Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6233 - 6234 (Vodafone)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1. Ναι

2. Ναι

3. Όχι, καλό είναι να κάνει μια αναβάθμιση

4. Για ποιά γράμματα μιλάς;

5. Απλώς κάνεις σμίκρυνση στην αρχική φωτογραφία :O

 

Ευχαριστώ.

 

1, 2: Πως μπορεί να γινει αυτό;

 

3: Η αναβάθμιση μπορεί να γινει στο σπίτι; Η πρέπει να το πάει σε κάποιο Nokia Shop?

 

5: Μέσα απο το πρόγραμμα της Nokia στο PC, βάζει τις επαφές και τις φωτογραφίες. Απο που μπορεί να γινει αυτή η σμύκρινση;

Tech evangelist, python apologist, tog enthusiast.
Link to comment
Share on other sites

3./ Μου έχει πει πως κατα καιρούς για άγνωστους λόγους αλλάζει ο ήχος κλήσεις απο αυτόν έχει επιλέξει σε Nokia Tune. Έχετε και εσείς τέτοιο πρόβλημα;

Στο δικό μου κάθε φορά που αλλάζω το θέμα μπαίνει ο default ήχος κλήσης και μηνυμάτων. Δεν ξέρω αν είναι bug της συσκευής ή έτσι πρέπει να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα της λήψης είναι σαφώς μεμονωμένο. Μπορεί να συμβεί ακόμα και σε πανάκριβα κινητά. Γενικότερα τα Nokia θεωρούνται αξιόπιστα σε αυτόν τον τομέα. Πάντως για το σήμα παίζει ρόλο και το δίκτυο. Στην πόλη μου, η Vodafone είναι πάντα προβληματική, σε σημείο που αν εδώ που βρίσκομαι έχει κάποιος σήμα "5", μπορεί στα δύο μέτρα πιο δίπλα να έχει σήμα "2" :lol: Γι' αυτό έχω Cosmote :p

 

Και όπως προανέφερα, προβλήματα στο hardware μπορεί να εμφανίσει οποιαδήποτε συσκευή. Γι' αυτό υπάρχει και η εγγύηση 2 ετών ;)

 

Στην αρχή ήταν πολλοί αυτοί που παραπονιούνταν περισσότερο για το σήμα και λιγότερο για την ένταση του ακουστικού. Η αλήθεια είναι ότι τις τελευταίες μέρες δεν έχω ακούσει κανέναν να παραπονιέται για αυτά. Μήπως ήταν μια παρτίδα η οποία είχε αυτό το πρόβλημα και μετά διορθώθηκε;

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να φτιαξουμε το προφιλ να χτυπαει συγκεκριμενα η αθορυβα καποιες ωρες;Καποιο παιδι ειπε απο το ημερολογιο ξερει κανεις τιποτα;:D
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να φτιαξουμε το προφιλ να χτυπαει συγκεκριμενα η αθορυβα καποιες ωρες;Καποιο παιδι ειπε απο το ημερολογιο ξερει κανεις τιποτα;:D

 

Μπορείς απο το μενού διαμόρφωσης των προφίλ να ορίσεις πότε θέλεις να ενργοποιείται ένα προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου:)

 

Μπορείς απο το μενού διαμόρφωσης των προφίλ να ορίσεις πότε θέλεις να ενργοποιείται ένα προφίλ.
Αυτο που λες ειναι το παροδικο και σου λεει ποτε να ληξει.Εγω λεω να αρχιζει και να τελειωνει:O
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν ξερετε σχετικα με εφαρμογες ποιες θεωρειται σημαντικοτερες ωστε το κινητο να λειτουργει ως μινι υπολογιστης?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Αφού διάβασα όλες τις σελίδες και είμαι κάτοχος του 6233 εδώ και μία εβδομάδα θα ήθελα να σας ρωτήσω μερικά πραγματάκια για το κινητό.

 

1. Η αναβάθμιση του λογισμικού μπορεί να την κάνει κάποιος μόνος του και πως μπορεί να γίνει αυτό; Μέσω usb καλωδίου, Bluetooth κάτι άλλο;

 

2. Όσοι αγοράσανε μνήμη της SanDisk (1 ή 2 GB) αγοράσανε την Transflash ή την UltraII;

 

3. Από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου, στην επιλογή λειτουργία δικτύου το έχετε διπλή λειτουργία (GSM, UMTS) ή μόνο GSM και γιατί;

 

4. Την εφαρμογή e-mail την έχει λειτουργήσει κάποιος και τι ρυθμίσεις έχει κάνει

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων. Θα με βοηθούσατε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Αφού διάβασα όλες τις σελίδες και είμαι κάτοχος του 6233 εδώ και μία εβδομάδα θα ήθελα να σας ρωτήσω μερικά πραγματάκια για το κινητό.

 

1. Η αναβάθμιση του λογισμικού μπορεί να την κάνει κάποιος μόνος του και πως μπορεί να γίνει αυτό; Μέσω usb καλωδίου, Bluetooth κάτι άλλο;

 

2. Όσοι αγοράσανε μνήμη της SanDisk (1 ή 2 GB) αγοράσανε την Transflash ή την UltraII;

 

3. Από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου, στην επιλογή λειτουργία δικτύου το έχετε διπλή λειτουργία (GSM, UMTS) ή μόνο GSM και γιατί;

 

4. Την εφαρμογή e-mail την έχει λειτουργήσει κάποιος και τι ρυθμίσεις έχει κάνει

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων. Θα με βοηθούσατε πολύ!

 

 

Μου φαίνεται φίλε μου ότι είσαι λίγο μπερδεμένος όσον αφορά τις κάρτες μνήμες!!! Γι'αυτό επέτρεψε μου να σου εξηγήσω μερικά πραγματάκια.....

Λοιπόν έχουμε και λέμε-Οι κάρτες Transflash είναι τύπος κάρτας μνήμης όπως είναι και οι SD,mini-SD,Memory Stick (Sony),xD (Olympus,Fuji),MMC ,Compact Flash (επαγγελματικές ΨΦΜ) κ.ά.

Η κάρτα που φοράει το συγκεκριμένο κινητό δηλ. το 6233 είναι η κάρτα micro-SD,η οποία είναι μιά εκδοχή σε σμίκρυνση της κάρτας Transflash,γι'αυτό και σε πολλές ιστοσελίδες ή e-shops ή περιοδικά θα τις δείτε σαν Transflash/micro SD.Αυτά όσον αφορά τους τύπους καρτών μνήμης!!!

Τώρα όσον αφορά τις ονομασίες UltraII , ExtremeIII κλπ. να σου πω,ότι αυτές δεν είναι άλλου τύπου κάρτες μνήμης αλλά απλά μιά γκάμα καρτών της SanDisk υψηλής ταχύτητας ανάγνωσης και αποθήκευσης.Κάρτες π.χ. UltraII μπορεί να είναι SD,mini-SD,Memory Stick,Transflash,Transflash/micro SD...κλπ.Δηλαδή όλοι οι τύποι καρτών!! Ανάλογες κάρτες υψηλών ταχυτήτων λανσάρουν και οι άλλες εταιρείες όπως η Transcend-133X,και άλλες..........

Γειά χαρά!!!!

Link to comment
Share on other sites

3. Από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου, στην επιλογή λειτουργία δικτύου το έχετε διπλή λειτουργία (GSM, UMTS) ή μόνο GSM και γιατί;

 

Να δουλεύεις μόνο GSM για να καταλώνει λιγότερη μποταρία. Το UMTS είναι το 3G.

Link to comment
Share on other sites

Ομως μπορει να θλεει να κατεβασει δεδομενα σε δικτυο 3G οποτε η εναλλαγη σε 2 δικτυα ειναι η καλυτερη λυση ιδιως αν εισαι στο δικτυο της βοδαφον..
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται φίλε μου ότι είσαι λίγο μπερδεμένος όσον αφορά τις κάρτες μνήμες!!! Γι'αυτό επέτρεψε μου να σου εξηγήσω μερικά πραγματάκια.....

Λοιπόν έχουμε και λέμε-Οι κάρτες Transflash είναι τύπος κάρτας μνήμης όπως είναι και οι SD,mini-SD,Memory Stick (Sony),xD (Olympus,Fuji),MMC ,Compact Flash (επαγγελματικές ΨΦΜ) κ.ά.

Η κάρτα που φοράει το συγκεκριμένο κινητό δηλ. το 6233 είναι η κάρτα micro-SD,η οποία είναι μιά εκδοχή σε σμίκρυνση της κάρτας Transflash,γι'αυτό και σε πολλές ιστοσελίδες ή e-shops ή περιοδικά θα τις δείτε σαν Transflash/micro SD.Αυτά όσον αφορά τους τύπους καρτών μνήμης!!!

Τώρα όσον αφορά τις ονομασίες UltraII , ExtremeIII κλπ. να σου πω,ότι αυτές δεν είναι άλλου τύπου κάρτες μνήμης αλλά απλά μιά γκάμα καρτών της SanDisk υψηλής ταχύτητας ανάγνωσης και αποθήκευσης.Κάρτες π.χ. UltraII μπορεί να είναι SD,mini-SD,Memory Stick,Transflash,Transflash/micro SD...κλπ.Δηλαδή όλοι οι τύποι καρτών!! Ανάλογες κάρτες υψηλών ταχυτήτων λανσάρουν και οι άλλες εταιρείες όπως η Transcend-133X,και άλλες..........

Γειά χαρά!!!!

 

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Ομολογώ ότι δεν το ήξερα. Κατα την γνώμη σου ποιά θεωρείς ιδανική για το κινητό; Την απλή της SanDisk, την UltraII της SanDisk ή αυτή που έγραψες (Transcend-133X).

Υπάρχει διαφορά στην ταχύτητα ανάμεσα σε κάρτα του 1GB και των 2GB.

 

Να δουλεύεις μόνο GSM για να καταλώνει λιγότερη μποταρία. Το UMTS είναι το 3G.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Ομολογώ ότι δεν το ήξερα. Κατα την γνώμη σου ποιά θεωρείς ιδανική για το κινητό; Την απλή της SanDisk, την UltraII της SanDisk ή αυτή που έγραψες (Transcend-133X).

Υπάρχει διαφορά στην ταχύτητα ανάμεσα σε κάρτα του 1GB και των 2GB.

 

 

 

Ευχαριστώ.

 

 

Λοιπόν,προς το παρόν η μέγιστη χωρητικότητα σε micro-SD που έχει κυκλοφορήσει είναι μόνον σε απλές των 1GB(υπάρχει) και των 2GB(δυστυχώς όχι ακόμα στην Ελλάδα-εγώ την προμηθεύτηκα από το εξωτερικό).Και όταν λέω απλές, εννοώ όχι μόνον SanDisk αλλά και από άλλες μάρκες-Kingstone,Motorola,Transcend κ.ά.

Η ιδανικότερη κάρτα για το 6233-όταν και όποτε κυκλοφορήσει-θα ήταν (με δεδομένο ότι ο κατασκευαστής,η Nokia δηλαδή, δίνει ως ανώτατο όριο μνήμης τα 2GB) η SanDisk micro-SD των 2GB UltraII ή ExtremeIII.Βέβαια και οι Kingstone και οι Transcend είναι άριστες κάρτες μνήμες,στην απλή τους έκδοση.Δεν ξερω στις ταχύτατες κάρτες ποιά είναι η ποιότητα τους.

Πάντως με δεδομένο ότι πρώτη η SanDisk δημιούργησε και λάνσαρε τις κάρτες micro-SD ως εναλλακτικές κάρτες για τα νέα κινητά τηλέφωνα και γενικά τις νέες μικροσυσκευές (mp3 players κλπ.) τότε εγώ προσωπικά θα προτιμούσα αυτές.......

Γειά χαρά

Link to comment
Share on other sites

Kserete mipos pos vlepoume poia ekdosi logismikou exei to kinito mas?

 

Re paidia epeidi eixa sony ericsson mexri prin ligo kairo, eixa sinithisei otan eixa anapantiti kai gia kapoio logo tin prospernaga stin arxiki othoni kai den tin evlepa, tote to kinito mou ebhaze ena kokkino simataki psila stin othoni to opoio simvolize pos eixa mia anapantiti pou den eixa dei. Sto 6233 den iparxei kati paromoio e? An stin arxiki othoni patiso no kai exo anapantiti tote den iparxei kanena sima gia na mou deiksei oti exo anapantiti kai prepei na mpo sto mitroo gia na tin do. Yparxei tropos na allaksei auto?

Link to comment
Share on other sites

Kserete mipos pos vlepoume poia ekdosi logismikou exei to kinito mas?

 

Re paidia epeidi eixa sony ericsson mexri prin ligo kairo, eixa sinithisei otan eixa anapantiti kai gia kapoio logo tin prospernaga stin arxiki othoni kai den tin evlepa, tote to kinito mou ebhaze ena kokkino simataki psila stin othoni to opoio simvolize pos eixa mia anapantiti pou den eixa dei. Sto 6233 den iparxei kati paromoio e? An stin arxiki othoni patiso no kai exo anapantiti tote den iparxei kanena sima gia na mou deiksei oti exo anapantiti kai prepei na mpo sto mitroo gia na tin do. Yparxei tropos na allaksei auto?

 

Α) για να δεις την έκδοση λογισμικού πατάς : *#0000#

Β) όχι δεν υπάρχει αυτή η λεπτομέρεια στην αναπάντητη, υπάρχει ο αριθμός των κλήσεων σε κατάσταση αναμονής και όταν πας στης αναπάντητες στο ευρετήριο.

M. K.
Link to comment
Share on other sites

Α) για να δεις την έκδοση λογισμικού πατάς : *#0000#

Β) όχι δεν υπάρχει αυτή η λεπτομέρεια στην αναπάντητη, υπάρχει ο αριθμός των κλήσεων σε κατάσταση αναμονής και όταν πας στης αναπάντητες στο ευρετήριο.

 

poia einai h teleutaia ekdosh logismikou gia to 6233??? ego exo thn v 03.70 an exei bgei neoterh leei na to anabathmiso kai poia problimata dorthonei... euxaristo :)

Link to comment
Share on other sites

poia einai h teleutaia ekdosh logismikou gia to 6233??? ego exo thn v 03.70 an exei bgei neoterh leei na to anabathmiso kai poia problimata dorthonei... euxaristo :)

 

Η τελευταία είναι η 4,52

Την έχω και εγώ αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάτι διαφορετικό, παρά μόνο (δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση) ότι από την ημέρα που την έβαλα χάνει το σήμα.

M. K.
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία είναι η 4,52

Την έχω και εγώ αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάτι διαφορετικό, παρά μόνο (δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση) ότι από την ημέρα που την έβαλα χάνει το σήμα.

apo pou tin katevases???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία είναι η 4,52

Την έχω και εγώ αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάτι διαφορετικό, παρά μόνο (δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση) ότι από την ημέρα που την έβαλα χάνει το σήμα.

 

Πως εγκατέστησες την τελευταία έκδοση; Το έκανες μόνος σου; Αν ναι πως; ή επισκέφτηκες κάποιο κατάστημα της Alpha Copy.

Link to comment
Share on other sites

Προς τον φίλο xpan:

 

Σχετικά με τα ολοήμερα γεγονότα, κάνεις το εξής:

 

  • Πηγαίνεις στο ημερολόγιο
  • Επιλέγεις "Νέα Σημείωση"
  • Επιλέγεις "Σύσκεψη"
  • Ορίζεις ημερομηνία κ' ώρα έναρξης
  • Ορίζεις ημερομηνία κ' ώρα λήξης

Επιπλέον μπορείς να ορίσεις ημερομηνία κ' ώρα ειδοποίησης, καθώς και μορφή επανάληψης. Άρε Nokia αστέρι :up:

Link to comment
Share on other sites

Πως εγκατέστησες την τελευταία έκδοση; Το έκανες μόνος σου; Αν ναι πως; ή επισκέφτηκες κάποιο κατάστημα της Alpha Copy.

 

Σε κατάστημα της Alpha Copy.

M. K.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Στη σύνταξη μηνύματος, αν γράφεις χωρίς Τ9 και θέλεις να αλλάξεις σειρά, πατάς τρεις φορές το 0 και εμφανίζεται το γνωστό βελάκι. Αν όμως γράφεις με Τ9 ΔΕΝ αλλάζει σειρά και πρέπει να ανοίξεις τον πίνακα συμβόλων (και μάλιστα είναι και τελευταίο κάτω κάτω δεξιά και κάνεις μια ώρα για να φτάσεις εκεί :mad: ) Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει ενδεχομένως να κάνω για να αλλάζει αμέσως σειρά; Στις οδηγίες δεν αναφέρει το παραμικρό...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...