Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6233 - 6234 (Vodafone)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Oμιλίας ναι, συνομιλίας μάλλον όχι.Όλα τα κινητά της νοκια μέσης και ανώτερης κατηγορίας έχουν στέρεο ράδιο.Είναι κανονικό 3G, με δυνατότητα συνομιλίας με λειτουργία της πίσω κάμερας μόνο...Mάλλον αυτό απευθύνεται στον Κόπερφιλδ, τον γνωστό μάγο ή σε πλανόδιους ταχυδακτυλουργούς....Απίστευτο!!!:p

και ηχογραφηση ομιλιας και συνομιλιας εχει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μπα..

 

V4.52

 

βλακεία;; χάνω τίποτα σημαντικό απο την επόμενη έκδοση... Βασικά, ξέρεις κάποιος ΑΝ κάνω αναβάθμιση ΤΙ χάνω;; ευχαριστώ!

Είναι πιθανό να σου δημιουργήσει πρόβλημα στις ταχείες κλήσεις αν βρίσκεσαι σε δίκτυο GSM μόνο. Συνήθως βγάζει μήνυμα λάθους πως δεν μπορεί να πραγματοποιήσει video κλήση και σε ρωτά αν θέλεις να κάνεις απλή κλήση :wacko: Σκέτη ταλαιπωρία και καμία σχέση με ταχεία κλήση. Πάντως το πρόβλημα αυτό διορθώνεται με την έκδοση 4.91

 

Αν κάνεις αναβάθμιση σβήνονται τα πάντα αλλά μόνον από τη μνήμη της συσκευής κι όχι από την κάρτα μνήμης. Καλού κακού, κάνε ένα backup με το PC Suite και μετά την αναβάθμιση, επανέφερε τα πάντα μέσω restore με την ίδια εφαρμογή ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιθανό να σου δημιουργήσει πρόβλημα στις ταχείες κλήσεις αν βρίσκεσαι σε δίκτυο GSM μόνο. Συνήθως βγάζει μήνυμα λάθους πως δεν μπορεί να πραγματοποιήσει video κλήση και σε ρωτά αν θέλεις να κάνεις απλή κλήση :wacko: Σκέτη ταλαιπωρία και καμία σχέση με ταχεία κλήση. Πάντως το πρόβλημα αυτό διορθώνεται με την έκδοση 4.91

 

Aυτό συμβαίνει και στην 4.91 στη ταχεία κλήση του πλήκτρου 2...Δεν αντιλαμβάνομαι δε τον λόγο που το έχουν ορίσει για βιντεοκλήση, μιας και στο προσπεκτ αναφέρεται σαν ταχείες κλήσεις τα πλήκτρα 3-9...Και πρέπει να αποτελεί το πρώτο κινητό παγκόσμιας παραγωγής με την "πατέντα" αυτή....:wacko:

 

Γενικά το 6233 έχει κάτι "παρανοϊκό" στο λειτουργικό σχεδιασμό του...που εντοπίζεται στην 3G λειτουργία της οπίσθιας κάμερας και στο εκκεντρικό σχεδιασμότου ταχυπλήκτρου 2... Μάλλον ο σχεδιαστής θα αντιμετώπισε νυχτερινά προβλήματα δυσπεψίας που του βγήκαν στην δουλειά του την επόμενη μέρα....:p

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Aυτό συμβαίνει και στην 4.91 στη ταχεία κλήση του πλήκτρου 2...Δεν αντιλαμβάνομαι δε τον λόγο που το έχουν ορίσει για βιντεοκλήση, μιας και στο προσπεκτ αναφέρεται σαν ταχείες κλήσεις τα πλήκτρα 3-9...Και πρέπει να αποτελεί το πρώτο κινητό παγκόσμιας παραγωγής με την "πατέντα" αυτή....:wacko:

Δεν είναι πρόβλημα της έκδοσης, απλώς ο σχεδιαστής έχει αναθέσει στο πλήκτρο "2" ταχεία κλήση μόνον για βίντεο. Σίγουρα θα ήταν χρήσιμο να έχουμε ακόμη ένα πλήκτρο για συντόμευση φωνής αλλά...

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι λεει το κινητο?εχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα?μου πε η μητερα μου να ψαξω κινητα και ειμαι αναμεσα σε αυτο και το 6131..

 

κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρόβλημα της έκδοσης, απλώς ο σχεδιαστής έχει αναθέσει στο πλήκτρο "2" ταχεία κλήση μόνον για βίντεο. Σίγουρα θα ήταν χρήσιμο να έχουμε ακόμη ένα πλήκτρο για συντόμευση φωνής αλλά...

Η χρήση των πλήκτρων ταχείας κλήσης δεν γίνεται τυχαία, αλλά αλφαριθμητικά...Το γεγονος της μη σωστής (ή ανορθόδοξης) χρήσης του πλήκτρου 2 καταργεί ή παρεμποδίζει την σωστή και συνήθη λειτουργία του τηλεφώνου όσον αφορά το συγκεκριμένο σημείο...Είναι ένα εγγενές ΜΕΓΑ λάθος που πιστέυω πως δεν θα επαναληφθεί στο μέλλον σε άλλη συσκευή....Δεν το δικαιολογώ με τίποτα....και ελπίζω σε μελλοντική αναβαθμιστική κατάργησή του....:O

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

padia exo ena problima me ena 6233.kathos estelna me bluetooth kolisek esbise teleios kai den ksanaanabapse.exo katebasi tin ekdosi 4.91 alla den mporo na kano update logo pou den anabei k den to briskei.xerete pos na kano epanafora na anapsei gia na kano update?pos ginetai format?einai megali anagki.paraskeyh feygo gia strato kai den exo kinito.sas parakalo pes te mai idea.
Link to comment
Share on other sites

κανεις?

Μεταξύ των 2 θα έπαιρνα το 6233. Είναι πιο εύχρηστο και λειτουργικό από το 6131. Στο 6131 θα βρεις καλύτερη οθόνη (περισσότερο σε μέγεθος, παρά σε ποιότητα κι ας μιλάνε για 1 εκατομ. χρώματα) αλλά θα χάσεις σε αυτονομία, όπου το 6131 κυριολεκτικά απογοητεύει... Κατά τα άλλα δεν έχουν άλλες διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε το αυριο σε καποιο κεντρικο καταστημα nokia shop(πχ στο Συνταγμα).Παρακαλεσε τους να το κοιταξουν αυριο,επειδη Παρασκευη μπαινεις στρατο και αν ειναι κατι ευκολο φανταζομαι θα στο φτιαξουν.
Link to comment
Share on other sites

Και να φανταστείς ότι του έφαγα και 15 εκατομ. χρώματα! Η οθόνη του 6131τελικά έχει 16 εκατομ. χρώματα. :D
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό με την ταχεία κλήση δεν κατάλαβα πως λειτουργεί και γι'αυτό δεν το χρησιμοποιώ.. για την ακρίβεια ποτέ δεν έδινα σημασία γι'αυτό το χαρακτηριστικό, διότι είμαι πιο πολύ των μηνυμάτων ;) (και στην αναβάθμιση δεν θέλω να χαθούν οι μετρητές (ξέρω κόμπλεξ είναι αυτό, αλλά :)))

 

 

 

edit: lol, δεν είδα ότι είχε κι άλλη σελίδα :p

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου.

Η αλήθεια είναι οτι και εγώ δεν είχα διαβάσει πουθενά οτι το 6233 υποστηρίζει το A2DP. Όταν όμως το άκουσα να παίζει έπαθα πλάκα...!:wacko:

Υπέθεσα λοιπόν οτι το υποστήριζε.

Τότε λοιπόν άκυρο το παράπονο...:O

Λές το γεγονός αυτό να επηρεάζει και την ποιότητα του ήχου κατα τις συνομιλίες;:eek:

Προς απάντησή σου, σου παραθέτω από review εξωτερικού το παρακάτω:). Το είχα διαβάσει και στο επίσημο site της Nokia αλλά τώρα δεν μπορώ να το βρώ. Επιφυλλάσομαι να το παραθέσω και εκείνο.

 

 

"Bluetooth: While support of Bluetooth isn't anything unusual these days, the support of the A2DP profile is. Only the most recent version of the firmware adds support for this profile, but it shouldn't be difficult to get your copy of the phone updated if you have an older version that doesn't offer A2DP"

 

EDIT: Βρήκα και τα links στο επίσημο site της Nokia. Όλα τα παρακάτω bluetooth handsfree είναι στερεοφωνικά και υποστηρίζουν A2DP. Σε όλες τις συμβατές συσκευές φαίνεται καθαρά και το 6233.

http://europe.nokia.com/accessorieslink?s=BH-501

http://europe.nokia.com/accessorieslink?s=BH-500

http://europe.nokia.com/accessorieslink?s=HS-12W

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι το 6233 διαφημιζεται ακομα και ειναι τελειο οχι επειδη το εχω αλλα επειδη δεν παρουσιαζει προβληματα. ΤΟ μονο που δεν μου αρεσε ειναι οταν τραβας βιντεο τρωει πολυ μνημη για λιγα δευτερολεπτα οποτε χρειαζεσαι μεγαλη καρτα..
Link to comment
Share on other sites

όντως αυτό με τα βίντεο σε 640*480 τρώει πολύ μνήμη... αλλά τραβάει βιντεάρες!!! όντως είναι άριστη επιλογή για τα λεφτά του!!!

 

αν και νομίζω το w810i έχει καλύτερη κάμερα :-/

Link to comment
Share on other sites

όντως αυτό με τα βίντεο σε 640*480 τρώει πολύ μνήμη... αλλά τραβάει βιντεάρες!!! όντως είναι άριστη επιλογή για τα λεφτά του!!!

 

αν και νομίζω το w810i έχει καλύτερη κάμερα :-/

Φωτόζ ναι, βίντεο ούτε για αστείο..

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα σημερα,αλλά δυστυχως δεν βρηκα ασημενιο,αλλά μαυρο και ψιλοχαλαστηκα.Να ρωτησω,η πρωτη φορτιση θελει 12 ή 14 ωρες?
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα σημερα,αλλά δυστυχως δεν βρηκα ασημενιο,αλλά μαυρο και ψιλοχαλαστηκα.Να ρωτησω,η πρωτη φορτιση θελει 12 ή 14 ωρες?

Σε ασημί δε νομίζω να κυκλοφορεί στην Ελλάδα. Όσο για τη φόρτιση, πλέον δεν εξαρτάται από το μοντέλο του κινητού αλλά από το είδος της μπαταρίας. Η ΒΡ-6Μ δεν χρειάζεται ούτε 12 ούτε 14 ώρες φόρτιση. Αυτό που εφαρμόζω εγώ είναι το εξής:

 

1. Χρήση του κινητού με την αρχική (εργοστασιακή) ενέργεια της μπαταρίας μέχρι αυτή να εξαντληθεί.

2. Φόρτιση με κλειστό το κινητό μέχρι να δείξει πως φορτίστηκε πλήρως (περίπου μέσα σε 1,5 - 2 ώρες)

3.Χρήση του κινητού μέχρι να εξαντληθεί εντελώς η μπαταρία.

4. Επανάληψη των 2 κ' 3 άλλες 2 φορές και μετά κάνεις φορτίσεις όπως θέλεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Παντως θυμαμαι οτι οταν ειχα παρει το προηγουμενο κινητο μου το 2004,δεν το ειχα αφησει 12 ωρες οπως ακουγα οτι πρεπει,αλλά 8 ωρες γιατι βιαζομουν να παω στο γηπεδο.

Σημερα,η μπαταρια αυτης της συσκευης τα εχει παιξει.Κραταει πολυ λιγο και αναρωτιεμαι αν φταιει η μονο 8ωρη αρχικη φορτιση.

Εκτος αν ειναι γιατι περασαν 2μιση χρονια.

 

Eπισης ρε παιδια,παιζει gps στο 6233?

Link to comment
Share on other sites

οι μπαταρίες είναι αναλώσιμες. Κάποια στιγμή θα χαλάσει... θα υπολειτουργεί... εμένα στο νοκια 3100 2 + χρόνια που το έχω δεν κρατάει πλέον μια βδομάδα... 3-4 μέρες... ανάλογα και την χρήση βέβαια... αυτό (6233) καθέ 2 μέρες το πολύ το φορτίζω, αλλά το ξεσκίζω με την κάμερα συνέχεια και το ΒΤ :) :) :)
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πόσα sms χωράει το 6233 ? Αποθηκεύονται και στην κάρτα μνήμης ή μόνο στο τηλέφωνο ? Θέλω να αγοράσω κινητό και αμφιταλαντευόμουν ανάμεσα σε αυτό και το 6131, αλλά μου είπαν οτί χωράνε λίγα sms και τα 2 και με έχει χαλάσει πολύ το γεγονός. :(
Link to comment
Share on other sites

αυτο που με χαλαει ως τωρα στο 6233 σε σχεση με το κ700 που ειχα, ειναι οτι δεν εχει συντομευση για τις εξερχομενες κλησεις, κατι που χρησιμοποιουσα πολυ για να ξερω ποσος χρονος ομιλιας μου απομενει καθε μηνα. Επισης στα εισερχομενα μνμ δεν εχει ημερομηνια (δηλ το ποτε σταλθηκαν). Ακομη αντιμετωπιζω απιστευτα προβληματα στην συνδεση με το pc suite, μια φορα καταφερα να το συνδεσω με bt, αλλα τωρα δεν το αναγνωρισει σαν συσκευη. Ακομη δεν μπορω να καταλαβω τον τροπο που αποθηκευει αρχεια στην καρτα μνημης. Ας πουμε του στελνω εναν ηχο, λογικα τον αποθηκευει στην καρτα μνημης ή στην μνημη του τηλεφωνου, το κανει καπως στην τυχη, αλλα μετα δεν μπορω να κανω αυτον τον ηχο μετακινηση σε εναν υποφακελο που εχω φτιαξει εγω ας πουμε. Και φυσικα δεν σου δειχνει τον χρονο ομιλιας κατα την δειαρκεια κλησης, παρα μονο σαν συνοψη....Ακομηκατι που δεν μου αρεσει, ειναι οτι οταν δειχνει την ωρα με σβηστη την οθονη, ειναι τοσο μικρα τα γραμματακια, που θελει μεγεθυντικο φακο για να την δεις... Να λεμε και κανενα ασχημο, αν και γενικα ειναι top κινητο! :)
Link to comment
Share on other sites

@lionor αν πατησεις το πρασινο κουμπι απο αριστερα(κατω) δεν σου βγαζει τις εξερχομενες?
Link to comment
Share on other sites

αυτο που με χαλαει ως τωρα στο 6233 σε σχεση με το κ700 που ειχα, ειναι οτι δεν εχει συντομευση για τις εξερχομενες κλησεις, κατι που χρησιμοποιουσα πολυ για να ξερω ποσος χρονος ομιλιας μου απομενει καθε μηνα. Επισης στα εισερχομενα μνμ δεν εχει ημερομηνια (δηλ το ποτε σταλθηκαν). Ακομη αντιμετωπιζω απιστευτα προβληματα στην συνδεση με το pc suite, μια φορα καταφερα να το συνδεσω με bt, αλλα τωρα δεν το αναγνωρισει σαν συσκευη. Ακομη δεν μπορω να καταλαβω τον τροπο που αποθηκευει αρχεια στην καρτα μνημης. Ας πουμε του στελνω εναν ηχο, λογικα τον αποθηκευει στην καρτα μνημης ή στην μνημη του τηλεφωνου, το κανει καπως στην τυχη, αλλα μετα δεν μπορω να κανω αυτον τον ηχο μετακινηση σε εναν υποφακελο που εχω φτιαξει εγω ας πουμε. Και φυσικα δεν σου δειχνει τον χρονο ομιλιας κατα την δειαρκεια κλησης, παρα μονο σαν συνοψη....Ακομηκατι που δεν μου αρεσει, ειναι οτι οταν δειχνει την ωρα με σβηστη την οθονη, ειναι τοσο μικρα τα γραμματακια, που θελει μεγεθυντικο φακο για να την δεις... Να λεμε και κανενα ασχημο, αν και γενικα ειναι top κινητο! :)

 

Για τα μηνυματα,εχει ημερομηνια απλα πρεπει να πας στα ''στοιχεια μηνυματος'' για να την δεις.Παντως και εγω θα προτιμουσα να ειναι πιο εμφανης.

Για τα αρχεια,δεν βλεπω κατι ''τυχαιο''.Αποθηκευει στα ''ληφθεντα αρχεια'' στην εκθεση και απο εκει τα μεταφερεις οπου θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...