Jump to content

Και γιατι οχι HD ready;


sonymobby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χθες ο πατερας μου μας εφερε για δωρο μια plasma tv, την LG 42PX4RV. Δυστυχως δεν ειναι HD. O πατερας μου μιλησε με καποιον φιλο μας που εχει καταστημα και του ειπε πως για Κυπρο δεν αξιζει μια ΗD εφοσον κανενας σταθμος δεν εκπεμπει με HD. Ναι ρε φιλε μου αλλα ξερεις ερχονται και blu-ray discs και ΗD-DVD. Ή μηπως ειμαι αχαριστος; Εσεις τι λετε αξιζει η αγορα μιας HD plasma ή οχι ακομα; Και κατι τελευταιο ειναι καλη αυτη η LG; Γιατι κακα τα ψεματα η εικονα της μου αρεσε και η νοβα αλλα και τα dvd. :D
Link to comment
Share on other sites

Κανένας επίγειος σταθμός δεν εκπέμπει αυτή τη στιγμή HD...

Αλλά το XBOX 360 είναι εδώ με τα HD παιχνίδια.

Και αύριο θα είναι εδώ και το PS3 με το Blue-Ray του.

HD δορυφορικά εκπέμπουν εδώ και καιρό, και μάλιστα με συνδρομές χώμα...

Και όλο και πληθαίνουν τα DVD players με αξιοπρεπέστατους scalers και τιμή πολύ χαμηλή...

Και η ΕΡΤ θα ξεκινήσει επίγειες HD εκπομπές σύντομα.

Και πολλές ταινίες υπάρχουν σε HD που παίζουν εξαιρετικά σε HTPC ή σε ειδικούς players...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς ότι η τηλεόραση μένει πολλά χρόνια... :X

Αν υπάρχει η δυνατότητα, καλύτερα να έχεις μια HD Ready. Αν όχι, ασε τον άνθρωπο! Μην του βγει ξυνό το δώρο! :) Μην είμαστε και πλεονέκτες! :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Για την χρηση που της κανω τωρα ειναι πολυ καλη. Θα τον ρωτησω τι θα κανουμε γιατι ουτε και εκεινος ενθουσιαστηκε και πολυ. Τελος παντων, μια τελευταια ερωτηση. Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτη την πλασμα;
Link to comment
Share on other sites

Στις πλασμα 3 ειναι οι κορυφαιες: Pioneer, Panasonic, Hitachi. Μετα ειναι LG, samsung, Sony, Philips και μετα οι αλλοι. Αν παρεις μια απο τις 3 πρωτες εισαι μεσα. Μοντελλα ειναι 435/436, PV500, 7200 αντιστοιχα. Ολες HD ready.
Link to comment
Share on other sites

Πάντα θεωρούσα εντελώς λάθος τις δηλώσεις "Η Χ εταιρία είναι καλύτερη από την Υ".

Δηλαδή ΟΛΕΣ οι Hitachi είναι καλύτερες από ΟΛΕΣ τις LG;

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Πάντα θεωρούσα εντελώς λάθος τις δηλώσεις "Η Χ εταιρία είναι καλύτερη από την Υ".

Δηλαδή ΟΛΕΣ οι Hitachi είναι καλύτερες από ΟΛΕΣ τις LG;

 

Οι σοβαρες εταιρειες εχουν 2-3 μοντελλα και οχι 15 οπως οι Κορεατες. ΟΛΕΣ οι 3 που ανεφερα ειναι καλυτερες απο ΟΛΕΣ τις LG. Τι να κανουμε; 2 μοντελλα βγαζει η Pioneer (436 με η χωρις tuner που στην ουσια ειναι 1), 2+1 η Panasonic (η ΡΑ50 που τελειωσε, ο αντικαταστατης της και η PV500) και 2 η Hitachi (7200, 6600, νομιζω βγαζουν και μια τωρα πιο επανω απο την 7200). Και οι 7 αυτες ειναι καλυτερες απο ολες τις υπολοιπες. Αρα διαλεγεις μια απο αυτες αναλογα με το πορτοφολι σου. δεν μπορει καποιος να φτιαξει πολλα monitors. Δεν υπαρχει λογικη. Με το λογισμικο παιζουν λιγο και με τις θυρες επικοινωνιας. Οι δε υπολοιποι δανειζονται monitors απο αλλους κατασκευαστες.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει παιδια δεν ειναι αναγκη να με κανετε να νιωθω ασχημα! :p Anw, πεστε μου γινετε να εχει η πλασμα dead pixel; Αν ναι πρεπει να εχω ενα dead pixel, αν οχι, γινεται να υπαρχει burn in effect σε ενα pixel; Το dead pixel το καλυπτει η εγγυηση;
Link to comment
Share on other sites

Μην αισθανεσαι ασχημα διοτι αν ακουσεις και τις τιμες των καλων μοντελλων θα φυγεις τρεχοντας.
Link to comment
Share on other sites

Χθες ο πατερας μου μας εφερε για δωρο μια plasma tv, την LG 42PX4RV. Δυστυχως δεν ειναι HD. O πατερας μου μιλησε με καποιον φιλο μας που εχει καταστημα και του ειπε πως για Κυπρο δεν αξιζει μια ΗD εφοσον κανενας σταθμος δεν εκπεμπει με HD. Ναι ρε φιλε μου αλλα ξερεις ερχονται και blu-ray discs και ΗD-DVD. Ή μηπως ειμαι αχαριστος;

 

Το ΗD ready δεν υποκαθιστά στην λήψη ΗD (θέλει ειδικό tuner ,όχι αναλογικό που έχουν τώρα οι περισσότερες τηλεοράσεις) . Και να συνδέσεις μια πηγή (πχ DVD player) με καλώδιο HDMI σε μια συσκευή τηλεόρασης που έχει τέτοια σύνδεση ,πάλι το σήμα πρέπει να είναι ΗD (που ως τώρα ελάχιστες ως μηδαμινές ταινίες DVD υπάρχουν διαθέσιμες στην αγορά και 2-3 δορυφορικά κανάλια και όχι όλες τις ώρες... )

 

Στην Ελλάδα και την Κύπρο ,θα γίνουν σύντομα δοκιμές ψηφιακής επίγειας τηλεόρασης ,όπως ισχύει υποχρεωτικά σε πολλές χώρες της ΕΕ ,και αυτό δεν σημαίνει ότι θα είναι και ΗD (όπως το ίδιο γίνεται και στην ΕΕ )

 

-Οταν θα έρθουν σε ευρεία διαθεση ταινίες blu-ray discs και ΗD-DVD (ενώ ακόμα τα επιτραπέζια DVD recorders σιγά σιγά τώρα εχουν αρχίσει να διαδίδονται) ..η ανάλυση των LCD/Plasma θα έχει ανέβει παραπάνω από WXGA 1.365 x 768 pixel για να καλύπτει τα πρότυπα σε συνδιασμό λήψης-εκπομπής .

 

Οπότε μην αγχώνεσαι , απόλαυσε την plasma σου ,σε κανένα καλό DVD ,γιατί αναγκαστικά σε μια 5ετία ,και καλύτερα προιόντα θα υπάρχουν στην αγορά και πιο πλήρη και σε πρότυπα....

Link to comment
Share on other sites

εδω δεν εχουν κανει 16/9 τα ελληνικα καναλια κ σεις τ λετε για hdtv...μια χαρα ειναι κ η πλασμα για τα λεφτα της 1,5-2χιλ..απο κει κ περα πας gia lcd.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...