Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] MG-TF (2005) vs MX-5 (2006) "Εξωτερική Εμφάνιση"


sadiagraxa
 Κοινοποίηση

MG TF (2005) ή MX-5 (2006)  

73 members have voted

  1. 1. MG TF (2005) ή MX-5 (2006)



Recommended Posts

Αν σας λεγανε να αγορασετε ενα απο τα 2 αυτα αυτοκινητα, με βαση την εξωτερικη εμφανιση, ποιο απο τα 2 θα διαλεγατε;

 

Αφηστε περα οτι αφορα μηχανικα και επιδοσεις απλα σκεφτειτε τον εαυτο σας μεσα σε ενα απο αυτα τα αυτοκινητα... Τι λετε λοιπον; Ποιο σας αρεσει;

 

Ενδεικτικα, παραθετω τα επισημα sites των 2 εταιριων να δειτε περι τινος προκειτε...

 

-MX-5 (2006)

 

-MG-TF (2005)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οντως μου διεφυγε την ωρα που εφτιαχνα το θεμα...

Αν μπορει καποιος mod να βαλει ψηφοφορια θα του ημουν υποχρεος :)

 

Σ'ευχαριστω φιλε μου για την παρατηρηση :D

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και τα δυο πολυ ομορφα αυτοκινιτα, και πιστευω τα καλυτερα σε αυτο το ιδος και στα λευτα τους. Εχουν αρκετα διαφορετικο στυλ και αυτο περιπλεκη την επιλοδη, και κοιτοντας μονο την εμφανιση γινετε καπος πιο δυσκολο να διαλεξεις

Ενα πλεονεκτιμα του MX-5 ειναι οτι φερνει λιγο σε Ferarri, αν σου αρεσουν αυτα τα αυτοκινιτα, και ιδικα σε ενα κοκκινακι. Ομως δεν ξερω αμα βγαινει σε hard-top και δεν καταφερα να βρω κατι στο site, και αυτο παιζει μεγαλο ρολο στην εξωτερικη εμφανιση οταν ειναι κλειστο το αμαξι. Επισης μου αρεσει αρκετα η μουρι του MX ενω ο κολος του TF ειναι πολυ μακρυς και ψιλοχαλαει το συνολο με κλειστει οροφη, με ανοιχτη ομως ειναι πανεμορφο. Μαλλον γερνω προς το MX-5 χωρις ομως να ειμαι απολιτα συγουρος

 

 

Νομιζω πως πατοντας "Τροποποιση" στο προτο μυνημα σου μπορεις να προσθεσεις δημοσκοπηση

Link to comment
Share on other sites

Kαθαρα για λογους εμφανισης (μιας και απ'τα αλλα δεν εχω ιδέα) MG-TF

Τωρα που σε βοηθησα θα μου παρεις κι εμενα ένα? :stupid:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

mx5 to kainourgio pou akoma den to exei varethei to mati mou,to allo pernaei aparatirito pia.
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

Αφηστε περα οτι αφορα μηχανικα και επιδοσεις απλα σκεφτειτε τον εαυτο σας μεσα σε ενα απο αυτα τα αυτοκινητα... Τι λετε λοιπον; Ποιο σας αρεσει;

 

 

Δεν θα σου μιλήσω για επιδόσεις, απλά θα σου πω την άποψη μου σχετικά με την άνεση στο ταξίδι με το MG TF . Δεν ξέρω εάν βγήκε καινούριο μοντέλο MG αλλά έχω ένα φίλο που έχει MG-TF 2003 μοντέλο , και είχαμε 3 μήνες που κάναμε Πάτρα – Αθήνα 2 φόρες την εβδομάδα. Το τι κουραστικός ήταν ο θόρυβος από τον αέρα δεν περιγράφετε. Καλό χρυσό γρήγορο, 1600 cc είναι αυτό που λέω , 220km έχουμε πιάσει , αλλά τι να το κάνεις που η κουκούλα ήταν λες και δεν υπήρχε . Έμπαζε από τους πάντες. Το παλικάρι αυτό επειδή γουστάρει τέτοια αυτοκίνητα την έψαξε την υπόθεση και είδε ότι και άλλοι κάτοχοι του εν λόγο αυτοκίνητου είχαν το ίδιο παράπονο με τον θόρυβο και την στεγανοποίηση της κουκούλας. Καλά όταν έβρεχε αστό δεν το συζητώ… κάποιες σταγόνες μπορούσες να τις διακρίνεις . Το είχε πάει αρκετές φορές για στεγανοποίηση αλλά πάντα το ίδιο αποτέλεσμα είχε…

Άποψη μου είναι επειδή θα σκάσεις κιόλας αρκετά ευρουλακια για τέτοιο αμάξι εάν έχεις κάποιο γνωστό που έχει κάποιο από αυτά τα δυο αυτοκίνητα να σε πάει μια βόλτα. Βγείτε εθνική και πηγαίνετε με 120 km και πάνω για να δεις εάν και πόσο θόρυβο κάνει ο αέρας και φυσικά να σου πει και τα προβλήματα που του έχει βγάλει.. Αυτά από εμένα.

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

εμφανισιακα, MGTF...για ενα βουνο αλλους λογους, MX5!!!!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

MX-5 από όλες ( μα όλες! ) τις απόψεις! Τι καθόμαστε και συζητάμε τώρα...;)

Ζήσε τη ζωή σου!!!!

 

Bubby's Community : www.viennas.net/cs

 

Blogs, συζητήσεις, photo galleries και άλλα πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως πατοντας "Τροποποιση" στο προτο μυνημα σου μπορεις να προσθεσεις δημοσκοπηση

 

Δυστυχως δεν μπορω να κανω κατι για την ψηφοφορια τωρα :(

Δεν μου εμφανιζει στην τροποποιηση τα κουμπια για να την προσθεσω...

Επαναλαμβανω, αν ειναι ευκολο, καποιος moderator να βαλει την ψηφοφορια;

 

Ευχαριστω ;)

 

Και τα 2 μοντελα ειναι ουσιαστικα παραγωγης του 2005 αλλα στο MX-5 εχει γινει ολοκληρωτικη αλλαγη στην εμφανιση και στα μηχανικα ενω στο MG-TF εχουν αλλαξει μονο μηχανικα (Ομως οπως ειπα τα μηχανικα δεν με ενδιαφερουν καθολου μα καθολου ;) )

 

@openopen , ολα τα "ανοιχτα" αυτοκινητα εχουν περισσοτερο θορυβο απο τα αλλα κι αυτο γιατι εχουν πανι για οροφη. Οσο για το αν "μπαζει" νερα, εχω ακουσει εμπειριες απο πολους κατοχους Cabrio που το αμαξι τους "μπαζει" και αερα αλλα και νερο... Μιλαω για MG-TF, ΜΧ-5, ΜR2 μεχρι και Opel Astra Bertone Cabrio... Ειναι να σου "κατσει" ! :p

 

@xourxoulitso μακαρι να ειχα κι εγω ενα απο αυτα και θα σου επαιρνα το αλλο δωρο... :X :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σε ενδαιφερει μονο η εμφανιση; Παντος και το MR2 ειναι πολυ ομορφο, αλλα εχω την εντυποση οτι πρεπει να ειναι μικροτερο απο τα αλλα δυο. Αν σε ενδιαφερει το Opel Astra Bertone Cabrio δεν κοιτας και το A4 cabrio η και καμια μπεμπα; Η μηπως ειναι πολυ πιο ακριβα;Επισης εχει βγαλει και η volvo ενα καινουργιο cabrio, αλλα δεν ξερω τι λεει απο τιμη και αν σε ενδιαφερει.

Το RX-8 τελικα το απεκλισες;

 

Παντος πιστευω πως διαφορα στο εσωτερικο θα βρεις μονο μεταξυ spor cabrio και "οικογενιακων" cabrio.Στα "καθαροαιμα" μαλλον μονο τα μηχανικα και η εξωτερικη εμφανιση αλλαζει ουσιαστικα, αλλα και για τα μηχανικα δεν ειανι συγουρα.

 

 

Επισης το MX-5 μαλλον θα σε βολεψει μια και εισαι μαθημενος με τα mazda, ενω το Α4 μαλλον δεν ειναι η καλυτερη επιλογη για εσενα.

Link to comment
Share on other sites

προβλεπω συντριπτικη νικη του ΜΧ5!!!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σε ενδαιφερει μονο η εμφανιση; Παντος και το MR2 ειναι πολυ ομορφο, αλλα εχω την εντυποση οτι πρεπει να ειναι μικροτερο απο τα αλλα δυο. Αν σε ενδιαφερει το Opel Astra Bertone Cabrio δεν κοιτας και το A4 cabrio η και καμια μπεμπα; Η μηπως ειναι πολυ πιο ακριβα;Επισης εχει βγαλει και η volvo ενα καινουργιο cabrio, αλλα δεν ξερω τι λεει απο τιμη και αν σε ενδιαφερει.

Το RX-8 τελικα το απεκλισες;

 

Παντος πιστευω πως διαφορα στο εσωτερικο θα βρεις μονο μεταξυ spor cabrio και "οικογενιακων" cabrio.Στα "καθαροαιμα" μαλλον μονο τα μηχανικα και η εξωτερικη εμφανιση αλλαζει ουσιαστικα, αλλα και για τα μηχανικα δεν ειανι συγουρα.

 

 

Επισης το MX-5 μαλλον θα σε βολεψει μια και εισαι μαθημενος με τα mazda, ενω το Α4 μαλλον δεν ειναι η καλυτερη επιλογη για εσενα.

 

Ενδιαφερομαι μονο για την εμφανιση γιατι θα αγορασω αυτοκινητο με τα εξης κριτηρια:

-Αξιοπιστια

-1600 κυβικα (MX-5 1800 επειδη δεν εχει χαμηλοτερη εκδοση)

-Ποιοτητα εσωτερικου

-Βασικο Εξοπλισμο και Extra

-και αλλα πολλα... Παρολαυτα το μονο πραγμα που με αφηνει παντελως αδιαφορο ειναι τα μηχανικα γιατι το αυτοκινητο προκειτε να μεινει "μαμα" και δεν με ενδιαφερει αν το ενα τρεχει περισσοτερο σε σχεση με το αλλο, τι εκκινησεις εχουν και σε ποσα φτανουν τα 200... Για αλλο λογο μου αρεσουν τα Cabrio :cool:

 

Οσο για τα αλλα, δεν απαντω γιατι μαλλον θα ξεφυγουμε απο το θεμα :X ΑΝ θελεις μπορουμε να τα πουμε απο κοντα η σε PM ;)

 

Ευχαριστω Vampyre για την ψηφοφορια :) ;)

Link to comment
Share on other sites

αν σε ενδιαφερει η αξιοπιστια σε ενδιαφερουν και τα μηχανικα. αν θελεις να οδηγεις με ασφαλεια, τοτε σε ενδιαφερει το στησιμο και η ενεργητικη ασφαλεια του καθε αυτοκινητου. μην τα παραμελεις αυτα.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι να σκεφτεις να αγορασεις ενα αυτοκινητο το οποιο εστω και αν ειναι... ομορφο ειναι παρα πολυ παλιο?!?! Το Mx5 ειναι παρα πολυ φρεσκο και ταυτοχρονα ειναι και πολυ fun to drive!

Για εμενα δεν θα υπηρχε καν το προβλημα σου! ;)

Link to comment
Share on other sites

sadiagraxa, ΔΕΝ υπάρχει δίλημμα στην περίπτωσή σου. Μην κάνεις το τραγικό λάθος να επιλέξεις το MG ανάμεσα στα δύο. Δεν θα σου ξαναμιλήσω!:D:p

Ζήσε τη ζωή σου!!!!

 

Bubby's Community : www.viennas.net/cs

 

Blogs, συζητήσεις, photo galleries και άλλα πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο sandiagraxa, τα λεμε απο κοντα

 

Εχεις παει απο της αντιπρωσοπιες για ανα ρωτισεις απορες κτλ η μονο απο το νετ τα εχεις ψαξει; (στο λεω γιατι και εμεις μεχρι να παμε σε αντιπροσωπιες δεν ειχαμε σκευτει καν για το Sportage αλλα και αλλα μοντελα που ενδιαφερθικαμε αργοτερα, ξερεις εσυ)

Παντος απο πλευρας αξιοπιστιας πιστευω ειναι τα ιδια, τα MG ειναι Βρετανικα με ολα οσα συνεπαγετε ενω απο mazda ξερεις.

Τα κυβικα παιζουν αρκετα μεγαλο ρολο. Απα τα 1600 στα 1800 εκτος απο τα μηχανικα που δεν σε ενδιαφερουν, αλλαζει και η καυση, η φορολογια και η συντιριση

Για εσωτερικο και για εξοπλισμο δεν ξερω τι παιζει με αυτα τα αμαξια

Τα μηχανικα ευοσον ειναι πανω κατω τα ιδια τοτε δεν υπαρχει λογος να δωσεις συμασια. Και εμεις οταν το σκευτομασταν ακομα γι ατο αμαξι δεν τα κοιταγαμε διαφορες σε 1-2 δευτερολεπτα για τα 100 και σε 5-6 χλμ τελικη και πιστευω ετσι διαλεγουν ολοι εκτος απο αυτους που θελουν το καθαρο γκαζι. Παρολα αυτα θα επρεπε να το κοιταξεις λιγο το θεμα, απλα για να δεις στο περιπου τι διαφορες παιζουν, που πιστευω μια και ειναι σπορ-καμπριο δεν θα εχουν διαφορες που να σε "τρομαξουν".

Link to comment
Share on other sites

πανω κατω τα ιδια σε μηχανικα???

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...