, για άλλον μπορεί να είναι σημαντικό... σωστά;

 

Τελειώνοντας για να μην σας κουράζω άλλο παραμονή Πρωτοχρονιάς, θα ήταν ανέφικτο να μεγάλωνε η χωρητικότητα της πρώτης και δεύτερης σελίδας, όσον αφορά των αριθμό των θεμάτων που παρουσιάζουν;

 

Παρακαλώ να θεωρήσετε την άποψή μου καλοπροαίρετη, χωρίς ίχνος οτιδήποτε άλλου :)

 

Καλή χρονιά :)

 

Σε παραπέμπω στα παραπάνω γραφόμενά μου.

 

Καλή χρονιά. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα συμφωνήσω σε όλα με τον Αίσωπο... Τα επισημασμένα με τι κριτήρια επιλέγονται; (δε περιμένω απάντηση, ρητορική η ερώτηση) :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επιλέξεις να εμφανίζονται περισσότερα θέματα σε κάθε σελίδα, από το control panel σου. Όσον αφορά τις επόμενες σελίδες, κανένας δεν σας απαγορεύει να τις κοιτάτε, ούτε να διαβάζετε παλαιότερα θέματα.

Σαφώς και δεν το απαγορεύει κανένας. Απλώς μίλησα για την εντύπωση που δημιουργήται για τα θέματα των πίσω σελίδων.

Σε σχέση με την εμφάνιση των θεμάτων ανά σελίδα, νομίζω ότι αν επιλέξω το 40, τότε αναγκαστικά θα ισχύει για όλες τις σελίδες. Εγώ μίλησα κατ' εξαίρεσην για το Chat and Fun.

 

Εχμμμμμμ... κοίτα, είναι που είναι λίγες οι γυναίκες στο myphone.gr, δικαιούται να έχουν ένα δικό τους θέμα για να τα λένε. Νομίζω πως το αξίζουν. Όσον αφορά την λογική του γιατί το Χ θέμα είναι επισημασμένο, αυτό συμβαίνει ανάλογα με το forum, το αν είναι σημαντικό, αν έχει κίνηση, αν είναι διαχρονικό, κτλ κτλ κτλ. Ίσως πρέπει να περιμένεις να σου απαντήσουν οι Μods του CnF, ωστόσο.

Μα το διευκρίνισα ότι το σχόλιο μου αφορά μόνο την επισήμανση. Ουδέποτε μίλησα για κατάργηση.

 

Πως να ιεραρχούνται δηλαδή; Με ποια κριτήρια;

Α, δεν ξέρω. Εσύ είσαι moderator :whistle:

 

Κάτι που για εσένα είναι ανούσιο, για άλλον μπορεί να είναι σημαντικό... σωστά;

Εντάξει τώρα.. Το ξέρεις κι εσύ ότι είναι κάποια που βγάζουν μάτι.

 

...για να γίνω πιο σαφής, Aisopos ίσως να σε βοηθήσει αυτό:

 

http://www.myphone.gr/forum/faq.php?...b_threadedmode

Δεν γνωρίζω γιατί, αλλά σε μένα εμφανίζονται, μόνο οι 2 πρώτες επιλογές.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που δεν χρησιμοποιώ την τροποποίηση, αλλά μάλλον λόγω του μεγέθους του μηνύματος δεν μου ανοίγει.

 

Διαπιστώνω ότι έτσι κι αλλιώς και να αλλάξω τον αριθμό σε 40, αυτό έχει επίπτωση μόνο ως προς τον αριθμό των απαντήσεων που περιλαμβάνονται σε ένα θέμα και όχι στον αριθμό των θεμάτων που εμφανίζονται ανά σελίδα.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Να σου δώσω μια καλή συμβουλή για να ξενοιάσεις?

 

Κάθε φορά που μπαινεις , κάνε "Εμφανιση θεμάτων μετά απο τη τελευταία μου επίσκεψη"

 

και ετσι , δε θα χανεις ποτέ κανενα θεμα, σε κανενα section και σε οποιο θελεις θα απαντας ....

:X
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν προσπαθώ να το θέσω σε απόλυτα προσωπική βάση το θέμα.

Εξ' άλλου μιλάω μόνο για το τμήμα του Chat and Fun.

Προσπαθώ για παράδειγμα να μπω, ας πουμε στη θέση αυτού που μπαίνει για πρώτη φορά ή αραιά και που στο Chat and Fun και δεν ασχολείται με προσωπικές ρυθμίσεις.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Επισημασμένο: Γυναίκες του forum : Δώστε το παρών σας!

2.607 40.715

 

 

Οι αριθμοί σου λένε κάτι? Ο πρώτος αφορά εμάς που γράφουμε, ο δεύτερος αυτούς που μας διαβάζουνε.:)

Link to comment
Share on other sites

Επισημασμένο: Γυναίκες του forum : Δώστε το παρών σας!

2.607 40.715

 

 

Οι αριθμοί σου λένε κάτι? Ο πρώτος αφορά εμάς που γράφουμε, ο δεύτερος αυτούς που μας διαβάζουνε.:)

Ε τώρα βρε γκάρφιλντ κι εσύ. :p Υπήρχε περίπτωση να μιλάνε γυναίκες μόνο και να μην υπάρχουν κρυφά αυτιά γύρω-γύρω; :lol: Πόσο μάλλον σε επισημασμένο θέμα που εμφανίζεται θες-δε θες στην πρώτη σελίδα; :D

 

Υ.Γ. Πλάκα-πλάκα για να δούμε τι γράφετε(-αι) εκεί μέσα. :O

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτά που λέμε έχουν ενδιαφέρον, πρέπει να το παραδεχτείς :D . Ισως όχι τόσο τα δικά μου (με τα παιδιά, τις γάτες και τις δουλειές μου), αλλά των άλλων κοριτσιών, ε???:p :p
Link to comment
Share on other sites

Ας μπει το hack "get new posts in this forum only" να λυθεί το "πρόβλημα" (για όσους αποτελεί πρόβλημα) ήρεμα, γρήγορα κι ωραία :)
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΜΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ MODERATORS.

 

Κλειδώστε άμεσα το θέμα, γιατί προβλέπω να έρχεται σύσσωμο εδώ το "Γυναίκες του φόρουμ! Δώστε το παρόν σας" και να με κυνηγάνε όλες μαζί!!! :lol: :p :D

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΜΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ MODERATORS.

 

Κλειδώστε άμεσα το θέμα, γιατί προβλέπω να έρχεται σύσσωμο εδώ το "Γυναίκες του φόρουμ! Δώστε το παρόν σας" και να με κυνηγάνε όλες μαζί!!! :lol: :p :D

Σωστός!!!:p :p :D

Link to comment
Share on other sites

Ε τώρα βρε γκάρφιλντ κι εσύ. :p Υπήρχε περίπτωση να μιλάνε γυναίκες μόνο και να μην υπάρχουν κρυφά αυτιά γύρω-γύρω; :lol: Πόσο μάλλον σε επισημασμένο θέμα που εμφανίζεται θες-δε θες στην πρώτη σελίδα; :D

 

Υ.Γ. Πλάκα-πλάκα για να δούμε τι γράφετε(-αι) εκεί μέσα. :O

Πλάκα μας κάνεις; Θα μπώ εγώ ως άντρας σε ενα τέτοιο θέμα να διαβάσω τι; Εδω live και τις βαριέσαι όταν μιλάνε ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥς, θα μπώ σε ειδικό thread σε forum να το κάνω;

 

Οσο για το θέμα που συζητάτε, συμφωνώ σε όλα με τον Αίσωπο.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα μας κάνεις; Θα μπώ εγώ ως άντρας σε ενα τέτοιο θέμα να διαβάσω τι; Εδω live και τις βαριέσαι όταν μιλάνε ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥς, θα μπώ σε ειδικό thread σε forum να το κάνω;

:rotfl: :yahoo: :up:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να μετονομαστεί το thread σε "Άντρες του φόρουμ, δώστε το φτυάρι!" :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

De μου λες βρε Σάκη και οι σχεδόν 41.000 εμφανίσεις απο ποιούς γίνανε? Απο το φάντασμα της Οπερας και τους φίλους του?:D

Ο Σάκης το παίζει υπεράνω... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

De μου λες βρε Σάκη και οι σχεδόν 41.000 εμφανίσεις απο ποιούς γίνανε? Απο το φάντασμα της Οπερας και τους φίλους του?:D

Έλα βρε garfield, από την στιγμή που είναι πρώτη μούρη στο Καβούρι δεν είναι λογικό ότι θα έχει και θέαση;

Από περιέργεια μπήκα κι εγώ μια φορά και......βγήκα έξω βολίδα! :lol:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε garfield, από την στιγμή που είναι πρώτη μούρη στο Καβούρι δεν είναι λογικό ότι θα έχει και θέαση;

Από περιέργεια μπήκα κι εγώ μια φορά και......βγήκα έξω βολίδα! :lol:

Τώρα μας πρόσβαλες βαθύτατα!!!:p :p :D

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, μόνο και μόνο απο τον τραγικό τίτλο, "γυναίκες, δώστε το παρόν" σε αποτρέπει οχι να διαβάσεις μόνο τι γράφουν, αλλα και να κουράσεις τον κακόμοιρο τον ποντικό κλικάρωντας σε τέτοιο ρατσιστικό θέμα.
Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η "ένστασή" μου αφορά την πρώτη σελίδα του Chat and Fun και αποτελείται από 2 μέρη.

 

Το πρώτο μέρος αφορά τα "επισημασμένα" θέματα.

 

Για το θέμα "Γυναίκες του φόρουμ" νόμιζω σε κάλυψε απόλυτα ο ΤΝ97.Απο κει και πέρα μην ξεχνάς ότι έχουμε δύο επισημασμένα αυτή την στιγμή για τα 2 meetings σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη τα οποία θα "πέσουν" στις 6 του μηνός.

 

 

Το δεύτερο μέρος έχει να κάνει με τα "πατατοθέματα".

 

Το έχω πει πολλές φορές ας το πω και άλλη μια,τα θέματα τα δημιουργούν οι χρήστες,συμμετέχουν σε αυτά οι χρήστες οπότε απο εσάς εξαρτάται η "ποιότητα" των θεμάτων που περιέχονται στο chat & fun.Αφού λες και μόνος σου ότι συμμετέχεις και συ ο ίδιος σε τέτοια θέματα πως παραπονιέσαι μετά για την ύπαρξή τους;

 

 

Καλή χρονιά :)

 

Καλή χρονιά και σε σένα αγαπητέ.:)

Link to comment
Share on other sites

De μου λες βρε Σάκη και οι σχεδόν 41.000 εμφανίσεις απο ποιούς γίνανε? Απο το φάντασμα της Οπερας και τους φίλους του?:D
Δηλαδή μας λες οτι γνωρίζεις την ταυτότητα αυτών που βλέπουν και διαβάζουν αυτό το ρατσιστικό θέμα χωρίς να ποστάρουν; Μπράβο.
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο.

Thank you!!!;)

 

Οι 41000 εμφανίσεις γίνανε απο μας τις δέκα (και πολλές είπα) που γράφουμε στο συγκεκριμένο θέμα! Μπράβο σε όλες μας λοιπον!!! :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...