Jump to content

Περί «απαγορευμένων» θεμάτων


killing_you2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mερικά ενφιαφέροντα (νομίζω) άρθρα πάνω στο θέμα (γιατί τέτοια θέματα οδηγούν σε τσακωμούς):

http://members.aol.com/intwg/flamewars.htm

http://members.aol.com/intwg/antiprocess.htm

 

Η άποψη μου στο θέμα είναι οτι εδώ σφαζόμαστε για απλά θέματα, φαντάζεστε να μπουν στη συζήτηση και πολιτικά/αθλητικά/θρησκευτικά στα οποία κανείς δεν αλλάζει γνώμη και όλοι πιστεύουν οτι έχουν δίκιο?

Πότε δέχτηκε ο άθεος το θειστή?

Πότε δέχτηκε ο αριστερός το δεξιό?

Πότε δέχτηκε ο βάζελος το γαύρο?

Όντας διαχερίστρια φόρουμ που επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις, το έχω παρατηρήσει κι εγώ ότι έχουν πολύ πολύ υψηλό βαθμό επικυνδυνότητας και συνεχώς παράγουν offtopics.

Αφήστε το ήσυχο το myphone. Είναι καλύτερα όπως είναι τώρα, trust me ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι οι συζητήσεις του είδους είναι απαραίτητο να είναι σε τόσο "χοντροκομμένο" ύφος όπως το παρουσιάζεις.

 

Και καλύτερα αγαπητή μου να μετανιώσεις για κάτι που θα κάνεις, παρά για κάτι που δεν θα κάνεις ;)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι οι συζητήσεις του είδους είναι απαραίτητο να είναι σε τόσο "χοντροκομμένο" ύφος όπως το παρουσιάζεις.

 

Και καλύτερα αγαπητή μου να μετανιώσεις για κάτι που θα κάνεις, παρά για κάτι που δεν θα κάνεις ;)

 

Δυστυχώς η μικρή μου εμπειρία αυτό μου έχει δείξει.

Όλοι σχεδόν οι τσακωμοί γίνονται σε θρησκευτικά (κυρίως), πολιτικά και θέματα που αφορούν ρατσισμό προς κάποια κοινωνική ομάδα ή λαό. (αθλητικά εύτυχώς δεν έχουμε και πολλα, thanks god :p)

 

Σαφώς και είναι καλύτερα να μετανιώνεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες, αλλά αν δεν κάνω λάθος, δεν απαγορευονταν απο πάντα οι συζητήσεις αυτές. Δοκιμάστηκε στο παρελθόν να επιτρέπονται και απέτυχε. Είναι τέτοια η φύση του ανθρώπου, και ειδικά του Έλληνα που γίνεται πυρ και μανία με την αντίθετη άποψη σε κάποια θέματα. Μην μου πεις οτι δεν το έχεις παρατηρήσει στον εαυτό σου!?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορεί να παθιαστώ πάνω σε μια συζήτηση θέλοντας να υποστηρίξω το δίκιο μου, ή το άδικο του άλλου. Δεν θα "βγάλω" και μαχαίρι όμως, ούτε θα βρίσω ή θα προσβάλλω τον άλλον επειδή απλώς διαφωνούμε.

Μπορείς να διαφωνήσεις με κάποιον σε πάρα πολλά θέματα και ίσως πιο ασήμαντα.

Ως γνωστόν, δεν υπάρχουν βρώμικες λέξεις, αλλά βρώμικοι άνθρωποι :)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορεί να παθιαστώ πάνω σε μια συζήτηση θέλοντας να υποστηρίξω το δίκιο μου, ή το άδικο του άλλου. Δεν θα "βγάλω" και μαχαίρι όμως, ούτε θα βρίσω ή θα προσβάλλω τον άλλον επειδή απλώς διαφωνούμε.

Μπορείς να διαφωνήσεις με κάποιον σε πάρα πολλά θέματα και ίσως πιο ασήμαντα.

Ως γνωστόν, δεν υπάρχουν βρώμικες λέξεις, αλλά βρώμικοι άνθρωποι :)

 

Συμφωνώ απόλυτα αλλά τα fora στηρίζονται στην αλληλεπίδραση των ανθρώπων και όχι σε έναν μόνο. Εσύ μπορεί να αντιμετωπίζεις πολιτισμένα τις όποιες διαφωνίες, πολλοί όμως δεν μπορούν.

Ή ακόμα και όταν μπορούν, λίγο ο ένας λίγο ο άλλος και αρχίζει το flame war. Δεν μιλάμε για βρισιές κλπ. Αλοίμονο! Μπορεί να γίνει καυγάς και να εκτραχυθούν τα πράγματα και χωρίς βρισιές. Υπάρχουν τρόποι να προσβάλλεις κάποιον χωρίς να του πεις ούτε μια βρισιά και αυτό γίνεται συνήθως. Ε μετά τα παίρνει ο άλλος και γίνεται το θέμα :X

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο κίνδυνος μπορεί υπάρχει σε κάθε είδους συζήτηση που έχει αντίπαλες θεωρίες.

Δεν είναι λύση όμως, κοντά στα ξερά να καίγονται και τα χλωρά.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν απαγορευονται όλα τα θέματα με αντίθετες απόψεις! :)

Απλά αυτά με υψηλή επικυνδυνότητα ;)

Αξίζει για την 5% πιθανότητα να μην γίνει καυγάς να το ρισκάρουμε?

Άλλωστε μέχρι τώρα δεν απέδειξε κανείς κάτι διαφορετικό... Ακόμα και με τους τωρινούς ΟΠΧ υπήρξαν τέτοια θέματα. Ε το πείραμα απέτυχε και όλα κατέληξαν σε κλείδωμα (εκτός ίσως απο κάποια πολύ πρόσφατα, δεν συμμετέχω τελευταία και πολύ για να ξέρω...)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Aisopos, καταλαβαίνω ότι επιθυμείς να βλέπεις και να συμμετέχεις σε πιο «σοβαρές» συζητήσεις που πιθανόν να αρμόζουν στην ηλικία σου (από τον τρόπο που γράφεις το λέω αυτό). Και εμένα θα μου άρεσε αυτό, όπως και σε αρκετά άλλα μέλη, φαντάζομαι.

 

Το πρόβλημα όμως με τα fora, γενικά και όχι μόνο εδώ, είναι ότι τέτοιες συζητήσεις μπορούν πολύ εύκολα να εκτραπούν. Δυστυχώς, πολλοί άνθρωποι δεν έχουν την υπομονή να συζητήσουν και να δεχτούν άλλες απόψεις που πιθανόν να μην συμβαδίζουν με τις δικές τους. Πες το θέμα καλλιέργειας, πες το θέμα αντίληψης, πες το όπως θέλεις, η αλήθεια είναι αυτή και δυστυχώς δεν συμβαίνει μόνο στο ελληνικό Internet.

 

Κάποτε νόμιζα πως αυτά τα φαινόμενα τα συναντάμε μόνο σε ελληνικά fora. Κάποια στιγμή άρχιζα να διαβάζω και ξένα fora και διαπίστωσα πως, ανεξαρτήτως θεματολογίας του X forum, και εκεί τα ίδια συμβαίνουν. Πλέον πιστεύω πως οι άνθρωποι είναι ικανοί να τσακωθούν ακόμα και για τις... ξυριστικές μηχανές. :p

 

Αυτό που ποτέ δεν πίστεψα όμως, είναι ότι τα flames συμβαίνουν μόνο σε μεγάλα fora, όπως το δικό μας. Παλιά, σύχναζα σε άλλο forum των 200 και 300 μελών. Και όμως, ενώ θα έπρεπε να είμαστε μία «όμορφη παρέα» μόνο κάτι τέτοιο δεν ήμασταν... Αποτέλεσμα; Το forum εκείνο διαλύθηκε.

 

Ένα αίτιο για όλα αυτά, είναι η ανωνυμία που προσφέρει το Internet. Πολλοί, εκματαλλευόμενοι αυτό το γεγονός, θα μπουν σε ένα forum και θα θελήσουν να το κάνουν μπάχαλο απλά και μόνο για να ξεθυμάνουν από τα προβλήματα της καθημερινής τους ζωής.

 

Ένα άλλο αίτιο, όπως είπα και πριν, είναι ότι οι άνθρωποι έχουν μία τάση να πιστεύουν σε «κάτι» και να θέλουν να το επιβάλλουν στους άλλους. Γενικώς, έχουμε την τάση να το παίζουμε «Δάσκαλοι» στους άλλους, να πιστεύουμε ότι μόνο εμείς ξέρουμε ποιο είναι το σωστό, να κάνουμε τον... ιεραπόστολο.

 

Αίτια μπορούμε να βρούμε πολλά ακόμα. Για να μην πλατιάζω όμως, η εμπειρία έχει δείξει αυτά που ήδη σου ανέφερε ο MsK και τα υπόλοιπα παιδιά που σου απάντησαν.

 

Καλές γιορτές :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Aisopos, καταλαβαίνω ότι επιθυμείς να βλέπεις και να συμμετέχεις σε πιο «σοβαρές» συζητήσεις που πιθανόν να αρμόζουν στην ηλικία σου (από τον τρόπο που γράφεις το λέω αυτό). Και εμένα θα μου άρεσε αυτό, όπως και σε αρκετά άλλα μέλη, φαντάζομαι.

 

Το πρόβλημα όμως με τα fora, γενικά και όχι μόνο εδώ, είναι ότι τέτοιες συζητήσεις μπορούν πολύ εύκολα να εκτραπούν. Δυστυχώς, πολλοί άνθρωποι δεν έχουν την υπομονή να συζητήσουν και να δεχτούν άλλες απόψεις που πιθανόν να μην συμβαδίζουν με τις δικές τους. Πες το θέμα καλλιέργειας, πες το θέμα αντίληψης, πες το όπως θέλεις, η αλήθεια είναι αυτή και δυστυχώς δεν συμβαίνει μόνο στο ελληνικό Internet.

 

Κάποτε νόμιζα πως αυτά τα φαινόμενα τα συναντάμε μόνο σε ελληνικά fora. Κάποια στιγμή άρχιζα να διαβάζω και ξένα fora και διαπίστωσα πως, ανεξαρτήτως θεματολογίας του X forum, και εκεί τα ίδια συμβαίνουν. Πλέον πιστεύω πως οι άνθρωποι είναι ικανοί να τσακωθούν ακόμα και για τις... ξυριστικές μηχανές. :p

 

Αυτό που ποτέ δεν πίστεψα όμως, είναι ότι τα flames συμβαίνουν μόνο σε μεγάλα fora, όπως το δικό μας. Παλιά, σύχναζα σε άλλο forum των 200 και 300 μελών. Και όμως, ενώ θα έπρεπε να είμαστε μία «όμορφη παρέα» μόνο κάτι τέτοιο δεν ήμασταν... Αποτέλεσμα; Το forum εκείνο διαλύθηκε.

 

Ένα αίτιο για όλα αυτά, είναι η ανωνυμία που προσφέρει το Internet. Πολλοί, εκματαλλευόμενοι αυτό το γεγονός, θα μπουν σε ένα forum και θα θελήσουν να το κάνουν μπάχαλο απλά και μόνο για να ξεθυμάνουν από τα προβλήματα της καθημερινής τους ζωής.

 

Ένα άλλο αίτιο, όπως είπα και πριν, είναι ότι οι άνθρωποι έχουν μία τάση να πιστεύουν σε «κάτι» και να θέλουν να το επιβάλλουν στους άλλους. Γενικώς, έχουμε την τάση να το παίζουμε «Δάσκαλοι» στους άλλους, να πιστεύουμε ότι μόνο εμείς ξέρουμε ποιο είναι το σωστό, να κάνουμε τον... ιεραπόστολο.

 

Αίτια μπορούμε να βρούμε πολλά ακόμα. Για να μην πλατιάζω όμως, η εμπειρία έχει δείξει αυτά που ήδη σου ανέφερε ο MsK και τα υπόλοιπα παιδιά που σου απάντησαν.

 

Καλές γιορτές :)

Όπως καλά κατάλαβα ο moderator/administrator δεν θέλει να βάλει τέτοια θέματα και ΚΑΛΑ κάνει.Όπως και σε άλλα θέματα είχε πει οτι θέλει το καλό του φορουμ και επειδή όλοι το θέλουν όπως αυτοι το νομίζουν.

Καλα κάνει και δεν βάζει τέτοια θέματα.Απλώς θα ήταν λίγο καλύτερο να μην κλείνωνται τέτοια θέματα.Ο Administrator/moderator ξέρει καλύτερα το καλό του φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε ΤΝ97, δεν είμαι και κανένα πουρό :p είμαστε σχετικά κοντά ηλικιακά.

Δεν διαφωνώ ότι πολλοί να προσπαθούν να επιβάλλουν την δική τους άποψη σαν σωστή. Αυτό ασυναίσθητα ίσως θα μπορούσα να το κάνω κι εγώ κι εσύ και ο οποιοσδήποτε. Αυτό δεν είναι κατ' ανάγκην καταδικαστέο. Το θέμα είναι να κρατάς το επίπεδο. Ακόμα και σε συζητήσεις για κινητά, ο καθένας θα προσπαθήσει να σε πείσει ότι το ένα είναι καλύτερο από το άλλο κ.ο.κ.

Δεν "καίγομαι" για να συμμετάσχω σε απαγορευμένες συζητήσεις. Σίγουρα όμως θα τις προτιμούσα από κάτι άλλες ανοησίες που έχω δει κατά καιρούς(εντάξει ξέρω, δεν είμαι υποχρεωμένος να συμμετάσχω αφού δεν μου αρέσει :) ).

Καταλήγοντας, απλώς θα ήθελα να πω ότι είναι κατά κάποιον τρόπο άδικο, εξαιτίας μερικών θερμοκέφαλων να "ευνουχίζονται" και όλοι όσοι έχουν υγιείς προθέσεις.

Άντε πάμε για κανένα λουκάνικο τώρα :lol:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε ΤΝ97, δεν είμαι και κανένα πουρό :p είμαστε σχετικά κοντά ηλικιακά.

Δεν διαφωνώ ότι πολλοί να προσπαθούν να επιβάλλουν την δική τους άποψη σαν σωστή. Αυτό ασυναίσθητα ίσως θα μπορούσα να το κάνω κι εγώ κι εσύ και ο οποιοσδήποτε. Αυτό δεν είναι κατ' ανάγκην καταδικαστέο. Το θέμα είναι να κρατάς το επίπεδο. Ακόμα και σε συζητήσεις για κινητά, ο καθένας θα προσπαθήσει να σε πείσει ότι το ένα είναι καλύτερο από το άλλο κ.ο.κ.

Δεν "καίγομαι" για να συμμετάσχω σε απαγορευμένες συζητήσεις. Σίγουρα όμως θα τις προτιμούσα από κάτι άλλες ανοησίες που έχω δει κατά καιρούς(εντάξει ξέρω, δεν είμαι υποχρεωμένος να συμμετάσχω αφού δεν μου αρέσει :) ).

Καταλήγοντας, απλώς θα ήθελα να πω ότι είναι κατά κάποιον τρόπο άδικο, εξαιτίας μερικών θερμοκέφαλων να "ευνουχίζονται" και όλοι όσοι έχουν υγιείς προθέσεις.

Άντε πάμε για κανένα λουκάνικο τώρα :lol:

 

Ωραία, δεν είμαι το μόνο πουρό :p

 

Καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ, αν και προσωπικά διαχωρίζω την προσπάθεια του να πείσει κάποιος τον συνομιλητή του για κάτι από το να του επιβάλλει την γνώμη του. Τέλοσπάντων, αυτά είναι ψιλά γράμματα.

 

Ωστόσο, κάτι που μπορείς να κάνεις εσύ σαν χρήστης, εφ'όσον σε ενδιαφέρει, είναι να αναβαθμίσεις με τον τρόπο σου τις συζητήσεις στο CnF. Σοβαρά θέματα δεν είναι μόνο όσα αφορούν την θρησκεία και την πολιτκή (τα αθλητικά δεν τα λογίζω ως τόσο σοβαρά). Μπορείτε να μιλήσετε για πραγματικά ΠΟΛΛΑ θέματα. Ψυχολογία, φιλοσοφία κτλ κτλ κτλ... you got the picture ;)

 

Στο χέρι σας είναι και είμαι σίγουρος πως μπορείτε να το κάνετε. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο, κάτι που μπορείς να κάνεις εσύ σαν χρήστης, εφ'όσον σε ενδιαφέρει, είναι να αναβαθμίσεις με τον τρόπο σου τις συζητήσεις στο CnF. Σοβαρά θέματα δεν είναι μόνο όσα αφορούν την θρησκεία και την πολιτκή (τα αθλητικά δεν τα λογίζω ως τόσο σοβαρά). Μπορείτε να μιλήσετε για πραγματικά ΠΟΛΛΑ θέματα. Ψυχολογία, φιλοσοφία κτλ κτλ κτλ... you got the picture ;)

 

Στο χέρι σας είναι και είμαι σίγουρος πως μπορείτε να το κάνετε. :)

Συμφωνώ απολύτως. Το θέμα όμως είναι ότι ακόμα και φαινομενικά "ακίνδυνα" θέματα μπορεί να έχουν και τις "απαγορευμένες" προεκτάσεις τους, με αποτέλεσμα πολλές φορές να μην μπορείς να εκφραστείς όπως θα ήθελες με τον "φόβο" της παράβασης των ΟΠΧ και την απειλή του λουκέτου.

Δεν ξέρω αν κατάλαβες τι εννοώ..

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι θέλεις να πεις. Το φαινόμενο που περιγράφεις μπορεί, χωρίς υπερβολή, να συναντηθεί σε θέμα ακόμα και για... κατσαρόλες. Ωστόσο, αυτή ακριβώς είναι μία από τις δουλειές της Ομάδας Διαχείρισης, να προστατεύει τα θέματα που έχουν λόγο ύπαρξης.

 

Εάν λοιπόν εσείς οι ίδιοι προστατεύετε τα θέματά σας και δεν ξεφεύγετε, δεν απαντάτε στα trolls και κρατάτε ένα επίπεδο, να είσαστε σίγουροι πως οι συζητήσεις σας θα συνεχιστούν.

 

Έχει τύχει πολλές φορές, ένα ενδιαφέρον θέμα να έχει ξεφύγει τόσο πολύ που να μην υπάρχει άλλη λύση από το κλείδωμά του. Μην τα περιμένετε όλα από τους Mods λοιπόν, προσθέστε και εσείς το λιθαράκι σας στην αναβάθμιση του forum που όλοι αγαπάμε και όλα θα πάνε καλά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά Χριστούγεννα παιδιά. Επαναλαμβάνω λοιπόν για τελευταία φορά, όχι κομματικές, ποδοσφαιρικές και θρησκευτικές συζητήσεις στο myphone.gr. Αυτό ισχύει από τότε που ξεκίνησε και θα παραμείνει έτσι για πάντα. Δεν τίθεται πλέον καν θέμα συζήτησης. Όσο για την πολιτική μας, εγώ ο ίδιος την καθορίζω και δεν πρόκειται να αλλάξω γνώμη ΠΟΤΕ. Αν θέλετε την βοήθειά μας για κινητά και τηλεπικοινωνίες εδώ θα είμαστε. Αν θέλετε κομματικές, ποδοσφαιρικές και θρησκευτικές συζητήσεις, μπορείτε να επισκεφθείτε κάποια άλλα sites / forum με σαφή κομματικό, οπαδικό, θρησκευτικό χαρακτήρα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...