Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6233 - 6234 (Vodafone)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από Nokia: 1η φόρτιση πριν χρησιμοποιηθεί η μπαταρία και για 10 ώρες. Η 2η και η 3η για 5 ώρες και μετά κανονικά.

 

Από Sony Ericsson: 1η φόρτιση αφού τελειώσει η μπαταρία και για 4 ώρες. Κατόπιν κανονικά μέχρι να δείξει ότι φορτίστηκε.

 

Από Motorola: 1η φόρτιση πριν χρησιμοποιηθεί η μπαταρία και αρχικά για 14 ώρες. Μετά κανονικά.

 

:wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

E, ακόμα καλύτερα! Αφού το γράφει στο manual δεν έχεις παρά να ακολουθήσεις τις οδηγίες του manual:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην φορτίζεται πλέον τα κινητά 10 και 12 ώρες όπως τα παλαιότερα γιατί μικραίνει η αυτονομία πέρα από το κανονικό

 

Εγώ που αγόρασα το 6280 με είπε το παιδί στο nokia Shop φόρτιση ως να χρειαστεί (δηλαδή να ανάψει το λαμπάκι)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην φορτίζεται πλέον τα κινητά 10 και 12 ώρες όπως τα παλαιότερα γιατί μικραίνει η αυτονομία πέρα από το κανονικό

 

Εγώ που αγόρασα το 6280 με είπε το παιδί στο nokia Shop φόρτιση ως να χρειαστεί (δηλαδή να ανάψει το λαμπάκι)

Μιλάς για τις πρώτες φορτίσεις; Εμένα από Nokia Βέροιας μου είπαν ότι η πρώτη φόρτιση πρέπει να γίνει πριν καν χρησιμοποιήσω το κινητό, να διαρκέσει 8-10 ώρες και οι επόμενες 2 να κρατήσουν 4-5 ώρες. Μετά κανονική φόρτιση.

 

Άντε να βγάλεις συμπέρασμα :mad:

Link to comment
Share on other sites

Ιδια αναλυση με το 6280 αλλα πιθανοτατα μικροτερη σε εμβαδον που θα την κανει να εχει εκπληκτικα ομαλη απεικονιση! Και γω το περιμενω πως και πως για να ξεφορτωθω το 6280!

Να ξεφορτωθεις το 6280???

Αν δεν σου αρεσε το 6280 γιατι νομιζεις οτι θα σου αρεσει το 6233?

Link to comment
Share on other sites

Να ξεφορτωθεις το 6280???

Αν δεν σου αρεσε το 6280 γιατι νομιζεις οτι θα σου αρεσει το 6233?

einai mikrotero, pio kompso k pio kalitero... to perimenoume pws k pws....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν και ανακοινώθηκε η καθυστέρηση στην σειρά Ε ελπίζω να μην έχουμε και εμείς τα ίδια με το 6233.:X

Πιστεύω ότι θα έχει λίγο πιο ακριβό από το 6280 περίπου €20.:wacko:

Άντε γιατί μου λείπει το 6270 που έδωσα λόγο όγκου και μόνο.:(

M. K.
Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για τις πρώτες φορτίσεις; Εμένα από Nokia Βέροιας μου είπαν ότι η πρώτη φόρτιση πρέπει να γίνει πριν καν χρησιμοποιήσω το κινητό, να διαρκέσει 8-10 ώρες και οι επόμενες 2 να κρατήσουν 4-5 ώρες. Μετά κανονική φόρτιση.

 

Άντε να βγάλεις συμπέρασμα :mad:

 

Δεν πιστεύω να φόρτισες το κινητό κατευθείαν μόλις το πήρες, χωρίς να τελειώσεις την μπαταρία που είχε όταν το αγόρασες. Γιατί αυτό είναι το μονο σίγουρο δηλαδή να τελειώνεις την μπαταρία πρωτου κανεις την πρώτη φόρτιση, μου το τόνισε κιόλας το παιδί στο Nokia Shop αφτο που θέλω απο σένα ειναι πρώτα να ξεφορτισις καλά την μπαταρία και μετά να μπει για φόρτισμα. Και με ειπε φορτιση οσο πάρει δηλαδή οχι 1,5 ωρα περίπου που θέλει κανονικά αλα κανα 3-4 ώρες την πρώτη φορα

 

Σε ένα άλλο thread ένα παιδί είπε πως φόρτισε την μπαταρία 12 ώρες νομίζω ( η κάπου εκεί γύρο) και το παιδί στο Nokia Shop του είπε ότι την τσουρούφλισε την μπαταρία, και του άλλαξε την μπαταρία (Τυχερός αυτός που πήρε δωρεάν νέο μπαταρία) χωρίς να είναι αναγκασμένος

 

Εγώ πάντως νομίζω ότι δεν χρειάζονται τόσες ώρες (10+) φόρτισμα οι μπαταρίες γιατί αυτές είναι λιθίου και όχι όπως οι παλιές που είχαμε στα (παλαιότερα) κινητά μας. Και αυτό που ήθελε να pi το παιδί ότι τσουρούφλισε την μπαταρία είναι ότι επειδή έκανε τόσο μεγάλη φόρτιση μίκραινε την αυτονομία (battery life) της μπαταρίας (επιδει ητανε περα του κανονικού)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι να πιστέψεις; Το ότι επικρατεί χάος στα Nokia shops δεν είναι τυχαίο. Πάντα την πληρώνει ο πελάτης γιατί με τον έν αή τον άλλο τρόπο οι λάθος οδηγίες που παίρνει τον αναγκάζουν να ψάξει σύντομα για νέα μπαταρία. Πάντως στα προηγούμενα κινητά της Nokia που είχα (μπαταρία BL-5C) έκανα την 1η φόρτιση αφού αξαντλούνταν τα πρώτα αποθέματα και για 14 ώρες. Στη συνέχεια 2 φορτίσεις των 5 ωρών και είχα ικανοποιητική αυτονομία.

 

Αυτό που θα ήθελα είναι να μας δώση μια έγκυρη επιστημονική γνώμη κάποιος που ασχολείται επαγγελματικά με το θέμα και δεν έχει οικονομικό όφελος να μας δώσει λάθος πληροφορίες. Κάποιος που να είναι μαζί μας και όχι με τους άλλους :p

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος σημερα εκανα την 1η φορτισι του 6280 6 ωρες και μετα απο 3 για της 2 επόμενες φορες και ειναι οκ :)
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος σημερα εκανα την 1η φορτισι του 6280 6 ωρες και μετα απο 3 για της 2 επόμενες φορες και ειναι οκ :)

Καλά όλες τις φορτίσεις τις έκανες σήμερα; Όλη μέρα με το κινητό ασχολείσαι; Put the mobile down slowly :lol: :lol: :lol:

 

Πάντως μίλησα με 6 Nokia shops στη Θεσσαλονίκη και ο μέσος όρος μου είπε να το αφήσω να σβήσει με την αρχική ενέργεια και μετά να κάνω την 1η φόρτιση για 4 ώρες, να γίνει 2 φορές πλήρη αποφόρτιση και φόρτιση για 2 ώρες (μέχρι να δώσει ένδειξη πληρότητας το κινητό). Οπότε αυτό θα κάνω και βλέπουμε. Ο θεός βοηθός :cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλες τις φορτίσεις τις έκανες σήμερα; Όλη μέρα με το κινητό ασχολείσαι; Put the mobile down slowly :lol: :lol: :lol:

 

Πάντως μίλησα με 6 Nokia shops στη Θεσσαλονίκη και ο μέσος όρος μου είπε να το αφήσω να σβήσει με την αρχική ενέργεια και μετά να κάνω την 1η φόρτιση για 4 ώρες, να γίνει 2 φορές πλήρη αποφόρτιση και φόρτιση για 2 ώρες (μέχρι να δώσει ένδειξη πληρότητας το κινητό). Οπότε αυτό θα κάνω και βλέπουμε. Ο θεός βοηθός :cry:

 

:lol: :lol:

 

Δεν ήμουν σαφής, σήμερα έκανα φόρτιση 6 ώρες και ήθελα να πω πως οι επόμενες 2 θα είναι από 3 ώρες και μετά κανονικά

 

Δίκαιο έχουν μάλλον αυτοί, γιατί δεν χρειάζεται πλέον να τα αφήνουμε 10+ ώρες όπως παλαιότερα

Link to comment
Share on other sites

Αν και ανακοινώθηκε η καθυστέρηση στην σειρά Ε ελπίζω να μην έχουμε και εμείς τα ίδια με το 6233.:X

Πιστεύω ότι θα έχει λίγο πιο ακριβό από το 6280 περίπου €20.:wacko:

Άντε γιατί μου λείπει το 6270 που έδωσα λόγο όγκου και μόνο.:(

Γιατι πιο ακριβο απο το 6280;

Ουσιαστικα απο το 6230ι αναβαθμιζεται η οθονη και το hot-swap. Πρεπει να κανει κατω απο 350€.

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Nαι, τα 0,7ΜΡ θα το ακριβηνουν...

Βγαινει ενα χρονο μετα το 6230ι. Τα στανταρ χαρ/κα ενος τετοιου κινητου αυτη τη στιγμη ειναι μεγαλυτερα και περισσοτερα.

Το ζουμ και η προεπισκοπηση ειναι ενσωματομενα στο νεο S40, που ουτος η αλλος θα ειχε ιδιο λειτουργικο με τα 6270/80.

Το μεταλλικο περιτυλιγμα αν ειναι σα του 6270 μαλλον ειναι φτηνοτερο απο το να του βαζανε πλαστικο.:lol:

Ερωτηση: τα 70ΜΒ ειναι μαζι με την καρτα μνμημης (64+6 πχ.) ή εσωτερικα;

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο jois! Τι 3G, τι hands-free, τι mp3! Freeeeee! Eεεεε, παρασυρθηκα απο τον Cookie! Τελικα με επεισες οτι ειναι εντελως ιδιο με το 6230i και οτι εχουν αλλαξει μονο τα καλυματα! Τρεχω να ξανααγορασω το 6230i που το βρισκεις σε τιμη ευκαιριας!!! :p

Aυτο καταλαβες;

Ξαναλεω οτι ενα χρονο μετα οι απαιτησεις για περισσοτερα χαρακτηριστικα ειναι μεγαλυτερες. Δε σημαινει οτι επειδη αλλαξαν καποια πραγματα απο το προηγουμενο μοντελο πρεπει να αυξηθει η τιμη του(πιο ακριβο απο 6280 που ειπωθηκε κτλ.).

Ασε που σε καποια χαρ/κα παει προς τα πισω αντι μπροστα, πχ. ελλειψη προσοψεων, πολλη λιγοτερη μνημη.

Το λογικο ειναι να ερθει στην ιδια (βλ. 6230 και μετα 6230ι).

Ελπιζω να με καταλαβες.

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Aυτο καταλαβες;

Ξαναλεω οτι ενα χρονο μετα οι απαιτησεις για περισσοτερα χαρακτηριστικα ειναι μεγαλυτερες. Δε σημαινει οτι επειδη αλλαξαν καποια πραγματα απο το προηγουμενο μοντελο πρεπει να αυξηθει η τιμη του(πιο ακριβο απο 6280 που ειπωθηκε κτλ.).

Ασε που σε καποια χαρ/κα παει προς τα πισω αντι μπροστα, πχ. ελλειψη προσοψεων, πολλη λιγοτερη μνημη.

Το λογικο ειναι να ερθει στην ιδια (βλ. 6230 και μετα 6230ι).

Ελπιζω να με καταλαβες.

diladi ti allo theleis na exei??? to kinito einai super kai an i timi tou parameinei sta 320-350 evro tha einai super eykairia...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δε ζητησα κατι παραπανω, αν και εχει ελειψεις, απλα ειπα τη γνωμη μου για την τιμη που ανεφερε καποιος και ηταν υπερβολικη.
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Δε ζητησα κατι παραπανω, αν και εχει ελειψεις, απλα ειπα τη γνωμη μου για την τιμη που ανεφερε καποιος και ηταν υπερβολικη.

 

Είπα ότι θα είναι λίγο πιο ακριβό από το 6280 γιατί πιστεύω ότι θα έχει μεγαλύτερη απηχήσει στο κοινό από τα άλλα δυο κινητά (6270/6280) της εταιρίας και ως γνωστό η τιμή ενός προϊόντος δεν έχει να κάνει απόλυτα με το κόστος. Έχει παρατηρηθεί τηλέφωνο (π.χ.6230) αυτής της εταιρίας να αυξάνεται μέσα σε λίγες ημέρες από την κυκλοφορία του και άλλα να χάνουν αρκετά χρήματα μέσα σε λίγες μέρες(π.χ.6100).

Ένας άλλος λόγος που πιστεύω ότι θα είναι πιο ακριβότερο το 6233, είναι ότι είναι μικρότερο από τα άλλα δυο άρα πρέπει να χωρέσουν σχεδόν τα ίδια πράγματα σε μικρότερη συσκευή και αυτό κοστίζει.

Όλα αυτά είναι απόψεις μου και μακάρι να έχει τα ίδια χρήματα με το 6270.

M. K.
Link to comment
Share on other sites

Mε τη λογικη σου τα 6230 και i επρεπε να εχουν 400+€ επειδη ειναι τα s40 με τη μεγαλυτερη απηχηση. Καμια σχεση.

Σκεψου επισης οτι στα candybar το κοστος μειωνεται αντιθετα με τα slide που συνηθως ειναι ακριβοτερα.

Γνωμη μου ειναι οτι δεν θα εχει πανω απο 350€, για να μη πω λιγοτερο.:cool:

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Mε τη λογικη σου τα 6230 και i επρεπε να εχουν 400+€ επειδη ειναι τα s40 με τη μεγαλυτερη απηχηση. Καμια σχεση.

Σκεψου επισης οτι στα candybar το κοστος μειωνεται αντιθετα με τα slide που συνηθως ειναι ακριβοτερα.

Γνωμη μου ειναι οτι δεν θα εχει πανω απο 350€, για να μη πω λιγοτερο.:cool:

sigoura tha einai fthinotero???pistvo tha skisei se poliseis....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

egw o,ti syskevi exw parei, tin exw fortisei kanonika apo tin stigmi pou evala ti nea mpataria sti nea siskevi mexri i mpataria na deixei plirws gemati, meta ti xanafortisa mexri i siskevi na ftasei ligo ptin kleisei gia 2-3 fores kai meta xalara opote ithela!:lol:

den eixa pote kanena provlima!

ligo apates mou fainontai ola ayta!:p

etsi elegan kai oloi xazoi pwlites:confused: otan douleva se germano, epi lexi:i proti fortisi na ginei gia 8 wres alliws i siskevi tha exei megalo provlima mpatarias sto mellon.:X :X

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι το παιδί με την τσουρουφλισμένη μπαταρία που του αντικαταστήθηκε δωρεάν!

Μια διώρθωση, δεν ήταν Νοκια Shop, ήταν το κεντρικό service της Nokia στην Γλυφάδα, και το παιδί ήταν γνώστης!

Αλλιώς, σιγά μην τον εμπιστευόμουνα!

Αυτά που συμπέρανα και ακολουθώ πιστά πια είναι:

*Πρώτα αφήνουμε να ξεφωρτίσει το κινητό μόνο του, χωρίς όμως να το χρησιμοποιήσουμε καθόλου!

Μόνο σε αναμονή δηλαδή!

*Έπειτα το φορτίζουμε κανονικά, μέχρι να σβήσει το λαμπάκι! Αλλά και πάλι δεν το τρελένουμε στην χρήση όσο και αν μας χαλάει κάτι τέτοιο!

*Μετα, ξανά φόρτιση και από εκεί και πέρα κανονικά!;)

 

Σημείωση: Με αυτόν τον τρόπο έχω ένα 6600 που η μπαταρία του κρατάει 3 μέρες και βάλε!:D

 

Και κάτι άλλο, αυτό με τις τόσες ώρες ήταν πραγματικότητα!

Αλλα μόνο για τις παλιότερες μπαταρίες και όχι τις λιθίου!

<-@Storman@->:superman:
Link to comment
Share on other sites

Nokia 6234 user guide appeared on FCC - Federal Communications Commission's site.

http://gullfoss2.fcc.gov/prod/oet/cf/eas/reports/ViewExhibitReport.cfm?mode=Exhibits&RequestTimeout=500&calledFromFrame=N&application_id=552472&fcc_id=

http://img476.imageshack.us/img476/1185/mwsnap4890kh.th.jpg

 

Για οσους ενδιαφερονται ,το ανεβασα και εδω:

http://rapidshare.de/files/17501305/nokia-6234-user_guide.pdf.html

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...