Jump to content

συνθεση νεου pc


RAVER
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επεξεργαστης intel pentium 640(3.2)ghz 800mhz

μνημη 2048mb

σκληρος δισκος 250 gb

καρτα οθονης ati radeon x700 512mb pci-e+tv out

dvd-rom

dvd-rw dual layer

ethernet 10/100 IEEE 1394 fireware

modem 56k

7 usb 2.0

και προεγκατεστημενο λειτουργικο

900 euro

 

τι λετε αξιζει να προχωρησω στην αποκτηση του,εχετε υποψην σας τιποτα καλυτερο..?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

επεξεργαστης intel pentium 640(3.2)ghz 800mhz

μνημη 2048mb

 

Εγω θα σου προτεινα αντι για Pentium εναν αντιστοιχο Athlon64 socket 939

 

Επισης οσον αφορα την μνημη, τα 1024MB ειναι υπεραρκετα για καθε ειδους εφαρμογη, εκτος και αν ασχολεισαι με επεξεργασια Video.

 

ΥΓ και τα 512ΜΒ της καρτας γραφικων μου φαινονται υπερβολη (μεχρι στιγμης μονο το DOOM3 μπορει και τα αξιοποιει, μονο που η x700 δεν μπορει να ανταπεξελθει αναλογα)

Xiaomi Redmi Note 3 Pro

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λεει ο azzazel για τη cpu.

 

Οσο για την καρτα θα σου ελεγα να κοιταξεις σε κατι σε X800GT με 8 pipelines και 256mb ή λιγο ακριβοτερη αλλα καλυτερη X800GTO με 12 pipelines.

 

Κοστος απο 190-240€

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Koitaxe o skliros s tha minei axrisimopoiistos dioti ta 32bit leitourgika poroun na epikinwnisoun mona me ta 120 peripu gb sklirou. An omws valeis 64bit tote tha eise ok

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Koitaxe o skliros s tha minei axrisimopoiistos dioti ta 32bit leitourgika poroun na epikinwnisoun mona me ta 120 peripu gb sklirou. An omws valeis 64bit tote tha eise ok

 

Τα winXP συγκεκριμένα παίρνουν patch από την MS κι έτσι βλέπουν κανονικά τους δίσκους. Αλλά και πάλι, μπορείς να διαμορφώσεις τον κομμάτι του δίσκου που δεν χρησιμοποιεί το λειτουργικό, και να το κάνεις merge με τον κύριο δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα αντι για Pentium εναν αντιστοιχο Athlon64 socket 939

 

Επισης οσον αφορα την μνημη, τα 1024MB ειναι υπεραρκετα για καθε ειδους εφαρμογη, εκτος και αν ασχολεισαι με επεξεργασια Video.

 

ΥΓ και τα 512ΜΒ της καρτας γραφικων μου φαινονται υπερβολη (μεχρι στιγμης μονο το DOOM3 μπορει και τα αξιοποιει, μονο που η x700 δεν μπορει να ανταπεξελθει αναλογα)

και μενα υπερβολικα μου φαινονται τα 512 της καρτας γραφικων,αλλα το συστημα αυτο το ειδα και το χρησιμοποιησα και μου εκανε "κλικ".αλλα θα την ψαξω ακομη περισσοτερο γιατι θελω να παρω amd 64 bit.

παιχνιδια δεν παιζω καθολου,μονο επεξεργασια βιντεο κανω και γραφω και μουσικη με το reason και το tractor!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: καλα ειναι ολα αυτα που εχεις διαλεξει :) αλλα τα περισσοτερα ειναι μη διαθεσιμα :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ok παιδια σας ευχαριστω ολους για της απαντησεις σας :up:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

WINDOWS 2003 SERVER
Tο συγκεκριμένο λειτουργικό είναι Server. Είναι φτιαγμένο για συγκεκριμένες δουλειές και δεν είναι η καλύτερη επιλογή για home χρήση.
Link to comment
Share on other sites

Tο συγκεκριμένο λειτουργικό είναι Server. Είναι φτιαγμένο για συγκεκριμένες δουλειές και δεν είναι η καλύτερη επιλογή για home χρήση.

καλα ναι το οτι ειναι για server δεν λεει και τιποτα διτι μπορει ανετα να κανει τα παντα σε καλυτερο χρονο απο τα windows xp :p

Link to comment
Share on other sites

παιχνιδια δεν παιζω καθολου,μονο επεξεργασια βιντεο κανω και γραφω και μουσικη με το reason και το tractor!

 

Απο τη στιγμη που δεν παιζεις παιχνιδια πιστευω οτι αυτη η καρτα γραφικων ειναι υπερβολικη...

Πιστευω οτι θα ηταν πιο συνετο να παρεις μια πιο μετρια καρτα γραφικων και να δωσεις τα χρηματα που θα εξοικονομουσες για να να βαλεις μια καλη καρτα ηχου, μιας και γραφεις μουσικη ;)

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που δεν παιζεις παιχνιδια πιστευω οτι αυτη η καρτα γραφικων ειναι υπερβολικη...

Πιστευω οτι θα ηταν πιο συνετο να παρεις μια πιο μετρια καρτα γραφικων και να δωσεις τα χρηματα που θα εξοικονομουσες για να να βαλεις μια καλη καρτα ηχου, μιας και γραφεις μουσικη ;)

καρτα ηχου εχω εξωτερικη και δεν με πειραζει αυτο..αλλωστε δουλευω με drum machine.

απλα ειδα 2ghz μνημη ram και "τσιμπησα" αλλα ολοι οι γνωστοι μου λενε να παρω επεξεργαστη amd.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα θα ήθελα την γνώμη σας:

Υπάρχουν:

1)κουτί- Cooler Master Wave Master Silver

2)Τροφοδοτικό-

Tagan TG480-U01

3)DVD-

DVD+-RW NEC DUAL LAYER ND3540

4)Σκληρός δίσκος-

SEAGATE160 GB (7200rpm, 8MB buffer, SATA)

 

Θα αγοραστούν:

1)Μητρική-

A8N32-SLI Deluxe

2)Επεξεργαστής-

AMD Athlon 64 3800+ (s939) X2

3)Μνήμη-

DDR OCZ EL 1GB PC3200/400MHz PLATINUM

4)Κάρτα γραφικών-ExtremeN6600GTSilencer/HTD

5)Οθόνη-

PHILIPS 170P6EG 17'' TFT

6)Σκληροί δίσκοι 2*-

120 GB (7200.9 Rpm-8 MB cache, SATA)

7)Λειτουργικό-Windows XP Home Greek

 

Είμαι ενα 80% σίγουρος για να κάνω την αγορά,απλα και μια δεύτερη γνώμη θα ήταν χρήσιμη

 

Σημ:Οι δυο 120 σκληροι θα γίνουν raid,καρτα γραφικών λέω να πάρω μια τώρα και μία αργότερα για sli(η αποψή σας; ),τα windows 64 λένε ή να προτιμήσω τα απλά.Ο υπολόγιστης θα χρησιμοποιηθεί για λίγο απ'όλα και περιμένω να κρατήσει καμία τετραετία(Τώρα έχω εναν pentium 2 400Mhz).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα θα ήθελα την γνώμη σας:

Υπάρχουν:

1)κουτί- Cooler Master Wave Master Silver

2)Τροφοδοτικό-

Tagan TG480-U01

3)DVD-

DVD+-RW NEC DUAL LAYER ND3540

4)Σκληρός δίσκος-

SEAGATE160 GB (7200rpm, 8MB buffer, SATA)

 

Θα αγοραστούν:

1)Μητρική-

A8N32-SLI Deluxe

2)Επεξεργαστής-

AMD Athlon 64 3800+ (s939) X2

3)Μνήμη-

DDR OCZ EL 1GB PC3200/400MHz PLATINUM

4)Κάρτα γραφικών-ExtremeN6600GTSilencer/HTD

5)Οθόνη-

PHILIPS 170P6EG 17'' TFT

6)Σκληροί δίσκοι 2*-

120 GB (7200.9 Rpm-8 MB cache, SATA)

7)Λειτουργικό-Windows XP Home Greek

 

Είμαι ενα 80% σίγουρος για να κάνω την αγορά,απλα και μια δεύτερη γνώμη θα ήταν χρήσιμη

 

Σημ:Οι δυο 120 σκληροι θα γίνουν raid,καρτα γραφικών λέω να πάρω μια τώρα και μία αργότερα για sli(η αποψή σας; ),τα windows 64 λένε ή να προτιμήσω τα απλά.Ο υπολόγιστης θα χρησιμοποιηθεί για λίγο απ'όλα και περιμένω να κρατήσει καμία τετραετία(Τώρα έχω εναν pentium 2 400Mhz).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

 

1) Τι το θέλετε το RAID... :p Τόσος χώρος πάει στράφι... :D Μπορείς να κάνεις ένα τακτικό backup των δεδομένων σου αν είσαι ανήσυχος χρήστης με ένα Norton Ghost ή ένα DVD... ;)

2)SLI = Πεταμένα λεφτά... Eξίσωση που τσακίζει. :lol:

3)Βάλε τα 64μπιτα. :)

4)Για μια 3ετία max θα είσαι μια χαρά. ;)

 

edit: Ξέχασα να σου πω πως ένα UPS την σήμερον ημέρα είναι απλά ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. Δώσε κάτι παραπάνω για να έχεις το κεφάλι σου (και την τσέπη σου βεβαίως βεβαίως) ήσυχο! ;)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

προς το παρων ακυρο το νεο pc :(

εχθες ελαβα ενα δωρο και...εμεινα μ@μ@κας.. :X :

μου κανανε δωρο ενα laptop :!: :!: δεν με ρωταγαν πιο πριν να τους ελεγα εγω τι μαρκα να μου παρουν και τα παιρετερω :) :)

βεβαια δεν ειναι των δυνατοτητων μου,αλλα δεν μπορω να κανω κι'αλλιως..ειναι αυτος εδω http://www.e-direct.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=48720&iTab=3

τωρα η ερωτηση μου,γιατι ποτε δεν εχω δουλεψει με laptop,που στο καλο ειναι οι ρυθμισεις της οθονης,φωτεινοτητας,Contrast...η δεν υπαρχει κατι τετοιο?

και εαν θελω να βαλω μια μνημη επιπλεον 512 και κανεναν σκληρο δισκο επιπλεον 100giga στις 4200 στροφες,ποσο θα παει το κοστος..?

καλα ρωταω εγω..αλλα υπαρχει δυνατοτητα να γινει αυτο...ριξτε μια ματια στο link παραπανω,και απαντηστε μου.

ευχαριστω :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

προς το παρων ακυρο το νεο pc :(

εχθες ελαβα ενα δωρο και...εμεινα μ@μ@κας.. :X :

μου κανανε δωρο ενα laptop :!: :!: δεν με ρωταγαν πιο πριν να τους ελεγα εγω τι μαρκα να μου παρουν και τα παιρετερω :) :)

βεβαια δεν ειναι των δυνατοτητων μου,αλλα δεν μπορω να κανω κι'αλλιως..ειναι αυτος εδω http://www.e-direct.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=48720&iTab=3

τωρα η ερωτηση μου,γιατι ποτε δεν εχω δουλεψει με laptop,που στο καλο ειναι οι ρυθμισεις της οθονης,φωτεινοτητας,Contrast...η δεν υπαρχει κατι τετοιο?

και εαν θελω να βαλω μια μνημη επιπλεον 512 και κανεναν σκληρο δισκο επιπλεον 100giga στις 4200 στροφες,ποσο θα παει το κοστος..?

καλα ρωταω εγω..αλλα υπαρχει δυνατοτητα να γινει αυτο...ριξτε μια ματια στο link παραπανω,και απαντηστε μου.

ευχαριστω :)

Μου φαίνεται πως πρέπει να πατήσεις το Fn και τα βελάκια <- και -> για να αυξομειώσεις την φωτεινότητα. :)

Για περισσότερες λεπτομέρειες συμβουλέψου και το εγχειρίδιο... ;)

 

Καλορίζικο κιόλας! :)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πως πρέπει να πατήσεις το Fn και τα βελάκια <- και -> για να αυξομειώσεις την φωτεινότητα. :)

Για περισσότερες λεπτομέρειες συμβουλέψου και το εγχειρίδιο... ;)

 

Καλορίζικο κιόλας! :)

ευχαριστω φιλος!

στο εγχειριδιο δεν βρηκα κατι σχετικο,γι'αυτο αναρωτηθηκα..αλλα θα το ψαξω για τα βελακια.

επισης ειχε και δωρο και μια vodafone mobile,αξιζει να την χρησιμοποιησω η οχι.ξερεις τιποτα απ'αυτα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...