Jump to content

Εθελοντική βοήθεια για το Automatic Keylock


Rightman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιστεύω ότι είναι ένα από σημαντικότερα προβλήματα των συσκευών μας. Όπως έχει αναφερθεί.

Μια μικρή έλλειψη (που προσωπικά μου είχε κοστίσει) είναι το αυτόματο keylock. Στο Qtek 8010 μπορείς να πατήσεις παρατεταμένα το κόκκινο πλήκτρο, ή να βάλεις password protection, αλλά έλειπε το αυτόματο keylock μετά από x δευτερόλεπτα (που έχουν τα περισσότερα τηλέφωνα της αγοράς).

Παρουσιάζεται ένα error όταν είναι ενεργοποιημένο το προγραμματάκι "SMS 160" που βρίσκεται στις "Επιπλέον Ρυθμίσεις" του Qtek 8010, και μετατρέπει τους Ελληνικούς χαρακτήρες στα SMS σε κεφαλαίους. Το SMS 160 σας γλιτώνει από το σπάσιμο σε 2 sms, αν ξεπεράσετε τους 80 χαρακτήρες. Δεν μπορούν λοιπόν προς το παρόν να τρέχουν και τα δύο προγράμματα παράλληλα. :down:

Βέβαια ρώτησα εδώ αν υπάρχει εναλλακτικό πρόγραμμα και η απάντηση ήταν αρνητική.

Ο δημιουργός του Automatic Keylock δέχεται email για βελτιώσεις. Εγώ του ανέφερα το πρόβλημα αλλά προφανώς θα έκανα αρκετά λάθη στα αγγλικά. Μια πρόταση από μένα είναι να’στελνε ένας email εκπροσωπώντας όλους ’μάς.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι ένα από σημαντικότερα προβλήματα των συσκευών μας. Όπως έχει αναφερθεί.Βέβαια ρώτησα εδώ αν υπάρχει εναλλακτικό πρόγραμμα και η απάντηση ήταν αρνητική.

Ο δημιουργός του Automatic Keylock δέχεται email για βελτιώσεις. Εγώ του ανέφερα το πρόβλημα αλλά προφανώς θα έκανα αρκετά λάθη στα αγγλικά. Μια πρόταση από μένα είναι να’στελνε ένας email εκπροσωπώντας όλους ’μάς.

 

Katse giati nomizw den katalaba kala...H teleytaia version tou programmatos (nomizw h 3.06) paizei mia xara, enw 2-3 prohgoumenes versions eixan ontws problhma. Ara giati den to xrhsimopoieis?

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι ένα από σημαντικότερα προβλήματα των συσκευών μας. Όπως έχει αναφερθεί.Βέβαια ρώτησα εδώ αν υπάρχει εναλλακτικό πρόγραμμα και η απάντηση ήταν αρνητική.

Ο δημιουργός του Automatic Keylock δέχεται email για βελτιώσεις. Εγώ του ανέφερα το πρόβλημα αλλά προφανώς θα έκανα αρκετά λάθη στα αγγλικά. Μια πρόταση από μένα είναι να’στελνε ένας email εκπροσωπώντας όλους ’μάς.

Φίλε Rightman κατέβασε τη τελευταία version (v3.15 αυτή τη στιγμή) και θα είσαι ΟΚ.Από τη επόμενη version θα είναι μεταφρασμένο και στα ελληνικά.

 

Υ.Γ. Πρόσεξε στις: επιλογές μηνυμάτων > αποστολή,να μην επιλέξεις το "Χρήση Unicode όταν απαιτείται"

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Rightman κατέβασε τη τελευταία version (v3.15 αυτή τη στιγμή) και θα είσαι ΟΚ.Από τη επόμενη version θα είναι μεταφρασμένο και στα ελληνικά.

 

Υ.Γ. Πρόσεξε στις: επιλογές μηνυμάτων > αποστολή,να μην επιλέξεις το "Χρήση Unicode όταν απαιτείται"

Δεν πρόλαβα να το πώ και ανέβηκε η νέα έκδοση (v3.16) που είναι και στα ελληνικά.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Το εχει δοκιμάσει κανεις σε Windows 5 (8310) ;

Φυσικά και λειτουργεί και στο 8310.Απλά πρέπει να κατεβάσεις την αντίστοιχη version από <εδώ>

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

ωραία αλλα πως κανουμε εγκατασταση. χρειαζετε καποιο αλλο προγραματακι.που το τοποθετουμε το .CAB
Link to comment
Share on other sites

ωραία αλλα πως κανουμε εγκατασταση. χρειαζετε καποιο αλλο προγραματακι.που το τοποθετουμε το .CAB

Κάνεις copy το αρχείο .cab από το υπολογιστή στο τηλέφωνο οπουδήποτε και απλά το τρέχεις από το τηλέφωνο.Θα σε ρωτήσει που θέλεις να κάνει εγκατάσταση (προτείνω στο τηλέφωνο για πιο γρήγορη ανταπόκριση).Κάνεις επανεκίνηση και είσαι ΟΚ.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

τα κανω αυτα και λεει οτι δεν ειναι δυνατον να γινει η εγκατασταση γιατι το τηλεφωνο ειναι κλειδωμενο μηπως χρειαζετε κατι αλλο ?
Link to comment
Share on other sites

τα κανω αυτα και λεει οτι δεν ειναι δυνατον να γινει η εγκατασταση γιατι το τηλεφωνο ειναι κλειδωμενο μηπως χρειαζετε κατι αλλο ?

Ποιό τηλέφωνο έχεις;

 

edit:Το πρόγραμμα παίζει σε windows mobiles μόνο.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

8310 απο expansys

Άν είσαι σίγουρος ότι κατέβασες τη version για windows mobiles 5.0 και όχι τη windows mobile 2003 τότε η μόνη εξήγηση είναι πως το τηλέφωνό σου είναι έστω και μερικώς κλειδωμένο.Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τα WM5 οπότε δεν ξέρω πως ξεκλειδώνουν.Μια αναζήτηση στο modaco.com πιστεύω πως θα σε βοηθούσε.Υπάρχει εκεί topic που αφορά τη συγκεκριμένη εφαρμογή.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Συχνό πρόβλημα να κρεμάει το πληκτρολόγιο με αποτέλεσμα να κλίνει η εφαρμογή(31),έτσι δεν λειτουργεί ούτε το screensaver.Εάν μας κάνει την χάρη κάτι μπορεί να γίνει με επανεκκίνηση.

Εφόσον δουλέψει,τα γράμματα που δεν υποστηρίζουν ολόκληρο μήνυμα είναι Α,Β,Ε,Η,Ι,Κ,Μ,Ν,Ο,Π,Τ,Ζ,Υ,Χ

Η μία λύση είναι να αποθηκεύoνται στο Μενου-Επιλογές-3Επεξεργασία των κειμένων ή να γράφονται στην αγγλική τους μορφή.

Link to comment
Share on other sites

Συχνό πρόβλημα να κρεμάει το πληκτρολόγιο με αποτέλεσμα να κλίνει η εφαρμογή(31),έτσι δεν λειτουργεί ούτε το screensaver.Εάν μας κάνει την χάρη κάτι μπορεί να γίνει με επανεκκίνηση.

Εφόσον δουλέψει,τα γράμματα που δεν υποστηρίζουν ολόκληρο μήνυμα είναι Α,Β,Ε,Η,Ι,Κ,Μ,Ν,Ο,Π,Τ,Ζ,Υ,Χ

Η μία λύση είναι να αποθηκεύoνται στο Μενου-Επιλογές-3Επεξεργασία των κειμένων ή να γράφονται στην αγγλική τους μορφή.

Δεν έχω καταλάβει τι εννοείς.Αν θέλεις γίνε λίγο ποιο συγκεκριμένος.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φορές όταν πάταγα ΟΚ για κλείδωμα μου εμφάνιζε «The keyboard is hook. The program is close(31).» Με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί τίποτα από το πρόγραμμα.Με το quickreset κάτι έγινε.Αλλά όταν πάω να γράψω μήνυμα χωρίς έξυπνη πληκτρολόγηση(Τ9) δηλ. με ABC στα γράμματα που προανέφερα μου εμφανίζει συνολικό αριθμό χαρακτήρων για SMS μόνο 70.
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φορές όταν πάταγα ΟΚ για κλείδωμα μου εμφάνιζε «The keyboard is hook. The program is close(31).» Με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί τίποτα από το πρόγραμμα.

 

Αρχικά ποτέ δεν κλειδώνω πλέον το τηλέφωνο χειροκίνητα παρά το έχω ρυθμίσει να κλειδώνει μόνο του μετά από 20" χωρίς πάτημα πλήκτρου στην αρχική οθόνη.Δεν μου εμφανίζει λοιπόν αυτό το μήνυμα.

 

Με το quickreset κάτι έγινε.Αλλά όταν πάω να γράψω μήνυμα χωρίς έξυπνη πληκτρολόγηση(Τ9) δηλ. με ABC στα γράμματα που προανέφερα μου εμφανίζει συνολικό αριθμό χαρακτήρων για SMS μόνο 70.

 

Επιβεβαίωσε

1)ότι έχεις τη τελευταία version (3.16) του automatic keylock

2)ότι έχεις ενεργοποιημένο το SMS 160

3)ότι στις επιλογές μηνυμάτων > αποστολή,δεν έχεις επιλέξει το "Χρήση Unicode όταν απαιτείται"

 

Άν τα έχεις κάνει όλα αυτά και συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα τότε δεν ξέρω τι άλλο να σου πω...

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Στις επιλογές μηνυμάτων > αποστολή,δεν έχεις επιλέξει το "Χρήση Unicode όταν απαιτείται"
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ με έσωσες! Τώρα παρατηρώ ότι γράφοντας με πεζά γράμματα συνεχίζει να εμφανίζει σύνολο χαρακτήρων 160.

Τότε σε τι αποσκοπεί αυτή η ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Να επισημάνω απλώς κάτι: Εάν έχετε εγκατεστημένο το 'Automatic Keylock', το 'SMS 160' μπορεί να δείχνει ότι είναι ενεργοποιημένο, αλλά δεν λειτουργεί. Εάν λειτουργούσε, θα πληκτρολογούσατε μικρά γράμματα σε ένα SMS και αυτόματα θα τα βλέπατε να μετατρέπονται σε κεφαλαία.

 

To SMS 160 όπως και το Automatic Keylock δημιουργούν ένα Keyboard hook για να αναγνωρίζουν το πάτημα των πλήκτρων. Δυστυχώς μόνο ένα τέτοιο keyboard hook μπορεί να λειτουργεί, οπότε παίζει όποιο φορτώσει πρώτο. Αν έχετε εγκαταστήσει το automatic keylock στο τηλέφωνο, ξεκινάει πρώτο και κάνει hook. Αν όμως το έχετε εγκαταστήσει σε miniSD Μπορεί να καθυστερήσει λίγο παραπάνω να φορτώσει, οπότε προλαβαίνει το SMS 160. Τότε το automatic keylock βγάζει το γνωστό error.

 

Όσο για τη ρύθμιση Unicode, sorry αλλά χωρίς αυτή στέλνω Ελληνικά SMS και οι φίλοι μου βλέπουν... κινέζικα :mad:

 

PS. Τα παραπάνω είναι δοκιμασμένα με τη τελευταία έκδοση 3.16

Link to comment
Share on other sites

Στο qtek 8310 αφού ξεκλειδωθεί δουλεύει μια χαρα.Πάρα πολύ καλό πρόγραμμα!

 

Θελει καμμια ειδικη ρυθμιση οπως λενε τα παιδια πιο πισω, η μπαινει ως εχει και δεν πειραζουμε τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

Θελει καμμια ειδικη ρυθμιση οπως λενε τα παιδια πιο πισω, η μπαινει ως εχει και δεν πειραζουμε τιποτα;

 

Ως έχει μπαίνει χωρίς να θέλει καμία ρύθμιση μόνο που πρέπει να το ξελκειδώσεις.Πολύ χρήσιμο prog.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω παρατηρήσει ότι το joystick άλλοτε είναι ενεργό και άλλοτε όχι κατά τη διάρκεια του κλειδώματος. Το έχει παρατηρήσει και άλλος αυτό; Καποια λύση;
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

έχω κατεβάσει το keylock για WM5 και στην εγκατάσταση αποτυγχάνει γιατί βγάζει ότι δεν διαθέτει η εφαρμογή επαρκεί δικαιώματα πρόσβασης

 

Βοήθεια... τι πρέπει να κάνω... είμαι πολύ νέος στα wm5 και στα smartphones και είναι η πρώτη εφαρμογή που προσπαθώ να εγκαταστήσω

Η μεγάλη ανανέωση του κόσμου δεν θα έρθει τη στιγμή που οι φτωχοί θα συμβιβαστούν με τη μοίρα τους, αλλά τη στιγμή που οι πλούσιοι θ' αρχίσουν να έχουν ηθικούς δισταγμούς για τη δική τους μοίρα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...