Jump to content

Με πήρανε τηλέφωνο Κυριακή απόγευμα!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λοιπόν,παίδες!

εδώ και κανα 2 χρόνια παίρνω σταθερά μια φορα τον μήνα τηλ στον ΟΤΕ για το πότε θα ανοίξουν πόρτες στο (κωλο)χώρι μου.20km από Θεσσαλονίκη!!

και κατά καιρούς ακούω δίαφορα περίεργα...

 

σήμερα λοιπόν το απόγευμα πήρανε τηλ. στο σπίτι αλλά έλειπα εγώ κ o father έδωσε το κινητό μου.

 

με πάιρνει που λέτε μια κοπελιά -με απόκρυψη- και λέει πως έχουν ανοίξει πόρτες κτλ...

αφού μιλήσαμε λίγο την λέω ότι θα μιλήσω με τους γονείς μου κ θα πάρω τηλέφωνο ή στο 11888(134) ή στον ΟΤΕ της περιοχής μου (Διαβατών).και επέμενε αυτή ότι έπρεπε ότι σε αυτήν έπρεπε να απευθυνθώ καθώς αυτοί είναι υπέυθυνοι!!!

μάλιστα μου έδωσε κ ένα τηλέφωνο (αν θέλετε σας το δίνω) για να πάρω απόγευμα 5.30-9.00

 

το θέμα είναι όμως ότι εκτός των άλλων,πριν από κανα μήνα που πήρα τηλ. στον ΟΤΕ της περιοχής μου είπαν για 2006 κ βλέπουμε!!!

 

μου μυρίζει πολύ άγρια για μούφα!!!

τι να κάνω;;;για σιγουριά θα πάρω αύριο στον ΟΤΕ να ρώτησω.

 

 

ps.μου είπε ότι το φοιτητικό είναι μούφα!!(πολιτική προεκλογική αναγγελία)

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

περιμενεις 2 χρονια και τωρα που σου λενε ηρθε, εσυ λες καθηστε να το σκεφτω??????

 

Τι να σκεφτεις??? κανε την αιτηση πριν προλαβουν αλλοι!

 

Οσο για τη μουφα, τι ακριβως φοβασαι? Μη σου παρει κανεις λεφτα? Μεσω του λογαριασμου του ΟΤΕ πληρωνεις οτι πληρωνεις.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν,παίδες!

εδώ και κανα 2 χρόνια παίρνω σταθερά μια φορα τον μήνα τηλ στον ΟΤΕ για το πότε θα ανοίξουν πόρτες στο (κωλο)χώρι μου.20km από Θεσσαλονίκη!!

και κατά καιρούς ακούω δίαφορα περίεργα...

 

σήμερα λοιπόν το απόγευμα πήρανε τηλ. στο σπίτι αλλά έλειπα εγώ κ o father έδωσε το κινητό μου.

 

με πάιρνει που λέτε μια κοπελιά -με απόκρυψη- και λέει πως έχουν ανοίξει πόρτες κτλ...

αφού μιλήσαμε λίγο την λέω ότι θα μιλήσω με τους γονείς μου κ θα πάρω τηλέφωνο ή στο 11888(134) ή στον ΟΤΕ της περιοχής μου (Διαβατών).και επέμενε αυτή ότι έπρεπε ότι σε αυτήν έπρεπε να απευθυνθώ καθώς αυτοί είναι υπέυθυνοι!!!

μάλιστα μου έδωσε κ ένα τηλέφωνο (αν θέλετε σας το δίνω) για να πάρω απόγευμα 5.30-9.00

 

το θέμα είναι όμως ότι εκτός των άλλων,πριν από κανα μήνα που πήρα τηλ. στον ΟΤΕ της περιοχής μου είπαν για 2006 κ βλέπουμε!!!

 

μου μυρίζει πολύ άγρια για μούφα!!!

τι να κάνω;;;για σιγουριά θα πάρω αύριο στον ΟΤΕ να ρώτησω.

 

 

ps.μου είπε ότι το φοιτητικό είναι μούφα!!(πολιτική προεκλογική αναγγελία)

Ti tilephono sou edose?

Kati mou leei oti apla theloune na kaneis tin aitisi se autous mpas kai sou poulisoun kai pOTEnet mazi, gia na min pas na pareis ADSL in a Box...

Mi masas!

Ohi ston pOTE!

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ok,είδα κ στο site toy OTE πως έχω διαθεσιμότητα!!!!!!:w00t::D

 

επόμενο βήμα ποιο είναι παιδιά;;

κάνω έτηση στον ΟΤΕ κ διαλέγω isp κ modem ή πάω κατευθείαν για κάποιο adsl in a box το συνδέω μονος και είμαι ΟΚ;;

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

ok,είδα κ στο site toy OTE πως έχω διαθεσιμότητα!!!!!!:w00t::D

 

επόμενο βήμα ποιο είναι παιδιά;;

κάνω έτηση στον ΟΤΕ κ διαλέγω isp κ modem ή πάω κατευθείαν για κάποιο adsl in a box το συνδέω μονος και είμαι ΟΚ;;

 

Ό,τι προτιμάς εσύ, το αποτέλεσμα είναι παρόμοιο. Αν πάρεις κουτί δεσμεύεσαι να μείνεις στον ίδιο πάροχο στον οποίο ανήκει η γραμμή σου, οπότε αν θελήσεις να αλλάξεις isp χάνεις και τη γραμμή και φτου κι απ' την αρχή. Εκτός αν πάρεις conn-x ή ondsl kit (otenet) οπότε και σου μένει η γραμμή.

Τα modem των κουτιών είναι γενικά χάλια αλλά κάποια μαγαζιά (Γερμανός, Πλαίσιο) δίνουν ορισμένα καλά ρουτερ μαζί δωρεάν. Αν σου μένει η γραμμή (ή αν απλά αυτό δε σε νοιάζει γιατί δεν πρόκειται να αλλάξεις) και σου δίνουν και καλό ρούτερ μαζί -κάτι Linksys & Netgear απ' ότι έχω δει- πάρε κουτί να γλυτώσεις τις διαδικασίες. Συμφέρει και οικονομικά πάρα πολύ, σχεδόν όλες οι καλές προσφορές σε αυτά βγαίνουν.

 

Συγκρίνεις και επιλέγεις.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

τον ΟΤΕ δεν τον πολυπάω:p και λόγο μακρόχρονης συμβίωσης (7+χρόνια) με forthnet (isdn,pstn) μάλλον πάω για adsl in a box από πλαίσιο 127€ 5 μήνες.

 

  • την έτηση για την αλλαγή γραμμής θα την κάνω εγώ ή η forthnet??
  • μετά τη λήξη των 5 μηνών τι κάνω αν δεν θέλω να ανανεώσω με forthnet αλλά με κάποια άλλη εταιρία?
  • κάποιο άλλο πακέτο με προσφορά αυτόν τον καιρό??

thanks

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!! Λοιπον, και σε μενα κατι παρομοιο εγινε αλλα πηραν οταν δεν ημουν εγω στο σπιτι και απαντησε ο πατερας μου .

Ειχα κανει αιτηση FORTHNET 1-Bill ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΑΛΛΑ και στη δικη μου περιοχη δεν υπηρχε δυνατοτητα προσβασης ADSL μεχρι πριν απο λιγες μερες ( πριν απο μια εβδομαδα ).

Την προηγουμενη εβδομαδα πηραν τηλεφωνο απο τον ΟΤΕ και ενημερωσαν πως υπαρχει δυνατοτητα ADSL στη περιοχη μου και μαλιστα ειπαν στο πατεραμου πως θα προχωρησουν τη διαδικασια αυτοι και θα μας ενημερωσουν οι ιδιοι. :blink:

ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ειναι πως εγω σημερα πηγα στο τοπικο καταστημα ΟΤΕ στα ΔΙΑΒΑΤΑ ( Μενω Νεοχωρουδα ... λογικα ξερεις που ειναι - εσυ ? ) και μου ειπαν πως ΔΕΝ υπαρχει καμια αιτηση ενεργη για ADSL και οτι δεν υπαρχει καμια διαδικασια ενεργοποιησης ADSL στο τηλεφωνο μου !!! :wacko:

ΤΙ ΝΑ ΠΩ αυτος ο ΠΟΤΕ θα μας τρελανει ολλους ! :mad:

( P.S. περιμενω το ADSL FORTHNET IN A BOX PLUS ME TO WI-FI ROUTER απο E-SHOP και θα κανω νεα αιτηση στον ΠΟΤΕ ! ) :D

ΑΝΤΕ ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΓΡΑΜΜΕΣ ADSL ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΞΩ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ! ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!! :) :) :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

( Μενω Νεοχωρουδα ... λογικα ξερεις που ειναι - εσυ ? )

ΑΝΤΕ ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΓΡΑΜΜΕΣ ADSL ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΞΩ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ! ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!! :) :) :)

Γέφυρα μένω:D

2310361576 το τηλ που με άφησε η κοπέλα!

 

σε λίγες μέρες μάλλον θα πάω να πάρω ένα on dsl kit 2+2(-50%) στα 384 .106€:cool:

 

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!:)

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

( P.S. περιμενω το ADSL FORTHNET IN A BOX PLUS ME TO WI-FI ROUTER απο E-SHOP και θα κανω νεα αιτηση στον ΠΟΤΕ ! )
Αν έχεις το box δεν πρέπει να κάνεις αίτηση στον πΟΤΕ!!!

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ok,μόλις έκανα εγκατάσταση το on dsl kit 2+2-50% :D

 

ο τύπος από τον Γερμανό μου έδωσε έναν κωδικό κ password και μου είπε πως περιμένω τώρα τον ΟΤΕ να μου το ενεργοποιήσει:):cry:

 

θα το καταλάβω όταν ανάψει το λαμπάκι adsl στο modem(sagem) ???

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

ok,μόλις έκανα εγκατάσταση το on dsl kit 2+2-50% :D

Τώρα αυτό το θεωρείς σωστή επιλογή;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό το θεωρείς σωστή επιλογή;

:confused::wacko::blink:

δηλαδή;;

 

καταρχην για την προσφορά της hol δεν είχα τα λεφτά και για την vivodi δεν την πολυεμπιστεύομαι από διάφορα που ακούω από φίλους κ γνωστούς

 

άρα ήμουν ανάμεσα σε otenet κ forthnet(3+3)

 

τελικά επέλεξα otenet γιατί μου βγαίνει πιο φτηνά + το ότι δεν χρειάζεται να τρέχω καλοκαιριάτικα για άλλα πακέτα;)

 

 

το χοντρή μλκ έκανα;;;

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό το θεωρείς σωστή επιλογή;

 

Προσωπικα τη θεωρω τη καλυτερη επιλογη αυτη τη στιγμη αν δεν εχει καποιος να δωσει 199+φπα για το broadband pack καθως μετα τους 4 μηνες θα πληρωνεις 50% λιγοτερο για οτε+οτενετ. Αν εχεις καλυτερο deal let us know pls :D

Link to comment
Share on other sites

ok,μόλις έκανα εγκατάσταση το on dsl kit 2+2-50% :D

 

ο τύπος από τον Γερμανό μου έδωσε έναν κωδικό κ password και μου είπε πως περιμένω τώρα τον ΟΤΕ να μου το ενεργοποιήσει:):cry:

 

θα το καταλάβω όταν ανάψει το λαμπάκι adsl στο modem(sagem) ???

ναι.μόλις πάρεις γραμμή θα λάμψει το αριστερο φωτάκι.Έχω το ίδιο πακέτο.

Οτενετ ondsl για να ξεμπερδέβεις αλλά απο γενικά DSL γραμμές,ποιότητα,ταχύτητες ότι περναέι γιανα ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΟΤΕ.

Η μόνη λύση είναι δορυφορικό internet και μόνο μια 56αρα για upload και τελείωσες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε απο τη Γεφυρα , το ιδιο ακριβως τηλεφωνημα απο την ιδια κοπελα ειχα κι εγω πριν λιγες μερες , ναι ισως να απεδωσαν τα υβριστικα mail που εστελνα στον πΟτε χωρις καμια απαντηση ποτε!!!! :D

Εγω ομως αντιθετα μ εσενα δεν βλεπω πουθενα online στα site διαθεσιμοτητα της dsl συνδεσης στην περιοχη μου (Αγιο Αθανασιο) , οποτε κανω το ευλογο ερωτημα , υπαρχει τελικα η οχι dls στην περιοχη μας , και πως θα το μαθουμε? Να προλαβαν να γεμισουν οι γραμμες δεν το νομιζω ειναι καμια 60ρια και εχει πολυ λιγες μερες που με πηραν τηλεφωνο!

Πακετο απο Οτε δεν προκειται να παρω για ψυχολογικους λογους!!!:ninja:

Αλλα μην παω τωρα και παρω πακετο που θελω (dslcube) και τελικα αποδειχθει οτι δεν εχω dsl διαθεσιμοτητα!

Ειναι απιστευτα παντως τα παληκαρια του πΟτε , ζουμε και καλα σε μια εξελισσομενη χωρα και σε αποσταση 20 km απ το κεντρο της Θεσ/νικης δεν μπορουν να μας φερουν dsl, θα πω στον Αη Βασιλη να μου φερει καμια γραμμη απο Λαπωνια μερια , πιο γρηγορα θα ρθει :p

To be a rock... and not to roll...
Link to comment
Share on other sites

οπ,τι έχουμε εδώ;;πες ηλικία ρε φίλε :D

 

ναι,και στον Άγιο έχετε,μου το επιβεβαίωσε και ένας συγχωριανός σου που ψάχνεται;)

 

καλού κακού κάνε πάντως ένα τηλέφωνο(ή μπες στο site του ΟΤΕ κ βάλε το τηλέφωνό σου για να δεις)

 

τελικά δεν ήμουν ο μόνος από την περιοχή που κατέβαζα καντήλια:devil:

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα τη θεωρω τη καλυτερη επιλογη αυτη τη στιγμη αν δεν εχει καποιος να δωσει 199+φπα για το broadband pack καθως μετα τους 4 μηνες θα πληρωνεις 50% λιγοτερο για οτε+οτενετ. Αν εχεις καλυτερο deal let us know pls :D

Ακόμα και με 50% έκπτωση σε 5-6 μήνες θα υπάρχουν πολύ καλύτερα deals, οπότε τζάμπα το δωδεκάμηνο συμβόλαιο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και με 50% έκπτωση σε 5-6 μήνες θα υπάρχουν πολύ καλύτερα deals, οπότε τζάμπα το δωδεκάμηνο συμβόλαιο.

 

Δεν καταλαβες... 50% απο τις εκαστοτε ισχυουσες τιμες της οτενετ και του οτε. Αν πχ μετα απο 3 μηνες μειωθουν οι τιμες, αυτος που εχει δεθει 12μηνες θα εχει 50% εκπτωση και με τις νεες τιμες! Πχ εστω οτι τωρα βγαινει τελικο κοστος για 384 40ευρω, ο papathvas τον 5ο μηνα αν ισχυουν ακομα αυτες οι τιμες θα πληρωνει 20 Ευρω, ενω αν εχουν πεσει οι τιμες πχ στα 30 Ευρω θα πληρωνει 15!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες... 50% απο τις εκαστοτε ισχυουσες τιμες της οτενετ και του οτε. Αν πχ μετα απο 3 μηνες μειωθουν οι τιμες, αυτος που εχει δεθει 12μηνες θα εχει 50% εκπτωση και με τις νεες τιμες! Πχ εστω οτι τωρα βγαινει τελικο κοστος για 384 40ευρω, ο papathvas τον 5ο μηνα αν ισχυουν ακομα αυτες οι τιμες θα πληρωνει 20 Ευρω, ενω αν εχουν πεσει οι τιμες πχ στα 30 Ευρω θα πληρωνει 15!

Κατάλαβα, αλλά και πάλι, ξεκινάει με ακριβές μηνιαίες χρεώσεις αυτή τη στιγμή (συν όλα τα εφάπαξ τέλη), με την προοπτική να απολαμβάνει τις μισές χρεώσεις μετά από τους 4 πρώτους μήνες, αλλά αυτό που λέω είναι ότι σύντομα το κόστος στις άλλες εταιρίες θα είναι σχεδόν εξίσου χαμηλό (χωρίς να έχει ξεπαραδιαστεί στην αρχή), και με δεδομένη την αδιαφορία που έχει επιδείξει η ΟΤΕΝΕΤ να ακολουθεί στις μειώσεις τιμών, συνολικά θεωρώ ότι θα βγει χαμένος σε σύγκριση με το να είχε πάρει ADSL in a box.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, αλλά και πάλι, ξεκινάει με ακριβές μηνιαίες χρεώσεις αυτή τη στιγμή (συν όλα τα εφάπαξ τέλη), με την προοπτική να απολαμβάνει τις μισές χρεώσεις μετά από τους 4 πρώτους μήνες, αλλά αυτό που λέω είναι ότι σύντομα το κόστος στις άλλες εταιρίες θα είναι σχεδόν εξίσου χαμηλό (χωρίς να έχει ξεπαραδιαστεί στην αρχή), και με δεδομένη την αδιαφορία που έχει επιδείξει η ΟΤΕΝΕΤ να ακολουθεί στις μειώσεις τιμών, συνολικά θεωρώ ότι θα βγει χαμένος σε σύγκριση με το να είχε πάρει ADSL in a box.

 

H forthnet 384 με 1bill αυτη τη στιγμη κανει 32,80 +ΦΠΑ, το αντιστοιχο bundle της οτενετ κανει 34,80 + ΦΠΑ, πολυ μικρη η διαφορα δηλαδη.

 

Για το οτι η οτενετ στο παρελθον δεν εκανε μειωσεις θα συμφωνησω, αλλα ποτε δεν ηταν 51% + ακριβοτερη, οποτε time will tell :)

Link to comment
Share on other sites

Χμ...

Για διαθεσιμότητα ΟΤΕ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=6288

Για την καλύτερη προσφορά: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=80563

Για DSL κλασικές απορίες: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=54752

 

Μην ανοίγετε άσκοπα νέα θέματα και χωρίς σαφή τίτλο. Πέρα από τους ΟΠΧ, βοηθείστε και λίγο στην τάξη του φόρουμ... :O

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...