Jump to content

Γρίφοι - Σπαζοκεφαλιές - Προβλήματα


Spyros86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Phoenix (14 Σεπ. 2004 , 19:42)

 

Εμενα ουτε 10 δευτ, αλλα με εναν ορο

χρισιμοποιω και τους 2 δισκους ετσι;;

 

edit

ειχε ξαναγινει παρομοιο θεμα

(οχι δεν θυμαμαι απο εκει την λυση)

 

 

Ναι ; Για στείλε μου με πμ την απάντηση :alien:

Ubuntu Linux

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο προβλημα του αινσταιν πρεπει να τα βγαλεις ολα για να βγαλεις και που ειναι το ψαρι...Εγω βρηκα οτι ειναι του γερμανου...Τα αλλα οποιος θελει με πμ...παντως αν τα βγαλεις ολα δεν παιζει να ειναι λαθος...

Δεν ειναι μαθηματικα αλλα απλη λογικη..Η το ενα η το αλλο...Simple..

Προσπαθησε κανεις να το βγαλει μονο με το μυαλο?Χανεσε στην κυριολεξια...

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι (τρελός) ο Γερμανός... Δεν είναι και τόσο απλό πάντως, μην τρελαίνεστε ;)
If you can't change the world, change yourself, but if you can't change yourself then change the world
Link to comment
Share on other sites

Και χαρτί να χρησιμοποιήσεις, δε βγαίνει σε 10 λεπτά του Einstein, είναι αρκετά δύσκολο (αλλά το είχα λύσει παλιότερα!).

Όσο για το 98%, ίσως να ίσχυε τη δεκαετία του 50, όταν το ανθρώπινο μυαλό δεν ήταν τόσο εξελιγμένο όσο σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sakaflias (14 Σεπ. 2004 , 03:11)

 

Τι θα λεγατε να πουμε μερικους γριφους ή σπαζοκεφαλιες;

 

του τυπου:

 

Εχουμε ενα δωματιο που εχει μονο μια πορτα.Εξω υπαρχουν 3 διακοπτες ρευματος 1, 2, 3. Μεσα στο δωματιο υπαρχει μια λαμπα.

Εχοντας δυνατοτητα μονο μια φορα να μπουμε μεσα στο δωματιο, πως θα βρουμε ποιος απο τους 3 διακοπτες αντιστοιχει στην λαμπα;

 

πατάμε όλους τουσ διακόπτες και μπουκάρουμε στο δωμάτιο :lol: :D :p :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jane_butterfly (14 Σεπ. 2004 , 22:51)

 

πατάμε όλους τουσ διακόπτες και μπουκάρουμε στο δωμάτιο :lol: :D :p :rolleyes:

 

 

Χαχαχα καλ ω ω ω!

Αντε τι θα γινει με τις λαμπες,θα μας αναψουν τα λαμπακια :p :D

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στο πρόβλημα με τις λίρες...

Η κάλπικη μπορεί να είναι είτε πιο βαριά είτε πιο ελαφριά και εσύ δεν μπορείς να γνωρίζεις τι είναι...

 

Και ο georget και ο phoenix με τον ίδιο τρόπο την πάτησαν. :)

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

και γιατί να τις ζυγίσουμε και να μην της δαγκώσουμε? μπορούμε κάλλιστα να τις ζυγίσουμε 3 φορες όπως είναι και το λογικό θα μείνουν 3 θα μπει μια στο ένα και 2 στο άλλο,ότι και να δείξει η ζυγαριά τι πειράζει?η την πετάμε κάτω και ακούγεται αν είναι κάλπικη η την δαγκώνουμε :p μπορείς ακόμα και στο χέρι όταν τις έχεις να το καταλάβεις από το βάρος δεν είπες ότι απαγορεύεται να τις δεις με το χέρι έτσι? ούτε να τις ακούσεις όταν σκάνε κάτω απ τον ήχο ;)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Xourxoulitsos (14 Σεπ. 2004 , 23:11)

 

Χαχαχα καλ ω ω ω!

Αντε τι θα γινει με τις λαμπες,θα μας αναψουν τα λαμπακια :p :D

 

 

Νομιζα οτι καταλαβατε την απαντηση και γι'αύτο δεν το απαντησα. Την σωστη λυση την εδωσε ο Bayern7 και ειναι 'οπως γράφει:

 

Ανάβεις τον 1 και περιμένεις 5 λεπτά. Και τον σβήνεις

Ανάβεις τον 2 και μπουκάρεις.

Αν είναι ζεστός και σβηστός είναι ο 1. Αν είναι αναμένος ειναι ο 2. Αλλιώς ειναι ο 3

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Revan (14 Σεπ. 2004 , 23:49)

 

Προσοχή στο πρόβλημα με τις λίρες...

Η κάλπικη μπορεί να είναι είτε πιο βαριά είτε πιο ελαφριά και εσύ δεν μπορείς να γνωρίζεις τι είναι...

 

Και ο georget και ο phoenix με τον ίδιο τρόπο την πάτησαν. :)

 

 

Δε νομίζω να απάντησα με τον ίδιο τρόπο , μπορείς όμως να μου στείλεις την ορθή απάντηση ;

:rolleyes:

Ubuntu Linux

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος silentpower (15 Σεπ. 2004 , 14:35)

 

gia voitha ligo me tis 12 lires....

 

Χώρισέ τις σε 3 ομάδες των 4. Ζύγισε πρώτα δύο 4άδες. Αρχικά δοκίμασε να βρεις την λύση με την περίπτωση να βγουν οι δύο 4αδες ίσες -είναι πιο απλό-. Αφού λύσεις αυτήν την περίπτωση προχώρα στην περίπτωση να βγουν άνισες οι δύο 4άδες. Εκεί αρχίζουν τα παλούκια... ;)

 

Have fun :)

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος silentpower (15 Σεπ. 2004 , 18:16)

 

den voithises katholou!mexri ekei to eftase kai oxi mono me 3 omades ton 4 alla kai 6 ton 2.panta omos yparxei mia periptosi pou thelei 4 zigismata

 

 

Με 6 ομάδες των 2 το πρόβλημα δεν λύνεται... Πρέπει να κάνεις 3 ομάδες των 4! Πάντως για να μην γράψω την λύση στο thread και χαθεί το ενδιαφέρον (λέμε τώρα...) στείλε μου ένα pm και πες σε ποιο βήμα έχεις κολλήσει ώστε να σε βοηθήσω. :)

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sakaflias (14 Σεπ. 2004 , 03:11)

 

Τι θα λεγατε να πουμε μερικους γριφους ή σπαζοκεφαλιες;

 

του τυπου:

 

Εχουμε ενα δωματιο που εχει μονο μια πορτα.Εξω υπαρχουν 3 διακοπτες ρευματος 1, 2, 3. Μεσα στο δωματιο υπαρχει μια λαμπα.

Εχοντας δυνατοτητα μονο μια φορα να μπουμε μεσα στο δωματιο, πως θα βρουμε ποιος απο τους 3 διακοπτες αντιστοιχει στην λαμπα;

 

 

Απλο....θα δοκιμασουμε ολους τους διακοπτες και θα κοιταμε την σχισμη κατω απ την πορτα εαν εχει αναψει το φως! :p

Link to comment
Share on other sites

Είχα φτιάξει ένα Thread γρίφοι σπαζοκεφαλιές αλλά δυστυχώς θάφτηκε. :o Ελπίζω να μην θαφτεί και αυτό. Είχαμε μαζέψει πολλούς γρίφους εκεί.

 

Την λύση για τον γρίφο με τις λύρες την είχα βρει και την είχα ανεβάσει εκεί σε μορφή σχεδιαγράμματος. Πολύ βαβούρα πάντως. :wacko: Μου είχε σπάσει τα νεύρα. :alien:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gregorisvas (15 Σεπ. 2004 , 21:25)

 

Απλο....θα δοκιμασουμε ολους τους διακοπτες και θα κοιταμε την σχισμη κατω απ την πορτα εαν εχει αναψει το φως! :p

 

Εξυπνο!!!!

Ετσι ειμαστε εμεις οι Ελληνες. Ομως η σωστη απαντηση για τον 1ο γριφο με την λαμπα ,ειναι λιγο παραπανω

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Spyros86 (15 Σεπ. 2004 , 23:13)

 

Είχα φτιάξει ένα Thread γρίφοι σπαζοκεφαλιές αλλά δυστυχώς θάφτηκε. :o Ελπίζω να μην θαφτεί και αυτό. Είχαμε μαζέψει πολλούς γρίφους εκεί.

 

 

 

To θυμάμαι και το έψαξα αλλά η αναζήτηση δε μου το έβγαλε. Αν το βρεις εσύ,δώσε μου τη διεύθυνση να ενώσουμε τα 2 θέματα :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσε να γινει. Αν παει ο Spyros86 στα παλια μηνυματα που τα εχει ολα τα δικα του ισως το βρει. Θα ηταν πολυ καλο να ενωθουν και τα δυο
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=8591

 

:) :) :)

 

Το βρήκα. Με αναζήτηση ούτε εμένα το έβγαζε. Πήγα στα θέματα που έχω φτιάξει για να το βρω.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα την λύση του προβλήματος με τις λίρες. Σε ποιον να την στείλω για επαλήθευση;;

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου φαινεται οτι το βρηκα με το που ειδα την ερωτηση.Αν θελετε πειτε να ποσταρω εδω την απαντηση.

 

edit:Μπα @@@@ το κοιταξα καλυτερα και "houston we got a problem".Θα το ψαξω παντως καλυτερα και θα επανερθω. :wacko:

 

ΥΣ:Revan σιγουρα εχει απαντηση σε 3 κινησεις ετσι;Μην μας τρελανεις. ;) :D

ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑ

http://us.f2.yahoofs.com/bc/4075d3b4_c4a2/bc/pics/nnsoul.gif?bfiToLBBKsr7ReJc

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kallitheotis (17 Σεπ. 2004 , 14:07)

 

ΥΣ:Revan σιγουρα εχει απαντηση σε 3 κινησεις ετσι;Μην μας τρελανεις. ;) :D

 

:p Ναι ρε μην ανησυχείς... ;)

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr (17 Σεπ. 2004 , 02:26)

 

Βρήκα την λύση του προβλήματος με τις λίρες. Σε ποιον να την στείλω για επαλήθευση;;

 

 

Περιμένω pm.... :)

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σχεδόν ολόκληρο το παλιό thread (μέχρι την σελ.8) και έλυσα όλους τους γρίφους που είχαν ειπωθεί... αλλη δουλειά δεν έκανα όλο το απόγευμα, πλάκα είχε :p . Ας τα ενώσει κάποιος mod ;)

 

Πάντως απ'όσους είδα νομίζω ότι ο γρίφος με τις 12 λίρες ήταν ο πιο δύσκολος (με εξαίρεση εκείνον με το 600ο αριθμό μη-τετράγωνο/κύβο)!

 

PS: Spyros νομίζω ότι η λύση που έδωσες για το συγκεκριμένο γρίφο είναι λάθος ή τουλάχιστον εγώ την κατάλαβα λάθος...

Πάμε για τον επώμενο...

 

Έχουμε ένα στρογκιλό τραπέζι. Χςράει ακριβός έναν αριθμό χ ίδιων κερμάτων. Είναι δύο άτομα. Μία βάζει ο ένας κέρμα μία ό άλος. Όποιος βάλει και τελευταίος κερδίζει. Ποιός θα κερδίσει? Αυτός που έπαιξε πρώτος ή δέυταιρος? Εγώ το έχω βρει αλλά δεν είμαι σήγουρος για την εξήγησή του. Είναι έυκολο.

 

Αν παίξει ο πρώτος κε βάλει το πρώτο κέρμα ακριβός στο κέντρο τότε αυτό είναι που θα παίξει τελευταίος άρα και αυτός που κερδίζει. Ο αρισμός κερμάτων κάθε κύκλου που σχηματίζετε γύρο από αυτό είναι αν θημάμαι σήμφονα με κάτι υπολογισμούς που είχα κάνει ο αρισθός σηράς επί6. Έρα θα είναι πάντα άρτιος αυτός ο αριθμός. Μαζί με το κεντρικό κέρμα... περιτός. Άρα ο πρώτος θα παίξει μια παραπάνω φωρά.

 

Το ίδιο πρόβλημα μας είχε δώσει ο μαθηματικός μου και η απάντηση που του έδωσα και μου είπε ότι είναι σωστή είναι η εξής:

Παίζω πρώτος και βάζω το κέρμα στο κέντρο. Από εκεί και πέρα βάζω το κέρμα μου στο αντιδιαμετρικό σημείο του τραπεζιού από εκεί που έβαλε ο άλλος το δικό του(η αντιδιαμετρική θέση είναι αυτονόητο ότι θα είναι πάντα κενή οπότε κερδίζω...) ;)

 

A, και ένας άλλος γρίφος τον οποίο έχω λύσει μόνο με δοκιμές αλλά εξήγηση δεν έχω βρει.

Είναι ένας μπακάλης ο οποίος έχει μια ζυγαριά με 2 ζυγούς. Έχει 4 βαρίδια και ισχυρίζεται ότι με αυτά μπορεί να μετρήσει το βάρος κάθε αντικειμένου μέχρι 40κιλά... Τι βαρίδια έχει? (tip: μπορεί να τοποθετήσει βαρίδια και στις 2 μεριές του ζυγού, π.χ. τα 3 κιλά μπορεί να τα μετρήσει βάζοντας 5 κιλά στη μια μεριά και 2 στην άλλη.)

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Spyros86 (17 Σεπ. 2004 , 01:37)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=8591

 

:) :) :)

 

Το βρήκα. Με αναζήτηση ούτε εμένα το έβγαζε. Πήγα στα θέματα που έχω φτιάξει για να το βρω.

 

 

Thank you Spyros86! Τα 2 θέματα ενώθηκαν :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...